TWINTIG STAPPEN TERUG LEUSDER KRANT Kappie en de reis met troeteltje café-bar-restaurant- „Nieuw Leusden" Advertenties zijn ook nieuws leusder krant >oooooooooooooooooooooooooooooooooc VERLOVEN, TROUWEN, KINDEREN KRIJGEN onze aanbieding Vi haantje op een GAZELLE fiets beleef je iets slaatjes Saté Fricandel speciaal SNACKBAR VAN DORT ALS EEN INDIAAN ZAT HIJ VOOR ZIJN „WIGWAM" DONUhKUAO 14 AertiLi uii Het is ons een genoegen U te kunnen mededelen dat de bouw van ons is voltooid Ter gelegenheid hiervan no- digen wij U uit om op 25 april Hoogachtend. s avonds 8 00 uur gezellig n W. H. Tijmensen glaasje mee te drinken DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. ook verkrijgbaar voor meerdere personen. Reeds vanaf 1.00 van 2.75 nu per portie 2.50 van 3,voor 2.75 met schaschlik. tomatenketchup ot curry saus 90 cent Jan van Arkelweg 41 ACHTERVELD Rooksignalen stegen omhoog. "W...I..J H...E...B...B...E...N E...E...N Z...O...O...N" Jammer, dat niet iedereen deze Indiaanse boodschappendienst kan ontcijferen Daarom is de snelste en een voudigste manier een leuk ge boortekaartje uit de schitterende kollektie van de Leusder Krant. Rooksignalen zijn wel aardig, maar een keurig verzorgd kaartje wordt beter begrepen Kom nu alvast eens samen kijken. We zijn er zeker van, dat uw keus er bij is. Finnmark 3 - Leusden-Centrum. Ook rookartikelen zijn in onze snackbar verkrijgbaar Feuilleton door Frank van Falckenoordt - 10 - Gedurende het volgende uur konte reerden de beide mannen, zich af en toe buigend over diverse papieren Bert Galestad had de beide laatste balansen voor zich alsmede een tussenbalans over de laatste vijf maanden. Er was voldoende levensvatbaarheid in dit be drijf met zijn veertig man personeel Maar er moest gemoderniseerd worden en nieuwer, belangrijker werk aange trokken Er moesten beslist nieuwe kontakten worden gelegd, onder andere met scheepvaartondernemingen, maar ook met wegenbouwers, grote bouwon dernemingen endroogdokbedrijven. Er waren enkele bekwame mensen in het bedrijf, die deze kontakten zoudenkun- nen voorbereiden. En anders zou hij het in de toekomst zelf moeten doen. In elk geval leek het interessant werk Het knelpunt was de koopprijs. Gale stad had gebouwen en opstallen, grond en machines laten taxeren en kwam op een lager bedrag dan de huidige direk- teur Als ze deze kloof zouden kunnen overbruggen, dan kwam de zaak in or de En anders zag hij er vanaf Ten slotte had hij geen haast Zijn geld bracht in Zwitserland voldoende rente op. Als hij het kalm aan deed. kon hij immers van de rente al leven Maar het nietsdoen, dat in het begin zo leuk leek. begon hem te vervelen. Hij wilde aan het werk en dit bedrijf leek hem Al had hij niet het minste verstand van de dingen, die ze hier maakten, wat je niet weet, kun je leren. De bespreking duurde tot één uur. zonder dat de beide mannen tot een steekhoudend resultaat waren gekomen Dus stelde de direkteur voor, eerst maar te gaan lunchen, waartegen Gale stad geen bezwaar had. In de nieuwe, snelle wagen van Galestad reed men naar een hotel. Derksen keek met be wondering naar de prachtige auto. ..Klassewagentje, meneer Galestad Daar kunnen we hier nog niet aanko men". Ik heb hem in Duitsland gekocht. Ik moet natuurlijk snel heen en weer kunnen rijden. Tijd is ook geld." Inderdaad". Na de lunch, die de beide mannen alle ppr aandeden, reed men terug naar het bedrijf. Waar Derksen tot de con clusie kwam. dat hij te doen