TWINTIG STAPPEN TERUG ELANGSTELLING VOOR PIJP- iRGELS NEEMT GELUKKIG OE, VOORAL BIJ DE JEUGD erkorgelbouwer A. H. de Graaf: JSDEN Leiisdenaar over zijn niet- alledaagse beroep: 'tls een ziekte Feuilleton door Frank van Falekenoordt „Ja, natuurlijk, uil. Gesteld dat die eh hoe heet-ie ook alweer? „Boskemper Gesteld, dat die Boskemper aan komt lopen en de bus komt er gelijk tijdig aan9" ,,Dan hebben we pech gehad en stel len het een week uit" Loopt-ie alleen donderdagsavonds met die tas geld9" ,,Ja, van het filiaal Alteveer" ,,Weet je het zeker?" .Ik heb het een paar malen gecon troleerd. Vorige week donderdag en afgelopen donderdag. Je kunt je horlo ge er bijna op gelijk zetten ,,Neem aan, dat hij het toch niet ver trouwt en hij gaat gillen. Wat dan?" ,,Dan slepen we hem de wagen in en rijden met een vaart weg" ,,En als er nog meer mensen bij die bushalte staan9" ,,Dan nemen we hem even apart" Ze dacht een poosje na Op papier klopt het allemaal, maar zal het in de praktijk net zo gaan als je nu hebt ge pland? Dan moet je stoppen" ,,Een risico, dat vooral in de avond en tijdens het spitsuur zeer gering is". ..Jawel, maar als ,,Hou' op, Sien Natuurlijk blijven er risico's, maar volgens mij zijn die zo gering, dat ze te verwaarlozen zijn" ,,En die bus naafloop. Dat lijkt me bloedlink". viel uit de hemel. De straten lagen nagenoeg verlaten Een enkele auto gleed over het glimmende wegdek van de Cattepoelseweg De bushalte met het opstapje lag verlaten Vanuit de enkele winkels aan de Beethovenlaan straalde wat licht. Zuinigheid met elektriciteit was nog het parool. Gelijk, toen de man zich postte bij de bushalte, kwam de zwarte V W. aan rijden Rustig en helemaal niet opval lend. De man bij de bushalte had de wa gen eigenlijk pas in de gaten, toen hij stopte Als altijd op zijn hoede, keek hij wantrouwend naar de man, die het raampje opendraaide Boskemper? Goddank, dat ik nog op tijd ben. Stap in man, want ze willen je beroven. De bank heeft een tip gehad en ze hebben mij als de wind hierheen gestuurd Stap als de donder in, dan rij den we via een omweg naar het Sta tionsplein. Voor ze in de link hebben, dat het misgaat ..Verdraaid, ben jij het, Bert? Hoe zijn ze dat te weten gekomen? De baas had het er juist over. dat hij de transporten op een andere manier wil de organiseren". Galestad stapte uit en maakte een uitnodigend gebaar. ,,Weet ik, daar hadden zt het op het hoofdkantoor ook al over Stap in". In het volste vertrouwen besteeg de bankloper met zijn waardevolle vracht de V.W Bert gooide het portier achter hem dicht en draaide de deur onge merkt meteen op slot. Gelijktijdig kwam de bus van de hoogte zakken. Binnen drie sekonden zat hij zelf weer achter het stuur en gaf gas. Tot zover was alles geslaagd. Nu mocht het gek gaan, wilde er nog iets mis gaan. ..Waar waren ze het van plan, Bert9 O, je hebt nog iemand in de wagen." Neem me niet kwalijk. ,,Mijn vrouw, Jopie". loog Bert glas hard ..Jopie heeft vroeger in Velp gewerkt bij de Twentsche. Daar heb ik haar leren kennen" ,,Leuk met u kennis te maken, me vrouw. Maar. eh waar wilden ze me overvallen?" ..Volgende bushalte zouden er vier man instappen. Onderweg zouden ze, op het moment dat er een grote, zwar te wagen achter de bus reed, jou over vallen, de chauffeur dwingen te stop pen en er met jou uitgaan. De zwarte auto zou naast de bus