VERBETERINGSPLAN LEUSDER WEGEN V OVERZICHTSKAART IQHDERDAG 17 FEBRUARI 3 BIJLAGE i BEBOUWING Appelweg Vlooswi jkseweg Dodeweg Schutterhoeflaan Lookhorst erweg Ursulxneweg 7a Zwarteweg deel o.w 7b Zwarteweg 8 Horsterweg 9 Stouteriburger laan -i. t—i .jr ~~*r n. WEGEN IM ONQERHOUQ BU R'JK WEGEN IM ONQERHOU& B'J PROVINCIE 'i WEGEN 111 OtIQERHDUB B'J GEMEEIITE" t' J1 IN ONGERHOUB B'J PAATICUUEREH Koedi jkerweg Zwarte goorderweg 12 Emelaarseweg Jan van Arkelweg J annendorperweg Klettersteeg Hessenweg Schoonderbekerweg Kon. Julianaweg As schat ter weg Postweg Moorstcrweg KoLfschoterdijk Kannalwcg Lnpecrscweg Lniigestecg Leusbroekorwcg Hamersveldseweg Uavoort seweg Uurg. dc Deaufortwe Trekerweg Oo ievaarshorsterweg Heetvelderweg Buurtweg Vieweg Griftdijk 11GEMEENTECRINS Bijlage 1. Overzicht van de wegen in de ge- meente Leusden, genoemd in de wegen nota en het verbeteringsplan. De ge- projekteerde nummers corresponderen met de nummers vóór de wegen ge noemd. vergt, zou een vervanging van de klin kers door asfalt voorzien van slijtlaag een goede oplossing betekenen De klin kers kunnen worden gebruikt in het plan Groenhouten Vermoedelijk zal langs deze weg in de toekomst nog een eenzijdig rijwielpad nodig zijn. De kos ten van een dergelijk pad worden ge raamd op f350.000,-. De waterafvoer dient jaarlijks uit de onderhoudspost te worden verbeterd 20. POSTWEG. Voor deze weg menen wij (hoewel het wegdek nogal oneffen is) prioriteit niet te hoog te moeten stellen. voorkomen dat deze weg als sluip weg" wordt gebruikt naar Amersfoort. 6b. ROSSESTEEG Door de uitbreiding van de enclave Leusden-c in het ruilverkavelings- plan van de Heiligenbergerbeek is de aanleg van deze weg vervallen. 7a. ZWARTEWEG (deel lopend van oost naar west). Voor dit deel geldt eveneens het gestelde onder 6b. 7b. ZWARTEWEG. De bestrating van deze weg komt in aanmerking voor een vervanging door asfalt De vrijkomende stenen kunnen worden toegepast in het bestemmings plan Groenhouten, waarmee in de loop van 1972 een begin kan worden ge maakt. De behoefte aan straatstenen voorde plannen bepaalt hier het tijdstip van uit voering. De toename van het verkeer op deze weg zal over enige jaren de aanleg van een eenzijdig rijwielpad bui ten de bebouwde kom en een tweezijdig rijwielpad binnen de bebouwde kom noodzakelijk maken. De totale kosten van deze rijwielpaden worden gescat op f 100.000,- (incl. grondaankopen). Vermoedelijk is een dergelijke aan leg in 1975 - 1976 reeds noodzakelijk. 8. HORSTERWEG. Van deze weg geldt hetzelfde als on der 7b werd opgemerkt. Ook hier zal de aanleg van een rijwielpad omstreeks 1975-1976 noodzakelijk kunnen worden De kosten van dit pad worden geraamd op f 156.500,- (nincl. grondaankopen). 9. STOUTENBURGERLAAN. Wij menen dat ter vermijding van ernstig verval der verharding, de bermen, door middel van hoogoven slakken dienen te worden verbeterd De kosten van deze verbetering wor den geraamd op f30.000,-, een uitgave, die wij eenmalig ten laste van een on derhoudspost quartaire wegen willen brengen. Daar de wegbermen vooral in het deel tussen Hessenweg en Barneveld- sebeek reeds enige jaren in een slech te staat verkeren, menen wij aan dit werk een hoge prioriteit te moeten ge ven. In een later stadium kan worden overwogen, of een verbreding tot 4.50 a 5.00 m. gewenst zal zijn. De aan een dergelijke verbreding verbonden kos ten worden geraamd op f480.000,- 10. KOEDIJKERWEG. De weg verkeert in een goede staat. 