We gaan aan bureaukratie ten onder EUSDER HUISVROUWEN ERONTRUST OVER DE [ILIEU-VERONTREINIGING Rode Kruis in eigen huis TWEE DODEN BIJ GECOMPLICEERD VERKEERSONGELUK ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN remeentelijke liensten naar Zwarte- weg L4/18 Wethouder Bijleveld en de inspraak „Wegwijs" wordt herdrukt De heer van Spaendonek (D '66 Bestemmings plan Rozen- boom goed gekeurd WEGENNOTA EN VERBETERINGS PLAN WEGEN GOEDGEKEURD COMMENTAREN MENINGEN Nogmaals de heer van Spaendonek Niet korrekt EN TEN SLOTTE. Parkeren bij winkelcentrum ,44e Bieshaar" L Donderdag 9 maart 1972 eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuIENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DIREKTIE:H. J. HEINE END. REBEL 3e jaargang no. 46 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Rvan de redaktie) LEUSDEN - Het kon niet uitblijven. Na de akties van de mannen, verenigd ln o m. Knalgroen (vrouwen zijn daar tok welkom!), springen ook de vrou wen van Leusden op de bres voor een verantwoord milieu-beheer. Via jeeo ingezonden brief in deze krant Tichten zij een oproep aan alle vrou wen in de gemeente Leusden en geven Richtlijnen, hoe men zelf mee kan werken aan het verminderen van de pilieu-vervuiling. De groep veront ruste huisvrouwen liet het daar niet jfcij, maar zonden ook een brief aan lurgemeester en wethouders van de [gemeente Leusden alsmede de raad. deze brief stellen zij de volgende [ragen: |van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Zoals be- [kend zullen verschillende diensten van We gemeente worden ondergebracht in de voormalige kantoorgebouwen van de EPU aan de Zwarteweg te Leus- deo/Centrum. Deze week gaan ver schillende afdelingen verhuizen. Met nngang van 13 maart (maandag), is de afdeling Bevolking, Burgelijk Stand en Jtoilitaire zaken te bereiken op Zwar- leweg 14. De dienst openbare werken »d bouw- en woningtoezicht verhuizen fcaar Zwarteweg 18, het kantoorgebouw ichter Zwarteweg 14. Ook de afdeling Enderwijs en personeelszaken wordt Endergebracht aan de Zwarteweg en wel pp nummer 14. Geacht College, Hieronder volgen enkele vragen, die een groep verontruste huisvrouwen uit Leusden onder de aandacht van Uw College en de Raadsleden willen bren gen. Wilt U onnodig gebruik van elec- triciteit zoveel mogelijk beperken, zo dat er minder nieuwe kerncentrales in de toekomst nodig zullen zijn. (zin loos landschap-detonerend fluid-light van Pon)9 Wilt U alles doen ter voorkoming van aanleg S.10 en andere verkeer- aantrekkende snelwegen? Wilt U voortdurend protesteren bij vliegveld Soesterberg tegen te grote geluidshinder? Wilt U controle houden op storten van vuil in landgoed Den Treek door particulieren? (rijden de vuilnisauto's daar niet)? Wilt U toezien, dat alleen schone industhën zich hier vestigen9 (zijn hier kippen en varkensfokkerijen)? Kunnen de plastic vuilniszakken vervangen worden door papieren? Wilt U het planten van bomen door particulieren stimuleren (ook in de voortuinen)? Wilt U vooral nergens in de ge meente meer spuiten met onkruidbe strijdingsmiddelen? (deze week werd in Leasden-zuid nog gespoten). Mis schien kunt U voortaan alleen in onze biothoop thuishorende gewassen plan ten. Exotische planten vragen meer bestrijdingsmiddelen We kunnen in onze gemeente een prachtig parkland schap aanleggen (zie omgeving hotel de Treek). Sparen van oorspronkelijke beplanting is Uw streven, maar waar zijn de tamme kastanjes naast het politieburo in Leusden-zuid gebleven? Wilt U het presenteren van rook artikelen op vergaderingen van de Ge meente staken? Niet-rokers hexben enorme hinder van roken in een be sloten ruimte? OPENBAAR VERVOER. Selectief rijden van de auto lukt al leen bij een goed openbaar vervoer Periodieke besprekingen met buson dernemingen zijn niet voldoende om het openbaar vervoer te stimuleren Hoewel we graag iets positiefs over et doen en laten van b en w zouden illen schrijven, moeten we helaas eze week opnieuw ingaan op de wijze, aarop het college het begrip inspraak anteert. In de raadsvergadering van orige week