LEUSDEN IN CIJFERS JUSSISCHE GEVALLENEN IN 7EUSDEN HERDACHT stille 10NDGANG Willard ɧ1*AGENPA ^EMEENTE Knalgroen GESLAAGDE SHOW VAN FA. DE VOR L I M Barst in de hemel INGEZONDEN De riiimteriffen ENSDAG 10 MEI 1972 LEDSDER KRANT Op de foto's: Beelden van de kranslegging „EUSDEN/ZUID - Onder een bedekte Del kwam men donderdagochtend 4 i 1972 te Leusden bijeen op de be- jafplaats „Rusthof" voor de proto- laire kransleggingen ter nagedach- ls van de Russische gevallenen in de eede Wereldoorlog. Een talrijk ge- schap uit de diplomatieke wereld Oost-Europa werd ontvangen door ,EUSDEN/ZUID - Donderdagavond 4 j vond in Leusden de jaarlijkse stille idgang plaats ter herdenking van de chtoffers van de Tweede Wereldoor- Men verzamelde zich om 19 uur Laan 1914 en trok vandaar naar het •zetsmonument van het voormalig jcentratiekamp Leusden. Er werden nsen gelegd door de gemeentebe ren van Leusden en Amersfoort, de ■enlging van ex-politieke gevange de C.P.N. Verschillende he rstellenden legden bloemen bij het rukwekkende' beeld, dat de slacht ers symboliseert, dieinhetconcen- tiekamp zijn omgekomen, fervolgens legde men te voet de weg naar de begraafplaats ..Rusthof", raar men, geleid door de heer E. A asen, hoofdopzichter der begraaf- latsen, een rondgang maakte langs graven der geallieerde soldaten ompettonen kondigden het moment dat het 20 uur was, en de stoet j, aangekomen bij de graven der nadezen, twee minuten stilte in acht arna blies de trompet ,,The last >t" )e informele herdenkingsplechtig- d werd besloten met een gang over Russisch monument, waar de vele insen getuigden van de Russische ■chtigheid. die 's ochtends was ge iden d de stoet liepen o.a. mee de bur- tneester van Amersfoort, dr. M. oostwijk, de burgemeester van Leus- i, rnr. A. H. van der Post, de wet- ader van Leusden, mr. W. H. Bijle- d en raadslid J. J. Mandemaker, heer I. Polak, Cees Jagers, lid van hoofdbestuur van de vereniging ederland-lsrael". de burgemeester van Amersfoort, dr. M. Troostwijk, de burgemeester van Leusden, mr. A. H. van der Post en de organisator van de plechtigheid, de heer E. A. Jansen, hoofdopzichter der begraafplaatsen. Even na 11 zette de inmiddels gefor meerde stoet zich in beweging, en voor de vlaggenmasten waaraan de vlaggen half stok hingen van alle geallieerde naties, waarvan militairen liggen be graven op ..Rusthof", vonden de eerste kransleggingen plaats. De burgemees ters van Leusden en Amersfoort tra den naar voren om namens hun ge meentebesturen een krans te hangen op de speciaal daartoe opgestelde bloe- menstandaards Daarna volgde een kranslegging door de ambassadeur van de U S S R. mr V S. Lavrov, en de militair-attaché van de U S S R de in lichtblauw uniform gestoken kolonel E. O Anissimov Van de Russische ambassade legden het lid van de am bassaderaad, mr. V M Dedov. en de handelsattaché in Nederland, mr. A. T. Averitchev, een krans Na de Russen bevestigden de ambassadeurs van Po len, Joegoslavië. Tsjechoslowakije, Roemenië, Hongarije en Bulgarije en de consuls van Cuba endeD.D R. kran sen aan de standaards. Hierna vertrok het gezelschap naar de Russische begraafplaats, die een verrassend fraai aanzicht bood door de perken met rode tulpen, die op hun fiere solide stelen een