had met een keiharde zakenman. Van de vraag prijs van een kwart miljoen bleef ten slotte honderdtachtig duizend gulden over En omdat Derksen wist. dat hij dit bedrag in kontanten en desnoods binnen enkele dagen, zou kunnen ont vangen, besloot hij tenslotte zuchtend en moe van het lange confereren dit uiterste bod van Galestad te accepte ren Misschien had hij rekenfouten ge maakt. misschien zag hij als eigenaar van dit bedrijf alles veel te rooskleurig Tenslotte kreeg hij het geld in handen en dat stemde hem ergens wel tevre den. Tenslotte was Galestad de derde gegadigde al. En hij wilde nog het mees te geld voor zijn bedrijl geven. Om hall vijf werd de voorlopige overeenkomst getekend. De officiële overdracht zou nog dezelfde maand plaatsvinden Voor honderdtachtig dui zend gulden was Bert Galestad eige naar geworden van het zeventig jaar oude constructiebedrijf ..Oosterbeek ..Zo, meneer Galestad. dit gaan we vieren Ik bied u vanavond een diner aan. Nee. nee, zo komt u niet van me af U bent voor de rest van deze avond mijn gast Ik zie u nu als mijn opvolger en ik heb vertrouwen in u. Voor zover ik het deze dag heb kunnen beoordelen, bent u een goed zakenman en al heb ik een paar behoorlijke veren moeten la ten, financieel gesproken, heb ik res- pekt voor u U redt het hier wel Veertien dagen later zetelde Bert Galestad voor de eerste maal als di rekteur in het constructiebedrijf .Oos terbeek" in het privékantooitot ver bazing van het andere kantoorperso neel reed zijn grote, witte mercedes al om halt negen het fabrieksterrein op. Meneer Derksen kwam doorgaans nooit voor tienen. Maar Bert was vast besloten voorlopig vroeg te komen Misschien nog wel vroeger. Zo kon het gebeuren, dat de post er nog niet was. toen hij er zijn sekretaresse om belde Hij keek het meisje wenkbrauwfron send aan. ..Hoe ïsdat mogelijk. Willy'.'" ..De post komt nu eenmaal niet eer der hier, meneer Doorgaans pas tegen hall tien. Soms - vrijdags bijvoorbeeld - nog later Hij dacht even na .Bel het postkan toor op en zeg, dat we een postbus moeten hbben. Vandaag nog. Vanaf morgen wordt de post gehaald. Stel er iemand voor aan Om acht uur moet de post gehaald worden, iedere dag. Is er een wagen beschikbaar?' ,,De kleine bestelwagen zou er voor dienst kunnen doen, meneer". ,.Is er iemand in het bedrijf, die kleine werkjes doet? Ja? Heeft die man een rijbewijs? Prachtig Draag het hem op. Dat is één. En nu de vertegenwoor digers. Zijn er, die in de week langs komen, of blijven ze weg tot zaterdag? Juist. Zorg ervoor, dat ik ze zaterdag morgen hier allemaal heb. Dat is twee En stuur om half tien de bedrijfslei ders hierheen Gedurende deze eerste morgen legde Bert zijn plannen voor de toekomst uit aan de bedrijfsleiders liet zich op de hoogte stellen van de op handen zijnde orders, bekeek de rest van de ordei portefeuille en kwam tot de slotsom, dat er voorlopig voldoende werk was. Trouwens, de tussenbalans was hoop gevend. Er werd in elk geval winst ge maakt, maar die winst moest omhoog. Zelf had luj een project op het oog, waarvoor hij wilde inschrijven circa tweeduizend metalen kapspanten Dat moesten de beide experts, die het be drijf bezat, maar eens heel nauwkeu rig uitrekenen, waartoe hij ze s mid dags liet komen. Hij had reeds het be stek en de voorwaarden laten komen met de bijbehorende tekeningen en schoof deze papieren de twee mannen toe ..Bekijk het rustig, neem er de tijd voor en ga dan rekenen. Denk aan twee