TWINTIG STAPPEN TERUG GEVESTIGD: SCALA VAN NUTTIG WERK DOOR M.A.I Kappie en de reis met troeteltje Administratie- en Belastingadvies- Bureau J. van Maanen INGEZONDEN: ASTMA- COLLECTE TANZANIA- UNCTAD- WEEKEND FILMAGENDA Al loopt het wat in de papieren toch gaan we weer moederdag vieren Banketbakkerij TIEM VAN DE HENGEL VRIJDAG 5 MEI 1972 LEUSDER KRANT Het is begrijpelijk dat astma eigen lijk een ziekte is waar te gemakkelijk aan voorbij wordt gegaan. Men kan zo moeilijk langdurig blijven stilstaan bij dit voortdurende, taaie ongerief, dat een ernstige bedreiging betekent voor de volksgezondheid. Men noemt de astmatische ziekten ook wel CARA, de afkorting van Chro nische Aspecifieke Respiratoire Aan doeningen. CARA is niet alleen een bedreiging voor de volksgezondheid, waardoor de bestrijding ervan veel geld kost, het veroorzaakt ook op an dere wijze veel schade aan onze sa menleving, waar meestal niet aan ge dacht wordt. Dertien procent van de Invaliditeit wordt door CARA veroor zaakt en twintig procent van het ziekte verzuim. Op deze wijze kost de ziekte - afgezien van de direkte bestrijding ervan - reeds honderden miljoenen guldens. Daarom zou ik u willen op wekken tot ondersteuning van de be langrijke raak van het Nederlands At- ma Fonds, in het bijzonder gedurende de speciale week van 1 tot 7 mei, als er voor de astmabestrijding gekol- lekteerd wordt. In ons aller belang hoop ik dat die kol- lekte een sukses wordt. De burgemeester van Leusden, mr. A. H. van der Post. Umoja ni nguvu (eendracht maakt macht) Georganiseerd door: Centrale werk groep derde wereld, waaronder deKPJ kring Amersfoort, KWJ en CVJ David Hoogland en de wereldwinkel Leusden. Dit weekend wordt gehouden in de La gere Agrarische School, Hamseweg70, Hoogland Doelstelling van dit weekend: 1. Het opwekken van de belangstel ling, ten aanzien van de wereld- handelssituatie en de positie van derde wereldlanden, bij een zo breed mogelijk publiek rondom Amersfoort. 2. Zo breed mogelijke informatie en kennismaking door middel van Persoonlijk contact met de hier in Nederland verblijvende Tanzania- nen, die wij hiervoor uitgenodigd hebben Kultureel grote expositie en muziek en de verkoop van Tan- zaniaanse produkten Ideologisch. ujamaa-socialisme Economisch. UNCTAD-problematiek. Ontwik kelingen in en van Tanzania door middel van film en lezing en reis verslag. 3. Aan de hand van een land dat zelf een duidelijke positie en konkrete verlangens heeft t a v. de wereld handel en een duidelijke ontwikke lingsmodel hanteert in eigen land waarin de menselijke ontwikkeling op de eerste plaats komt. Tanza- Het programma verloopt als volgt- Vrijdag 5 mei: 19.30 Verwelkoming Tanzanianen, waarna de openingsrede van de heer J.L. Willemsen, wethouder Sport en Cultuur van Hoogland. 20.30 Reisverslag van Ton Voskuilen die als ontwikkelingswerker in Tanzania in een Ujamaa gemeen schap nabij het Victoriameer heeft gewerkt, met vertoning van dia's en eventueel de film: .Working for freedom" over de opbouw van Tanzania en/of een videorecorderverslag van een intervieuw met President Nye- rere van Tanzania. Zaterdag 6 mei: 10 00 Expositie van kunst en cultuur voorwerpen, verkoop van ver bruik- en gebruiksartikelen door een speciale Tanzaniaanse win kel uit Delft en de verkoop van informatiemateriaal over Tan zania en de Wereldhandelsconfe rentie 14.30 Lezing over de verhouding Kerk politiek in Tanzania door theolo giestudent Ton Voskuilen waarna gelegenheid tot discussie en ver toning van korte filmpjes over het missiewerk 17 30 Tanzaniaanse maaltijd (alleen voor genodigden). 