T anzania-weekend in Hoogland DE GESCHIEDENIS VAN HET LANDGOED „DE BOOM" Moerasachtig gebied werd fraai boscompiex Vogel- excursie van de vogel bescherming In brekers bezochten Leusder bedrijven bi de sloot gereden ZONDAGSDIENSTEN 5 bekeuringen tijdens politie controle EXCLLSIEF LEUSDER KRAM (ONDERDAG 27 APRIL 1972 k LEUSDEN/ZUID - Op zaterdag 13 mei a.s. gaat de heer E. Barten van de Vogelbescherming afdeling Leusden zijn jaarlijkse vogelexkursie houden Dit keer zal het doel zijn het fraaie na tuurgebied van het landgoed ,,De Utrecht" te Hilvarenbeek bij de Bel gische grens. Hier kunt U allerlei vo gels waarnemen, die U in onze streek niet kunt zien, zoals roerdompen, goud haantjes, wulpen, verschillende soor ten eenden, zéér veel zangvogels enz. Het vertrek is gepland om 4.30 uur in de zéér vroege zaterdagochtend. Als verzamelpunt is gekozen café-restau rant ..De Mof" te Leusden-Zuid U kunt met Uw eigen auto aan de exkursie deelnemen. De heer Barten verzoekt U, liefst vandaag nog. Uw wens tot deelname aan hem kenbaar te maken: E. Barten, Leusbroekerweg 14A, Leusden/Zuid, tel. 03498-2702. Wilt U tevens aan hem opgeven hoe veel personen er met U meegaan, en hoeveel plaatsen U eventueel in Uw auto nog beschikbaar hebt voor vogel liefhebbers, die niet over een eigen ver voermiddel kunnen beschikken LEUSDEN - Er vonden in de nacht van donderdag 20 april op vrijdag 21 april vier inbraken te Leusden plaats. Bij de N V. The Singer Import dron gen inbrekers binnen door een tuimel raam. Fabriekshal en kantoorruimte werden doorzocht De sloten van alle bureauladen werden geforceerd. Er werd f20.-- ontvreemd. Bij de CV Metaalwarenfabriek Umefa verschafte men zich toegang via de achterzijde, en uit een kast werden twee geldkistjes ontvreemd. Men mist f800,--. Bij -de firma Scheepsramen Hora brak men via het raam van het magazijn in, en bezocht het kantoor. Een berg- kast en laden werden geforceerd Ver mist werden slechts een klein aantal postzegels van f 0,20 en f0,30. Bij de Coöperatieve Handelsvereni ging Leusden en omgeving werden de hangsloten aan de achterzijde gefor ceerd, maar er wordt niets vermist. LEUSDEN - Vrijdag 21 april vond om 17 uur op de Arnhemseweg kruising Ooievaarshorsterweg een ongeval plaats. Een bestelauto, bestuurd door A R v d B uit Achterveld, eigenaar H J v d R uit Achterveld, raakte bij het uitrijden van een uitrit een paaltje Door de schok wipte de lading van de bestelauto op De bestuurder, die pas zijn rijbewijs had, schrok hierdoor dermate, dat hij de macht over het stuur kwijt raakte en met zijn auto de sloot in reed. Er waren geen ge wonden WEEKEND 29-30 april 1972 (alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema. Den Toom en Lantink zal a s. weekend waarnemen dr Den Toom. Maria Stuartlaan 5. tel 03490-18881 (Dienst van vrijdagavond 18 00 uur tot maandagmorgen 6 00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door. zr. Dignum. Hessenweg 287, tel. 03425-333. HOOGLAND - In het weekend van 5, 6 en 7 mei aanstaande zal er te Hoog land een weekend worden georganiseerd dat in het teken zal staan van de 3e we- reldhandelskonferentie, die bezig is in Santiago in Chili Om de moeilijke problemen van handel en ontwikkeling wat hanteerbaar te maken voor ons hier, is gekozen om één land in het mid delpunt van de belangstelling te plaat sen, een land dat de laatste jaren wat meer bekendheid heeft gekregen door een geheel eigen aanpak van de pro blemen van armoede en onderontwik keling: Tanzania Omdat de scheve verhoudingen tussen rijke en arme lan den met alléén