êi POLITIE GAAT VERBALISEREND OPTREDEN TEGEN VERVUILING DOOR HONDEN EN KATTEN Ook voetpad misbruikers gaan voor de (politie-) bijl Nieuwbouw Achterveld in vergevorderd stadium i l ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN 444 44 4 MORGEN KANTOREN GEMEENTE GESLOTEN Gewond na botsing uonaeraag 8 |um ioil 4e jaargang no. 7 eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS mensen ondervmcen hiervan hin der. De politie verzoekt de mede werking van de otders om de kin deren erop te wiy.pn, dat zij met meer voor het wnkelcentrum op het trottoir mopen fietsen. Met de verkeerslessen getroost de politie zich ved moeite om de kinderen te i'i veren De ver- keersexamena v. 'men afgelegd, de kinderen rijden keurig en ge heel volgens de voorschriften, en de dag nadat ze met goed gevolg het verkeerseiamen hebben afge legd, ziet de pilitie ze op de fiets rijden op het trottoir bi] ,,De Bieshaar"! Alsof ze van ver keersregels geen weet hebben! Uit Leusdei-centrum komen vooral veel klachten binnen over volwassenen, die de voetpaden als fietspadengebruiken De be jaarden in de vijk Rossenberg on dervinden hieivan zéér veel last. Zi] denken ruitig op het voetpad te kunnen waidelen, en moeten plotseling ziwaarts uitwijken voor een wielijder, die n.b. in overtreding is AJle roodgeJeurde paden, die zich slingererdoor de bebouwde kom van Leuden-centrum zijn voetpaden. Nuran de volwassene, die dit roodgeleurde voetpad als fietspad gebrukt, met aanvoeren, dat er geen brd „Voetpad" is geplaatst Eikpad, dat hoger is gelegen dan d rijweg, is krach tens de wet zoder nadere aandui - ding: voetpad.Slechts indien er géén sprake i:van wegverhoging wordt er metten bord aangege ven, dat het Ier toch een voet pad betreft. As straks het cen trum voor deiente bejaarden in Bavoort bevoct zal zijn, dient de discipline van de volwassen wielrijders it Leusden-centrum weer zodanig te zijn hersteld, LEUSDEN - Nu bij de politie te Leusden de klachten blijven bin nenstromen -en dit de laatste maanden in steeds toenemende mate- ten aanzien van de bevuiling door honden van speelvelden, voetpa den, tuinen, gazons, trottoirs, huisstoepen, pleinen, hofjes en par- keeraanleg, is het de politie niet langer mogelijk lijdelijk toe te zien. In het verleden heeft de politie steeds een lankmoedige hou ding kunnen aannemen ten opzichte van de Leusdense honden-eige naars. De honden-eigenaars hielden zich over het algemeen aan de voorschriften, en wanneer er al eens een kleine overtreding plaats vond, kon de politie het bij een waarschuwing laten om herhaling te voorkomen. Toen de bevolking toenam, nam het aantal honden-eigenaars evenredig toe, maar nam de mo raal, het fatsoen van de hon den-eigenaars zienderogen af. Het begon bij de politie klachten te regenen van bewoners, die vuil van de hond van de buren op hun stoep aantroffen, van ouders wier kind thuis kwam met door hondenvuil besmeurde kleren, doordat het kind op het speel veld was uitgegleden in het hon denvuil. Er kwamen klachten bin nen van oudere mensen, die tij dens hun wandeling door het park waren uitgegleden, omdat er mid den op het voetpad een grote hoop hondenvuil lag opgetast. In Leusden-centrum is het gras en speelveld voor de kinderen op de hoek van de Lindelaan en de Lijsterbeslaan door het vuil van de honden een vies stuk vertre den grond geworden, waarop de kinderen niet meer kunnen spe len en ravotten. Inmiddels kwa men er uit Leusden-centrum ook klachten binnen over loslopende katten, die de tuinen bevuilden, en die schade aan de planten aanbrachten. In Leusden-zuid had een inwoner zo'n overlast van een kat, die zijn tuin als retirade- plaats had uitgekozen, dat hij bi) de politie informeerde of het geoorloofd was om een kat, die zo'n overlast opleverde, te ver giftigen. De man was een nor maal evenwichtige