dingen in de eerste plaats maak je een zo goedkoop mogelijke bereke ning. maar zo, dat er toch aan ver diend kan worden en goed ver diend. Aan karweitjes, waaraan we guldens verdienen, hebben we nits. Het moeten duizendjes worden, is dat duidelijk? In de tweede plaats moeten jullie je goed realiseren, dat het werk binnen de daarvoor gestelde tijd kan worden opgeleverd. Vergeet de risico factor niet in te calculeren. Zo. heren dat is het Zodra jullie alles in kannen en kruiken hebben, bel me dan Ik ben terstond voor jullie te spreken. Nog vragen'1' Hij keek van de een naar de ander Een der experts knikte .Ja. me neer We moeten een garantieverkla ring hebben van de toeleveringsbedrij ven. dat we het benodigde staal op tijd kunnen krijgen Bert maakte een aantekening. ..Dat zullen we vandaag nog vragen Anders nog iets' Hij zag de aarzeling^jbij het twee tal ..Ja. zeg het maar' Het is de tekenkamer, meneer. We werken al geruime tijd met oud en verouderd materiaal' Zo Dat is mij natuurlijk onbe kend Maak maar een lijstje van het geen naar jullie oordeel vernieuwd of aangeschaft moet worden Niet te gek. hè? Dan zal ik dat bekijken en als het redelijke verlangens zijn. maken we dat in orde' ,,Heel graag, meneer. En wat deze berekening betreft, we gaan onmid dellijk aan het werk en zullen het zo nauwkeurig mogelijk bekijken' De volgende dag was de post op tijd, tot Berts voldoening. Hij belde zijn se kretaresse en wees haar een stoel. .Ga zitten, Willy. Voorlopig zal ik nog heel wat moeten profiteren van jouw kennis in dit bedrijl, daarom gaan we vanaf vandaag samen de pot doorne men' Het volgende uur waren ze bezig met de briven Er waren rekeningen bij en orders Waar nodig gaf het meisje verklaingen Tegen half elf zei Bert. ..Haal maar koffie. Willy en kom er zelf ook bij zitten Tijdéns het koffiekwartiertje bekeek hij zijn sekretaresse wat nauwkeuri ger Ze kleedde zich tenminste uitste kend Hij kon wel eer met haar inleg gen. ,,Wat verdien je hier eigenlijk, Willy? ..Schoon, bedoelt u?" ,.Ja?" ..O. zo n vierhonderd en vijftig gul den" Hij knikte. Je verricht op het ogen blik extra prestaties. Als mijn rechter hand wil ik, dat je een behoorlijk sala ris krijgt Met ingang van deze maand verhoog ik het rnet honderd per maand Er kwam een blijde glans op haar ge zicht Dat is erg aardig, meneer. En hartelijk dank" Hoe lang werk je hier al als sekre taresse'1 ..Als sekretaresse drie jaar, me neer Daarvoor was ik hier al ander half jaar op kantoor" ,,Heb jegeeneh vriend, Willy'1' Ze schudde haar hoofd, zodat haar lokken voor haar gezicht kwamen. ,,Nee, meneer Ik moet voor m'n moe der zorgen Mijn vader is in de oorlog omgekomen" Heeft je moeder dan geen pensioen of iets dergelijks'1" Het meisje snoof verachtelijk. ,,Nou en of Te veel om te sterven en te wei nig om te leven. En ik heb nog een broer thuis, die is zeventien en gaat op de HBS". ,,Dan zullen de honderd inde maand meer wel goed besteed worden, ver onderstel ik". ..Nou meneer, en hoe Ik weet zeker, dat moeder er machtig blij mee zal zijn". ..Houd ook watvor jezelf, kind. en geniet van je leven Je bent maar één keer jong Binnen een maand was Bert Gale stad ingewerkt en na een scherpe calcu latie van zijn beide experts, schreef hij in op de order voor de levering van de stalen kapspanten Tot zijn ver wondering en blijdschap was hij de laagste inschrijver De order werd hem gegund. Tevreden gaf hij de order door aan de bedrijfsleiders en belde