3ntslag gemeente-artsen Ontlokt kritiek in de raad Sluitingstijd Fijn harpconcert, ondanks ziekte van fluitist jefl LEUSDER KRANT Reis naar Israël voor Barend de Kruyff ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN B BURGEMEESTER V.D.POST: 1 1 4RTSEN VROEGEN TEVEEL..... >2 heer Spaendonck r n de pers ïeveel iformat ie Nogmaals de wegennota Beeldje Klein Havikshorst (niet verlies) verkocht Gij ziilt niet stelen... Openbare vergadering commissie naamgeving 9 1^ C er is geen LfsL bc*e.-e 00 1 MIELE Afscheid notiiiiste eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuIENBURG TGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE:H. J. HEINE END. REBEL an de redaktie) LEUSDEN - Het ontslag van de twee smeente-artsen van Leusden, de heren lersema en Lantink, werd in de raad »nderdagavond uitvoerig behandeld, e heer Kuijpers (PvdA) opende de nog- langdurige diskussie over deze zaak, e volgens hem door b. en w. niet fair ispeeld zou zijn, omdat er „per- lonlijke geschikken" in het geding zou- id zijn. De beide artsen zaten overi- »ns zelf op de publieke tribune. In het lorstel wordt gewezen, aldus de heer uijpers, op de komst van een Ge- mdheidsdienst voor Eemland en daar _ordt het ontslag aan opgehangen. Maar komst van die gezondheidsdienst is tg helemaal niet definitief, zodat het itslag op z'n minst wat voorbarig is. De heer Kuijpers vreesde, dat door dit itslag een vacuum zou ontstaan. Hij oeg zich af of hier niet sprake was een, zoals hij zei „kinderlijke introverse tussen college en de des- n (treffende artsen". B en w. stelden de raad voor om met rugwerkende kracht vanaf 1 januari li 70 het honorarium van de artsen van i 00.- per jaar te verhogen tot f750,- daarbij de betrekking van gemeen lik arts met ingang van 1 maart 1972 op I heffen, waarbij de heren J. H A M lersema en J. H. Lantink met ingang n diezelfde datum eervol ontslag zal irden verleend, onder gelijktijdige akenning van een wachtgeldregeling. De heer Kuijpers stelde voor om het voorstel aan te houden en te pro beren de onenigheid bij te leggen. Burgemeester Van der Post wees resoluut van de hand, dat hier sprake zou zijn van een controver se tussen college en bestuur. Hier was volgens hem alleen maar spra ke van een zuiver zakelijke behan deling van de onderhavige kwestie. LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN Villi "Op 3 februari van dit jaar schreven *1j ia een commentaar, dat raadsleden Hto slecht kunnen lezen. We noemden y|de heer Van Spaendonck van D'66 als tfend voorbeeld. Dat zat hem waar- ljnlijk toch erg dwars, want tijdens raadsvergadering van vorige week ep hij de gelegenheid aan om een irwoord te geven (waarom geen ezonden stuk geschreven?). Hij I het principieel niet met ons eens izijn, omdat een raadslid zijn in- natie niet uit de krant moet heb- maar van het gemeentebestuur. |t zover kunnen we met hem mee zodat er niet eens sprake is van Qprincipieel meningsverschil. Waar l ons echter om ging was de uit hak: ,,Dat is een geheel nieuw idee mij," terwijl het idee al een Df jaar geleden was gelanceerd, zo- |1 lo de krant als terzijde tijdens de fobare commissievergadering (de icht geworden bijeenkomst in het Tormd Centrum). In die vergadering 'd toen om de zaak heengedraaid kreeg de vragensteller (het was de r Van Tiel die toen op deze zaak tog) een dooddoener als antwoord. verbaast ons, dat de heer Van endonck nu in de raad uitroept, dat oiet afhankelijk dient te zijn van de Daar ging het nu juist om: hij ruim een half jaar de tijd ge- 1 om zich nader te informeren bij [gemeentebestuur, maar heeft dat puimd, evenals de andere raads- overigens. Het enige wat wij I ons commentaar hebben willen zeg- 1 is, dat de raad het