dinsdag bekritiseerden erschillende raadsleden de wijze van resentatie en het ontbreken van in- praak ten aanzien van diskussienota- n het verbeteringsplan wegen. Te- cht, dachten wij, hoewel te laat (m er nog iets aan te kunnen veran- ren. Naast de positieve geluiden o de raadsleden ten aanzien van de handelde materie, past deze kritiek, ierlijk gezegd hebben wij met verba- 'ng geluisterd naar wat wethouder iijleveld als motief aanvoerde om de ta en het verbeteringsplan niet in n openbare hearing te brengen. We nnen begrip opbrengen voor alle lorten bezwaren, zolang ze te recht- iardigen zijn, maar de uitspraak van ethouder Bijleveld, doet ons het erg- jste vrezen. Hij was namelijk van me- n6, dat inspraak in deze wegenmaterie taal geen nut zou hebben gehad, om it alles, wat tijdens zo'n hearing 'eotueel door het publiek naar voren >u kunnen worden gebracht, van te ren reeds was geanalyseerd en in de ta het verbeteringsplan was verwerkt! 1k een manier om inspraak te voor •men! Men moet overigens wel over 'D enorme mensenkennis beschikken. Ergo: men moet alle beweegredenen van de inwoners van Leusden kennen an die in de computer stoppen om een jdergehjk frappant resultaat te kun nen verkrijgen. We willen graag aan nemen, dat de heer Bijleveld zijn taak [als wethouder verstaat, maar om een ^"gelijke analyse naar behoren te irrichten, dient de gemeente de be- :hikking te hebben over alle gegevens U® op z'n minst een ervaren program- eur om die gegevens op de juiste lanier te kunnen verwerken tot pons- larten voor de denkbeeldige compu- |«r! Met andere woorden: de wet- ~»uder had dat beter niet kunnen zeg- pn, eenvoudig omdat hij dat niet waar kan maken. Wilt U zelf het initiatief nemen voor beter openbaar vervoer? Wilt U regelmatig contact houden met de Raad voor Milieudefensie zo dat niets aan Uw aandacht ontsnapt? In de hoop dat deze vragen Uw wel willende aandacht zullen hebben, etc Ds. Sirag spreekt voor NCVB LEUSDEN/CENTRUM - Op maandag 13 maart is er een bijeenkomst van de Nederlands Christen Vrouwenbond in het Hervormd Centrum te Leusden- Centrum. Spreker op deze avond is ds W Sirag uit Leusden-zuid met als on derwerp ..Wat komt er na dit leven?" Gasten zijn van harte welkom. Aan vang 20 00 uur. OPROEP GEMEENTE: (Van de redaktie) LEUSDEN - Van de zijde van de gemeente Leusden werd ons verzocht de volgende oproep te willen plaatsen: Met het oog op een herdruk van het boekje „Weg wijs in Leusden", verzoekt het gemeentebestuur aan belangheb benden om eventuele mutaties en adreswijzigingen per omgaande op te geven aan de afdeling Al gemene Zaken, Gemeentehuis, tel. 03496-1247. Hierbij tekent de redaktie aau, dat de secreta rissen van verenigingen, instel lingen e.d. hun adres zo nauw keurig mogelijk dienen op te geven, liefst met telefoonnum mer. Uit tal van reakties is ons gebleken, dat juist dat telefoon nummer wordt gemist. Ook de naam van de sekretaris of kon- taktpersoon stond in de eerste druk niet vermeld, wat ook als een gemis werd beschouwd. Zie voor ecu voller lij; verlag pagina 3 De heer Van Spaendonek (D'66) rea geerde telefonisch op het verwijt, wat wij hem in ons vorig nummer maakten. Hij had namelijk gezegd, dat de open bare commissievergadering rond de eerste fase van het struktuurplan mis lukt was, doordat er teveel in de krant had gestaan. Hij gaf toe, dat dit wat ongelukkig was gezegd en voor verkeer de interpretatie vatbaar. Hij bedoelde er mee, zo zei hij ons, dat juist, doordat er zo uitgebreid in de Leusder Krant was geschreven over deze eer ste fase, al dat herhalen door de des kundigen uit de stuurgroep overbodig was geworden, waardoor veel kost bare tijd verloren is gegaan. Hij leg de er nogmaals de nadruk op, dat hij uitvoerige behandeling via de pers van dergelijke belangrijke zaken bij zonder op prijs stelt, ja zelfs nood zakelijk vindt voor een juiste inspraak procedure. De diskussie is daarmee, dachten wij, wel gesloten. Als op donderdag 24 februari de raad van Leusden besluit een bepaald voorstel in besloten zitting te behan delen, dan is het een