komen en jullie zouden er in snelle vaart vandoor gaan". ..Barst.dat is geraffineerd opge zet! Hoe kwamen ze aan die tip?" ,,Tja, dat hebben ze me niet verteld. Maar ik kreeg opdracht van het hoofd kantoor om zo snel mogelijk hierheen te rijden om te voorkomen, dat je in de bus zou stappen'? ..Hoofdkantoor? Hoe kan dat nu9 Jij werkt toch niet meer bij ons?" Bert draaide zich verbaasd naar hem toe. ,,0, heb je het nog niet ge hoord9 Ik werk sinds maandag op het hoofdkantoor. Van de zomer ben ik ge slaagd voor m'n examen Toen wilden ze me wel hebben. Ik zat eerst in Wa- geningen. maar ze konden me in Arn hem beter gebruiken. Zodoende" Jeetje, hebben ze me niks van ver teld Altijd wel gedacht, dat jij nog eens een keer zou terugkomen. Enfin, je weet, dat Piet ook weg is?" ,,Ik hoorde zoiets van de week. Maar er niet voldoende aandacht aan besteed. Overgeplaatst, hè?" ,,Ja. En chef-af natuurlijk De man is beslist niet geschikt voor een lei dende funktie, he? Zit nu in Amsterdam op het hoofdkantoor Is-ie een num mer en valt niet meer op Zeg. wat rijd je hard? En waar gaan we eigenlijk heen?" ..Opdracht van de baas, man Ik heb precies m'n route opgekregen, omdat we niet het risico kunnen lopen, die zwarte wagen achter ons aan te krij gen Hoe zit het, Jopie. alles goed ach ter" ,,Best, niks te zien", antwoordde Jopie" met een onvervalst Arnhems accent. ,,Ja, maar wacht eens even,. je rijdt in de richting Roosendaal9" „Luister eens. Boskemper, ik moet via een omweg naar het kantoor Velp. Daar moet jij je melden. En daar belt men Arnhem op, dat je veilig en wel bent aangekomen Waarschijnlijk komt er dan een politiewagen om je op te haien Ben ik tenminste van de verantwoording af Of denk je soms, dat ik het een lol letje vindt?" „Nee, dat niet, maar helemaal via Roosendaal naar Velp. en dit zijn ook donkere wegen. Nu ja, Arnhem zal het wel het beste weten Even een goede •tunt om die lui zo om de tuin de lei den! Wie zoudietipeigenlijk hebben ge geven9" „Geen idee, Boskemper Och, neem van mij maar aan, dat ze goed was. Anders had het hoofdkantoor niet zo gauw deze maatregelen genomen. Ten slotte moesten ze in no time improvise ren. En omdat ik de wegen hier goed ken, kreeg ik opdracht, jou op te ha len Trouwens ze zouden Alteveer bel len" De man naast hem keek Bert Gale stad onderzoekend aan. „Mij niets van bekend". „Misschien storing op de lijn Dat heb je tegenwoordig nog al eens Man. ik probeerde gisteren het hoofdkantoor in Amsterdam te pakken te krijgen Hoe lang denk je, dat ik aan het draaien ben geweest? Precies drie kwartier. Toen had ik eindelijk verbinding. Auto matisch is ook niet altijd alles". „Kan zijn, ik heb me er niet zo in verdiept. Toch is het gemakkelijk. je draait zelf maar en je hebt verbin ding Zeg. hoe rijdt je nu9" „Volgende zijweg ga ik links af. rijd ik zo naar beneden en kom vlak bij het kantoor Velp terecht" De man keek om zich heen „Links af? Rechtsaf zul je bedoelen" Hij wees in de bedoelde richting „Daar ligt Velp" Bert schoot in de lach. „Man. wat kun jij je slecht oriënteren Heb je dan niet gemerkt, dat we helemaal een rondje hebben gereden9 Door Roosendaal heen9 We zijn nu weer op de terugweg Wacht nu maar af, ginds gaanwe links af. komen we zo op de Wagnerlaan. die rijden we af en arriveren we midden in het dorp, nou?' „Kan zijn, dat je gelijk hebt. maar volgens