;EJ AARDENWONINGEN AAN SSCHATTERWEG OFFICIEEL GEBRUIK GESTELD B. en w. verbaast over voorlichting NS aan knalgroen Wordt nu abonnee COMMENTAREN/ MENINGEN Burgerlijke Stand Burgemeester van der Post: „64 bejaarden woningen in plan Groen houten" De raad en het plan Groenhouten Rondvraag in de raad: Bank en drank KERKDIENSTEN RAAD LEUSDEN Honden- vervuiling opnieuw ter sprake r KNALgroen, de NS en de gemeente WDERDAG 30 MAART 1972 Weekend 1-2 april 1972. (Alleen voor spoedgevallen) de praktijken van de artsen 'oersema, Den Toom en Lantink jal a.s. weekend waarnemen: dr. -antink, Burg. de Beaufortweg 61, el. 03496-1210. Dienst van vrijdagavond 18 uur tot Maandagmorgen 8 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door- zr Van Dignum, Hessen- 287, Achterveld, tel. 03425- 33. t/m 21 MAART LEUSDEN - Geboren: 16 mrt.: Gui- do, z. v. E D. Raaijen en C. C. de Geus, Wilgenlaan 80, Leusden; 16mrt.: Marcelus Johannes Hendrikus, z. v.H. P. T. Rutte en G. M van 't Klooster, Kon. Julianaweg 7; 18 mrt. Johannes Gerardus Wilhelmus, z. v. G. A. Tol boom en A. W. van den Berg, de Ver- jaegde Ruyterweg 15. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden- Heinrich Anton Noest heden, oud 73 jaar; te Amersfoort: Johannes Hoogeveen, oud 75 jaar. Burgemeester Van der Post opende het bejaardenwoningen-complex met een misser op het groene laken. Het tafel- biljart werd geschonken door de aan nemer en de architect en werd vervaar digd in Leusden door de firma Van Eeken. De lampen in de recreatieruimte werden geschonken door de firma Coen v. d. Berg. Nadat van gemeentezijde behoorlijk werd aangedrongen op de bouw bij de provincie, werd het projekt op de urgentie-lijst geplaatst met het nu be kende resultaat Burgemeester van der Post noemde het gloednieuwe complex een niet geringe aanwinst gezien in het licht van de totale uitbreiding van Leus den. Hij was bovendien nogal optimis tisch gestemd ten opzichte van een spoedige bouw van een dienstencentrum en een bejaardentehuis bij het huidige complex 64 BEJAARDENWONINGEN IN GROENHOUTEN Wanneer wij straks in het plan Groenhouten 64 bejaardenwoningen gaan bouwen," vervolgde de burge meester, „rekenen wij weer op de medewerking van uw stichting bij de realisering." Overigens worden deze 64 woningen niet in één complex ge bouwd, maar worden over de hele wijk verspreid, zodat een optimale integra tie wordt gewaarborgd. De woningen zullen ook niet alleen voor bejaarden zijn bestemd, maar ook voor incom plete gezinnen e.d. Nieuw hierbij is, dat speciale voorzieningen zullen worden getroffen om het comfort van vooral bejaarden en minder-valide bewoners tot een maximum te verhogen. COMPLIMENTEN De heer Van der Post complimen teerde tenslotte het stichtingsbestuur en iedereen, die daadwerkelijk heeft meegeholpen aan de bouw van dit be jaardencomplex aan de Asschatterweg voor hun prachtige werk en hoopte, dat de bewoners vele en gelukkige jaren zullen mogen doorbrengen in hun eigen huis. In een tot kleine recreatie-zaal om gebouwde bergruimte van het complex opende burgemeester Van der Post officieel de 32 bejaardenwoningen, als mede het in de recreatie-ruimte ge plaatste biljart met een openingsstoot, zonder echter méér dan één bal te ra ken, hetgeen zonder veel moeite werd verbeterd door de voorzitter van het stichtingsbestuur, die twee ballen aan tikte. Na afloop van de plechtigheid bezich