ORANJEFEEST Gemeenteraden van Eemland praatten over gewestvorming Unieke bijeenkomst in zaal van Pon ACHTERVELD VERVOLG VAN PAGINA 3 Lampionne- optocht in Leusden/Z. nu op 5 mei ACHTERVELD LAMPION OPTOCHT OP 6 MEI LEUSDEN/Z. Boekenmolen open op 1 mei AFWEZIG J. C. den Toom ARTS TE Leusden AGENDA EMEENTE LEUSDEN MEDISCHE DIENSTEN Senioren soos gaat donderdag niet door Introduktie- avond nieuw systeem voor orgellessen Model 2 Model f, Modél 3 VRIJDAG 5 MEI 1972 LEI SDER KRANT 6 In zijn openingsrede sprak voorzit ter G Th v d Hengel de hoop uit, dat het een sportieve en spannende strijd zou worden en dat elke coureur zal rijden voor wat hij waard is. Zeer zeker zullen de verlangens van de heer Van de Hengel in vervulling zijn ge gaan. gezien het verloop van de ge hele oross Het gehele wedstrijdverloop over alle manches bracht meer span ning dan vorig jaar toen coureur Daan Speksnijder met zijn twee-motorig voertuig de gehele wedstrijd beheerste Evenwel zag het er sterk naar uit. dat de Leusdense coureur Gert Mas tenbroek. die de eerste twee manches met groot machtsvertoon won. dit hu zarenstukje zou herhalen met zijn bij zonder krachtige Volvo Maar in de halve finale ondervond hij een dermate grote tegenstand van met name enkele Nijkerkerveners. dat hij met veel moei te en geweld een derde plaats kon be machtigen. waarmee hij zijn finale plaats zeker was. Het publiek is bijzonder goed ont haald op wagens die met grote snel heid in de greppels, of op de kop be landden Vooral direkt na de start van tien crosswagens bleven er verschil lende steken Veelal kwamen er van de tien gestarte wagens er slechts vier of vijf aan de finish Gelukkig bleef men van ernstige ongelukken ge spaard en behoefde de brandweer en E H B O -ers niet uit te rukken om brand of enig letsel te verhelpen Het cross-team Leusden en het cross-team Buitenhuis brachten vele wagens in de strijd, maar hadden ech ter weinig succes op eigen bodem. Bertus Huurdeman met zijn VW be haalde een zevende plaats, Evert Bos huis. de grote troef vanhetcross-team Buitenhuis, was bijzonder ongelukkig, doordat hij in de eerste manche met grote snelheid door de Volvo van E. Veldhuizen uit de baan gedrukt werd en de mast van het finishdoek als een luciferhoutje door midden reed Even wel tot groot enthousiasme van het pu bliek Herman van Roomen was de Leus dense coureur, die zich bijzonder tac tisch in de finale reed en daarin een fraaie vierde plaats veroverde. In deze finale werd er bijzonder fel gestreden Negen wagens doken na het startsein van starter Ton Herder in het strijdgewoel, dat in de trechter na de start plaats vond De favoriet voor de eindzege was ongetwijfeld Gert Mastenbroek met zijn Volvo, maar hij had de pech met een niet al te snel le start, waardoor hij in de trechter bleef steken Als achtste ging hij de tweede ronde in. waarna hij in een he vig gevecht met Bertus Huurdeman in VW. E Velthuizen in Volvo. H v Roomen in VW en H Kous met zijn fraaie NSU, opdook naar de tweede plaats achter K Bos met zijn snelle VW Met nog twee ronden te gaan zette Gert Mastenbroek de jacht in op K Bos met zijn VW. die plm 20 meter voor lag Maar in de bocht bij het rennerskwartier verloor de zware bolide van Gert Mastenbroek te veel snelheid en kon de coureur uit Huis ter Heide, K. Bos. onbe dreigd zegevieren Nadat de prijsuitreiking wat lang op zich liet wachten, kon burgermeester mr. A H. van der Post de volgende coureurs belonen met prachtige be kers, bloemen en geldprijzen: 1. K. Bos uit Huis ter Heide met VW 2. G. C. Mastenbroek uit Leusden met .Volvo 3 H. Kous uit Nljkerk met NSU 4 H. van Roomen uit Leusden met VW 5. E. Velthuizen uit Nijkerk