19 30 UNCTADdienst in de Martinus- kerk te Hoogland, m.m v het jongerenkoor 20.00 Film over Tanzania 21 00 Discobal met Tanzaniaanse en Europese muziek Zondag 7 mei: 9.00 UNCTADdienst in de Hervormde kerk te Hoogland 10.00 Expositie van kunst- en kuituur- voorwerpen enz 12.00 Film ,,Is onze hulp wel hulp" waarna discussie onder deskun dige leiding, wat verwacht Tan zania van ons en van de Wereld handelsconferentie 13.45 Broodmaaltijd (alleen voor ge nodigden) 14 30 Reisverslag van KRO-medewer- ker Rob Bijnsdorp, die een stu diereis door Tanzania maakte. 17.00 Film over Tanzania van de am bassade 19.00 Sluiting eventueel met het strij ken van de vlag De Centrale werkgroep derde wereld heet iedere belangstellende van harte welkom AMERSFOORT - Hebt U wel eens ge hoord van het MAIbureau, voluit Maat schappelijk Advies- en Inlichtingenbu reau? Het MAIbureau Amersfoort is bijna 4 jaar geleden gestart met een personeelsbezetting voor een halve dagtaak, en nu hebben twee personen er een volle dagtaak aan om de men sen die op kantoor komen of opbellen te woord te staan en om klaar te ko men met de werkzaamheden buiten kantoor. Volgens de doelstelling geeft het MAIbureau informatie, concrete dienst verlening en bemiddeling, en partici peert het en werkt samen met alle instanties van overheid en particu lier initiatief die daardoor in aan merking komen. In praktijk komt het bureauwerk neer op het volgende: Advies, verwijzing en inlichtingen op maatschappelijk terrein; Kamerbemiddeling; Informatie over cursussen en oplei dingen; Informatie over mogelijkheden van vrijetijdsbesteding; Informatie over vakantiemogelijkhe den voor jongeren. Voorlichting en bemiddeling au pair werk in het buitenland; Bemiddeling vrijetijdswerk en vakan tiehulp bij particulieren. De kamerbemiddeling neemt de meeste tijd in beslag. Van iedere aangeboden kamer wordt een kaart ge maakt met gegevens over verwarming, kastruimte, wasgelegenheid enz. en, heel belangrijk, van de wensen van de verhuurder wat betreft de huurder: heer, dame, oud, jong, werkend of studerend. Kamerzoekenden moeten al tijd persoonlijk op het bureau komen. Voor ieder wordt dan een lijst opge maakt van de kamers die op dat mo ment vrij zijn en overeen komen met zijn wensen, en waarvan hij voor de verhuurder een aannemelijke huurder lijkt. Onder het punt advies, verwijzing en inlichting vallen de meest uiteenlo pende vragen: Een man zonder gezin is vlak voor Kerstmis uit een psy chiatrische inrichting ontslagen en wil graag met de feestdagen wat gezellig heid; een mevrouw belt op dat haar dochter van 16 jaar is ondergedoken in het Utrechtse subcultuurmilieu; een tweedejaars leerling verpleegster heeft de indruk dat de verpleging haar toch niet ligt en wil van richting veran deren, er wordt hulp gevraagd bij het schrijven van een sollicitatiebrief; er wordt gevraagd waar de speeltui nen zijn enz. enz. De vragers blijven anoniem, er wordt niet begeleid en geen dossier aangelegd. Van het vrijetijdswerk is de baby sit het voornaamste, maar daarnaast bemiddelt het bureau ook klusjes, gor dijnen ophangen bij verhuizing, tuinen bijhouden, auto wassen, boodschappen doen voor bejaarden enz. De aanvragen om een au pair adres komen geregeld binnen. Meisjes van tenminste 18 jaar kunnen op deze ba sis in het buitenland huishoudelijk werk doen bij families waarvan de betrouw baarheid is gecontroleerd. Men werkt gemiddeld 6 uur per dag, volgt een cursus "in de taal van het betrokken land, krijgt kost en inwoning en een zakgeld. In principe wordt men als lid van het gezin behandeld, maar de intensiteit van het contact