allemaal had >en weten, als ze wat sneller had- gereageerd, toen het voor de eer- keer ter sprake kwam. Zeker als *od is, dat alle informatie in de 5 rechtstreeks uit de koker van het leentebestuur komt. Of dacht de Van Spaendonck misschien, dat B^rs dat allemaal uit de duim had Kon, zoals toendertijd een lid van ptuurgroep zo treffend formuleer- ;Zelden hebben wij zoveel iegenstrij- lueden gehoord als donderdagavond pos de diskussie rond de inspraak. Meer Van Woudenberg (CHU) vond, de krant teveel informatie had pven rond de diskussienota eerste fase struktuurplan Leusdeo/Centrum, zodat tijdens de openbare vergadering over deze nota zo weinig te vragen overbleef. Met andere raadsleden drong de heer Van Woudenberg echter wel aan op meer informatie aan de burger. Hetzelfde geldt voor de heer Van Spaen donck (D'66). Hij verweet het misluk ken van de openbare vergadering aan het feit, dat er zoveel in de krant had gestaan. Nog geen drie minuten later Doemt hij een aantal eisen, waaraan de behandeling van de tweede fase zal moeten voldoen. Eén van die pun ten is (naast veel inspraak van de burger): veel publiciteit. Het spijt ons erg, maar we beginnen echtte twijfelen aan de werkelijke bedoelingen van de ze raadsleden. Wat willen ze nou eigen lijk? Wil men de burger louter en al leen voorlichten op de diskussie-avond zelf? Dan lijkt het ons beter om een soort marathon te gaan houden. Want voordat iedere belangstellende aanwe zige volledig geïnformeerd is over alles wat in de nota van belang is, is het middernacht en zal de diskussie doodbloeden door oververmoeidheid. Zou dat nou die veelbesproken vorm van echte inspraak zijn? Kom nou! Vorige week wijdden wij een uit voerig commentaar aan de diskussie nota wegen, nadat wij twee weken ge leden de nota zelf onder de loupe hadden genomen. Ons commentaar richtte zich voornamelijk tegen het feit, dat wij van mening zijn, dat van de diskussienota een beleidsnota was gemaakt, met daarnaast enkele opmer kingen over de doelstellingen van de nota. Wij schreven, dat de opmerking van burgemeester van der Post aan het adres van de samenstellers van de „oude" nota, een miskenning was van de capaciteiten van burgemeester Schneiders, die deels verantwoordelijk voor die nota is geweest. Dat blijkt een misverstand te zijn. In de eerste plaats heeft burgemeester Schneiders niet de hand gehad in de samenstelling van deze nota. Dat gebeurde in het burgemeesterloze tijdperk. Ten tweede was de heer van der Post van mening, dat zijn uitspraken verkeerd waren overgekomen. Volgens hem- en daar kunnen we het mee eens zijn- was in de oude nota het uitgangspunt anders. De oude nota ging ervan uit, dat alle wegen maximaal moesten worden ver beterd, met voorbijzien van de ontzag gelijke bedragen die daarvoor nodig zouden zijn en door de gemeente Leus den niet zijn op te brengen. De nieuwe nota (met name het aanvullende ver beteringsplan) gaat uit van een opti male verbetering, waarbij ook de fi nanciering tot redelijk proporties te ruggebracht is. Met andere woorden: het verbeteringsplan wegen is aange past aan de realiteit van dit moment. Het is daarbij geenszins de bedoeling geweest van de heer van der Post om de intigriteit van de samenstellers der oude nota in twijfel te trekken. Wat wij De artsen vroegen aanmerkelijk meer dan het bedrag, waarop ze volgens de door hen verrichte han delingen recht hebben Het ge meentebestuur heeft de artsen aan geboden per verrichte handeling te betalen, hetgeen zij geweigerd hebben. De artsen vroegen een dusdanige beloning, dat zij onder de pensioenwet zouden vallen, maar die beloning, aldus de heer Van der Post, stond niet in relatie met de verrichte handelingen Die zijn met f750,- per