A. Pakkoo, een realistisch schilder Leusden in cijfers Zondag a.s. KPJ kring- toernooi PREDIKBEURTEN ffiltAGENPA -^GEMEENTE v, PJleuspeFÏ A.s. zaterdag weer 6-kamp voor jeugd van v.v. Achterveld MEDISCHE DIENSTEN De oud-ij zer- actie van KPJ- Achterveld WIIIEDO NV Impala-handbal op „toernooi"'' VRIJDAG 26 mei 1972 LEUSDEK KRANT 3 LEUSDEN-ZUID Donderdag 25 mei: Seniorensociëteit U.V.V 14.00-16.30 uur Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-Zuid in het Groene Kruisgebouw Donderdag 25 mei: Bibliotheek ,,De Boekenmolen" Uitlening van 14.00-16 30 uur, Arnhemseweg 83 Vrijdag 26 mei: Schoolsportdag, 9 uur, Burgemeester Burning Sportpark Vrijdag 26 mei: Bibliotheek ,,De Boe kenmolen" Uitlening van 19 00- 20.00 uur, Arnhemseweg 83 Zaterdag 27 mei: Excursie Knalgroen door het natuurgebied De Boom" (Aanvang 14.00 uur. Ingang Leus- broekerweg-Hamersveldseweg). Zaterdag 3 juni: Dansavond P.J.G.U. afd. Leusden in ,,De Mof" Aan vang 20.00 uur Beatband .,S O. Four" uit Utrecht. Woensdag 7 juni: Jaarlijks uitstapje N.C.V.B naar Leerdam. Verza melpunt bij de Ned. Herv. Kerk aan de Arnhemseweg om 8 uur AGENDA ACHTERVELD Zaterdag 27 mei: 6-kamp s.v. Ach terveld, Kerstens Sportpark. Aan vang 10.00 uur. Zaterdag 27 mei: Feestavond besluit 6- kamp Ons Gebouw 18.30 uur. Zondag 28 mei: K.P.J. voetbaltoer nooi, Kerstens Sportpark 10.00 uur WESTBROEK Harlekijn Hollandhuis. Kerkdijk 11, Westbroek Schilderijenexpositie van mevrouw M Sikkens-Ham uit Leusden-Centrum. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur. Zaterdag van 13 tot 16.30 uur ACHTERVELD - Vanwege het suc ces dat vorig jaar werd geboekt met de 6-kamp voor de jeugd van de Sportvereniging Achterveld, hebben de orginisatoren besloten ook dit jaar weer een dergelijk evenement te hou den. Aan deze 6-kamp kan door alle jeugdleden, zijnde de pupillen, aspi ranten en junioren worden deelgeno men. De 6-kamp begint om 10.00 uur zaterdag 27 mei precies en zal om ongeveer 16 00 uur afgelopen zijn De 6-kamp zal om ongeveer 12.00 onder broken worden voor een gemeenschap pelijke lunch, aangeboden door de ver eniging Voor elke leeftijdsgroep van acht tot achttien jaar zijn prijzen be schikbaar Er zijn dus 11 leeftijds groepen. De organisatoren hopen dat veel ouders en supporters van Ach terveld een kijkje komen nemen op het Kerstens-sportpark waar de 6- kamp wordt gehouden Het enthousias me waarmede de deelnemers aan de 6- kamp deelnemen rechtvaardigt dat be slist. De uitslag en prijsuitreiking van de 6- kamp zal des avonds tijdens het feest programma plaatsvinden. Ook op deze feestavond zijn de ouders van harte welkom. Aanvang van deze feestavond welke in ,,Ons Gebouw" plaatsvindt, 18.30 uur. Datum: Zondag 28 mei 1972. LEUSDEN-CENTRUM N.H Kerk 10 u. ds Willemse, 19 u ds. Van Ginkel, Amersfoort R.K.K za 7 u. m.m.v. dameskoor; zo 7.30 en 9 u.. Lat. Hoogmis; 11 u dienst met samenzang, 16 30 uur. LEUSDEN-ZUID N.H.K.: 10 u ds. Meesters, Doorn, 18 30 u ds. Klein Kranenburg, Zwartebroek. R K.K. Huize Don Bosco za. 19.15 uur, zo. 10 u.: Hoogmis, 11.30uur. STOUTENBURG R.K.K Op bekende tijden ACHTERVELD R.K.K Op bekenden tijden. Weekend 27-28 mei 1372. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen: Boersema. Den Toom en Lantink zal a.s weekend waarnemen, dr. Den Toom, Maria Stuartlaan 5, tel 03490-18881 (Dienst van vrijdagavond 18 00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur) De wijkverpleging wordt waargeno men door Zr Dignum, Hessenweg 287, tel.. 03425-333. VERLOREN EN GEVONDEN Verloren en gevonden voorwerpen in Leusden-Centrum GEVONDEN Ring met sleutels wit kinderschoen tje, gymnastiekschoenen; jack; kinder zitje, balletschoentje; zwembroek. VERLOREN Portemonnee, schooltas; pukkel; tuinschop; voetbaltas Inlichtingen kunt u krijgen bij de politie in Leusden-Centrum, tel. 03496- 1533. Verloren en gevonden voorwerpen Leusden-Zuid. GEVONDEN Huissleutel; zwarte lakschoenen; bankbiljet f25,-- VERLOREN Beige jack. dameshorloge, double bandje, pukkel, grijze etui met sleu tels. verzekenngsplaatje bromfiets; bruine portemonnee, bos sleutels; gou den dameshorloge, vierkant model. WEGGELOPEN Kater, met lila halsbandje. Inlichtingen bij politie Leusden-Zuid, tel 03490-17673 ACHTERVELD - De oud-ijzerac- tie die de K.P J -Achterveld onlangs heeft gehouden, had een opbrengst van veertig ton ijzer. In vergelijking met de oud-ijzeractie van verleden jaar is de opbrengst van dit jaar met 10 ton gestegen. Ondanks deze 10 ton ijzer winst was de financiële opbrengst van dit al les niet zo hoog als vorig jaar De heer Pakkoo zoas hij menig uur doorbrengt op zijn zolcerkamertje waar hij in een klein ateier zijn penceel met vaardige hand harteert Foto Janus Visser Talentvol schilder Een wonderlijk mins. die Pakkoo. Een talentvol schildir Een onopval lend man Geen artstieke verschij ning Geen groot praer Je komt niet veel over hem aan deweet. En het wei nige, dat hij meededt, dan nog met stukjes en brokjes, lie je zelf als een legpuzzel aanéén mo<t leggen Het huis aan de hot onderschudt zich in niets van de andere huizen Dezelfde vitrage, die gesloten is. hetielfde voortuintje. Pakkoo, een realist, ?en Hollandse pri mitief In een tijd, waarinnen met scepticis me en reserve de zo oegeluichte weten schappelijke, technsche en zedelijke ontplooiingen gadesaat, grijpt men ui teraard graag terg naar dingen, die in het verleden vaj hoge waarde zijn gebleken. Zo'n na^ het klassieke nei gende waarde bejpeurt li in de levens- en schilderkunstvan Pakkoo, aan wiens atelier ik u aanrad een bezoek te gaan brengen. A. de Knijff-Mali ALFi ROMEO Dealer «r Amersfoort e.o. Evcrard Mcystrvej: 54-TcL 03490-16901 GcldcrscstraJ 19-Tcl. 03490-31170 Uit jaar ook (lam es-tranis ACHTERVELD - Op zondag 28 mei a.s. wordt op het Kerstens sportpark te Achterveld het jaarlijkse voetbal toernooi van de K P.J. kring Amers foort gehouden Er wordt aan deelge nomen door de afdelingen Eemnes, Leusden, Hoogland, Hooglanderveen en het organiserende Achterveld. Dit jaar zullen ook dames-teams van de afdelingen aan het toernooi deelnemen Programma van de eerste tournooidag. 10.00 uur dames Achterveld A - Achterveld B dames Eemnes A - Eemnes B 10.35 uur: heren Hoogland B - Achterveld B heren Eemnes - Leusden 11.20 uur dames Leusden - Hooglanderveen dames Hoogland - Eemnes A 11.55 uur: heren Eemnes B - Hoogland B heren Achterveld b - Leusden B 12 40 uur: dames Achterveld A - Leusden dames Achterveld B - Eemnes B 13 25 uur heren Leusden C - Eemnes C heren Hooglanderveen C - Achterveld C 14 10 uur dames Hooglanderveen - Hoogland dames Eemnes A - Achterveld A. 2« Vervoermiddel(alleen voor personen met. een vast werk adres of meldingspunt a. llinnen de woongemeente werkenden; 1. personenauto; 3t0 2. overig particulier vervoer; 9,0 3. openbaar vervoer: 4. overig vervoer: of3 5. geen vervoermiddel: 22,0 b. Buiten de woongemeente werkenden: 1. personenauto: 31,5 2. overig particulier vervoer: 25,0 3. openbanr vervoer: 6 5 •l. overig vervoer: 3 0 5. geen vervoermiddel: o 5 13Aantal levend ter wereld gebr.icl>te kinderen (alleen voor gehuwde en gehuwd geweest zijnde vrouwen): a. gehuwde vrouwen: 1. (nog)kinderloze vrouwen: 10,5 2. vrouwen