is natuur lijk afhankelijk van hoe het tussen de familie en het au pair meisje botert en ook van de wensen van het meisje; de laatste tijd komt het meer en meer voor dat een au pair meisje er geen prijs op stelt in een gezin te worden opge nomen en buiten haar werkuren en cursus vrij wil zijn. Voor meisjes die eens wat meer van de wereld willen zien en een vreemde taal willen leren is een au pair tijd van een half jaar of langer in het buitenland dikwijls een prettige en leerzame ervaring. Vakantiemogelijkheden voor jonge ren breiden zich met het jaar uit, maar veranderen ook van opzet. Vroe ger had men, grof gezien, twee groe pen vakantiegangers: de groep die per brommer of ander vervoermiddel zon der verder plan de wijde wereld introk en de groep die als leider of als deel nemer meedeed aan volkomen geor ganiseerde kampen, trektochten e.d. De eerste groep blijft, de laatste wij zigt van karakter. In deze tijd van in spraak en van democratisering, van verlangen naar zelfontplooiing en naar contact met inwoners van andere lan den worden nieuwe eisen gesteld en nieuwe mogelijkheden geboden. In de kampen is het programma niet meer gefixeerd, maar wordt door de deel nemers mee samengesteld. Er komen steeds meer mogelijkheden in de cre atieve sector, mime, jazzballet enz. gaan een belangrijke rol spelen, pa rachute springen raakt ,,in" kortom er komt een enorme scala aan aan biedingen. Daarnaast wordt er meer en meer ingetekend voor een werk kamp". In een werkkamp werkt een groep van diverse nationaliteiten sa men aan een bepaald project, meestal op sociaal terrein. Het project kan variëren van hulp in een ziekenhuis tot bouw van een jeugdcentrum, helpen bij aanleg van een weg, bij spastische kinderen, bij archeologische opgravin gen enz. enz. Meestal betaalt men zelf de reis en een bedrag voor de admi nistratiekosten en krijgt men kost en inwoning gratis. In de meeste kampen wordt hard gewerkt. Daarnaast zorgt de instelling of de gemeente die als sponsor optreedt voor ontspan ning en dikwijls ook voor mogelijk heden van contact met de plaatselijke bevolking. Minimum leeftijd voordeel- name is 18 jaar, in enkele kampen 17 Steeds meer jongeren maken gebruik van deze gelegenheid om zonder veel kosten mensen van andere landsaard. dikwijls ook uit andere werelddelen, te leren kennen. Behalve voor de zomer vakantie zijn in probleemgebieden ook werkkampen voor langere tijd. Nauw met de bovengenoemde werk zaamheden verbonden, en dikwijls daaruit voortvloeiend, zijn de werk zaamheden bulten het bureau. Wegens het grote gebrek aan kamers in Amers foort is op instigatie van het MAIbu reau de BAHA opgericht, een stichting die slooppanden van de gemeente krijgt en de kamers daarin verhuurt aan per sonen die op andere wijze moeilijk on derdak komen. Daarnaast zit de bure auleidster in het bestuur van de Stich ting voor Buitenlandse Arbeiders Eem- land, voor opvang en huisvesting van de gastarbeiders, in het bestuur van het Open Jongerencentrum Amersfoort, in de Raad voor Jeugd en Jongerenwerk en in de Amersfoortse Contact Com missie. Omdat op het bureau steeds» weer werd gevraagd naar een moge- m lijkheid voor jazz- en beatballet is^ moeite gedaan om een cursus in Amers- m moeite gedaan om een cursus in^ Amersfoort te organiseren: Sinds sep- k tember is het nu mogelijk om in der Muziekschool deze moderne vormen^ van ballet te beoefenen. Sinds kort^ is in Amersfoort een wetswinkel werk- k zaam, aangetrokken door hetMAIbure- P au. Door de vragen die komen weet w het Bureau waar de lacunes of knel- m punten zitten op velerlei gebied, en het hoopt dat het door mee te helpen m deze op te heffen 'n bijdrage kan blijven Filmagenda voor de speelweek van donderdag 4 t/m dinsdag 9 mei 1972. GRAND THEATRE Donderdag t/m dinsdag: ,,Ben Hur", 14 jaar. Van woensdag af: ,,the Aristocats", a.l CINEMA AMICITIA Donderdag t/m dinsdag ,,Wie een kuil graaft voor 'n ander,a.l. Zaterdagmiddag, 2 00 uur; zondag middag, 1 30 uur. Groot kinderfeest. ,,De 3 stooges en de sterke man", a 1. CITY THEATER Alleen donderdag: Dinosaurussen regeerden de wereld". 