Feest in Achterveld „basisschool op nieuwe basis" UITGESTELDE LAMPION OPTOCHTEN IN LEUSDEN/Z. EN ACHTERVELD GESLAAGD Openbare Basissehool Aehterveld: [OENSDAG 10 MEI 1972 LEUSDER KRAMT 3. I Michels. „Spaanse zanger" 4. Wilmoed Fokkema, „Pipo" 5 N. Dijkstra, .Zigeunerin" 6 A. de Graaf, „Sneeuwman" 8 M. Vreugdenhil, „Balonnenmeisje" 9. H. Wander. „Veluws Boerinnetje" 10. Catalijn Knijff, „Boertje" 11. M. Berends. 12 Bert Apeldoorn, „Clown" 13. Maarten Huurdeman, „Kunstschil der" 14 F Frederiks, „Fee" De prijs-uitreiking vond plaats op zaterdag 6 mei om 14.30 uur in„'tRos Beyaart", Hamersveldseweg 55 te Leusden-centrum ACHTERVELD - Zaterdag j.l heeft de door slechte weersomstandigheden uitgestelde lampionoptocht voor de jeugd ook in Achterveld plaatsgevon den. Het aantal deelnemertjes was wel wat minder dan in voorgaande jaren, maar aan de kostumering was meer ourzitter van de K.P.J Willen van iddelaar, oogstte bijzonder veel suc- es met zijn immitatie van André van met het liedje Angéliquie Ven, die de dienst leidde, liet in zijn toespraak nog even de 40 jaren de re vue passeren „Wij kunnen dankbaar en verheugd zijn voor hetgeen mede door uw organisatie is bereikt. Maar wij mo len het hierbij niet laten. Er is in de we reld, ook en vooral in de agrarische sector, zoveel armoede door onrecht, zoveel willekeur van de sterkste, dat *ij daar niet in mogen berusten. Ook vij zijn verantwoordelijk, met alle ons eo dienste staande middelen moeten wij lier verandering in brengen. Wij zijn niet vrij zolang nog één mens slaaf is" ildus pastor van de Ven. De heer C Kooloos memoreerde ook de 40 jaren die de organisatie nu be staat. „Veertig jaar geleden, tijdens de moeilijke crisisjaren werd ook hier in Achterveld uit nood de ABTB geboren In die moeilijke jaren waren het vooral de boeren die zware klappen moesten incasseren De ABTB wilde hierin ver andering brengen. Maar naast de strijd om het bestaan trachtte de organisatie ook en vooral op godsdienstig, maatschappelijk en ze delijk terrein invloed op haar leden uit te oefenen. Er is op materieel gebied veel bereikt en daar zijn wij dankbaar voor. Maar het lijkt er soms op of er geen andere waarden meer zijn Het geestelijke terrein wordt steeds meer naar de achtergrond verdrongen. Onze tijd is niet meer te vergelijken met die van voor veertig jaar, wij staan nu voor problemen die om een oplossing schreeuwen. Maar gooien wij niet al te gemakkelijk principes over boord Zijn wij op de goede weg om een gezonde maatschappij op te bouwen0" De heer Kooloos bracht ook dank aan de pio niers, de werkers van het eerste uur. „In die moeilijke beginperiode hebt u de handen ineengeslagen, stug doorgezet en zodoende de basis gelegd voor een menswaardig bestaan van de boei Wij jongeren zijn verplicht, dit werk niet alleen in stand te houden, maar ook verder uit te bouwen" Burgemeester Van der Post ver klaarde met genoegen naar Achterveld te zijn gekomen. Hij feliciteerde deju- de met genoegen naar Achterveld te zijn gekomen Hij feliciteerde de ju bilerende organisatie, die haar nut en bestaansrecht in die veertig jaren dui delijk heeft bewezen Hij onderstreepte nog eens de woorden van de voorzitter „Deze waarden mogen niet uit het oog zedelijk streven van de organisatie „De e waarden mogen niet uit het oog worden verloren. Zij zijn van levensbe lang voor een gezonde en krachtigé Na de kerkdienst begaven allen zich öar ,,Ons Gebouw" om het jubileum epstelijk te vieren De voorzitter van to ABTB, de heer C. Kooloos mocht on- tor de talrijke aanwezigen ook burge meester mr A H. van der Post, wet- louder Bijleveld en de heer J vanBen- om, voorzitter van de ABTB, kring "recht en tevens afgevaardigde van het 'oofdbestuur, begroeten. Ook afgevaar- De heer J. van Dijk ontvangt van de heer Jan Schouten