„Reizend museum" opent reeks exposities in gemeente Leusden CAFE-RESTAURANT EEN AANWINST VOOR LEUSDEN UITSTEKEND INITIATIEF VAN OUDHEIDKUNDIGE VERENIGING FLEHITE „Nieuw Leusden" geopend COMMENTAREN EN MENINGEN Dauwtrappen op Hemel vaartsdag POLITIE- Rommelmarkt CONTROLE in Leusden/Z. Geslaagden brandweer Opbrengst Simavi VRIJDAG 5 MEI 1972 LEUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag middag werd in het gebouw van het Astmafonds aan de Larixlaan de eerste ln een reeks tentoonstellingen geopend over de gouw Flehite, georganiseerd door de oudheidkundige vereniging „Flehite" te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling, dat Flehite in verschillende gemeenten van de voormalige gouw een expositie organiseert over de streek zelf. Leusden is het eerst aan de beurt, „misschien wel omdat ik een beetje chauvinistisch ben aangelegd", zei de voorzitter van Flehite, de heer A. F. H. Buining, oud-burgemeester van Leus- deo, zaterdagmiddag tijdens de offi ciële opening, waarbij overigens maar LEUSDER KRANT IÖ30000000000000000000000C LEUSDEN/CENTRUM - Evenals |eeds enkele jaren, organiseert de eugdbeweging op donderdag 11 mei (Helvaartsdag) weer Duwtrap- Ook nu zal dit weer gedaan wor- len in de vorm van een eenvoudige fandelpuzzletocht. Dit om de span ing er ook wat in te houden. Er zul len dus weer prijsjes aan verbonden gorden, zowel voor jongeren als voor jehuwden. De deelname staat open 'oor iedereen vanaf 13 jaar, dus ook 1 nu01" gehuwden. De start zal weer plaats vinden tussen 5.00 en 6.00 uur [s morgens vanaf het Jongerencentrum De Til", Hamersveldseweg 30. Het °elnemersgeld bedraagt f 1,50. Na af- 'P bestaat ook nu weer de gelegen- n !k t0t deelnarae aan een gezamenlijk 'li De kosten hiervan bedragen Men is niet verplicht aan het ?®ijt deel te nemen Man kan ook leen aan het dauwtrappen deelnemen. Burgemeester Van der Post en zijn echtgenote worden door mevrouw Heij- enga, waarn. conservatrice van mu seum Flehite, die de expositie voor bereidde, rondgeleid. -mede door het slechte weer- weinig belangstellenden aanwezig waren. Bur gemeester Van der Post verrichtte de opening. Het deed hem bijzonder veel genoegen, dat deze expositie hier werd gehouden. Leusden heeft nog steeds een agrarisch karakter", zo zei hij, ,,maar door deze tentoonstelling wordt De heer Buining overhandigt hier een tekening aan de direkteur van het Astma-fonds, de heer Katan. De heer Buining vertelde, dat het in de bedoeling lag om na Leusden ook verschillende andere plaatsen in Eem- land te bezoeken met een expositie van alles wat het museum Flehite over de bepaalde streek of plaats inbezit heeft Hij was blij, dat in Leusden zo'n voortreffelijke ruimte beschikbaar is voor het tentoonstellen van de museum stukken. Het gebouw van het Astma fonds (de expositie is in de hal inge richt) leent zich bijzonder goed voor dit soort manifestaties. Als dank voor de bereidwillige medewerking van het Astma-fonds, overhandigde hij de heer Katan, direkteur van het Astmafonds, een oude tekening van Amersfoort.dat, zo zei de heer Buining, het centrum is van de gouw Flehite. De heer Buining riep alle inwoners van Leusden op om- indien ze in het bezit zijn van oude voorwerpen, schil derijen of tekeningen over het onstaan en de groei en bloei van Leusden, dit aan het museum te schenken. Hij wees er op, dat het idee, om particulier een klein museum in te gaan richten, niet levensvatbaar is en dat het veel beter is alles onder te brengen in één groot museum, zodat tal van kostbare voor werpen niet verloren zullen