HISTORISCHE AFFICHES OLYMPISCHE SPELEN BONDSSPAARBANK TWINTIG STAPPEN TERUG Kappie en de reis met troeteltje „Hoera, we hebben een zoon van zeven pond KWEKERIJ ROOS EEN RAMP T. de Smalen Textielhuis G. P. J. Wijntjes VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND LEUSDER KRANT MOEDERDAG „MAUD NAGEL" Moeilijkheden met de pasvorm van Pastunette bestaan niet HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! X3NDERDAG 8 JUNI 1972 LEUSDER KRANT i Vanaf begin juni geeft de bondsspaarbank -zolang de voorraad strekt- aan haar spaarders wekelijks een miniatuur van deze affiches in de vorm van een sticker in kleur, 13 in totaal. Een verzamelkaart wordt gratis beschikbaar gesteld. sJ/ «.Ij «J/ «Jj vij «.Ij «Jj «ijf - 4f "Jf -dj «Jj «h> «4** s|j slj «X» «V «X* vL» «X» «X» «X/ »X» «X» «X» «X> sfj «X» «1/ «X» vb 'p y^ 'i' <7* Sf* sf+ 'T* yj* schreeuwde de heer Gerritsen door de mi crofoon van de geluidsinstallatie, die hij voor deze speciale gelegenheid had ge huurd. Het hele dorp was in rep en roer en ontzaggelijk veel mensen kwamen de heer Gerritsen en zijn vrouw feliciteren met deze geweldige gezinsuitbreiding. Als straks uw zoon of dochter komt, wilt u het natuurlijk ook graag aan iedereen ver tellen! U wilt het op een wat rustiger ma nier? Wat dacht u van een geboortekaartje uit de kollektie van de LEUSDER KRANT? Komt u nu alvast eens samen kijken. We weten zeker, dat uw keus er bij is. En het is goed te weten, dat wij zeer snel afleveren. FINNMARK 3 LEUSDEN CENTRUM SCHOONHEIDSSPECIALISTE Ardennen 2 LEUSDEN-C. Tel 03496 - 1969 Depositaire: Dr. N G Payot ZELFBEDIENING POTPLANTEN SNIJBLOEMEN BLOEMBAKJES BRUIDSBOEKETTEN BLOEMSTUKJES en GRAFWERKEN HEILIGEN BERGER WEG 148 - AMERSFOORT TELEFOON (03490) 2 29 86 wasautomaat of stofzuiger defect Voor snelle service TECHN. BUREAU Eikenlaan 51 Eeusden-C. Tel. 03496-2189 Let op de advertentie van de volgende week in de Leusder Krant, dan volgen nadere gegevens. HESSENWEG 321 - ACHTERVELD Een aspirinetabletje in de bloemen- vaas en uw bloemen blijven langer goed. U kunt ook een paar druppels kamferspiritus in het water doen. Oude witte gordijnen, die niet meer goed wit te krijgen zijn, wast u in lindebloesemthee Ze krijgen dan een mooie crème kleur Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete appelen. De zoete appelen moeten eerst gekookt worden, Naderhand voegt u de zure erbij. In koffiemelk komen meer bouwstoffen en vet voor, dan in losse melk; uit een oogpunt van voedingswaarde is ze echter duurder dan losse of gepasteuriseerde melk In het konijnenhok moet drinkwater aanwezig zijn, voordat de moeder werpt Door het bloedverlies krijgt zij dorst en loopt u de kans, dat de moeder de jongen opeet. Geef een bedpatieht alleen gekleurde zakdoeken, deze zijn gemakkelijker terug te vinden dan witte Om te voorkomen dat de hals van uw jumper uitrekt, naait u een boord- lintje aan de binnenkant tegen de halsopening. Als u met een vinger op de u aangebo den vis drukt en de deuk blijft er in, dan is de vis oud. Feuilleton door Frank van Falckenoordt Ik zal wat meer aandacht aan je moe ten besteden, anders zie ik er nog van komen, dat je in het ziekenhuis terecht komt. Daarom heb ik mijn maatrege len genomen, mijn beste. Hotel heb ik besproken Waar, dat blijft ditmaal mijn verrassing. We gaan vrijdagavond weg. Ik heb de meisjes instructies gegeven Die kunnen wel een week /oor de kinderen zorgen Ik pak tijdig inze koffers en ik zal rijden, zodat ij je kunt ontspannen Neem de nodige /oorzorgen maar op kantoor De man luisterde met stijgende ver- )azing. ,,Wat bezielt jou opeens? Hoe com je