SPORTRET Eerste lustrum van de Haaien HAAIEN ZWOMMEN RECREATIEVE WEDSTRIJDEN LOCKHORST BEHAALT PRACHTIG SUCCES Biljarters speelden bingo Zondag le helft om de „A.P.GJ Kerstens- beker LEUSDEN - De Leusder Zwem en Poloclub De Haaien bestaat dit jaar vijf jaar. Voor de redaktie van de Leusder Krant een reden om deze succesvolle zwemver eniging eens nader te belichten via een „Sportret", zoals die door onze voormalige sportme- dewerker, de heer G.C.J. Die trich, enige tijd geleden werden geschreven voor ons blad. Dhr. Dietrich, inmiddels verhuisd naar Leersum, heeft, als oud-be stuurslid en mede-oprichter van de Haaien toch niet de verleiding kunnen weerstaan en is opnieuw in de pen geklommen en schreef voor ons het volgende Sportret" van de Haaien. Om de geschie denis van het ontstaan, de groei en de bloei van de Haaien niet tekort te doen, hebben we de ge bruikelijke geschiedenis van de zwemsport in het algemeen dit maal achterwege moeten laten REDAKTIE LEUSDEN - Op 6 mei 1967 werd de Zwem- en Poloclub De Haaien te Leus den officieel opgericht. In de afge lopen vijf jaar heeft deze vereniging geschiedenis gemaakt, waar ieder lid met recht trots op is. Wat namelijk heeft men bereikt? Inderdaad: zoals u denkt is het van niets tot iets Maar als men spreekt van niets, dan was dat ook zo gesteld met het toenmalige Leusbroek". Slechts de oude woon kern was aanwezig Met de nieuwbouw was men pas begonnen. De toenmalige eerste burger van Leusden zag echter vooruit. Met een geweldige inzet wist hij de overheid ervan te overtuigen dat niet een klein 25-meter bad voldoende was om het snel uitbreidende Leusden op te van gen, doch een 50-meter bad. Deze man was de heer A F. H. Buining. In de zwembadstichting van die tijd hadden zitting de heren Van Zandbrink, Brou wer, v.d. Brink, v. Dorp, Verstegen en Dietrich De twee laatstgenoemden, die uit de zwemsport kwamen, zagen het belang tot de oprichting van een zwemvereniging te komen. In de maanden voor de opening van het zwembad gingen beide heren over tot een oprichtingsactie. Een en ander gebeurde met de volledige medewerking van de totale zwembadstichting en de gemeente Met behulp van de stehcilmachin^ van het gemeentehuis ging de eerste folder de gemeente in. Er werd op spoed aangedrongen in deze folder De reactie was overweldigend De oprichtingsvergadering werd dan ook spoedig hierna georganiseerd. Ze nuwachtig liepen de beide oprichters reeds om 09 00 uur in de ochtend rond in de oude kantine van het Burg, Bui- ningpark. De vergadering was gesteld op 10.00 uur. Aan de hand van de aan meldingen verwachtte men een grote opkomst, echter om tien uur waren er nog niet genoeg om te komen tot een voorpopig bestuur. Toch kwamen er kalm aan wat mensen binnen druppe len. Ook de K.N.Z B gaf in de persoon van Sieb Bolman acte de présence. Om ongeveer 10.30 uur opende de heer Verstegen de vergadering On danks de geringe opkomst werd het een Burgemeester A. F. H. Buining hield de openingsspeech van het nieuwe zwembad. Een van de vele starts gehouden tijdens de openingswedstrijden van het zwem bad. Good old Jan Duinsbergen tussen zijn pupillen. geanimeerde vergadering, waarbij de heer Bolman niet in geringe mate bij droeg dat men kon komen tot de oprich ting en verkiezing van een voorlopig bestuur De datum van dit gebeuren was 6 mei 1967 Het voorlopiv bestuur dat