Verbeteringsplan wegen Als men wel van wijn houdt, maar niet van de natuur en de mens, dan weet men niets van wijn BAREND DE KRUIJFF 25 JAAR TUSSEN DE WIJNEN: VERVOLG VAN PAGINA 3 0HTWERP T.10. - wegenaanleg goor pro rt 7 Nieuwe wegen, nieuw gevaar DONDERDAG 17 FEBRUARI 27. HAMERSVELDSEWEG In het structuurplan Leusden komt de Hamersveldseweg niet als doorgaande verbinding voor Als vervangende weg zal dan het wegvak 16-18-20 fungeren (zie tekening nieuwe wegen). Het is te verwachten dat deze weg tegen 1981 zal zijn aangelegd. Een rekon- struktie zal dan plaats moeten vinden. Volgens prognosesis hier voor 1975 geen rijwielpad nodig. Daarna is er Volgens prognoses is hier voor 1975 Wij menen dat de klinkerbestrating van de Hamersveldseweg vervangen dient te worden door asfalt. De klin kers kunnen worden gebruikt in het plan Rozenboom, zodat tot een spoedige verbetering kan worden overgegaan Het zal na 1975 wellicht noodzakelijk worden m 1 of 2 rijwielpaden langs de ze weg aan te brengen. De kosten van de aanleg van deze paden zullen in de ex ploitatie van het grondbedrijf worden opgenomen. 28. BAVOORTSEWEG Daar de Bavoortseweg door de aan leg van Maanweg enHeiligenbergerweg belangrijker is geworden voor het auto verkeer en het tevens te verwachten is, dat dezen tendens zich zal voortzetten, is het waarschijnlijk, dat de Bavoort seweg bij de uitgang van het Sportvel dencomplex nog verbeterd dient te wor den. Wij verwachten binnenkort hierover een advies van een door ons ingestelde werkgroep, waarin o a de A N W B en D.H V. zijn vertegenwoordigd Voor lopig ramen wij hiervoor een bedrag van f20.000,-. Een verbreding van het rijwielpad tot 3 00 m (kosten f30 000,-) lijkt on op korte termijn noodzakelijk. Door de aanleg van de wegvakken 4-10 en 4-11 (zie bijlage 2) en het wegvak 4-5 (allen in de eerste fase tot 1975), zal het gedeelte van de Ba voortseweg ten noorden van het bur gemeester Buiningpark zijn huidige funktie verliezen Bezien dient te wor den of de dan afgesneden wegvakken als ontsluitingsweg nog dienst zullen doen. Het wegvak 11-14 zal tussen 1975 en 1980 aangelegd worden, waardoor het laatste gedeelte van de Bavoortseweg wellicht als extra parkeerruimte bij het sportveldencomplex kan dienen. Het gedeelte Bavoortseweg ten noorden van het plan Rossenberg zal als ont sluiting van dit plan en als toegang tot het tehuis voor demente bejaar den fungeren. 29. BURG. de BEAUFORTWEG. Het bureau Dwars-Heederik enVer- hey N.V. werd verzocht om op korte termijn een definitief reconstructie plan op te stellen Voorlopig werd een bedrag groot f340.000,- voor deze werkzaamheden geraamd 30a. TREKERWEG (vanaf Arnh.weg tot Ooievaarsh.weg). Over dit gedeelte worden nog onder-, handelingen gevoéfti met de diverse diensten betrokken bij de ruilverka- Bijlage 3 Overzicht van nog aan te leggen nieuwe wegen in Leusden/Centrum en Zuid, voornamelijk in verband met de uitbreiding van Leusden/Centrum (van 1970-1976). velingen Voorlopig wordt het in de f25.000,-- als uitgaven op de K.D geraamd. 