Burgemeestersvrouw ziet representatie als één van haar belangrijkste taken Eén en ander over de harp Concert in De Mof Portret van mevrouw A. I. M. van der Post OVERZICHT ACTIVITEITEN GROENE KRUIS STUDIE AVOND AGRARISCHE JONGEREN MEDISCHE DIENSTEN GEMEENTE LEÜSDEN LIGT IN EEN PRACHTIGE STREEK" Tegen lantaarn paal gereden Klentercnrsiis Groene Kruis Jaarvergadering met bingo van Impala DONDERDAG 24 FEBRUARI 1972 ACHTERVELD - De Agrarisch Jon- geren Studiegroep Achterveld, voort gekomen uit leden van de K.P J af delingen Achterveld en Leusden en de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht, organiseert op woensdag 1 maart a s een studieavond over de perspectieven en detoekomstmogelijk- hden van de rundveehouderij en fokke rij De heer Van Gent, medewerker van het Rijksveeteeltconsulentschap is bereid gevonden deze avond te leiden en de vele aspecten van de rundveehoude rij en fokkerij toe te lichten. De heer Wolters, oud-medewerker van het Rijksveeteeltconsulentschap zal deze inleiding met films toelichten. Iedereen die belangstelling heeft voor deze on derwerpen is die avond om 20.00 uur in ..Ons Gebouw" van harte welkom. KERKDIENSTEN LEUSDEN/CENTRUM N.H.K. 10 u ds Sirag; 19 u ds Lo- ran, jeugddienst. R.K.K.: za 7 u. m m v. dameskoor; zo 7 30 u 9 u. Lat. Hoogmis; 11 u. Dienst met samenzang; 16 30 u LEUSDEN/ZUID N.H.K 10 u dr B Maarsingh. A'- foort; 18.30 u.. ds Vermaas, Hui zen R.K.K. Huize Don Bosco. za. 19 15 u.. zo. 10 u. Hoogmis; 11 30 u. ACHTERVELD NHK zondag 9 30 u. kandidaat Van Laar. Rhenen R K. Kerk maandag t/m zaterdag 8 30 u (uitgez. woensdag): woens dag 19.30 u.. Avondmis; zaterdag 19 u.: Avondmis; zondag 8.30 Om 10 30 u Hoogmis (Ned tekst); 18 u.: Lof WEEKEND 26-27 febr. 1972. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal a.s weekend waarnemen: dr Lantink, Burg de Beaufortweg 61, tel. 03496-1210. (Dienst vanvrijdag avond 18 u tot maandagmorgen 8 u De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr VanKalkert, DeRoovan Alderwereltlaan 11. Leusden/Zuid, tel 03490-15818 Wit Gele Kruis kijkt vooruit LEUSDEN-CENTRUM - Nu de uit breiding van Leusden-centrum steeds verder gaat. zal ook het Wit-Gele Kruis Hamersveld, in haar jaarvergadering op vrijdag 25 februari ,,gzk gebouw aan de Hamersveldseweg. daar aandacht aan schenken Het lijkt het bestuur zeer interessant voor de leden van deze vereniging om op deze jaar vergadering enige minder bekende as pecten van deze ontwikkeling belicht te zien. Aanvang 20.00 uur de taak van deze federatie behoort het organiseren van kollektes op lan delijk gebied De V.V.H. is volgens mevr. Van der Post een overkoepelend orgaan De doelstelling daarvan is het bevorderen van het vrijwillig, belange loos verlenen van praktisch sociale hulp door samenwerking van de bij de federatie aangesloten vrouwenor ganisaties Voor de eerstvolgende ver- Mevrouw Van der Post houdt ervan om in de keuken allerlei lekkere dingen klaar te maken. Vooral de verschillen de sausjes hebben haar speciale aan dacht. gadering van de V V H zal mevr. Van der Post ook de Kankerbestrijding en de Unicef, die in Leusden afzonderlijk zijn georganiseerd, uitnodigen. De U.V H houdt zich ook bezig met het uitzenden van kinderen. Tegenwoordig moet hierbij vooral gedacht worden aan het bezorgen 'van een vakantie aan kinderen in tehuizen. De V.V.H leidt eveneens de verkoop van zomer- postzegels. Als tweede is mevr Van der Post werkend ere-presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, de U V.V., een bijzonder aktieve vereni ging. die meer op het plaatselijk ni veau werkzaam is Deze vereniging houdt zich bezig met de bejaarden- sociëteiten in Achterveld en Leusden- Zuid. Meermalen per jaar verzorgt mevr Van de Post de haal- en breng- dienst van de bejaarde Leusdense dames en heren. Verschillende leden van de U.V V. werken