tigde het gezelschap het complex en het interieur van de woningen. In hét cen trale trappenhuis is een speciale lift aangebracht naast een brede trap. Deze lift gaat langzamer dan normaal en zon der schokken. De alarminstallatie, aan gebracht in ieder vertrek van de woning, is nog niet gereed. De aflevering van de totale installatie is vertraagd. Men hoopte medio april het geheel te hebben geïnstalleerd. De woningen zijn bijzonder funktio- neel ingericht: één grote kamer met keuken aan één stuk, een vrij grote slaapkamer met douche en w.c. en een kleinere slaapkamer. Verder op de eer ste etage voor iedere woning een balkon met uitzicht op de fruitbomen en later op de nieuwbouw van het plan Rozen- boom. Doordat de boomgaard, waarin het complex is gebouwd, voor een groot deel is gespaard (de bouwers hebben veel moeite gedaan om dit voor elkaar te krijgen) ligt het bejaardenwoningen- complex ingepakt tussen de bomen, zo dat de bewoners in het voorjaar kunnen genieten van de prachtige appelbloesem en 's zomers van de schaduwen van de boomgaard èn van de appels en de peren in het najaar... Kortom: het bejaarden- woningencomplex van de Stichting Be jaardenwoningen Leusden is een bijzon der fijn en zelfs voor Leusden een uniek woon-plekje geworden. Zoals gezegd door burgemeester Van der Post: een bijzondere aanwinst voor het snelgroe iende en snelbouwende Leusden! Maandagavond gaf de raad van Leus- den zonder hoofdelijke stemming en eigenlijk zonder commentaar haar goedkeuring aan het eerste deel van het plan Groenhouten (het voormalige Rossenberg II). Dat gebeurde via een begrotingswijziging. Nu is het gebrui kelijk, dat de begrotingswijziging pas aan de raad wordt gepresenteerd als het betreffende voorstel reeds is goedgekeurd, maar in Leusden gaat dat meestal anders. Daar slaat men een trapje over. Het eerste deel van Groenhouten is nu dus goed9ekeurd. Er wordt gebruik gemaakt (traditie getrouw) van de artikel 19-procedure van de wet op de Ruimtelijke Or dening, een ontsnappingsmogelijkheid waardoor het vaststellen van het eigen lijke bestemmingsplan tot later kan worden uitgesteld en men nu al met de bouw kan beginnen. Om dat zo snel mogelijk te kunnen doen maakt men gebruik van de begrotingswij ziging, waardoor de raad op de snelst mogelijke wijze het benodigde krediet kan verstrekken. Tot zover gaan we akkoord met deze gedachtengang, in de wetenschap, dat bij de tweede fase van het structuurplan eindelijk de meer normale gang van zaken gevolgd zal worden met al de Dodige inspraak en voorlichtingen hieraan verbonden. Maar ook al heeft de gemeente zo'n haast, dan wil dat nog niet zeggen, dat we niet willen weten wat er met zo haastige spoed gebouwd gaat worden. Dat wil ook niet zeggen, dat we niet nieuwsgierig zijn naar de stedebouw- kundige opzet, naar de wegen, naar de groenvoorzieningen etc. Zeker, als de plannen zover zijn gevorderd, dat in augustus met de bouw reeds kan wor den begonnen. Dat b en w op 10 mei a.s. een open bare bijeenkomst organiseren om voor lichting te geven over de deelplan- nen van de eerste fase, doet hieraan niets af. 10 mei is pas over ruim anderhalve maand en we leven nu nog in maart wij willen nogmaals de nadruk leggen op vroegtijdige voorlich ting, of er nu sprake is van de arti kel 19 procedure of niet. Nu zal de bevolking zich bijvoorbeeld zeer zeker gaan afvragen, waarom niet wordt