logische zaak, dat tegelijkertijd wordt besloten wan néér dat gaat gebeuren, vooral als de raad op dinsdag 29 februari weer bijeenkomt. Doordat dit werd ver zuimd, moesten de belangstellenden voor de raadsvergadering van vorige week dinsdag maar liefst een uur wach ten voordat men toegelaten werd tot de publieke tribune. De raad was name lijk tot half negen in gesloten zitting bijeen om te beslissen over de zaak rond de gemeente-artsen. Een der gelijke gang van zaken achten wij niet korrekt ten opzichte van de belang stellenden. Bovendien liep de open bare vergadering door deze vertra ging uit tot kwart voor twee inde nacht, ook een onaanvaardbaar tijdstip voor raadsleden, die belangrijke be slissingen moeten nemen. L. V. POSTWEG: VERBETERING MET URGENT OOIEVAARSHORSTERWEG: PARKEERPLAATS LEUSDEN - Twee militairen, W. Hoogvliet uit Rotterdam en J. Wortel uit Maartensdijk, beiden 20 jaar, zijn donderdag om het leven gekomen bij een botsing op de Doornseweg in de gemeente Leusden. De dienstplichtige huzaren eerste klas waren gelegerd in de Dumoulin-kazerne te Soesterberg. Bij de botsing waren, behalve de mili taire drietonner, geladen met jerrycans met benzine, twee vrachtauto's en een personenauto betrokken. Enige inzit tenden uit deze auto werden licht ge wond. Een chauffeur van een bestel auto werd ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Utrecht. De drietonner, die in de richting Amersfoort reed, is ter hoogte van het militaire kamp Waterloo op onver klaarbare wijze naar links gezwenkt en tegen een tegemoetkomende vracht auto gebotst. Daarna is de militaire wagen gaan slingeren en ramde op de linkerweghelft een tweede vrachtauto. Door de klap is de drietonner omgesla gen. De bestelauto waarvan de chauffeur in zorgwekkende toestand is opgeno men, is op de gekantelde vrachtwagen gebotst. De Koninklijke marechaussee heeft de zaak in onderzoek. De ravage die na het ongeluk ont stond was enorm. De rijkspolitie van Leusden moest assistentie van de Amersfoortse brandweer inroepen om de slachtoffers met snijbranders uit de wrakstukken te bevrijden. Er ont stonden lange files, waardoor de politie genoodzaakt was het verkeer later op de morgen bij het kruispunt Leusder- weg-Doornseweg-Laan 1914-Dodeweg om te leiden, 's Middags omstreeks één uur was de grootste ravage opge ruimd en kon het verkeer ongehin derd de Doornseweg berijden. (Van de Redaktie). LEUSDEN - Het bestemmingsplan Ro- zenboom lokte weinig diskussie in de raad uit. Waarschijnlijk was het late behandelingsuur daar voor een groot deel debet aan, ook al kregen de plan nenmakers weer tal van komplimenten van de raadsleden. De heer Van Spaen donk (D'66) vertolkte dit door te stel len, dat hij het een goed plan vond, voor zover hij het kon beoordelen. Hij had wel bezwaar tegen de wijze van be handeling van het bezwaarschrift van de R. K. -kerk St. Jozef te Leusden- Centrum. ,,Als we zo gaan werken gaan we aan de bureaukratie ten onder", vond hij, ,,ik vind het bijzonder flauw om in het voorstel op de datum zo uitvoerig in te gaan. 30 januari was op eer. zondag en die telt bij een termijn niet mee, dacht ik. Dit bezwaarschrift dient u in behandeling te nemen. Deze wijze van werken werkt frustrerend en is bepaald niet juist". De heer Van der Post was blij met de komplimenten voor het plan Rozen- boom. ,,Ik ben blij dat u het een goed plan vindt. Ten aanzien van het be zwaarschrift van het R.K -kerkbestuur St. Jozef kan ik alleen maar zeggen, dat het helemaal geen kwestie van ..flauw zijn" is geweest. Op dit punt is de wet bijzonder streng. Het be zwaarschrift was duidelijk niet op tijd. Het gaat er om een grens te stellen Als we dat niet doen. is het einde be slist zoekt Overigens is het kerkbe stuur voor de fatale datum gewaar schuwd". Burgemeester Van der Post deelde de raad mee, dat ondanks dat, toch wel besprekingen met het kerk bestuur hebben plaatsgevonden naar aanleiding van de bezwaren. (Van de redaktie) AMERSFOORT/LEUSDEN - In aan wezigheid van o.m. de burgemeester van Leusden, mr. A. H. van der Post en de