CHTER VELD HEEFT EIGEN UITER VERENIGING massaal protest Indrukwekkend IJ 5, C - Russische kranslegging De Singels opgericht Geschiedenis van „de Singels" KREATIEVE DAG KPJ GESLAAGD Openings- rit a.m.b.c. Achterveld Zwemmend trimmen AGENDA GEMEENTE LËUSDEN Gouden speld voor ehef- menger IDERDAG 2 MAART 1972 3 iCHTERVELD - Achterveld heeft een ruitersportvereniging. Nu, jaar geleden, ging de vereniging Rietruiters" wegens te geringe ingstelling ter ziele. Enige oudle- hebben toen hun toevlucht gezocht verenigingen in de omtrek. Maar |l het steeds toenemende verkeer I d het steeds bezwaarlijker zich met a paard daar naar toe te begeven. I n ging denken aan oprichting van een eniging ter plaatse ?en drietal initiatiefneemsters, me luw Van Eyden-van de Hengel, me luw Van Heugten en mej. M. van >n hebben toen hun voelhorens uitgestoken en toen bleek dat er \chterveld en direkte omgeving wel lelijk animo was voorde ruitersport. forige week nu is er in taveerne Klaveet" de oprichtingsvergade- gehouden. Het aantal aanwezigen dan niet zo groot geweest zijn, het ijn enthousiaste aanwezigen dat ak- de ruitersport in Achterveld wil n beoefenen is voldoende om een eniging op te richten De ruiter- rt is nu eenmaal een sport die niet ssaal beoefend wordt De nieuwe vereniging zal ,,De Sin- Is heten. Deze naam. diehistorisch veet" is voldoende ruimte om daar de ruitersport te beoefenen Bovendien is de omgeving van ,,De Klaveet" bij uitstek geschikt voor de ruitersport De afstand die de ruiters vanuit Ach terveld, Leusden en De Glind daarheen moeten afleggen is kort en naar huidige maatstaven gerekend, vrij rustig Men streeft ernaar, ook een jeugdafdeling op te richten Het aantal pony's neemt nog steeds toe en de jeugd zal er, onder leiding van een deskundige instructeur, nog veel meer van kunnen genieten Van de kant van de jeugd is al veel interesse getoond De vereniging heeft nog geen definitief bestuur. Voorlopig zul len de heren H Guariento en P. Sie- lin het bestuurlijke werk voor hun re kening nemen Te zijner tijd zal een de finitief bestuur worden gekozen heel verantwoord is, werd na veel wik kel en wegen aangenomen Deze naam was een idee van Monique van Wegen, een der initiatiefneemsters. De Sin gels" is de naam van een bos, vlakbij ,,De Klaveet" In oude geschiedkundi ge geschriften komt deze naam meerde re malen voor. De ruiters zullen straks ook niet meer geheel afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. In de nu in aanbouw zijnde manege ,,De Kla- (van onze geschiedkundige medewerker) ACHTERVELD/LEUSDEN - Het is een goede gedachte geweest om de Paar densportvereniging - die één dezer dagen werd opgericht - de naam te ge ven van ,,DE SINGELS" Als aandui ding werd gegeven „De Singels is een bosje dat als eerste wordt aangedaan bij een tocht per paard vanuit ,,De Klaveet" Deze korte samenvatting leidde er toe om nog meer geschiedenis over ,.De Singels te achterhalen Volgens de Protocollen van 1605 is er sprake van de Gerechte van ..Snorrenhoef" en hieronder vielen ook „De Singels" Deze singel bestond doorgaans uit een flinke diepe gracht en soms daarbin nen een palisadenafscherming vooreen versterkte boerderij of klooster De eigenaar van dit gebied wastiendplich- tig aan de Vicaris (rooms-katholieke geestelijkheid), dat wil zeggen één tiende gedeelte van oogstopbrengst moest worden afgestaan Binnen de singel lag de versterking ..Zandbrink soms geschreven „Sannebrinck" In 1623 was het de buurmeester - die LEUSDEN-ZUID - Woensdag 23 februari 's morgens om 11 uur vond op de Russische begraafplaats van Rusthof' een kranslegging plaats in verband met het 54 jarig bestaan van het Russische leger Kransen werden gelegd door de Ambassadeur van de U.S.S.R., Mr V. Lavrov en de militaire attaché van de U S S R Mr Anissimov Ook de handels delegatie van de U S S R. te Am sterdam nam deel aan deze kranslegging. Graftakken werden eveneens gelegd door de Vere niging Nederland-U.S S R door de Vrouwenvereniging ,,Loena" te Amsterdam en door de Russische Vrouwenvereniging ..Troesiba" uit Den Haag Bij de lange rij van officiële personen sloten zich vele andere aan. en Russische kinderen sloten zich vele andere aan, en Russische kinderen legden er bloemen neer De .plechtigheid werd van Ne derlandse zijde bijgewoond door Mr A H van der Post, burge meester van Leusden, en Dr M Troostwijk, burgemeester van Amersfoort Na de kranslegging vertrok men naar de Fusilladeplaats van de omgekomen 101 Russen aan het voormalig concentratiekamp Leusden. Ook hier werden kran sen gelegd door de Ambassadeur en zijn militaire attaché en door de twee Russische Vrouwenvere nigingen Russische kinderen legden bloemen op de fusillade- plaats. Na afloop van de plechtigheid brachten de autoriteiten dank aan de heer E A Jansen. Hoofdop zichter van de egraafplaats, voor het goede verloop van de herdenking. LEUSDEN/ZUID - Mijn dingen van alle dag worden de laatste tijd doorkruist met al wat rond om Breda de ronde doet. In mijn geheugen ligt hecht verankerd mijn lagere schooltijd met o.a. de vriendinnen Margot Frank, de zuster van Anne Frank, en Bar bara Ledermann, die de sfeer van al het ondervonden leed in Duitsland in zich omdroegen en op ons Amsterdams schoolleven een wonderlijk weemoedig stem pel drukken De smartelijke her inneringen dringen zich steeds meer naar voren, en het kost mij geen enkele moeite om gehoor te geven aan de oproep van de Joods Jeugd om bij het Monument van het voormalig Concentratie kamp te Leusden te demonstre ren tegen het voorstel van de stellig binnen de singels zal hebben ge woond - die ernstig protest aantekende tegen de Staten's Lands van Utrecht wegens de aanleg van een weg strak langs de singels. Op niet verre af stand van de Singels vond men in 1633 dood langs de weg Marthen de Vage bond en zouden kleine kinderen toen hebben moeten getuigen omtrent de lu gubere vondst Op 26 juli 1715 is er sprake van o m de verkoop van „Snor- renho" (waaronder de singels vie len) aan Cornelius Bors van Waveren, Schepen van Amsterdam In 1772 was er sprake van een leen- en thinskamer in ..Snorrenhoef" en stellig moet dit bin nen de singels zijn geweest aangezien dit een meer veilige plaats was In 1903 werden door o m de heer de Beaufort opgravingen verricht bin nen het singel en kwam een tegelvloer te voorschijn van het eertijdse slot „Zandbrink" Tijdens de laatste oor logsdagen in 1945 was schrijver van dit verhaal op het pad binnen de singels met dorpsgertoten Wim Wijntjes en onder duiker Bertus Midden Op een paar honderd meters afstand waren wij Ca nadese soldagen gepasseerd en plot seling doken in het struikgewas vijf zwaar bewapende Duitse soldaten naar voren die ons niet durfden neer te schieten, aangezien de Canadezen vlak bij waren' Nog geen half uur later toen Bertus Midden via de Hoendersteeg trok, werd hij door dezelfde Duitse groep met geweerkolven doodgeslagen. De singel is in de loop der eeuwen in gekort maar ze is nu - in het heerlijk lanschap