Gemeente wil „Klein Ha\ ikshorst" verkopen voor f 200.000.- tegen het bezwaarschriften )lan Rozenboom Wereld winkel in het Hervormd Centrum ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN EN TEN SLOTTE. Vanavond de wegennota in de raad: BELEIDSBEPALEND OF ALLEEN TER DISKUSSIE VEEL OVER TREDINGEN BIJ VERKEERS- AKTIE ERNSTIG GEWOND NA VAL eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuitNBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKT1E: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 24 februari 1972 3e jaargang no. 44 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS CARNAVAL BOVEN DE MOERDIJK De lange lijdensweg van de inmiddels berucht geworden wegennota is ten einde. Vanavond (donderdag) zal de raad er zich in het openbaar over buigen. Let wel: de raad, de bevolking mag er op de publieke tribune bij zijn om te luisteren. Daarmee is eigenlijk de doelstelling van de nota al enigszins ondergraven, want daarin wordt duidelijk gesproken over een DISKUSSIE-nota, terwijl de nota, zoals het nu wordt gepresenteerd, in feite een duidelijke BELEIDS-nota is. Een aanzienlijk verschil. In 1970 was dewegennota gereed. Dat is in middels meer dan een jaar geleden. In die tussenliggende periode kwam een nieuwe burgemeester met uiteraard nieuwe en wellicht ook andere ideeën ten aanzien van deze materie. Het is een logische zaak, dat deze nieuwe bestuurder graag de gehele nota wilde toetsen aan zijn eigen meningen. Dat is gebeurd naar we verwachten. De nota is opnieuw doorgelicht en de meest saillante konklusie van de heer Van der Post was wel, zoals hij tijdens de persconferentie verklaarde, dat de wegennota, tot stand gekomen onder de toenmalige leiding van de toenmalige burgemeester Schneiders, teveel het accent had gelegd op de alleszaligmakende auto, zoals de heer Van der Post zich uitdrukte. Volgens hem werden andere, eveneens bepalende factoren, te weinig in de gehele problematiek betrokken. Dat -iijkt ons een miskenning van de capaciteiten en inzichten van de heer Schnei ders, die allesbehalve een voorstander was van een overheersende macht der auto. Hij was en is een fervent natuurliefhebber en zag beslist wel de gevaren voor de natuur wanneer men een dergelijk beleid als boven omschreven zou willen doorvoeren in een gemeente, die nog vrij rijk is aan natuurschoon. De doelstellingen van de aan vankelijke diskussienota wegen spreken dan ook duidelijke taal; wij citeren: ,,Over de inhoud van deze diskussienota mogen echter geen misverstanden ontstaan. Weliswaar wordt over verbetering van vele wegen in de gemeente gesproken, doch hiermede is slechts gedoeld op de eventuele wenselijkheid van verbetering en de finan ciële konsekwenties daarvan. Over de wenselijkheid zelve is daarmee nog geen exacte uitspraak gedaan. Bij de vraag immers of en in hoe verre wegen verbeterd dienen te worden spelen, behalve de goede berijdbaarheid, ook andere factoren mee." Die „andere" factoren nu, zouden volgens burgemeester Van der Post zijn verwaarloosd. De ,,oude" wegennota zegt hierover: ,,Een dergelijke opzet van de dis kussienota is gekozen, omdat zij de gelegenheid geeft zoveel mo gelijk feitelijke gegeven te verstrekken, waardoor de diskussie zo zinvol mogelijk kan zijn." Dat wil zeggen, dat die factoren wel dege lijk een rol spelen, maar dat het aan de raad wordt overgelaten in hoeverre deze factoren van wel of geen belang zijn. Dat zal dan uit de diskussie moeten blijken. Daar is het uiteindelijk een diskussie nota voor. De verschillende factoren zijn overigens wel degelijk in de verdere tekst van de nota genoemd en uitgewerkt. Ook de doel stelling van de oorspronkelijke nota en de doelstelling, zoals die door het huidige gemeentebestuur is geformuleerd, veschillen nogal. De ,,oude" nota zegt: ,,De nota, die in deze vorm wordt