14 jaar. Vrijdag t/m dinsdag. ,,Sartana,( genadeloze wreker", 14 jaar Zaterdagavond, aanvang 11.30 ut Nachtvoorstelling .Minnesota Clar REMBRANDT THEATER Donderdag t/m dinsdag: Liefde techniek in de perfektie", 18 j^, AANVANGSTIJDEN Grand theatre Dagelijks, ook zonta 2.00 en 8.00 uur. Cinema Amicitia: Zaterdag: 6 45 9.00 uur; zondag: 4.15, 6 45 en 9o uur; overige dagen: 2 00 en 8.00ut City Theater- Zondag: 2.00, 6.45 j 9 00 uur; overige dagen- 2.00, 6( en 9.00 uur. Rembrandt Theater: Zaterdag en dag: 2.00, 6.45 kn 9.00 uur; overig dagen alleen 8.00 uur. bijdrage kan blijven jn van de gemeen schap van Amersfoort en omstreken. geven aan 't welzijn van de gemeen- HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! Deskundige verzorging van uw administratie Discrete verzorging van uw belastingaangifte Adviezen inzake fiscale aangelegenheden Adviezen en bemiddeling inzake verzekeringen Billijke tarieven. Leusden-Zuid Schutterhoeflaan 47 Tel. 03490-10251 wooooawaoeoooooaoeooeooo:^ We houden van haar Zo echt met elkaar We gaan dat eens fijntjes versieren Denkt u er aan zo'n fijne taart te bestel len in diverse smaken en prijzen. ZWARTEWEG 6 TELEFOON 1263 LEUSDEN-CENTRUM LEUSDER HEITJE! MAKEN HET HELEMAAL i WEET JE WEL Feuilleton door Frank van Falekenoordt - 15 - Blijkbaar met enige tegenzin zette ze zich neer bij haar vader in een gemakkelijke stoel En opnieuw had Bert gelegenheid haar te bewonderen. De eenvoudige bloes, die ze droeg, accentueerde haar vormen en van on der de donkere rok staken een paar stevige benen uit Ik verlang er ge woon naar, haarinm'narmentenemen, wist hij God, wat ben ik verliefd op dit bekoorlijke wezentje' Hoewel hij tegen één uur had willen opstappen, verwachttendeex-direkteur en zijn vrouw, dat hij zou blijven lun chen. ,,We zien u toch al niet te vaak, meneer Galestad, dus we willen zo lang mogelijk van uw gezelschap pro fiteren." Tijdens het eten kwam het gesprek op een concert, dat die avond in de stad gegeven zou worden. ,.We hebben twee kaarten," verduidelijkte Levendaal, ,,maar veel zin hebben we eigenlijk niet. Het weer is me te slecht Zeg," alsof het een plotselinge interessante ontdekking was. zo kwam het er uit, ,,is dat niet iets voor jullie9 Het zou jam mer zijn om die kaarten te laten ver lopen. Bert, die niet het minste verstand had van klassieke muziek, knikte ent housiast. ,,Dat lijkt me geweldig. Als Betty me de eer wil aandoen, zal ik haar graag willen begeleiden." Het meisje keek op van haar bord Gedurende enkele ogenblikken ontmoet ten hun blikken elkaar Doorgestoken kaart van de oude heer, begreep Bert. Die ziet waarschijnlijk wel wat in me als zijn schoonzoon. En met dit grapje heeft hij zijn dochter overrompeld Maar ze beheerste zich vuiKomen. ,,Het zal de vraag zijn, papa. of meneer Galestad tijd heeft." ,,Maar natuurlijk, waarom zou hij niet? Het is toch zaterdagavond9 Zeg, het wordt nogal laat, als u geen ver dere verplichtingen heeft, wat ons be treft, kunt u best blijven logeren. Mis schien is het voor u wel eens goed, om er een weekeinde helemaal uit te zijn." ,,Ik ben maar een