mij rijden we precies de ver keerde kant op. In de richting van de Roosendaalse bossen". Plotseling draaide hij zich naar de man achter het stuur „Zeg eens. Bert. het is toch wel zuivere koffie, hè?" Bert deed, alsof hij hevig veront waardigd was „O, is dat mijn dank, dat ik je uit de hand van een stel on derwereldfiguren red9 Terwijl een vijf- of zestal gangsters op je loeren9 En misschien van plan waren, om je koud te maken? Je bent wel een leuke collega hoor" „Nee prevelde ze. „dat is onmo gelijk! Zo hard heb ik niet geknepen Bovendien was het maar even Bert, zeg alsjeblieft dat het niet waar is. De man schudde de ander eens. maar hij bleef weggezakt zitten, de ogen wa genwijd open Ik geloof vast. dat-ie dood is „Probeer eens. voel zijn hart eens.7" „nou, kalm aan M'n werk brengt mee, dat ik ontzettend op m'n hoede ben en wantrouwig van aard Ik doe dit werk al zoveel jaren en altijd is alles goed gegaan Daar ben ik trots op Daarom zou ik niet graag willen, dat het nu misging, snap je?" „Ik snap het. Zo, deze weg in en dan gaan we in de goede richting. Joop kent de weg ook. nietwaar Joop9" „Als op m'n duimpje", antwoordde de vrouw De bankloper ging opeens rechtop zitten. „Dan deugt er iets niet aan die duim van u, mevrouw Galestad. want nu weet ik zeker, dat we verkeerd rijden. We zitten al in het bos Wat ben je van plan. Bert?" Galestad begreep, dat komediespe len verder geen zin meer had „Je houd je gemak, Boskemper, dan over komt jou niks We willen enkel het geld, c!at je bij. je hebt. Doe geen pogin gen, om je te verzetten, want Joop is gewapend". De man knikte. „Dus toch. Ergens in m'n achterhoofd ging er een alarm belletje rinkelen, toen ik bij jou in de wagen was gestapt en we een heel an dere kant op rede. Maar ik dacht, het is Bert en ik ken hem al jaren Hij was altijd een fijne collega, dus „En dat ben ik nog. als jij doet. wat wij willen. Er wordt geen haar op je hoofd gekrenkt, als jij je niet verzet' „Man. je hebt toch geen schijn van' kans om iets met dat geld te begin nen? Dacht je, dat ik ga zeggen: ik ken mijn overvallers niet? Zie je me voor I zo'n idioot aan? Binnen een uur weet de hele Nederlandse politie, dat jij me hebt overvallen, samen met je vrouw Je signalement komt morgen in de krant en je zit als een rat in de val Wees jij nu verstandig en rijd me naar de bushalte. Dan houd ik mijn mond en verzin ik wel wat, want ik kom nu veel te laat op het hoofdkantoor aan" WONDERLIJK „Soms wordt er nog wonderlijk gedacht over het orgel", aldus besluit de heer De Graaf zijn ode aan het in strument „Men beschouwt het orgel als de sfeerschepper, en als instru ment bungelt het maar zo'n beetje op de achtergrond Maar het mag heus een rechtvaardige eigen plaats opeisen in de muziekwereld". Tot grote voldoening van de heer De Graaf doet langzamer hand ook het pijp-orgel méér en méér zijn intrede in de huiskamer voor het gezamenlijk musiceren. Aan het einde van de 18de eeuw en het begin van de 19de eeuw had men in vele herenhui zen pijporgels, de z.g. kabinet-orgels. „En gelukkig neemt momenteel de be langstelling voor de oude muziekin strumenten toe. vooral bij de jeugd". Met deze hoopvolle constatering ne men we afscheid van de orgelmaker. De heer De Graaf heeft verschillen- nieuwe kerkorgels gebouwd (o.a. Ned. Herv. Kerk te Moerdijk, in rkgebouw De Ark te Baarn), zijn