aangeboden, heeft tot doel een diskussie(l) te openen, die zal moeten RESULTEREN in een door de raad vast te stellen wegennota." Het huidige gemeen tebestuur zegt: ,,Het doel van de nota is een basis te zijn bij het vor men van weloverwogen beslibsingen op het terrein van het beheer en onderhoud van wegen en het tijdig nemen van verkeersregulerende maatregelen"! Dat is dus wel iets anders! Over een diskussie wordt niet meer gesproken. Het is intussen een beleidsnota gewor den. Dat blijkt ook wel uit het voorstel, dat b en w. aan de raad zonden: „Hierbij doen wij u toekomen een exemplaar van het „Ver beteringsplan Wegen" hetwelk als een nadere uitwerking van de u reeds geruime tijd geleden ter bestudering aangeboden „Diskussienota we gen" moet worden beschouwd." Met andere woorden: hier zijn de uitgewerkte plannen zonder dat over de diskussienota is gedis- kussieerd! Dat lijkt ons beslist een verkeerde gang van zaken. Want in de doelstelling van de „oude" (diskussie-)nota staat duidelijk, dat de diskussie moet leiden tot het door de raad vaststellen van een wegennota. Er is nu niet alleen nog geen enkele diskussie geweest, maar de wegennota is in feite al samengesteld. Niet door de raad, maar door b. en w. Het enige wat nog zal moeten gebeuren is hét stellen van prioriteiten. Uiteraard zal de raad de diskussie over de wegenproblatiek niet uit de weg gaan, maar het eigenlijk doel van de diskussienota is intussen wel voorbijgeschoten. We hadden ons bovendien ook kunnen voorstellen, dat deze nota vóór de behan deling in de raad ook in een openbare hearing gepresenteerd zou kunnen worden aan de bevolking. Hoewel het tegendeel soms wordt beweerd, geloven we stellig, dat uit de verschillende lagen der bevolking interessante en nuttige ideeën naar voren kunnen komen, die wellicht gebruikt kunnen worden in een verdere uitwerking van de diskussie nota. Wat dat betreft willen wij het beslist niet zo stellen, dat de ideeën van het gemeentebestuur over wat goed of slecht is aan het wegenstelsel „alleszaligmakend" is Waarmee we echter ook niet willen zeggen, dat de wegennota slecht is. Integendeel. Het is een goed doorwrocht studiestuk geworden. Daarom kan het ook geen kwaad, wanneer het gemeentebestuur wat meer aan de weg gaat timmeren en laat uitkomen, dat zij een beleid voert voor de gehele bevolking. Kritiek zal er altijd wel blijven, maar dat betekent niet, dat daarom confron tatie met de bevolking in het openbaar uit de weg moet worden ge gaan! Tenslotte nog iets over alle stukken rondom de diskussienota zelf. Zelden hebben wij zulk een verwarring stichtende verzameling stuk ken bijeen gezien. De diskussienota wegen en de nieuwe doelstel lingen, alsmede het „Verbeteringsplan wegen" spreken elkaar op verschillende punten tegen. Uit het geheel komt niet duidelijk naar voren, wat intussen een verouderd standpunt is en wat niet. De kosten bijvoorbeeld, zijn geheel kompleet voorgeschoteld in de diskussie nota, maar in het „verbeteringsplan wegen" staan soms andere be dragen. Bovendien wordt niet duidelijk, hoeveel er in totaal door de nieuwe methode (het eerder genoemde „stuivertje wisselen") op de kosten wordt bespaard. Daardoor lijken de genoemde bedragen ons ook aanvechtbaar, tenzij wij ons vergissen. Kortom ondanks het feit, dat er heel wat nuttig werk is verricht door gemeentebestuur, studiegroepen en gemeentelijke diensten, is de presentatie bepaald niet vlekkeloos van uitvoering. Het zou veel beter zijn geweest, in dien het gemeentebestuur naast de oude wegennota, tot stand geko men onder leiding van burgemeester Schneiders, een nieuwe wegen nota had gepresenteerd met daarin verwerkt het verbeteringsplan we gen. Daardoor zou de materie aan duidelijkheid aanzienlijk hebben gewonnen. Aan tijdgebrek kan het niet gelegen hebben. De „unieke" verzameling die