)irektri ce meisjes-internaat „De Hohorst": .WIT WILLEN GRAAG IN DE LEUSDER GEMEENSCHAP WORDEN OPGENOMEN." P JU A 4 V Slechte naam is niet meer gerechtvaardigd JLeUSDEN/CENTRUM - Van het markante witte huis aan de Heili- Woberg te Leusden/Centrum gaat qua statie reeds een bijzondere aantrek kingskracht uit. Gelegen als het is aan een immens gazon en met een fóiuwenoude boomgroep op de achter grond. enigszins verwijderd van het gewoel op de weg, verbindt het huis ons met de historie van Loysden (het oude Leusden). Tegenwoordig heet er dan óók nog een geheimzinnig waas over dit huis te hangen in verband met het meisjes-internaat ,,De Hohorst", dat er is gevestigd. 1/ fa V£J S! Burgerlijke Stand Boottocht Zonnebloem Adverteren doet begeren FA. J. COENEN BONDSSPAARBANK Opbrengst Rhenma- collecte KERKDIENSTEN AFWEZIG MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG 7 APRIL 1972 LEUSDER KRANT 3 IN GESPREK MET ONZE MEDEWERKSTER MEVR. DE KNIJI F): ■Wat de historie betreft inderdaad Jvindt het huis zich op een historische pil. Het staat aan de voet van de Tjvel de Heiligenberg, die in oude [den de Hohorst was genaamd Op die ivel liet bisschop Ansfndus van mi echt tegen het jaar 1000 een Bene dictijner klooster bouwen. De bijzon der interessante geschiedenis hiervan Hrdt door de heer G. Rekkers beschre- E in een serie artikelen ..Verken den in Leusden" in het Personeels- d van Pon. HWij laten de geschiedenis van de Hèiligenberg voor wat zij is. en ke ren terug naar het witte huis. Toen Th805 het in vervallen staat verke nde huis .Heiligenbergzicht" aan voet van de heuvel werd afgebroken, ron men tegenover deze plaats met iw van het middengedeelte van het u» bestaande huis In 1843 kwam de jrdvleugel erbij, en in 1872 voltooide |n de Zuidvleugel Toen men zes jaar geleden met het internaat ,,De Hohorst" begon kreeg men een aantal meisjes, dat een zo vrij gevochten manier van leven wen ste te leiden, dat men van dit soort opvangs-werk heeft moeten afzien Twee jaar geleden is men toen met de thans aanwezige groep meisjes begon nen; de zwak begaafden. Mej. de Leeuw wil direkt de opvatting wegnemen, die er onder een groot deel van de bevolking schijnt te bestaan, dat deze kinderen uit a-sociale gezinnen of verkeerde milieus komen. Dit is in vele geval len niet zo. Het zijn meisjes voor wie de schoolkeuze verkeerd blijkt te zijn uitgevallen, voor wie het beroep ver keerd blijkt te zijn gekozen, voor wie het tempo van studie of werk te hoog blijkt te liggen, voor wie de vrije tijdsbesteding een probleem blijkt te zijn geworden. Het internaat ,,De Ho horst" wil aan deze meisjes hulp bieden, zodat de ontwikkeling van haar persoonlijk en maatschappelijk welzijn mogelijk wordt. Voor1 zover de moge lijkheden van de meisjes daartoe be perkt zijn, wordt getracht hen met deze beperktheden te leren leven. Mej. de Leeuw stelt nadrukkelijk, dat er met deze kinderen niets is gebeurd, ze hebben niets verkeerds gedaan, het zijn geen kinderrechtergevallen. De meeste meisjes komen naar .,De Hohorst" op advies van het hoofd van haar school, van een gewestelijk ar beidsbureau, van haar huisarts, van een jeugdpsychologische dienst, van -T 7-f De laatste jaren heeft het huis, dat de Monumentenlijst is geplaatst, dat het burgemeestersdomein van [familie de Beaufort is geweest, zijn Stemming als woonhuis moeten op- Ven. Het huis vervult nu een maat- piappelijke taak: het is opvangcen- jim voor zwak begaafde meisjes ressorteert als zodanig onder het [nisterie van Kuituur, Rekreatie en latschappelijk Werk als Rijksinter- lat voor Bijzonder