zijn experts op ..Gefeliciteerd, heren, de Oder is binnen We zijn de laagste inschrijver Apropos, is de tekenka mer nu naar genoegen"' ..Geweldig, meneer, komt u zelf maar eens kijken" ,.Dat doe ik een dezer dagen wel Daarna belde hij zijn sekretaresse. Willy, breng de koffie maar vast. En versier er voor vandaag eens wat lekkers bij We hebben die grote order gekregen, dat moeten we even vieren" ..Gelukgewenst, meneer Doen we Een kwartiertje geduld HOOFDSTUK 13 Bijna een jaar was Bert Galestad direkteur-eigenaar van het Construc tiebedrijf Oosterbeek toen hij van een bevriende relatie een tip kreeg. Luister eens, Galestad. jij zit op het ogenblik goed te paard Ik heb al lang bekeken, dat jij daar in Ooster beek op de juiste plaats zit Moet je horen: in Den Haag is een bedrijf in moeilijkheden. Het maakt in grote lijnen dezelfde dingen als jij in Oos terbeek. Er is een flinke schuld en de eigenaar - het is een familiebedrijf - beschikt niet meer over de nodige kontanten Misschien is het wat voor jou? Bert had er met veel oren naar Hier had hij een goed lopend bedrijf en meer dan voldoende werk Waarom zou hij zich in een avontuur storten en een praktisch failliet bedrijf er bij nemen1 Hij bedankte voor de tip en zei dat hij het wel eens zou bekijken Binnen twee dagen wst hij verschillende bij zonderheden over de ïjzerconstructie- fabriek Levendaal De leiding deugde met. De oude direkteur was niet meer tegen zijn taak opgewassen en er was een zoon, die het wel geloofde en lie ver uitging en geld verbraste dan werkte Hij zag er niet veel heil in, maar besprak het toch met zijn prokuratie- houder. Een man. die het vak kende en al heel wat jaartjes in Oosterbeek werkte Deze adviseerde ,.U kunt het altijd eens bekijken, niet'1 Als de macines niet te veel verouderd zijn en u kunt het over de koopprijs eens worden, zou u de hele zaak hierheen kunnen brengen We kunnen er de kleine hal misschien voor gebruiken Nog steeds voelde luj er weinig voor. maar toen een krant enkele dagen latei- het bericht bracht.dat het faillissement van de ïjzerconstructiefabriek Leven daal aangevraagd was. belde hij Den Haag en vroeg een onderhoud Reeds de volgende dag had Galestad een bespreking met direkteur Leven daal in Den Haag Deze zag hem als de allerlaatste strohalm en gaf bereid willig alle verlangende inlichtingen Bert bekeek de laatste balansen en zag, dat er dik met verlies werd ge werkt. Hij doorliep het bedrijf, be keek alles heel nauwkeurig Binnen een halt uur wist hij hier wordt gewerkt met verouderd materiaal, zodat de pro- duktiekosten te hoog zijn Bovendien lopen er te veel mensen De gehele dag besteedde hij aan de zaak-Levendaal. Belde banken en an dere schuldeisers en wist tegen de avond, dat het deficit precies een ton was. En voor zover hij het had beke ken, was het bedrijf nauwelijks de helft waard Bij een gedwongen ver koping zou het zeker nog minder op brengen. Laat in de avond reed hij terug naar Oosterbeek en had de volgende dag een langdurige bespreking met zijn pro- kuratiehouder. de bedrijfsleiders en zijn experts Hij gaf alle inlichtingen, die hij had verzameld en vroeg tenslot te hun oordeel. ..Er zijn machines bij, die we kunnen gebruiken, dat heb ik al gezien. Maar niet veel De rest is nau welijks geschikt voor de schroothoop. Maar er zijn orders en zelfs heel wat orders. Alleen hunproduktiekos- ten zijn veel te hoog. Wij werken hier veel rationeler en economischer. Ik heb een