Leusden/Zuid voert aktie voor Hervormd Wijkcentrum en nieuw e ramen voor de kerk Grootse hulde voor zuster Sylvia NIEUW GEBOUW VOOR DE GEHELE GEMEEN SCHAP „Leusden is rijp voor een biljart vereniging GESLAAGDE OUDERAVOND „DE TREEKLOPERTJES" r ffil*AGENPA GEMEENTE LËUSDEH Onze medewerkers(sters) De heer F. H. Korzehus: Direktrice Huize St. Jozef vierde veertig jarig professie-feest: iNDERDAG 10 FEBRUARI 1972 Dit is één van de nieuwe ramen, die in de Hervormde Kerk van Leusden Z geplaatst zullen worden. Met deze hoog - noodzakelijke verbetering is een bedrag gemoeid van f30,000 Foto Janus Visser JLEUSDEN-ZUID - Toen Ds W. Si- rag, Hervormd predikant uit Rotter dam, een jaar geleden in Leusden-zuid kwam, waren de eerste zaken, die hij tot zijn spijt moest constateren, dat de kerk waarin hij kwam te staan, ver scheidene gebreken vertoonde. De ramen van de uit 1820 daterende Nederlands Hervormde Kerk aan de Arnhemseweg verkeerden in deplora bele toestand. Ook moest de dominee tol zijn leedwezen constateren, dat de kerk geen behoorlijke werkplaats, geen Werkcentrum bezat. Terstond is hij toen begonnen, in samenwerking met de leden van de Gereformeerde Kerk (die in Leusden-Zuid zelf geen kerkgebouw bezit) om een comité te vormen tot «anpak van deze beide euvelen. Door tijdens de zondagsdiensten collectes in de kerk te houden tot herstel van de kerkramen en door enkele acties kon de dominee totnutoe reeds één kerkraam ikten vervangen. Het oude glas-in-lood van dat ene raam is vervangen door v een bijzonder fraai getinte glassoort, die aan de buitenzijde onbreekbaar is, die aan de binnenzijde een verrast ind gamma toonf van Wrscniliemre )rten groen glas, waardoor men van inen naar buiten kan kijken. Dit ene m reeds geeft een wonderlijke mooie binding met de omgeving buiten. En neer alle ramen vervangen zullen _tijn, zal de kerk een geheel ander aan zien krijgen. Een comité voor de bouw van het Ikcentrum toog aan de arbeid, en al pedig kwamen er plannen ter tafel eerste plan was veel te groots van feet Leusden-Zuid blijft kleiner dan jspronkelijk in de bedoeling lag. .rctutect J. Vellekoop te Leusden- Tlid kwam tenslotte met een algemeen Bvaard schetsplan voor een wijkcen- ftm, dat aan het kerkgebouw wordt ■gebouwd In deze aanbouw komt een feekkamer die tevens als consisto- jkamer zal dienen; er komen een en een grote zaal, en er komt een grote hal als ontmoetingsruimte Er komt een keuken met een balie naar de hal toe Het wijkcentrum krijgt een aparte verbinding naar de kerk. Het schetsplan wacht momenteel op goed keuring van de Bouw- en Restauratie Commissie van de Ned. Hervormde Kerk, die het beoordeelt op zijn ar chitectonische en estetische merites. Het schetsplan wacht eveneens op de goedkeuring van Monumentenzorg. De kerk staat op de Monumentenlijst, en in de bestaande toestand kan dus, zonder toestemming van Monumentenzorg, geen wijziging worden aangebracht. Ook is de goedkeuring van de burgerlijke gemeente van Leusden tenslotte nog een belangrijk vereiste Eén van de vernielde oude ramen. Foto Janus Visser De redaktie van de Leusder Krant wordt bijgestaan door de volgende medewerkers f-sters) waar uw berichten kunt afgeven LEUSDEN (CENTRUM) Mevr. T. de Wijze. Meidoornhof 29, Tel 03496-1695 Sport-voetbal: De heer J. P. H v. d Berg, Hamersveldseweg 91. telefoon 03496-1580 LEUSDEN ZUID) uk •tuk tuk Mevr A. de Knijff. v H van Lockhorstlaan 30. tel 03490-11415. Sport (zonder voetbal). De heer I Hoogendam. Kon Julianalaan 89. tel ACHTERVELD De heer A M v d. Berg. de Verjaegde Ruyterweg 10. telefoon 03425-311 (Alg. nieuws en sport Berichten kunnen tot en met maandag bij hen wor den ingeleverd (met uitzondering ook nog dinsdag morgen) Het oude Hervormde Centrum in Leus