Verzorgingstehuis van de Stichting Bejaardenzorg bovenaan Leus den 1de prioriteitenlijst op m SUCCESVOLLE SCHOOLSPORTDAG ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN 600 TELEFOON VERBINDINGEN LAMGELEGD Kijkavond Woelige Hoek Praat mee over de namen voor de wegen Kind gewond na aanrijding Regionale kontaktdag kindercentra Eemland GEMEENTE- PERSONEEL ALMELO KOMT OP BEZOEK I Wnnementsprijs: -'ïrtentietaneven «6 eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG IITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 1 juni 1972 4e jaargang no. 6 LEUSDEN-Op aandrang van het col- van Gedeputeerde Staten heeft Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening het plan van de Stichting Bejaardenzorg te Leusden, itnvattende een verzorgingstehuis met Jeen capaciteit van honderd bedden, in ■1973 bovenaan de prioriteitenlijst ge- llaatst. Voorts heeft de Minister een (subsidie-toezegging gedaan voor 44 Wen voor 1972 - waarvan 19 bed- als extra contingent - ten be- oeve van het project van de Pro- s Christelijke bejaardenzorg e Bilt-Bilthoven. zodat met dit pro- I nog dit jaar kan worden begon nen mededelingen heeft het Col- Bege van Gedeputeerde Staten te U- ■ie waren gesteld door de Statenle- jiea mevrouw W. Sprij-Meijering en e heren A.J. Dikker en C. Fris. |ij wilden weten in hoeverre nieuw- verbouwing ter vervanging |a/of uitbreiding van verzorgings voor bejaarden in de provin- e Utrecht getroffen worden door de wente beslissing van de Minister Volkshuisvesting en Ruimtelijke die inhoudt dat het verle- avan vergunningen wordt opge- 'wrt, omdat een heroriëntatie op (tbehoeften nodig zou zijn. e vragenstellers wilden kennis ne- i van de hierover door het pro- ociaal bestuur met de Minister ge- Derde correspondentie en zij wilden weten hoeveel bedden" er in fcnorgingshuizen in de provincie Itrecht zijn en of zij aan redelijke flsen voldoen. Voorts vroegen zij ^ir de mening van het college over invloed, die de beslissing van de uister heeft op korte termijn ten van het beleid bejaarden en welke planning G.S. voor o staat op langer termijn. Daarop heeft het college onder meer ptwoord, dat de door vragenstel es bedoelde recente beslissing ken- betrekking heeft op de brief 0 de Minister van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening van 25 janu- 1 1972, gericht aan de provinciale (sturen. jfcze brief bevat geen opdracht de van bejaardentehuizen op te torten In het jaar 1972 zal de- verzorgingscapaciteit - een gelijk totaal van 5.000 bedden - >r subsidietoezeggingen gereali- fcrd kunnen worden als in 1971. |Ain de provincie Utrecht is reeds T «n eerder stadium een subsidie- g voor 1972 verstrekt voor 1 afbouwen van de in meerjaren- reeds in uitvoering genomen i^izen tot een totaal van 275 bed- terwijl nadien nog een extra con- van 80 bedden is toegekend e bouw van een verzorgings- fis voor gerepatrieerden te Baarn. TELEURSTELLING jar aanleiding van bedoelde brief het college bij de bewindsman inftelijk zijn teleurstelling geuit A betrekking tot het feit, dat on- e*n dringend verzoek geen extra '""ent is toegekend buiten de reeds toegezegde subsidie, hetgeen nadelige invloed uitoefent op de van een aantal verouderde aardenoorden Jet op de mogelijkheid, welke de Fs'er met eerder aangehaalde brief F» geopend om geleidelijk en mar- |n het verdelingssysteem enige abiliteit aan te brengen ten aanzien 'zeer urgente concrete plannen, Mtbet College onder overlegging van de daartoe gevraagde gegevens nog- nogmaals dringend verzocht voor 1972 alsnog een tweetal urgente plannen in de realisatiesfeer te brengen. Voorts heeft G.S. - mede ter verze kering van de continuïteit bij de bouw van bejaardentehuizen - onder moti vering aan de betrokken Minister ver zocht reeds