voorliefde gaat uit naar het ireren van historische orgels, Ier Monumentenzorg vallen. En icialiseert zich graag in de res- ie. Zijn vrouw zegt: „Als ik ide orgels in zorgwekkende toe zie binnen brengen vraag ik me zo'n instrument ooit nog in orde imen Elke orgelrestauratie is impleet wonder". klein .gedeelte van een groot orgelpijpen die de heer De Graaf iorraad heeft, elke pijp heeft zijn Itoon nagelang de grootte. Foto Janus Visser. |SDEN/ZUID - Op donderdag- 123 maart hield mevrouw C. I-Groll een tweemaandelijkse he 's met de jongelui van haar op- >t, na de oproep in onze krant jjanuari 1972, thans kan beschik- r een voldoende aantal baby- Q Leusden-Centrum. I het blijkt, dat de nieuwe bewo- pn Leusden-Centrum nog niet We op de hoogte zijn van de mo- die de Oppasdienst Leus- Uiteraard ook voor de nieu- van Leuèden-Zuid wil de graag nog eens het volgen- uw aandacht brengen. komt bij de kinderen van van Leusden oppassen, de ouders van huis wensen te werkt voorname- scholieren en en- U kunt, indien U een hebt, daartoe bellen met Kon. Julianalaan 35 tel. 03490-19134. r_. Passen de jongelui op van S3 uur Wordt het op een werk er. dan blijven ze graag slapen voor hun schoolgang - op I te kunnen gaan. Geduren- feekend is men niet aan beper- gebonden Het tarief van 19 V bedraagt f l,- per uur. Voor P na 23 uur bedraagt het tarief ■tuur. Dit tarief geldt zowel voor ^dagen als voor het weekend. T eenik doet dit werk geheel Jtos, °ntvangt alleen van de Jvo°r iedere oppasbeurt 15 H e telefoonkosten te kunnen pspreking kwafn nog eensdui- r voren hoezeer de ouders J >ijn over deze belangrijke I dienstverlening. sen van het klavier en het intrappen van het voetpedaal wordt een tamelijk inge wikkeld mechanisme in werking gesteld om „de pijpen tot spreken te brengen", zoals de heer De Graaf dat noemt. Naast de klavieren en het voetpedaal bestaat het orgel uit pijpen, een windlade - die vroeger, oh schone benaming! een se- kreeg werd genoemd - en een blaas balg. De windaanvoer naar de blaasbalg geschiedt nu elektrisch Vroeger ge beurde dat met mankracht. Bij grote oude orgels moesten wel 3 mannen met de hand of de voet de wind-aanvoer be dienen. Tenslotte zitten er aan weers zijden van het klavier (een enkele keer erboven) nog een groot aantal regis terknoppen De registers geven de ver schillende klankkleuren weer, en maken in een rijke schakering vele kombina- ties mogelijk. „Oké Ik ga in de buurt van Gronin gen de grens over. Ik kan je ook naar het spoorstation Terborg rijden. Dat is veel minder gevaarlijk". Ze knikte „Dat lijkt me al wat En wat is mijn aandeel van het geld9" „Vijftigduizend. Ongeacht de inhoud van de tas". „Dat is niet gek: vijftigduizend. Maar als er nu eens geen tweehonderdduiend in zit. doch. laten we zeggen, honderd duizend? Wat kun je met vijftigduizend doen? Jij, bedoel ik9" „Altijd nog hee wat. Dat is mijn ri sico. Voor jou zitten er in ider geval vijftigduizend aan vast. Mij dunkt, dat je het gemakkelijk kunt verdienen En haal daarna geen stommiteiten uit, maar berg het goed op En breng mond jesmaat wekelijks wat naar het post kantoor, om op je boekje te storten" „Oké. ik zal er over nadenken. Als ik meedoe, moet je me wel geld geven voor andere kleren en zo. wantik wil me zo goed mogelijk vermommen" Hoofdstuk 9. De man kwam rustig aanlopen, een grote tas in zijn hand. In