strakke en waar dige dekoratie vormden. Bovendien wa ren bi] alle graven van de Russische soldaten enkele rode tulpen geplaatst Hier vonden wederom in iets andere volgorde de kransleggingen plaats. Hier ook werden bloemen gelegd door de Russische vrouwenverenigingen ..Loe- na" uit Amsterdam, ..Droesjba" uit Den Haag en ..Wesgod" en ..Redina" uit Rotterdam, alsmede door Russische kinderen, gekleed in wit-blauw, en le den van de vereniging ..Nederland- U.S SR" Daarna werden de graven van Oost- Europese geallieerde militairen be zocht. Bij de graven van Poolse, Joego slavische, Tsjechische, Roemeense en Hongaarse soldaten werden bloemen gelegd, alsmede bij de graven van en kele onbekende Nederlandse soldaten De Russische plechtigheid werd be sloten met een kranslegging door alle eerder genoemde autoriteiten op de Russische fusilladeplaats, het voor malig Koedriest. WEEKEND- 13-14 mei 1972 (Alleen voor spoedgevallen). LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal a s weekend waarnemen: dr. Lan tink. Burg. de Beaufortweg 61, tel 03496-1210 (Dienst van vrijdagavond 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr. Laudy, Burg. de Beau fortweg 4, Leusden-C tel. 03496- 2081 ma. t/m za. 8 00 uur (uit- I fjfcz. woensdag), wo. 14.30 u.. Hu welijksmis; 19.00 u.: Avondmis; (Hemelvaartsdag): 8.00 uur. °m 10.30 uur hoogmis; vr. 14.30 HOU HET FIJN: AAN DE LIJN' LEUSDEN - Op 28 februari 1971 - thans ruim een jaar geleden - vond onder auspiciën van het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) de 14e Algemene Volkstelling, annex Woningtelling plaats. De voorlopige uitkomsten van deze mo mentopname zijn voorhanden, zo ook die van de Gemeente Leusden. Het voorlopig karakter van deze gegevens houdt onder meer in, dat aan de thans ter beschik king staande absolute gegevens nog niet die waarde kan worden toegekend, die zij beogen. Dit komt onder meer doordat deze voorlopige uitkomsten uitsluitend de bevolking in woningen en andere bewoonde ruimten omvat en grosso modo nog niet zijn opgenomen - laat staan verwerkt - de desbetreffende gegevens van de bevol king in instellingen en tehuizen (ca. 300.000) en van de varende- en rijdende be volking (ca. 37.000). Niettemin zijn deze voorlopige gegevens als een waardevolle, bruikbare graad meter te hanteren, indien de procentuele uitkomsten als verhoudingscijfers worden gebruikt. In dit licht bezien is het zinvol de verhoudingen van de separate onderdelen - in procenten uitgedrukt - zowel die binnen de Gemeente Leusden, als die van Leusden ten opzichte van die van Nederland en die van de Provincie Utrecht, weer te ge ven. teneinde op deze wijze de „plaats" van Leusden enigszins op haar juiste waarde te kunnen schatten. Uiteraard kan op grond van onderstaande gegevens, - onder meer door middel van relevante combinaties van onderscheiden samen hangende onderdelen, - tot bepaalde saillante gevolgtrekkingen worden geconclu deerd. Daarom volgen hierna de voorlopige uitkomsten van de 14e Volkstelling, annex Woningtelling per 28 februari 1971 van het CBS uitsluitend in procenten uitgedrukt W ON I N G TELLING per 28 februari 1071 volgens C.U.S^l10 procenten -■= ===a'c f e=-= -=- ---= -= A. Totaal aantal woonvcrb 1 ijvenexcl. varende schepen, woonwagens en gesl: gehouwen: (in proc.vnn dc woningvoorraad) Nederland Prov.Utrecht a. Bewoond b. Onbewoond 1Ei gendom en liuurvcrlioiidi i 98,0 2,0 100,0 a. Rewound door de eigenaar i li. Benoonrl door een huurder: 1. woningwetwoning 2, overige woonverblijven 2. Huurwaardeine 1alle kosten in guldens per jaar en Ituurvcr houdi ng a. Bewoond door de eigenaar: 1. minder dan <180.