financiering verbeteringen door ïieuw systeem nu te realiseren Bezoek uit Den Haag )ISKUSSIE-NOTA WEGEN EINDELIJK IN DE RAAD: commentaren :n meningen [Oorspronkelijke nota ïgde accent teveel op de ui to" vindt burgemeester Op linker rijbaan ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Uitvoering „Lisiduna" Duidelijk eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STGuiENBURG TGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE:H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 17 februari 1972 3e jaargang no. 43 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS LEUSDEN-ZUID - üp zaterdag 26 februari a s houdt de Muziekvereni ging „Lisiduna" te Leusden haar jaar lijkse uitvoering in de grote zaal van Café-Restaurant ,,De Mof" De zaal zal open zijn om 19 uur, de uitvoe ring begint om 19.30 uur De plaatsen behoeven niet te worden besproken. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de Toneelvereniging V.Z.O.D. uit Driebergen Opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven ,,Kom doe eens wat" LEUSDER KRANT e In een regionaal dagblad stond kort geleden een advertentie van de ge meente Leusden over de voorbereiding van enkele bestemmingsplannen. Een lezer maakte ons attent op dit staaltje van pure onduidelijkheid. In de adver tentie staat namelijk: ,,De burgemees ter van Leusden maakt ingevolge art. 22, lid 2 van de wet op de ruimtelijke orde ning bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 27 januari 1972 heeft besloten voor enkele gedeelten van de gemeente een bestemmings plan voor te bereiden. Het raadsbesluit treedt in werking op de dag der publi- katie in de Nederlandse Staatscourant en ligt vanaf die datum met de bij dat besluit behorende tekeningen voor ieder ter inzage op de afdeling Stadsontwik keling, 's morgens van 9 tot 12 uur". Onze vraag is (en die van tal van le zers): Welke bestemmingsplannen wor den voorbereid? Verwacht de gemeen te wellicht dat iedere Leusdenaar de Staatscourant leest? De desbetreffende advertentie had net zo goed niet ge plaatst hoeven te worden. Geen zinnig mens haalt hier ook maar één duidelij ke informatie uit. De lezer, die ons hierop attent maakte, vertelde, dat hij nadere informaties had ingewonnen bij de gemeente, die hem echter in de kou liet zitten. Waarop de lezer: ,,Ik ac cepteer deze handelswijze niet van de gemeente. Ik dien een klacht in bij G.S." Was het laconieke antwoord van de betrokken ambtenaar: ,,Doet u datDeze aansporing van de ge meentelijke ambtenaar was overbodig. De klacht wordt ingediend bij G.S. en w. van Leusden krijgen een afschrift. Overigens kunnen wij onze lezers wel een tipje van de sluier oplichten. De bestemmingsplannen waarover wordt gesproken betreffen o.a. de bouw van een museum-paviljoen op het ter rein van de politieschool „De Bos kamp". (zie ons vorige nummer). B. en w. gingen er ten onrechte vanuit, dat iedere Leusdenaar de raadsvergade ringen nauwlettend volgt. En dat is - we weten dat echt wel - een misvatting. Plaatsing van dergelijke advertenties hebben volgens ons nauwelijks zin. VERKEERSMAATREGELEN SLUIP WEGEN de redaktie) ISDEN - Volgende week donderdag (24 februari) zal emdelijk de diskus- ota Wegen van de gemeente Leusden in de raad worden behandeld, aarom duurde het zo lang voordat de wegennota in het openbaar kwam? ïrgemeester van der Post tijdens een speciale persconferentie over de :,,De wegennota was aanvankelijk een benadering van het wegenprobleem, en vanuit de auto, waardoor andere aspekten zoals de verkeersveiligheid andere weggebruikers, de recreatieve taak van tal van wegen en ook het ileem van zogenaamde „sluiproutes" niet voldoende waren ingebouwd, indien bleek, dat de in de eerste versie van de wegennota benodigde kapi- investering voor verbetering van de bestaande wegen gewoonweg niet brengen was binnen redelijke termijn. We hebben in de gemeente Leus- te maken met 78 kilometer verharde weg en vier kilometer onverharde Het onderhoud, zoals in de nota stond aangegeven, zou een groot gat in onze gemeentebegroting. Daarom hebben we de nota opnieuw op de g gelegd om één en ander te kunnen bijschaven en de kosten tot rede- proportie terug te brengen Dat is gebeurd, maar één en ander vergde ienlijke tijd, dat zult u kunnen begrijpen. Bovendien was ons probleem: financieren we alles zo gunstig mogelijk? Daar zijn we gelukkig uitge- de zijde van de Technische fel kwam een uitstekend voorstel, rmee we echt gelukkig zijn In- |ts