met Volvo Koninginnedag 1972 was voor wat Achterveld betreft hoofd zakelijk een aangelegenheid voor de Jeugd. Mede dank zij het fraaie weer zijn de voor hen georganiseerde fes tiviteiten goed geslaagd. De teleurstel ling van de wegens slecht weer uitge stelde lampionoptocht was snel verge ten. Zij hebben met veel enthousiasme aan de spelen op het Kerstens Sport park meegedaan. De Koninginnedag begon met een re veille om 7 uur De jeugd mocht nu eens net zoveel lawaai maken als zij maar wilde. Als enige beperking gold het gebruik van donderbussen en vuurwerk Maar ook zonder dat was het geproduceerde lawaai van dien aard dat geheel Achterveld om 7 uur klaar wakker was Brommers zonder uitla ten waren favoriet Voor de meest la waaimakende attributen waren prijzen beschikbaar gesteld. Gerard Witte brood werd uitgeroepen tot grootste lawaaimaker van Achterveld. Karei Spa en Tonny Ossendrijver kregen de tweede prijs. De derde prijs was voor Elly Vos. De muziekvereniging ..Door Wils kracht Sterk" en het jeugdkorps maak ten daarna de traditionele rondgang door het dorp. Ook op het Kerstens Sportpark hebben zij hun vrolijke en feestelijke klanken ten gehore gebracht. Het was een drukke dag voor Door Wils kracht Sterk. Des middags hebben zij in Amersfoort kinderspelen opgeluis terd en des avonds waren zij in Utrecht present bij een lampionoptocht Het hoogtepunt vjn de dag was voor de jeugd ongetwijfeld de kinderspelen op het Kerstens Sportpark Het feest comité had de organisatie hiervan op gedragen aan de Dienst Sport en Spel van de Katholieke Jeugdraad voor Ne derland De heer en mevrouw Koster van deze dienst hebben zich uitste ken van hun taak gekweten Het ge hele programma is vlot verlopen. Zij hadden dan ook van de zijde van de K.P.J, en van diverse inwoners van Achterveld veel medewerking onder vonden Het feestcomité is zeer ver heugd dat zovelen zicl> spontaan hebben ingezet om het feest voor het grote aantal kinderen te helpen slagen. En enthousiast wierp de jeugd zich op het zaklopen, busgooien, de skippy-bal, het hengelen, speerwerpen en derge lijke. De vindingrijkheid van het echt paar Koster bleek onuitputtelijk Be halve de tractatie die de jeugd ont ving waren er ook nog «en groot aantal prijzen beschikbaar Na afloop van de wedstrijden was er voor de jury nog een berg werk te verzetten alvorens de honderden wedstrijdkaarten waren geteld en de winnaars waren vastge steld Vol spanning wachtte de jeugd op het sportveld Terwijl de spelen in volle gang waren brachten burgemees ter en wethouder van Zandbrink een be zoek aan het Kerstens Sportpark. Dit werd door het feestcomité en alle me dewerkers zeer op prijs gesteld. De uitslag was als volgt. 3 t/m 5-jarigen: 1. Cornel Stravers 2 Wim Vos 6-jarigen: 1 Alex van de Brink 2 Petra van Valkengoed. 3 Erik Stravers 4 Karei Vos. 5 Theo Zwambach 7-jarigen- 1. Ronnie Noortman. 2. Lieda van de Bedum 3. Vera Zwambach. 4. Inge Jansen 5. Robbie van Dijk. 8-jarigen: 1 Edwin de Ridder 2. Henri Kok 3. Andrea van Druten. 4. Cornel Noordman. 5. Lisette Ochse. 9-jarigen: 1 Bertie van Druten. 2 Karin Christina 3 R van Valkengoed. 4 Frida van Hamersveld. 5. Rian van Marwijk. 10-jarigen: 1. Ronald de Vette 2 Martin van Hamersveld. 3. Albert Wouters. 4 Clementien van Esveld 5. Helena Schouten 11-jarigen: 1 Joke van Nimwegen 2. Annemieke van de Ven 3 Connie Ossendrijver 4. Sjef Snel 5. Tonny de Jong. 12-jarigen- 1 Rita van de Kooy 2. Eddy de Wijs. 3. Maria Steenbeek. 