zijn mond hing een half opgerookte sigaret. Het was druilerig weer Een fijne motregen „GOOI- EN SMIJTORGEL" De heer De Graaf bezit ook een z.g. huurorgel, een orgel dat gemakkelijk is te verplaatsen. Een zo gezegd „gooi en smijt-orgel". dat tegen een stootje kan, en dat vaak optreedt tijdens kon- serten van koren en voor de radio. Dit orgel reist zo'n beetje het hele land af Dat dit orgel 'n manusje van alles is en veel kan hebben, blijkt uit de luchtreis, die het eens maakte Een gedeelte van het atelier van or gelbouwer De Graaf. Foto Janus Visser. Orgelmaker De Graaf bezig met de restauratie van een onderdeel van een oud orgel. Foto Janus Visser. Een romantisch echtpaar wilde het orgel voor zijn trouwdag boven in een piep klein kerkje laten opstellen, opdat de klanken op hun schone dag hemels van boven kwamen ruisen over de hoof den der kerk- en bruiloftsgangers. Het -echtpaar had een hele hijsstellage hiertoe aangebracht, maar halverwege bleef het orgel in de lucht steken en be gon vervaarlijk te zwaaien De heer de Graaf moest ijlings toesnellen om zijn duvelstoejager behouden op de begane grond p te vangen En de orgelklanken moesten toen maar vanaf de grond rui sen Het nieuwe orgel van de N.H. Kerk te Moerdijk, gebouwd door de heer De Graaf en op 28 januari 1972 in gebruik genomen. HISTORISCHE ORGELS Bij historische orgels kan er maar één principe voorop staan: n.l. om ze te herstellen in hun oude vorm en glorie. Het is een objektiverende affaire. Per geval is de orgelrestauratie verschil lend. De orgelbouwer moet in de histo rie van elk orgel willen duiken. Bepaal de stijlperioden zijn duidelijk te onder scheiden: Gothiek, Renaissance, Ba rok. Men moet zo veel mogelijk de oude, oorspronkelijke staat benaderen. Veel oude tekeningen van orgels zijn er echter niet overgebleven. Een enkele keer wordt er eens een fronttekening gevonden. Men duikt in de archieven van de kerkbesturen, en een enkele keer vindt de heer De Graaf dan wel eens een bestek en kontrakten. En dan pro beert hij te komen tot een redelijke re capitulatie. Die oude tekeningen zijn erg schetsmatig. Buiten de oude frontteke ningen bestaan er geen tekeningen over het detailwerk. Van de 19de eeuw be staan er wel doorsnee-tekeningen. VAKOPLEIDING? We vragen de heer De Graaf hoe het met de vakopleiding voor orgelbouwer staat. Een vakopleiding is er niet. De praktijk wil, dat men tenminste MAVO met wiskunde heeft gevolgd, en vaneen technische school de afdeling Meubel maken heeft gevolgd, en met metallur- feuSDEN/ZUID - Een simpel bord- haast de deur vermeldt: A. H. de orgelmaker, 't Klinkt eenvoudig: ttlmaker. Een uitermate gecompli- rd beroep blijkt erachter te steken! t de leek is het bouwen van eenor- een volkomen onbegrijpelijke mate- Kj willen wel eens iets meer weten Idit niet alledaags beroep (wij ken- Igeen enkele orgelbouwer in onze jssenkring, U wèl?), en wij zijn on- IZuid-Leusdense plaatsgenoot dus [opzoeken. Keeds op zéér jeugdige leeftijd had 'pijporgel mij te pakken", vertelt de de Graaf. „Ik wou al heel jong öf jiist öf orgelmaker worden, 't Werd lamaker, want in die tijd verdiende s als organist het zout niet in de pap. r het orgel was mijn hobby, het is J mijn hobby gebleven, en het werd És mijn beroep". !en aardig oud rijmpje, dat het orgel jert. willen wij U hier meteen cite- lorgel is een beelt vant