11. ZWARTE GOORDERWEG. Nog in het midden latend de vraag of het een gemeentelijke taak is twee zowel qua onderhoud als eigendom in particuliere handen zijnde uitwegen te verbeteren, menen wij, dat het voor de gemeente resterende bedrag van f500.000,- hetwelk benodigd is, indien tot de verbetering en doortrekking wordt besloten, een te zware belasting voor de gemeentelijke financiële posi tie betekent. Bij de bepaling van ons standpunt hebben wij tevens betrokken de onzekerheid van de plaats van een eventueel aan te leggen recreatiege bied (groene sterproject) en het nog on bekende tracé van de tertiaire weg Til die dit gebied waarschijnlijk zal gaan doorsnijden. 12. EMELAARSEWEG. Van deze weg zullen jaarlijks uit de post onderhoud wegen de wegbermen ter plaatse van beschadigingen worden hersteld. Voor dit onderhoud zal ge durende 5 jaar een extra bedrag wor den geraamd van f7 000,- 13a. JAN VAN ARKELWEG (buiten de bebouwde kom). Voor deze weg is het, evenals dat bij de Emelaarseweg het geval is. noodza kelijk de bermen te verstevigen. Voor het aanbrengen van een laag slakken in deze bermen zal gedurende 2 jaar een extra bedrag van f5.000,- worden opgenomen. 13b. JAN VAN ARKELWEG (binnen de bebouwde kom). De kosten voor een verbetering van het wegdek, die overigens voorlopig nog niet urgent is, kunnen bij een toe komstige verdere ontwikkeling van Achterveld in het grondbedrijf worden gereserveerd. 14. JANNENDORPERWEG. Bij deze weg treden de erosiever schijnselen in de bermen nog niet'op Wanneer dit ook hier gaat voorkomen, zullen deze op zelfde wijze worden hersteld als onder 12 omschreven. 15. KLETTERSTEEG De weg behoeft geen verbetering. Het is alleen gewenst voor een veiliger aansluiting op de Hessenweg een gering bedrag uit te trekken f3.000,-) Een suggestie omtrent een geringe verbe tering van de Kerkdijk heeft onze aan dacht en zal nader worden bezien *16a. HESSENWEG (buiten de be bouwde kom). Op het prov. wegenplan 1968 is in ontwerp een vervangende weg (T 10) aangegeven ten zuiden van de Hessen weg, De vervangende weg T 10 welke aansluiting. op de in Barneveld ge- projekteerde weg T 5 moet krijgen, dient een zodanig tracé te krijgen, dat schadesnijdingen tot een minimum worden beperkt. Het gemeentebestuur is echter van oordeel, dat de aanleg van deze weg niet van invloed zal zijn op de Hessenweg. Rekonstruktie van de Hessenweg blijft dan ook een eerste vereiste. De T 10 zal niet zo veel uitvalswege n krijgen, dat de wel als lokale verbindingsweg geschikt zal zijn. De Hessenweg blijft daarvoor naar alle waarschijnlijkheid de aan gewezen weg. Hoewel een verbetering van deze tertiaire weg tot een breedte van 7 m ideaal is te noemen, is de daar uit voortvloeiende investering van f 1.600.000,- zo hoog, dat wij menen voor een eenvoudiger verbetering te moeten kiezen. Een vervanging van de klinkerbestra ting, zoals in hoofdstuk 1 omschreven, betekent een goede aanpassing aan de in Barneveld en Amersfoort aanwezige voortzetting van deze weg. Deze verbe tering zou in 1972 van de Kopermolen- brug tot de Emelaarseweg en over een weggedeelte ten oosten van Achterveld tot stand kunnen komen, tegelijk met het bouwrijpmaken van het plan ,,de Wetering" Het resterende deel, waar langs ook nog een persleiding vanuit Achterveld moet worden