op de gedachte, dat ik zomaar ?en week weg kan? Onmogelijk!" ,.Dat woord bestaat niet in onze lictionaire, Bert. Als jij vandaag of norgen instort, moeten anderen ook ouw taak overnemen En dan kan het anger duren dan een week Als wij ?r vrijdagavond tussenuit trekken, ben e maandag over een week weer fit. leb je nieuwe energie en kun je er weer egen Tegenstand accepteer ik niet. /rijdagavond rijden we weg, uiterlijk •m zes uur Onderweg eten we wel •rgens. En tegen middernacht zijn /e op de plaats van bestemming ,,Ja maar begon hij weer, doch .e was intussen al overeind gekomen ■n stond achter hem. De handen opzijn chouders, boog ze zich voorover naar iem toe ,,lk heb je schandelijk ver- /aarloosd, mijn jongen, dat ga ik goed naken. En héél goed maken, versta e? Ik schaam me, dai ik zo egois- isch ben geweest. Luister jij nu eens aar de verstandige raad van je vrouw n doe wat ik zeg. Het is voor ons eider bestwil." Er begon iets bij hem te schemeren .Bedoel je dat..." vroeg hij, hoopvol i haar ogen blikkend. Ze knikte lachend, hem over zijn ezicht strijkend. ,,We bewaren het, )t we in ons hotel zijn, lieve jongen, 'ot zo lang geduld. ,,Maar Thea dan? Kun je haar een eek missen?" ,,lk heb mijn fout ingezien. Bert, j bent belangrijker dan alle drie de tnderen. De meisjes zullen goed voor e kinderen zorgen. Thea incluis." Acht dagen verbleven Bert en Betty i een hotel in het Ahrdal en beleef- en opnieuw hun geluk. Over wat achter ?n lag. sprak ze met geen woord laar Bert begreep geleidelijk aan, hot door Willv geschreven brief- het werk van zijn vrouw was eweest. Want waar was het meisje sbleven? Thuis was ze evenmin. En- n het kon hem niets schelen. Ten- lotte had hij de liefde van zijn vrouw eer teruggewonnen. En dat was hem lies waard. HOOFDSTUK 20 Bert Galestad had het lijvige pro ces-verbaal doorgelezen en onderte kend. De laatste akte in het Arnhemse politiebureau was ten einde De com missaris bekeek het geheel nog een keer en knikte tot de beide recher cheurs, die op enige afstand stonden. ,,in orde, heren. Mijn dank voor dit uitstekende werk Jullie zullen wel overuren gemaakt hebben, veronder stel ik Geef jullie dienst maar over en ga naar huis. Een prettig lang weekeind Nadat de rechercheurs vertrokken waren, keek de commissaris naar de man voor hem. ,,Zo, meneer Gale stad, we weten beiden, dat de zaak verjaard is Ik heb vanmorgen de mi nister opgebeld en'die heeft geadvi seerd, u in vrijheid te stellen. U bent vanaf dit moment weer vrij man Wat u verder wilt doen. is uw zaak. We weten nu precies, hoe alles zich heeft afgespeeld. Twintig jaar geleden Over enkele minuten staat u buiten dit ge bouw En keert u terug naar uw wo ning in Oosterbeek Dan zult u bemer ken, dat de klok is teruggedraaid Dat uw levensweg een wending gaat nemen Misschien gaat uw geweten een keer spreken. Ik heb hier. in deze kamer, heel wat mensen tegenover me gehad, jongen en ouden, zwervers en vooraanstaande ingezetenen, die een of andere nusstap hadden begaan, uie in strijd met onze wetten hadden ge handeld. De meesten gingen van hier naar het Huis van Bewaring Maar u kunt weer gaan Als vrij man. Voor zover je ditmaal spreken kunt van ,,vrijIk benijd u niet. meneer Gale stad De wet heeft geen vat meer op u Maar u gaat hier de deur uit met een ontzaglijke schuld op u. Pro beer op de een of andere manier nog iets goed te maken De politie man stond op en wees naar de deur ,,U kunt gaan." Geen hand en geen groet. Zwijgend kwam Galestad ook nog te horen, wat de commissaris in zichzelf mompelde, toen hij de gang uitliep ,.Dit is de grootste schoft, die ik ooit