leven hier pen J pijpen staender in verdeelt in geleden. lieder heeft sijn plaets, een ieder jeschrei. Eif zijn in Nederland slechts 300 inemers op het gebied van de or- En het aantal firma's, dat op fiterrein werk in Nederland le- wordt geschat op ongeveer 25. heer De Graaf blijkt helemaal al- |te werken Hij bouwt het orgel van •ond af op. en heeft een werkplaats j met een bepaalde hoogte. Kerk- kunnen soms behoorlijke afme- hebben! Hij werkt volgens een Jicht, die hij via een relatie of een (deskundige van een kerkeraad igt hetzij voor nieuwbouw, hetzij K restauratie. De heer De Graaf i een dialoog aan met een orgel- Sindige, een vak-organist, die de |literatuur kent, en die een hoop van het orgel bezit. Deze men- legeleidt de orgelbouwer. Samen i zij in een gesprek van overleg werkwijze voor het orgel in he zal zijn. rj 1 COMPLEET WONDER gie en werktuigbouwkunde op de hoogte is. Men leert het vak bij de orgelbou wer zélf. Men moet veel zelfwerkzaam heid bezitten: men moet kunnen horen en onderzoeken. Muzikale aanleg is wel gewenst. Men moet zeker enig inzicht in de orgelmuziek bezitten. Zelfs is een wat bredere kennis op mu zikaal gebied t a v de muziekgeschie denis en de historie der muziekinstru menten wel gewenst. Het meeste moet men echter zelf uit de muziekliteratuur peuren. In de praktijk moet men veel zelf gaan zien en horen. Men moet ook de orgelpijpen kunnen intoneren. Een orgelbouwer moet zichzelf door zijn kunde bewijzen Het duurt lang, voordat hij erkenning vindt. ZIEKTE De liefde voor het orgel is een ziekte. Men is steeds met het orgel bezig. Men wil steeds meer weten over toe te pas sen metalen, houtsoorten enz. De laat ste tijd verschijnt er steeds meer lite ratuur over het historische orgel „In Nederland", vindt de heer De Graaf, „loopt men beslist vóór op de orgel restauratie Men komt uit het buiten land vaak hier kijken. Van rijkswege wil men dit kultuurbezit alle bescher ming verlenen. Als men een tip krijgt over een in vervallen staat verkerend kultuuhistonsch belangrijk orgel in Nederland wordt dit na onderzoek gaar ne op de Monumentenlijst geplaatst We moeten zéér zuinig zijn op ons natio nale kultuurbezit. Men moet zich er meer en meer bewust van worden, dat we een top hebben gehad in onze vader landse kuituur, en die top dienen we te bewaren De lijst van Monumentenzorg zal steeds uitbreiden, b v. met orgel uit de 19de eeuw, die óók zuinig zullen moeten worden behandeld, omdat ze over een tijd historisch worden. „ORGELBARGOENS" Wanneer wij een blik werpen op de technische gegevens vervallen wij wij ogenblikkelijk in het abracadabra van het orgelmakers „bargoens". Links de stemmenprestant 4, holpijp 8'bas, fluit 4'bas, quint 2 2/3 bas, octaaf 2'en mixtuur 2 sterk 1 1/3 bas. Rechts de prestant 8'discant, holpijp 8'disc., fluit 4'disc.; quint 2 2/3 disc., terts 13/5 descant en mixtuur 3 sterk 2v. disc. En dan spreekt de heer De Graaf over windvoorziening en traktuur zon der bevoering. Een orgel wordt met alle vingers be speeld via één of meer klavieren, toet senborden, die enigszins zijn te verge lijken met het toetsenbord van een pia no. De klavieren van het orgel bevatten echter minder toetsen, en zijn dus kor ter dan die van de piano. Aan een or gel zit één voetpedaal, dat wordt inge trapt. Door het indrukken van de toet-

Leusder Krant | 1972 | | pagina 9