4 René Kleinveld 5. Maja de Jong. Het feest comité had twee dans avonden in ,,Ons Gebouw" georgani seerd Zaterdag zou Instant People" de muziek verzorgen Deze band liet het echter afweten en daarvoor in de plaats kwam ..The Escapes" Dat was voor velen wel een teleurstelling maar men wist zich desondanks uitstekend te vermaken. Maandagavond was het Oranjebal Hier trad het dans- en showorkest ,,The Bouquets" op. Het feestcomité had doelbewust dit orkest gekozen in de hoop dat ook de ouderen zouden komen. Maar die kwamen niet Het waren nagenoeg alleen jongeren die de danszaal in ,,Ons Gebouw" in bezit hadden genomen De stemming was prima en The Bouquets hebben zich uitstekend aangepast aan de smaak van het jeugdige publiek Maandagmiddag was er een puzzel- rit voor auto's, motoren en brom fietsen Deze werd op verzoek van het feestcomité verzorgd door de Auto- Motor- en Bromfietsclub Achterveld De rit was uitgezet door de heer W. Meinten en leidde geheel over Leusden se wegen De deelnemers waren zon der uitzondering enthousiast over de rit. Voor deze koninginnerit moest aan de finish een lijst worden ingeleverd met tien vragen omtrent het Konin klijk huis Dat gaf nogal wat moei lijkheden De kennis van dit onderwerp was bepaald gering. Zes of zeven fou ten in deze lijst was geen uitzondering Ook moesten de deelnemers na aan komst aan de finish een zogenaamd ge- lukskaart schieten op de banen van de schietvereniging ..Ons Genoegen". Winnaar van de rit werd de heer H. Bonnet uit Alpen a/d Rijn met 34 strafpunten Het aantal deelnemers uit Achterveld was groot in deze rit. Het bestuur van de A. M B. C. Achter veld hoopt dat velen van hen ook aan de volgende ritten zullen deelnemen Prijswinnaars in deze rit waren: 1. H. Bonnet, Alpen a/d Rijn 34 str. p. 2. J. ten Hoedt, Hilversum 36 str.p. 3. J. v. d.Hengel, Achterveld86 str.p. 4. H. van Druten, Achterveld 98 str.p. 5. Th. van Dijk, Achterveld 99 str. p. 6. K. van 'tKlooster, A'veld 102 str.p. 7. Mej. Hofland, LeusdenZ. 105 str.p. 8. H. Turan, Achterveld 107 str.p. 9. J. Beblng, Woudenberg 108 str.p. H. van Sprengen, Achterveld 109 str. p. LEUSDEN-ZUID - Zaterdagavond 29 april om 18.30 uur moest het bestuur van de Oranjevereniging Leusden be sluiten om gezien de regenachtige en gure weersomstandigheden de gekostu meerde lampionne-optocbt in Leusden- Zuld niet te laten doorgaan. Besloten werd deze gekostumeerde lampionne- optocbt voor de kinderen uit Leusden- Zuid uit te stellen tot vrijdag 5 mei a.s. Opstelling wederom om 19 30 uur op het plein van de Chr. Basisschool aan de Prinses Beatrixlaan 15 Het vertrek is weer gepland om 20.00 uur en muzi kale medewerking wordt verleend door de Leusdense Harmonievereniging ..Lisiduna" De Oranjevereniging stelt, als bekend, enige waardebonnen be schikbaar voor de best verklede kin deren, die zullen worden beoordeeld door een speciale jury ACHTERVELD - De lampionoptocht welke op zaterdag j.l. zou worden ge houden, maar die vanwege het slechte weer geen doorgang kon vinden, gaat toch door. Zij wordt nu gehouden op zaterdag 6 mei a.s. Deelnemertjes moeten zich om 19.15 uur opstellen op het terrein van de R K Basisschool aan de Jan van Arkelweg De organisatoren zouden graag zien dat de kinderen zoveel mogelijk gekostu meerd aan de optocht deelnemen De route van de optocht is als volgt Jan van Arkelweg, Hessenweg, voor Huize St Josef langs tot Van Dalen, Hessenweg, Jan van Arkelweg, W van Amersfoortstraat, vanOldebarneveldt- straat, Pater Stormstraat, Jan van Arkelweg, De Verjaegde Ruyterweg, H van Viandenstraat, Walter van Amersfoortstraat, De Verjaegde Ruy terweg, Hessenweg. Jan van Arkel weg en naar het schoolplein. Daar zal ook de prijsuitreiking plaatsvinden Alle deelnemende kinderen krijgen een tractatie. Onverwacht scheen op de ochtend van de le mei al heel vroeg de zon. De temperatuur bleek