Raad staat voor een groot deel buitenspel Kavels reserveren voor zelfbouwers BEHANDELING VAN DISKUSSIENOTA EERSTE FASE WERD NACHTWERK... Met spoed komen met bestemmings plannen MIDDENSTANDERS TEGEN TE GROOT WINKELBESTAND BESCHERMEN geen rijk bezit. De heer Mandemaker (PvdA): De heer van Dijk (KVP): De heer v. Maanen (A.R.): De heer v. Woudenberg (CHU) Stedebouwkiuidige Zuiderhoek Buurt- en wijkparken Gemeentelijke [uitbreiding en ^welzijn Milieu- vervnUiiig door honden Angola en de 3 van Breda Wereldwinkel actief verloren en gevonden DONDERDAG 2 MAART 1972 ,ii 5'i. (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Mandemaker sprak namens de Partij van de Arbeid. Hij uitte felle kritiek op de diskussie- nota en de wijze waarop deze tot stand is gekomen. Bovendien was hij van me ning. dat de raad door de massale toe passing van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening voor een groot deel buitenspel werd gezet.Hier wordt het rechtsgevoel met de voeten getre den". aldus memoreerde hij een uit spraak, gedaan op een bijeenkomst van deskundigen, korte tijd geleden. De heer Mandemaker ging ervan uit, dat een diskussienota een momentop name is ..Deze nota is van mei 1970, de aanvulling van 1971. Onze fraktie vindt de nota als momentopname ver ouderd". Hij was bovendien - dankzij de Engelandreis - tot de konklusie ge komen, dat de Nederlandse manier van nieuwe steden bouwen niet de juiste ma nier is ,,We zijn teveel gebonden aan financieringsmoeilijkheden We moeten j teveel roeien met slechte riemen" De diskussienota vond de heer Man- j demaker uitsluitend een werkstuk van deskundigen. Nergens, aldus de socia list, is een inbreng van het college zichtbaar De verbindende teksten zou den door het college geschreven moeten zijn, hetgeen echter helaas niet is ge beurd Deze vrijblijvende nota moet snel worden opgevolgd door een be- I leidsnota ,,Deze nota eerste fase is veel te I laat Daarom zijn we nu bezig met pra ten achteraf Raadsleden hebben daar I een gruwelijke hekel aan. We hopen daarom, dat de nota tweede fase zeer I snel zal volgen" De heer Mandema- I ker vond de nota op bepaalde punten I niet logisch aansluiten bij wensen van I de raad Hij zei in hevige mate teleurgesteld I te zijn in de sociale woningbouw in de I gemeente. Er was. volgens hem, teveel gekeken naar een goede start van de stadsuitleg door middel van duurdere woningbouw. Hij konstateerde een aanmerkelijk verschil van aanpak tussen Nederland en Engeland. In Engeland heeft men gedetailleerde plannen, die volledig zijn aangepast aan definancieringsmo- gelijkheden. Wat wij hier doen is mets meer dan het doen van invuloefeningen in het kader van het streekplan Die oefeningen kunnen goed en leuk uitval len, zoals in Rossenberg en straks Groenhouten. Tot nu toe zijn die invul oefeningen stedebouwkundig gezien wel harmonisch geweest, maar hoe moet dat straks bijvoorbeeld met het plan Ro- zendaal? Zullen wij er in kunnen sla gen voor het tweede en derde gedeelte van dit plan een goede stedebouwkundi- ge aansluiting te vinden bij de huidige, gere3iliseerde Eurowoningen9" Een evenwichtig beleid ten opzichte van de werkgelegenheid vond de heer Mandemaker een eerste noodzaak. ,,We hebben aanvankelijk de woningbouw ge zien als doel op zich. we hebben niet gekeken naar het werken van onze in woners Een VVD-folder, verspreid in de gemeente Leusden onder de nieuwe inwoners omvat de zinsnede- Leus den een woonplaats of een slaapplaats?" Maar, zo vond de PvdA, er is niet gedacht aan Leusden als werk-plaats. Er is te weinig gedacht aan de werkge legenheid Daardoor lopen we de kans, dat de integratie van de nieuwe inwo ners, die hun werk buiten de gemeen te hebben, bijzonder moeilijk zal ver lopen Hij vond daarom de Groenstich- ting een goede