LEVEN EN BEGAAFD WERKEN VAN EEN SCHILDERES Sluitingstijd L. WILLIGENBURG NAM AFSCHEID ALS PENNING MEESTER VAN DE ANB Een gelukkige vrouw in Den Treek Oprichter van afd. Leusden gehuldigd jongeren avonden chterveld geslaagd INGEZONDEN Reaktie van Knal-groen Lezing voor NCVB over „Welvaart en welzijn" Ledenavond P.J.G.U. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 5., VERLOREN EN GEVONDEN deze Mia, zoals ze de overleden Mevr. Roéll bij voortduring in het gesprek naar voren brengt. Heel mooi is ook het portret van Jeanne's moeder, afge beeld terwijl zij handwerkt, een wijze oude dame met zilverig haar en intro verte blik. Jeanne's portretten zijn karakter schilderingen héél het wezen is uit gebeeld in de weergave van het gezicht, van de houding, van np allure. Men zou zo'n portret gewoon eens mee naar huis moeten nemen. Als men er dan bij tijd en wijle naar zou kijken, zou men de afgebeelde persoon leren kennen, en men zou van die persoon gaan hou den Zo werden wij bijzonder getroffen door een héél gevoelig portret van een jong overleden zuster van één der burgemeesters van Den Haag. ILLUSTRATIES Ook illustreerde Jeanne boeken, vooral veel kinderboeken, maar haar auto-critische instelling is zó sterk, dat ze haar eigen illustratieve kunst vaak onbevredigend vindt. De meeste zwart-wit pentekeningen vindt ze min der geslaagd, die hoefden echt niet van haar Opvallend onder deze boeken is ..Paardenpraat en hondenhymnen" door Sonneur Vnnr in dit boek is een kleurenproduktie opgenomen van een schilderij van haar Ontroerd vertelt ze hoe de dochter van de schrijver zó ongunstig kwam te vallen, 'bij een sprong Willen adverteerders er zeker van zijn. dat hun ad vertentie in dit blad opge nomen wordt, dan is het noodzakelijk, dat de op dracht en/of het materiaal uiterlijk dinsdags vóór plaatsing om 12.00 uur 's middags in ons bezit is. Dit geldt niet voor geboor te en rouwadvertenties. ADVERTENTIE EXPLOITATIE BARNEVELDSE DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ N.V. Ons adres in Leusden-Centrum. LEUSDER KRANT. Finnmark 3. Tel 03496-1495 (L.K.) LEUSDEN-ZUID - Donderdagavond 3 februari 1972 werd in het Jeugd- gebouw aan de Ooievaarshorsterweg te Leusden-Zuid afscheid genomen van de oprichter van de afdeling Leusden van de Algemene Nederlandse Bouwbond. Deze man, de heer L. Willigenburg, was sedert 1955 penningmeester van de Bouwbond, die is aangesloten bij het Nederlands Verbond van Vakverenigin gen (het N.V.V.). In de moeilijke begin periode was de heer Willigenburg zeker niet alleen penningmeester, maar tege lijkertijd voorzitter, secretaris, pro pagandist, contributie-innerenz. Dat er in deze periode veel en moeilijk werk door hem is verzet bleek uit de woorden van lof, die hem van verschillende zij den werden toegezwaaid. Behalve het afdelingsbestuur waren voor dit afscheid, dat noodzakelijk was wegens drukke werkzaamheden, naar Leusden-Zuid gekomen: de heer G.van Welsenius, Bondsraadlid van de N.V V., voorzitter van de afdeling Amersfoort, en de heer H. F. van Herwaarden, districtsbestuurder in de provincie Utrecht De heer Van Herwaarden memoreer de de verdiensten van de heer Willigen burg en maakte bekend dat. dank zij het zuinige (maar niet gierige) beheer van de heer Willigenburg de kas met een aardig batig saldo kon worden overgedragen aan de nieuwe penning meester. Spreker zei, dat de heer Wil ligenburg het type mens is, die nooit het districtsbestuur m zijn moeilijk heden had betrokken, maar die altijd zelf de problemen van Leusden had opgelost. Sinds 1955 is er sociaal veel verbeterd in de bouwsector, en dit is mede te danken aan mannen als de heer Willigenburg, aldus spreker. Den- ken wij aan het risico-fonds, vorst- verlet-uitkenng, verbeterde Collec tieve Arbeids Overeenkomsten e d. De districtsbestuurder legde ar de na druk op, dat het district weliswaar de banden met de kleine afdelingen in de toekomst nauwer wil aanhalen wat be treft communicatie-verbetering, maar dat de bevoegdheden van de kleine af delingen niet zullen worden aangetast Er wordt juist prijs gesteld op hel voortbestaan van een kleine afdeling als Leusden, omdat zo'n kleine afdeling