plotseling mild geworden te zijn En tegen 7 uur verzamelden zich steeds meer kinderen op het plein van de Chr Basisschool aan de Prinses Beatrix laan Ze kwamen op fietsen, brom mers en op zelf vertimmerde bakfiet sen en ze hadden blikjes, blikken, me talen afwasrekken, pannen, tot zelfs formuizen aan toe aan hun vehikels gebonden. Toen de stoet, voorafge gaan door een wagen van de Oranje vereniging, zich in beweging zette, produceerden die ongeveer 150 kinde ren een oorverdovend lawaai. De be woners van Leusden-zuid kwamen goed vroeg aan de weet, dat het Koninginne dag was Alle straten van Leusden- zuid werden kris-kras aangedaan en in vele tuinen en aan vele huizen werden ijlings de vlaggen uitgestoken. Overal zag men slaperige kinderen achter haastig op zij geschoven gordijnen. Zij begonnen te lachen en vrolijk te zwaaien als ze een rammelend langs gaand vriendjes herkenden Het was een opgewekt en luidruchtig begin van deze Koninginnedag 1972. KINDER - TONEELVOORSTELLING Het was weer mudvol in de grote ontspanningszaal van de firma Pon, waar de Oranjevereniging ter gele genheid van Koninginnedag de 3e t/m 6e klassen van de Leusdense basis scholen en de meisjes van ,,De Ho- horst" de opvoering van een toneel stuk aanbood. De zaal was voor de koninklijke verjaardag feestelijk ver sierd met een grote oranje kroon, die in het midden aan het plafond hing, en van waaraf meterslange oranje guir landes zich vrolijk naar alle zaal- hoeken slingerden Het toneelstuk ,,De schat van de beeldhouwer" werd door de kinderen enthousiast ontvangen en zij deden luide van hun bijval blijken. De belevenissen van de beeldhouwer, die er eindelijk in is geslaagd om een beeld te maken, dat na zijn aanra king met een stokje tot leven kan ko men, werden door de kinderen zéér geapprecieerd. De kinderen gingen na de voorstelling voldaan en met een smakelijke traktatie in de hand, naar huis. ORANJEBAL De Koninginnedag werd besloten met een grote feestavond in de ontspan ningszaal van de firma Pon, georgani seerd door de Oranjevereniging Leus den. Muziek en conférences werden verzorgd door het ensemble Bert van Schaik uit Nunspeet. Aanvankelijk be traden de aanwezigen schoorvoetend de dansvloer, kar door de voortref felijke en meeslepende initiatieven van de bandleider, wie de rol van ceremo niemeester op het lijf was geschre ven, kreeg het feest weldra een jolig karakter. Het feestverloop bleef ge animeerd en gezellig. LEUSDEN ZUID - De bibliotheek ,,De Boekenmolen", Arnhemseweg 83, Leusden-Zuid, bericht ons het volgen de. In verband met Hemelvaartsdag op 11 mei wordt de uitleenmiddag van de 11de naar de 10de mei verschoven Op woensdag 10 mei kunt u boeken komen ruilen op de normale uren, n.l van 14.00-16.30 uur. Op vrijdag 12 mei vindt de uitlening als gewoonlijk plaats van 19.00-20.00 uur van 8 tot 18 mei Waarneming in spoedgevallen door dokter Lantink LEUSDEN/CENTRUM Tot en met za. 13 mei: Gebouw Ast ma Fonds, Larixlaan, Exposiiie Leusden in vroegere eeuwen", Oudheidkundige vereniging Fle- hite. Dagelijks van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur Zaterdagen zondag van 14 tot 16 uur. Zaterdag 6 mei: Gebouw Blijhof. Ans- friduslaan, 11 uur, officiële ope ning zomerseizoen speeltuin, bal lonnenwedstrijd voor de kinderen van leden Vullen vanaf 10 i Zaterdag 6 mei: Ros Beyaart 15 00 uur: Prijsuitreiking lampionnen- optocht Donderdag 11 mei: Dauwtrappen, start tussen 5 00 en 6.00 uur in ,,De Til". Aanmelding aan de start blijft mogelijk. Donderdag 18 mei: Gebouw Blijhof, Ansfnduslaan, iO uur Bijeen komst Rossenberg-bewoners On derwerp coördinatie van activi teiten. LEUSDEN/ZUID Vrijdag 5 mei: Gekostumeerde