manier om die integratie te bevorderen. ,Dat is bepaald een gun stig element van deze stichting", vond Belangrijk vond de heer Mandema ker ook de ontwikkeling van de nieuwe stad Almere in de Flevopolder. Hij vroeg zich af wat de gedachten van b. en w. hierover zijn. De new town Leus den is bedoeld als overloop van het wes ten, aldus de heer Mandemaker, de bouw van Almere kan gepaard gaan met het wegzuigen van potentiële inwoners van Leusden. Een dergelijke ontwikke ling zou funest zijn voor de gehele plan ning van onze new town". Het openbaar vervoer vond de heer Mandemaker een moeilijk punt In het structuurplan stond geschreven, dat de agglomeratie Amersfoort in aanmer king zou komen voor een tramnet Hier hoort Leusden ook bij Door de realise ring van een dergelijk net. zou het auto verkeer ingeperkt kunnen worden Ook de lijn Amersfoort-Veenendaal zou ge reactiveerd kunnen worden voor per sonenvervoer, zo suggereerde de so cialistische woordvoerder De plaats van het toekomstige hoofd centrum moet, zo was de mening van de PvdA, nu aan de orde komen. Het ne vencentrum moet in logisch verband staan met het hoofdcentrum Zonder de ze gedachtengang is het onverantwoord de Biezenkamp uit te breiden. Het grondbedrijf speelt een zeer be langrijke rol in de ontwikkeling van Leusden We moeten ervoorwaken.dat de grondprijzen dusdanig stijgen, dat hierdoor de woningbouw wordt afge remd Als elders de grondprijzen lager zijn, dan zal dat de keus van de kopers bei'nvloeden Hetzelfde geldt voor het gemeentelijk belastingenniveau en het niveau van de algemene voorzieningen. Tot nu toe zijn de algemene voorzie ningen opgeofferd aan de financiering van de stadsuitleg. De heer Mandemaker waarschuwde tegen een onvoldoende toeloop van nieu we bewoners door bovenstaande fac toren. Hij brak een lans voor het aan leggen van buurt- en wijkparken. Wijkcafé's - zoals in Engeland wer den gesignaleerd - spelen, aldus de heer Mandemaker, een belangrijke rol, ook in sociologische zin Hij wilde daar over graag de mening van het college Ten aanzien van de inspraak was de heer Mandemaker van mening, dat die vrijwel geheel ontbrak. Bovendien staat de raad voor een belangrijk deel bui tenspel door de massale toepassing van artikel 19 van de wet op de Ruimte lijke Ordening. In een bijeenkomst van deskundigen, ook uit de overheidssec tor, werd in dit verbandopgemerkt.dat door een massale toepassing van dit ar tikel, het rechtsgevoel met de voeten werd getreden Hoe past dit in uw be leid? De heer Mandemaker vroeg zich ook met verbazing af, waarom b en w niet zijn ingegaan op een offerte inzake het imitatie-spel ..Stereos", waarbij alle betrokkenen binnen twee dagen zich enigszins vertrouwd kunnen maken met het bouwen van een stad, met alle pro blematiek die daaraan verbonden is Dit spel van de Ruimtelijke Ordening vond de heer Mandemaker bijzonder belangrijk, zowel voor raadsleden als voor ambtenaren. Tenslotte vroeg hij of b. en w. de mogelijkheden van een medisch cen trum willen bezien. Hij achtte een der gelijke instelling van groot belangvoor de gemeente Leusden Hij vond het aantal geplande woning wetwoningen te gering (11 procent). Hij was van mening dat dit percentage opgevoerd diende te worden tot 20pro cent De huren moeten dan natuurlijk wel betaalbaar blijven (maximum f200,-) De heer Van Dijk pleitte voor reservering van bouwkavels voor de zogenaamde zelfbouwers Ten aanzien van de werkgelegenheid was hij van mening, dat de gemeente selectief te werk dient te gaan ,,We moeten schone industrie en dergelike aantrekken, waardoor geen gevaar voor aantasting van het leefmilieu kan ont staan Vertraging in de gronduitgifte in het algemeen dient zoveel mogelijk te worden voorkomenDe heer Van Dijk wilde ook graag weten of er voor het tweede en