beter in staat is om binding tussen de leden onderling te bewerkstelligen dan wanneer een kleinere afdeling bij een grotere gemeente zou worden onder gebracht. Spreker pleitte tevens voor het sa menwerken van alle vakbonden ,.Men moet toegroeien naar de situatie, dat het niet meer belangrijk is bij welke bond men is georganiseerd, als men maar georganiseerd is. In Amersfoort gaan N.K V. en N.V.V. samen een kantoorgebouw zetten Ook in Utrecht bestaat er reeds een goede samen werking tussen de bonden onderling" Spreker betrok ook mevrouw Willi genburg in de hulde, en overhandigde haar een wollen plaid. Namens het districtsbestuur kreeg de heer Willi genburg een boekwerk aangeboden met critische karikaturen van de destijds bekende tekenaar Albert Hahn Sr. De nieuwe penningmeester overhandigde mevr Willigenburg namens de afde ling een plant, en gaf de heer Willigen burg een viewer. De heer Welsenius zei toe de leden, die de afdeling Amersfoort nog op haar lijsten heeft in Achterveld, Leusden/C en Leusden/Z te zullen overschrijven naar de afdeling Leusden De afdeling Leusden verwacht overi gens dat men een groeiend aantal leden tegemoet kan zien, nu de gemeente Leusden zich zo uitbreidt. Lid van de bond kan iedereen worden, die in dienst is van een aannemer zowel in het Bouw-, Bagger- als Grondbo- ringsbedrijf Wij noemen: timmerlie den, metselaars, stucadoors, opper lieden, voegers, onderhouds-electri- ciens, leidekkers, schilders enz. Voorzitter van de afdeling Leusden van de A.N.B. is de heer Tichelaven, penningmeester de heer K. Versteeg. Het secretariaat is gevestigd bij de heer H. van de Water, Asschatterweg 89, Leusden-Centrum. Het is gebleken, dat ons artikel over de S 10 en de bedreigingen van enkele natuurgebieden, enige onrust veroorzaakt heeft. Er zijn mensen die zich afvragen waarmee KNALgroen zich bemoeit, anderen betuigen sym pathie. Feit is dat onze werkgroep met enkele kapabele mensen is uit gebreid Men vraagt zich af: waarom zo'n bombarie? Wel, dat is dóódsimpel. Leusden is in het bezit van enkele unieke stukken natuur zoals De Boom, De Herten- kop enz. Deze stukken natuur zijn zeer belangrijk, niet alleen voor KNAL groen, niet alleen voor u, maar ook voor alle mensen en kinderen die nog in Leusden zullen wonen. Wij proberen te voorkomen dat de S 10 schade zal aanrichten, dat zou dan enige onrust veroorzaken volgens sommigen. Daar op kunnen wij antwoorden Onrust ver oorzaken is misschien vervelend, maar het zet de mensen aan het denken. KNALgroen wil de mensen aan het den ken zetten, wil dat belangrijke besluiten in begrijpbare vorm en woorden door gegeven worden. Als de burgemeester ons gerust wil stellen door te zeggen dat het tracé van de S 10 niet bestaat, dan betekent dat niet dat het zo is Het tracé van deze weg staat reeds vast. tenzij we protesteren Doen we dat niet. dan is Leusden een stuk natuur kwijt De burgemeester heeft slechts voor een klein deel ge lijk: het tracé voor het gedeelte Schut- tershoeflaan-Rijksweg 28 staat inder daad nog niet vast, maar dat is maar een klein gedeelte van de S 10 (maar erg belangrijk vanwege de bewoners van de laan en de Hertenkop). Verder heeft onze kommissie al deze proble men in studie genomen, wij hopen dat mensen met interesse zich bij ons aan willen sluiten. KNALgroen. Wilt u reageren, heeft u suggesties9 Schrijf naar KNALgroen, p/a Flip ter Wolbeek. Arnhemseweg 300, Amersfoort. ACHTERVELD-De door de jeugd- erar-jad yan Achterveld georganiseerde Jongerenavonden mogen geslaagd ge- 'oemd worden. Het aantal deelnemers 'as weliswaar niet zo groot als enige Se^eden. maar er werd nu toch' jjefeJ001" eeD 50-tal jongeren aan de avon- j dlF60 deelgenomen. En er werd aktief igd I metenthousiastme aan deelgenomen. hij!lr?.0r de Jeugdraad en een aantal vrij willige medewerkers ongetwijfeld een jhoopvol teken. Want na de afgelaste serie avonden van. de vorige keer heeft men zich terecht afgevraagd waarom er geen belangstelling was Vast staat in ieder geval dat het niet eenvoudig is een programma samen te stellen, dat de jeugd boeit. Uiter aard werd nu het aantal aanmeldin gen met spanning tegemoet gezien. Het aantal van