lam pionnen-optocht (op zaterdag 2S april uitgesteld vanwege de slech te weersomstandigheden) voor de kinderen van Leusden-zuid, geor ganiseerd door de Oranjevereni ging Leusden. Opstelling om 19 30 uur op het plein van de Chr Basis school, Pr. Beatrixlaan 15. Ver trek 20.00 uur. Muzikale mede werking van „Lisiduna". Vrijdag 5 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19 00- 20.00 uur. Arnhemseweg 83 Zaterdag 6 mei: Ophalen van oude kranten en oud papier door leden van de Hervormde Jeugdraad is Leusden-zuid. De opbrengst is be stemd voor het te bouwen Wijk- centrum bij de Ned. Herv Kerk aan de Arnhemseweg. Zondag 7 mei: Leusder Hei, 10 uur Dressuur-springwedstrijden vjo de Stichtse Rij- en Jachtverem- Ring Maandag 8 mei: „De Mof", societeits- avond V.V D. met vooraf puzzel- rit. Start van 19 30 tot 20 15 uur Woensdag 10 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 14 00- 16.30 uur. Arnhemseweg 83 Donderdag 11 mei: Hemelvaartsdag. Géén seniorensocieteit Géén bi bliotheek-uitlening Vrijdag 12 mei: Bibkliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19.00- 20.00 uur. Arnhemseweg 83 Zaterdag 13 mei: Rommelmarkt teo bate van het te bouwen wijkcen trum in Leusden-zuid op het plein rond de Ned. Herv. Kerk aan de Arnhemseweg. Zaterdag 13 mei: Vogelexkursie van de Vogelbescherming, afd. Leus den naar Hilvarenbeek. Vertrek 4.30 uur in de zéér vroege ochtend vanaf café-restaurant „De Mof lACHTERVELD Vrijdag 5 mei: Jubileumfeestavond ABTB en KPJ Achterveld ..Ons Gebouw" 20.00 uur. Zaterdag 6 mei: Lampionoptocht voor de jeugd Opstellen 19.15 uur R K School, Jan v Arkelweg Zaterdag 6 mei: Kerstens SportparL 10.20 uur, S F Europacupwed strijden Zondag 7 mei: Veteranenwedstrijd Ach terveld - APWC. Kerstens sport park. 14.00 uur. Zaterdag 13 mei: Zomeravondconcerl „Door Wilskracht Sterk" Tuin Huize St. Jozef. AMERSFOORT Maandag 8 mei: Kobus aan de Poort, 20 uur Introduktie-en demonstra tie-avond nieuwe (Amerikaanse) methode cursus elektr. orgel Maandag 8 mei: Markthal. Breeslraat, 20 uur Jubileum-concert van he! Amersfoorts Jeugdorkest Solist de trompettist Maurice André Weekend: 6-7 mei 1972 (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toon en Lantink zal a.s. weekend waarnemen: dr. Boer sema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-222. (Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr. Van Kalkert, De Roo van Alderwereltlaan 11, tel. 03490- 15818 KERKDIENSTEN DATUM 7 mei 1972 LEUSDEN/CENTRUM N H K 10.00 u.: ds Maarsingh, Amersfoort; 19.00 u.: ds. Bou- man, Doorn. R.K.K za 7 00 uur m.m.v. dames koor, zo. 7.30 uur, 9 uur Lat Hoogmis; 11.00 uur Dienst met sa menzang; 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N.H.K.. 10.00 u ds Kuiper; 18 30 u. ds. Vermaas, Huizen R.K.K. (Huize Don Bosco) za 19 15 uur zo. 10 00 u Hoogmis; 11.30 uur DATUM 11 mei 1972 (Hemel vaartsdag) LEUSDEN/CENTRUM N H K 10.00 u ds. Sirag LEUSDEN/ZUID N H.K 10.00 u.: ds Maarsingh R K K (Huize Don Bosco) Za 19.15 uur. Zo. 10.00 uur; 11.00 u. Eer- ,ste Communie van de kinderen Onder beide diensten van de zondag kindercrèche ACHTERVELD NHK Zondag 9.30 u.: ds. K. vande Pol R.K Kerk: Ma t/m za 8 00 uur (uitgez woensdag) Do 13.30 u H Mis spec voor bejaarden; Vr 19 00 u H.Mis t.g.v jubileum ABTB en K P.J.; Za 15.00 u Huwelijksmis; 19.00 u Avondmis; Zo. 8 00 uur Om 10.30 uur Hoog mis; 18 00 u Lof. LEUSDEN-ZUID - Het bestuur vaa de seniorensocieteit van het U V.V te Leusden-Zuid maakt bekend, dat de gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-zuid in het Groe ne Kruisgebouw op donderdag 11 ma geen doorgang kan vinden in verbani met Hemelvaartsdag. De eerstvolgende