== 2. vnn 180 tot f 1200.== i vnn 1200 tot 27GO.== 4. van 27G0 en meer 5. luiirnnarde onbekend h. Overige woonverblijven: 1. geen huur 2. minder dan 180.== 3. van J 180 tot f 1200.== I. van 1200 tot 27GO.== van 2700 en meer G. huur onbekend 3Hou WWI J/.P U< 'iongezinshuis 1. vrijs tuand 2. uan- of ingebouwd b, |)ecl van meerge/.inKlinis met lioofriwooriver trek op: 1. vierde verdieping of lager: 2. vijfde verdieping of hoger j c« Deel vnn een bedrijfspand 98, 5 1,5 35,5 28,5 35,5 16,5 10,0 27,0 ■I, 5 10,0 300 6 1,0 1Bouwjierl ode l 11,1 10,0 20,0 uvoor 190G b. 190G - 1P30 c. 1931 - 11)41 d. 1915 - 1959 e. i960 - lUG-1 f11)63 en luter g« bouwperiode onbekend 5. Aantal vertrekken, incl. keuken: a. drie vertrekken of minder 2,5 b. vier vertrekken 7,0 c. vijf vertrekken 38,5 d. zes vertreltken 30,5 e. zeven vertreltken of neer 22,0 6. Openbare aansluitingen (alleen voor bewoonde woningen): u. alleen elcctriciteit 7,5 b. water en elcctriciteit 2b,5 c. gas en electriciteit 1,0 d. water, gas en clectriciteit 64,5 7. privaat «C(a 11 een voor bewoonde woningen a. Privaat binnen de woning 91,5 b. Privaat huitcn de woning 8,0 8. Badge lcgenheid -it 1 leen voor bewoon de woningen a. Badgelegenheid j.mxwezig 92,5 b. Geen badgelegenheid aanwezig 7,5 9. Centrale verwarming (alleen voor bewoonde woningen): a. Centrale verwarming aanwezig 39,5 b. Geen centrale verwarming unnwcZigGO,5 5,0 20,0 29,0 2,0 21,0 10,5 3,0 10,0 17,0 38,0 22,0 13,0 0,5 84,5 89,5 10,5 19,0 29,5 70,5 99,0 1,0 37,0 26,0 44,5 22,0 26,5 t,5 3,0 30o 29,5 5,0 11,1 56,0 2,0 IH,0 20,0 11,0 8,5 14,5 39,5 21 ,5 15,5 1,0 13,0 0,5 84,0 92, 5 7,5 83,0 17,0 34,0 66,0 VOLGENDE WEEK MEER CIJFERS OVER LEUSDEN. TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG WILLARD. Willard (Ratman's Notebook) - door Stephen Gilbert - 1968. Uit- NV. in De Zwarte Beertjes SF/ reeks nr 15. Prijs f. 3,50. Verta ling: Ruud Löbler. Hoewel science fiction-films dun ge zaaid zijn (de goede althans), hebben sommigen van hen toch een eclatant succes. Dat succes is dan voorname lijk te danken aan kwaliteit en de keus van het onderwerp 2001 en ook De Apenplaneet deden het als film uitste kend Sinds kort is er een derde suc cesvolle SF-film bijgekomen: „Wil lard". naar het boek Ratman's Note book van Stephen Gilbert Wij hebben de film nog niet gezien, maar het boek waarna de rolprent is gemaakt hebben we wel kunnen lezen Het is een fasci nerend boek, geschreven in een soort (niet irriterende) dagboekstijl van een jonge man, die eigenlijk per toeval betrokken raakt bij het wondere leven van ratten, al sinds mensenheugenis een kwalijk symbool van vernietiging en ziekte Dat ratten hun verstand gaan gebruiken is een gedachte, die bij ve len aanleiding zal geven tot verschrik kelijke nachtmarries Toch Is het nog niet zo'n gekke gedachte Want ratten zijn in het algemeen vrij pienter en