een kwestie van on eerlijke verdeling van welvaart is. van handel en produkten als koffie, riet suiker/bietsuiker, maar ook een kwes tie van gebrek aan menselijke solida riteit, van gebrek aan kennis van el kaar en een gebrek aan eerlijke waar dering en openheid voor mensen uit een andere leef- en kuituurwereld, daarom heeft dit weekend een bredere opzet dan alleen handel en ekonomie Met medewerking van de Tanzaniaanse ambassade in Nederland worden alle Tanzanianen in Nederland, meestal stu denten, uitgenodigd om tijdens het weekend te gast te zijn in gezinnen ron dom Amersfoort; tevens zal er een tentoonstelling zijn van kunstnijver- heidsprodukten uit Tanzania; zullen er films worden gedraaid en hopelijk zul len tijdens het weekend zowel in de hervormde kerk als in de roomskat- holieke kerk van Hoogland themadien sten worden gehouden met ..UNCTAD en rechtvaardig delen" als inzet De organisatoren hopen Tanzania en zijn bewoners op het weekend van 5, 6 en 7 mei wat meer bekendheid te ge ven. Organisatoren van dit weekend zijn de Centrale Werkgroep Derde Wereld, bestaande uit. K.P.J kring Amersfoort; K W J. Hoogland; C.J.V David Hoogland en Wereldwinkel Leus den. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: De opening is op vrijdagavond 5 mei om 19 30 uur waarna kennismaking met Tanzanianen en een film over de op bouw van het land vertoond zal worden Tijdens het gehele weekend zal er een expositie geopend zijn en een derde wereld winkel Zaterdag 12.00 u Voortzetting van de exposi tie. 14.30 u Bespreking verhouding kerk politiek m Tanzania. 16 00 u Een gesprek met de Tanza nianen Wat verwachten zij van ons in Nederland9??9 LEUSDEN - Tijdens de kontrole die door de Lmsdense politie werd gehouden in het kader van de Lan delijke akties ten aanzien van banden, klaxons e d. werden op vrijdag 21 april 5 processeu-verbaal opgemaakt. De politie kontroleerde in Leusden Cen trum en op de Bavoortseweg. Eén automobilist bezat geen rijbewijs, twee automobilisten hadden geen geldig rij bewijs. Eén automobilist had gezon digd tegen de Rijtijdenwet. Eén auto mobilist bezat geen gevarendriehoek. 19.00 u Kerkdienst in RK kerk. Deze dienst zal geheel in het teken van de UNCTAD staan. 20 00 u Voortzetting met film. 2100 u GROOTS DISCOBAL Zondag 9.00 u Kerkdienst in herv kerk in het teken van UNCTAD Voortzetting van de exposi tie. Reisverslag over Tanzania. Onafhankelijkheidsfilm over Tanzania Sluiting van het weekend 12.00 14 30 u 17.00 u 19 00 u KERKDIENSTEN DATUM 30 april 1972 LEUSDEN/CENTRUM N H.K.: 10 00 u ds. Sirag, bedie ning H Doop; 19 00 u ds. Van de Brug. Woudenberg R K K za. 7 u m.in.v dameskoor; zo 7.30 u 9 u Lat. Hoogmis; 10 u Gezinsmis, 11 u dienst met samenzang; 18 30 u gebeds oefening. LEUSDEN/ZUID N.H K 10.00 u ds. Willemsen, Amersfoort; 18.30 u ds. Juke- ma, Amersfoort R K.K Huize Don Bosco za 19.15 uur; zondag 10 00 u. Hoogmis; 11 30 uur. ACHTERVELD N.H K Zo 9.30 u.: eerw heerLief- ting, Voorthuizen R K K.: Ma. t/m za 8 00 uur (uit gezonderd woensdag); wo. 19.30 u Avondmis, za. 19 00 u. Avond mis; zo 8 00 uur; om 10.30 uur hoogmis; 18 00 u Lof eoooocooccooooocooooocoo< LEUSDEN/ZUID - Op zijn tochten ir de gemeente Leusden vraagt de Heuw-ingekomen Leusdenaar zich on- rttwijleld af wat er schuilt achter een Btra als „Stichting De Boom". De Ljdige bijna 92-jarige bewoonster van juize ,De Boom", mej. A. A.deBeau- hrt treedt maar weinig in de publici st zodat de vraag zonder meeronbe- Lwoord blijft. De „Stichting De Boom", mej. A. A. de Beaufort, treedt Kr weinig in de publiciteit, zodat