van „Landgoed De Boom" - op verschillende plekken nog duidelijk aanwezig Het is er goed toeven onder de statige eikenbomen en het lom merrijke pad van de singel Waar de rust niet gestoord zal worden door de paardenhoeven van „De Singels" de edele rossen, de bomen, de wildbloe- men en de singel bieden rust aan de jachtige mens J. M Schouten ACHTERVELD - Zondag 27 februari jl. werd in Tivoli te Utrecht de Pro vinciale Kreatieve Dag van de K.P.J. gehouden. Ook de afdelingen Achterveld en Leusden van de K.P.J. deden hier aan mee. De twee beste afdelingen van elke kring brachten hun zelfge schreven en bewerkt toneelstuk, welke ongeveer een kwartier duurde, weer op de planken. De afdeling Hooglander veen behaalde op dit onderdeel de le plaats met „Langzaam" en zullen 19 maart a.s. op de Gewestelijke Kreatie ve Dag in Apeldoorn weer optreden. De afdeling Oudewater werd tweede en de afdeling Schalkwijk derde. Ook voerde elke kring van de pro vincie Utrecht een modeshow op, welke goed geslaagd genoemd kan worden, gezien het resultaat Mariette Horsten Bert van Eijden uit Leusden wonnen de eerste prijs bij het onderdeel exklu- sief. Riki van Eijden. eveneens uit Leusden werd hierbij derde Het onderdeel specifiek leverde een tweede plaats op voor Bep Blom en Ge rard van Ruitenbeek, beiden van de afdeling Achterveld Het onderdeel improvisatie, waar voor Achterveld en Leusden uitgeno digd waren kwam niet zo goed uit de verf in tegenstelling tot verleden jaar. toen Achterveld le werd De dag werd besloten met een gezellige dansavond met medewerking van de goed spelen de band „Octopus", de vroegere „Shatrics" regering om de drie van Breda in vrijheid te stellen. De luguber heid van het verleden schijnt ge stalte te krijgen in de spookach tige flikkering van de vele flam bouwen. die men op de fusillade- plaats omhoog houdt. De duizend aanwezigen uit alle delen van Nederland staan de ernst en de tragiek van het samenzijn op het gezicht geschreven. Ronald Naftaniel, die de de monstranten op de hoogte houdt van de naderende komst van twee honderd uit Amsterdam vertrok ken auto's en van twee bussen - voortreffelijk geescorteerd door de politie - zegt: „Wij herdenken de gevallenen, die streden voor onze vrijheid. Wij willen de regering erop wijzen, dat de invrijheidstelling van de drie van Breda de rechten van ACHTERVELD - De Auto-, Motor en Bromfietsclub Achterveld begint het seizoen 1972 met de „Openingsrit" op zondag 12 maart a.s. Inschrijving voor deze rit om 14.00 uur in Hotel „De Roskam". De eerste deelnemer start om 14.30 uur vanaf „De Ros kam". De rit wordt gereden volgens het nieuwe K.N.M V.-reglement 1972. Er wordt gestart in een A- en B-klasse Ook bromfietsers zijn van harte wel kom Het is voor deelnemers aan de puz- zelritten belangrijk, dat zij kennis nemen van het nieuweK.N.M V.-regle^ ment 1972 Hierin zijn namelijk enige veranderingen aangebracht Het A M B.C.-bestuur hoopt dit seizoen nog een avond te organiseren waar uitleg over dit nieuwe reglement zal worden gegeven. Het nieuwe reglement is te verkrijgen bij de heer J Hamers- veld, de Verjaegde Ruyterweg 212 te Achterveld. Het volledige nttenprogramma 1972 van de A M B.C „Achterveld" luidt als volgt- Zondag 12 maart 1972 Openingsrit 14 30 uur Zondag 16 april 1972 Gezelligheidsnt 14.30 uur Zondag 30 april 1972 Koninginnedagrit 9 30 uur Maandag 22 mei 1972 Pinksterrit 14 30 uur Zondag 11 juni 1972 Zomerrit 14.30 uur Vrijdag 15 september 1972. Avondrit 19.30 uur Zondag 5 november 1972. Herfstnt 14.30 uur De A.M.B.C. „Achterveld" neemt ook dit seizoen weer deel aan de P C.C.