Milieu - vervuiling- 5 lilSNIk FIJNE SPEEL- EN LUISTER A Y OND VAN DE MUZIEKSCHOOL LEUSDEN JEUGD VAN DE ROSSENBERGSCHOOL P\>C Ff STEEKT HAND IN EIGEN BOEZEM QdflM „STEEK DE HAND OOK IN EIGEN BOEZEM" WEES 2UWf her DONDERDAG 27 APRIL 1972 in poezie een weinig poëtisch onder werp ter hand neemt: ,,De vervulling wordt met de dag erger in ons land. Ga eigenlijk maar eens kijken in de randstad Holland De vervulling is daar waar fa brieken staan Daar zal spoedig geen mens meer wonen of gaan Mensen denk toch ook eens aan de natuur. Doe je het niet, dan maak je je eigen leven zuur Hier vliegen de vogels nog lekker rond Maar in de randstad liggen ze bij na allemaal op de grond" Jan schrijft- De club van Rome heeft gezegd, dat als de milieu verontrei niging zo doorgaat, er in het jaar 2000 niet normaal meer geleefd kan worden. Dat is een ernstige zaak" Jacky vertelt ons eventjes, hoe dat ergste is, dat we geen bos meer over houden Dus ook geen recreatiegebie den". Hij wijst de mensen een andere weg: emigratie. ..Waarom gaande men sen dan toch niet emigreren? Hebben ze daar geen geld genoeg voor? Dan vragen ze aan de baas van de fa briek loonsverhoging dan gaan de prij- (Van de Redaktie) LEUSDEN - CENTRUM - De JuDior Kamer Eemland, lid van de Federatie van Junior Kamers in Nederland, organiseert op za terdag 13 mei 1972 zo mogelijk op het Lieven Vrouwen Kerk plein een expositie van werk stukken en affiches, door leer lingen van basisscholen in de regio Eemland gemaakt over het thema „Milieu-vervuiling". Op de scholen is uiteraard veelaan- dacht aan dit thema gewijd in klasseverband om de leerlin gen een zo goed mogelijke basis te geven, waardoor ze mee kun nen denken. De leerlingen ont vingen het zogenaamde „Scho ne boekje" een uitgave van de Federatie van J. K. in Neder land, waarin op bijzonder aan schouwelijke wijze, met tekst en duidelijke illustratie's de pro blematiek aan de orde wordt gesteld. Overigens is milieu vervuiling niet alleen het ver pesten van het evenwicht in de natuur, maar ook roken, onver standig snoepen, het volkalken van muren en schuttingen, fikkie stoken, rotzooi maken etc. hoort er bij. Kortom: materiele en geestelijke vervuiling, dat is het allesomvattende thema, waar over de leerlingen hun werkstuk ken kunnen maken. „Steek de hand in eigen boezem". Door op de scholen zich intensief met het onderwerp bezig te houden, wordt daar in ieder geval een begin mee gemaakt, zeker met het „Schone boekje" als leidraad, dat na melijk hoofdzakelijk gericht is om het micro-milieu, de wereld vlak om je heen. In bijgaand arti kel met illustraties proberen wij onze lezers een indruk te geven hoe de jeugd van de Rossenberg- school hier over denkt. •flEÊFMET f Een lange rij potjes met water schoon, minder schoon en vuil water, uit allerlei sloten en plassen verza meld door de leerlingen. zen ook omhoog. Dan kunnen ze de artikelen niet meer kwijt en dan gaan ze sluiten" Met andere woorden, dan kunnen de fabrieken ook geen vervuiling meer veroorzaken Bij het bekijken van de talrijke werk stukken van de leerlingen, krijgt de mensheid hoop voor de toekomst Hoe wel sommigen wel drastische maatre gelen voorstellen, blijkt uit het to taal toch overduidelijk, dat de leer lingen weten waar ze over praten In een gesprek met het hoofd van de Rossenbergschool, de heer W A J. Pierik kwam duidelijk naar voren, dat de kinderen met veel enthousi- astme het thema Milieuvervuiling heb ben uitgewerkt In de klassen is door het onderwijzend personeel uiteraard voldoende met de kinderen over dit probleem gepraat, er zijn krantenknip sels verzameld etc. Een belangrijk initiatief Want niet alleen de Rossenbergschool doet hier aan mee Het ligt in de bedoeling dat zoveel mogelijk scholen in Nederland een dergelijke expositie van eigen werk over het thema milieu-vervuiling sa menstellen. 