kunnen snel iets aanleren-. Vandaar ook, dat men in research-centra graag gebruik maakt van deze dieren als proef „konijnen". Stephen Gilbert heeft in zijn boek het idee van een verstan dig wordende rattenfamilie uitgewerkt en het resultaat is een (soms wat) verbijsterend boek, dat men vooral moet gaan lezen enkele uurtjes voor het naar bed gaan. Hoewel de essef in feite niet zo'n grote rol speelt, kan het toch wel als zodanig worden ge kenmerkt. De horror en de gedachte „onmogelijkheid" van georganiseerde ratten, maken van „Willard" een bij zonder boeiend boek, waarin ondanks de aardig gedoseerde humor toch de onwezenlijke sfeer van angst de bo ventoon voert. Aanbevolen! Barst in de hemel.- (Earthjacket) 1970- door Jon Hartridge. Uitge geven door de uitg. mij Het Spec trum te Utrecht in de Prisma-SF- reeks nr 1519 Vertaald doorG.C. Grandia. Prijs f. 3,--. „Er zit een barst in de hemel", zei ze. Hij lachte, maar voelde dat het de waarheid was.. Hij wist, dat er iets onherroepelijks was gebeurd. Dit is één van de beginscènes van het boek van Jon Hartridge „Barst in de hemel". Het is het idyllische begin van een met vaart geschreven, keihard boek Het verhaal van een wereld, waarin de ondergang zich reeds heeft aangekondigd in de vorm van een zuurstofloze dood Har tridge schreef dit boek in 1970 en dat is ook de reden, dat het zo'n bijzonder aktueel boek is Het hoofdmotief is na melijk het gebrek aan zuurstof op de aarde en zoals het er nu uitziet zal een dergelijke situatie wellicht in de niet al te verre toekomst realiteit worden als we de Club van Rome op hun woord moeten geloven en we er verder niets aan gaan doen Daarom alleen al kan ik dit boek bij iedereen van harte aanbeve len, want het schetst met een niet ge ringe mate de verschrikkingen welke ons te wachten kunnen staan, wanneer we ons niet met spoed gaan bezinnen op de toekomst van onze wereld. De we reld, de samenleving van Jon Hartrid ge, is verdeeld in twee categorieën: de heersende Texec en de rest van de wereldbevolking: de slapers. De sla pers zijn ondergebracht in zuurstof- arme ruimten, waar de massa, in dro men verzonken hun tijd doorbrengen Verkwisting van zuurstof is strafbaar. Velen sterven. Behalve een man Philips genaamd, een Slaper. Door een techni sche storing wordt hij ruw uit zijn dro men gewekt en begint te beseffen in wat voor een verschrikkelijke situatie hij zich bevindt. De verdovingsstof, waar mee de Texec de Slapers steeds in een half-wakende, half slapende toe stand wisten te houden in de perioden, dat de Slapers hun eten krijgen, is uitgewerkt en Philips breekt uit zijn slaapcel. Hij verbreekt de isolatie met de buitenwereld op een dusdanige, forse wijze, dat hij binnen korte tijd een zeer belangrijk figuur wordt. Een sleutelfiguur Maar waarom? Waarom is hij plotseling zo belang rijk geworden9 Om zijn brutaliteit door uit te breken? Hartridge beschrijft de lotgevallen van deze enkeling in een verbijsterende wereld op beklem mende wijze. Een bijzonder fascine rend boek, dat men eigenlijk in één ruk uit moet lezen, om het als het wa re te ondergaan. Het is tevens een ernstige waarschuwing aan de mensen van vandaag om niet al te lichtvaardig met de nu nog voorradige zuurstof om te gaan Want. een