thans voor 1973, dan wel met een programmering over langere termijn (eventueel met deelbeschik- kingen) in de jaren 1973, 1974 en 1975 voor de nader aangegeven plannen een subsidiemogelijkheid te openen. Met brief van 10 mei 1972 is inmid dels van de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening ver- 1 nomen, dat - gezien de door ons verstrekte gegevens - door een sub sidietoezegging van 44 bedden voor 1972, waarvan 19 bedden als extra contingent, de mogelijkheid is geopend, het project van de Protestants Chris telijke Stichting voor Bejaardenzorg De Bilt-Bilthoven omvattende 144 bed den nog dit jaar in uitvoering te nemen, waarbij 100 bedden op het programma blijven voor na 1972. Voorts kan het plan van de Stichting Bejaardenzorg te Leusden, omvattende een verzor gingstehuis, met een capaciteit van 100 bedden in 1973 bovenaan de prio riteitenlijst worden geplaatst. De Minister heeft tevens medege deeld, dat het provinciaal aandeel voor de eerstkomende jaren slechts margi naal zal afwijken van dat in 1971 (300) bedden), waarbij de afwijking geba seerd zal zijn op door ons nog nader te verstrekken gegevens. Er waren op 1 januari 1972 in totaal 8.882 plaatsen in de bejaardenoorden in deze provincie (exclusief plaatsen in tehuizen met landelijke functie), waarvan 414 voor verpleegpatienten. Van dit aantal waren 5.510plaatsen met voldoende toekomstwaarde en 705 plaatsen zonder toekomstwaarde, ter wijl 2.658 plaatsen op een of meerdere punten niet geheel aan redelijk te stel len eisen voldeed resp. kon voldoen. Het is thans nog moeilijk om exact aan te geven hoeveel bedden in deze pro vincie in de toekomst nodig zijn, daar de standpunten omtrent het behoefte- criterium landelijk uiteenlopen en bier- omtrent nog onvoldoende weten schappelijk gefundeerd materiaal voor handen is. De resultaten van een aan tal - veelal plaatselijke - onderzoeken lopen nogal uiteen. In de Nota Bejaardenbeleid 1970 van de rijksoverheid, is vermeld, dat eind 1972 10% van de bejaarden in ver zorgingstehuizen is gehuisvest. In de provincie Utrecht is op basis van deze norm het aantal plaatsen in de ver zorgingstehuizen voor bejaarden ook in evenwicht met het aantal bejaarden. Bij de beoordeling van de capaciteit dient echter in aanmerking te worden genomen, dat een niet gering aantal - overwegend voor-oorlogse tehuizen - niet aan de huidige eisen voldoet en derhalve zal moeten worden vervangen. Indien bij de behoefteraming een streefpercentage van 10 wordt aange houden, hetwelk in voornoemde nota ook als een gehanteerde vuistregel naar voren komt, kan op grond van een voorlopige raming de behoefte aan plaatsen in verzorgingstehuizen voor bejaarden binnen deze provincie op 8 300 (10% van 83.000) worden ge steld. Er zijn thans in totaal 8.882 plaatsen in de respectieve bejaarden oorden gezamenlijk. Indien men op dit totaal het aantal plaatsen in te huizen zonder, dan wel met geringe, toekomstwaarde naast de plaatsen met de functie van .verpleegbed" in min dering brengt, kan - rekening hou dende met een toeneming van de po pulatie, opheffing van tehuizen, over loop" uit andere provincies, bijzon dere uitbreidingsplannen vallende bui ten de normale migratie en de plaat sen voor verplegingbehoevende bejaar den, die voorshands niet in een (er kende) verpleeginrichting kunnen wor den opgenomen e d. - het tekort aan gekwalificeerde plaatsen (bedden) over ongeveer 5 jaar op circa 1.800 worden geraamd Hierbij moge worden opge merkt. dat de eerdervermelde norm van 10% als behoeftecriterium lande lijk in discussie is In de huidige Wet op de bejaarden oorden biedt slechts één artikel een aanzet tot planning. In dit artikel is bepaald, dat de provinciale commissie voor de bejaardenoorden zich op de hoogte houdt