eenzame vrijgezel, meneer Levendaal," antwoordde Bert lachend. ,,Als Betty geen bezwaar te gen mijn gezelschap heeft vanavond?" Tenslotte knikte ze .Ik stel het bijzonder op prijs, meneer Galestad.' Verbeelde hij het zich, of legdeze de klemtoon op het woord bijzonder"? ,,Dat is dan afgesproken Ik hoop niet, dat avondkostuum verplicht is, want dat bezit ik namelijk helemaal niet." Welnee, die tijd is in Den Haag ook voorbij, meneer. Enkel nog voor heel speciale gelegenheden Bijvoorbeeld tijdens tijdens het Holland Festival." Die avond zaten ze naast elkaar in een loge te luisteren naar de muziek. Het viel Bert wonderwel mee. Hij vond bepaalde stukken zelfs mooiHet meisje zat met een vrij onbewogen gezicht te luisteren. Er was wei mg gelegenheid tot conversatie. Eén keer had hij zijn hand op de hare gelegd, maar ze had hem teruggetrokken. Hij had koud aan gevoeld. Ze is een blok ijs. dacht hij Hoe kan ik haar ontdooien? En is het wel mo gelijk? Zouden diegoddelijke lippen wel ooit beroerd zijn door die van een man? Weet ze eigenlijk wel. wat liefde is? Op al deze vragen wist hij geen ant woord Na het concert stelde hij voor. er gens nog wat te gaan drinken, maar ze schudde haar hoofd. Vader en moeder rekenen er op, dat we meteen naar huis komen Hij zal wel een borreltje klaar hebben Zaterdagsavonds is dat zode gewoonte. .Zoals je wilt,' antwoordde hij Het meisje merkte duidelijk de teleurstel ling in zijn stem ,,Hoe vond je het concert?" ,,Ging wel ,,Ging wel?" herhaalde hij ,,lk vond sommige stukken zelfs ontroerend." Mogelijk," antwoorde zij De ver tolking van de derde symphonie van Beethoven was alles behalve onbe rispelijk Hij wist nauwelijks nog. welk stuk dat was Het was immers voor het eerst van zijn leven, dat hij naar een klassiek concert was geweest? Wat ging hij eigenlijk uit9 Nu ja een enkele keer naar de bioscoop en als er een mooi stuk liep, naar de schouwburg. Voor de rest zat hij in zijn eentje thuis en vermaakte hij zich met wat lektuur, dat hij in het weekeind kocht Ten slotte moet je toch op de een of andere wijze een zondag doorbrengen In huize Levendaal werden ze vrien delijk begroet. ,,En? Hoe was het con cert? Zo. niet geheel onberispelijk? Ja, dat is jammer. Vreselijk jammer Maar wat doe je er aan? Onze onvol prezen Willem Mengelberg hebben we niet meer en de dirigenten van deze tijd. Nee, zoals Melgelberg is er na dien geen enkele meer geweest Het werd laat, de klok had reeds lang het middernachtelijk uur gesla gen, toen Bert de trap opliep naar de hem toegewezen logeerkamer Betty had zich verontschuldigd en was kort na haar thuiskomst naar haar kamer gegaan. Voordat Bert naar boven gegaan was, had Levendaal hem nog even ter zijde genomen. Betty is een schat van een kind, meneer Galestad. en bijzonder toegewijd voor ons. Maar ze heeft het verlies van ons bedrijf niet helemaal kunnen verwerken. Hebt u wat geduld met haar. Ze wordt op de duur wel weer de oude. Maarikgaran- deer u: ze is een schat De man, die haar nog eens naar het altaar geleidt, krijgt een lot uit de loterij." In bed dacht Bert een lot uit de lo terij kan ook een niet zijn Zondagmorgen was Bert, gewend vroeg op te staan, al om acht uur beneden Tot zijn verbazing liep Betty ook al rond, in een kimono, die ze haastig toe trok, toen ze hem zag komen. ,.0, neem me niet kwalijk, maar ik was klaart wakker en kon niet langer blijven liggen Dan krijg ik hoofdpijn Hopelijk ben ik niet te vroeg9" Ze schudde haar hoofd en wees naar de ontbijttafel Als u een kwartiertje geduld hebt Zelf sta ik doorgaans ook bijtijds op. De oudjes komen met voor