be gonnen met de bouw van de beloofde woningwetwoningen en de bejaarden- woningen (vorige week woensdag is daar nog nadrukkelijk over gespro ken tijdens de opening van de bejaar denwoningen). Waarom wordt eerst ge- gezelschap bekeek de bejaarden- van binnen en buiten. Hier een van de rondgang op de eerste ver- Het biljart werd direkt door de bewo ners in gebruik genomen, zoals de foto laat zien.... |fan de redaktie) jEUSDEN/CENTRUM - Vorige week (nde burgemeester mr A. H. v. d. met een fikse stoot met de biljart- ik het nieuwe complex van32bejaar- iwoningen aan de Asschatterweg, ge- iwd in opdracht van de Stichting Be- irdenwoningen Leusden door het en aannemingsbedrijf. J. Bloe- mdaal te Leusden. Gezien het feit, dat eerste steen door de oudste inwoner de gemeente Leusden, deheerE.J. ireuder, vorig jaar april werd ge- kan men van een zeer voorspoe- ;e bouw spreken. Die mening was de orzitter van de bouwende stichting, heer A. Buining, ook toegedaan. In n openingstoespraak tijdens een ■stelijke bijeenkomst in het Her- rmd Centrum voor bewoners en geno- ;den, zei de heer Buining trots te zijn hetgeen in relatief korte tijd tot and was gebracht. „Meteen zeker ge- elen van trots mag ik deze bijeen komst namens het stichtingsbestuur openen. Dit complex van bejaardenwo ningen is het eerste ei wat de stichting heeft gelegd. Het is overigens een goede tijd voor het leggen van een ei, want deze eieren geven de kans op de sterk ste kuikens...." Hij hoopte, dat dit kui ken uit zou groeien tot een flink dier. Hij complimenteerde zowel de archi tect, de heer D. Zuiderhoek, als de aan nemer de heer J. Bloemendaal met zijn onder-aannemers. Burgemeester mr A. H. v. d. Post heette een vertegenwoordiger van de provincie welkom, die iets later was ge komen, en memoreerde in een korte terugblik het vele werk, door het stich tingsbestuur verricht. In het bijzonder uitte hij zijn waardering voor het feit, dat de heer Buining toendertijd als bur gemeester er in is geslaagd om ver schillende belanghebbende stromingen uit de gemeenschap (katholieken, pro testanten en gemeente) bij elkaar te brengen. Dit was noodzakelijk, omdat alleen op die basis vergunning kon wor den verleend voor de bouw van een bejaardencentrum met bejaardenwo ningen, nadat een plan voor het bejaar dencentrum St. Ansfridus werd afge keurd. „Wij zijn u zeer erkentelijk voor de moeite die u zich toen hebt ge troost," aldus de heer van der Post. „Helaas kon de bouw van een bejaarden centrum voorlopig geen doorgang vin den, omdat wat dat betreft de inzichten van de centrale overheid zijn gewijzigd en voorkeur wordt gegeven aan bejaar denwoningen." De burgemeester vond het een tegenvaller, dat de aanvanke lijke plannen werden afgeremd. Overi gens is er wel een plaats gereserveerd voor de bouw van eendiensten-centrum, waar vanuit de bejaarden centraal zul len kunnen worden verzorgd in de toe komst. (Van de redaktie) LEUSDEN - Hoe men een bank met drank kan associëren, werd maandagavond tijdens de rond vraag duidelijk. De heer Ossen drijver (KVP) wees er het colle ge op, dat de banken, de open bare banken om op te zitten wel te verstaan, in Achterveld zo verwaarloosd waren. Boven dien had hij de indruk, dat ze niet zo erg stevig waren vastge zet, omdat ze er nogal gemak kelijk uitgerukt konden worden door de jeugd. Burgemeester Van der Post vond het een moeilijk te controleren