't Idee is afkomstig van de Federatie van Junior Kamers in Ne derland. die er van uit zijn gegaan, dat je de wereld alleen kunt verbete ren door bij jezelf te beginnen Onder het motto Steek de hand ook in eigen boezem" is deze aktie opgezet Leus den valt onder de Juniorkamer Eem land, die een gezamelijke expositie van alle werkstukken uit de regio in het vooruitzicht heeft gesteld De jeugd is de toekomst Door de jeugd er nu van te doordringen, dat de milieu-vervuiling een ernstige aan tasting van het bestaan kan betekenen, kan de toekomst er beter uit gaan zien. Het is een kwestie van menta liteitsverandering. Want, zoals één van de leerlingen van de Rossenbergschool 1 terecht schreef „Er verschijnen een heleboel artikelen in de kranten over de vervuiling van ons leefmilieu, maar de mensen trekken zich er niets van aan" Hopelijk zal dat veranderen. Een initiatief als dat van de Junior Kamers kan daartoe alleen maar een positieve bijdrage leveren. VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN/CENTRUM - Bij de rijks- politie te Leusden/Centrum zijnde vol- gende gevonden en verloren voorwer- t pen aangegeven GEVONDEN diverse sleutels; een zwarte portemon nee; een muntbiljet; een streng bloed kralen; een hoed, een lappenpop; rol schaatsen AAN KOMEN VLIEGEN een parkiet VERLOREN een Parker balpen en een blauwe vul pen Inlichtingen verstrekt de rijkspolitie te Leusden/Centrum, tel 1535 VERLOREN Een paarse helm. A M van den Berg. de VerjaegdeRuyterweg 10. Ach terveld. tel 03425-311 VERMIST Zwarte poes met wit befje, witte poten en rood halsbandje Een overzichtsfoto van de expositie in de hal van de Rossenbergschool. LEUSDEN/CENTRUM - „Milieu vervuiling betekent algemeen doods gevaar" Dat is de mening van een eerling van de Rossebergschool te Leusden/Centrum, die een levensecht verkeersbord tekende, met daarop bo vengenoemde kreet en een doodskop. Milieu-vervuiling. Een veelgebruikt mode-woord? Een strijdkreet van pes simisten? De leerlingen van de Ros senbergschool denken daar beslist an- rs °ver. Zij richtten een bijzonder •oeiende tentoonstelling in, geheel ge- j^jd aan de milieu-verontreiniging, met or hen zelf vervaardigde tekeningen, 'erkstukken, krantenknipsels, opstel- en en kijkdozen. Wie denkt, dat de eu?d - de natuur-vernielende jeugd !°als sommigen beweren - zich geen |°jten maakt over de toekomst van atuur en het gehele leefmilieu, moet Daar eens gaan kijken. ..Als het zo doorgaat, zitten we in et jaar 1990 in de metersdikke smog dan zouden we niet waten wat schoon aler is - dan zouden door overbevol kt» veel huizen bijgebouwd moeten wor- n en dan is er geen plaats meer voor creatie of sport, zodat vele mensen •or een hartinfarct sterven Dan zou en de aarde eigenlijk „the black world" moeten noemen" Dergelijke uitspraken liegen er beslist niet om En wat te denken van de Leusdense Guido Gezelle. Guido van Dijk. die allemaal komt- „De ministers zeggen als Nederland zo door zou gaan, is er over dertig jaar geen leven meer Maar de mensen trekken zich er niets van aan, als ze artikelen in de kranten le zen En er komen méér auto's dan bloemen of planten En gisteren heb ik 'n mevrouw gezien, die om moest lo pen voor de hondepoep Paul vult dat eventjes haarfijn aan met de volgende ontboezeming: „Wat een rotzooi, wat een rotzooi. We stin ken er in, we zijn bezig ons zelf te vermoorden". Hij besluit zijn verhaal met een opsomming van alle