Jeugdwerk Di- itrice is Mej. W. H de Leeuw. Wat die geheimzinnige waas be- |ft daarvan wil Mej. de Leeuw zo 1 mogelijk af. Evenals vandeslech- [faam, die enkele jaren geleden van Hohorstuitgingen die nog steeds weerslag schijnt te vinden in de ding van de Leusdense buitenwe- |d ten aanzien van de meisjes in Hohorst". Door middel van dit Prlichtende artikel hoopt Mej. de pw haar meisjes definitief een Ms te kunnen verschaffen in de pder samenleving. een sociaal-paedagogische dienst. Een klein aantal wordt door de ouders naar ,,De Hohorst gezonden Het zijn meis jes, die een b l o. (bijzonder lager on derwijs) of een l.o.m school (lager onderwijs voor kinderen met leer- en/ of opvoedingsmoeilijkheden) hebben be zocht. Zowel de ouders als het meis je zelf moeten gemotiveerd zijn voor het internaatsverblijf. De ouders be talen aan het verblijf mee. en blijven mée de verantwoordelijkheid dragen. Het verblijf in het internaat moet van korte duur zijn. Het voor het kind noodzakelijk te stellen doel moet in 1 a ll/2 jaar kunnen worden bereikt Ook voor het kind is het prettig een tijdslimiet te kennen Natuurlijk kun nen er zich bepaalde situaties voor- Tot de vele lessen die de meisjes ont vangen behoort ook de handenarbeid, waarin zij hun expressie kunnen weer geven. u. ii lil III B 1' ii k' II -1 geschenkje. Prettig zou het dunkt ons ook zijn, als verschillende plaatselijke verenigingen en instellingen een aan tal plaatsen gratis beschikbaar zou den stellen voor de meisjes van ,,De Hohorst" Wij denken b.v. aan uitvoe ringen van de Muziekschool, van het Harmoniekorps, wij denken aan wan deltochten en sport-evenementen. Ook zouden de meisjes als kollektanten kun nen deelnemen aan inzamelingen Het zwembad in Leusden zou misschien nog eens voor speciale gevallen een plaatsje kunnen vrij maken, zodat de meisjes niet op Amersfoort zijn aan- gewezen. Zo zouden er tal van mo gelijkheden kunnen worden bedacht om de meisjes van ,,De Hohorst" wat meer op te nemen in de samenleving van Leusden t? Na ons gesprek met mej. de Leeuw i" is er een allerliefst meisje, dat ons f rondleidt in het gebouw Zij werkt in i de peuterspeelzaal in Leusden/Zuid Wij bewonderen werkstukken, wand doeken, tekeningen van de meisjes. Zij toont ons de konversatiezalen, deleer- ruimten, de slaapkamers van de meis jes, en zij stelt tevreden vast, dat we bhet interieur gezellig en fleurig vinden. Bij het afscheid spreekt mej. de I Leeuw de hoop uit, dat wij door deze informatie iets kunnen bijdragen aan de toenadering tussen de bevolking van Leusden en de meisjes van het internaat ,,De Hohorst". Het meisjes-internaat De Hohorst aan de Heiligenbergerweg. doen, waardoor het internaat het kind langer bij zich moet houden, vanwe ge het afronden van de schooloplei ding, het voltooien van een medische behandeling, de juiste beroepskeuze Mej de Leeuw vertelt ook van een geval, dat een meisje langer moest blij ven, omdat de moeder beschermd moest worden. Deze moeder werd door het meisje zó getiranniseerd, dat zij geen gelegenheid kreeg om haar tweede man de nodige aandacht te geven en zich aan hem aan te passen. Het internaat ,,De Hohorst" bepaalt samen met de meisjes haar beroeps keuze. en geeft de meisjes een be roepsopleiding. Eén meisje b v. volgt een type-kursus en gaat naar kantoor. Een ander meisje is op een school in Amersfoort Verschillende meis jes werken in de huishouding in Leus den Twee meisjes werken bij de phar- maceutische fabriek ,,The Sinler" te Leusden-Centrum. Twee meisjes wer ken' in de crèches van Leusdert.'En kele meisjes werken in