gelegd, kan gelijk met het bouwrijpmaken van het van het 2e deel van het plan Rozendaal worden verbeterd Door op de kapitaalsdienst geduren de enige jaren een reserve te kweken door middel van een jaarlijkse bijdrage uit de post onderhoud tertiaire wegen De Hamersveldseweg zal geasfal teerd worden. Een deel van deze weg is reeds bij wijze van proef van asfalt voorzien. Na 1975 zal wellicht moeten worden overgegaan tot rekonstruktie van deze weg, waarbij de aanleg van fietspaden noodzakelijk zal zijn. zal omstreeks 1975 een 3 cm dikke deklaag kunnen worden aangebracht en zal de wegbebakening op een beter peil kunnen worden gebracht Een verbreding van het eenzijdig rijwielpad van 2 40 m. tot 3.00 m is ter bevordering van de verkeersveiligheid voor bromfietsen en fietsen gewenst. Deze verbreding kan o.i. het beste tot stand komen met een totale asfaltering van dit pad over de bestaande tegel- verharding. Door een asfaltering zal het berijden van de hoofdbaan door bromfietsers worden tegengegaan De kosten van de verbetering van het rij wielpad worden geraamd op f 140 000,-. 16b. HESSENWEG (binnen de bebouw de kom). Teneinde zowel het dorpsbeeld van Achterveld zoveel mogelijk te handha ven, als de snelheid van het autover keer binnen de bebouwde kom te beper ken, is het gewenst de aanwezige klin- kerverharding te handhaven. Deze handhaving is echter alleen aanvaardbaar als de bestrating tegen de hogere wieldrukken bestand is. Een verbetering is te verkrijgen door bij het herstraten aan het straatzand ce ment toe te voegen, waardoor een aan merkelijk grotere stabiliteit wordt verkregen. De kosten van een dergelijke herbestrating worden in totaal geraamd op f100.000.- Door een bijv over 4 jaar gespreide uitvoering, zou er jaarlijks een extra bedrag van f25.000,- moeten worden geraamd op de post overige wegen" Met de uitvoering kan in 1972, na het gereedkomen van de woningbouw in Achterveld, een aanvang worden ge maakt. 17. SCHOONDERBEKERWEG Getracht zal worden, in nauw over leg met de gemeente Barneveld, te komen tot een verbetering van het weg dek van de nu nog in particuliere han den zijnde weg tussen Achterveld en de Glindhorst Wij menen, dat deze verbetering van eenvoudige aard dient te zijn, met hand having van de aanwezige begroeiing Indien niet tot een gewenst resultaat kan worden gekomen, zal de aanleg van een alternatieve rijwielroute nader worden bezien Voorlopig zullen de reeds in de dis cussienota opgenomen kosten van f125.000,- als kapitaalsuitgave worden geraamd. 18a. KON. JULIANAWEG (buiten de bebouwde kom). De huidige asfaltverharding is voor lopig nog toereikend. In de toekomst kan echter een rijwielpad gewenst wor den. De kosten van een dergelijk pad kunnen worden geraamd op f45 000,-. Een verbreding van de weg tot 6m. zou na de aanleg van de T10 (Amersfoort Barneveld) waarschijnlijk noodzakelijk zijn. 18b. KON. JULIANAWEG (binnen de bebouwde kom). Handhaving van de klinkerverhar ding is hier, zoals ook op de Hessen weg, binnen de bebouwde kom gewenst Stabilisatie van de ondergrond bij het herstraten is gewenst. De kosten van f 11.000,- kunnen door een eenmalige verhoging van de post ..overiee wegen" worden bestreden. 