jaar ruim be taald De artsen hebben tenslotte zelf hun ontslag gevraagd, toen bleek, dat aan hun eisen niet tege moet werd gekomen Er zijn inmid dels kontakten geweest met de GGD te Amersfoort, die de taken van de te Amersfoort, die de taken van de beide artsen zal overnemen Dat heeft geen extra financiële konse- kwenties. De heer Van Spaendonck (D'66) vond de motiviering in het voorstel vanb. en w niet in overeenstemming met de werkelijke gang van zaken Hij was niet zo erg gelukkig met het gevraagde ont slag van de artsen, omdat onder meer ook het adviseren in bijstandwet-zaken tot hun taken behoort Hij vond het niet prettig, dat artsen uit Amersfoort die taak over gaan nemen „Er is steeds grotere behoefte aaneen medische ver trouwensman op dit gebied" De heer Van Spaendonck geloofde niet, dat juist die taak door met de situatie -in Leus den onbekende artsen uit Amersfoort kon worden overgenomen Ook hij was van mening, dat er nu een vacuum ont stond. Burgemeester Van der Post ging hier nogmaals op in. Hij stelde, dat als de GGD bijvoorbeeld de keuringen gaat verrichten, dit beduidend goeakopei zijn dan nu nog het geval is. Hij voor zag verder geen moeilijkheden Wel wees hij er de raad nog op, dat f2300,- het minimumbedrag is, waarover even tueel met de artsen overeenstemming zou zijn te bereiken. De heer Van Woudenberg (CHU) vond dat de raad te weinig informatie was verstrekt om zich een goed oordeel te kunnen vormen en bovendien was hij van mening, dat deze persoonlijke zaken niet in een openbare vergadering thuis hoorden. Hij stelde voor het voorstel in te trekken, de raad in besloten verga dering beter voor te lichten en het voor stel in de volgende raadsvergadering weer aan de orde te stellen Burgemeester Van der Post deelde mee, dat het voorstel niet uitgesteld kon worden, omdat de artsen ontslag hebben gevraagd per 1 maart De be slissing moet snel vallen. Hij was wel bereid om na afloop van de vergade ring enige informatie te verstrekken De heer Ossendrijver (KVP) sloot zich bij de mening van de heer Van Woudenberg aan. „Wat u niet wilt wat u geschiedt", was zijn wijsgerige uit spraak, „doe het ook een ander niet" De onderhandelingen dienen heropend te worden en tot een goed einde te wor den gebracht" De heer Van Tiel (VVD) maakte zich toch wel zorgen over het ontstane vacuum. „Als we nu over het voorstel besluiten, heeft informatie na afloop weinig zin", vond hij. Hij ver zocht b en w. de artsen zo lang in dienst te houden totdat in hun vakature is voorzien, hetzij door de GGD- Amersfoort, hetzij door een Distrikts- gezondheidsdienst De voorzitter maakte zich echter geen zorgen over een vacuum „Het aantal te verrichten handelingen per jaar is zo gering, dat dit meerdere werk voor de Amersfoortse GGD van geen betekenis is", zei hij De heer Van Tiel: „Medischeadvie- zen kunnen niet alleen maar van papier worden gegeven" De heer Kuijpers (PvdA): „Ik kan me nog steeds niet indenken, dat de artsen het aanbod per verrichte han deling betaald te worden hebben afge kapt. Ik kan me niet aan de indruk ont trekken, dat nog steeds een persoon lijke controverse aanwezig is. Ik ben het overigens met de Tieer Van Tiel eens, dat vooral ook de bejaardenzorg een niet te verwaarlozen aspektindeze zaak is Ten aanzien van de bijstand- graag van hem willen aannemen! Ove rigens hebben wij in ons commentaar ook duidelijk laten uitkomen, dat het verbeteringsplan wegen een goed door wrocht beleidsstuk is geworden, dat alle lof verdient, ongeacht het feit of de presentatie van het geheel en de gevolgde procedure juist is ge weest. Dat is een kwestie, waar de raad zich over uit moet spreken. Dat is inmiddels gebeurd. Dinsdagavond. De resultaten van