zaak. De heer Roggekamp wist de oorzaak wel te vertellen: „Wat u nu schetst, meneer Ossendrijver, komt - dacht ik - alleen maar in Achter veld voor. Wellicht is het te wij ten aan de vele café's die het dorp bezitOverigens was hij wel van oordeel, dat een nog beter vastzetten van de banken het uitrukken zou kunnen voorkomen. De Technische dienst zal dit probleem ernstig gaan bestude ren. ACHTERVELD N.H. Kerk.: Eerste paasdag: zon dag: half 10: eerwaarde heerLief- ting, Voorthuizen. Maandag Tweede Paasdag). R.K Kerk: do.: 14.30 u.: Kerkdienst v. d. schooljeugd; 19 u.: Herden king laatste avondmaal. Vrijdag: 15 u.: Kruisweg, 19 u.: Kruisplechtigheid. Zaterdag. 19 u.- Paaswake. Zondag: (le Paasdag): 8.30en 10 30 u. Maandag (2e Paasdag): 8.30 en 10.30 u. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K. Goede Vrijdag- 19.30 u. ds Willemse Eerste Paasdag- 10 u.: ds Wil lemse; 19 u.: ds V Boven, Amers foort. R.K.K.: Witte donderdag: 11.15 u.- boeteviering voor kinderen van de Bernadetteschool met Eucharis tieviering; 14.30 u Eucharistie viering voor de kinderen van de Rossenbergschool met sacra mentsprocessie. Hierna aanbid ding tot de avonddienst; 19.30 u - plechtige H. Mis met Paascom munie. Goede Vrijdag- 15 u Kruisweg oefening; 19.30 u.: Passieverhaal, kruisverering en communiedienst. Paaszaterdag: 21 u.: Paasplech- tigheden met wijding van doopwa ter. Hoogfeest van Pasen. 7.45 u. vroegdienst; 9 u.: Plechtige Hoog mis; 10.30 u.: jongerendienst met medewerking van het jongeren koor; 11.30 u. samenzangdienst, 18.30 u.: plechtig lof. Paasmaandag H. Missen 7 45, 9 u. 10 u. en 11 u.: desmiddags: geen lof. Boetedienst zaterdag 16 u.tot20u. LEUSDEN/ZUID N.H.K.Goede Vrijdag: 19 30 u. ds Sirag, H A. Eerste Paasdag: 9.50 u.: Gemeen tezang; 10 u.: ds Sirag, H. Doop; 18.30 u ds Loran, Leusden. Tweede Paasdag: N H.K. 10 u.: ds Vos. Amersfoort R.K. Kerk: Huize Don Bosco-woens dag 29 maart: 19 30 u Biecht en boete oefening. Donderdag 30 maart: witte don derdag: Eucharistieviering 19.30 u. Vrijdag 31 maart: Goede Vrijdag Kruisplechtigheid 19.30 u. Zaterdag, Paaszaterdag, 1 april: 21 u. Paaswake, verzorgd door het jongerenkoor Leusden - Achter veld. Zondag. Pasen- 10 u Hoogmis; 11.30 u.: H. Mis. Tweede Paasdag. Maandag 8 30 u - H Mis, 10 u Hoogmis. (Van de redaktie) LEUSDEN - De rondvraag in de raad duurde maandagavond bijna net zo lang als het behandelen van de agenda zelf. De heer Van Spaendonck (D'66) vroeg, wanneer de Sportstichting nieuwe opzet wordt ingevoerd. „Het wordt maar steeds toegezegd", aldus de heer Van Spaendonck, „maar tot nu toe is er niets gekomen". Burgemeester Van der Post: „Er is gezegd dat het wat langer zal duren". Wethouder Van Zandbrink: „Vóór juli van dit jaar komt het rap port hierover in de raad". De heer Van Woudenberg (CHU) wilde weten, wanneer de kippenhokken van de EPU worden gesloopt. De heer Rog- genkamp: „Zeer binnenkort". De heer Mandemaker (PvdA) vroeg zich af of het aanbrengen van de zebra paden in eigen beheer was uitgevoerd of was uitbesteed aan een ondeskundi ge. De heer Roggenkamp „De zebra paden die er nu liggen, zijn uitgevoerd vooruitlopende op de definitieve zebra paden, die in witte steen zullen worden uitgevoerd. We hebben snel willen zijn, maar het blijft beslist niet zo". Bur gemeester Van der Post: „Dit is water verf... De heer Mandemaker: „Ik waardeer de spoed waarmee de