de mig zonder meer onbeantwoord blijft. De .Slichting De Boom" staat op het Htoblik midden in de belangstelling gor de akties, die er worden gevoerd m te voorkomen dat de snelweg S-10 jtór het landgoed „De Boom" zal mo no worden aangelegd. Ranouds het landgoed „De Boom" ligt aan de Arnhemseweg. gaande van Sé-restaurant „De Mof" in de nch- K Van Woudenberg. Een stenen brug uil de linkerzijde vande weg met dicht - bekende groene bordje, dat wel- Een gedeelte der hofsteden bezat rechten op de Leusderheide Leus- derberg) De schapenhouderij was in die dagen een belangrijke bron van be staan. En die hofsteden mochten op de Leusderheide plaggen steken voor de schapenmest, heide maaien en bijen houden Men beschikt over akten, waar uit blijkt, dat reeds in 1528 26 van deze hofsteden, gelegen aan de Leusbroeker weg en in Den Treek, rechten bezaten op de Leusderheide Begin 1800 vonden kadastrale beschrijvingen plaats en toen werden de boeren eigenaar van die gronden op de Leusderberg Toen in 1889 deze rechten op de gronden werden uitgekocht, moest men onder handelen met maar liefst 31 boeren-ei- genaars. Wat wél erg achteruit gaat is de klein- wildstand: hazen, konijnen, snippen, patrijzen en fazanten. Patrijzen zie je in het geheel niet meer Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De bebouwing dringt op, de mens trekt ook te veel de natuur in. De samenle ving der mensen verdringt de samen leving der dieren. Toen het landgoed ,,De Boom" nog uitsluitend toeganke lijk was gesteld op wandelkaarten, mocht men zelfs geen aangelijnde hond meebrengen. Tegenwoordig, nu de sub sidie, die het landgoed ontvangt, het landgoed openstelt voor iedereen, mo gen aangelijnde honden niet worden ge weerd. Twee honden-eigenaren ont moeten elkaar, er is veel gekef, en het kleinwild is weer verstoord. Mr A J de Beaufort, die ht huis in 1879 bouwde, had 2 kinderen, mej A A de Beaufort en haar broer In 1926 overleed de moeder, in 1929 de broer en in hetzelfde jaar de vader, mr A J. de Beaufort Zo bleef mej A A de Beaufort alleen achter in dat grote huis en op dat uitgestrekte landgoed. Zij stelde haar huis open voor rustbe- hoevende diakonessen. Het waren veel al verpleegsters die overwerkt waren of die herstel zochten na een operatie. Lange tijd was er één diakones aange steld, die gastvrouwe voor de andere diakonessen was, en die later mej. AA. de Beaufort ging verzorgen, toen zij ouder werd. Thans gebeurt dit nog, maar op bescheidener schaal De diako nessen behoeven minder zwaar werkte doen, en zij raken derhalve vanwege de kortere arbeidstijden niet zovaak meer lichamelijk overwerkt. De uitnodiging om op „De Boom" te komen uitrusten is thans uitgebreid tot personeel uit Het landgoed De Boom. voordelen stonden Krachtens de Natuurschoonwet moest het bezit aan het publiek worden gepresen teerd, dat zich van wandelkaarten had voorzien. Enkele jaren geleden is men weer een stapje verderge gaan Er kwam toen een subsidie regeling, en die bracht de bekende groene bordjes met zich mede: ..Landgoed De Boom (Den Treek- Henschoten) opengesteld voor het publiek" Wij willen deze informatie over ,,De Boom" besluiten met het naar voren brengen van een wens van mej. de Beaufort, n.l. om in één der gebou wen een museum in te richten met oude akten, voorwerpen e.d. uit familiebezit en het oude Leusden. A. de Knijff-Mali iteres ?ns k ooyer fraai aanzicht gegeven, hetzelfde geldt voor Den Treek en het naburige Gee- renstein. maar de erfgenamen moeten dit in stand zien te houden, en dat is een zéér moeilijke zaak De