deze diskussie vindt u ons volgend nummer. wet krijgt men nu te maken met een „vreemde arts uit Amersfoort" dat lijkt me voor die mensen niet erg pret tig toe Dat bevredigt me echt niet Ik stel voor een commissie van goede diensten in te stellen die met een re geling dient te komen, waardoor deze onhoudbare toestand wordt overbrugd" Burgemeester Van der Post bleef op zijn standpunt staan en verklaarde nog maals, dat beslist geen sprake van een persoonlijke controverse was „Er zijn gewoon verschillen van inzichten Dit is een zakelijke kwestie. De zaken lig gen, dacht ik, vrij eenvoudig Hij stelde voor het voorstel na af loop van de vergadering in besloten vergadering te bespreken, en daarna in openbare stemming te brengen. Hier mee ging men akkoord De raad kwam dinsdagavond ophieuw bijeen om over deze zaak te spreken. Voor het begin van de normale raads vergadering werd de kwestie in beslo ten vergadering besproken, waardoor de normaal geplande raadsvergade ring maar liefst een uur later begon. De heer Ossendrijver en de heer Van Maanen (resp. KVP en AR) bleken tegen te zijn. (Van de redaktie). Verre kijker (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de behan deling van de diskussienota eer ste fase had het college twee kaarten op laten hangen, waar door één en ander werd verdui delijkt. Twee spotlights op de kaarten accentueerden deze dui delijkheid. Op de tribune zat ech- toch maar voor alle zekerheid een verrekijker had meegeno men. want vanaf de publieke tri bune waren de kaarten niet zo heel best te bestuderen doordat één en ander nogal klein was uit gevallen. Toen de spotlights voor een ogenblik werden uitgedraaid, zei burgemeester van der Post ietwat sarcastisch: „Draai die lichten maar weer aan, want niet iedereen op de tribune heeft een verrekijker Advies aantoe- schouwers op de publieke tribu ne: Neem ook zo'n kijker mee, handig en verstandig' L. V. Abonnementsprijs: ƒ2.50 per kwartaal, 9. per jaar. Losse nummers 20 cent. Advertentietarieven: Zonder kontrakt 15 cent per mm. „Leusderheitjes" per regel 0,66 (bij vooruitbetaling). Kontrakt- prijzen op aanvraag. LEUSDEN - De boerenhofstede „Klein Havikshorst" is voor f 200.000,- verkocht aan de huidige pachter, de heer D. Rijnders De boerderij die door de gemeente Leusden voor een be drag van f270.000,- ongeveer acht jaar geleden werd aangekocht met de bedoe ling het als ruilobjekt te gebruiken, bleek tot op heden niet aantrekkelijk genoeg te zijn voor agrariërs, die door de uitbreiding van Leusden/Cen trum hun boerderij moesten verlaten De meeste raadsleden waren het eens met de verkoop, omdat de boerderij handen vol geld heeft gekost aan ren teverlies. „Als ruilobjekt." aldus voorzitter van der Post. „was het een voordelige zaak Nu is gebleken, dat het als ruilobjekt niet aantrekkelijk ge noeg is, en de pachtopbrengst de ka- pitaalslasten niet dekt, is het verstan diger de boerderij te verkopen. Dit gebeurt tegen taxatiewaarde, die overi gens iets lager lag (f 185.000,-). Dat is een redelijke prijs. Hij was niet de mening van de heer Van Tiel (VVD) toegedaan, dat men spijt van de verkoop zal krijgen „Acht jaar lang is er geen belangstelling voor geweest, wij zien niet, dat die be langstelling er nu wel ineens voor zal kunnen bestaan", stelde hij De heer Van Woudenberg, die namens D'66, PvdA, AR en CHU sprak, memoreerde het initiatiefvoorstel van de PvdA. die door alle bovengenoemde partijen is gesteund. In dit initiatiefvoorstel werd toendertijd gevraagd de boerderij te gen taxatiewaarde te verkopen. Dat is gebeurd en hoewel er voor- en nade len aan deze verkoop zijn verbonden, aldus de heer Van Woudenberg, gingen de partijen waarvoor hij sprak ak koord met het voorstel Ook de heer Van Dijk (KVP) was blij met de ver koop Burgemeester van der Post „Er lag een hoger bod. maar gezien de achtergrond van deze materie, heb ben we toch gemeend de boerderij aan de heer Rijnders te moeten verko pen". Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met het voorstel ak koord LEUSDEN - Tijdens de officiële opening van de Amro-bank in het plan Rozendaal (vorig jaar), ontving bur gemeester van der Post een bedrag voor een cultureel doel in de ge meente Leusden. Burgemeester van der Post deelde mee, dat dit bedrag was besteed aan een beeldje, dat nu bij de vijver naast het gemeentehuis staat opgesteld Willen adverteerders er zeker van zif' dat hun ad vertentie in dit blad opge nomen wordt, dan is het noodzakelijk, dat de op dracht en/of het materiaal uiterlijk dinsdags vóór plaatsing om 12 00 uuc 's middags in ons bezit is. Dit geldt niet voor geboor te en rouwadvertenties. ADVERTENTIE EXPLOITATIE BARNEVELDSE DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ N.V. Ons adres in Leusden-Centrum LEUSDER KRANT Finnmarl. 3. Tel 03496-1495 (LK) AMERSFOORT/LEUSDEN - Woens dag 23 februari j.l. vierde de heer Ba rend de Kruyff zijn 25-jarig jubileum als keldermeester van E. Hastrich's wijnhandel. Op een bijzonder druk be zochte receptie in hotel De Witte ga ven vele prominenten acte de présence om hun vriend Barend een onvergete lijke dag te bezorgen. Zij hadden een actie-comité opge richt, die hem als „Vlieden van Ba rend" een bijzonder fraai geschenk aanboden De heer Buining, oud-bur gemeester van Leusden. trad op als woordvoerder en overhandigde de lieer De Kruyff een 14-daagse reis naar Israël De heer Eenhorst van de Ka mer van Koophandel gaf hem een on derscheiding voor zijn trouwe dienst aan Hotel de Witte Onder het enot van een voortref felijk glas rode of witte wijn gaven de vele gasten blijk van hun waardering voor de heer Barend de Kruyff, waarvan zij hoopten da: ren hem weer spoedig in zijn heiligdom zal kunnen aantref fen Foto Janus Visser De heer B. de Kruyff werd door de heer Buining verrast met een 14-daagse reis naar Israël aangeboden door het Comité Vrienden van Barend LEUSDEN-ZUID - Door ziekte van de fluitist Marius Ruysink kon het aan gekondigde konsert van het U.S.O. Harptrio op maandagavond 28 februari geen doorgang vinden Dat men toch in staat was de in „De Mof" aanwezige muziekliefhebbers een konsert aan te bieden, is te danken aan de bereidwil ligheid van de violisten Lies Olivier en George Lindeman en de harpiste Ada Brussen om in zéér korte tijd een ge heel ander programma in te studeren. Wél was het jammer, dat juist de voortreffelijke kombinatie harp, fluit en altviool hierdoor op dit konsert kwam te onbreken. Harp, fluit en b.v. viola da gamba zijn qua timbre op elkaar af gestemd. Nu kwam de op het pro gramma genomen „Sonate a tre" van Francesco A. Bonporti (1700) voor 2 violen en 1 harp minder goed over. Waarschijnlijk is dit stuk zelfs nooit bedoeld geweest voor 2 violen en 1 harp De violen waren te hard van klank en overstemden de harp. Overigens waren de twee violisten goed op elkaar ingespeeld De „Sonate voor 2 violen" van J. M. Leclair (1697-1764) was een fijn stuk viool muziek en werd voortreffelijk gebracht Terecht ontvingen de beide violisten hiervoor een warm applaus Harpiste Ada Brussen is één van on ze jonge veelbelovende talenten. Zij is het middelpunt van het Harptrio, en zij zal het zeker hebben betreurd dat zij door de ziekte van de fluittist niet de mogelijkheid kxeegom, begeleid LEUSDEN/ZUID - Het „Gij zult niet stelen" gebod was niet besteed aan de dief die tijdens de kerkdienst afgelopen zondag in de N H kerk te Leusden/Zuid zijn slag sloeg. Een