ge meente tewerk is gegaan en zie met belangstelling de witte stenen tege moet" De heer Mandemaker (PvdA) en ook de heer Van Spaendonck (D'66) wilden maandagavond weten, hoe het met het gemeenteblad staat. Burgemeester Van der Post: „Op vrij korte termijn zult u daar een antwoord op krijgen Zo als u weet hebben we verschillende mogelijkheden, maar doordat wij niet de beschikking kunnen krijgen over persklare artikelen, moeten wij naar een andere mogelijkheid zoeken Wij zijn met die andere opzet bezig en we zullen de plannen binnen afzienbare tijd in de raad brengen. De heer Mandemaker wees het colle ge op het feit, dat op de rijksbegroting een bedrag van f 1 000.000,-- is gere serveerd voor voorlichtingsmateriaal betreffende bestemmingsplannen van snelgroeiende gemeenten. Hij vroeg b en w. of ook voor de gemeente Leus- den niet gebruik is te maken van deze subsidiepot. Burgemeester Van der Post voelde daar wel wat voor en zegde toe, te proberen dit rond te krijgen KNALGROEN De heer Mandemaker: „KNALgroen is een actief aktiecomité. Dat blijkt wel weer uit de circulaire, die zij de raad zond over een gesprek dat zij had met de NS over de aanleg vaneen ring- lijn door Leusden/Centrum De uit spraken van NS zijn in flagrante te genspraak met die van onze verkeers- aesKundige, de heer De Boer. Juist daarom is deze circulaire een be langrijk dokument Ik zou hierover graag de mening van b. en w willen horen". Burgemeester Van der Post: „We hebben de circulaire niet ontvangen, wat overigens niet wil zeggen, dat wij niet op een andere manier kennis hebben genomen van de inhoud" De heer Van der Post zei zich uitermate te heb ben verbaasd over deze wijze van voorlichting van NS, die bovendien niet in de plansfeer ligt. „Het ligt niet op het terrein van de NS om op deze wijze voorlichting te geven. Ik verbaas me hierover. Dat wij hiermee niet akkoord gaan, zal op de bestemde plaats door ons dan ook duidelijk wor den gemaakt. Ten aanzien van de uit spraken van NS hebben wij kontakt op9nomen met de heer De Boer om zijn commentaar hierop te vernemen. Hem kennende, zal hij dit zeer zeker uitgebreid doen, maar we hebben he laas op dit moment zijn antwoord nog niet binnen Daar wachten we op Zo dra wij de mening van de heer De Boer weten, zullen wij verder op deze zaak ingaan". De heer Mandemaker zei voorlopig tevreden te zijn met dit antwoord. De heer Ossendrijver (KVP) vroeg of er al iets bekend was over de ver harding van de Kerkdijk in Achterveld Deze kwestie is echter nog niet afge rond door de TD van Leusden. Ook ten aanzien van de Schoonderbeker- weg is nog niets nieuws te zeggen. De heer Ossendrijver vond het ook tijd worden, dat in Achterveld voor lichtingsborden met plattegronden komen, zoals ook elders in de ge meente staan opgesteld De heer Rog genkamp deelde mee, dat hieraan wordt gewerkt Er komen nieuwe, aan de nieuwe situatie aangepaste borden, ook in Achterveld. LOSLOPENDE HONDEN De heer Van Tiel (VVD) brak op nieuw een lans voor een strengere controle op loslopende honden en eige naars, die hun honden de plantboe- nen laten bevuilen. „Er zijn tal van klachten en opmerkingen gekomen over deze zaak. Tal van openbare plantsoe nen worden onbegaanbaar door de be vuiling door honden. Ik wil een lans breken voor meer aandacht voor dit ernstige vervuilingsprobleem. Is er geen mogelijkheid om bordjes te plaat sen met „Gelieve