bijeenkomst voor de senioren zil plaats vinden op donderdag 18 mei a.s des namiddags van 14.00-16 30 uur AMERSFOORT - De fa Verhoogt' Nijkerk organiseert op maandag 8 roo a.s. in Kobus aan de Poort te Amers foort een speciale introduktie- end; monstratie - avond Geïntroduceerd wordt het nieuwe cursus-systeem voor het leren bespelen van elektronisch; orgels. De cursus volgens dit nieu»; Amerikaanse systeem, vergt één uur les per week. Iedereen is van hart; welkom. Burgerlijke Stand LEUSDEN - Geboren 18 apr Bas- tiaan, z v L P Verheijen en J Plomp, Asschatterweg 65. Leusdrt- 22 apr Cornelis Gerardus, z v VU den Breemer en G G Schouten, Hes senweg 172, Leusden. 25 apr Peter Jacob, z v J de Jager en H Koea hein, Meidoornhof 28, Leusden Ondertrouwd 26 apr Evert n5 Doornik, 25 jaar, Hessenweg 157, L.eus- den en Geertruida Schoonbeek, 21 jajr- Hessenweg 157, Leusden Gehuwd E A H Kroon en C. L Lobo, F C L J Mestrom en M van den Hengel. W J. B van der LaU en M J van Leusden. Overleden: Renger van Buren, oud*1 jaar. aanzien van een eventuele samenstel ling van het samenwerkingsorgaan Eemland De voor en nadelen van deze samenstellingen moeten zorgvuldig te gen elkaar worden afgewogen Het gaat er om, dat het te vromen gewest een zo goed mogelijks funktie krijgt, waar bij de aangesloten gemeenten uiteraard allemaal aan hun trekken moeten komen en waarin hun specifieke problemen net zoveel aandacht verdienen als die van de centrum gemeente (in dit geval Amersfoort) Er zulleD voor het gewest een aan tal goede bestuurstaken moeten zijn. I De heer de Geer van Oudegein denkt hierbij o.a. aan. de ruimtelijke or dening, de werkgelegenheid, de woning bouw, het verkeer en vervoer, en de openlucht-rekreatie. Ook het geweste lijke beheer van politie, brandweer en andere hulpverleningsdiensten behoort tot de mogelijkheden. Wil het gewest haar taak goed kunnen vervullen, dan zal zij eigen bevoegdheden moeten be zitten om op het eigen terrein van werkzaamheden bindende voorschriften stuurslaag, het gewest, de gemeente de minste taken krijgt toebedeeld We zou den eigenlijk terugmoeten naar drie be- stuuslagen: rijk, gewest, gemeente, zo dat het gewest de meeste taken van de provincie over kan nemen De heer de Geer van Oudegein was het hier niet mee eens, ook al had hij be grip voor het feit, dat de vierde be stuurslaag en de daarbij behorende be daar niet zo van. al spreek ik lie ver van bestuursorganen Het gaat er om hoe men Nederland het beste kan besturen Als dat met vier bestuurs organen is te verwezenlijken, dan is dat uitstekend" Overigens was de heer de Geer van Oudegein van mening, dat de provincie niet kan verdwijnen Dat zou volgens hem een grotece cen tralisatie betekenen, omdat tal van ta ken dan terug zullen vloeien naar de rijksoverheid Er is, aldus de inleider een duidelijke tendens naar grotere ge bieden, naar schaalvergroting, naar ge bieden'die we kunnen overzien. Bij het laten verdwijnen van de provincie, zou er sprake zijn van een schaalverklei ning, tenzij u naar grotere gewesten toe wilt en dan kunnen we weerspreken van provincies Het is praktisch niette verwezenlijken, dat de gewesten alle ta ken van de provincie over gaan nemen, wat betekent, dat die bevoegdheden te rug gaan naar het rijk en dat zou ik beslist niet toejuichen We moeten de provincie als instelling instandhouden. Wel ben ik voorstander van een kleiner aantal grotere provincies. Dat dit nodig zal zijn, blijkt wel uit het feit. dat nu regelmatig inter-provinciaal overleg plaats vindt De heer H.R van Maanen (gem. Leusden) „U vindt, dat het gewest die taken moet overnemen, die door de ge meenten niet meer te vervullen zijn Wat