regenjas, handschoenen, twee rijbewijzen, een kentekenbewijs en het toga- koffertje van de dominee ver dwenen, tegelijk met de dief.. Donderdag 2 maar: 1972 s' 3e jaargang no. 45 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Bril (Van de redaktie) LEUSDEN - De bril van de burgemeester speelt een belang rijke rol in het raadsgebeuren Aan die bril kan men afmeten hoe groot de belangrijkheid van een bepaald raadsvoorstel is. Donderdagavond, vóór de behan deling van de diskussienota eerste fase bleek dat opnieuw. In een ogenblikje stilte werd de bril tevoorschijn gehaald, al vorens de heer van der Post de nota aan de orde stelde (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op dinsdag 7 maart a s vergadert de commissie Naamgeving Wegen in het openbaar over de namen van wegen in het uit breidingsplan Rozenboom. (Hetgedeel te tussen het plan Rozendaal en de Ha- mersveldseweg). De bijeenkomst van deze raadscommissie wordt in de raad zaal van het gemeentehuis gehouden en begint om half acht. ICOc_, >4i I Vf^fxlDeN I YUkbL. I door de meest ideale instrumenten, haar harpmuziek ten gehore te brengen Zij speelde voortreffelijk, zowel mu zikaal als technisch Het show-stuk van Donizetti (1797-1848). „Sonate voor viool en harp", dat minder inhoudt dan het pretendeert, en dat een stukje virtuositeit op de harp ten gehore brengt, werd met groot élan vertolkt. In de „Fantaisie op; 124 voor viool en harp" van Saint Saëns (1835 - 1921) was het samenspel tussen harp en viool overtuigend Tenslotte werd de harpsolo „Impromptu op 86" van Gabriël Fauré (1845 - 1924) door Ada Brussen op sublieme wijze uitgevoerd Staande bracht het publiek aan de har piste en haar beide vioolbegeleiders een welverdiende ovatie. (van de redaktie) LEUSDEN - Donderdagavond tijdens de raadsvergadering nam burgemeester van der Post na mens raad en college afscheid van mej. M. H. Vrij, die wegens haar voorgenomen huwelijk stopt met haar werk als notuliste en sekretaresse. Burgemeester van der Post „Hoewel het niet ge bruikelijk is om afscheid te ne men van ambtenaren in een open bare raadszitting, acht ik het ditmaal toch alleszins gerecht- vervaardigd, omdat mej Vrij op uitstekende wijze enkele jaren verslagen heeft gemaakt van zo wel de raads- als de commissie vergaderingen en dat is niet te onderschatten taak. Zij heeft er in de loop der jaren zo'n gro te kundigheid in ontwikkeld, dat ik wel eens de indruk heb ge kregen, dat het verslag nog eer der klaar was dan de ver gadering. De heer van der Post vond de reden van haar ver trek belangrijk genoeg." Als ze echter zoveel mannen voor één man inruilt, moet het wel een bij zondere man zijn aldus de heer Van der Post tijdens zijn toe spraak vóór het begin van de ver gadering. Hij liet het niet met woorden alleen. Met dank voor het uitstekende werk wat zij ge durende haar loopbaan bij de ge meente Leusden heeft verricht ontving zij uit handen van plaats vervangend gemeentesecretaris de heer Polak een prachtige hou ten staande kapstok" om al haar beslommeringen bij thuiskomst aan op tc hangen" Mej. Vrij is op vrijdag 25 februari in het huwelijk getreden met de heerR. Ryppaert. Diskussieavond plan Rossenberg (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op donder dag 13 april organiseert de gemeente Leusden een diskussie-avond voor be woners van het plan Rossenberg. De bijeenkomst wordt gehouden in het Hervormd Centrum en begint om half 8 De bewoners van Rossenberg zullen dan in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van de plannen van het gemeentebestuur ten aanzien van de speelterreinen voor de jeugd binnen dat plan. Er zal gelegenheid tot dis kussie zijn.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1