me*, kinderen: 89,5 b. gehuwd geweest /.iinrle vrouwen; 1. (nog) kinder loze vrouwen: 13,5 2. vrouwen met kinderen: 8 1,5 c. Totaal gehuwde en gehuwd geweest zijnde vrouwen: I. (nog) kinderloze vrouwen; 10,5 2« vrouwen met kinderen: 89,5 14. Hulpbehoevendheid en geslacht: a. Mannen met beroep: 1. op hulp aangewezen: 1,5 2. niet op hulp aangewezen98,5 b. Vrouwen met beroep: 1. op hulp auiigcwc/eii3,0 2. niet op hulp aangewezen 1 97,0 c. Mannen zonder beroep: 1. O]» hulp aangewezen: 3,0 2. niet op hulp aangewezen 1 97,0 d« Vrouwen zonder beroept 1* op hulp aungcwezehi 3,3 2. niet op hulp aunijcwczunt 06,5 2,0 980 LEUSDEN - Bij de uit Amsterdam afkomstige en in Leusden woonachtige schilder A. Pakkoo vind ik de sfeer terug van ,,De Onafhankelijken" van vóór de tweede wereldoorlog. ,,De On afhankelijken", vereniging van beel dende kunstenaars, opgericht in 1912, geïnspireerd door de Salon des Indé- pendants te Parijs. J)e Onafhankelijken' tiDe Onafhankelijken", die braken met de jury-beoordeling, die de Am sterdamse schildersvereniging ,,Arti et Amicitiae" en ,,Sint Lucas" hanteer den voor toelating van ingezonden werk tot een expositie ,,De Onafhankelij ken", bij wie schilders als Carel Wil link, Jan Wiegers, C. J. Maks, IJke- lenstam, Schram, Schrikkel, Rezel- man en Kees Heynsius een modern progressief milieu vonden voor hun boeiende, individuele opvattingen. 19 oktober 1930 schreef Chris Beekman, toentertijd sekretaris van ,,De Onaf hankelijken" aan Pakkoo, dat hij door de ledenvergadering na bezichtiging van zijn ingezonden werk, was aangeno men als lid. 13 maart 1931 schreef het Haarlems Dagblad de eerste kri tiek over zijn inzending op de voor jaarstentoonstelling 1931 van ,,De On afhankelijken" Pakkoo(hoevele nieu we namen krijgen we telkens te re gistreren) heeft leuke roode daken in een Jordaan-gezicht". En met hoe veel spanning werd zo'n tentoonstel ling tegemoet gezien! De verwachtingen waren elk voor- en najaar hoog ge spannen waarmee zouden ,,De Onaf hankelijken" uitkomen? ontwikkelen De laatste keer, dat Pak koo bij Nanninga kwam om te tekenen frommelde deze een krant in elkaar, en zei ,,Als je van dat oude krantenpa pier alle kreukels en schaduwpartijen kunt wéérgeven kun je tekenen." Was het een wonder dat een minutieuze waarnemer als Pakkoo een schilder- stijl zich eigen maakte, die stoelde op zijn tekenwerk met een scherp foto grafisch oog voor detail, stof-uitdruk- king en kleur. In zijn atelier aan de Meidoornhof in Leusden-centrum staat een stille ven opgesteld, waaraan hij met einde loze zorg en geduldige inspiratie vóórt- penseelt. Een email schaaltje met eie ren, een rimpelige bruinbronzen ap pel, een vuurtestje dat gedeeltelijk is gevernist en gedeeltelijk het ruwe aar dewerk toont. De broze kleurschake ring van de eierschalen is fraai ge troffen, en het email is onmiskenbaar het email van zo'n schaaltje, waarin men vroeger een kliekje eten opwarm de. Hier zie ik een schilder aan het werk, die bewondering kent voor het meest eenvoudige voorwerp, en die er de schoonheid van kan uitbeelden. Het kleine schaaltje met eieren is in zijn sobere tekening een eenheid van har monie, lijnenspel, tere kleurenkeuze. Ik kan me voorstellen, dat anders ge aarde en vooral jongere kunstenaars de opmerking zouden kunnen plaatsen, dat je in dit geval net zo goed een fotografische weergave van zo'n stil leven zou kunnen nemen. Maar die bewering houdt m.i. geen stand, omdat de pure fotografische weergave een koude en zakelijke aangelegenheid is, terwijl in Pakkoo's werk een warme gevoeligheid, een verstild gevoel voor