bedoelu daarmee?" De heer De Geer van Oudegein „We moeten niet overgaan tot de instel ling van een gewest als het niet de moei ten we niet kunnen volstaan met kleine gemeenten We moeten stevige gemeen ten hebben, die uiteraard daardoor ook de beschikking hebben over méér finan cien Hoe het een en ander in het toe komstige gewest Eemland gaat worden, daarover is nog geen zinnig woord te zeggen. Daar is een heel onderzoek voor nodig en het hangt van de plaatselijke situatie af Voorzitter Troostwijk vulde dit nog aan met zijn mening Het meest ideale gewest moet m.i. be staan uit een sterke centrumge meente met sterke randgemeenten zodat de taken voor een groot deel toevertrouwd kunnen worden aan de randgemeenten." De heer Troostwijk besloot de bijeen komst met dank aan de heer De Geer van Oudegein an aan de firma Pon voor het beschikbaar stellen van de zaal. Schets model 1 (wij laten kortheids halve het niet in onze streek liggende provinciale gebied buiten beschouwing) betrekt in de schets in het gedachte ge west met Amersfoort als centrum de daarom heen liggende gemeenten, maar ook Nijkerk en Hoevelaken (Gelderland) die zich daarvoor al hebben uitgespro ken, Woudenberg, Scherpenzeel (noch Gelders) en Renswoude, en voorts de daarvan zuidelijk liggende gemeenten westelijk begrensd door Maarn, Doorn en Langbroek, terwijl een voorzichtige pijl doet veronderstellen, dat in dit grote Eemland gebied ook Kesteren en Lienden zich willen gaan thuisvoelen. Schets 2 ziet Eemland kleiner en be grensd aan de zuidzijde door de gren zen van Woudenberg en Renswoude. De zuidelijker gemeenten hebben hierbij meer hang naar Gelderland! Schets drie is voor dit gebied vrij wel eender, met dien verstande dat voor Maarn, Doorn, Langbroek en Leersum niet duidelijk vaststaat of Midden Utrecht dan wel Gelderland de gewes telijke trekpleister zal worden. Schets vier geeft aiieen maar ver anderingen gesuggereerd (of gedacht) in gebieden buiten het bereik van on ze bladen, maar Schets 5 laat ruimte aan het denken in een Heuvelrugidee met Zeisten Vee- nendaal binnen het bereik. Ook in deze schets is voor die gedachte bij Wou denbergers en Renswoudenaren geen ruimte gelaten! Overigens zijn de schetsen niet dwingend en staan Gede puteerde staten voor doordachte sug gesties en goede motieven daarbij wa genwijd open! (Van de redaktie) LEUSDEN - Met de wetopdegewest- vorming in het vooruitzicht en een pas verschenen nota "Utrecht-provincie in gewesten" optafel, kwamen de gemeen teraden, gebundeld in het Samenwer kingsorgaan Eemland, dinsdagavond in de grote zaal van Pon in Leusden bij een om die vel besproken gewestvor ming nog eens nader onder de loupe te nemen Het was eigenlijk een unieke bijeenkomst, zoals voorzitter dr. M. Troostwijk in zijn openingswoord ook vaststelde, want nog nooit tevoren wa ren in Eemlandverband zoveel raads leden bijeen geweest als dinsdagavond het geval was. Het dagelijks bestuur van Eemland had de heer jhr. mr. L E. de Geer van Oudegein uitgenodigd om over de gewestvorming een inlei ding te houden, waarover door de aan wezigen gediskussieerd kon worden De inleider prees het initiatief van het Eemland-bestuur in zijn inleiding leg de hij een aantal stellingen, waar vanuit door de aanwezigen over gediskus- sieerd kon worden Deze stellingen waren als volgt 1 Het verdient aanbeveling, dat het I samenwerkingsorgaan Eemland en de i daarin samenwerkende gemeenten de i voorbereidingen treffen, die het moge lijk zullen maken, dat spoedig na het tot standkomen van een wettelijk kader een gewest kan ontstaan 2 Daarbij is het noodzakelijk, dat zij standpunten bepalen ten aanzien van a de meest gewenste