verkozen werd zag er in die dagen uit als volgt Voorzitter D Verstegen Secretaris G.C.J. Dietrich Penningmeester J Dokter 2e Voorzitter D W. Zoetmulder 2e Secretaris S.J. Hagers 2e Penningmeester H.P Kreulen en gevraagd of hij interesse had de zwemtraining op zich te nemen. Dit was een goede gok een enthousiaster man had deze vereniging nooit kunnen treffen. Met al zijn inzet wierp hij zich op de training De resultaten op de allereerste wedstrijd gehouden op 8 augustus 1967 te Scherpenzeel werden zichtbaar: de 2e plaats werd behaald' Zwemstertjes zoals Inge Heuting, Jeanette den Herder, Gerda Hilhorst, Mariette Horst, Corrie Schoonderbeek en Truus Hamers vochten voor de Een eerste plaats werd bereikt bij recreatieve wedstrijden georganiseerd door de A.Z.P.C. Men was in stijgende lijn v.w b de prestaties. En met de prestaties komen de leden, dat bleek wel bij het eerstediploma-zwemmenin het zwembad Het 100ste lid kon worden geboekt Ik herinner me dat iemand van het toenmalige bestuur van louter vreugde gekleed van de duikplankdook Toch ging niet alles over rozen, er heerste wat onbegrip met de zwembad stichting en bedrijfsleiding Ook de ver houding met de zwemvereniging A.Z.P.C kon niet bepaald 100% ge noemd worden. Deze tijd had ondanks alles zijn charme, de tijd heelde de wonden en heden ten dage kan men spreken van een nauwe en prettige sa- De verhoudingen met het personeel van het zwembad werden prima, er groeide zelfs meer uit Lid van het bestuur Mevr.W v.Klom penburg en lid van de T.C de heer P.C.v.d Hengel Was de opkomst voorde oprichtings- vergaderng klein, de kwaliteit die er uit kwam was groot Immers de leden van dit eerste bestuur van de Haaien brachten deze vereniging tot een ver eniging die tot in de wijde omtrek werd en nog wordt gerespecteerd. Toch begon de vereniging met tegen slagen. De naam .Flipper" werd door de bond afgewezen. Een zojuist opge richte vereniging in het oosten van ons land was ons voor. De toenmalige voorzitter gaf zich voor wat dit be treft zeker niet snel gewonnen, er werden tussen de bond en de heer Ver stegen heel wat wordjes gewisseld Want, zei de heer Verstegen, wij zul len ons waarmaken en laten zien dat we haar op onze tanden hebben. ,,In dat geval", zei ondergetekende", laten we ons dan de Haaien noemen". De naam was geboren en de strijdbijl met de bond werd begraven. Op 10 juni 1967 was het zover het zwembad te Leusden werd officieel geopend. De toenmalige burgemeester, de heer Buining, hield de openings speech. Hij wees op de moeilijkheden die er geweest waren met de totstand koming van het zwembad Het stich tingsbestuur werd sterkte toegewenst met het besturen van dit bad Daarna kon men beginnen met de openingswed strijden waaraan o.a. A.Z.P.C.Nep- tunus Amersfoort, de Robben uit Hil versum, Zwemlust uit Utrecht, Naar- den en Tiel meededen. Leusden maakte voor het eerst kennis met de zwemsport De eerste stap was gezet. Onderge tekende startte de training met de zwemploeg. De heer Bennink assisteer de hem door de afdeling polo voor zijn rekening te nemen Toch kwam de zwemtraining al spoedig in andere handen. Op een dag namelijk stapte de heer Duinsbergen in het zwembad rond. Op aanraden van zijn' broer de heer v Zanten, werd hij benaderd menwerking van de Haaien met de zwembadstichting en de A Z P C. In deze dagen was er in het bad nog geen