burger De vele klachten over het hon denvuil bereikten ook de burge meester mr A. H. van der Post, die met spijt de fraaie gazons van zijn gemeente zag verarmen tot onwelriekende, onhygiënische kale stukken onaantrekkelijk terrein. Als hoofd van de plaat selijke politie wilde hij ervan op de hoogte worden gebracht hoe aan deze onzindelijke toestand, die voor het merendeel der Leus dense inwoners en hun kinderen sen onsmakelijke hinder begon te "orden, een einde kon worden ge maakt Het blijkt in de praktijk voor honden- enkatten-eigenaars tegenwoordig niet meer mogelijk te zijn deze dieren in het oog te houden en te zorgen, dat andere mensen geen last van hun dieren ondervinden. Een katten-eigenaar dient zijn kat in huis te verzorgen en dient de kat niet alleen buiten te la ten zwerven. Een honden-eige naar dient zijn hond aangelijnd mee naar buiten te nemen en dient zich de moeite te getroosten in Leusden-zuid zijn hond uit te la ten door b.v. de Roo van Alder- wereltlaan met zijn hond af te lo pen, in de richting van het zwem bad. Daar bestaat de mogelijk heid, dat de hond zijn behoefte doet zonder dat andere bewoners van Leusden daar de viezigheid van ondervinden. Als er geen andere mogelijkheid is, is de plaats bij een putje in de goot langs het trottoir misschien nog één van de minste kwaden om er uw hond zijn vuil te laten depo neren. De kwestie van het honden vuil werd verschillende malen in de gemeenteraad van Leusden aan de orde gesteld. Laatstelijk nog in de raadsvergadering van maandag 27 maart, toen het de heer Van Tiel was, die opnieuw een lans wilde breken voor een strengere kontrole op loslopende honden en eigenaars, die hun hon den de plantsoenen laten bevui len. Toen nog was de burgemees ter van mening dat hij liever geen politie-optreden zou zien. Hij deed nogmaals een ernstig beroep op de eigenaars van hon den om er zorg voor te dragen, dat de ergerlijke wijze van mi lieubederf door hondenvuil niet tot ingrijpen van de politie aan leiding zou behoeven te geven. Maar na herhaalde vergeefse verzoeken aan het publiek, na herhaalde waarschuwingen, na publikaties in de „Leusder Krant'na een aktie in de trant van „Houd Leusden fijn, houd uw hond aan de lijn" gaat de poli tie nu repressief optreden tegen loslopende honden. Het verbali seren gaat nu een feit worden, want vrijwillig hebben de hon den-eigenaars er niet toe wil len meewerken om de speelvel den der kinderen, de tuinen, de voetpaden, de trottoirs, de plei nen, de hofjes, de parkaanleg, de plantsoenen en de huisstoepen rein te houden Een tweede punt. dat de poli tie in de toekomst gaat aanvat ten, en waarover het klachten regent, is het hand over hand toenemen van het fietsen door ouderen en kinderen op de voet paden en de trottoirs De poli tie verzoekt de ouders hun kin deren te willen verbieden op de trottoirs te fietsen en zelf hier toe het goede voorbeeld te geven. Vooral oudere mensen, die op hun gemak willen wandelen, en die vaak met meer zo snel uit de voeten kunnen, ondervinden van de op de trottoirs fietsende kin deren zéér veel last. Voor hen is het gevaarlijk om te vallen en een lichaamsdeel te breken. En laten we eerlijk wezen, het is toch te dwaas en normloos, dat een ouder mens invalide zou wor den, doordat een jong mens een overtreding begaat, en doodeen voudig de moeite niet neemt om daar te gaan fietsen, waar hij hóórt te fietsen: op de rijweg of op het fietspad! Op de voet paden in de parken kan men de als razenden fietsende jongens niet tijdig genoeg zien aankomen doordat door de vaak overhan gende, weelderige beplanting en de romantische bochten van het wandelpad het uitzicht wordt be lemmerd. Er hebben zich enkele gevallen in Leusden voorgedaan van mensen, die door de op de voetpaden fietsende kinderen om ver werden gereden, en lichame