in een zieken huis in Amersfoort, en verzorgen daar de bloemen en het fruit Ongeveer één maal per maand komen alle burgemeestersvrouwen van de kring Utrecht bijeen en wisselen ideeën uit Mevr. Van der Post heeft zo'nidee in de kring opgedaan, en wil bezien of het mogelijk is om dit in Leusden te verwezenlijken. Het is een Foon-in de mogelijkheid voor eenzame bejaar den om een kontaktadres te kunnen opbellen desnoods midden in de nacht Mevr Van der Post wil nagaan of er in Leusden behoefte aan bestaat, dat de Foon-in eens in de week eenzame bejaarden opbelt om b.v kontakt met hen te leggen voor huisbezoek Ook de rheuma-bestrijding krijgt de aandacht De rheumakollekte in Leus den zal dit jaar in maart worden gehou den door de U.V.V in samenwerking met de V V.H. mevr Va der Post zegt dat het in de bedoeling ligt, dat in de toekomst de V V.H. o.a. de or ganisatie van de rheumakollekte geheel zal overnemen BEJAARDEN Als bestuurslid van de Stichting Be jaardenzorg Leusden heeft mevr. Van der Post tevens zitting in de Com missie van Beheer van deze stichting Eén dezer dagen zijn juist de eerste 16 woningen voor bejaarden aan de Asschatterweg te Leusden-Centrum gereed gekomen Er zullen in totaal 32 woningen voor bejaarden komen, en deze liggen in het plan Biezenkamp op de grens van het plan Rozenboom. Mevr Van der Post vindt dit een erg plezierig lidmaatschap, want zij stelt het op prijs de bejaarden persoonlijk te gaan bezoeken en hun meningen over de woningen te vernemen Er is ook een aanvraag lopende voor de bouw van een bejaardencentrum, dat tevens als dienstencentrum zal funktioneren. Dit plan wacht op de Rijksgoedkeuring. Vanuit dit dienstencentrum kunnen ook de bejaarden in hun huizen worden bediend. Er zullen in dit diensten centrum, om enige voorbeelden te noemen, een kapper en een pedicure komen Met de uitgroei van de gemeen te Leusden zal ook het aantal be jaardenwoningen moeten toenemen ..Hopelijk in gelijke mate", zegt Mevr Van der Post Tenslotte is zij medewerkster aan de verkoop van Unicefkaarten en-agen da's, en zit zij in de Kommissie voor Kamermuziekconcerten, die het pro gramma medesamenstelt voor de U S O concerten, die in deze gemeente twee keer per jaar worden uitgevoerd. Zij probeert haar man zo veel mo gelijk te vergezellen naar alle belang rijke evenementen binnen en buiten de gemeente. En zij probeert bij al deze bezigheden zo veel mogelijk de goede, aanwezige moeder voor haar beide zoontjes Frank en Koen te zijn, een taak. die vanzelfsprekend een eerste plaats inneemt HOBBY'S Buiten haar ambtelijke plichten blijkt mevr. Van der Post een groot enthousiasme te bezitten, als wij even schuchter haar hobbies aanraken. Ze is dol op bridgen en bezoekt voor zo ver de tijd haar dit toelaat, alle bridge-drives, die onder haar bereik zijn Ze heeft een vaste bridge-ochtend, en het kan gebeuren, dat ze midden in de nacht wakker wordt, precies weet wat ze in dat en dat spel in LEUSDEN-ZUID - In verband metde uitvoering van het concert voor harp, viool, altviool en fluit op 28 februari 1972 door het U.S.O. Harptrio zijn wij ons licht over de harp gaan opsteken bij mevrouw Els Oorthuis in Den Treek, schoondochter van de viool- en harp- bouwer Henk Oorthuis. De harp blijkt een heel oud snaar instrument te zijn, is eigenlijk het grootste en het oudste bekende snaar instrument De harp heeft zich ont wikkeld uit de boog, waarbij de twee grondvormen, de boog en de pees, bij de harp terug te vinden zijn als de contour en de snaar Oorspronkelijk was de harp dan ook alleen maar een boog met snaren en was een héél primitief en ongecompliceerd instru ment De Egyptenaren voorzagen deze boogharp van een klankbodem De oud ste harp, die wij kennen, werd gevon den in het grif van Koningin Shub-ad. en dateert van omstreeks 3.500 jaar voor Christus. Deze harp van