omroepinstallatie in het badmees tershokje Met vereende krachten zorg de de poloploeg van de Haaien ervoor dat de leiding naar dit gebouw werd aan gelegd. Nog zie ik de verheugde gezich ten van de jongens toen ze klaar waren, en dhr Roggenkamp die de opmerking maakte .Ik heb wat te drinken meege bracht." Scherp was de teleurstelling, toen bleek dat dit limonade was De heer Nieuborg toenmalig bedrijfs leider zorgde voor de verrassing van het jaar door toestemming te geven te gaan zwemmen, dit mocht namelijk zelfs zonder broek Er moet gezegd worden, er was toch niemand dus er werd gretig gebruik van gemaakt In de bus naar de wedstrijden Niet alleen het zwemmen ging goed ook de afdeling waterpolo bloeide. Slechts met gering verschil greep men naast de promotie. Het jaar daarop lukte dit echter en die tendens zette zich de twee volgende jaren voort zodat men op dit moment strijdt in de le klasse van de kring Van dit team maakten toendertijd o.a. deel uit: Nico van Zanten, Kees Deenik, Bertus Wallet, Gerrit Speksnij - der, Ben Baks, Chris v. d Welenlmco Manten. Het team dat slechts door een geweldige teamgeest sterk was, werd naderhand versterkt met nieuwkomers. Een groots iets was de promotie bereikt tegen U Z.S C. 4 uit Utrecht. Met een bus toog men naar Utrecht om daar te vechten voor de eer. Groot was de verrassing dat er niemand was van deze vereniging. De scheidsrechter besloot na veel gepraat met de trainer, de heer P v. d Bree de Haaien tot overwinnaars te verklaren. Groot was de vreugde. De spelers werden in de bloemen gezet en naderhand werd de boel op de geëigende manier nat ge maakt Groot was de teleurstelling, toen bleek dat de kring deze overwinning niet erkende U.Z.S.C, werd twee ver- liespunten aangezegd maar er moest nogmaals gespeeld worden. Deze wed strijd vond plaats in het zwembad Den Hommel Er werd verloren. Beslis- singswedtrijd was nodig. Deze werd WOENSDAG 10 MEI 1072 LEUSDER KRANT LEUSDEN-ZUID - Een twintig zwem mers en zwemsters namen afgelopen zaterdag in het bad ,,De Dijnselburg" te Zeist deel aan recreatieve zwem wedstrijden in het kader van het 25- jarig jubileum van de zwemklub Zeist 1947-1972, zoals het programma ver meldde. Hieraan namen acht vereni gingen deel. De persoonlijke resultaten van de Haaien waren als volgt 50 m schoolslag meisjes onder 8 jaar: Caroline Jansen 59 sec en goed voor een derde prijs Maaike Snijder 1.14.8 sec 50 ra schoolslag jongens onder 8 jaar: Laurens Bosman 1.16.12 sec. Frank Goedhart 1.09.9 sec 50 m vrije slag meisjes onder 10 jaar: Marian Jansen 1.18.3 sec. Reina de Vries 1 07 3 sec. 50 m vrije slag jongens onder 10 jaar: Matthijs ten Seldam werd derde op dit nummer in 46 9 sec en Kees van Nim- wegen legde deze afstand af in 1.28.7 sec 50 m schoolslag meisjes onder 10 jaar: Marie Louise Bot 52 6 sec Annemiek Kraaijenbrink 1.01.1 sec. 50 m schoolslag jongens onder 12 jaar: Hans Hagers 51.8 sec Henk Scholten 1.09.3 sec 50 m vrije slag meisjes onder 14 jiu Rix Wisse 45 6 sec. 50 m vrije slag jongens onder 14 jair Taco ten Seldam 39.2 sec. 100 m schoolslag meisjes onder 16 jaar: Jetty Hoogeboom met 1.44.3 sec. k derde prijs. 