een gedenkplaat terwijl de heer J Tijmensen verheugt toekijkt Jan Schouten met een spelletje van alle Jannen Van Achterveld. „levensloop" van de jubilerende vere nigingen. Daarna trad de boerenkapel van „Door Wilskracht Sterk" op De heer J. Schouten (jan) installeerde de „Jannenclub" „Geen Johannén, Jhonnen of wat dan ook, maar uitsluitend Jannen" verduidelijkte de heer Schouten. Het bleken er een 20-tal te zijn, inclusief Pator van de Ven en de heer van Ben- turn van het Kringbestuur Daarna bracht quizleider Jan Schouten een wed strijd in eensgezindheid van een echt paar en een adspirant-echtpaar Het „getrouwde." echtpaar won tenslotte met een gering verschil Imitator Wim van Middelaar sloot de rij met een imitatie a la André van Duyn Het zou feilloos verlopen zijn als de technische apparatuur em niet in de steek zou hebben gelaten. Van de drie jonge geit jes welke hij mede ten tonele voerde werd er een onder de aanwezigen verloot, de twee anderen werden Ameri kaans verkocht. Na dit specktakelstuk en een dank - woord van voorzitter Kooloos werden de stoelen aan de kant geschoven en kwam Eddy van de Brink in actie. Deze mu zikant is in staat om met zijn uitge breide apparatuur een hele zaal vol aanwezigen in beweging te brengen Het was een prettig besluit van de jubileum viering. kelijk de moeite waarde om al die Pippi Langkousjes, piraten, zigeuners, Pipo's, spoken met lichtgevende mas kers enz eens van dichtbij te bekijken! Om 20.00 uur trokken de kinderen met aangestoken lampionnen in optocht door de straten van Leusden-zuid, voorafgegaan door de Leusdense majo rettes en het harmoniekorps „Lisi- duna". Voor de kinderen en de ouders, die zich veel moeite hadden gegeven om voor een vaak originele aankle ding te zorgen, was het spijtig, dat het weer begon te regenen, zodat vele ou ders de allerkleinsten ijlings naar huis moesten brengen De uitslag van de gekostumeerde lampion-optocht te Leusden-zuid werd: Groepen: 1. Agnes Osnabrugge, „Geen geweten op het voetbalveld" 2. Albert Herder, „Indiaantjes" 3. Thijs Woudstra, „Knalgroen" 4 Hofmeester, „Kozakken" 5 Inge Toornstra, „Fabeltjeskrant" 6. Marga van Dalen, „Dracula" Jan van Linschoten kreeg een troostprijs. Enkelingen: 1. E. v. Amerongen. „Pietro Paljas" 2. Gonna de Kruiff, „Fries Bbrinne- tje" SAMENVATTEND. TOELICHTINGSAVOND Op de foto's: Beelden uit de lampionnen-tochten. In aansluiting op het bovenstaande worden alle belangstellenden uitgeno digd tot het bijwonen van een ouder voorlichtingsavond op woensdag 17 mei 1972 in Cafe-Restaurant Buitenlust, Hessen weg 337 te Achterveld. Aanvang 20.00 uur. Burgertieester mr A H van der Post tijdens zijn jubileum toespraak tot de feestvierende verenigingen. Foto Janus Visser. maatschappij" aldus de burgemeester. De heer J. van Bentum feliciteerde de jubilerende vereniging namens het hoofdbestuur. Een gedeelte van de jeugdige K.P.J.ers achter in de zaal had maar weinig interresse voor de woorden van de diverse sprekers. Zij gedroegen zich zo luidruchtig dat dege nen die daar wel belang in stelden soms de grootste moeite hadden, desprekers Na dit officiële gedeelte kwamen de te verstaan. Na dit officiële gedeelte kwamen de diverse adspirant-artisten uit de ABTB en de KPJ aan bod. Gernt Tijmensen beet de spits af met heh gedicht „Uit grootmoeders tijd" Daarna toneel anno 1932. Een stuk gezinsleven uit die tijd waarin de noodzaak van een sterke boerenorganisatie centraal stond en daarna de vergadering van de inmiddels opgerichte ABTB. Hierin ontbrak ook de humor niet. Hulde aan de al wat oude re en oude ABTB-ers die er niet tegen op hebben gezien voor deze gelegenheid „op de planken" te verschijnen Een zangduo, bestaande uit de lieer en mevrouw van Burgsteden bracht de moest op Koninginnedag worden uit gesteld door het zéér