Koningin Shub-ad bezit 11 snaren Het is een klein soort harp van ongeveer 50 cm hoogte Zo'n harp werd bespeeld, ter wijl je hem tegen je aanhield. Met 11 snaren kun je natuurlijk moeilijk een gecompliceerde melodie spelen Dus ging men in de loop der tijd hoe langer hoe meer snaren op de harp aanbren gen. En men ging zelfs zó veel sna ren op de harp zetten, dat er eenenor- me spanning op het hout kwam te staan en dat het moeilijk werd om zo'n harp te stemmen Mevrouw Oorthuis toont ons b.v een harp met 45 snaren, waarop een spanning van ongeveer 1 000 kg staat. Er kamen zo veel sna ren op die harp terecht, omdat men het aantal toetsen van de piano over nam. En dit leverde op den duur on overkomelijke moeilijkheden op bij de bouw Die harp met de vele sna ren heette de chromatische harp Ie dere toon had een afzonderlijke snaar. De Franse harpbouwer Sébastien Erard liet een groot aantal snaren val len - vergeleken met de piano de zwarte toetsen - en verving die door 7 pedalen met een dubbel systeem Dit systeem wordt nu nog gebruikt Vanwege de 7 noten van de toonladder bracht Erard 7 pedalen aan Voor elke noot één pedaal Het dubbelpedaalsys- teem houdt in, dat bij één keer intrap pen van de pedaal de aangeslagen noot een halve toon verhoogd. Bij één keer intrappen van de pedaal van b v de noot Ces wordt deze een C. Bij twee keer intrappen wordt de C een Cis In 1811 werd door Sébastien Erard de eerste harp met 7 pedalen met een dubbelsvsteem gebouwd Erard bracht nog een 8ste pedaal aan om zachter te kunnen spelen, maar deze 8ste pedaal werd later achterwege gelaten. Hoe méér mechaniek men aanbrengt, hoe méér er natuurlijk kapot kan gaan. Het mechanisme van een harp is toch al zo'n ingewikkelde geschiedenis Het bestaat uit een paar duizend onderdeel- LEUSDEN/ZUID - Op 28 februari vindt in de zaal van de Mof, Arnhemse- weg 95, het tweede, tevens laatste concert van dit seizoen plaats, dat onder auspiciën van het Utrechts Ste delijk Orkest, en georganiseerd door de Commissie Muziekconcerten Leusden, weer voor een boeiende avond gaat zorgen. Het U.S.O.-Harptrio, bestaande uit Ada Brussen (harp), George Linde man (viool en altviool) en Marius Ruy- sink (fluit), brengt in verscheidene instrumentale combinaties werken ten gehore o.m. van Karl Stamitz, Georg Philip Telemann, Camille Saint-Saëns en enige Spaanse meesters uit de Re naissance en vroege Barok. De directie van ,,De Mof" zal, zoals te doen gebruikelijk is, weer voor een aangename concertsfeer zorgen. De toegangsprijs bedraagt voor volwasse nen f2,50 en voor kinderen f2,-- Kaarten zijn des avonds aan de zaal verkrijgbaar en tevens in voorverkoop bij de bekende hier volgende adressen-. Voor Leusden-C.: Mevr V. d. Berg- v.d. Hengel, Hamersveldseweg 6a en de heer Van Kooy, Hamersveldseweg 130. Voor Leusden-Z. Mevr. Cohen- v. Veltum, Louise de Colignylaan 12 en Mevr. Krekel-Aalberse, Van Har- denbroek-Van Lockhorstlaan 19. Het vorige concert voor het eerst gegeven in de Recreatiezaal van Pon's Automobielbedrijf mocht zich verheu gen in een grote belangstelling. Na mens de Commissie spreken wij de hoop uit, dat dit tweede concert in de vertrouwde omgeving van ,,De Mof" wederom een groot succes wordt. K. tjes. Het mechanisme in de voet is met stangen verbonden met het mechanis me in de hals van de harp Deze stan gen lopen door de zuil, die van binnen hol is De harp werd al heel vroeg mooi versierd rnet goud en lapis lazuli. Oorpsronkelijk werd het instrument slechts door mannen bespeeld (Koning David, die op de harp speelde). Om streeks 1800. in de romantische tijd, gingen vooral vrouwen het instrument bespelen. De tweede harp, die Erard bouwde, dateert uit 1815. Deze is in het bezit van de familie Oorthuis en wij konden dit instrument in het atelier bewonde ren. Helaas is de restauratie dermate ingrijpend en ook