derde gedeelte van het plan Rozendaal al alternatieve plannen waren gemaakt. De KVP-woordvoerder vroeg ten slotte aandacht voor goede beveiliging van de kruispunten, een intensivering van het openbaar vervoer (,,Dat is be slist noodzakelijk") en vroeg zich af of het optimisme rond het nog te ont vangen werkkapitaal nog gerechtvaar digd was. „Behoudens enkele punten is de dis kussienota eerste fase een aanvaard bare nota", aldus de heer Van Dijk na mens de KVP. (Van de redaktie) LEUSDEN - Hoewel de heer Van Dijk (KVP) eveneens van mening was, dat de nota eerste fase eigenlijk te laat was gepresenteerd, vond hij toch, dat de nota wellicht op enkele punten nog wel bruikbaar was. (Van de redaktie) LEUSDEN - Ondanks het feit, dat de raadsagenda „niet zo overladen" zou zijn als bij vorige gelegenheden, heeft de raad van Leusden donderdagavond toch nog de grootste moeite gehad om één en ander binnen een redelijk tijds bestek af te werken. Dat is niet gelukt. De diskussienota wegen en het voor stel betreffende de bezwaarschriften van het plan Rozenboom moesten wach ten tot dinsdagavond, waarop de raad zich opnieuw boog over de gemeentelijke problematiek. Donderdagavond omstreeks één uur schorste burgemeester Van der Post de vergadering tot dinsdagavond, nadat het talrijke publiek een onvoorstelbare stroom woorden te verwerken had gekregen. Burgemeester Van der Post opende de reeks sprekers met een overzicht betreffende het ontstaan en de verdere gang van zaken rond de diskussienota. Hij gaf in grote lijnen aan, waarom zo'n grote vertraging in de behandeling van de nota was ontstaan (o m. door de burgemeesterswisseling) en wees er met grote nadruk op, dat er met alle middelen naar gestreeft zal worden, dat de behandeling van de diskussienota tweede fase op een beter tijdstip plaats kan vinden, dat wil zeggen vóórdat met de realisering van de tweede fase zal worden begonnen. Hij hoopte dat de nota reeds in de loop van 1972 behandeld zou kunnen worden. De verschillende raadsfrakties hadden kritiek op de hele gang van zaken, wat naar voren gebracht werd in-een soort „algemene beschouwing", maar de nota werd aan het slot van de vergadering toch zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In dit nummer zullen we gedetailleerd ingaan op de uitspraken van de verschillende fraktie-leiders. (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Van Maanen (AR) betreurde het, dat de belangrijke beslissingen weer in de nachtelijke uurtjes genomen moesten worden. Ten aanzien van de diskussienota eerste fase vond hij, dat de nota was achter haald en dat er eigenlijk nog maar weinig over viel te praten, nu een belangrijk deel reeds was gerealiseerd. U kunt dit niet als een beleidsnota presenteren U zou met een nieuwe nota op tkel moeten komen Het enige wat nog over blijft is het plan De Bie zenkamp. Dit plan moeten we in nauwe samenhang zien met de tweede fase. We moeten voorkomen, dat we echter met de tweede fase dezelfde kant op gaan als met deze eerste fase. De heer Van Maanen drong aan op een spoedige vaststelling van bestem mingsplannen We moeten af van dat ongelukkige artikel 19 We moeten met bestemmingsplannen gaan werken' De sociale woningbouw ligt me na aan het hart. We moeten die sektor beslist niet vergeten. Ik mis nog steeds plannen voor aan sluiten van wegen op de rijkswegen. Het wordt de hoogste tijd. dat we we ten, waar we met die aansluitingen aan toe zijn Wat de S 10 betreft sluit ik me aan bij wat de heer Van Spaendonck hierover reeds heeft gezegd Ik vind het trouwens merkwaardig, dat toen voor het eerst vragen over deze weg (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer van Wouden berg, frakieleider van de CHU, was niet erg tevreden met de gang van zaken rond de diskussienota eerste