gaan en steeds voor het publiek toegankelijk zullen blijven. De bezoekers van de tentoonstelling ontvangen een uitgebreide catalogus met een schat aan historische gege- Een deel van de expositie. Goed idee Het is van de Oudheidkundige Ver eniging Flehite een uitstekend idee om het museum wat dichter bij de mensen te brengen. En hoe kan dat beter gebeuren dan via een reizende expositie van museumstukken, die ge richt zijn op de plaats zelf (in dit ge val Leusden, Achterveld en Stouten- burg). Dat Leusden de eerste plaats j is, waar Flehite dit experiment uit voert (want dat is het toch), is eigen- I lijk niet zo verwonderlijk. Van ouds her heeft Leusden een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van de gouw Flehite, naast natuurlijk de cen trum-plaats Amersfoort. Voor iedere bewoner van de gemeente is het boei end om eens kennis te maken met het verleden van een plaats, die vooral du en in de komende tientallen jaren I uit zal groeien tot een stad. Het is goed vooruit te zien, maar daarbij 1 hoeft het rijke verleden niet vergeten 2 te worden. Flehite accentueert die gedachte door de expositie onder te 3 brengen in het Astmafonds-gebouw, Jwaar op die manier een ontmoeting t plaats vindt tussen oud en nieuw. schonk aan de derde bisschop van Utrecht Het museum Flehite bezit derhalve door de aankoopactiviteiten van de be stuursleden van enige decennia geleden en door zeer belangrijke schenkingen, een uitgebreide collectie tekeningen en gravures met topografische afbeeldin gen van de historische bebouwing en het landschap in vroeger eeuwen, van vrij wel alle gemeenten gelegen in haar territoir. Om het streekkarakter van Flehite meer relief te geven, opent de gemeen te Leusden (vroeger Leusden en Stou- tenburg) de rij van gemeente waarin wij ons voorstellen in de komende ja ren, representatief bezit van ons mu seum te exposeren Met het stijgen van de publieke belangstelling voor histo rische zaken hopen wij de inwoners van Leusden een inzicht te geven in een ge deelte van het bestaande historische be zit van deze gemeente" Naast verschillende schilderijen en tekeningen van oude hoekjes van Leus den wordt de bezoeker ook gekonfron- teerd met pré-historische voorwerpen, landkaarten en geologische vondsten, zoals een versteende boomstam, af komstig van de Leusder Heide. Al met al een vrij compleet geheel, ook al is verzameling altijd voor aanvulling vat baar LEUSDEN/C. - Dinsdagmiddag 25 april j.l. opende burgemeester mr A. H. van der Post omstreeks half drie het prachtig herbouwde Café-Bar-Res taurantbedrijf Nieuw Leusden van de heer en mevr. Tijmensen aan de As- schatterweg. Nadat de heer Van der Post de sleutel van de kleine Jan Wil lem Tijmensen ontvangen had en mevr. Van der Post de bloemen in ontvangst genomen bad van Carin Tijmensen was de opening van dit voor Leusdense be grippen prachtige horeca-bedrijf al spoedig een feit. Evenals het exterieur, dat bijzonder aanspreekt, was iedereen die de nieuwe bar binnenkwam geweldig enthousiast over de inrichting, die ondanks de be trekkelijke eenvoud, toch sfeervol ge noemd mag worden. Burgemeester mr A. H. van der Post sprak in zijn ope ningsrede dat niet alleen voor de heer en mevr Tijmensen deze opening een heugelijk feit is, maar voor de gehele Leusdense samenleving, in het bijzon der voor de inwoners van Leusden C. ,,In een snel groeiende gemeente die Leusden toch is, was er zeer zeker een sterke behoefte aan een dergelijk eta blissement. Andere complementaire voorzieningen zoals kerken, banken, parken en sportvelden etc. etc., zijn