19. ASSCHATTERWEG. Wij zijn van mening deze fraai inhet landschap gelegen weg slechts zodanig te moeten verbeteren, dat de land schappelijke waarde zoveel mogelijk wordt gehandhaafd Daar ook hier de klinkerverharding een veelvuldig en kostbaar onderhoud Deze weg is zowel als verbindings weg naar Rudolphstichting en Lunte- ren als toeristische weg van belang Het klinkerdek is kwalitatief zeer slecht. Overwogen moet worden om ten behoeve van uiteindelijk geringere onderhoudskosten over de klinkerbe strating een asfaltlaag aan te brengen. Hierbij kan tevens aan een geringe verbreding tot 4.50 a 5 meter worden gedacht. 21. MOORSTERWEG De weg verkeert in een goede staat. 22. KOLFSCHOTERDIJK. Zie 21. 23. KANAALWEG. Het is mogelijk deze weg door het herstraten van het eerste deel, waar van de klinkers van vrij goede kwali teit zijn, in een redelijke staat te bren gen Dit herstraten kan worden betaald uit een eenmalige verhoging van de post quartaire wegen ten bedrage van f4.000,- De verbetering ware in 1972 uit te voeren 24. LAPEERSEWEG Deze weg kan in een redelijke staat worden gehouden door het aanbrengen van een verstevigingslaag van asfalt Door dit asfalt iets breder aan te bren gen, is tevens een goede kantopslui- ting gewaarborgd. De kosten van de verbetering worden geraamd op f 110.000,-, (kap dienst). Hoewel er enige voorlopige maatregelen zijn ge troffen om een ernstig verval tegen te gaan, is het aanbrengen van deze ver betering in 1973 of 1974 zeer zeker ge wenst 25a. LANGESTEEG (ten oosten Val leikanaal). Zie 24. De kosten voor dit werk wor den geraamd op f90.000,-. 25 b. LANGESTEEG Het gedeelte tussen Hamersveldse weg en Valleikanaal is zeer smal. Zwaar vrachtvervoer dient van deze weg geweerd te worden. Wellicht is hier met een verkeersregulerende maatregel te voorkomen dat deze weg verbreed en verzwaard moet worden 26a. LEUSBROEKERWEG (ten oos ten Valleikanaal). Hoewel reeds enige jaren geleden een compleet verbeteringsplan werd opgesteld, waarin o.a. rekening was ge houden met kostbare bochtverbeterin gen, zijn wij van mening, dat een ver betering van de weg tot een breedte van 4.50 m met voldoende brede ber men voor het landbouw-en toeristische verkeer een bevredigende oplossing be tekent De bochtafsnijdingen kunnen o.i achterwege blijven, waardoor de snel heden in ieder geval beperkt blijven De verharding kan bestaan uit een laag asfalt over de klinkerbestrating, waarop een slijtlaag wordt aangebracht De totale kosten incl. grondaankopen kunnen ten bedrage van f60.000,- op de kapitaalsdienst worden geraamd. Gelet op de reeds zeer slechte toestand van deze weg en de verbetering van het deel ten westen van het Valleikanaal in 1972, is het gewenst dat m 1973 tot ver betering van dit deel wordt overgegaan. 26b. LEUSBROEKERWEG (ten wes ten van Valleikanaal). In de ruilverkaveling zal deze weg vermoedelijk in 1972 worden verbeterd en voorzien worden van een asfaltver harding van 4 50 m breedte. a< LEES VERDER OP PAGINA 1 -.r .EUSDEN - Door het veelvuldige ire verkeer en de daarbij gebezigde e snelheden, is de klinkerbestra- van Hessenweg, Horsterweg, irteweg, Hamersveldseweg en As- ïatterweg slechts door een zeer istbaar onderhoud in een redelijke at te houden. De in de „discussie- a wegen" voorgestelde verbetering r uit van het handhaven van deklin- bestrating als fundering voor een euw aan te brengen asfaltdek, terwijl sommige wegen (o.a. Hessenweg) laebt werd aan een verbreding van wegdek. Een dergelijke voorziening agt echter een zeer aanzienlijke in tering. len financieel aanmerkelijk