den Z. zal binnenafzienbare tijd een ingrijpende verbouwing ondergaan Het Wijkcentrum komt op eigen ker kelijke grond te staan, hetgeen de fi nanciële kant vanzelfsprekend ten goede komt. De bouwkosten van het Wijkcen trum worden geraamd op ongeveer f. 125.000 a f. 130.000. De Nederlands Hervormde Gemeente te Leusden-Zuid bestemt dit Wijkcen trum in de eerste plaats voor eigen jeugdwerk, catechisatie, kringwerke d Ook de Gereformeerde Kerk zal voor deze doeleinden van haar kant gebruik kunnen maken van dit Wijkcentrum Overigens wil men het wijkcentrum voor iedereen beschikbaar stellen, men wil het ten dienste stellen van de gehele gemeenschap in Leusden-Zuid. Ds Si- rag ging zelfs zó ver, dat hij ook dacht aan particuliere recepties, rouwbeklag bij sterfgevallen e.d Om de financiering van de bouw van dit wijkcentrum in het reine te brengen is een apart comité in het leven ge roepen Enkele kleinere acties zijn er reeds geweest: een ballpoint-verkoop b.v. heeft reeds f. 1.000 opgebracht. Binnenkort starten (of zijn inmiddels reeds gestart) andere kleine acties als het verkopen van oliebollen, het opha len van oude kranten en oud papier, de huis-aan-huis-verkoop van loten. De glazenier Alex Luigjes uit Amers foort maakt van het glas-in-lood van de oude kerkramen kleine glas-pa neeltjes, die ter verkoop zullen worden aangeboden. Zeker voor de oudere in woners van Leusden zullen deze^a.- Vdj neeltjes een waardevolle herinnering' zijn aan vroeger dagen. Eveneens heeft Alex Luigjes grijs- wit-zwarte raamhangers van gebrand schilderd glas vervaardigd, voorstel lende de Nederlands Hervormde Kerk aan de Arnhemseweg Deze raam- In de maand maart start men de verkoopactie van een originele pente kening van de kerk, die eens in Oud- Leusden stond, en waarvan nu nog de gerestaureerde toren is overgebleven in de buurt van Alberts Corner". Bij de reproductie zal de oude ge schiedenis van deze kerk worden ver meld Vierhonderd van deze prent-af- drukken zijn gratis door iemand uit de gemeente beschikbaar gesteld voor het goede doel. Er komen binnenkort affiches over de verkoop van de prent in het dorp te hangen. hangers zullen ook ter verkoop wor den aangeboden. (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden telt veel sportverenigingen, vrijwel allemaal ondergebracht in de Sportstichting Leusden. Toch worden nog lang niet alle takken van sport in Leusden beoefend. Neem nu de biljartsport bijvoorbeeld. Leusden heeft nog geen vereniging op dat terrein. De heer F. H. Korzelius vindt het tijd worden, dat hier aan iets wordt gedaan. De heer Korzelius, zelf biljart-arbiter, wil in Leuszen een biljartvereniging oprichten als er voldoende be langstelling voor bestaat. En dat die belangstelling er zal zijn, daarvan is hij eigenlijk wel overtuigd. Vrije tijds biljarters, vooral onder de jeugd, wil de heer Korzelius gaan bundelen tot een hechte vereniging, die (uiteraard na intensieve training), op zal stoten in de vaart der nobele biljartsport. Hij ziet veel mogelijkheden. De heer Korzelius: ,,Als het hier wil lukken en we krijgen een goed onder komen, dan zie ik goede toekomst voor de biljartsport in Leus den, ook nationaal gezien. Ik wil er echt helemaal mijn schouders onder zetten. De moeilijkheid is echter voorlopig nog een onderko men. Waar kunnen we terecht om onze wedstrijden te spelen?" De anthousiaste arbiter heeft al diverse gesprekken gevoerd, onder meer met wethouder Van Zandbrink, die zich zeer positief toonde ten opzichte van het initiatief van de heer Korzelius. Gedacht wordt in eerste instantie aan een zaal in Leusden, waar ruimte is voor twee biljarttafels. De heer Korzelius: ,,Ik ben hier nog niet zo bekend (ik woon hier nog maar pas), maar ik heb gehoord, dat