we nu voorgeschoteld hebben gekregen kan alleen maar tot een reeks van misverstanden leiden. L. V. eusden - Overeenkomstig het be- naalde in artikel 23 van de Wet op de I uimtelijke Ordening, heeft het ont- I erp-bestemmingsplan „Rozenboom" maf 31 december 1971 tot en met januari 1972 op de afdeling Stad- ontwikkeling voor een ieder ter in- Jige gelegen. Hierdoor is voor dit I ïstemmingsplan het ontwerp-stadium a gesloten I in de bevoegdheid tot het indienen „wn bezwaren gedurende bovengenoem- termijn werd door 3 personen ge- uik gemaakt, resp. door de heer R. van de Hengel, mejuffrouw M H. vin Keulen en het R.K Kerkbestuur Snt Josef. Het bezwaar van de heer van de Hengel is gericht tegen het niet op- Bmen van een bouwkavel in de meest Bord-westelijke hoek van het bestem mingsplan langs de Hamersveldseweg. lïpals tussen hem en de gemeente was ■ereengekomen bi j de verkoop van Kljn boerderij aan de gemeente Het jbezwaarschrift werd tijdig ingediend Bei wijl het bezwaar op zich gegrond lis. Inmiddels hebben met de heer van 'jde Hengel onderhandelingen plaats- inzake de overdracht aan de ■meent e van de destijds door van de mengel buiten de overdracht gehouden bouwkavel e n de overdracht aan de Bieer van de Hengel van de door hem fean de gemeente verkochte boerderij Bze onderhandelingen hebben inmid- faels geresulteerd in een voorlopige iiiilovereenkomst inzake het boven- De heer van de Hengel heeft, mede gelet op de onderhandelingen het bezwaarschrift de clausule op- Hnomen. dat het zal worden ïnge- Bkken, zodra de notariële aktie van Bendom is verleden Op grond van bovenstaande hebben b en whetbe- ter plaatse ongewijzigd aten. omdat redelijkerwijs mag "den verwacht, dat de bovenge- imde akte zal zijn verleden, vóór- Gedeputeecde Staten hun eveil- le goedkeuring aan dit plan zul- hebben verleend Voorts hebben b en w hierbij over wogen en ook aan dhr vae Hengel toegezegd, dat een wijziging van het bestemmingsplan ter plaatse zal worden bevorderd, indien de verkoop van de boerderij om welke reden dan ook geen doorgang zal vinden Het bezwaarschrift van mejuffrouw van Keulen richt zich tegen het feit, dat haar eigendom binnen het plan is gelegen Ook dit bezwaarschrift is tijdig ingekomen, het bezwaar achten b en w echter ongegrond. Immers, het bezwaar is ongemotiveerd, ter wijl mejuffrouw van Keulen - indien de ligging van haar eigendom binnen het plan haar schade zou berokkenen, een beroep kan doen op de toepas sing van artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, voor zover de eventueel door haar te lijden schade niet door aankoop, onteigening of an derszins wordt vergoed Verwerving van haar eigendommen door de ge meente zal echter binnen afzienbare tijd dienen te geschieden in verband met de uitvoering van de weg, zoals aangegeven in het bestemmingsplan Het bezwaarschrift van het R K Kerkbestuur is gedateerd op .,31-1-72" Hiermee is kennelijk bedoeld 31 januari 1972. Het is voorts ingekomen op 1 februari 1972 De termijn van ter-inzage-legging sloot op 30 januari 1972 Aangezien het bezwaarschrift -gelet op het bovenstaande - kennelijk eerst is opgesteld en verzonden na 30 januari 1972. moet het bezwaar niet ontvankelijk worden verklaard De door het R.K. Kerkbestuur St Jozef te Leusden-c bij brief van 31 januari 1972, ingekomen ter secre tarie op 1 februari 1972, ingediende bezwaren tegen het ontwerp-bestem- mingsplan Rozenboom, richten zich tegen het niet voldoen van de kadastra le maten, aan de maten van het be stemmingsplan c.q de ontworpen groenvoorzieningen ten oosten van het kerkhof, alsmede tegen het ontbreken van een schriftelijke overeenkomst met betrekking tot de uitvoering en het gebruik van de geprojecteerde be bouwing ten zuiden van het kerkhof. Resumerend stellen b en w de raad voor. met gegrondverklaring van het bezwaarschrift van de heer van de Hengel, ongegrondverklaring van het bezwaarschrift van mejuffrouw M H van Keulen en niet-ontvankelijk-ver- klaring van het bezwaarschrift van het R K Kerkbestuur .St Jozef" tot vast stelling van het bestemmingsplan Ro zenboom over te gaan De commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting is ter ake ge hoord. LEUSDEN - Aanstaande zon dag 27 februari heeft men toe stemming gekregen om aanwe zig te zijn met de wereldwinkel in 't Hervormd Centrum. Daar staan de wereldwinkel-mensen na de jongerendienst van 19.00 u. 