een zaak van de gemeenschap waar door de overheid wel in voorzien wordt, al duurt het soms wat lang. Een dergelijk bedrijf als een Café- bar-restaurant is een onderneming die uitsluitend door een particulier-initia tief ontstaat. De heer en mevrouw Tijmensen heb ben het initiatief genomen en zullen in deze fraaie en gezellige entourage een eigen sfeer moeten scheppen, waarin zij zeker zullen slagen en waarbij ik hen bijzonder veel succes toewens" Nadat burgemeester Van der Post zijn openingsrede uitgesproken had werd hij door de heer Tijmensen uit genodigd om ook maar het eerste glas bier te tappen, hetgeen niet geheel zonder moeilijkheden verliep, maar de Een gedeelte van de zaal die voorna melijk gebruikt zal worden voor re cepties en partijen. Foto Janus Visser. getoond, dat ook manifestaties van an dere allure een plaats hebben gevonden in onze gemeente. Voor de autochtone bevolking geeft deze expositie beslist zeer veel interessante en boeiende za ken te zien, zaken, die vooral de oude ren zich wellicht nog van vroeger her inneren. Maar ook voor de nieuwe be woners van Leusden is het bijzonder interessant om kennis te nemen van Leusden uit vroegere eeuwen". Burge meester Van der Post had bewondering voor de organisatorische aanpak van dit „reizend museum". „Ik vind het bo vendien een aantrekkelijk idee, dat het museum eigenlijk dichter bij huis wordt gebracht". Hij drong erbij het Flehite- bestuur op aan deze praktische aanpak te kontinueren. vens, waardoor de tentoongestelde stukken meer tot leven komen. De heer Buining schreef in deze catalogus als inleiding „Zoals waarschijnlijk niet voldoende bekend is, werd in de vorige eeuw de oudheidkundige vereniging „Flehite" opgericht om naast andere activiteiten een museum in te richten, dat repre sentatief zou zijn voor het gebied om vattende de oude „Gouw Flehite" Deze gouw had in ruwe trekken be trekking op het Oostelijk gedeelte van de provincie Utrecht, strekkende van de Rijn tot aan de vroegere Zuiderzee Hieronder viel ook het gebied van de „villa Lisiduna", het landgoed, want dat betekende toen het woord villa, dat Karei de Grote in 777 als leen Een van de schilderijen op de tentoon stelling. Een gedeelte van een oude landkaar burgemeester maakte daarbij een aan vaardbaar excuus en wel dat het eerste glas bier uit een nieuw vat zelden goed getapt kan worden. Met een heil dronk op een succesvolle toekomst be gon de receptie dié tot laat in de avond duurde. Dit kersverse horecabedrijf is in een vrij snel tempo gebouwd. Nadat het oude pand bijna geheel gesloopt was, is het aannemersbedrijf V Bek- kum uit Hooglanderveen erin geslaagd, om binnen een half jaar een geheel nieuw pand op te trekken. In deze pe riode voerde de heer W. Tijmensen zijn bedrijf uit in een bouwkeet en woonde de gehele winter in een cara van. Onder leiding van de Leusdense architect D. Opstelten, tevens de ar chitect van het prachtige Roda-klup- huis, heeft men met betrekkelijk een voudige materialen een prachtig hore- capand gebouwd met een zaalopper vlakte van 150 vierkante meter Deze zaaloppervlakte kan door mid del van een schuifwand verdeeld wor den in een bar en een zaal voor plm 125 personen. Deze zaal zal voorna melijk gebruikt worden voor recep- ties-vergaderingen-bruiloften en par tijen die men geheel verzorgt van een kop koffie, een koffietafel tot een uit gebreid diner. In deze zaal staat daar voor een klein buffet met twee bier tap kranen en voor deze zaal heeft men een aparte sanitaire voorziening. Het bar-gedeelte is bijzonder smaak vol