de voet balvereniging Roda'46 over een behoorlijk clubgebouw beschikt. Ver der denk ik aan Pon's VW-centrum. Op langere termijn hoop ik, dat de sportzaal, die in Leusden/Centrum over enkele jaren ge bouwd zal worden (bij De Biezenkamp - red.) ruimte zal bieden voor onze vereniging. Als dat het geval is, dan zie ik zelfs wel kans op nationale wedstrijden naar Leusden te halen!" Kortom: de heer Korzelius staat gereed om te beginnen. De nieuwe biljartvereniging zal worden ondergebracht in het district Eemland van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB). Dat betekent tevens, dat ook in wedstrijdverband zal kunnen worden gespeeld. Wie er iets voor voelt om mee te doen, mag het zeggen. Eén telefoontje aan de heer Korzelius is voldoende. Iedereen, die graag biljart in z'n vrije tijd en het ook in wedstrijdverband wil gaan doen, is van harte welkom. De heer Korzelius: .Iedereen is welkom. Vooral de jeugd, maar ook ouderen hoeven echt niet te aarzelen. Biljarten is een bijzonder plezierige sport. Dc wil ook graag anderen er mee kennis laten maken. Mijn adres is: F. H. Korzelius, Ruiterhorst 13, Leusden/ Centrum, telefoon 03496-2330." LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 10 februari: Klubgebouw Ansfriduslaan: 20 uur: Jaarver gadering Speeltuinvereniging en peuterzaal ..Blijhof'. Vrijdag 11 februari: Ros Beyaart - 20 uur: Carnaval met het trio Ko Brouwer Met prijzen. zaterdag 12 februari: Gemeentehuis - 14 30 uur Prins Janus 1 en zijn raad van elf worden ontvangen door burgemeester van der Post Voor af omstreeks 13.45 uur bij goed weer rondrit door het dorp. zaterdag 12 februari: Ros Beyaart - 14.30 uur tot plm. 17 00 uur Kin dercarnaval Met organist Eddy Met prijzen. Ros Beyaart - 20.00 uur Carna val voor jongeren vanaf 15 jaar met muziek van het duo Kessen uit Bussuin maandag 14 februari: De Til - 19 00 uur tot 22 uur Kindercarnaval voor de jeugd van 10 tot en met 14 jaar Muziek van het duo Groeneveld- Smit. ïyoensdag 16 februari: Hervormd Cen trum: 20 uur: Lezing NBP-hoofd- inspecteur Rozenboom: ,,Er ver dwijnt een kind." Donderdag 17 februari: Roda'46 Klub gebouw Burg Buiningpark 21 uur afscheidsreceptie trainer Van Keeken LEUSDEN/ZUID Vrijdag 11 februari: Vogelbescherming afdeling Leusden, 19.45 uur Dia avond in Café-Restaurant ,,De Mof- zaterdag 12 februari: Café-Restaurant De Mof - 20.15 uur Carnaval van De Gouden Klomp met het kwartet The Swartino's en boerenkapel van Crescendo Baarn, met pnjizen maandag 14 februari: Open Sociëteit V V D afd. Leusden, 20.00 uur in Café-Restaurant ,,De Mof", dinsdag 15 febrari: Bijeenkomst Ned Chr Vrouwen Bond afd. Leusden- Zuid, 19 45 uur inhet Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg De hr W in 't Veld spreekt over .Welvaart en Welzijn" Donderdag 17 februari: Ledenavond P.J G.U. afd Leusden, 20.00 uur in één der zalen van Café-Restau rant ,,De Mof te Leusden-Zuid donderdag 17 februari: Jeugdgebouw, Ooievaarshorsterweg, 20 uur Le zing Gereformeerde Bond in de N.H Kerk, afd. Leusden, ds Boer uit Zeist. Donderdag 17 februari: Groene Kruis- gebouw 14 tot 16.30 uur Weke lijks middag van de Bejaarden- sociëteit (U.V.V.). zaterdag 19 februari: Plattelands Jon geren Gemeenschap Utrecht, 20.00 uur Dansavond in Café-Restau rant „De Mof". ACHTERVELD Vrijdag 11 februari. Ons Gebouw - 20 30 uur - Carnaval van Puu- penkoppenland voor feestvierders vanaf 18 jaar Zaterdag 12 februari: R.K. basisschool vertrek 13 30 uur optocht voorkin deren van 4 tot 12 jaar met aan sluitend kindercarnaval in Ons Ge bouw, vanaf plm 14 30 uur tot 17 00 uur. zaterdag 12 februari: Ons gebouw, 20 uur Carnaval KPJ Met prijzen (besloten bijeenkomst) Zondag 13 februari: Ons Gebouw: 14.00 uur: Jongerencarnaval voor