aantrek- elijker oplossing ishet goede klinker- ïateriaal te vervangen door asfalt en e vrijkomende klinkers toe te passen p wegen, die qua verkeersintensiteit n -belasting hiervoor in aanmerking omen Wij menen dan ook, dat het verant- fobrd is deze vrijkomende steen in de •oonstraten en pleinen van de nieuwe estemmingsplannen de Wetering, Ro- enboom en Groenhouten te verwerken. iaar de klinkers van een dik formaat ijn, is het zonder meer mogelijk deze ïdè plannen op de platte kant te stra- >n! Een dergelijke werkwijze wordt in [plannen Rossenberg en Rozendaal iet nieuwe steen reeds gevolgd. Op deze wijze is het mogelijk, reke- Ing houdend met een percentage on- ruikbare stenen, tenminste dezelfde ppervlakte te bestraten in het nieuwe met name wordt gedacht aan de Hessen weg. Horsterweg - is over het algemeen niet ongunstig te noemen. VERBETERING VAN BERMEN BIJ SMALLE LANDBOUWWEGEN Door de geringe breedte van een aan tal wegen (Emelaarseweg, Jannendor- perweg, Jan van Arkelweg, Stoutenbur- gerlaan) is het gemotoriseerd verkeer bij het passeren genoodzaakt de ber men te gebruiken. Hierdoor worden de bermen vooral in natte periodes zodanig beschadigd, dat op vele plaatsen gaten ontstaan, waardoor het wegdek geen voldoende kantopsluiting meer heeft en ter plaatse gebreken gaat vertonen. Deze schade aan de bermen en het wegdek kan vermeden worden. Ie. door het wegdek te verbreden of 2e door de bermen voldoende stevig te maken, zo dat uitwijken hierin zonder bezwaar kan geschieden. Aan de tweede oplossing geven wij voor de eerdergenoemde wegen de voorkeur De gedachten gaan hierbij uit naar een extra onderhoud van de bermen in de vorm van het aanbrengen van een laag hoogovenslakken op de plaatsen, waar regelmatig kuilen ont staan. Bij een dergelijke werkwijze blijft het mogelijk om in een later stadium zo nodig een verbreding in asfalt over deze slakken aan te brengen. als in de oorspronkelijke weg aan- l was (stenen op de kant gestraat stuks per m2, stenen op de platte gestraat 55 stuks per m2). nieuwprijs van deze kwaliteit n kan gesteld worden op f260,- 000 stuks, inclusief B T W ar de stenen in genoemde wegen 'rij nieuw tot 10 jaar oud zijnen er bij slechts van een geringe slijtage e smalle zijde sprake is, lijkt het billijk de*gave steen (±80% van de omende) ten laste van het grondbe- te boeken voor een waarde van per 1000 stuks. dergelijke waarde betekent, ge- nd per m oorspronkelijk wegdek J stenen per m2, een opbrengst van jOO x 70 x f210,- f 11,75 föor de transportkosten van nieuwe wordt in de begroting van het njpmaken der plannen een bedrag f 1,50 aangehouden. Deze kosten in te vervallen, indien de steen di- ibij het te straten weggedeelte wordt *'rt. hetwelk mogelijk is, wanneer ansport der steen geschiedt met itwagens in plaats van trailers, rtegenover staan de kosten van het •ken der bestrating, het opladen linkers en het transport naar het Deze kosten worden tezamen tens op f 1,50 geraamd Het is Dillijk deze kosten ten laste van rondbedrijf te brengen, omdat de Ttkosten - nodig voor nieuwe - komen te vervallen, extra kosten resteren nog, die jê verbonden zijn aan het sorteren ie stenen en aan het afvoeren van [ollig steen en puin. imen op f 0,75 per m2) «merend komen wij dan tot de ide berekening: opbrengst van de let grondbedrijf geleverde mate- len (per m2 oorspronkelijk weg- •ortkosten Jg larf 1 M*- rs, Jitgave aanleg nieuw wegdek ooign asfalt nde kosten a it Wren stenen irr|Rrzien f 11,76 f 1,50 f 13,26 f 11,— f 1,75 f 0,75 f 0,15 f 13,65 f 1,91 f 15,56 bij wordt aangeieKend, dat een aag van 11 cm met goed resul- [ndertijd op een gedeelte van de "in Julianaweg werd aangebracht, 't op het vorenstaande kan der- H gesteld worden, dat het op deze mogelijk is met geringe kosten, 12.30 per m2 f 15,56.