fase. Hij vond de behandeling te laat. Hij vond een openbare behandeling, zo als dat is gebeurd in de commissie voor ruimtelijke ordening wel juist, maar hij vond daarbij, dat het niet juist was, dat van tevoren zo'n gro te hoeveelheid informatie over de no ta via de kranten was gespuid. Daar door bleef er weining te vragen over, vond hij, en kwam de diskussie niet voldoende op gang De heer van Woudenberg wilde graag weten hoeveel inwoners van Leusden in aanmerking komen voor een woning met een huur tot f200,-- Hij vond het overigens niet de taak van de ge meente Leusden om gerichte socia le woningbouw op Amersfoort te ple gen ..Onze plannen" aldus deCHU-er worden daardoor te duur Hij wilde hierover graag het standpunt van b en w. Goede groenvoorzieningen achtte hij van groot belang Ook wilde hij graag wat meer variatie in de voorzieningen, bijvoorbeeld door de toepassing van meer glooiingen Het was hem trou wens ook opgevallen, dat ondanks de kreet van het college, dat bestaand groen zoveel mogelijk gespaard zal worden, verschillende bomen langs de Asschatterweg toch het loodje hebben gelegd tegen de ojxiringende civilisa tie van steen en beton. Hij drong er bij het gemeentebe stuur op aan de nieuwe woningstich ting toch vooral nauw te betrekken in alle woningbouwplannen De mid denstanders. vond de heer van Wou denberg. dienden beschermd te worden tegen een te groot winkelbestand. Bij uitbreidingen van bestaande winkelcon- centraties achtte hij overleg met de middenstandsverenigingen een eerste vereiste De heer van Woudenberg was niet erg gelukkig met de houten noodvoor zieningen zoals het PTT-kantoor, een bank en de apotheek Hij vond het een goedkope, maar niet bindende wijze van vestiging. Ten aanzien van de verkeersveilig heid brak hij een lans voor de aanleg van voetgangerstunnels op plaatsen waar dit beslist nodig is. Vooral de Asschatterweg vond hij daarvoor in aanmerking komen in verband met de talrijke scholen en het bejaar dencentrum die daar zijn gesitueerd. Tenslotte drong hij er bij b en w op aan dat veranderingen, nieuwe in zichten e.d. direkt aan de raad moe ten worden doorgegeven. in de commissie-vergaderingen kwa men naar aanleiding van metingen op de Schutterhoeflaan, begin 1971, het college van niets wist, terwijl in de aanvullingsnota van maart 1971, enkele weken later, de lijn van de S 10 wel de gelijk was getrokken De heer Van Maa nen vroeg zich af of hier sprake was van een kommunikatiestoornis of dat het college er werkelijk niets van heeft geweten. Hij besloot zijn beschouwing met de opmerking, dat er bijzondere aandacht dient te worden besteed aan het werk- gelegenheidsgebied in de 3e en 4e sec tor (Van de redaktie). LEUSDEN - „Denk niet dat wijk- en buurtparken een rijk bezit is", waar schuwde de stedebouwkundige van Leusden, de heer D. Zuiderhoek de raad, „je ruilt de ruimte, die hiervoor nodig is in voor je voor- of achtertuin Een park, geweven in het stedebouw kundige patroon van een woonwijk kan veel emotioneler werken, dan een apart stuk grond wat park wordt. We moeten ons nu eenmaal houden aan de voor schriften, die zijn vastgelegd in het zogenaamde „bruine boekje". Dat is een beroerd boekje. De voorschriften leiden er toe, dat we, wanneer we met uitsluitend laagbouw werken, zoals in Leusden, moeten bezuinigen op het groen. Als we daarbij toch wijk en buurtparken aan gaan leggen, moeten we volstaan met een minimale groen voorziening tussen de woningen zelf Daardoor wordt een wijk een verbazend dood gegeven". De heer Zuiderhoek was het eens met verschillende spre kers, die stelden, dat te grote auto wegen door de wijken, het gevaar met zich meebrachten, dat er zogenaamde woonellanden ontstaan. „Dat gevaar is altijd aanwezig, aldus de heer Zuider hoek, maar er wordt alles aan