een uur of tien beneden, Hoe hebt uge slapen?" ..Uitstekend, in één ruk door." ..Daar liggen tijdschriften en kran ten. En sigaretten, als ik me niet vergis. Maak het u gemakkelijk." Een kwartier later zaten ze samen aan het ontbijt, dat vrijwel zwijgend werd genuttigd. Op een gegeven ogen blik greep Bert over de tafel heen haar hand en hield die stevig vast. Ze pro beerde zich los te rukken, zijn greep knelde haar zo, dat ze de poging op gaf Met opget rokken wenkbrauwen keek ze hem aan Betty, een vraag, recht opdevrouw af En ik verlang een eerlijk antwoord Waarom heb je zo'n hekel aan me9 Wat heb ik gedaan, dat je me zo op een afstand houdt?' Hij zag het begin van een blos op haar wangen komen. Ze stelde enkel een weervraag. Hoe komt u op dat idee, dat ik een hekel aan u heb, meneer Galestad0" Alsjeblieft, Betty, laat dat vormelijke meneer eens achterwege Ik heet Bert. maar dat wist je al lang En het ant woord op je vraag luidt ,,Dat voelt een man. Intuïtief. En merkt het aan ver schillende kleinigheden Bijvoorbeeld?" Ze keek hem met een spotla'ch aan. ..Bijvoorbeeld, datje probeert je hand los te rukken? Zijn greep verslapte Bijna onmiddellijk trok ze haar hand terug. ,,Zie jewel?" vervolgde hij. met enige triomf in zijn stem ,,Je levert zelf een bewijs." Toen ze niet antwoordde, keek hij even in het rond ,,Als ik nu optsta en je kus. krijg ik dan een klap op m'n wang?' Het rose op haar gezicht werd nu dieprood Automatisch schoof ze haar stoel een eind achteruit. ,,Je moet het eens durven!" siste ze door haar tan den heen ,,Ik haalde m'n nagels over je gezicht!" Hij legde het servet naast zijn bord en stond, opeens gedecideerd, op ..Juist. Dat spreekt tenminste duide lijke taal Nu weet ik, wat ik aan je heb Sorry, dat ik geprobeerd heb mijn gezelschap aan je op te dringen. Als ik geweten had, hoe jouw sympathieën ten opzichte van mij lagen, zou ik me wel tien keer bedacht hebben. Wil je me verontschuldigen bij je ouders0 En hun bedanken voor hun gastvrij heid? Na vanmorgen zie je me niet meer Het ligt niet in mijn lijn om ie mand tegen zijn of haar zin lastig te vallen Hij boog even voor haar en liep daarna met stevige passen naar de deur Nog voor hij die had kunnen ope nen, was ze opgesprongen en had ze hem ingehaald. Met beide handen om knelde ze zijn arm Alsjeblieft. Bert, doe dat niet Hoe moet ik dit verant woorden tegenover papa?" Hij draaide zich om. De boosheid verdween even snel als ze was opge komen. Hij keek haar enkele ogen blikken aan Zoals ze daar stond, een hoogrode kleur op haar gezicht, de smekende uitdrukking in haar ogen, was ze een vrouw om gek van te worden. Het liefst zou hij de koorden van haar kimono losmaken om vervolgens zijn hand op haar borst te leggen En zijn mond op de hare drukken. Maar hij bedwong dit verlangen Hij loosde een diepe zucht ..Als jij zegt Blijf alsje blieft. ik wil het graag, dan blijf ik. Zonder enige verdere verplichtingen van jouw kant." Langzaam liet ze hem los En met gebogen hoofd zei ze hem na. .Blijf alsjeblieft. Bert, ik wil het. .graag." Nogmaals keek hij haar onderzoe kend aan. Toen dwong hij met zijn hand haar kin omhoog, zodat ze hem moest aankijken Alleen als je het werkelijk meent, Betty. Mijn god, kind, je moest eens weten, hoe gek ik op je ben .Ik heb het gevraagd, zoals jij het wilde." fluisterde ze. haast onhoor baar, terwijl ze haar ogen sloot. ,,Laat me alsjeblieft probeer het te begrijpen. ik kan het niet... Hij liet haar onmiddellijk los. Sor ry, Betty, dat ik me even liet gaan Vergeet het meteen Dat is het beste. En voor de rest, ik zal me als heer