het huis voor diabetici, enkele in ,,De Lichtenberg" Elke derde zondag in de maand ver voeren de meisjes van ..De Hohorst" De meisjes leven in groepen van 10 bij elkaar, ze krijgen les in 6 groepen van 5 meisjes. Ze slapen met 3, 4, 5 of 10 meisjes op één kamer. Ze moe ten in een groep kunnen leven: psychisch labielen kunnen dit niet opbrengen. De meisjes krijgen les in koken, kinderverzorging, wassen, huishoude- door de plaatselijke verenigingen De meisjes behoeven echt niet altijd als groep van ,,De Hohorst" te worden ge vraagd. Ook individuele uitnodigingen zijn van harte welkom. Betreurens waardig vindt mej de Leeuw het, als de meisjes wél voor vervelende karweit jes, die geen andere groep wil op- knappen, worden gevraagd, maar na af loop niet mogen deelnemen aan de ple zierige onderdelen van het programma. Een dergelijke diskriminatie is pijn lijk voor meisjes die toch al zo kwets baar zijn. LEUSDEN - Geboren: 23 mrt. Jan- tiene Susanne Elisabeth, d v. F Kahn en M H J M Flink, Koningin Emma- laan 4, Leusden; 25 mrt Maria Adria- na Richarda, d v. G A. Zwart en H van 't Klooster, Leusbroekerweg 29, Leusden; 26 mrt Jacqueline Wilhelmi- na. d.v. G. T. van de Belt en W A Herder, Ansfnduslaan 29. Leusden; 27 mrt. Miranda Gerarda Johanna, d v G. J Tijmensen en M A Bokkers, Dashorst 23, Leusden; 28 mrt Astrid Edith, d v F M. Lam en J Wijnands, Esdoornhof 45. Ondertrouwd: 29 mrt. Jacob Jan de Haan en Johanna Hendenka Egberdina Aapkes, wonende te Groningen. Gehuwd: K. Baas en J M. van Dijk; H. Rijnders en P. H M. van de Boom Overleden te Amersfoort- Johanna H. Meerbeek, oud 61 jaar, e.v. D A Verbeek. (Van de redaktie) LEUSDEN/'C - Op maandag 17 april a.s. wordt weer de traditionele Zon nebloem boottocht met(de ,,Alex van Wayenburg" gehouden voor chronische zieken en bejaarden Het vertrek is ditmaal in Spakenburg, 's morgens om half negen De reis gaat naar Volendam. 's Avonds omstreeks zeven uur korfit de ..Alex van Wayenburg" terug in Amersfoort bij de Kleine Koppel (nabij de Erdal-fabriek). Er gaan ongeveer 85 chronische zieken en bejaarden mee op deze tocht, waaronder ook deelnemers uit de gemeente Leusden. patiënten in ziekenhuizen van en naar hun afdelingen voor het kerkbezoek. Voor het verwerven van een baan in de toekomst kunnen de meisjes het best in een verzorgend beroep terecht, b.v hulp in een bejaardencentrum Mej. de Leeuw bezit een levendig gevoel voor humor ,,Dat moet je wel hebben in dit werk", zegt ze ,,Je maakt de gekste dingen mee" ,,De Hohorst" beschikt over twee leraressen voor beroepsonderwijs, een onderwijzer voor het algemeen vor mend onderwijs, een sportleraar, een kultureel kreatief leidster, een maat schappelijk werkster, verscheidene groepsleidsters, een tuinman en voor de inwendige mens over een aantal koks. lijke voorlichting. Wie daartoe geschikt is kan typeles volgen. Ze krijgen ook praktijklessen Het internaat leert ze wat een arbeidsbureau is, hoe ze kas-_ chèques moeten opnemen, hoe het zie kenfonds werkt. Dit alles is broodno dig voor straks, als ze terugkeren in de maatschappij. Ze moeten een goede aanpassingsmethode krijgen voor de maatschappij Er wordt hun een zin volle vrijetijdsbesteding geleerd, er wordt hen zelfstandigheid bijgebracht De meisjes moeten leren weerbaar in het leven te worden. Vaak zijn het meisjes met een sterk ontwikkeld min- derwaardigheidskomllex. die door hun moeder overbeschermd werden Onder leiding van een lerares of leidster gaan de meisjes naar de markt Enkele meisjes bijeen in een gezellige ruimte tijdens de theepauze. Foto Janus Visser Wij