-ritten (Provinciaal Kampioen schap) Vorig jaar nam de vereniging voor het eerst deel aan deze ritten Zij eindigden toen als zesde Het pro gramma van deze P C C.-ritten is als volgt: 18 maart De Slipper; 8aprilDeRijn- rijders, 22 april Hilversum; 3 juni De Meern; 17 september DeGanzerijders ACHTERVELD - Nu er in Barne- veld een overdekt zwembad is gereed gekomen kunnen ook de Achtervelders niet ver van hun dorp zwemmend gaan trimmen. De Barneveldse zwem- en poloclub DWK heeft daarom driemaal per week een uur beschikbaar gesteld om een ieder in de gelegenheid testel- ln wat meer aan zijn conditie te doen. Het blijkt steeds weer dat men zo wei nig uithoudingsvermogen heeft, dat er te weinig lichaamsbeweging is en dit feit heeft DWK goed onder ogen ge zien Het trimmen gaat onder deskun dige leiding waarbij in de eerste tien minuten wat lichte lichamelijke oefe ningen worden gedaan. Daarna kan men beginnen met lange afstanden zwemmen en dat zal in het begin slechts een korte afstand zijn maar geleidelijk aan kan men verder en langer zwemmen en dat zal in het begin slechts een korte af stand zijn maar geleidelijk aan kan men verder en langer zwemmen Het laatste kwartier komt er een bal in het water, wordt er wat aan borstcrawl gedaan of gaat de groep wat figuurzwemmen Al met al een reuze leuke bezigheid die reeds velen naar het overdekte zwem bad in Barneveld hebben doen gaan. De tijden dat er getrimd kan worden zijn Maandagavond van 21 30 tot 22.30 uur, woensdagavond van 21 30 tot 22 30 uur, zaterdagmiddag van 12 30tot 13.13 uur De leeftijd waarop men kan be ginnen met trimmen is gesteld op 25 jaar Wil men iets meer weten of eens een keer meedoen om te kijken hoe al les verloopt kom dan op een van de oefenavonden naar het overdekte Bar neveldse zwembad aan de Nieuwe Markt LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 4 maart: De Til Dansavond voor 15 jaar en ouder. Zaterdag 4 maart Blijhof, Ansfridus- laan van 10-12 uur Ruilbeurs Zaterdag 4 maart Winkelcentrum De Biezenkamp informatiekraam Ro de Kruis, ter gelegenheid opening nieuwe afdelingsgebouw te Amers foort. Zondag 5 maart: De Til, 's middags dansen voor jongeren van 11 tot en met 14 jaar Dinsdag 7 maart: Raadzaal, gemeente huis, 19.30 uur Openbare com missievergadering Naamgeving wegen (plan Rozenboom). Woensdag 8 maart Dashorst 12 Leus den/Centrum. 10 uur 's morgens, praten over oprichting Vrouwen Gespreksgroep Donderdag 9 maart: Hervormd Cen trum, 20 uur jaarvergadering NBP. ACHTERVELD: Zondag 5 maart: Achterveld - Oran je-Wit Kerstens Sportpark 14.30 uur K.P.J trimtocht o.l.v. A. Wes- sels, start 9.00 uur vanaf „De Hessenkar" Maandag 6 maart: Kaartconcours Sportvereniging Achterveld, Kan tine Kestens Sportpark. 20 00 uur Vrijdag 10 maart: Kaartwedstrijd SV Achterveld-Mijndrecht, kantine Kerstens Sportpark, 20 00 uur. Zondag 12 maart: Openingsrit A M B C „Achterveld", start 14.30 uur van af „De Roskam" LEUSDEN/ZUID: Donderdag 2 maart: Bejaardensocie- teit U V V 14 tot 16 30 uur we kelijkse bijeenkomst voor de be jaarden van Leusden/Zuid in het Groene Kruisgebouw. Vrijdag 3 maart: Ledenvergadering Tennisvereniging „Lookhorst". 