kostbaar, dat het in strument wel nooit meer bespeeld zal kunnen worden De harp wordt met 8 vingers be speeld De pinken worden niet ge bruikt. Het duurt een hele tijd, onge veer een jaar of zelfs nóg langer, voordat een harp is ingespeeld En dan moet het instrument vooral niet op de tocht worden gezet, want dan springen de snaren in grote getale. Ook moet de vochtigheidsgraad niet te veel aan schommelingen onderhevig zijn, want daar kunnen die snaren óók weer niet tegen De meeste snaren zijn van darm gemaakt De bassen, de langste snaren dus, zijn van nylon met staal omwonden De C-snaren zijn altijd rood, de F-snaren zijn blauw. Op het ogenblik is er weer aardig wat animo om harp te leren spelen Sommige muziekscholen hebben wel 40 leerlingen voor de harpklasse! De har pen worden momenteel gemaakt in de twee harpfabrieken. die de wereld be zit, in Amerika (Lyon and Healy) en in Italië (Salvi, een leerling van Lyon). Om u een idee te geven van de prijzen de goedkoopste harp kost nu ongeveer f14.000,- Dat loopt op tot f45.000,-, maar dan hebt u ook een harp die ge heel met bladgoud is belegd. De Japanners brengen kleinere en goedkopere 5 octaaf-harpjes op de markt, die ongeveer f 1.000,- kosten Aan de muziekstukken voor harp is moeilijk te komen. Er is niet zo veel muziek voor de pedaalharp geschreven Ook die muziekstukken zijn duur, en moeten meestal uit het buitenland ko men Wij hopen, dat u met deze kleine in leiding over de harp met nóg meer genoegen naar het aanstaande harpcon- cert zult gaan luisteren. LEUSDEN-CENTRUM - Op donder dag 17 februari 1972 om t23.30 uur, raakte mevr. C W R -v D. uitScher- penzeel door onduidelijke oorzaak met (jaar, personenauto van de A^schatterr weg te Leusden-C. De auto kwam in botsing met een houten lantaarnpaal die doormidden brak Geen lichamelijk letsel De auto werd totaal vernield. LEUSDEN-ZUID - Het Groene Kruis afdeling Leusden zal een kleutercur sus organiseren voor ouders en be langstellenden, die zich voor de kleu ter interesseren. Deze cursus, die bestaat uit 6 lesavonden. staat onder leiding van zr A M C. Vos de Wael, districtsverpleegster Kinderhygiëne De cursus zal worden gegeven in het Groene Kruisgebouw, de Roo van Al derwereltlaan 13 te Leusden-Zuid De cursus begint op donderdag 9 maart a.s. en wordt gehouden van 20 00 tot 2.00 uur De kosten voor deze 6 avonden bedragen f7,50 per persoon. Er wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de kleuter, zijn spel en speelgoed en er zullen diverse andere onderwerpen, de kleuter be treffende. worden behandeld Men wordt verzocht zich zo spoe dig mogelijk op te geven aan de vol gende adressen Zr L. van Kalkert, de Roo van Al derwereltlaan 9. Leusden-Zuid, tel. 03490-15818 Zr. W S Laudy, Kon Julianalaan 26, Leusden-Zuid. tel 03490-10628. LEUSDEN/ZUID Groene Kruisgebouw. De Roo v. Al derwereltlaan 13. tel 03490-15818 Zuigelingenbureau: le en 3e woensdag v. d. maand. 14-15 uur Gezins-bejaardenhulp: iedere maan dag 14-15 uur. Kleuterbureau (Na afspraak): 4e dins dag v.d maand 14-16 uur Kraamspreekuur: le en 3e dinsdag v.d maand 14-14.30 uur. Diëtiste: 4e maandag v. d maand 10- 11 uur (met toestemming huisarts) Zwangerschapgymnastiek: iedere don derdag 10-11 uur (met toestemming van de huisarts). Bejaardengymnastiek: iedere donder dag 11-12 uur (met toestemming van de huisarts). Maatschappelijk werker: iedere vrij dag 14-15 uur Uitlenen verpleegartikelen: ma. t/m vr van 18 30-19 30 uur Cursussen: ,,Tuin en tuinverzorging", vanaf woensdag 1 maart 6 lessen f 17,50 9.15 uur ('s morgens) ..Karweitjes thuis". Vanaf 22 maart 19 30 uur 6 lessen f 17 50. Huisvrouwengymnastiek: iedere do. 9-10 uur f 10,— per maand U kunt zich voor de cursussen opge ven bij: Mevr Tuin tel 15181 Zr v. Kalkert, tel 15181 Zr Laudie tel. 10628 handen had, en dat haar glashelder voor de