slechte weer. Het plein van de Chr. Basisschool aan de Pr. Beatrixlaan stroomde te gen half acht vol met verklede en ge maskerde kinderen, vergezeld van vele belangstellende ouders Het was wer- ACHTERVELD - We leven in een tijd waarin ouders steeds meer het belang van een juiste schoolkeuze voor hun kind, onafhankelijk van godsdienst of politieke richting, gaan inzien. Aangezien het kind belangrijke jaren van zijn leven op de basisschool moet doorbrengen, kiest men steeds bewus ter voor die schoolvorm, waarin elk kind zich niet alleen gelukkig voelt, maar zich ook optimaal kan ontwikke len. Met het oog daarop lijkt het wense lijk de schoolvorm en de pedagogisch didaktische beginselen en uitgangspun ten van de „openbare basisschool" te Achterveld uiteen te zetten, om tege moet te komen aan de mogelijkheid een juiste keuze te maken. Het traditionele jaargangsklassesys- teem zal worden afgewezen. Dit sys teem kan worden omschreven als een onderwijsorganisatie waarbij alle leer lingen van eenzelfde groep dezelfde leerstof volgens dezelfde methode in dezelfde onderwijs leersituatie aange boden krijgen en moeten verwerken. Al de raderen van dit systeem zijn op twee beginselen afgestemd: 1. leerlingen, die niet passen in dit mechanisme, kunnen en moeten blijven zitten; 2. In dit systeem staat de leerstof centraal. Elk jaar zal een leerling een bepaalde hoeveelheid leerstof moeten leren be heersen om tot een volgend schooljaar - dat betekent een ander klasselokaal en een andere leerkracht - te mogen wor den toegelaten. DOOR Door deze uniformiteit kan men niet beantwoorden aan de grote verschillen die er bestaan in het onderwijsgebeu- ren. Deze verschillen zijn aanwezig tussen de leerlingen onderling, de leer stofonderdelen en de methodieken Een systeem dat t.o.v. de leerlingen en de leerstof en de daarbij gebruikte methodieken gelijkschakelend preten deert te zijn, moet worden afgewezen Een schoolmodel dat aan het al te strakke keurslijf van gelijkheid en ge lijktijdigheid tracht te ontkomen is veelal veeleer aanvaardbaar. Niet iedere leerling behoeft op het zelfde moment met het aanleren van vaardigheden te beginnen. Het moet mogelijk zijn dat de start hiervan voor bepaalde leerlingen reeds aanvangt in de kleuterschool. Uit onderzoeken is gebleken dat ong 14% van de kinderen al bij de entree in de eerste klas kunnen lezen. Voorde zwakbegaafde of trage leerlingen moet het mogelijk zijn dat deze na de offici ële intrede in de basisschool nog niet direkt behoeven te starten met b.v. het lees- en schrijfonderwijs. Aan deze leerlingen kunnen dan hulp- en/of com pensatieprogramma's aangeboden wor den. Door een gericht gebruik van speelwerkbladen en speelleermiddelen kan men het beheersen van deze voor waarden bevorderen Bij het ongelijktijdig aanvangen van het leerproces dient zowel de kleuter leidster als ook de onderwijzeres van de basisschool aandacht te besteden aan de voorwaarden orn met lezen of reke nen te starten. Noodzakelijk hiervoor is een voortdu rend contact van kleuter- en basis school om het gelij school om het ongelijktijdig aanvangen zonder spanningen voor het kind te la ten verlopen (De openbare kleuter school zal in 1973 starten en men streeft ernaar dat deze school een een heid zal gaan vormen met de basis school). Dit ongelijktijdig aanvangen van het leerproces heeft voor de school als to taliteit tot gevolg dat men van het tra ditionele jaargangsklassesysteem zal moeten afwijken. Leerlingen die in het kleuteronderwijs reeds een aanvang hebben gemaakt met het voorbereidend lezen- en/of rekenen moeten de mogelijkheid hebben door te gaan zonder stagnaties Deze school zal dan ook moeten wer ken met een flexibel organisatie-model waarin niet alle leerlingen de verschil lende tussenniveau's en einddoelen ge