100 m schoolslag jongens onder 16 jair: Hans Spoor 1.51.4 sec. 50 m vrije slag meisjes onder 12 jair Aletta Bakker 44.2 sec. 50 m vrije slag jongens onder 12 jaar Martin Japenga 58.5 sec 50 m schoolslag meisjes onder 14 jaar Yvonne v. d Bos 49.6 sec. 50 m schoolslag jongens onder 14 jaar Ronald v. d. Hurk wist met 46.3 set beslag te leggen op de eerste pnjï In de 6 maal 50 m vrije slag estafetU gemengd wist de Haaien-ploeg ta eervolle derde plaats te bemachtiga na aanvankelijk een grote achterstal te hebben opgelopen Als beloning ontving elke deelnemer/ deelneemster een reep chocolade een vaantje, waarmede een eind kwas aan deze wedstrijden, die op het laat ste ogenblik nog verstoord dreigda te worden door een wolkbreuk, die ziel boven Zeist ontlaadde, en die vel! Haaien drijfnat huiswaarts deed kerea LEUSDEN-ZUID - Evenals een paar weken geleden in Amsterdam behaalde Lockhorst een 5-3 overwinning tegen Shell 3. De weersomstandigheden waren zondag ideaal, zodat de talrijke toe schouwers van leuk en attraktief tennis hebben kunnen genieten. Sylvia Hassing was wel bijzonder op dreef, want zij kwam ongeslagen van de baan af. Zij won haar single, de dames dubbelende mixed, wat een zeer goede prestatie genoemd mag worden. Joop Vos verloor haar single met 0-6 en 0-6, maar Sylvia Hassing won de hare met 9-7 en 6-2. Roland Dijk graaf verloor ook zijn single met 7-9, 6-1 en 2-6, maar Hans van Mourik Broekman bracht de stand weer in (van de redaktie) Leusden/Cnetrum - De Biljartver eniging Leusden heeft niet lang gewacht met het gebruiken van de nieuwe ac commodatie van Leusden/Centrum, want vorige week vrijdag hielden dele den met hun echtgenotes en verloofden een bingoavond in café-restaurant „Nieuw Leusden" aan de Asschatter- weg. Onder leiding van de leider van de huiscompetitie, de heer Punt, werd het bingospel op bijzondere geanimeerde wijze gespeeld (er waren vijf heerlijke taarten als prijs beschikbaar), terwijl in de pauze van dit spel door de heer Korzelius een film werd getoond, door hem gemaakt tijdens de eerste klub- avond, alsmede een film van de huldi ging van de jeugdkampioen Jan van de Berg. De heer D. van de Meer, leider van het jeugdbiljarten, uit Aersfoort prees tot slot van de avond de enorme inzet van de stichter, stimulator en voorzit ter van de jonge biljartvereniging, de heer Korzelius. Hij was er van over tuigd, dat Leusden, dankzij deze motor van de biljartsport, binnen afzienbare tijd een belangrijk biljart-sportcentrum za 1 worden De biljartvereniging Leus den hoopt overigens, dat de ledenstop, die ze bij gebrek aan eigen lokaliteit moest instellen, binnen afzienbare tijd kan worden opgeheven Men is wat dat betreft optimistisch gestemd evenwicht door de zijne met 6-4, M en 6-2 te winnen. De dames dubbel ni Sylvia Hassing en Joop Vos werd zoils gezegd een Lockhorst zege met 64 1-6 en 8-6. Ook Roland Dijkgraaf» Adrie Wanrooy wonnen hun heren dol- bel met de cijfers 4-6, 6-1 en 64 De beide mixed partijen werden broe derlijk gedeeld. Hans van Mourü Broekman met Roos van de Doe ver loren met de cijfers 6-1, 5-7 en 5-1, maar Sylvia Hassing en Adrie Wanroej wonnen met 6-1 en 6-1, zodat Lockhorst overwinning een feit gewor den was. Het tweede team behaalde eveneense« fraaie overwinning. In Vinkeveen werf met 2-6 gewonnen, waarbij de damn Marijke Bunnik en Brunhilde van Vdi ren wel bijzonder goed op dreef war» Want de twee verliespunten kwamen naam van de heren singles Bloemeodi! en Bunnik. Achterveld - Zondag 14 mei a* wordt op het KerstenssportparkdeeR- ste helft van het tournooi