in mijn politionele loopbaan heb meege maakt Op straat streek Galestad een siga ret op. Wat wezenloos liep hij de stad in. Hoe kom ik thuis? Ik moet een taxi hebben. Betty is met de wagen naar huis gereden. Op het Velperplein riep hij een taxi aan. ,,Naar Oosterbeek, Schelmseweg. Ik wijs je het huis wel. ,,Oké, meneer." De wagen draaide het plein rond in de richting van het station De chauf feur wendde zich tot zijn passagier, de wagen behendig door het drukke verkeer manouvrerend .Schelmse weg, zegt u9 O... daar woont ook die fabrikant, hè? Die samen met z'n ki Ktwintig ja.ir geleden die banklo- pei oin zeep heeft gebracht Wel erg, dat ze zo iemand niets meer kunnen Zijn sigaret uitdrukkend, liep Inj het huis uit, naai' de garage. De grote wagen stond netjes achterin, de kleine was weg Betty is dus met haar eigen auto vertrokken Hij startte de wagen en reed hem naar buiten Daar zette hij zijn zonne bril op, overtuigde zich ervan, dat hij alle sleutels in zijn zak had en reed vervolgens in snelle vaart de weg op. Ze zijn voorlopig nog niet met me klaar, als ze dat soms denken. Ten slotte heb ik het bedrijf grootgemaakt en ik heb er voor gewerkt, al die jaren En hard gewerkt Wat zou er van de fabriek zijn overgebleven, als ik hem niet had gekocht? Dan bestond hij al met meer Zo best rendeerde hij de laatste jaren onder Derksen zeker niet. De rit naar de fabriek duurde enkele minuten. Het hek was op slot, maar hij bezat een sleutel. Hij ontsloot het hek, duwde het open en reed verder, naar de kantoren Via de trap bereikte hij de kantoren, doorliep er een paar en knikte tevreden. Hier was alles als vanouds. Hier was mijn domein en ze zouden van verd goede huize moe ten komen, orn hem hier weg te wer ken Dat geld dat kon de bank terug krijgen. Mei rente uat was op de een of andere manier wel te versie ren Tenslotte bezat hij nog altijd de meeste aandelen en was zijn stem doorslaggevend. De reserves waren hoog genoeg, ruim voldoende om er een drie en een half ton aan te ont trekken. Desnoods vier Daarmee zou de bank wel genoegen nemen Dat kon gemakkelijk, zonder dat de liquiditeit van de fabriek in gevaar kwam. Na een poosje zou de ergste storm wel geluwd zijn en kon alles op de oude voet worden voortgezet En dan smeet hij Kruisenga met zijn uitgestreken ge zicht eruit Indertijd had hij een grote fout gemaakt door hem te benoemen als zijn plaatsvervanger. Maar ja, de man was ingenieur en beschikte over de vereiste diploma's, had ver stand van het vak en was een harde werker. Allemaal pluspunten Toch smeet hij hem eruit Meneer de ad- junkt, wat verbeeldde hij zich eigen lijk'.' In gedachten verzonken liep Bert naar zijn privé-kantoor en haalde de sleutels voor de dag om de deur te openen Hij stak hem in het slot... Een ogenblik geloofde hij zijn ogen niet Om beter te kunnen zien. bukte hij zich, duwde en wrikte met zijn sleutel, maar die paste niet meer, men had intussen een ander slot op deur gezet, waarvan hij geen sleutel bezat Langzaam trok hij zijn sleutel terug, bewoog de kruk, maar de deur was ge sloten. Een felle drift laaide in hem op. Eén moment stond hij op het punt om de deur in te trappen, maar hij wist, dat dit onmogelijk was. Hij had er indertijd zelf voor gezorgd, dat een zware, massieve deur, de oude, die toegang gaf tot het privékantoor, verving. Deze was geluiddempend. Ik kan m'n eigen privékantoor niet' meer betreden, stelde hij vast, nadat zijn drift gezakt was. Zenuwachtig zocht hij naar een sigaret en stak hem met bevende vingers .i;\n Nadenkend keek hij naar het slot Hij zag mi dui delijk, dat liet nieuw was. Werk