schoonheid, een aanvoelen van de juis te verhoudingen, levenechte tinteling Een heel knap olieverfschilderij is het portret van Tante Wies, de oude tante, die de tenen verstelmand naast zich heeft staan, en die met de zwart ge- kousde en geschoeide voeten op een biezenmatten bankje met haar rheuma- tisch vergroeide handen het lijfgoed van de familie aan het verstellen is De schaar heeft zij zojuist neergelegd naast de gesloten naaidoos. Uit het blauwe porseleinen kopje heeft ze net een slokje thee gedronken Het tere blauw van haar schortje is onberispe lijk afgezet met een zwart kantje. Het nadrukkelijke patroon van het karpet vormt een schreeuwerige tegenhang tegen het verfijnde blauw en het inge togen zwart van de kleding van het werkende vrouwtje Achter Tante Wies, op een houten kastje, twee specimen van Pakkoo's vormen- en kleurenspel in aardewerk: een wit geglazuurde kan met lid en een platelen test Op de Christelijke scheurkalender boven het kastje lees je de tekst bijkans af. De geschilderde houten paneeldeur naar de keuken staat open en permitteert een doorkijkje naar de keukentafel. Boven de tafel hangt een rek met bus sen en laatjes voor de specerijen. Een heel leven ligt in dit tafereel besloten, als bij de interieuropname van een oude Hollandse meester. Onbegrijpelijk voor mij is de onge nuanceerdheid van het m.i. te schelle groen en het te harde hemelsblauw in Pakkoo's landschappen. Deze doen mij denken aan het groen en het blauw van de zondagsschilder, die het niet weet af te dempen, waardoor het een kitscherig effekt krijgt. In wonderbaarlijk kontrast hier mee is de hogelijke genuanceerdheid in de bruinen, bruingelen en grijsbrui nen van het olieverfschilderij van de Geboren en getogen Amsterdammer Pakkoo is een geboren en getogen Amsterdammer, die eerst twee jaar geleden naar Leusden kwam, omdat Amsterdam veel van zijn oude sfeer heeft verloren. Het leefklimaat was er voor hem niet meer aantrekkelijk. In en om Leusden vond hij de landschappen en boerderijen, die hij zo graag op het doek vastlegt. Hij werd geboren in 1903, en begon te tekenen zodat hij het potlood kon hanteren. Natuurlijk kwam toen het moment, dat zijn vader liever niet wilde dat hij een artistieke loopbaan koos, omdat deze het wachten op op drachten een te onzekere bestaansmo gelijkheid vond. Pakkoo werd onder wijzer en is dat altijd gebleven. Hij gaf les in de Amsterdamse Jordaan en andere volksbuurten. Hij tekende er zijn leerlingen, boeiende volkskinde ren. aan wie het leven niet zonder problemen voorbij ging. Dit element sluit aan bij een karakteristieke voor keur van Pakkoo: hij houdt van dingen, waar het leven overhéén is gegaan, van dingen die oud zijn, van oud hout, oud papier, van mensen, die iets heb ben meegemaakt. t»A1s je van dat oude krantenpapier alle kreukels en schaduw partijen kunt weer geven, dan kan je tekenen" Voor de tekentechniek kwam hij te recht bij een oom van zijn vrouw, de Amsterdamse schilder D. B. Nannin ga^ Deze leerde hem het vaktechnisch tekenen, het perspektief, het werken met verschillende soorten krijt, pastel e d Nanninga liet de schildertechniek ^an Pakkoo zelf over. Hij wilde hem 'n geen enkel opzicht beïnvloeden. Pak koo moest zijn eigen stijl vinden en teweegbrengen. Voor die anders ge aarde kunstenaars is Pakkoo's werk alleen maar niét bestemd. Voor hen zal Pakkoo's wezen een gesloten boek blij ven. Exposities Zo was het in werkelijkheid. Van 1930 tot 1953 exposeerde Pakkoo re gelmatig bij ,,De Onafhankelijken", maar in de laatste jaren vóór 1953 werd het aantal werken, dat de jon geren