lijktijdig bereiken. Tevens zullen de verschillende groepen van leerlingen op ongelijke tijden aanvangen rnet het aanleren van b.v de leestechniek Een groep van begaafde en goede leer lingen kan reeds voortijdig het voort gezet leerproces beheersen, b.v. op het eind van schooljaar 4 De hierdoor voor deze groep openvallende uren kunnen met andere zinvolle taken worden opge vuld, b.v. uitdiepen van verschillende projekt-onderdelen „DE VERTIKALE SCHOOLOPBOUW" Met betrekking tot het voorgaande zal het duidelijk zijn dat deze openbare basisschool niet zal kunnen en mogen werken met het jaarklassensysteem Het groeperingssysteem, waarmee de ze school zal gaan werken, zal als in delingscriterium ook de leeftijd van de leerlingen hanteren, maar dan met een spreiding van drie jaar. (een structuur die ontleend is aan het Jena-plan) Men spreekt dan ook wel van stamgroepen. a. onderbouw (6-9 jarigen) b. bovenbouw (9-12 jarigen) De groepsindeling binnen de onder en bovenbouw zal evenmin statisch mo gen zijn. Flexibiliteit in groeperen blijft hierbij voorwaarde Er is reeds gesteld dat leerlingen voor het aanleren van de ene vaardigheid, b.v. het rekenen, beter scoren dan voor het aanleren van een andere vaardig heid, zoals het lezen. Voor hoofdreke- nen kan men betere „cijfers" behalen dan voor redaktie-rekenen. Het is dus niet zinvol leerlingen van b.v. een test uitslag in één en dezelfde groep te plaat sen. Zo zullen de rekengroepen vaak an dere leerlingen bevatten dan leesgroe- pen Hierbij is het gevaar aanwezig dat de goede leerlingen, de minder goede leer lingen en de zwakkere leerlingen bij eengeplaatst worden (homogeen groe peren). Uit onderzoeken is weer komen vast te sta staan, dat constante homogene groeps vorming afgewezen dient te worden. Het gevaar van het vergroten van reeds aan^ wezige meer- of minderwaardigheids gevoelens is namelijk bijzonder groot. Het is dan ook noodzakelijk dat goede leerlingen ook met de zwakste leerlin gen meerdere malen samenwerken (he terogeen groeperen). „LEERSTOF" Dat ieder leerling in het traditionele jaargangsklassesysteem voor rekenen per klas gewoonlijk twee deeltjes moet fdoorwerken is een absurditeit. Zowel de vlotte en begaafde leerlingen als de langzame en minder begaafde leerlin gen kunnen hierdoor gefrustreerd wor den. Ook voor het verwerken van ande re leerstofonderdelen staat het aantal deeltjes per leerjaar vast Het is juis ter deze gelijkheid en gelijktijdigheid te verzwakken en te vervangen door an dere meer flexibel gerichte beginselen. Het moet mogelijk zijn het programma voor de begaafde leerlingen te versnel len en voor minder begaafde leerlingen te vertragen. Door dit versnellings- en/of vertra gingselement in te voeren kan men vooral tegemoet komen aan het ver schillende tempo van de leerlingen. Het mag echter niet zo worden dat een be gaafde en vlugge leerling door een ba- sisleerstofpakket kan snellen, zonder zich nader in deze pakketten in meer uitgebreide vorm verdiept te hebben. Deze verdieping (verrijking) kan men verwerkelijken door het aanbieden van verrijkingstaken. versnelling vertraging verrijking verdieping individualisatie Door deze individualisatie kan men het volgende bereiken: - versnelling, vertraging en verrijking van het programma - losmaking van vaste leerstof van de jaarklas - automatische opheffing van het zit tenblijven - geen spanningen door „achter-zijn" na ziekte. De openbare basisschool te Achter veld, die zal gaan functioneren op grond van een nieuwe basis, zal rekening hou den met al die componenten die een flexibel onderwijsgebeuren garande ren. a. De verschillen, die optreden wan neer de leerling als individu wordt ver ondersteld, zijn van dien aard dat het jaarklassensysteem niet meer te hand haven is. b Een vernieuwing van het onder