- f 13,26), trkere en in onderhoud goedkope- iverharding te verkrijgen Deze kunnen gebracht worden ten las- de gewone dienst, jmerkt zij nog, dat bovenge- 'te werkwijze het grote voordeel dat het veelvuldig herstraten tot "leden zal gaan behoren, hetwelk r langere termijn kostenbespa- 1 werken. I°P. v°ormelde wijze uitgevoerde lnne van wegen betekent welis- |een verbreding ervan, doch de van de betreffende wegen - De Burg. de Beaufortweg Hiervoor 'zal nog een goedkoper rekonstruktie- plan worden opgesteld. Een reeds door de raad goedgekeurd rekonstruktieplan werd onlangs door GS afgekeurd. Voor lopig werd een bedrag van f 340.000,- voor deze werkzaamheden geraamd. OVERZICHT VAN WEGEN MET EVENTUELE VERBETERINGSVOORSTEL LEN 1. APPELWEG. Aan deze weg voorkomende ernsti ge gebreken zullen wij, totdat een on derhoudsplichtige voor de verharding is aangewezen, herstellen. Onderhandelingen met het landgoed Den Treek-Henschoten zullen over dit onderhoud worden voortgezet. 2. VLOOSWIJKSEWEG. Deze weg verkeert in een goede staat. 3. DODEWEG. Het deel van de Dodeweg tussen Arn- hemseweg en Paradijsweg dient t z.t. te worden voorzien van een verstevi gingslaag van asfalt. De kosten ramen wij op f30.000,- een bedrag, dat o.i. uit de post onderhoud wegen kan wor den bestreden, welke voor dit doel met het voorgestelde bedrag eenmalig zal moeten worden verhoogd. Daar de weg onlangs nog voorzien werd van een slijtlaag en nu in goede staat verkeert, is de prioriteit voor een dergelijke verbetering niet hoog. De vraag, of de scheiding van ver- keerssoorten over een aantal jaren noodzakelijk zal zjn, laat zich nu nog niet beantwoorden Met de aanleg van een eenzijdig rijwielpad zou op lange re termijn evenwel rekening dienen te worden gehouden 4. SCHUTTERHOEFLAAN. Deze weg verkeert in een goede stalt 5. LOCKHORSTERWEG. Het dient voorkomen te worden dat het karakter van deze weg door re- konstrukties zou worden aangetast. Voor het rijwielverkeer dient een goe de verbinding met de Heuvelrug aan wezig te blijven. Rekonstruktiewerk- zaamheden van R.W. 28 en aanslui tingen op de S 10 mogen een dergelijke verbinding voor langzaam verkeer niet in de weg staan. Ook - ondanks het instellen van een eenrichtingverkeer- kan het gewenst zijn de wegkonstruk- tie met asfalt te versterken De in de discussienota wegen" voorgestelde verbetering van deze weg, voor welke werkzaamheden de kosten op f45.000,- worden geraamd, kunnen o.i. door het eenmalig opvoeren van de onderhoudspost quartaire wegen wor den gedekt. Door de grote toename van het ver keer wordt aan deze verbetering door ons een tamelijk hoge prioriteit toe gekend. In 1973 zal aan de hand van de dan aanwezige situatie opnieuw dienen te worden bezien of een uitgave, als bo vengenoemd, verantwoord is. 6a. URSULINEWEG. Aan deze weg is geen verbetering noodzakelijk. Voor deze weg zullen verkeersregu lerende maatregelen nodig zijn om te

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3