lijk letsel opliepen. Uit Leusden-zuid krijgt de po litie vooral klachten over het fietsen van de kinderen op de trot toirpartij vóór het winkelcentrum „De Bieshaar". Vele winkelende dat deze demente bejaarden zon der gevaar van de voetpaden ge bruik moeten kunnen maken. Ter bescherming van voetgan gers en wandelaars in Leusden gaat de politie thans over tot het verbaliseren van die per sonen, die met een fiets rijden op trottoirs en/of voetpaden. Tenslotte krijgt de politie her haaldelijk klachten over de her rie, die er in sommige buurten wordt gemaakt bij het vertrekken van visite in de late avond of in de voornacht. Eerst komen de mensen luidruchtig pratend het huis uit naar buiten. Dan neemt men op lawaaierige wijze af scheid van elkaar, breedvoerig en luid alsof het midden op de dag was. Het afscheid wordt ge volgd door het hard dichtklappen van autoportieren en het luide ge- dagroepen door de zwaaiende uit- wuivers. Dan rijdt men fiks claxonnerend een ererondje, en besluit dit driedubbele afscheid door ritmisch claxonnerend weg te rijden. In hofjes en kleine stra ten resoneert dit lawaai in he vige mate. Voor zieke mensen, bejaarden en mensen, die vroeg in de ochtend uitgerust moeten zijn om aan het werk te gaan, is deze wijze van afscheid nemen zéér hinderlijk Het haalt de men sen uit hun slaap. Zieken, be jaarden, alleenstaanden kunnen de slaap moeilijk hervatten. Ook tegen deze categorie van veroorzakers van over last gaat de politie thans optreden. Het zijn overtre dingen, die vallen onder de verordening over het bu rengerucht en onder de we genverkeerswet. Het geven van signalen binnen de be bouwde kom, anders dan voor 't afwenden van gevaar, is ten strengste verboden. Het is spijtig, dat het in onze gemeente zover moest komen, maar er zijn grenzen, en die zijn sinds lang en bij voortduring overschreden. Binnen zeer korte termijn zal de reeds in voorbereiding zijnde nieuwe algemene jxilitieverorde- ning in de raad worden behandeld. In deze verordening zullen zeer vergaande maatregelen worden vastgelegd ten aanzien van over last in het algemeen, geluids hinder en burgengerucht. LEUSDEN - In verband met een uitstapje van de raad en het gemeente- personeel zijn vrijdag 9 juni a s (mor gen) alle gemeentelijke kantoren en diensten gesloten. Het bureau van de burgerlijke stand zal die dag echter ge opend zijn van 8.00 tot 8.30 uur STOUTENBURG - Zaterdag 3 juni vond te omstreeks 17.00 uur op de kruising Hessenweg-Horsterweg te Stoutenburg een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een brom fiets. De oorzaak was het niet verle nen van voorrang. Er ontstond lich te materiele schade De bestuurder van de bromfiets moest gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd, al waar een fraktuur werd gekonstateerd aan het linkerbovenbeen waarschijnlijkheid zal dit nog wel enige tijd duren, omdat zowel gemeentelijke als provinciale besturen het karakter van Achterveld niet willen verstoren door een te grote hoeveelheid nieuw- bouw-woningen. (Foto's Leusder Krant). (van de Redaktie) ACHTERVELD - Eigenlijk onge merkt heeft Achterveld er een be hoorlijk stuk nieuwbouw bijgekregen. De Woningstichting Centraal Neder land te Vreeswijk bouwde hier een hele wijk, die - zo op het eerste gezicht - bij zonder geslaagd van opzet genoemd kan worden. Hoewel de bouw nog niet geheel gereed is, biedt dit nieuwe stukje Achterveld toch al een goede indruk. Op de foto's enkele beelden van het be stemmingsplan Achterveld, waarmee duidelijk wordt aangegeven, dat er niet alleen wordt gebouwd in Leusden/Cen trum. Overigens is deze nieuwbouw in Achterveld slechts het eerste deel van het bestemmingsplan. Wanneer de rest van de nieuwbouw zal worden uitge voerd, is nog niet bekend. Naar alle

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1