van Kruisinga, ongetwijfeld; die nam nooit halve ma'at regelen Nog altijd nadenkend, liep hij naar de telefooncentrale, de trots van de fabriek Na veel gezoek had hij einde lijk de buitenlijn te pakken en begon te draaien Na enige tijd hoorde hij een bekende stem ..Met Kruisenga ,,Henk, met Bert Zeg, wat is dat voor flauwekul met dat slot? Wie heeft jou opdracht gegeven het slot van mijn kantoor te vernieuwen?" Er was enige tijd stilte Langzaam, de klemtoon leggend op ieder woord, sprak de aangesprokene ..Bent u in de fabriek, meneer Galestad-1" ,,Ja natuurlijk. Waar anders?" ,.Dan moet ik u verzoeken, de fa briek onmiddellijk te verlaten. U hebt er geen toegang meer. Maandag zal ik de in uw bezit zijnde sleutels laten halen Heeft meneer Van der Voorde u niet ingelicht?" Ingelicht? Waarover?' ,,U bent geschorst als direkteur, meneer Beslissing van de aandeel houders!" ,,Van de aandeelhouders? Man, laat me niet lachen. Een beslissing van jou. zeker'1" ..Stelt u zich in verbinding met de heer Van der Voorde, dan kunt u alle bijzonderheden vernemer Nogmaals moet ik u verzoeken, de terreinen van de fabriek te verlaten. ,,Ik weet niet, of het jou bekend is, meneer Kruisenga," sprak Galestad op snijdende toon. ..maar ik ben ook aandeelhouder. En bezit bovendien de meeste De maatregel van de aandeel houders stoelt derhalve niet op een meerderheid Kom onmiddellijk hier heen en ontsluit mijn deur!" ,,Uw aandelen zijn geblokkeerd, me neer Galestad. Door de bank. Ze heb ben momenteel geen enkele waarde.' ,,Je bent gek. Aandelen kunnen ze niet blokkeren. ..Maar wel in dit geval De Algemene Bank Nederland heeft er beslag op la ten leggen Op grond van haar vorde ring op u. Met rente en samengestelde rente een half miljoen Bert antwoordde niet. Hij kon het niet terstond verwerken, maar dit begreep hij wel zijn wereldje stortte lang zaam aan geheel rond hem in elkaar. Men liet hem gewoon in zijn hemd staan. En omdat de gewezen direkteur niet antwoordde, vervolgde de aader: ,,Zo staan de zaken, meneer. Wees ver standig en ga naar huis U hebt geen enkel recht meer op de fabriek Het is al erg genoeg. Hoe denkl u, dat de klanten van de n.v. zullen reageren? Dat gaat orders kosten. We zullen in de toekomst alle zeilen bij moeten zet ten, om de zaak draaiende tt houden. Gaat u alstublieft. En stel u m ver binding met onze advokaat Meer kan ik niet zeggen." Zonder te antwoorden, legde Bert de telefoon neer. Langzaam liep hij het vertrek uit, naar de gang en zo naar beneden. Hij sloot de grote ceur ach ter zich en het geluid klonk hem als een pistoolschot in de oren Thuisgekomen draaide hij tiet tele foonnummer van de advokaat Maar zijn vrouw deelde mede, dat haar man niet thuis was en niet voor de avond werd verwacht. ,,Belt u hem maandag op kantoor, meneer Galestad, dan kunt u hem het beste bereiken". Geen groet, niet meer Bert, maar kortweg meneer Galestad Ze had de hoorn op de haak gelegd zonder zijn antwoord af te wachten. Ook bij haar lig ik er uit,'constateerde hij wrang De mollige Martie, die gevoelig was voor een flirt en zo graag met hem danste, omdat hij dan inde gelegen heid was, dwaze complimentjes inhaar oor te fluisteren, waarna ze ging blo zen Maar voor Martie bestond hij ook al niet meer Ik ben voor iedereen persona non grata geworden. Mijn vrouw is weg, mijn kinderen eveneens. Het personeel is er vandoor en de fa briek hebben ze me afgenomen. Zelfs mijn aandelen zijn geblokkeerd. Wat een geluk, dat ik nog een privéreke- ning bezit en dit huis. En mijn wagen. Anders zou ik naar de steun moeten gaan. HOOFDSTUK 21 Binnen een week werden