jon geren van 13 tot en met 17 jaar, met boerenkapel en prijzen voor leuk ste kostuum Ook medewerking van disc-jockey. AMERSFOORT 15 februari: Rest V D: massale simultaan-schaakseance voor ge handicapte kind, aanvang 8 uur Plaatsing van uw bijeenkomst is gratis, mits opgegeven bij onze medewerker! ster) De bazarcommissie gaat in oktober een grote fancy-fair organiseren. Men vervaardigt thuis allerlei werkstuk ken, die op de bazar te koop zullen worden aangeboden. Bij de bazaractie zijn ook alle thuis zittende bejaarden ingeschakeld Elke veertien dagen komt men bijeen voor een ideeënavond, waar men zijn nieuwe ideeën naar voren brengt. Het ligt in de bedoeling om iedere maand met een nieuwe actie te komen. Tenslotte nog enkele ons verstrekte aanvullende gegevens over de acties. Van 14 tot 19 februari gaat men huis aan huis de bestellingen ophalen voor de oliebollen. Op zaterdag 26 februari zullen de oliebollen aan huis worden afgeleverd Verkoopsprijs: 12 oliebol len voor f. 2,50. De prijs voor de reproduktie van de Hervormde Kerk in Oud-Leusden zal f 7,50 bedragen De bazarcommissie vraagt ieder, die voor dit doel overbodig speelgoed be schikbaar heeft of speelgoed wil af staan, dat kan worden opgeknapt, dit te melden aan mevr. A van Borselen, V. H. V. Lockhorstlaan 8, Leusden- Zuid, tel. 03490-11419. LEUSDEN-ZUID - Maandagavond 7 februari 1972 hield de Stichting Peu terspeelzaal ,,De Treeklopertjes" -hoofdleidster Mevr. P. Geusebroek- zijn ouderavond in het nieuwe Club huis van ,,Roda" te Leusden-Zuid. Het voltallige Stichtingsbestuur en de voltallige Oudercommissie waren aan wezig en werden door de voorzitter, de heer A. G. de Graaff, voorgesteld aan de vele aanwezige ouders. De voorzitter zette uiteen om wel ke redenen men tot de vorming vaneen stichting is overgegaan: daar de werk zaamheden in verband met het groeiend aantal deelnemende peuters toenemen en om de leidsters meer zekerheid te verschaffen, moest het peuterspeel- zaalwerk op professioneler basis wor den geschoeid. ,,Het voordeel van een stichting is" zo zei de voorzitter, dat, zo er al sprake is van een geldvor dering, hiervoor geen privé-personen kunnen worden aansprakelijk gesteld Het bezwaar van een stichting is mis schien, (ftt-fnën diet zonder meer le den kan werven. Maar daartegen kun nen we donateurs gaan aantrekken" De voorzitter zei, dat hij zowel voor het Stichtingsbestuur als voor de Ou dercommissie prijs stelde op een zeke re continuïteit. Men blijft twee jaar in het Stichtingsbestuur en is 1 keer herkiesbaar Voor de Oudercommis- sie zou men, om effectief werk te kun nen verrichten, eveneens geruimere tijd dienen aan te blijven Mevrouw J M M. van Es, voor zitster van de Oudercommissie, gaf een schets van de taak van deze commissie, die dient als schakel tussen de ou ders en het bestuur, en de ouders en de leidsters Zij stelde, dat de leid sters er voor de peuters zijn, en dat «nen de leidsters gedurende hun werk-uren beter niet lastig kan val len met problemen Zij zag de Ou dercommissie vooral als ..ideeenbus en klachtenboek" Ook zal de Ouder commissie samen met de leidsters de diverse feesten en de ouderavonden organiseren Na een geanimeerde dis cussie over de taak van de Oudercom missie. waaraan vele ouders deelna men, was men het erover eens, dat er voor een juiste taakomschrijving betreffende de taak van de Stichtings bestuur, van de Oudercommissie en van de leidsters, een huishoudelijk reglement moet worden opgesteld. De voorzitter stelde de volgende punten: 1. De 4 jarigen mogen in sommige ge vallen in de peuterspeelzaal blijven komen, indien er nog geen plaats is voor hen op de kleuterschool. Voor waarde in zo'n geval is wel, dat het kind de peuterspeelzaal reeds heeft bezocht 