VAN 1970 TOT 1975: EERSTE FASE VAN STRUCTUURPLAN KOMPLEET MET IN TOTAAL 2500 WONINGEN Experimentele bouw in plan Alandsbeek Inwonertal Leusden in 1975 verdubbeld Stijlvolle presentatie _i De presentatie van de deelplannen voor de eerste fase van het struktuur- n Leusden Centrum door het ge meentebestuur was bijzonder stijlvol. Id de loop van de afgelopen jaren ïshet element voorlichting langzaam maar zeker doorgedrongen in de wijze van presenteren en vorige week was dit overduidelijk te zien in het Hervormd Centrum. Alle wanden van deze zaal waren benut om voorlichting te geven: kaarten, foto's, tekeningen, plattegron den. De desbetreffende gemeentelijke afdelingen hebben heel wat werk moe ten verzetten om dit op tijd rond te krijgen, maar ze zijn er voortreffelijk in geslaagd! Het zag er allemaal bijzonder aantrek kelijk uit en er zullen maar weinig mensen zijn geweest, die deze voor lichting niet voldoende hebben gevon den. Vooral verschillende maquettes vulden de manko's van de perspectief loze kaarten en tekeningen uitstekend aan. De dia-vertoning met daarbij de humorvolle uitspraken en toelichting van de stedebouwkundige van Leusden, de heer Zuiderhoek, maakte de avond tot een plezierige aangelegenheid, waardoor de soms toch nog vrij saaie stof extra tot leven kwam. De belang stelling voor dit stedebouwkundig ge beuren was enorm groot, waaruit dui delijk blijkt, dat steeds meer mensen zich betrokken gaan voelen bij de ont wikkeling van de nieuwe stad Leusden, ondanks het feit, dat er van inspraak geen enkele sprake meer was. De plan nen staan, aldus burgemeester Van der Post, voor een groot deel vast. Resu merend kunnen we vast stellen, dat de wijze van presenteren van stedebouw kundige plannen, zoals woensdagavond gebeurde, duidelijk in een behoefte voorziet. V. ALANDSBEEK 11 Het meest opmerkelijke plan van de eerste fase is naast dat van de schalen- bouw van Eurowoningen, het ontwerp van de stedebouwkundigen Zuiderhoek en Den Butter voor het plan Alandsbeek 11, tussen de beek De Wetering en het Valleikanaal. Hier zullen in totaal 470 Een deel van de maquette van Alands beek 11, het ontwerp van de stedebouw kundigen Zuiderhoek en Den Butter uii Baarn. Duidelijk is de speelse struk- tuur van deze woonunits te zien, met het daarbij schuin aflopende dak. woningen verrijzen met een stedebouw kundige conceptie, die afwijkt van het normale patroon. Men kan ook hier weer spreken van een experimenteel karak ter, hoewel onvergelijkbaar met Euro- parkstad. Het ontwerp is gericht op een grote differentiatie van verblijfseenhe- den. De woningen zijn gegroepeerd tot een unit waarin elf woningen zijn onder gebracht, variërend in grootte en vorm. In totaal zijn 39 van deze units op een speelse wijze in het plan gegroepeerd. Evenals in de andere plannen van de eerste fase, is ook hier weer ruime aandacht besteed aan de groenbeplan- ting. Waterpartijen hebben ook in dit plan een plaats gekregen, terwijl het auto-verkeer kon worden beperkt tot 'x donderdag 18 MEI 1972 LEUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Toen Euro woningen N.V besloot om inplaats van de reeds geplande 1100 zogenaam de schalenwoningen, slechts 476 van dit type te gaan bouwen in het plan Rozendaal, was het gemeentebestuur genoodzaakt om voor het resterende deel alternatieve plannen te ontwer pen. Nu alle deelplannen van de eerste fase bekend zijn gemaakt, zijn ook de alternatieven voor het plan Eurowo ningen tweede deel gelanceerd. Dit resterende deel, vanaf