30 b. Trekkerweg (vanaf O^'evoqrs- horsterweg tot Doornsteeg). Mits aan het gestelde m de discus sienota over eenrichtingverkeer wordt tegemoet gekomen, menen wij dat verT betering van deze weg achterwege kan l?lijyenf wegenaanleg goor 6em aahgelegge h00fgwe6 »-:v. t I BESTAANDE BEBOUWING INGEZONDEN Momenteel is men bezig met de aan leg van de zogenaamde Noorder Inslag, de weg die vanaf de Bavoortseweg via de Hamersveldseweg naar het planRo- vendaal (Eurowoningen) gaat lopen. De ze toekomstige voorrangsweg zal be slist een drukke autoweg worden. De weg kruist de Hamersveldseweg en het is te verwachten dat dit een zeer ge vaarlijk kruispunt gaat worden. Dat gaat naar alle waarschijnlijkheid mensen levens kosten. Mijn vraag is nu: zo9 het niet mogelijk zijn dat alle belang hebbenden, ik denk bijv. aan de kerke- raad, de schoolhoofden en de gemeen teraad, een verzoek indienen bij de gemeente om hier een tunnel axn te leggen, zodat een ongelijkvloerse krui sing ontstaat? En mocht dat te kost baar zijn, dan in ieder geval een tunnel voor voetgangers (fietsers met rijwiel aan de hand uiteraard toegestaan). Mis schien dat hier geen al te grote kosten voor nodig zijn. Denk vooral eens aan al die voetgangers, in 't bijzonder aan kinderen en bejaarden, die gebruik moeten gaan maken van dit kruispunt en dan allen al zou een tunnel gerecht vaardigd zijn. Nu de weg nog niet ge reed is en het betreffende kruispunt nog aangelegd moet worden, lijkt het mij nu nog mogelijk om tijdig in te grijpen. Betonstukken van twee meter breed en twee meter hoog, in een diepe sleuf, zand erover en de tunnel is er. In Hoogland hebben ze ongeveer het zelfde gedaan waar de Calveenscheweg de Amsterdamseweg passeert. Natuur lijk zijn stoplichten ook wel mogelijk als oplossing, maar stoplichten op een voorrangsweg, dat is niet erg ideaal. Hopelijk vindt men een goede oplossing voor dit naderend gevaar! Een lezer, Naam en adres bij redaktie bekend De Emelaarseweg. De bermen van deze weg zullen met hoogovenslakken worden verhard. 31. Ooievaarshorsterweg. Wij menen, dat het gewenst is het wegdek van deze weg enigszins te ver sterken door het aanbrengen van een laag asfalt De totale kosten ten be drage van f25.000,-- kunnen uit een eenmalige verhoging van de post on derhoud quartaire wegen worden be streden. Het is gewenst deze verbe tering in 1973 of 1974 uit te voe ren. Ook van deze weg blijven de op merkingen over het eenrichting ver keer onverminderd gehandhaafd. 32. HEETVELDERWEG Deze weg verkeert in een goede staat Na uitvoering van de ruilverkavelings plannen waarbij deze weg in het ge bied van Woudenberg wordt verlengd en doorgetrokken tot de Griftdijk in Woudenberg is een aantrekking van recreatieverkeer niet onmogelijk Ten einde dit in goede banen te leiden wordt na de realisering van deze plan nen eenrichtingsverkeer voorgesteld. 33. BUURTWEG Deze weg is reeds over de halve lengte van een verharding van 3 meter voorzien. Koppeling van beide delen zou een enorme toename van h et auto verkeer dwars door den Treek bewerk stelligen. Een dergelijke ontsluiting van het bosgebied zou funest zijn. Voorgesteld wordt daarom heidewegen af te sluiten voor het verkeer, ont heffing zou mogelijk zijn voor bosbouw en omwonenden. Verbetering is dan ook niet nodig. STRATEN IN LEUSDEN- ZUID. a. OUDE GEDEELTE Bij een deskundig onderzoek naar de mogelijkheden van een verbetering van de straten in dit oudere gedeelte men op moeilijkheden gestuit, die een nadere studie omtrent dit onderwerp noodzakelijk maken b. NIEUWE GEDEELTE Door het jarenlange, zware bouw- verkeer op deze straten is het gewenst tot een herprofilering van deze wegen over te gaan. De kosten voor dit deel worden geraamd op f75.000,--, welke ten laste van de kapitaalsdienst wor