van de behoefte aan op neming in bejaardenoorden binnen de provincie. Het wetsontwerp houdende wijziging van de Wet op de bejaardenoorden, dat op 2 mei jl. (na amendering) door de Tweede Kamer is aanvaard, biedt meer mogelijkheden tot realisatie van planning. Een nauwkeurig omschreven planningsprocedure met mogelijkheden van bezwaar en beroep biedt de be langhebbenden daarbij de noodzake lijke rechtszekerheid. In het ontwerp is een van de belang rijkste uitgangspunten voor het beleid ten opzichte van de bejaardenoorden en de voorziening in de behoefte aan bedden" het provinciaal plan Het wetsvoorstel kent provinciale staten de bevoegdheid toe voor hun provincie een plan vast te stellen met betrek king tot de bejaardenoorden, waarin is aangegeven de maximum capaciteit van het totale aantal bejaardenoorden dat mag worden opgericht en de sprei ding over de provincie Bij de voorbereiding van het plan moeten gedeputeerde staten de pro vinciale commissie ex artikel 17 van de wet en het in de provincie aan wezige orgaan van overleg en advies voor het maatschappelijk en cultu- Als een echte atleet springt deze jon gen zijn verste sprong. Foto Janus Visser. Schoolsportdag Leusden. Twee meisjes op het onderdeel hard lopen worden sterk aangemoedigd door &un mede scholieren. Foto Janus Visser. (Van de redaktie) LEUSDEN - De schoolsportdag 1972 voor de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen in Leusden is succes vol verlopen. In totaal deden 437 leer lingen mee. Twintig moesten verstek laten gaan wegens ziekte. Van de 437 leerlingen viel er één uit, Arne Swank, die tijdens het hoogspringen zijn pols brak. Drie leerlingen wisten de hoogste graad te behalen, namelijk het E-diplo- ma. Dit waren Roland Ma van de Chr. Basisschool Hamersveld, Martin Breedt-Bruyn van de openbare lagere school De Wegwijzer en Paul Droog van de R.K. basisschool Rossenberg. Er stond vrijdag een sterke wind, toen wethouder W. A. van Zandbrink het sportieve schoolgebeuren met een korte toespraak opende. Maar des ondanks zijn er tal van goede presta ties geleverd. Er konden na afloop 14 A-diploma's worden uitgereikt, 169 B-diploma's, 185 C-diploma's, 65 D- diploma's en zoals gezegd 3 E-diplo- ma's. 's Middags werd een wandeltocht gehouden die ook een succesvol verloop had, LEUSDEN/CENTRUM - In het begin van de vorige week was een werknemer van een aannemingsbedrijf bezig met graafwerkzaamheden in de nabijheid van de R.K. kerk te Leusden-centrum Op 1 meter diepte trof hij een telefoon kabel, die zwaar werd beschadigd 600 telefoons in Leusden werden buitenge bruik gesteld Vele telefoonabonnees konden gedurende enkele dagen geen gebruik meer maken van hun telefoon Bij een zo aanzienlijke schade moest de politie worden ingeschakeld Aan het eind van de week waren alle telefoon verbindingen weer hersteld. Een van de jongens werpt een bal ter wijl zijn klasgenoten gespannen zijn prestatie afwachten. Foto Janus Visser. HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! Met veel enthousiasme leverden de ischolieren hun beste prestatie, ook al gelukte het niet iedereen om een record te breken evenals dit meisje [bij het hoogspringen. jFoto Janus Visser LEUSDEN/ZUID - De chr. kleuterschool De Woelige Hoek houdt op donderdagavond 1 juni (vanavond dus) van zeven tot acht uur een kijkavond voor ouders en belangstellenden. Deze kijkavond wordt gehouden zowel in het schoolgebouw van de Woelige Hoek als in de dependance aan de Ooievaarshorsterweg te Leus den/Zuid. Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS reel welzijn horen Voorts dienen zij overleg te plegen met de gemeente besturen in hun provincie Aan de planning is tevens een stelsel van verklaringen van geen bezwaar" ver bonden, waardoor het mogelijk wordt de oprichting en ingebruikneming van nieuwe bejaardenoorden, al dan niet in een bestaand gebouw alsmede de verbouwing en uitbreiding aan toe stemming te onderwerpen Van provinciale zijde wordt op amb telijk niveau reeds voorbereidend werk verricht, terwijl eveneens vooroverleg met de provinciale commissie voor de bejaardenoorden en de provinciale Utrechtse stichting voor welzijnsbe vordering heeft plaatsgevonden en nog plaatsvindt Er zal moeten worden getracht om per regio te komen tot een gedifferen tieerd en op elkaar afgestemd aan tal voorzieningen "bij de onderschei dene huisvestingsvormen voor be jaarden Het reeds voorhanden zijnde materiaal, dat bij de planning een rol kan spelen, zal geleidelijk nader wor den uitgewerkt Tevens zal moeten worden gestreefd naar een integra tie voor bestudering en uitwerking van de vraagstukken rond deze inte gratie van belang is OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgende week woensdag, 7 juni, 's avonds om half acht komt de commissie Naamgeving in openbare ver gadering bijeen in de raadzaal te Leusden/Centrum. Op de agen da staat de naamgeving van de wegen in het plan De Wetering. Iedereen is van harte welkom op deze bijeenkomst, waarbij het publiek ook ruimschoots in de gelegenheid wordt gesteld sug gesties te doen en mee te pra ten. (Van de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - Maandag middag vond op de Asschatterweg een ongeval plaats, waarbij de vierjarige Roland Hofmeester gewond raakte. Het kind liep de rijweg op, terwijl op dat moment een auto naderde, die de jon gen niet meer kon ontwijken. Een om wonende verleende eerste hulp, vrij spoedig geassisteerd door dr. Lan- tink. Met de snel ter plaatse zijnde ambulance werd het slachtoffertje naar het Ft. Elizabethziekenhuis gebracht, waar naast een hersenschudding ook letsel aan de halswervel werd gekon- stateerd. (Van de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - De Werk gemeenschap Kindercentra in Neder land te Oosterbeek organiseerde voor de regio Eemland een kontaktmiddag op dinsdag 30 mei In Leusden betekende dit, dat een tweetal konsulenten van de Werkge meenschap dinsdag op bezoek kwam bij de speeltuinvereniging/speelzaal ..Blijhof" Hetwaren mevrouw J. Kuch- lein-Janszen en de heer P J. Dirks Dinsdagavond tussen 8 en 11 uur werd een bijeenkomst gehouden in het ge bouw voor Gezinsverzorging van het Groene Kruis, te Amersfoort. Tijdens deze gespreksavond werden gegevens, ervaringen, tips en kritiek uitgewis seld tussen bestuurders, gemeentelijke vertegenwoordigers, leidsters en ini tiatiefnemers. De konsulenten, die aan wezig zullen zijn bij dit gesprek, zul len trachten de verschillende orga nisaties behulpzaam te zijn op het ge bied van huishoudelijke, organisatori sche en financiële aangelegenheden. (Van de Redaktie) LEUSDEN - Op vrijdagmiddag 2 juni komt het personeel van de ge meente Almelo onder leiding van bur gemeester mr. F. J. H. Schneiders op bezoek bij de gemeente Leusden. Het is een werk-vriendschapsbezoek. Na de lunch in de grote zaal van Pon volgt een uiteenzetting van het struk- tuurplan en andere stedebouwkundige plannen met kaarten, maquettes en dia's. De realiteit wordt bekeken in de vorm van een bezoek aan de bestem mingsplannen Rozendaal, Rossenberg en de Wetering. Op het programma staat tevens een bezichtiging van het complex van Pon's Automobielbedrijf NV en een diner. Tot slot is er een ge zellig samenzijn in de nieuwe kantine van de voetbalvereniging Roda '46 op het burgemeester Buiningpark. I 2.50Jjer kwartaal, 9,— LU laat tosse nummers mVJ 1 cent. ,jr lnder kontrakt 15 cent ..Leusderheitjes" j 'egel o.66 tbij aru"betaling)Kontrakt- Iten op aanvraag

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1