om de ,,A' G.M. Kerstensbeker" gespeeld. tournooi werd vorig jaar door de Sport- vereniging Achterveld ingesteld. W beker werd toen gewonnen door w Leusdense Roda. Achterveld eind# toen als tweede. Aan het tournooi xd^ len deelnemen Veense Boys, Barnevek Scherpenzeel, Roda, Hooglanderveen» het organiserende Achterveld. Het programma voor zondag a s u als volgt; Achterveld - Veense Boys 1130' Hooglanderveen - Barneveld 11-30* Scherpenzeel - Roda 12 35 Hooglanderveen - Achterveld 13A Roda - Barneveld 14.45 o- Scherpenzeel - Veense Boys 14.45* Achterveld - Roda 16 151 Hooglanderveen - Veense Boys 16 15* De tweede helft wordt gespeeld op» mei a.s (Tweede Pinksterdag) gespeeld in het Soester Natuurbad. In dq kringen van de zwemwereld had deze beslissing de gemoederen ver hit Dat bleek wel. omdat zelfs de heer Planjer meekwam met zijn ploeg uit Utrecht naar Soest. Tot zijn grote te leurstelling verloren zij De Haaien hadden met een enorme inzet de eerste promotie waar gemaakt Het damespolo had in de loop der ja ren minder geluk. Steeds weer misten zij de promotie op het nippertje. De afdeling Zwemmen zat in die tijd ook niet stil Op steeds meer wedstrij den zag men de Haaien aan de start. Wedstrijden werden gewonnen Vooral de wedstrijd in Zeist zal menig lid zich nog herinneren Iedereen was ervan overtuigd, dat de Haaien de eerste plaats hadden bereikt De jury besliste echter anders. De gelederen van de Haaien waren versterkt mét o.a de heer v. Oosten, die de gehele afstand bleek te hebben bijgehouden. De prijsuitrei king had al plaats gevonden, toen men alsnog besloot de eigenlijke overwin naar de prijs te gunnen Achteraf be zien maar goed ook, want ik ben er ze ker van dat een van de vrouwelijke sup porters haar parapluie zou hebben op gegeten. Naast het wedstrijdzwemmen kreeg ook het recratieve gedeelte de aandacht. Het recreatieve gedeelte van de Haaien bestaat uit die zwemmers, die qua prestatie nog niet toe zijn aan de eigen lijke zwemwedstrijden Vanzelfsprekend maakt deze groep een belangrijk deel uit van de leden Steeds meer recreatieve wedstrijden werden bezocht en gewonnen. Voor deze groep van zwemmers een zeer belang rijk onderdeel Naast de werkelijke wedstrijdsport biedt deze vereniging dus meer. ledereen kan zich hier op zijn plaats voelen Naast al de wedstrijden werden ook de schoolzwemwedstrijden van Leusden georganiseerd Ieder jaar weer een zeer sportieve strijd tussen de plaatse lijke scholen. Deze wedstrijden geven een afwisselend beeld te zien Wel be grijpelijk, want de leden van de Haaien komen uit alle gezindten. Dan wint deze school, en dan weer de andere. Prach tig is het te zien hoe de onderwijzers meeleven met hun leerlingen, vaak heb ik gedacht dat er een te water zou dui ken om een leerling aan te zetten tot meer spoed In clubverband werden clubkam pioenschappen georganiseerd De eer ste clubkampioene die de Haaien kende was Jeanette den Herder. Deze club kampioenschappen waren zo georgani seerd dat een ieder in welke leeftijd ook kon winnen. Tegenwoordig kent men in iedere leeftijdsklasse een clubkam pioen en daarnaast de snelste zwem ster. Ook het afgelopen jaar was het weer een Den Herdertje die met de eer ging strijken, n 1 Hanneke. Naast het zwemmen is er nu ook op organisatorisch gebied heel wat te doen. De statistiek bijvoorbeeld werd bijge houden door de