den gebracht. Uit een nader onderzoek zal moeten blijken of deze herpro filering over het totale oppervlak nood zakelijk is. Zodra de laatste woning bouw in dit plan gereed is (geschat op eind 1972) zal met het werk een aanvang kunnen worden gemaakt. FINANCIERING. Met betrekking tot de in de bijge voegde overzichtstaat opgenomen ka- pitaallasten kan worden medegedeeld, dat hetgeen in deze discussienota is opgemerkt t.a.v. de financiering nog steeds van kracht is Opgemerkt zij echter, dat de in hoofdstuk V van genoemde nota vermelde vergoeding, welke jaarlijks door het provinciaal be stuur per km. voor tertiaire en quar taire wegen worden vastgesteld, voor Bijlage 2 Overzicht van nieuw aan te leggen wegen binnen de bebouwde kom van Leusden/Centrum met daarbij ge plande provinciale en rijkswegen. De lijn, die de S 10 aangeeft is - zoals reeds eerder gezegd - nog niet kor- rekt, omdat een juist tracé nov niet is vastgesteld. (Periode 1976-1981) het jaar 1971 zijn bepaald op res pectievelijk f2.650,-- (voor het jaar 1970 f2.400,-- per km.) en f 1.000,-- (voor 1970 f900,--). Zoals wij reeds in de aanvulling op de discussienota eerste fase memo reerden, doet de centrale financiering de realisering van de kapitaalswerken op losse schroeven staan. Rekening houdend met de schaarse toewijzing van vaste financieringsmiddelen is het doen van een tijdig beroep hierop van het grootste belang. Om deze reden zijn de eerste kapitaalswerken, waar voor de gemeente de vaste financie ringsmiddelen nog ontbreken, in 1973 opgenomen. Door ons werd eveneens gesteld, dat de toename van het aan tal inwoners en de daaraan verbon den hogere uitkeringen uit het gemeen tefonds (o.a. verfijning voor snelgroei ende gemeenten), alsmede de hogere belasting-opbrengsten voldoende zullen zijn voor dekking van de toenemende kapitaallasten. Rekening houdende met de in dienst 1970 gevormde reserve voor verbe tering van wegen, welke reserve na rentebijschrijving over 1972 ongeveer f270.000,-- groot zal zijn, mag wor den verwacht, dat na aanwending van deze reserve - zoals in bijlage III is aangegeven - de resterende op de gewone dienst drukkende lasten kun nen worden gedekt. Aldus B en W bi liet verfietpriiijFplafi we^eii, een nitweikinu; van de (liskibwenota weyen. De heer B. de Kruyff: Mijn is mijn hobby. Foto Janus V AMERSFOORT/LEUSDEN - Velen die wel eens een glas wijn drinken bij een gelegenheid die daarvoor pas send is, beseffen eigenlijk niet met welk een zorg dit edele natuurprodukt om ringt is. Zij, die eens kennis gemaakt hebben met de heer B. de Kruyff, kel dermeester van E. Hastrich's Wijnhan del en procuratiehouder van Hotel de Witte te Amersfoort, komen daar ze ker achter tijdens het drinken van een glas wijn. De heer B. de Kruyff, zoon van de jachtopzichter van het landgoed Den Treek, is een oprecht natuurmens, die zijn inspiratie vindt in jagen, vis sen, maar in het bijzonder in het eeu wenoude natuurprodukt ,,Wijn". Wijn bezit zijn voorliefde. Dagelijks observeert en behandelt hij met veel zorg en toewijding zijn geesteskinderen en stelt dan ook de wijn primair aan de mens. De heer De Kruyff legt daar de nadruk op door te zeggen: Wijn kan verpest worden door de mens, maar omgekeerd is volstrekt uitgesloten. NATUURMENS De heer B de Kruyff is een geboren Amersfoorter, maar een rasecht ge togen Leusdenaar, die in zijn weinige vrije tijd graag geniet van de rust