denken aan de mogelijkheid dat een groep meisjes van dezelfde leef tijd de groep van ,,De Hohorst" met Sint Nikolaas een kadootje zou kun nen geven, iets wat op de middel bare scholen in Amersfoort al in zwang is. Voor vele meisjes opDe Hohorst" passeert het Sint Nikolaasfeest of zelfs hun eigen verjaardag zonder één enkel voor verrekijkers Telefoon 03425 - 425 I)e tekeningen zijn van tie hand van mevr. barone*e HPJ.'Till Tutijn Nolthonins le EE MIXES Naast deze staf is aan het inter naat verbonden dr J. C. den Toom, die de meisjes wekelijks, en zo no dig vaker, bezoekt in verband met hun medische begeleiding. Verschillen de meisjes hebben een speciale medi sche verzorging nodig. Dr den Toom is een bijzonder waardevol en gewaar deerd adviseur in talrijke moeilijke gevallen. De beide psychologen, dr O C Wit en mevr. drs C. Wit-Kipp zijn eveneens vaste medewerkers, dr Wit "neemt op deskundige wijze de metho diek en de programmering voor zijn rekening, terwijl mevr. Wit interviews met de kinderen verzorgt, onderzoekjes instelt in verband met de beroepskeu ze der meisjes en adviezen uitbrengt aan de stafmedewerkers. Tenslotte zijn aan het internaat verbonden twee gees telijke verzorgers, die wekelijks lei ding geven aan degespreksvormingder kinderen. in Amersfoort en voeren daar opdrach ten uit Ze zijn ook bij de firma Ram- selaar in Amersfoort geweest, waar ze alles over de baby-uitzet te zien hebben gekregen. Over zulke praktische zaken moeten de meisjes een verslagje schriiven. ten keer in de maand hebben ze hun eigen groepsvergadering en ge ven daarmee hun eigen inspraak. Aan vankelijk bewogen hun onderwerpen zich op het vlak van de wens om meer ci- garetten te krijgen en later naar bed te mogen. Maar, langzamerhand zijn de meisjes tot betere onderwerpen gekomen, b.v. ,,Hoe ontvang je een nieuw meisje in je groep?" ,,Hoe kun je sparen voor een rei'sje, en waar zou je het liefst naar toe gaan?" Mej de Leeuw zou graag een lans breken bij de Leusdense bevolking voor haar meisjes. Zij zou graag zien, dat de meisjes werden uitgenodigd Hypotheken en persoonlijke i 1 leningen worden vlot en coulant verstrekt door de i voor Midden en Oost Nederland LEUSDEN - De opbrengst van de collecte, gehouden door het plaatse lijk comité van het Nationaal Rheu- mafonds tussen 13 en 18 maart, was in totaal f2.968,76. Namens het comité dank voor deze gulle gift. DATUM. 9 april 1972 LEUSDEN/CENTRUM N.H.K 10.00 u ds Rigters, Ab coude; 19 00 u. ds. Van Dop, Amersfoort R.K.K.' za. 7 00 uur m.m.v dames koor; zo. 7 30 uur, 9 uur: Lat. H.Mis; 11.00 u.: dienst met sa menzang; 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N.H.K.10.00 u. ds. Hengeveld. Amersfoort, 18.30 uur. R.K.K.Huize Don Bosco: za. 19.15 uur, zo. 10 00 u Hoogmis; 11 30 uur ACHTERVELD N.H K. Zo. 9.30 u Eerw heer Liefting, Voorthuizen R.K.K.: Ma t/m za. 8.30 uur (uit gezonderd woensdag); do. 13.30 u.: Dienst voor bejaarden; vr. 10.30 u H.Mis; 19 30 u.- avond mis; za 11.00 u H.Mis; 19.00 u avondmis; zo 8.00 uur Om 10.00 u.: hoogmis; 18.00 u.- Lof. Dokter J. H. Lantink van donderdagmiddag 6 april t/m dinsdagmid dag 11 april Dokter den Toom neemt waar. Weekenddienst zie onder WEEKEND: 8/9 april 1972 (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal a.s weekend waarnemen: dr Boer sema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-222. (Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur) 1 De wijkverpleging wordt waargeno- r men door: zr. Rosa, Hamersveldse- l. weg 57, Leusden-C.tel 03496- 1271

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3