heer Den Herder Het trainerkorps werd verstevigd met de heer W. v d. Hoofdakker, die met zijn kunde van de techniek op verschillende zwemmers en zwemsters van De Haaien zijn stempel drukte Niet te vergeten de heer Boshuis, die enthousiast de kleinsten van de Haaien trainde. Dat er van de trainers veelgevraagd wordt is niet onbekend. Neem bijvoor beeld de heer v. Oosten, die iedere ochtend in de zeer vroege uurtjes in het buitenbad de leden vande Haaien traint zwemmen met hindernissen. Over de hindernissen zelf kunnen wij u nog met meer zeggen, omdat dan het verras singselement er uit is. Insiders verze keren u echter dat het een dol feest gaat worden. Tenslotte 10 juni van 19.00 tot 21.00 uur: Zwemwedstrijden waaraan deelnemen Laga uit Zeist; Flevo uit Nijkerk; Zeist uit Zeist, 't Gooi uit Bussum, A.Z.P.C uit Amersfoort, De Haaien uit Leusden Er zal worden gezwommen om de zo genaamde ..Lustrurnprijs". De tijden, die door de Haaien worden gezwommen zullen bepalend zijn voor de limiet tot deelname aan de nationale kampioen schappen Al met al een programma, dat u alles biedt wat de zwemsport u maar te bie den heeft De Haaien zullen iedere in woner van Leusden gaarne deelgenoot van dit feest willen maken. Ik wil dit een beetje inzicht hebt gekregen over „Sportret" beëindigen met de hoop dat u de Haaien. Tevens wil ik, en ik veron derstel ook namens u, de leden, trainers en bestuur van harte gelukwensen met hun eerste lustrum. G. C. J. Dietrich. Tijdens de braderie te Leusden/C organiseerde De Haaien een voetbal spel Slechts de oude woonkern van Leus- broek was aanwezig Links onder het klavertje De Graaf De laatste jaren gebeurt dit bij de familie Roest. Prachtig nog altijd vind ik de braderie in Leusden De Haaien hadden toen een voetbalspel georganiseerd en exploi teerden de bar Ja, de Haaien spelen hun rol in de samenleving van Leusden. Zij geven de jeugd een zeer gezonde bezigheid in de vorm van het bewegen in en rondom het water De inzet van de trainers en bestuur is bijzonder groot, de prestaties die geleverd worden lie gen er niet om. Vandaar ook, dat dit eerste lustrum op grootse wijze gevierd wordt Alle vrienden van deze woel- waterige waterliefhebbers, en welke Hollander is dat niet, zijn uitgenodigd voor de natte lustrumfeesten Het gevarieerde programma dat, voor een ieder toegankelijk is, in ons bad wordt geboden ziet er als volgt uit: 27 mei van 18.30 tot 21.00 uur: Waterpolowedstrijden waaraan deelne men- 't Gooi uit Bussum, Sedna uit Amersfoort. Y.Z.P.C. uit IJsselstein Aan deze wedstrijden wordt zowel door de heren- als door de damesteams deelgenomen 3 juni van 09.00 tot 11.30 uur: Behendigheidswedstrijden De naam zegt het al, bij deze wedstrij den gaat het niet om pure snelheid maar meer om behendigheid, of zo u wilt, ,,U komt toch ook op de jubileumwed strijden?" Natuurlijk spelen ook de financiëi een grote rol De huidigevoorzitter.de heer Dokter, toendertijd penningmees ter, organiseerde in samenwerking met good old Jan Duinsbergen de jaarlijkse oliebollenbakkerij, een bijzonder ge beuren in de Haaien-samenleving Een ware marathon van oliebollen-bakken wordt dan gehouden Men begint in de vroege uren en eindigt 's avonds laat. Dit alles wordt mogelijk gemaakt door de mensen bij wie dit gebeuren plaats vindt Het eerste jaar was dit de familie

Leusder Krant | 1972 | | pagina 8