gedaan om aan dat bezwaar tegemoet te komen. Er zijn natuurlijk verschillende hulp middelen om het gevaar van isolatie te doorbreken, zoals voetgangersbruggen en -tunnels. Door veel groen langs de wegen aan te brengen, maken we het ge heel al een stuk vriendelijker. Door het opsplitsen van wegen door een midden berm, wordt het oversteken al een stuk rustgevender, omdat men een rustpunt heeft". Het scheidende karakter, aldus de mening van de stedebouwkundige, van de wegen is tevens een lichte tegemoet koming aan de verschillende karakters van de door u genoemde „invuloefenin gen", de wijken, de bestemmingsplan nen. Als u stelt, dat de stuurgroep te veel aan „invuloefeningen" doet, dan moet ik wel zeggen, dat het beslist geen domme invuloefeningen zijn". INGEZONDEN Diskussie in Leusdens raad Stedebouwers en auto-verkeersdes- nindigen zijn bezig zich met overgave [jen deskundigheid te kwijten van hun U'aak om Leusden groot te maken en te Ivoorzien van een aantal royale verbin dingswegen Of deze uitbreiding ge wenst wordt door de bewoners, of het izinvol is in het kader van de ruimte lijke ordening in Nederland en of in derdaad zo'n grote prioriteit gegeven poet worden aan de wensen van het Intoverkeer zijn vragen waarmede de- p deskundigen zich vanuit hun opdracht yet bezig houden. Wij als bewoners Ijaarentegen zijn direct betrokken bij deze zaken, en de plannen die tot nu Pje gemaakt zijn doen ons afvragen jP het plaatsen van een stad van 45.000 inwoners in het belang is van ons wel pijn: voor de enkele faciliteiten die Pe Redelijke uitbreiding ons misschien pert moet een prijs betaald worden. prijs is het lawaai en de onveilig- teid van grote wegen en het verdwijnen °f aantasten van stukken natuur Om de bovengeschetste bewustwor- Pph te bevorderen publiceerde KNAL- fROEN herhaaldelijk bijdragen, en ■weft vóór de raadsvergadering over 'e ittbreidingsnota's aan alle leden van gemeenteraad een open brief ge- yniird waarin de Raad verzocht werd pti kritisch op te stellen tegenover pe voorgestelde veranderingen in de piniktuur van het gebied waarin wij ponen. De meeste raadsleden hebben inder daad blijk gegeven van onrust over een aantal zaken. Gaarne vatten wij voor u samen de vragen die in dit ka der gesteld werden door de Raad en die al of niet beantwoord werden door de burgemeesters en zijn adviseurs. „Waarom moet Leusden uitbreiden Is volgens de nieuwste provinciale en landelijke inzichten in de ruimtelijke ordening nog gewenst om de „overloop uit de Randstad" hier op te vangen. Zijn de vooruitzichten voor het aantrekken van werkgelegenheid nog wel zo gun stig?" De burgemeester verwijst naar het ongeveer 10 jaar oude structuur plan van de provincie en zegt te hopen dat het beleid van de hogere overheid nog steeds gericht is op vestigingen hier! De onderhandelingen over het aantrekken van werkgelegenheid lopen langzaam. Wij brengen hier in herin nering dat in een Raadsvergadering van vorig jaar over de scholenbouw de bur gemeester, in antwoord op een vraag over de overheidsfinanciering voor nieuw te bouwen scholen, mededeelde dat Leusden helemaal niet door de over heid is aangewezen voor uitbreiding „In de nota's staan geen verwijzingen naar de publikaties die de basis vor men voor de uitbreidingsplannen (bijv schattingen van te verwachten woning behoefte, recente verkeerstellingen). De nota geeft slechts hoe alles zal worden. Door het gebrek aan vermel ding van bronnen wordt de diskussie bemoeilijkt". De burgemeester- „Wij wilden geen lijvig, onleesbaar boek werk maken". Wij vragen ons af of een lijstje met bronvermeldingen de no ta zoveel dikker zou maken. „Wat wordt de functie van provinciale weg S10, waaruit blijkt de noodzaak voor deze weg, zijn er alternatieven?" De burgemeester hanteert nog steeds