burgemeester van Amersfoort, dr. M. Troostwijk, opende zaterdag middag de commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, prof. P. J. Ver dam het nieuwe gebouw van het Rode Kruis, afdeling Amersfoort en omge ving aan de Weverssingel te Amers foort. De voorzitter van het afdelings bestuur, de heer W. H. de Beaufort benoemde bij deze gelegenheid burge meester Troostwijk tot ere-praeses van de plaatselijke afdeling. Na afloop van de openingsplechtigheid, waarbij ook nog gesproken werd door kring commandant H. H. Schuller, werden door de genodigden het gebouw be zichtigd. De ledenwerving van het Rode Kruis (men had zich voorgesteld om op za terdag tweeduizend leden te winnen) voldeed niet helemaal aan de verwach ting. maar het resultaat van vijfhonderd nieuwe leden mag er toch wel zijn De Juniorkamer Eemland en de admi nistrateur van de colonne, de heer Hey- kamp, hadden veel werk van deze aktie gemaakt. Niet alleen in Amersfoort, maar ook in de plaatsen die onder de afdeling Amersfoort van het Rode Kruis ressorteren (onder meer Leusden) had men speciale kraampjes opgesteld, waar belangstellenden alle informatie over het Rode Kruis konden krijgen en zich op konden geven als lid. In Leusden stond een dergelijke kraam tegenover slagerij Spaans bij het Winkelcentrum De Biezenkamp te Leusden/Centrum De heer Mandemaker (PvdA) had graag gezien, dat ook het plan Biezen kamp bij dit plan zou zijn betrokken, omdat er een duidelijke samenhang is. De voorzitter deelde mee, dat het plan De Biezenkamp binnenkort zal worden aangeboden aan de commissie Ruimte lijke Ordening en de financiële com missie. De heer Meinema (CHU) was duide lijk verrast door de opgehangen kleu renkaart van het plan ..Nog niet zo lang geleden heb ik u gevraagd om in het vervolg met dit soort kaarten te werken ter wille van de duidelijkheid en een goede prestatie. Toen hebt u. meneer de voorzitter, gezegd dat dit een te dure aangelegenheid zou worden. Nu zie ik toch die prachtige kleurenkaart. Is dit. standpunt gewij zigd? Het overzicht is bijzonder dui delijk". ..Dat komt dan waarschijnlijk door de sprekende kleuren", veronderstel de de burgemeester. ..Er zit veel rood in", was de mening van de heer Kui pers (PvdA) Burgemeester Van der Post- ,,Ik geloof dat we elkaar toen niet goed hebben begrepen. Ik veronderstelde, dat u toen beloofde, dat wij gekleurde kaarten voor de bevolking als punt van voorlichting zouden moeten gaan ma ken. Het vermenigvuldigen van dit soort kaarten in grote hoeveelheid vergt enorm veel geld. Ik meen nu te be grijpen, dat u tevreden bent met deze wijze van presenteren. Wij zullen ons best doen deze wijze te kontiuneren' t Zonder hoofdelijke stemming werd het bestemmingsplan rond kwart voor twee 's nachts aanvaard De Ti] dit weekend LEUSDEN/CENTRUM - Zondagmid dag 12 maart is er halfvasten-dansmid- dag in ..De Til" te Leusden/Centrum. Disc-joc-key is Ronald Roeten. Verder is ..de Til" iedere zondagmorgen geopend van 10.00 uur tot en met 13.00 uur. voor iedere belangstellende J Ls inspraak rTT~TTTT Programma... We dragen de kamerconcerten ln Leusden een warm hart toe, maar dat weerhoudt ons er toch niet van om aandacht te vragen voor het volgende: een lezer maakte ons attent op enkele aardige misverstanden op het program - ma van het kamermuziekconcert op 28 februari jl. Er stond: op maan dag 28 februari 1972 20.15 uur ,,De Mof" in HamersveldHet had na tuurlijk moeten zijn: Leusden/Zuid. Hamersveld is overigens al sinds méér dan een jaar Leusden/Centrum. Het blijkt nog steeds moeilijk te zijn! Agenda., Een lezer schrijft ons, dat hij graag de bioscoopagenda van Utrecht in de Leusder Krant geplaatst wil zien. Dat willen er meer, maar er is een klei ne moeilijkheid. Het is namelijkzo.dat de Leusder Krant op dinsdag druk klaar wordt gemaakt, op woensdag wordt gedrukt en naar de postkanto ren verzonden en op donderdag wordt bezorgd. Om de bioscoopagenda van Utrecht te kunnen plaatsen, zouden wij deze agenda reeds uiterlijk dinsdag morgen in ons bezit moeten hebben. Onze ervaring is - en