2 Men betaalt f 10. - - inleg- of en treegeld voor elk kind, en men betaalt f3,50 per ochtend dat het kind de speelzaal bezoekt 3 Men wil de speelzaal om 8 45 uur gaan openen, en op dat uur zullen de leidsters aanwezig zijn Het ui terste uur van aanwezigheid van het kind dient normaliterop9 15 uur ge steld te worden Na de pauze hield Zr A. C. M Vos de Wael, districtsverpleegster Kinder- hygiene, een inleiding over „Spel en speelgoed van de peuter tussen 2 en 4 jaar" Zij wierp een blik op de his-® tone van het kinderspel en op het speE der dieren „Kleine kinderen hebben een enorme bewegingsdrang en zijn erg nieuwsgierig", aldus de spreek ster „Het bewegen blijft bij het spe len bestaan Bovendien leeft de peu ter dichtbij de grond, en speelt graag met grondmateriaal als klei, zand, water Trouwens, elke peuter geeft zelf aan. waarmee hij graag speelt Het kind heeft echter wel grenzen nodig, zowel wat ruimte betreft en hoe ver het kan gaan. als wat de aandacht en de tijd betreft. Na deze inleiding zetten de ouders zich in 3 groepen aan het werk, en brachten zelf allerlei ideeen naar vo ren voor het peuterspeelgoed en de veiligheid daarvan. Zuster Sylvia luistert met dankbaar heid naar de zanghulde die het koor van het Constantijn College uit Amers foort haar bracht Foto Janus Visser, ACHTERVELD - Het was zaterdag j.l. een grote dag voor de direktrice van „Huize St. Jozef". Op die dag vierde zij haar 40-jarig professiefeest. Zuster Sylvia (Mej. Maria Hansen) is sinds vier jaar direktrice van Huize St. Jozef. Daarvoor was zij verbonden aan diverse bejaardentehuizen en kloos ters, de laatste jaren eveneens als di rektrice. Sinds haar komst naar Ach terveld is er in en aan Huize St. Jozef veel veranderd. Haar vooruitstrevend en doortastend beleid heeft geresul teerd in een gemoderniseerd en ver fraaid Huize St. Jozef Dit alles, en niet in het minst de goede sfeer die er heerst, heeft van Huize St. Jozef een tehuis voor bejaarden gemaakt, waar het goed toeven is. Dat haar werk gewaardeerd wordt heeft zij op haar jubileumdag onder vonden De dag begon met een Eucha ristische dankviering in de aula van Huize St. Jozef De dienst werd ver richt door pastoor Hansen uit Aalten, een broer van zuster Sylvia Haar neef. Theo Hansen, hoogleraar aan de Uni versiteit van Santiago (Chili) tijdelijk met verlof m Nederland, assisteerde in deze dienst De dienst werd opge luisterd door het zangkoor van het Constantijn-college uit Amersfoort o.l.v. dirigent Max Stalpers Daarna was er een grote receptie Familiele den en de jubilaresse, het bestuur van „St. Jozef" en verdere genodigden kwa men als eersten zuster Sylvia felici teren Ook de bewoners van het huis kwamen „hun" direktrice hun geluk wensen aanbieden. Zeer velen uit Achterveld en om geving gaven eveneens acte de pré- sence. Onder hen bevonden ook bur gemeester mr A H van der Post en wethouder W A. van Zandbrink van de gemeente Leusden Pastoor Jansen feliciteerde zuster Sylvia namens het bestuur en rector Schoenmakers deed dat namens de bewoners "Dit alles geschiedde temidden van een steeds toenemende stroom van bloemen en verdere blijken van waardering. De muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk" en de Jeugddrumband brachten de jubilerende direktrice een serenade Tot besluit van deze voor zuster Sylvia ongetwijfeld grootste dag werd voor de bewoners van Huize St. Jozef een filmavond georganiseerd. Er werd een film in kleur over Turkije ver toond, die door het echtpaar Snijder- Dijkgraaf met veel vakmanschap werd vervaardigd Zuster Sylvia vierde zaterdag j.l. haar 40 jarig professie-feest, velen brach ten haar de welgemeende felicitaties. Foto Janus Visser.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3