het argument dat het tracé nog niet vast ligt, dus dat er geen redenen tot ongerustheid zijn. Op alle kaarten komt de S10 echter voor als geprojecteerd naast de Pon-spoorweg en nergens wordt gepraat over een andere moge lijkheid! Uit de toelichting vap auto- verkeersdeskundige De Boer leidden wij af dat voor de ontsluiting van Leus den de weg wel te vervangen zou zijn door een meer noordelijk gelegen aan sluiting op de R28, maar dat de S10 een grote betekenis krijgt als noord- zuid verbinding in de provincie. Dit betekent dus dat de belangrijkste ver binding Hoevelaken-Arnhem gecreerd wordt in de vorm van een vierbaans- snelweg, dwars door enkele natuur gebieden, vlak langs woonwijken en Leusden-Zuid afsnijdend van Leusden- Centrum! „Het is de vraag of de auto in de toe komst nog de grote rol zal spelen die hij nu heeft. Daarom moet de opzet van toegangs- en verbindingswegen niet ruimer gemaakt worden dan nu strikt noodzakelijk is. Later blijven we mis schien zitten met overvloedig maar on gebruikt asfalt". Deze opvatting heeft geen schijn van kans in de ogen van de heer De Boer die, uitgaande van de hui dige slechte toestand van het open baar vervoer, ook in de toekomst ge looft in een dominerend gebruik van de particuliere auto. De ongerustheid bij vrijwel alle frac ties over voldoende aandacht in de nota voor een doeltreffend opgezet openbaar vervoer met name voor het opvangen woon - werk (school) verkeer, werd slechts zeer ten dele weggenomen door de opmerking van de burgemeester dat er besprekingen met basisonderne mingen gaande waren. Uit de woorden van de heer De Boer bleek echter dat van deze kant geen enkele konstruk- tieve bijdrage tot openbaar vervoer verwacht kan worden. Zijn argument: „het is economisch niet haalbaar" lijkt niet vatbaar voor andere over wegingen. Tot zover deze samenvatting van een aantal punten die ons ter harte gingen in de laatste raadsvergadering. Wij hopen in de toekomst op de afzonder lijke zaken nader in te gaan. KNALGROEN, secr.: Arnhemseweg 300, Amersfoort, tel. 03490-18012 Milieuvervuiling. De nieuwsmedia, t v. radio en krant staan er vol van. Maar aan een grote milieuvervuiler gaat men meestal voorbij, namelijk.de hond In de kolommen van deze krant is onlangs op dit probleem gewezen Vriendelijke suggesties over hoe het wel moest gingen daarbij vergezeld. Eén van de raadsleden stelde over dit pro bleem 'n vraag aan burgemeester V d Post De burgemeester meende deze vraag met een dooddoener te moeten beantwoorden Hij wist ook geen oplos sing, de mensen moesten zelf zo fat soenlijk zijn! Maar het blijkt dat de zogenaamde hondenliefhebbers niet zo fatsoenlijk zijn Leusden/Centrum ligt bezaaid met uitwerpselen Trottoirs grasvelden, voortuinen en plantsoenen zijn besmeurd. Om de haverklap komen kinderen thuis met viezigheid aan hun schoenen De grasvelden rond de scholen zijn onbegaanbaar Er zijn maar weinigen, die hun hond buiten de bebouwde kom of in eigen tuin hun behoefte laten doen Deze laatste catagorie zijn volgens mij de ware hondenliefhebbers, zij aan vaarden namelijk de consequenties van het houden van een hond. De andere categorie zijn de zoge naamde hondenliefhebbers en laten bij voorkeur zo dicht mogelijk bij huis hun hond uit in de tuin van iemand anders, gemeentelijke plantsoenen en grasvel den. Notaben e plantsoenen waar de mensen van de plantsoenendienst moe ten werken en grasvelden waar kinde ren spelen en onder de viezigheid thuis komen. Het blijkt dus, dat het geen zin heeft om een beroep te doen op het fatsoen van de zogenaamde hondenliefhebbers Er kan aan dit milieu-hygiënische pro bleem alleen een halt worden toege roepen, indien de overheid maatregelen neemt Er zou bijvoorbeeld een amb tenaar van de plantsoenendienst aan gesteld kunnen worden met