's avonds. Het is de bedoeling gelegenheid te scheppen voorge sprekken, en voor verkoop van artikelen uit de „Derde Wereld". Tevens is men uiteraard zon dag 27 februari in de Til. In te genstelling tot anders is de we reldwinkel nu geopend van 10.30 tot 12.30 u. 's Avonds kan men dus ook terecht in het Hervormd Centrum aan de Asschatterweg Er wordt wel ec-ns beweerd, dat men sen van boven de Moerdijk geen carna val kunnen vieren Akkoord, misschien zijn wij „noordelingen" wel wat nuch terder, maar geen feest kunnen vieren? De carnavalsvereniging De Gouden Klomp kreeg deze week het volgende briefje „Als begeleidster van een groepje kinderen die bij uw vereniging het carnaval leerde kennen en hebben meegevierd, is het mij een behoefte uw vereniging hulde toe te zwaaien Dit feest slaagde voor de kinderen dankzij de niet afnemende activiteiten van Prins Carnaval en zijn raad van Elf, die met vuur. oplettendheid en enthousiasme bijna 300 kinderen van het begin tot het eind van het feest hebben laten genie ten van de leut. Pet af voor zulke lei ders Dat was „hardstikke fijn". Mag ik u een kleine bijdrage hierbij inslui ten voor de kosten die u gehad heeft en als geste van waardering voor u aller prestatie, die in deze tijd hartverwar mend aandeed?" Zo, nu hoort men het ook eens van een ander bihraeii lilijkt bij hoi lor peise «faan van (lil nummer, dat de PUEM do verlichting lieelt hoistold ASSCHATTERWEG LEUSDEN - Bij brief van 2 februari 1972 heeft een aantal leden aan uw raad een initiatief - voorstel inge diend met betrekking tot de verkoop van de hofstede Klein Havikhorst, aan gezien gebleken was, dat geen belang stelling bestond voor deze gronden en opstallen bij de landbouwers, die voor de woningbouw in Leusden-centrum moesten wijken", aldus b. en w. in haar voorstel tot verkoop van Klein Havikshorst te Barneveld. De onderhavige hofstede werd door de gemeente aangekocht bij besluit van de raad van 17 december 1964. Met de heer D Rijnders, die vanaf de datum van aankoop de grond met Het oude gedeelte van de Havikhorst. Nu gebruikt als rommelschuur, vroe ger de oorspronkelijke, maar later af gebrande hoeve. opstallen steeds onder vigeur van een kortlopende pachtovereenkomst in ge bruik heeft gehad, werd kortelings overeenstemming bereikt over de ver koop van de hofstede. De commissies Financien en Ruimte lijke Ordening en Volkshuisvesting zijn over de voorgestelde verkoop gehoord Nu het zich niet laat aanzien, dat voor deze hofstede bij de alhier gevestigde landbouwers veel belangstelling is of zal ontstaan is ook ons college van mening, dat tot verkoop van dit eigen dom dient te worden overgegaan Wij stellen u dan ook voor aan de heer D Rijnders, Havikhorsterpad 7 te Bar neveld te verkopen de boerenhofstede Klein Havikshorst met alle daarbij be horende percelen, ter gezamenlijke grootte van 13 04.00 ha. met de op stallen, plaatselijk bekend Havikhor sterpad 7 te Barneveld, voor een be drag van f. 200 000,-- SERVICE VAN DE GEMEENTE? VERGEET HET MAAR! Schreven wij vorige week in deze rubriek over het voorval van een (ons bekende) lezer, die door een gemeente ambtenaar met een kluitje in het riet werd gestuurd, ook deze week kunnen wij op dit onderwerp verder borduren Ongeveer hetzelfde overkwam