en stilte van de prachtige omgeving waarin hij woont, en dan volkomen ontspannen de wonderen van moeder natuur pro beert te begrijpen. De heer De Kruyff bewoont een van de huizen die een uitzicht hebben op het Molenhoekje, achter café Bavoort in Den Treek, zijn huis behoorde vroeger tot één van de oudste molens die men in het begin van deze eeuw in Leusden kon aantreffen. Helaas werd de molen in 1917 afgebroken, zijn huis is nu nog een kleine herinnering aan het oude Leusden dat hem bijzonder dierbaar is. Dierbaar is hem ook de entourage, waarin hij werkt, waar de interesse voor alles wat wijn en natuur bevat zich volledig kan ontplooien. Achter Hotel de Witte ligt zijn heiligdom, waar hij in een klein maar gezellig vertrek in de loop der jaren een rela tie tussen wijn en mens heeft weten op te bouwen, die men in geheel Neder land respecteert. Velen van zijn gas ten, zoals hij zijn clientèle betitelt, waaronder ook vele prominenten uit onze Nederlandse samenleving, waar deren zijn kennis en accepteren gaar ne de suggesties die hij hen over wij nen toespeelt. Met een bijzondere discretie ontvangt hij zijn gasten en stelt in zijn soms zeer enthousiaste gesprekken de drie- éénheid van mens, natuur en wijn cen traal. Met veel elan filosofeert hij graag met zijn gasten over de inhoud van het leven, waarbij hij vaak tot kern achtige uitspraken en volzinnen komt zoals bijv. deze: ,,Aan talenten valt niet te tillen, hetzij op gebied van wijn, gastronomie, etc. etc alles heeft zijn ontwikkeling nodig. Je kunt de natuur, de wijn uit de natuur en de mens niet van elkander scheiden, als de man van de wijn, niet van de natuur van de mens houdt, weet hij ook niets van de wijn Deze uitspraak zal bij de leek zeer Ki Si W hard aankomen, maar de echte wijn- kenner zal het kunnen beamen omdat hij weet dat ook hij een ontwikkeling heeft moeten ondergaan, om dat edele natuurprodukt te kunnen waarderen. GOEDE LEERMEESTER Als een eenvoudige Treker-jonge- man stapte de heer Barend de Kruyff op 22 februari 1947 op zijn klompen met een bevend hart naar Hotel de Witte waar hij de grote wijnkenner, de heer C J G. Hastrich sr., de hand drukte. De Kruyff wist toen dat hij het bijzonder moeilijk zou krijgen om de materie die aan de gehele wijnbehan deling ten grondslag ligt, onder de knie te krijgen. ,,Een betere leermeester als de heer C. J. G Hastrich sr. had ik mij niet kunnen wensen," aldus de heer B de Kruyff. .Hij was iemand die de gave bezat om lyrisch te leven met de gastronomie en de wijn. Ik werd vaak door hem in verlegenheid gebracht, waardoor hij mij tevens inspireerde om de volgende keer naar zijn wens en gedachte te luisteren." De heer De Kruyff heeft in deze eerste periode naast de wijnhandel, waarover je van een vaste klantenkring nauwelijks mocht spreken, duidelijk het accent gelegd op de gastronomie om zelf een beeld te creëren over het harmo nisch samengaan van culinaire hoogte punten en de diverse wijnen. Nadat hij 's avonds om 6 uur de wijnhandel gesloten had ging hij de keuken in waar hij in nauwe samenwerking met de toenmalige chef-kok, N. Weijsenfeld, een combinatie trachtte te vinden tus sen keuken en wijnen. De heer De Kruyff is van mening dat een goede culinaire tafel niet ge zien kan worden zonder een daarbij passende goede wijn of wijnen. Ook heeft hij nog enige tijd de kruidentuin van Hotel de Witte onderhouden, maar daar kwam al