vijftig dat uiteindelijk uit de bus is gekomen is heel bemoe digend De eerste avond lag het accent op het kreatieve vlak. Het materiaal van velerlei soort werden soms heel ar tistieke resultaten bereikt Er waren heel geslaagde werkstukken bij. Ook werd er na afloop van dit kreatieve gedeelte druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid gezamenlijk spelen te beoefenen. Voor de tweede avond stond er een puzzel-wandeltocht op het programma. Gewapend met zaklantaarn route beschrijving en met veel lawaai werd aan de tocht begonnen. De route zak- was uitgezet door Frans van Dalen en Henry Schouten en kon in ongeveer 75 minuten worden afgelegd Daarin slaagde niet alle deelnemers, maar de pret was er niet minder om Na afloop werd er in de kantine van het Kerstens-sportpark - het eindpunt van de route - nog een tijdje gezellig nage kaart. De derde avond, altijd de meest at tractieve, werd begonnen meteenkwis. De jongelui werden getest op hun ken nis van dorp en omgeving en gebeur tenissen in de plaatselijke gemeen schap. Degene die de plaatselijke krant goed hadden gelezen, lagen wel een streepje voor Daartussendoor werd een dansje gemaakt. Het discobal was het hoogtepunt van de avond. Ook de or ganisatoren weten nu alles van de top 10 af, zij het min of meer tegen wil en dank. Onder leiding van Ton Klein- veld werden ook nog enkele bingo spelletjes gespeeld Veel te snel naar de zin van de jongeren was het half elf. het onherroepelijke ,,time to go" van de jongerenavonden. Met een dank woord door Jeugdraadvoorzitter Ton Kleinveld aan de medewerkers werd de avond besloten. LEUSDEN-ZUID - De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leus- den-Zuid houdt op dinsdag 15 februari a.s. haar eerstvolgende bijeenkomst in het Jeugdgebouw aan de Ooievaars horsterweg. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. De heer W in 't Veld uit Apeldoorn zal een inleiding houden over .Welvaart en Welzijn" LEUSDEN-ZUID - De schilderes Jeanne Faure woont en werkt, met haar twee zusters Maria en Anna, haar stijlvol landhuis in Den Treek. Een smal moeilijk begaanbaar pad voert ons van de Trekerweg af naar dit kunstzinnig heiligdom, en rond de open haard, waarin het hout geurig knapperend brandt, vertelt Jeanne Faure over haar werk en haar leven. Hoewel zij 78 jaar is, schildert zij zoveel ze kan en zo vaak als haar inspiratie haar daartoe aanzet Haar atelier is de woonhal van het huis, waar het noordelijk licht van hoog uit de vensters naar binnen valt. De sfeer van het huis doet ons denken aan de sprookjesachtige natuurdoor- weven wereld van Selma Lagerlóf, van de Zweedse schilder Anders Zorn. Het landgoed Den Treek rondom is een onuitputtelijke bron van landschappe lijke schilder-stof. Jeanne Fauré heeft een kring van leerlingen en bewonderaars om zich verzameld Zij heeft jonge en iudere leerlingen, en evenals in de tijd der oude meesters heeft zij een eisje, dat zij geheel in de schil lerskunst opleidt. Als zij met de leer ingen schildert, klinkt vaak een har- ionieus pianospel op. dat een wondere begeleiding in tonen vormt bij hetwer- Bcen van kleur van de schilderende groep De trap, die vanuit de woonhal naar boven geleidt, komt n 1. uit in de earner van haar 83-jarige zuster, Ma- Faure, concertpianiste. Die ook lans nog pianoonderricht geeft, ^aak zet zij zich achter de vleugel. studeert, tot .lkgrote vreugde van [aar huisgenoten. ONTSPANNEND i Ook geeft Jeanne Faure tweemaal i :jn de week handenarbeidles aan dekin- jjifffilen bijzonder mooi schilderij is die >an het Hazewater in Den Treek, een ;arakteMstiek van rust en stilte [Foto Janus Visser. JEUGD IN BELGIÉ Jeanne spreekt graag over haar jeugd in Kortnjk (België), waar haar vader dominee was. Als meisje van vier jaar mocht ze vaak meerijden op het paard van deasman. en ze bracht dan op die paarderug dromerige ogen blikken aoor, die waarscnijniijk de ba sis legden voor haar latere intense edel ras, het paard. De noblesse van het paard krijgt door de uitdrukkings kracht van Jeanne's schilderskunst ex pressieve gestalte. We zien een schil derij van Duindigt, waarop de paarden in al hun flitsende en behendige snel