Amersfoort is daar een voorbeeld van - dat de ex ploitanten er niet in slagen het program ma zo vroegtijdig gereed te hebben. Wij zullen uw suggestie - zoals in over heidskringen dat zo treffend wordt uit gedrukt - in overweging nemen en be zien in hoeverre aan uw wensen tege moet kan worden gekomen U hoort van ons' Een bewoonster van de Prinses Ire- nelaan te Leusden-Zuid deelt ons me de, dat de bewoners van de percelen gelegen tegenover het winkelcentrum ,,De Bieshaar", veel last ondervinden van vreemde parkeerders. Het stuk weg, dat bestemd is als parkeerstrook en dat is gelegen aan de voorzijde van de woningen, is privê-parkeerplaats. Deze parkeerplaats wordt bij voort during in beslag genomen door perso nen, die het winkelcentrum bezoeken of zelfs door mensen, die er hun auto laten overnachten. Sommige bewoners vinden elke dag hun parkeerplaats in genomen door vreemde parkeerders. Op deze wijze kunnen de bewoners ook vaak hun eigen garages niet in rijden. De bewoners van deze huizen aan de Prinses Irenelaan verzoeken het winkelend publiek hun parkeer- stroken vrij te willen laten en uit sluitend gebruik te willen maken van de parkeerplaats bestemd voor het winkelcentrum. vertragend „Men zegt wel eens dat brede in formatie en inspraak door de bevol king een erg vertragende invloed op de besluitvorming oefenen. Is dat zo? De Raad van Advies heeft de indruk, dat het in een vroeger stadium in de openbare diskussie brengen van be leidsplannen op het gebied van de ruim telijke ordening, in de meeste gevallen niet, althans niet uiteindelijk, tot ver traging aanleiding zal hoeven te ge ven. Inspraak in een stadium waarin nog niet door het dagelijks bestuur (van de gemeente het college, van de pro vincie GS) een definitief standpunt is ingenomen kan immers de weerstan den bij de bevolking als gevolg van schrikreakties, zoals bij de onverwach te presentatie van voldongen feiten, verminderen. In bepaalde gevallen kan een al in een vroeg stadium betrekken van de bevolking bij de voorbereiding van bijv. een streekplan of een be stemmingsplan, betekenen, dat er geen of weinig bezwaarschriften in de laatste fase vóf de vaststelling door de ge meente of prov. staten ingediend woe den, wat kansen biedt op snellere af werking en uitvoering, „aldus lezen wij in de brochure „Gelderland straks" uitgegeven door de Provincie Gelder land 1972, en geschreven door E. J. Mathies. Onze konklusie: Wat voor Gelderland geldt, geldt ook voor de prov. Utrecht. Wat voor de provincie Utrecht geldt, geldt zeer zeker voor de gemeente Leusden. Om te onthouden. Fietsen in Lensden Elders in dit nummer staat een be richt over een pas verschenen fol der van de Stichting Fiets over een Fietsroute door de gemeente Leus den. Een uitstekend initiatief. Fietsen is gezond en onze gemeente is (nog) rijk aan natuurschoon, dus waarom niet? De brochure is keurig verzorgd, met een keurig kaartje erbij, waarop de plaatsnamen juist zijn vermeld. Wat dat betreft: een uitzondering.... In de omschrijving staan echter toch nog enige dingen, die wij niet helemaal goed kunnen thuisbrengen. We cite- J ren uit deze folder: „Ook de buurtschap Achterveld is zo'n grensdorp, behorend bij de gemeente StoutenburgVervolgens: „De hoofdplaats Stoutenburg van deze ge meente is genoemd naar het kasteel Stoutenburg Achterveld, toch al vaak als een ach tergebleven gebied versleten, is alles behalve een buurtschap, maar een echt dorp! Stoutenburg is niet de hoofdplaats van de gemeente Leusden, maar eerder een buurtschap. De gemeente Stouten burg bestaat al sinds de samenvoeging in 1969 niet meer... Door deze fouten is het des te opvallender, dat de plaat sen Leusden/Zuid en Leusden/Centrum wel goed op de kaart staan genoteerd. Hieruit blijkt opnieuw, hoe verwarrend de topografie van onze gemeente is Misschien een voorlichtingstaak voor de gemeente om daar verandering in te brengen? En tenslotte Het is een kunst om in weinig woor den veel te zeggen. Wat dat betreft kennen we maar weinig kunstenaars.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1