de Middenweg tot aan het Valleikanaal, is opgesplitst in twee gedeelten, samen het plan Alandsbeek. In totaal zullen hier on geveer 640 woningen worden gebouwd Een deel hiervan zal premie-huur woningen zijn. Het eerste deel, Alands beek I, komt tussen de Middenweg en de beek De Wetering te liggen, het tweede deel, Alandsbeek II, tussen De Wetering en het Valleikanaal OOGOOOOOCOCOC Op deze groene weilanden tussen de Wetering en het Valleikanaal komen binnen afzienbare tijd de woningen van Zuiderhoek en Den Butter in Alandsbeek II. zone. De boerderij van de heer Piet Voskuilen - reeds eigendom van de ge meente - aan het eind van De Wetering, zal niet worden afgebroken, maar wor den bestemd voor sociaal-culturele doeleinden. De Noorderinslag zal tot aan het Valleikanaal worden doorge trokken, zodra de bouw is voltooid. Men hoopt dan ook tegen die tijd de financië le middelen te hebben gevonden voor de bouw van een brug over het Valleika naal, zodat deze weg kan worden door getrokken tot aan de kruising Asschat- terweg/Lapeerseweg. De houtaanplant langs de beek zal eveneens worden op genomen in het plan. De woon-units van Zuiderhoek en Den Butter hebben een opvallende stede- bouwkundige conceptie gekregen Hetis geen recht toe-recht aan ontwerp ge worden. maar een bouwkundige eenheid met een bijzonder speelse struktuur Door die speelsheid is het tevens moge lijk geworden, dat méér aandacht kan worden geschonken aan woningen met kleine verblijfseenheden, bijvoorbeeld voor kleinere gezinnen, onvolledige ge zinnen en alleenstaanden. De grootte van de woningen variëren van twee ver blijfseenheden tot zes verblijfseenhe den. Iedere unit bestaat uit twee woon lagen, schuin aflopend naar de voor- twee ontsluitingswegen, die niet met el kaar zijn verbonden. Bij de bouw van dit plan is het uitgangspunt, dat het be staande groen zoveel mogelijk zal wor den gespaard. Een goed voorbeeld is het stukje natuur langs het Valleikanaal. Deze houtwal zal in haar geheel in het plan worden opgenomen als een groen- De houtwal op de Liniedijk langs het Valleikanaal zal geheel in het zijde (d.w z naar de parkeerzijde van groenplan van Alandsbeek worden op- de woonblokken) Ongeveer 200 van de genomen. 470 woningen zullen premie-huurwo ningen zijn. - De rest zijn koopwoningen. Men heeft de keus uit een woning met 2, 3.4 of 6 ver- blijfseenheden In totaal kunnen maxi- De boerderij van de heer Voskuilen, maal elf woningen in één unit worden die zal worden gebruikt voor sociaal- ondergebracht culturele doeleinden - - - t Een globale tekening (plattegrond) van de parterre der woon-units in het plan Alandsbeek 11 (architecten Zuiderhoek en Den Butter). Verklaring der num mers: 1. 3 verblijfseenheden. 2 vier verblijfseenheden 3 vier verblijfseen heden 4. zes verblijfseenheden. 5 zes verblijfseenheden. 6. vier verblijfseen heden. 7. zes verblijfseenheden 8. zes verblijfseenheden. 9. vier verblijfseen heden. 10. vier verblijfseenheden. 11. drie verblijfseenheden. Op bovenstaan de tekening (in hoofdlijnen overgeno men van de originele tekening) is al leen de parterre aangegeven. Verschil lende woningen (niet allemaal) hebben nog een eerste verdieping. De woningen hebben uiteraard ook bergruimte, voor- en achtertuin (in verschillend formaat). Het ontwerp is bijzonder flexibel, zo vertelde men ons, want bovenstaande tekening kan er ook anders uitzien, als blijkt dat de behoefte aan een andere indeling groter is.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5