bod in m'n hoofd, en jullie moet maar vertellen, of we er voor deel uit kunnen putten of niet. Er is een schuld van dik honderdduizend gul den De orderportefeuille heeft een waarde van ongeveer het dubbele Met wat vertraging inde afleveringstermijn kunnen wj ze uitvoeren We nemen de bekwaamste vakmensen mee hierheen De overbrenging van de belangrijkste machines is met demontage en montage ge mee een kwestie van twee a drie weken We bieden de schuldeisers een akkoord aan Dat hebben ze maar te accepteren en anders laat ik de zaak rustig failliet verklaren en ga met de curator praten Dan bied ik het zelfde en wil wel eens zien. of hij dat niet ac cepteert Nemen ze mijn bod aan. dan hebben ze het voordeel, dat er geen verdere kosten meer afgaan Laten ze het tot een faillissement komen, dan krijgen ze aanzienlijk minder, want dan is de bank preferent En ik wil ook garant staan voor de lonen. Er voor deze week nog geld, dan is al) op. De credietkraan is dichtgedraaii De gehele morgen bekeek men zaak van alle kanten en toen Gales! het bedrag noemde, da hij in kontanti wilde founeren, was iedereen het over eens, dat hij het moest doen werden nog een aantal details doom nomen, maar er kwamen geen nian gezichtspunten en tenslotte bef Bert, het bedrijf te kopen, aannemen dat én de direkteur én de schulden ermee akkoord zouden gaan De volgende dag was hij weer De volgende dag was hij weer in' Haag beide alle schuldeisers op deelde hun mede. dat ze konden rekeu op ongeveer 40% van hun verorderia Dat zou dan binnen een week in kont; ten worden uitgekeerd. Alleen ze moesten er daarna niet op rekeoti dat er nog een uitkering zou worden^ daan Het zou allemaal heel precii worden omschreven. Voorwaarde wii dat de faillissementsaanvrage zou wcc den ingetrokken. Op de bank na, gingen alle schul eisers ermee akkoord Bert vroeg onderhoud aan met de direkteur verkreeg dat Na lang praten was de bank, na overleg te hebben gepleegd tr-f de hoofddirektie in Rotterdam, berei' terug te gaan tot vijftig procent, daarmee ging Galestad akkoord Veertig procent binnen een week, resterende tien procent binnen w jaar Als hij voldoende winst kon roi ken. zouden die tien procent voldai kunnen worden van de verhoogde komsten. £3-SS - 23 - De twee agenten sprongen dus op Kap pie af en grepen hem grommend beet. ,,Wat moet dat verbeelden!" riep Kap pie. ..Blijf van me af, kerels!" ,.We hebben em!" schreeuwden de agenten trots, terwijl ze Kappie hardhandig inde armen en schouders knepen. ..Enwaaris dat beest, vriend! Die Troetel? Spreek op' Lelijke dief!" De maat was intussen ook naderbij gekomen en hij hoorde juist de laatste woorden ..Maar eh dat is hem niet!" zei hij ,,Dat is Kappie' Laat hem los'" ..Wat moet dit allemaal beduiden, klont"1' schreeuwde Kappie, toen hij weer vrij was Wat doe je hier? Waarom ben je niet op tijd terug gekomen' Ik heb de hele nacht op je zitten wachten we hadden allang kunnen vertrekken! En wat doen die agenten hier?" ,,Ze hebben m'n lieve Troeteltje gesto len'" jammerde de maat. ,,Ik zal en ik moet hem terug hebben, anders ik niet verder leven'Twee dezelfde® nen hebben het gedaan ik zouf herkennen als ik ze zag! Tjonf1 dacht, dat je dat allendige beesta& kwijt zou zijn!" zei Kappie .D3' toch de afspraak?" ..Komt er nog wat van?" vroeg agenten ongeduldig. ,,Zijn we of om twee dieven te vangen of is bedoeling kletspraatjes op str»* houden?

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4