geest komt welke kaart ze had moeten spelen om het door haar gedane bod te kunnen halen Tennissen en watersporten hebben ook haar belangstelling. Wat betreft de spóTtakkommodatie acht mevr. Van der Post' Leusden meb slecht bedeeld. Wél mist zij hier een kultureel cen trum IDEALE STREEK De gemeente Leusden, de Vallei vindt zij een prachtige streek, een ideaal centrum om er te wonen. De konatakten, die zij in de gemeente heeft, vindt zij prettig. Deze zijn uiteraard nog voor uitbreiding vatbaar. Ze is van mening, dat je verschil lende jaren in een gemeente moet wo nen om er goed in te komen. In haar vorige gemeente, IJsselstein, kende ze op den duur heel veel mensen, en dat is wel erg belangrijk Aantrekke lijk in de gemeente Leusden vindt ze het verschillende karakter van de vier woonkernen Achterveld, Stouten- burg, Leusden-Centrum en Leusden- Zuid Achterveld vindt zij een ver schrikkelijk leuke gemeenschap, waar de oorspronkelijke bewoners de nieuw komers goed opvangen Als eerste burgeres van de gemeen te heeft mevrouw Van der Post uiter aard veel schrijfwerk. LEUSDEN-CENTRUM - Op woens dag 1 maart houdt de sportvereniging Impala haar jaarvergadering in het clubhuis Roda aan de Bavoortseweg te Leusden Het belangrijkste agen dapunt is de bespreking van de finan ciële positie van de vereniging Na de pauze volgt het ontspannende gedeelte. Er wordt bingo gespeeld onder lei ding van de heer J. T C Kuypers, waarmee mooie prijzen zijn te win nen. Aanvang 20 15 uur TOEGEWIJD Dat ze buiten al haar plichten en hobbies ook nog een toegewijd echt genote is moge blijken uit het feit, dat ze er bijzonder op let. dat haar man de nodige ontspanning krijgtmet name door er voor te zorgen dat hij, in zijn schaarse vrije tijd zijn lief hebberijen ongestoord kan beoefenen Een laatste bijzonderheid: ze maakt alle sauzen voor fondue e d. zélf, en raakt de in de handel zijnde flesjes niet aan, daarmee het culinaire ele ment een eer doen toekomend, die menige over meer tijd beschikkende huisvrouw heden ten dage niet meer opbrengt. EUSDEN-ZUID - Als we de burge- eestersvrouw Mevrouw A.I.M. van er Post-Monchen aan U willen voor- belanden we bij de eerste ge- preksstof al direkt in de represen- sektor. Mevr. van der Post chuift zichzelf als persoon volkomen de achtergrond en laat de gemeen- op de voorgrond treden Zij is in éél haar wezen de eigenlijke eer- te burgeres van Leusden, zij ver- nzelvigt zich volkomen met het werk de gemeente. Pas heel laat in het esprek, dat we op deze gure zater- agmiddag met haar mochten hebben, •unnen we enkele persoonlijke trek- es tevoorschijn toveren. Liever brengt e die helemaal niet naar voren. Haar chtgenoot is burgemeester, en zij ervult in aansluiting op diens gemeen- elijke arbeid haar vrouwelijke taak aarbij. Systematisch laat zij verschillende spekten daarvan de revue passeren •e burgemeester komt af en toe bin- en. en geeft uitleg, als wij iets na- er willen weten betreffende de ge- neentelijke zaken Zij drukt zich in oorzichtige bewoordingen uit, gewend Js ze is om niets te zeggen, dat niet de diplomatieke weegschaal zou unnen komen te liggen HULPVERLENING Mevr. Van der Post is presidente 3n de Federatie voor Vrouwelijke njwillige Hulpverlening in Leusden V.V.H Dit is een federatie, die i°P landelijk gebied de hulp regelt Tot urgemeesters vrouw (Van de redaktie) LEUSDEN- Vandaag publiceren wij een interview dat onze me dewerkster mevrouw De Knijff eind vorige week had met me vrouw A I.M. van der Post, de vrouw van Leusden's burgemees ter Hei is bedoeld als een na dere kennismaking en bovendien kreeg mevrouw Van der Post alle gelegenheid om haar indruk ken na een "jaar in de gemeente Leusden te hebben gewoond, naar voren te brengen. Het resultaat van dit gesprek vindt u hierbij. Red

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5