factoren die aan die vervuiling meewerken. Ook wijst hij er op, dat de mensen niets doen om vervuiling te voorkomen. En tenslotte: ,,En zo zijn wij allemaal. Ik óók!" De vervuiling van het water schrijft Peter toe aan het volgende- „Er waren eens vijf bacteriën, die woonden aan de monding van een noolpijp in de Maas bij Roermond Zij fielden het water schoon Maar de mensen bouwden een zeep fabriek Die loosde en loosde maar in de Maas. De vijf bacteriën wer den doodziek van die troep. Ze konden het water niet meer zuive ren Het water werd vuil". Hij beschrijft dan het trieste gevolg van deze vervuiling: de vijf bacte riën, die het water schoonhouden, sterven één voor één een vervul- lingsdood. „En", schrijft Peter, „hun laatste woorden waren: „Als de mensen zo doorgaan zal de Maas eeuwig een brij blijven" Thomas schrijft: „Inplaats van bos komt er een fabriek of een autoweg. Dat verpest de natuur voor mensen met astma en dat is niet het ergste Het LEUSDEN-ZUID - Voorzitter J. W. Noordenbos kon op de 4de jaarlijk se uitvoering van de Stichting Mu ziekschool Leusden een talrijk publiek verwelkomen. Burgemeester Mr A. H. van der Post en echtgenote en de heer J. J. Mandemaker raadslid P. v.d.A. bevonden zich op deze vrijdagavond 21 april onder de vele ouders, fa milieleden en kinderen. De grote ont spanningszaal van de firma Pon bleek te klein te zijn om alle belangstellenden en zitplaats te verschaffen. En de heer Noordenbos deelde dan ook mede, da* de Muziekschool eeu volgend jaar of de uitvoering in tweeen zal splitsen of dat men mogelijkerwijs openbare lessen zal houden. De heer Noorden bos vroeg de ouders hun kinderen voor de a.s. kursus te laten inschrij ven vóór de 30e april, zoals reeds uitdrukkelijk in ons artikel van 16 maart 1972 werd gevraagd. De heer J. Wisse verstrekte in lichtingen over het instrumentenfonds dat voor leerlingen van de Muziek school of andere Leusdense musici een beperkt aantal instrumenten in bruikleen ter beschikking kan stellen. Aangezien er slechts f1000,-- in kas is. deed de heer Wisse een beroep op de aanwezige ouders tot een financiële bijdrage. jes optraden De blokfluit was goed vertegenwoordigd, en waar dit instru ment in de veelheid van een groep werd gebracht, kwam het ijle geluid teer en vaak zuiver over Op de piano werden verschillende aardige quatre- mains gespeeld, en ook werd er door een grote groep leerlingen een ple zierig stuk voor gitaren, blokfluit en klarinet ten gehore gebracht Zéér on gedwongen waren de A V.M.-algemeen vormend muziekonderrichte uitvoerin gen. De jongste kinderen zongen „Goe denavond allemaal, wij komen voor U dansen en spelen", en de leraar be trok de ouders in het maat-klappen op het zingen van „My bonnie is over the ocean". Waar geen gebruik van de mikro- foon werd gemaakt kwam het geluid in de zaal slechts gebrekkig of geheel niet over. Dat het muziekonderrlcht bij de kin deren in Leusden aanslaat blijkt wel uit het aantal leerlingen, dat de Mu ziekschool in Leusden telt. Er worden voor de a.s. kursus 250 leerlingen verwacht, en men zal trachten met de beperkte financiële middelen, die men bezit, tot een uitbreiding van het aantal te bespelen instrumenten te ko men. rwwelslagen van de luister en speel- Ook de ouders van de jongste leer- avond van de muziekschool Leusden Foto Janus Visser lingen leverden hun bijdragen tot het Het programma van de speel-en luisteravond bevatte een 35-tal korte muziekstukjes, waarmede alle leer lingen in grotere of kleinere groep- Blokliuiten-gitaren en klarinet, tesa men zorgden zij voor bijzonder ge

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5