ingericht. De bar zelf wordt bezet met twintig krukken en is voorzien van een prachtig koelbuffet. In dit bar- gedeelte heeft men nog een leuk hoek je, waarin drie banken plaats bieden aan plm. 10 a 12 persononen Achter de schermen ontdekt men nog een bijzonder fraai geoutilleerde keuken, waar een kok zijn culinaire kunsten naar hartelust uit kan leven. Een prachtige ruime woonkamer maakt het grondoppervlak van dit pand com pleet. mevr. Tiimensen-V/d Berg kan ve eapuaiiie iuupi IUI IO uiei d.i. en is dagelijks geopend van 9 tot 12 uur en van twee tot vijf uur. Zaterdag en zondag van 2 tot 4 uur. Astmafonds- gebouw Larixlaan (zijweg Zwarteweg). Ga eens kijken. Het is gratis! LEUSDEN - Donderdag 27 april wer den bij een gezamenlijke kontröle van de Leusder politie en de politie te Wou denberg 13 autobestuurders bekeurd wegens het overtreden van de maxi mum snelheid. Het is de politie be kend, dat vele automobilisten de maximum snelheidopde Arnhemseweg, die is vastgesteld op 70 km., niet zo nauw nemen Door gebrek aan perso neel is het de Leusder politie niet mogelijk deze snelheidskontróle veel- vuldiger te houden (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Bij de Vrij willige Brandweer van Leusden zijn geslaagd voor het examen brandwacht le klasse: W. v d. Boon, C Roest, J. E. van Dijk, C. J. Vermeulen, J.van Harten en A. F. v. d. Tweel. Ge slaagd voor pompbediener A. E. Becker. LEUSDEN/ZUID - Op zaterdag 13 mei organiseert de Hervormde Jeugd raad in Leusden-Zuid een rommel markt. Deze vindt plaats op het plein rond# de Ned. Herv. Kerk aan de Arn hemseweg. Er zullen die dag fleurige kraampjes met waardevolle tweede hands artikelen staan opgesteld. De rommelmarkt begint om 12 uur Ukunt vanaf die tijd tegen belachelijk lage prijzen allerlei lekkere dingen komen eten en diverse soorten dranken ko men konsumeren Indien u bruikbare artikelen voor de rommelmarkt beschikbaar wilt stellen, zoals boeken, meubels, lampen, aarde werk e.d dan wilt u wel zo vriendelijk zijn om één van de volgende adressen te bellen9 H. Heynes, Kon. Emmalaan 13, tel 03490-17581, J. A. op 't Hof, v B v. Oosterhoutlaan I 45, tel 03490-15860. belden te Leusden-Zuid De leden van de Hervormde Jeugd raad komen dan de spullen zo snel mo- gelijk bij u afhalen. De Hervormde Jeugdraad hoopt van harte, dat u in grote getale naar de rommelmarkt zult komen om sr iets van uw gading uit te zoeken. De op brengst van de rommelmarkt is be stemd voor het nieuw te bouwen Wijk centrum aan de Ned. Herv. Kerk te Leusden-Zuid. Eeo versteende eik, gevonden op de Leusder Heide. LEUSDEN - De Simavi-collecte in de gemeente Leusden heeft in Leusden/ C. f861,50 en in Leusden/zuid f698,60 opgebracht. Burgemeester mr A H van der Post i tapt het eerste glas bier bij de ope- ning van het nieuwe horeca-bedrijf in Leusden C. Café-Bar-restaurant De heer en mevr. Tijmensen, gast- „Nieuw Leusden". heer en gastvrouw in Leusden C. Foto Janus Visser. Foto Janus Visser. haar geluk hierin nauwelijks op, nadat zij ruim een half jaar in een caravan gewoond heeft, waarbij zij evenwel het geluk aan haar zijde had met een prach tige zachte winter. Eén opmerking! Wij hebben geen tele fooncel kunnen ontdekken, maar mis schien dat hiervoor een andere oplos sing gevonden kan worden Dat deze fraaie accommodatie in een sterke behoefte zal voorzien, is een ieder die dit bedrijf reeds bezocht heeft, wel duidelijk. Daarom wensen wij de heer en mevrouw Tijmensen bijzonder veel succes toe met hun nieuwe toekomst.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5