stichting heeft zijn handen vol aan het manage ment en de exploitatie van het land goed, het onroerend goed en de bosbouw Het is een toer om het bezit uit vorige eeuwen in stand te houden. De exploi tatie van h huis ..De Boom" is kost baar, en grote inkomsten komen er niet meer uit de landgoederen. Rond Huize ,,De Boom" is het bos ..parkbos" het bestaat uit loofbomen Verkoop van deze bomen is met toegestaan, zou boven dien in strijd zijn met de doelstelling van de stichting, wat wél het geval is met b.v hout uit naaldbossen, de ei genlijke bedrijfs-bossen. Tot aan het eind van de tweede wereldoorlog kon men wandelaars uit de bossen weren Na de oorlog is het landgoed echter onderge bracht onder de Natuurschoonwet 1928. Dit gaf voor de exploitatie van het landgoed vele beperkende bepalingen, waartegenover fiskale _De hofstede ,,Het Hek", zoals het er brandde in 1955 en werd herbouwd, vóór 1955 uitzag. De boerderij ver- Wanneer men zich met de historie van Leusden bezig houdt, gaat men het betreuren, dat men soms maar al te gemakkelijk oude benamingen van de kaart veegt. De heer G. Wanner, admi nistrateur van de,,Stichting De Boom", praat er graag over. Het laatste ge deelte van de Hamersveldseweg b.v. heette vroeger Hekkersteeg; de pach ter van de hofstede ,,Aan het Hek" (ge heten naar het tolhek, dat daarvroeger stond en dat later naar ,,De Mof" werd verplaatst) had in 1700 nog de plicht om dat gedeelte van de weg naar Ha- mersveld, de Hekkersteeg, te onder houden. Min of meer ten onrechte heeft men enige tijd de nieuwbouw van Leus- den/Zuid Leusbroek genoemd, maar het echte oude Leusbroek lag bij ,,De Boom" en ,,De Mof", zich uitstrekken de naar de spoorlijn. Ook ,,De Mof" bestaat al vanaf 1600 (werd in 1935 herbouwd). Het eerder genoemde boekje van W A G. Perks 30- 9-1609; Brietgen Hendricx is weerdinne in ,.De Moff" Grappig is het om te weten, dat de Duitsers in de laatste oorlog eisten, dat de naam werd verwijderd Maar men kon dit verhinderen, omdat men kon aantonen, dat het niet de bekende scheldnaam was, maar de naam voor de Duitse ..Hannekemaaiers". die zich in de 18e eeuw in de hooitijd als ipaai- ers kwamen verhuren, en die toen in ,,De Mof" logeerden, op doortocht zijnde. Graag volgen we dit zijpaadje nog even verder De Tabakssteeg in Leus- den/Zuid herinnert aan de tabakskui tuur, die men er tussen 1700 en 1800 uitoefende Ook boekweit en hennep - op de hoger gelegen gronden-behoor den hier tot de kultures In Asschat bestaat nog het Hennephoekie En er was eens een Klare-meuje, en er bestond een zwemgat voor de een den- nóg spreken de jagers van- „Ge schoten bn het gat van Klaar. Terug naar „De Boom". Het is een uniek gebied voor natuurliefhebbers. Met een beetje geluk hoort U er in deze tijd van het jaar de nachtegaal jubelen. Een gedeelte van de bossen in Asschat is rustgebied voor het wild. Er bestaat hier gelukkig een goede en gezonde jachtexploitatie. Het reeën-afschot dient te geschieden in overeenstemming met de richtlijnen van de Dienst Fau nabeheer van het Ministerie De jacht is verhuurd aan twee jachtkombinaties. Men doet tegenwoordig zelfs aan bij- fokken, en de jacht geschiedt hier nog geheel weidelijk. Men probeert niet op de grenzen dieren van elkaar afhandig te maken. De grootste zorg van de ja gers is de instandhouding van de fauna en de flora. Bovendien is het reewild- afschot geheel en al geregistreerd. Men moet een afschotvergunning aanvragen in Den Haag, en daarmede gaan vele administratieve handelingen gepaard. Dit is een goede gang van zaken om een gezonde