toekomst, zoals beschreven door Jon Hartridge, kan verbijsterend snel realiteit zijn! De ruimteriffen (The reefs of space)- door Frederik Pohl en Jack Williamson 1963- Uitgege ven door Meulenhoff Nederland NV te Amsterdam in de Meulen hoff SF-reeks nr 53. Prijs f. 3,75. Vertaling: F. Lancel. Diktatuur op de aarde. Een vaak voorkomend - angstwekkend - ver schijnsel in hedendaagse science fic- tion-literatuur Zo ook in het verhaal „De ruimteriffen" van de bekende Amerikaanse SF-schnjvers Frederik Pohl en Jack Williamson. De be schrijving, die Pohl en Williamson aan deze diktatuur geven, is echter weer anders dan andere hebben ge daan. Waaruit blijkt, dat er ontzagge lijk veel mogelijkheden zijn om de mensheid op een efficiente manier te knechten De schrijvers van „Ruim teriffen" zijn ervan uitgegaan, dat de wereld overbevolkt is en dat er dus een manier moet worden gevonden om uit de impasse te komen. D^t kan al leen maar door de vrijheid van het individu aanzienlijk te beperken. De enige plaats, waar de mensheid zich een vrijheid zou kunnen heroveren is de ruimte. Zoals in elk systeem ver hinderen de kwaadwilligen de goed- willenden om nieuwe werelden te gaan zoeken. De kwaadwillende heersers van het systeem hebben een goed le ven, ook al zijn ze dan overgeleverd aan de zuivere technische beslissin gen van een wereldcomputerMen sen, die genoeg hebben van al deze ellende, krijgen een massieve ring om hun hals, waarin een explosieve lading zit Gaat dit veroordeelde in dividu buiten de door het systeem vastgelegde paden, dan is de kans op ontploffing groot Steven Ryeland is zo'n veroordeelde man. Vroeger een belangrijk ontwerper, maar door één óf ander grillig toeval in ongenade "gevallen bij de wereldcomputer, die Het Grote Plan Van De Mens moet uitvoeren De ruimteriffen (wonder lijke koncentraties met wonderlijke levende wezens) spelen een belangrij ke rol in dit bijzonder goed geschre ven avontuur. Pohl, die ook met de inmiddels overleden SF-schrijver Kornbluth tal van soortgelijke romans schreef (zoals „Wolfsklauw"-Meu- lenhoff SF 4) heeft samen met Wil liamson opnieuw een voortreffelijk boek geschreven, waarin spanning, hu mor en benauwende realiteit hand in hand gaan. LEUSDEN-CENTRUM Woensdag 10 mei: 19.30 u. Herv. Centrum, voorlichtingsavond ge meentebestuur, deelplannen le fa se. Donderdag 11 mei: „De Til", 5.00 uur tot 6.00 uur, start dauwtrappen. Tot en met za. 13 mei: Gebouw Ast ma Fonds, Larixlaan, Expositie „Leusden in vroegere eeuwen", Oudheidkundige vereniging Fle- hiteDagelijks van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur Zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur Zondag 14 mei: Hervormd Centrum, 9.00 uur en 10.30 uur: Open- Deurdiensten m.m.v de „Spiritu al Singers" Donderdag 18 mei: Gebouw „Blijhof", Ansfriduslaan, 20.00 uur, bijeen komst Rossenberg-bewoners. On derwerp- Coördinatie van activi teiten. LEUSDEN-ZUID Woensdag 10 mei: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14 00 tot 16 30 uur, Arnhemseweg 83. Donderdag 11 mei: HEMELVAARTS DAG Géén seniorensociëteit. Géén bibliotheekuitlening Vrijdag 12 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen" Uitlening van 19.00 - 20 00 uur, Arnhemseweg 83 Zaterdag 13 mei: Rommelmarkt