heid zijn uitgebeeld in een wervelende wedloop. Die paarden schieten bijna het doek af, zo rennen ze op de over winning toe Als meisje van 15 jaar tekende Jeanne een gevecht van paar den. die door een wolf werden aange vallen. en die tekening is in alle een voud haar dierbaar als bintenis met een gelukkige en onbezorgde jeugd En dan is daar het schilderstuk van de blonde hengst die met geheven hoofd en gespannen oor de rustig op de achtergrond grazende merries be waakt Hij is alert, elke spipr in hnm is gespannen want hii is de leider van de groep paarden. Bij Jeanne zie je de élégance van het paard, zijn ranke benen, zijn fraai hoofd, zijn satijn-glan zende huid. Jeanne is ook een lief hebster van de jachtritten met alle de cor van de kleurige kleding der ruiters het geblaf en de opgewondenheid van de honden, het trompetgeschal De jaar lijkse Sint Hubertusjacht in Den Treek is voor haar altijd weer een boeiend evenement Jeanne Faure heeft in Den Haag ge woond. Zii volgde er een opleiding met Henri en Anton Pieck. Ze ging in voor tekenleraar en studeerde samen Den Haag naar de Academie, en kreeg les van de schilder J Akkeringa. La ter ging ze in Engelang naar de Slate- School, behorend tot de Universiteit van Londen Deze Engelse periode zal hebben bijgedragen aan haar liefde voor paarden en honden. In Engeland nam ze paardrijles PORTRETTEN Ook schildert Jeanne Faure portret ten, diep menselijke portretten We zien het portret van de twee jaar geleden overleden Mevr M. S Roëll-deBeau fort, een gevoelig portret van een bij zondere vrouw Zuster Anna Faure heeft achttien jaar samengewoond met de blonde hengst, die met geheven hoofd en gespannen oor de rustig op de achtergrond grazende merries be waakt met een paard over een hindernis, dat het meisje daarbij het leven verloor In de oorlogsjaren schilderde zij voor haar familie het nodige eten bij een. Zo ruilde zij eens het portret, dat ze van een meisje had geschil derd voor voedsel, maar het portret viel in minder goede aarde, omdat het meisje juist zulke mooie nieuwe schoentjes aan had, en die kwamen op het schilderstuk niet voor! Jeanne Foure is een begaafd schil deres, een gelukkige vrouw, die mens, dier en landschap van een zo inspi rerende omgeving als het landgoed Den Treek in een grootse stijl weer geeft. Zij is een vitale vrouw, die een positieve bijdrage levert aan de spaar zame culturele waarden, die ons nog resten in een wereld van materialisme. A. de K - M Het schilderij ,,de Zandafgraving" (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Bij de rijkspolitie te Leusden/Zuid zijn de volgende ver loren en gevonden voorwerpen aangege ven: VERLOREN Een zilveren armband, een lichtblau we portemonnee met inh een étui met autosleutel VW, garagesleutel en an tennesleutel WEGGELOPEN Een schildpad GEVONDEN Bankbiljet, kinderfietsje (blauw), bobsleetje, rood kindertuigje AAN KOMEN LOPEN Schotse collie Inlichtingen verstrekt de rijkspolitie Leusden/Zuid tel 03490-17673 deren van de Rudolphstichting. Dat vindt ze ontspannend werk ,,'t Is zo gezellig met die kinderen", zegt ze. En als er tijdens ons gesprek wordt gebeld, en het blijkt de kruidenier te zijn, begeeft zij zich - ondanks haar wat moeilijk bewegen vanwege een eens gebroken heup - persoonlijk naar de voordeur om koekjes te gaan uitzoeken voor haar kinderen in de Rudolphstich ting. LEUSDEN/ZUID - In tegenstelling tot hetgeen wij berichtten in onze vo rige editie delen wij u mede, dat in verband met het niet beschikbaar zijn van de zaal aan de Ooievaarshorster weg de Plattelands Jongeren Gemeen schap Utrecht afd Leusden haar eerst volgende ledenavond zal houden op donderdag 17 februari a s. en wel in één der zalen van Café-Restaurant ,,De Mof" te Leusden-Zuid Op deze avond zal een dia-quiz worden gehou den, waarvoor leuke prijzen worden beschikbaar gesteld. Tevens berichten wij u, dat de P J G.U op 19 februari a.s. te 20 uur een dansavond organiseert in één der zalen van Café-Restaurant ,,De Mof" te Leusden-Zuid De vereniging hoopt, dat zij op deze amusementsavond ver scheidene nieuwe leden zal kunnen be groeten.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5