20.15 uur in Café - Restaurant „Bavoort" Maandag 6 maart: De Mof 20 30 uur Jaarvergadering Carnavalsvere niging De Goude Klomp. Dinsdag 7 maart: Bijeenkomst Ned Christen Vrouwen Bond afd. Leus- den-Z. 19.45 uur in het Jeugdge- bouw aan deOoievaarshorsterweg Mevr. M M J Heeres spreekt over. „Wat is er aan de hand met het gezin?" Donderdag 9 maart: Aanvang Kleu- terkursus 20 00 uur in het Groe ne Kruisgebouw Maandag 13 maart: Open Sociëteit V V D 20 00 uur in Café-Restau rant „De Mof". AMERSFOORT Zaterdag 4 maart: Rode Kruisgebouw, Weverssingel 22, 10 30 uur Of ficiële opening Bezichtiging ge bouw tussen 12 en 16 uur WESTBROEK (Utrecht) Zaterdag 4 maart: Harlekijn Holland- huis. Kerkdijk 11 15.00 uur Ope ning expositie Ton Bannnnk. (Van de redaktie) ACHTERVELD - De chef-menger van de Coöperatie Achterveld, de heer A Blotenburg, werd maandagavond ge huldigd voor het feit, dat hij 25 jaar aan de coöperatie was verbonden Hij ontving een gouden speld van Cebeco Rotterdam, die hem door zijn vrouw werd opgespeld velen onder ons verdringt Wij vinden de psyche van de slacht offers belangrijker dan de belan gen van de drie van Breda. Ge nade kan voor recht gaan, maar niet als het de genadeslag is voor de slachtoffers". De eerste spreker in deze in drukwekkende samenkomst is dr M. Hamburger, psychiater te Amsterdam. Zichtbaar valt het hem onnoemelijk zwaar om te spreken, en hij stelt in sobere bewoordingen, dat de drie van Breda onvoldoende zijn gekon- fronteerd met het leed, dat ze hebben veroorzaakt. Berouw ken nen ze niet, terwijl hun slacht offers zelfs na 27 jaar het aan gedane leed niet hebben verwerkt. De tendens in Nederland was di- rekt na de oorlog al, dat men lie ver wilde vergeten. De Neder landse regeringen weigerden te erkennen, dat deze k.z.-syn- droom-patienten een bijzondere opvang nodig hebben, zowel in geestelijk als materieel opzicht De slachtoffers voelen zich in hun geestelijke en materiele no den verwaarloosd. De daders kennen niet eens berouw! Inmiddels komen telegrammen binnen van zeer vele Nederlandse akteurs. Wij noemen Wim Kan, Ton van Duinhoven, Albert Mol, Mary Dresselhuis, Jeroen Krab bé. De akteur Dick Scheffer draagt het gedicht „Aan het einde van de ijzeren baan" van Boesnach voor, die het schreef in Wes- terbork En enige gedichten van Ed Hoornik, o.a. „De nabestaan- den". Dan krijgt Cees Jagers, lid van het Hoofdbestuur van „Nê- derland-Israel" het woord: „Dit is een nationale zaak Het gaat niet alleen om de Joden, maar ook om het verzet tegen de dik- tatuur. Het gaat om de vrijheid van de geest, het gaat om de vrijheid om in menselijke waar digheid te leven. Het gaat om de vrijheid van het protest Wij zouden geen barmhartigheid ken nen? Wij zijn al deze jaren barm hartig geweest Wij hebben die drie van Breda niet laten dood schieten. Zij bestaan voor ons niet meer". Kransen worden gelegd door het Nederlands Auschwitzcomité en door de Joodse Jeugd. Nadat de akties voor de ko mende dagen bij de Dokwerker en op het Binnenhof bekend zijn gemaakt besluiten de demon stranten onder luid applaus het volgende telegram te zenden naar de Nederlandse regering, de Tweede Kamer en de politieke partijen: „Wij, Nederlanders hier vere nigd bij Kamp Monument Amers foort, protesteren met klem te gen de voorgenomen vrijlating van Kotalla, Fischer en Aus der Funten". Wij eisen van onze regering zich uit te spreken tegen gra- tiering nu en voor de toekomst, opdat men het leed van de over levenden niet nogmaals oproept". Ephraim Catz leest hetDoden- gebed voor in het Hebreeuws, en in grote verbondenheid be sloot men deze ontroerende plechtigheid met het zingen van het Wilhelmus. A DE K.-M.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3