wijs zal mislukken, als het gezin er buiten wordt gelaten Men moet in de vormgeving van de leeractiviteiten en lesinhouden ermee rekening houden dat het kind de gehele dag leert en er vaart. De ouders moeten kunnen zien en begrijpen, dat de school niet zomaar iets vreemd doet, maar dat het aansluit bij datgene wat de ouders van hun eigen kinderen kennen. Om het leven op school herkenbaar te houden, moet er een open en levendig contact tussen gezin en school zijn. c De leerlingen behoeven de ver schillende tussendoelen en einddoelen niet gelijktijdig te bereiken. Het start punt is reeds voor de verschillende groepen van leerlingen anders geaard. Door het vormen van flexibele groepen worden de grote verschillen onder de leerlingen onderkend. Het „zich-eigen- maken" van dekennis verloopt overwe gend individueel (soms in homogene dan wel heterogene groepen) d. In plaats van de stelling: „Het kind staat centraal" zou hier beter op zijn plaats zijn: „Met het oog op het doel is kind het uitgangspunt". Wat uan dit kind bereiken en langs welke wegen?! Versnelling, vertraging, verrijking en verdieping van het programma moet mogelijk zijn. Voor elk individueel kind kan dit verschillend zijn om het voor hem gestelde doel te bereiken Uit bovenstaande hebt U een globaal beeld gekregen welke de richtlijnen en de werkvorm zullen zijn van de open bare basisschool. In de komende maand zal speciaal voor de betrokkenen een ouderavond georga niseerd worden, waar dit gehele onder wijsgebeuren toegelicht zal worden a.d.h.v. leermiddelen en lesmateriaal. OOOOOQggOOWOOOOÖOOOOOOJtt Achterveld - De leden van de ABTB de afdeling Achterveld hebben vrij- 5 mei J.l. het 40-jarig bestaan van mn verenigingen gevierd. Zij deden dat L massale en grootse wijze. Alvorens de eigenlijke feestavond begon werd in \e parochiekerk een Eucharistieviering ehouden welke geheel in het teken van et jubileum en- heel toepasselijk- ook D bet teken van de UNCTAD conferentie ■elke in Chili wordt gehouden. Enkele adden tesamen met beide pastores van Ie parochie de gebeden en gezangen voor leze dienst samengesteld. Pastor van de digden van de Christelijke Boeren en Tuindersbond uit Amersfoort en van het Utrechts Landbouw Genootschap uit Leusden waren aanwezig om het jubi leum mee te vieren. De grote zaal was op heel originele wijze versierd. De traditionele slingers waren voor deze gelegenheid vervangen door getekende en geschilderde wandversieringen die allen betrekking hadden op het jubileum of op het denken en werken van de agra riër Dit alles naar de ideeën van Ger- rit van de Tweel en uitgevoerd door Jos van de Pol. LEUSDEN-ZUID - Helaas was het 'eer opnieuw somber, toen de kinde- eo van Leusden-zuid vrijdagavond 5 zich in grote getale kwamen aan leiden voor de lampion-optocht. De- e lampion-optocht, waaraan de kinde- eu gekostumeerd konden deelnemen, aandacht besteed. Voor deze gele genheid was ook menig carnavalspakje weer voor de dag gehaald. De televisie schijnt een onuitputtelijke inspiratie bron te zijn voor dergelijke gelegen heden. Ze waren er allemaal; de Dub beldekkers, de Bugaloos, Pipo, Zorro, Joris Drie-pinter, het Biotex-vrouw- tje, Catweazle en anderen. Ook de ruimtevaart is nog steeds populair. Ook Mexicanen, Spanjaarden en zee rovers ontbraken niet. En vanzelf sprekend liepen er diverse Pippi's mee De muziekvereniging „Door Wils kracht Sterk" en de jeugddrumband vergezelden de met talrijke lampion nen uitgeruste deelnemertjes op hun tocht door het dorp. En al was Konin ginnedag 1972 dan al enige dagen voor bij, de pret was er niet minder om. En wat natuurlijk ook heel belangrijk was, de leden van het feestcomité hadden de versnaperingen voor de deel nemertjes zorgvuldig bewaard tot de ze dag.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5