uw hond niet hier zijn behoefte te laten doen?" Volgens de politieverordening mogen honden bin nen de bebouwde kom niet los lopen". De heer Mandemaker „Maar de eige naars welVan Tiel: „Het blijft een bijzonder onhygiënische zaak". Burgemeester Van der Post: „Ver vuiling is een ergelijke zaak. De vraag is echter hoe je dit bestrijdt. De con trole zou dan erg frekwent moeten zijn. Ik zou liever niet zien, dat er poli- tie-optreden nodig zal zijn, maar als het niet anders kan, zullen we toch iets aan de zaak moeten doen. Ik doe liever opnieuw een ernstig beroep op de eigenaars van de honden, te stop pen met deze ergelijke wijze van mi lieu-bederf. Ik heb begrip voor de be hoeften van de hond, maar de eigenaar dient begrip ervoor te hebben, dat dit maar niet zo maar overal kan gebeu ren". De heer Van Tiel: „Dit beroep ondersteun ik van harte". bouwd aan premiewoningen (boe be langrijk ook) en bungalows in aller lei variëteiten? Dat zijn vragen, die onder de bevolking leven. Daarom ver baast het ons, dat de altijd om in spraak en voorlichting roepende raads leden maandagavond hun mond hielden en stilzwijgend hun „handtekening" zetten onder de begrotingswijziging. Akkoord, de heer van Spaendonck zei dan wel in een „plechtig" klinkende verklaring, dat de financiële commis sie eindelijk inzage heeft gekregen in de geheime cijfers van de grond- prijsberekening waardoor de raad een gefundeerd oordeel kan geven over de desbetreffende materie, maar daar heeft de bevolking niets aan, hoe be langrijk dat feit voor de raadsleden zelf ook is. Zonder voldoende voor lichting krijgt de bevolking steeds weer het gevoel in een vacuüm rond te zwem men. Een beetje een verwarrende leegte, die plotseling met voortva rende snelheid wordt opgevuld door kant- en klare wijken. Op een gemeen telijk presenteerblaadje. Moet dat nou echt zo?. De heer Mandemaker stelde maan dagavond naar aanleiding van het rond schrijven van KNALgroenoverdeplan nen van NS inzake een ringlijn door Leusden, enkele vragen aan b en w In dit rond^hriiven staat onder meer. dat de gemeente Leusden de NS al meer dan twee jaar heeft laten wachten op antwoord. Bovendien zijn de inzich ten van de NS in tegenspraak met wat de heer De Boer ervan heeft gezegd. Reden genoeg om er vragen over te stellen. En wat doet het college? Het verwijst de raad naar de heer De Boer, die nog geen antwoord klaar heeft. Maar als het er is, zal het aan de raad worden doorgegeven. Een vreemde zaak. Sinds wanneer behoort ir De Boer tot het college van b. en w. van Leus den? De vraag is gesteld aan b en w niet aan een lid van de stuurgroep We vinden het hoogst verbazingwekkend, dat de heer Mandemaker en ook de an dere raadsleden akkoord gingen met dit verwijzend antwoord. Bovendien zei de heer Van der Post, nogal veront waardigd. dat het niet op het terrein van de NS lag om op deze manier voor lichting te geven. Hij zei zich over deze handelswijze te verbazen. B. enw. zul len de NS duidelijk maken, dat dit niet past. Wat had men anders verwacht na twee jaar geduldig wachten op ant woord? „Als de gemeente meewerkt, kan de spoorlijn in 1980 gereed zijn." ver telde de planologische dienst van de NS. Van die medewerking lijkt voorlopig nog geen sprake. Tenzij KNALgroen ver keerd is ingelicht en de NS inderdaad niet juist heeft gehandeld. Bert Vos

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3