van hem wilden exposereD, klei ner en kleiner en tenslotte nihil. In 1953 trok Pakkoo zich terug, en werkte alleen nog voor opdrachten, voor men sen, die zijn werk waarderen en om zijn werk vragen. Zo heeft hij nu één van die subtiele werkjes onderhanden van prille voorjaarsbloemetjes, waar van elk onderdeeltje een mini- wereld op zichzelf is. Zijn buren hel pen ijverig mee die bloemetjes voor hem te zoekeD, wat niet meevalt in dit gure lente-tij. „Diplome de médaille d' or" In 1938 kreeg Pakkoo een diplome de médaille d'or voor zijn inzending op de Exposition de Saint Dié In Parijs droeg hij datzelfde jaar enige werken bij aan de Salon des Indépendants. In Brussel zou hij op 4 mei 1940 mee doen aan een tentoonstelling „Neder- landsche kunstenaars van heden": de kaarten waren gedrukt en verzonden, maar de oorlog brak uit. In 1951 ex poseerde hij op uitnodiging van de Ne derlandse Vereniging van Kunstschil ders, aangesloten bij de Bond van Beel dende Kunstenaars, waarvan Pakkoo na de oorlog lid was geworden, in Phi ladelphia, en verkocht in San Antonio te Texas het werk geheten Stilleven met Veer". Ten behoeve van zijn z.g. topogratische atlas kocht de gemeente Amsterdam Pakkoo's tekening Volks tuintjes" aan Zijn uitzichten op de schilderachtige schuurtjes bij de Schin kelhaven te Amsterdam, op besneeuw de komplexen van rommelige achter- uitbouwen naar de kant van een bevro ren sloot zijn aantrekkelijk in hun dich terlijkheid. STILLEVEN 1944 uitgebloeide zonnebloemen, met enkele droogbloemen op de voorgrond. Hier uit spreekt een liefde voor de nature morte, voor de tournesols, waaruit het leven en de zin gevloden zijn. De uitgebloeide zonnebloemen, die nu schoon zijn in de zacht grijsbruine kleurverscheidenheid van hun ver droogde en ontzielde toestand „TANTE WIES" LEUSDEN - ZUID - Met drie da mes en meisjes teams nam Impala deel aan het Pinkstertournooi van de H.V. ,,The Victory" te Weesp. Per fecte organisatie en uitzonderlijk mooi weer zorgden voor een prachtige sport dag. De allerjongsten, de meisjes pu pillen waren niet bijzonder gelukkig Ze moesten o.a. tegen een ,,kop" gro tere tegenstandsters spelen en verlo ren zodoende de drie wedstrijden, ter wijl er een werd gewonnen. In iederge- val een zeer leerzame dag voor deze meisjes, waar ze ondanks verlies toch met plezier aan terug kunnen denken. Het speciaal voor deze dag geformeerde meisjes adspiranten team begon onwen nig. Men was niet aan elkaar gewend en de eerste wedstrijd werd dan ook verloren De tweede partij was een gemakkelijk karwei en werd met 6-0 gewonnen De derde was echter een veel te zware opgave en werd met groot verschil verloren, zodat er geen eer te behalen viel. Toch geeft dit team wel reden tot tevredenheid en hope lijk kan er voor de competitie wel wat van gemaakt worden. De dames junioren tenslotte begonnen eveneens zwak en konden niet in hun gewone spel komen Ze verloren dank zij een ten onrechte toegekende pe nalty en een zuiver doelpunt dat afge keurd werd jammerlijk de eerste wed strijd Zij herstelden zich inde 2de wed strijd prachtig Dit was weer het be kende flitsende spel, waartegen de heus niet zwakke tegenstanders geen enkel verweer hadden. Er werd gewon nen. dus de laatste wedstrijd hield nog perspectieven in voor een prijsje. Dit werd een strijd tussen volkomen aan elkaar gewaagde ploegen met wisse lende kansen en het werd een gelijk spel, waarmee de verhouding juist werd weergegeven Toch nog een tweede prijs was het resultaat en tevens het einde van een geslaagde sportdag.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3