gedragen, daar kun je op rekenen. Al leen wil ik je dit zeggen, je hebt de eerste dag al. dat ik je zag. een diepe indruk op me gemaakt. En ik kan je comfort geven. Je zult direkteurs- vrouw worden Ik zal je autorijden le ren en je een wagentje geven. Ik zal een nieuw huis voor je bouwen, dat je naar je eigen smaak mag inrichten. Ik zal je beschouwen als mijn koningin Denk daar eens over na." Ze knikte enkel, waarna ze zich om draaide en naar de keuken liep. Hij zat al enige tijd te roken bij het raam, toen ze terugkwam om de ontbijtta fel gedeeltelijk op te ruimen Ze had zich intussen gekleed Misschien had ze zijn gevoelens gepeild9 Wie kon een vrouw ooit helemaal doorgronden? HOOFDSTUK 15 's Middags reden ze de stad uit. Ze had onmiddellijk toegestemd, toen hij voorgesteld, een ritje te maken. Tij dens deze tocht zei hij. zonder haar aan te kijken. ,,Ik heb» in Oosterbeek aan de Schelmseweg een stuk grond. Het behoorde indertijd aan meneer Derksen, de vroegere eigenaar van de fabriek. Die wilde er op bouwen, maar toen hij het bedrijf aan mij overdeed, wilde hi) Oosterbeek uit. Dus nam ik ook de grond over Daar mag ik bou wen Met mijn relaties in de gemeente Renkum heb ik binnen afzienbare tijd een bouwvergunning. Ik zal met een kennis van me, die architect is, op dracht geven, een ruwe schets te ma ken. Die is met een paar weken klaar Die stuur ik naar je toe. Per post Bekijk hem maar en als jij er in de toekomst toe kunt komen, met me te trouwen, mag je eigenhandig die ver anderingen in de tekening aanbrengen, die je gewenst acht. Ik zal een eigen boudoir in de tekening laten opnemen Dat wordt jouw onbetwistbaar domein, waar zelfs ik niet zal mogen komen. Je zult onder alle omstandigheden je privacy kunnen behouden Als mijn vrouw zal ik je kunnen introduceren in de societykringen van Oosterbeek en Arnhem. Je zult ontegenzeggelijk één der knapste vrouwen zijn, naar wie iedereen met bewondering opkijkt Men zal je vragen zitting te nemen in comité's Je zult jeverdienstelijkkun- nen maken op de wijze, die je zelf verkiest. Je krijgt een wagen van me naar je eigen smaak. Ik zal zorgen voor personeel, zodat je het gemak kelijk zult hebben Ik weet niet. of je hobby's hebt, maar die zul je in ons huis dan kunnen uitleven Wil je een dag of een weekeind naar Den Haag, dan zul je vrij kunnen gaan, alleen, of met mij. net zoals je zelf verkiest. Je zult geen enkele zorg hebben Op de dag van ons huwelijk schenk ik je een pakket aandelen van de fabriek, het gedeelte, dat eens in Den Haag was Dan zul je mede-eigenaresse zijn. We trouwen op huwelijksvoorwaarden, zo dat die aandelen je ffnvervreemd ei gendom blijven. In ruil voor dit alles vraag ik enkel jouw genegenheid en een bedgenoot Maar dit laatste enkel als jij ook wilt Ik zal je nooit ergens toe dwingen, dat ligt niet in m'n aard. Zakelijk ben ik misschien erg vooruit strevend, privé ben ik een geduldig mens Ik ben met weinig tevreden Maar ik zal je desondanks liefhebben en ver wennen. Je zult van me kunnen krijgen, wat je hartje begeert Denk over dit alles maar goed na en weeg voor- en nadelen tegen elkaar af Het hier ik bedoel in Den Haag blijven, bij twee mensen die maar ouder worden Of sa men een nieuw geluk opbouwen. Ik neem aan. dat je met mij als je echtgenoot wel voor de dag kan komen". Al die tijd had ze zwijgend geluis terd, terwijl hij met vaardige hand de grote wagen door het drukke zondags- verkeer loodste En toen ze niet ant woordde, stak hij een sigaret op en keek nors voor zich uit. Opeens voelde hij haar hand op zijn arm. Een ogenblik keek hij haar van terzijde aan. Er