de bevoegd heid om te bekeuren. Hij zou gedurende bepaalde wisselende uren toezicht (dit werkt bijzonder preventief) moeten houden, er zouden affiches over deze problematiek kunnen worden opgehan gen enz Zoland de gemeentelijke overheid geen afdoende maatregelen neemt, blijven we met dit onhygiëni sche probleem zitten. Nogmaals Een beroep op het fatsoen van de zogenaam de hondenliefhebbers blijkt volkomen zinloos Een bezorgde inwoner A. J de Wijze, Meidoornhof 29, Leusden/Centrum De afgelopen week heeft de kwes tie over de vrijlating van de drie van Breda heel wat gemoederen be roerd Mensen die ermee te maken hadden in de oorlog, mensen die pas later geboren zijn: in beide groepen vond men voor- en tegenstanders Vooral voor hen die van na de oor log zijn is dit een moeilijke zaak Maar wij vroegen ons af: is deze zaak eigenlijk niet erg aktueel. Wij dachten toen aan een radioprogram ma waarin een luisteraar, die ook in een kamp had gezeten, opmerkte „dat wij de hand in eigen boezem moesten steken en dat hij er dan ook me laats uit zou komen" Dit bracht ons op het idee om nogeens goed te luis teren naar de l p „Vittoria ou Mor- te" en we dachten dat 't op zijn plaats was hier een deel van 'n tekst te plaatsen. Wij willen als nog aan sluiten bij de herdenkingsmars in Am sterdam en lopen mee met een zwart omrand bord met de tekst. Angola 50 000 doden 50.000 DODEN Er zijn op aarde vijftigduizend do den die niemand beweend heeft, zon der graf, op aarde; 50 000 doden die niemand beweend heeft Duizend guer- nica's aan 't woord door 't penseel van 'n Portugees. Een stilte zo groot als de zee. uitgestrekt over de aar de Alsof er regens van bloed vie len, alsof de ruwe haren meters hoog gras waren Alsof de monden, op 't moment dat de 50 000 stierven, alle levenden op aarde veroordeelden Er zijn op aarde 50 000 doden die nie- mans beweend heeft, niemand De moe ders van Angola zijn gevallen met hun kinderen. Bloedend rolt een bal over de grond van Angola Het is klaarlichte dag, stralend schijnt de zon op het stof van het verbrande dorp Soldaten voetballen met de bal die bloederig opstuit op de grond van An gola Niemand onderscheidt in de drijfnatte bal in het zand, die kleeft aan 't gras die rolt over de grond, het bloedende hoofd van een neger, dat over de grond rolt van Angola De komende weken zullen wij door gaan met het publiceren van teksten, afkomstig van deze plaat Wereld winkel L» usden HERVORMD CENTRUM. Afgelopen zondag waren wij 's avonds in het Hervormd Centrum in Leusden-C Wij stonden daar voor het eerst en men ontving ons met veel sympathie, wat zich uitte in een grote belangstel ling Wij zullen dankbaar gebruik ma ken van de gelegenheid, die men ons bood, om bij een volgende jeugddienst aanwezig te zijn. ACHTERVELD. Wij hebben intussen ook toestemming gekregen om op zondagen na de kerk diensten van de R K kerk met ons „tentje" aanwezig te zijn in de hal van Ons Gebouw Wij zijn erg blij dat ons de gelegenheid hiertoe geboden wordt Wanneer wij hier voor 't eerst zijn, hoort U nog wel nader o.a. via deze krant. DE TIL. Na 'n periode, waarin wij eens be keken hebben hoe het bezoek verloop was in de Til, is ons gebleken dat de meeste bezoekers komen tussen 10.30 en 12.30 uur Het bleek ons dan ook beter om tijdens deze twee uren daar geopend te zijn A s zondag 5 maart staan wij dus alleen in de Til, van 10 30 tot 12.30 uur. Tot zondag LEUSDEN/ZUID - Bij de rijkspoli tie te Leusden/Zuid zijn de volgende gevonden en verloren voorwerpen aan gegeven Gevonden sporttas met trai ningspak, voetbalschoenen e.d. Ver loren. meisjesjurk, chequeboekje op naam van B Weber en een Parker, zilverkleurige balpen. Inlichtingen rijkspolitie Leusden/Zuid, tel. 03490- 17673

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5