territoriale be grenzing van hun gewest; b de meest juiste samenstelling van het takenpak ket, c de aan het gewest toe te ken nen bevoegdheden, d de bestuursorga nisatie van het gewest; e. de noodza kelijke ambtelijke ondersteuning vande bestuursorganen, f de behoefte aan financiële middelen en g. de bronnen waaruit deze kunnen worden verkregen 3 Wil de gewestvorming beantwoor den aan haar doel. een betere organi satie van ons openbaar bestuur, dan zullen de gewesten a een vrij groot grondgebied met een fors aantal inwo ners moeten omvatten b een zwaar takenpakket moeten hebben, c. over duidelijke eigen bevoegdheden moeten beschikken, d een bestuursorganisatie moeten hebben als de gemeenten, e moeten kunnen beschikken over deskun dige ambtelijke medewerkers, f vol doende financiële middelen ter beschik king moeten hebben om de taken te ver vullen en g naast een aandeel indeop brengst vande rijksbelastingen terdek king van de uitgaven ook de mogelijk heid moeten hebben eigen belastingen te heffen De heer de Geer van Oudegein wees op het rapport van de prov. Utrecht „Provincie in gewesten", waarin een vijftal modellen zijn opgenomen ten te waard is dit te doen. Het gewest zal die taken van de gemeente moeten over nemen, die beter door het gewest kun nen worden vervuld De heer J W van der Krol (gemeen te Nijkerk) U hebt vanavond steeds gezegd, dat voorbij moet worden gezien aan de provinciale grenzen bij het vast stellen van een gewest Bij de pro vincie Utrecht wordt dat blijkbaar nog niet doorgevoerd De door u genoemde nota „Prov Utrecht in gewesten zou den wij als lidgemeente van Eemland ook graag ter inzage hebben V De heer Geer van Oudegein „U zou het rapport al lang in uw bezit kunnen hebben, ware het niet, dat de Gedepu teerde Staten van Gelderland ons hebben vezocht het u niet rechtstreeks te stu ren. Zij stelden er prijs op het rap port aan u te zenden via hun bemid deling De heer Spaendonck (gemeente Leus den): „Ik vind het een merkwaardige zaak, dat in deze diskussie, en ook in het eerder genoemde rapport, niet wordt gesproken over verandering van de gemeentegrenzen, wat toch, dacht ik een duidelijke konsekwentie kan zijn uit een gewestvorming, die bijvoorbeeld interprovinciaal is." De heer de Geer van Oudegein „De gemeentelijke en provinciale grenzen komen nog volop in diskussie We kun nen niet alles tegelijk Na de vorming van een gewest komt automatisch een provinciale grenswijziging aan de orde. want het is natuurlijk niet aan te be velen, dat een gewest in twee provin ce's ligt Hetyelfde geldt voor een ge meente Het is denkbaar, dat een deel van een gemeente op het éne gewest is georienteerd en het andere deel op een andere gewest. Dan krijg je al een splitsing. Een voorbeeld van zo n gemeente is Barneveld, waarvan een deel op het westen en een deel op het oosten is georienteerd Belangrijk is ook, dat bij die herindeling van gemeen- (met variant Zuidelijke Heuvelrug Plassengrtied) I mei variant Zuidelijke Heuvelrug te kuDnen geven eD de uitvoering daar van zelf of door de gemeente te kunnen laten uitvoeren. Uiteraard dient een ge west ook de beschikking te hebben over voldoende financiële middelen, om al die taken naar behoren te kunnen vervullen. De inleider dacht hierbij aan een aandeel uit de rijksbelastingen, zo als nu de gemeenten geld krijgen uit het gemeentefonds Daarnaast moet de mo gelijkheid aanwezig zijn voor het in voeren van eigen belastingen. Na de pauze werden er enkele vragen gesteld door raadsleden van de Een- land-gemeenten De heer M A van Ee uit Soest „Uit uw betoog beluister ik de tendens dat bij de vorming van een vierde be-

Leusder Krant | 1972 | | pagina 6