lag een zachte blik in haar ogen. ,,Wat je allemaal aanbiedt, is geweldig, Bert. Alsikzeg.datik overdonderend ben, is het nog maar zwak uitgedrukt Waarom doe je dit al lemaal? Ik neem aan, dat er in jouw vriendenkring tientallen jonge vrouwen zullen zijn, die jouw aanbod met beide handen zouden aangrijpen. Al was het enkel uit vrees, dat je het alsnog zou intrekken. Waarom ben ik het, Bert?" ..Stel geen vraag, waarop je zelf het antwoord weet, Betty. Ik houd van je, daarom. Ik ben gewoonweg krank zinnig verliefd, zo, nu weet je het. Ik verlang er gewoon naar, je te kussen, maar ik heb je al gezegd, dat ik me zelf kan beheersen. Zonder jouw toe stemming raak ik je zelfs niet aan". Sorry, Bert. ik begrijp het. Nu wel Geef me alsjeblieft nog wat tijd. Ik het overrompelt me allemaal. Maar op de een of andere manier ben je lief. Ik ben ervan overtuigd, dat ik het als je vrouw goed zal hebben. Heelgoed. Maar nu kan ik nog geen antwoord geven. Probeer het te begrijpen" Hij knikte. ,,In orde, Betty. Je kent nu mijn gevoelens. Zo, nu gaan we in Noordwijk thee drinken Ik weet een heel keurige gelegenheid". Die avond namen ze met een lange handdruk afscheid van elkaar indegil van het grote herenhuis Hij hield en haar hand vast ,,Wat wordt het. Bé ty? Vaarwel? Of tot ziens?" Ze begon weer te blozen, toen i antwoordde- ,,Kom nog eens tem Bert". 2 HOOFDSTUK 16 Nog geheel onverwacht werd de ver loving bekend gemaakt tussen Be., Galestad en Betty Levendaal Het Ier, dat de enige dochter van de fabrika Levendaal te zijner tijd een goed huw lijk zou doen. deed de Haagse kringé van oude bekenden weer openga-s Vrienden en vroegere zaken re latiesj die Levendaal sinds de verkoop van« fabriek hadden genegeerd. kwarc< eensklaps weer aanlopen of zochtë nieuw kontakt. Bert begreep terstca wat er in zijn toekomstige bruid oe ging, toen men haar poeslief gelii wenste met de verloving. In haai b: verachtte ze deze mensen, die het zn kende schip als ratten hadden verlata maar, nu het blijkbaar weer gelid werd, terugkwamen. Doch op haar ff zicht was er niets van te merk?- Glimlachend nam ze de gelukwens in ontvangst en af en toe keek ze Bt? veelbetekenend aan. Hoe goed begre? hij dit gecompliceerde vrouwtje. Het was op een koude januari-avos: toen hij haar voor het eerst in zijn ar men hield en kuste. Na enige schroa kuste ze hem terug. Daarna verborgt» haar gezicht tegen zijn borst. M'n geduld met dit lieve kind is otf voor niets geweest, wist hij en g voelde hij een zekere triomf He» moeilijk moet het voor haar gewees zijn om over dat zogenaamde haatcoE- plex heen te komen. Zó «39 co» -25- De maat snikte bijna van vreugde, toen hij bij zijn Troeteltje was .Wacht maar. zoet beestje!" sprak hij teer. Baasje zal die lelijke schuur wel van je rugje afhalen!". Vervolgens werkte hij zichzelf in het binnenste van het houten gebouwtje en begon met zijn vuisten op de planken te slaan. De agenten hadden zich intussen mees ter gemaakt van de professoren Knik- kerbok ,,U bent gearresteerd wegens diefstal van een eh beest, ge naamd Troeteltje!" zei een der agen ten streng. ,,Maar het is een pracht exemplaar voor de wetenschap!"jammerde Zebe- deus Knikkerbok. ,,Ziet u dat niet in?" ,,Een exemplaar uit de tijd van de sauriërs'" viel Zacharias hem bij wetenschap gaat altijd voor!' ,,Laat ze maar lopen!" zei Kappie moeid tegen de agenten ..Hetzoupn3 tig zijn geweest als de diefstal? lukt was, want dan waren wij tenE» ste van dat ellendige dier af geweesf ,,U begrijpt ons!" nepen de profes* ren blij. ,,U voelt zeker voor de we» schap'"

Leusder Krant | 1972 | | pagina 8