ten bate van het te bouwen Wijkcen trum in Leusden-zuid op het plein rond de Ned. Herv. Kerk aan de Arnhemseweg. Zaterdag 13 mei: Vogelexcursie van de Vogelbescherming afd Leusden naar Hilvarenbeek Vertrek 4.30 uur in de zéér vroege ochtend vanaf café-restaurant „De Mof". ACHTERVELD Donderdag 11 mei: Vertrek van de K.P.J. naar West-Duitsland. Uit wisseling met Landes Jugend Westerloh Zaterdag 13 mei: Zomeravondconcert „Door Wilskracht Sterk". Tuin Huize St. Jozef Zaterdag 13 mei: Receptie Sportver eniging Achterveld, kantine Ker- stens-sportpark, 15.30 - 17.30 uur. Zondag 14 mei: Tournooi A.P.G.M.- Kerstensbeker, Kerstens-sport- park, 11.30 uur WESTBROEK Harlekijn Hollandhuis, Kerkdijk 11, Westbroek, tentoonstelling schil derijen van mevrouw M. Sikkens- Ham uit Leusden-Centrum. Ope ningstijden: van maandag tot en met vrijdag 10 00 - 16.00 uur. Zaterdag van 13.00 - 16.30 uur. Op zon- en feestdagen gesloten. HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! De Italiaanse Laltesi L80c. „HOUD HET GROEN FIJN" GEEF LEUSDEN EEN TREIN" Bij de gekostumeerde lampionoptocht in Leusden-Zuid op 5 mei j.l., werd de achterhoede gevormd door twee knal groene jongens (namen bij Knalgroen helaas onbekend) die een spandoek met zich meedroegen waaropkort maar krachtig twee van onze doelstellingen waren geschreven. Wij danken de beide jongens hiervoor hartelijk, en we hopen dat alle Leusdenaartjes, evenals wij, aangenaam verrast waren en hun pap pies en mammies zullen weten te over tuigen van de noodzaak: groen en trei nen. Laten we het fijn houwe, laten we een trein bouwe!". Ekskursies door KNALGROEN Het ligt in onze bedoeling één of meerdere ekskursies of wandeltoch ten te organiseren in het landgoed „De Boom" zodat iedereen die daaraan mee wil doen een goede indruk krijgt van de rijke natuur in dit landgoed. Binnenkort hierover meer in deze krant!. Nu al vast een goede raad: ga er eens heen, op welke dag, in welk jaargetijde dan ook, en besef daarbij terdege dat u er over een paar jaar misschien niet meer dezelfde rijkdom en stilte zult ervaren. KNALGROEN Arnhemseweg 300, Amersfoort. ACHTERVELD - De grote show van landbouwtractoren, graafmachines en dergelijke van het Tractorenbedrijf Gebr. De Vor N.V. te Achterveld is bij zonder goed geslaagd. Het aantal be zoekers heeft de verwachtingen verre overtroffen. Het was de eerste keer dat het bedrijf een dergelijke show or ganiseerde. Het succes was van dien aard dat is besloten dit ieder jaar te herhalen. De organisatoren zijn zeer tevreden over het grote bezoek. Er zijn goede zaken gedaan maar ook degenen die alleen maar kwamen om te kijken of zich op de hoogte te stellen van al ^vy«v>v iü— k hetgeen er de laatste tijd aan technisch vernuft op de markt is gebracht, waren welkome gasten van het bedrijf. Bij zonder veel belangstelling ondervonden d Italiaanse hydraulische graafmachi nes die in één greep een kubieke meter grond verzetten. Maar ook de diverse tractoren, kleine en grote stonden volop in de belangstelling. En vanzelfspre kend was het ook voor de jeugd een be langrijke gebeurtenis om al deze mach tige machines eens van dichtbij te kun nen bezichtigen! De Fendt Favorit 612 S.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7