wildstand te bevorderen. Een oude foto van het café-restaurant De Mof, zoals het er vroeger uitzag. op ten Dp 15 an def t waari ian de a een Mars »te ma De hofstede „Middelbroek" aan de Leusbroekerweg. min of meer vrije toegang voor toestaat, voert U ,,De binnen Het landgoed in zijn hui- is nog niet zo oud. bouw van het huis zélf, Huize is aangevangen in 1879 van het huis heeft drie volle beslag genomen, maar men natuurlijk in aanmerking dat men in die tijd méér tijd aan alle dingen, en dat de van een degelijker makelij tegenwoordig vaak het geval litekt van Huize „De Boom" was A Pothoven, grootvader aan de Arnhemseweg te Leus- iid wonende architekt Adnaan Met het verzoek van de fa- Beaufort is rekening gehouden huis gedeeltelijk eenzelfde ar- onische vormgeving te verlenen „De Voorn" in De Meern. landgoed „De Boom" een zéér klein gedeelte ontstaan De vader van mej. A A mr. A J. de Beaufort, die burgemeester van Leus- heeft b v door vererving ver- de drie hofsteden „De Boom". Hek" (later „Het Hek" ge- i, en .Middenbroek" Vanaf 1879 j hij alles in het werk om een aoskomplex aan te leggen Het gebied was moerasachtig, door jrs van de Luntersebeek Het is (behoorlijk ontwaterd. De Heili- jgerbeek. vroeger de Lunterse- fenoemd, liep er met enige kron en doorheen. Men trok sloten [et gehele gebied naar de Lunter- De waterhuishouding schiep rote moeilijkheden. Er moesten Ie beek versterkingen en opho- („beekswal") worden aange- om de beek te beletten veelvul- |ten zijn oevers te treden. Het is aangelegd door Copijn, van de bekende die oude bomen ope- door vernuftige ingrepen in het ^et te houden „De Boom" is naar een geweldige dikke oude Idie eens bij de toegangsbrug (en die overigens zéér „bouw- was Sinds mensenheugenis men op die boom bekendmakin- fikondigingen e.d aan i vader kon het huis. dat hij gewoon geen andere naam ge il ,,De Boom" zegt mej de ft, „want die naam was bij de g een begrip" 30 tal boerderijen behoort tot het |ij zijn voor het grootste deel |cM tussen 1879 en 1900. En later, b.v. „Zwanenburg" feks 1905, en „Ruitenbeek" in (e boerderijen en bossen, gele gde buurtschap Asschat werden "1 en 1911 aan het landgoed tgd [noemde hofsteden zijn alle zéér bestonden reeds in de Middel- [en zelfs daarvóór Het helaas jchte boekje van W A G. Perks, 't een Frankische villa een 20e [ndgoed ontstond" (bedoeld zijn teek" en „DeBoom")vermeldt hofstede „Ruitenbeek" het •09 Thonis Aris is pachter op „De Ruitenbeek". '1616 Cornelis van Duverden is eigenaar. •■1616 Peter Hermans is brui- De hofstede „Middelmoorst" in As schat. „gewone" ziekenhuizen, die hier willen komen herstellen. Tegenwoordig is het „Stichting De Boom", vroeger was het „landgoed De Boom" Vnaaf 1929 was mej A A de Beaufort eigenaresse van het landgoed met zijn 30 boerderijen en ca 35 wo ningen (veelal dienstwoningen voor bos - personeel en jachtopzichters). Mej de Beaufort is niet gehuwd, en bij haar overlijden zou het landgoed dreigen te versplinteren door vererving aan de vele nichtjes en neefjes In 1948 is toen in het leven geroepen de „Stichting De oom" om het voortbestaan van het landgoed enigermate veilig te stellen, en daardoor het werk van mejde Beau fort ten behoeve van herstellenden en ter ontwikkeling van de streek, op al lerlei gebied te kunnen voortzetten. Maar zelfs voor de stichting is het héél moeilijk om de zaken draaiende te houden. Ekonomisch gezien zijn de bosgebieden praktisch niet meer te runnen De grondleggers van „De Boom" hebben de gehele streek een

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7