gauw een eind aan, omdat hij een grotere klantenkring wilde verwerven, waarvoor hij moest gaan pionieren. Met de wetenswaardig heden die hij van de heer C. J. G. Hastrich sr had meegekregen en de ervaringen die hij als stagiair had op gedaan bij de firma Oud in Haarlem, trok hij in een oud wagentje door het land. Al spoedig gingen de zaken voor uit en mocht hij in maart 1950 met de heer Hastrich sr. zijn eerste Europese reis door de wijnstreek maken. Samen hebben zij veel gereisd om niet alleen kwalitatief hoge wijnen te kopen, maar meer nog om het fundament te leggen van een wijnkelder die momenteel zeer gewaardeerd wordt. Tien jaar heeft hij met de heer C. J. G. Hastrich samengewerkt waarna de huidige direkteur, E Hastrich jr., de scepter overnam, Nu reist de heer De Kruyff ieder jaar nQg door de wijn streken samen met E. Hastrich jr. wetende dat de wijnen die zij gaan kopen, weer een goede bestemming zullen krijgen. Want De Kruyff heeft in een voortreffelijke samenwerking met de heren Hastrich een gerenom meerde wijnhandel opgebouwd was len in een leuke ontspannen sfe« wijnen betrekken. LEVENSVREUGDE Er is een Chinees spreekwQQj luidt: ,^Drie glazen wijn makë honderd twistvragen een eind", sfeer werkt de heer De Kruyff *2 hij in zijn contacten met zijn clii een eigen levensfilosofie uitdras door velen gewaardeerd wordt. Door deze openhartigheid hei zeker het vertrouwen van velej gewonnen, die hij altijd met op< men ontvangt en waarvan hij dat indien zij het gezellige kant van hem verlaten, toch met iets levensvreugde de buitenwereld moet zullen treden. Een mens is niet eerder m dat een ander mens zegt dat h: is. Als het zo ligt, aldus de he Kruyff, is hij zichzelf kwijt en ps is hij rijp om de wonderen van n natuur te begrijpen, dan pas ware levensvreugde aanwezig zij Deze zinssnede is typerend e man die duidelijk in de natuur de natuur opgegroeid is. Zijn ontspanning vindt de bi Kruyff buiten de natuur om gezellig partijtje kegelen, op zij ders verjaardag richtte hij n vriend de heer N. Weijsenfeld gelclub op. Eens in de veertiec wordt er dan een hele avond flinl geld in het kegelcentrum va goede vriend Jan Voorburg van Buitenlust te Achterveld. Zo ik een kegelbal in mijn hand te beer ik altijd het beste te g< door ik dan alle dagelijkse ged eens lekker vergeten kan, ali Kruyff. JUBILEUM Vergeten zal men de heer Kruyff zeker niet wanneer hij op dag 23 februari a s zijn 25-ja bileum viert. Dan zal in Hotel <S te Amersfoort, waar hij trouwe dienst een gerenorw wijnhandel met een even meerde klantenkring heeft opg1 blijken met welk een vertroui dit bedrijf en zijn gasten gedieE Op 23 februari wordt er vai uur - 18.00 uur een receptie ge in hotel ,,De Witte" daar zul! gasten, vrienden en kennisse spontaan de hand drukken geluk te wensen met de hoopc hem nog vele jaren in zijn g onderkomen zal kunnen aantreffi De heer Barend de Kruyff, zoi Leusdense vrienden hem kennec dat hij dit bijzonder fijne wert 25 jaar met plezier gedaan he een zelfde aantal jaren in gte zondheid zal kunnen voortzette zijn werk is zijn hobby. Bij het afscheid nemen van f die met een wonderbaarlijk siasme het leven en de natin beert te begrijpen en er ooi inhoud aan tracht te geven, moeilijk om een juiste afscbei uit te spreken maar met een le vin de France" verlaat heiligdom van een gewaardeer kenner. JANUS

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4