van klinkerwegen, die geasfal- n^dienen te worden, van een as- ag over de klinkers heen te voor- i gaan we nu anders te werk De fcers worden eruit gehaald en doen jeuw dienst op de hofjes en plei- |van onze nieuwbouwwijken. De i worden dan van asfalt voor- Het gevolg is, dat de kosten lienlijk lager zijn geworden Het |eem is toegepast op twee proef- ken (Hamersveldseweg en As- Itterweg) en dat heeft uitstekende lltaten gehad, zodat we met ver- Ven verder kunnen gaan met dit fenbesparend plan Het ligt in de Teling om gelijk met de nieuwbouw I Wetering, Rozeboom en Groen ten) de wegen te gaan asfalteren Baarvoor het eerst in aanmerking ten. Deze wegen zijn o.a. Hessen- [Zwarteweg, Horsterweg, Ha- feveldseweg en Asschatterweg Burgemeester van der Post stelde voorop; 'dat het niet zo is, dal de nieuwbouwwijken van klinkerbestrating worden voorzien, omdat er zo nodig geasfalteerd moet worden op andere wegen. Het één vult het ander prach tig aan. Asfaltering van wegen en plei nen van nieuwbouwwijken is niet iets, wat aan te bevelen is Verkeer is er bijna niet binnen deze wijken (de mees te hofjes en pleinen lopen dood), zodat volstaan kan worden met eenvoudige klinkerbestrating, die de sfeer van zo'n plein bijzonder verhoogt en bo vendien in de zomer niet de nadelen heeft van asfalt, dat vooral op afge sloten pleintjes gaat „broeien" en een stank verspreid, die niet zo erg aangenaam is. De gemeente blijkt een ideale oplossing te hebben gevonden om op vrij korte termijn met redelijke financiële middelen af te rekenen met het Leusdense wegenprobleem. Jaren geleden heeft de toenmalige burgemeester Schneiders eens naar aanleiding van een desbetreffende vraag burgemeester van der Post, bedoeld als plan voor de oude wegen Het ac cent ligt duidelijk op verbetering van het bestaande wegennet Hierbij is uiteraard wel rekening gehouden met komende wegen, maar deze zijn niet in het wegenplan opgenomen TRACé S.10 In dit verband wees de heer van der Post nogmaals op het nog steeds niet bestaande tracé van de S 10. „In de diskussie-nota wegen zijn opnieuw kaarten opgenomen, waarop de S 10 globaal als lijn staat aangegeven Ik moet iedereen waarschuwen deze lijn niet als tracé te gebruiken Het is maar een streep om aan te geven, dat er een plan is voor de S 10. dat nog niet in detail is uitgewerkt" De De Bavoortseweg blijft voorlopig een belangrijke verbindingsweg, zowel met Leusden/Zuid als met Amersfoort via de Heiligenbergerweg. gezegd, dat asfaltering in de gemeente Leusden vrijwel onmogelijk is. Reeds eerder, aldus burgemeester Schnei ders, werd asfaltering door provinci ale instanties afgeraden in verband met de aard van de ondergrond, die asfal tering niet zou verdragen, zonder dat er hoge kosten aan gespendeerd moes ten worden. Dat is ook de reden, dat de gemeente Leusden nog steeds niet tot asfaltering is overgegaan, aldus burgemeester Schneiders toendertijd in een vraaggesprek. Dit motief is toen ook meerdere malen in de raad gebruikt. Onze vraag is: waarom blijkt asfaltering nu ineens wél mogelijk? Burgemeester van der Post vond het motief erg onwaarschijnlijk „Ik veronderstel dat er toen gesproken is over de mogelijkheid van asfaltering, maar dat dit werd afgeraden, omdat de kosten veel te hoog zouden zijn Een logische zaak als men bedenkt, dat asfalt toendertijd nog lang niet zo_ intensief werd gebruikt als nu het geval is en er bovendien veel kostbaardere methoden werden gebruikt, dan nu. Ook de samenstelling van het asfalt is aanmerkelijk veranderd en veel goed koper geworden Dat zal de reden zijn geweest Wij hebben tenminste mets over de aarde van de ondergrond ge hoord, tenminste niet in de zin, zoals 'u het stelt. De proefvlakken hebben tot' nu toe bewezen, dat asfaltering zeer wel mogelijk is." Om te voorkomen, dat de Trekerweg steeds vaker zal worden gebruikt als „sluipweg" naar de autoweg Arnhem- Utrecht. wordt in de diskussienota voorgesteld om een eenrichtingsver keer in te stellen. En wel wat de Tre kerweg betreft vanaf de Arnhemseweg tot Ooievaarshorsterweg, vanaf de Doornseweg tot Heetvelderweg. Het ge deelte Trekerweg vanaf Ooievaarshor sterweg tot Heetvelderweg zal toegan kelijk zijn vanuit beide richtingen De bewoners kunnen vrijstelling krijgen, zodat ze geen omwegen hoeven te maken om hun woning te bereiken. Van die zijde is dan ook geen bezwaar te ver wachten, aldus burgemeester van der Post BUITEN BEBOUWDE KOMMEN De diskussienota wegen is, aldus (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vrijdagmid dag kwam de secretaris-generaal van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening naar Leusden voor een informeel bezoek. Hij en zijn gezelschap, onder wie burgemeester mr A. H van der Post, bekeken geduren de enkele uren het plan Rozendaal (Eurowoningen) Daarbij werd ook een bezoek gebracht aan de in het plan door Eurowoningen ingerichte model woningen. Bovenstaand plaatje van de rondwan deling werd (in de regen) door onze fotograaf Janus Visser gemaakt. Ove rigens is met dit bezoek wel duidelijk dat Den Haag alle belangstelling voor Leusden en haar niéuwe stad in de groei, niet heeft verloren. En dat geeft hoop voor de toekomst, niet waar? De Hessenweg zal aanmerkelijk wor- ■verbeterd. De Zwarteweg zal, evenals de Hor sterweg (het verlengde van de Zwarte weg tot aan Stoutenburg vanaf het Valleikanaal geasfalteerd worden. Na 1975 zal de aanleg van een fietspad wellicht noodzakelijk blijken te zijn. burgemeester kon nog steeds geen enkele mededeling doen over de toe komst van de S 10 Dat is en blijft een zaak van de provincie Wij weten daar niets van Het enige wat wij wel weten is, dat er binnen afzienbare tijd openbare hearingen zullen worden gehouden over deze weg door de pro vincie en dat het gemeentebestuur, trouwens ook het provinciaal bestuur, altijd op het standpunt heeft gestaan, dat alle mogelijke moeite moet wor den gedaan om zoveel mogelijk na tuurschoon te sparen. Ik dacht toch wel te mogen stellen, dat het belache lijk is, indien aktiegroepen stellen, dat het gemeentebestuur daar geen oog voor zou hebben. De situatie op dat gebied is in ons land in de laat ste jaren aanzienlijk veranderd. De tijd is voorbij, dat zowel gemeente als provincie en riik klakkeloos stre pen trokken over de kaart en vast stelden dat dat wegen zouden worden. Echt, ook bij de overheid is het pro bleem van natuurbehoud echt wel door gedrongen. De overheid is niet zo star als ze wel eens wordt afgeschil derd. NIET TEN KOSTE VAN DE NATUUR Ter geruststelling van iedereen wil het gemeentebestuur er nog wel op wijzen, dat de uitvoering van het wé genplan, vastgelegd" in het verbete ringsplan wegen" op geen enkele plaats len Koste zaï gaan van de natuur BERMVERHARDING Voor verschillende wegen (o a Stou- tenburgerlaan, Emelaarseweg en Jan van Arkelweg) zal een methode van bermverharding worden toegepast, waardoor het mogelijk wordt, dat au to's elkaar zonder gevaar via een deel van de berm kunnen passeren Hier toe zal gebruik worden gemaakt van hoogovenslakken, die worden ingewalst en weer met zand zullen worden over dekt. Enkele proefvlakken hebben uitge- dekt. Enkele proefvlakken hebben uit gewezen, dat deze methode uitstekend voldoet ASFALT OVER KLINKERS De Leusbroekerweg zal voor een ge deelte (als enige uitzondering) asfalt over de klinkers heen krijgen. De re den voor deze wijziging in de algemene opzet is het feit, dat de kwaliteit van de daar liggende klinkers zo slecht is, dat deze niet weer opnieuw kunnen worden gebruikt. Het gedeelte Leus broekerweg vanaf het Valleikanaal tot aan de Mof zal worden verbeterd in het kader van de ruilverkaveling Heiliger- bergerbeek VERBETERINGSPLAN Wat er wel en niet zal worden uitge- De Zwartegoorderweg. Voorlopig geen verbetering van deze weg, die in handen van particulieren is. Rekon- struktie van deze weg zou maar liefst een half miljoen gulden moeten kosten, hetgeen het gemeentebestuur iets te veel voor een particuliere weg vindt. v?erd in d" toekomst ^an ver beteringen van wegen, staat uitvoerig in het „Verbeteringsplan Wegen" ver meld, een bijlage van de diskussienota Wegen, (zie daarvoor elders in dit nummer). Overigens ligt de uiteinde lijke beslissing bij de raad. Vooral ten aanzien van de te stellen priori teiten is nog niets zeker, omdat de raad hierover zal moeten beslissen. (Van de redaktie) LEUSDEN/STOUTENBURG - Op de Stoutenburgerlaan vond op 9 februari een ongeval plaats, waarbij twee per sonenwagens waren betrokken Een au to, bestuurd door C. J. E uit Amers foort, die richting Hoevelaken het via- dukt opreed, kwam daarbij in aanra king met de wagen van H B. H. E. B. uit Leusden, die uit de richting Stou tenburg kwam. De bestuurster van de ze wagen week namelijk teveel uit en kwam op de linkerrijbaan terecht Na dat de wagen van E. was geraakt, kwam B in het struikgewas tot stilstand. Bei de wagens liepen schade op.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1