vorige week namelijk een andere lezer Hij had de gemeente gebeld en de ambtenaar die hij aan de lijn kreeg geattendeerd op het feit, dat de verlichting aan de Bavoortseweg. met uitzondering van de verlichting nabij de spoorwegovergang, al twee maanden na zonsondergang op halve kracht werkt. Antwoord van de desbetreffende ambtenaar .,nar> moet u de PUEM maar bellen' We woraen de laatste tijd helaas vaker dan voor heen met dergelijke voorvallen gecon fronteerd en dat geeft ons te denken Het toch al niet zo vriendelijke image van de gemeentelijke diensten wordt hierdoor er niet beter op. dachten wij Als inwoner van de gemeente Leusden (ook als werkgever van de gemeente lijke ambtenaren), verwacht men niet op een dergelijke wijze in het duister te worden gestuurd Nu doet het hier helemaal niet ter zake, of de desbe treffende vraag van onze lezer terecht of niet terecht bij de gemeente terecht kwam Uiteindelijk heeft de gemeente voor een goede verlichting te zorgen, ook al is het de PUEM die het uitvoert Het is de taak van het gemeentebestuur om haar ambtenaren dusdanig te instru eren. dat dergelijke minder gelukkige incidenten in de toekomst worden voor komen. Zeker als het zulke eenvoudige details betreffen, die simpel door de ambtenaren zelf kunnen worden opge lost, zonder de bewoners tegen zich in het harnas te jagen. En nu we toch bezig zijn weten we van geen ophouden. Afgelopen zondag kon- stateerden wij omstreeks half twee 's nachts (we hadden gewerkt), dat de Asschatterweg vanaf Achterveld tot aan de bebouwde kom van Leusden/C in volslagen duisternis verkeerde Wat hiervan de oorzaak is geweest, is ons niet bekend, maar we hopen, dat dit niet een bezuinigingsmaatregel is geweest. Ook 's nachts rijden mensen langs Heren wegen. Ook in Leusden. ïa (van de redactie) LEUSDEN - Tijdens een gelijktijdige aktie in Zuid-Holland en Utrecht werd een grootscheepse verkeerscontrole gehouden in de nacht van 18 op 19 fe bruari Het resultaat mocht er zijn Opnieuw werden de politiemannen, die werden bijgestaan door een technische ploeg van het distrikt Utrecht, gekon- fronteerd met tal van gebreken aan de wagens of wettelijke overtredingen In totaal werden door de groep Leusden 270 auto's en 3 motoren gecontro leerd Om u een indruk te geven, publi ceren wij hierbij een gespecificeerde lijst van de geconstateerde overtre dingen: opmerkelijk genoeg werd nie mand aangehouden in beschonken toe stand. De overtredingen waren 4 opde njtijdenwet, 6 kentekenbewijzen waren niet aanwezig, 8 rijbewijzen ontbraken, een verlopen rijbewijs, 1 overtreding op de wet autovervoer goederen, 1 ondeugdelijke vering, 3 ondeugdelijke remmen, 3 ondeugdelijke verlichting, twee ondeugdelijke claxons, 4 ondeug delijke uitlaten en 3 ondeugdelijke ban den. Eén wagen was van een zo'n slechte kwaliteit, dat de auto uit het ver keer moest worden genomen, r zul len in de toekomst nog meer van der gelijke verkeerscontroles worden ge houden POSTZEGELAUTOMAAT We worden er op attent gemaakt, dat de inwoners van Leusden/Zuid nog steeds geen postzegelautomaat bezit ten. Erg lastig, vooral in dit dorp, om dat het postkantoor van Leusden/Zuid nu niet bepaald in de kern van het dorp is gesitueerd Vriendelijk verzoek aan de desbetreffende instanties: plaats zo'n automaat. U doet er veel mensen een plezier mee! EN TENSLOTTE We besluiten deze rubriek met een wellicht toepasselijke uitspraak: „Mensen, die veel vragen, worden soms voor stompzinnig versleten Men sen, die dat nooit doen, zijn het" KOPSPIJKER (van de redaktie) LEUSDEN-ZUID - Op 17 februari kwam P. v. d L uit Bilthoven op de v H. van Ammerstollaan te Leusden- Zuid zodanig met zijn bromfiets te vallen, dat hij met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis moest worden vervoerd.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1