tal van be slissingen genomen Na de schorsing van directeur Galestad volgde er een stormachtige aandeelhoudersvergade ring, waarin adjunkt-directeur Krui senga openheid van zaken gaf. In het kort verwees hij naar de publikaties in de kranten en bevestigde, dat alles op waarheid berustte Dat dit bedrijf in dertijd door de heer Galestad met gestolen geld was gekocht en met gestolen geld het bedrijf van Leven daal in Den Haag was overgenomen en naar Oosterbeek gebracht. Dat de Al gemene Bank Nederland, waarin de Twentsche Bank was opgegaan, beslag - had laten leggen op net aandelenpak ket van Galestad, zijnde drie en vijftig procent van het kapitaal Dat er ge lukkig voldoende reserves waren om deze klap op te vangen Maar dat men rekening moest houden met produktie- vernnndering, omdat deze debacle ten gevolge zou hebben, dat verschillende klanten hun opdrachten zouden intrek ken of geen nieuwe opdrachten meer zouden geven Kruisenga stelde een reorganisatie van de n v voor Met als eerste doel een heroriëntering op hetgeen er aan orders zou blijven. Aan de hand daarvan zou binnen enkele we ken bekeken kunnen worden, of de n.v. in zijn huidige vorm zou kunnen blij ven doordraaien. Een herkapitalisering was eveneens gewenst en als er aan deelhouders waren, die andere gedach ten hadden, moesten ze er nu maar mee naar voren komen. De vergadering, dinsdags om twee uur, begonnen, duurde tot de late avond. Concrete resultaten waren, dat de ge schorste direkteur onmiddellijk werd ontslagen, weliswaar met dank voorde bewezen diensten, welke hij aan de n.v. had betoond Hij werd tevens ontslagen als president - commisaris In zijn plaats werd een vooraanstaande finan cier uit het Westen benoemd Een man met ervaring en leiderscapaciteiten Besloten werd aan de voormalige di rekteur een kleine maandelijkse toe lage te doen toekomen want tenslotte had Galestad zijn beste jaren aan het bedrijf gegeven en ondanks alles, wat deze man in het verleden had ge daan, kon je hem niet zonder meer op straat zetten. Kruisenga werd met algemene stemmen benoemd tot di rekteur en kreeg voorlopig een jaar het volle vertrouwen van de verga dering Galestad kwam de volgende dag al les te weien van zijn vroegere vriend en advokaat Van der Voorde Was het vroeger zo, dat hij maar behoefde te bellen en Van der Voorde kwam naar hem toe, ditmaal zat hij in het kantoor van de advokaat en luisterde naar de uiteenzetting. ,,Je mag nog tevreden zijn, Bert Men heeft bij alles, wat ten nadele van je sprak, niet over het hoofd ge zien, dat jij heel veel voor de n v hebt gedaan. Vandaar dat je voorlo pig een maandelijkse uitkering van fhonderd gulden krijgt. Ik weet wel, het is bij lange na niet voldoende, om te blijven leven, zoals je gewend was, maar je zult het ermee moeten doen, Of je behalve je huis en je wagen nog beschikt over geld, is mij niet be kend en hoef ik ook niet te weten. Mocht je eventueel in financiële moei lijkheden komen, dan stel je mij ervan op de hoogte Kruisenga lijkt me niet ongeschikt; ik neem aan, dat hij dan wel zal voorstellen je toelage te ver hogen" Het ging gedeeltelijk langs Bert heen Het kon hem nu allemaal nog maar weinig schelen. Na de zondag alleen in zijn grote huis doorgebracht te hebben, begreep hij, dat alles voor hem verloren was Dat men hem niet meer lustte. En gelaten wachtte hij het resultaat van de aandeelhouders vergadering af. Zijn ontslag had hij verwacht Dat het niet oneervol was, viel hem au fond nog mee. Dat hem een toelage was toegezegd, accepteer de hij als een extraatje. Feitelijk had hij er op gerekend, dat men hem helemaal zou laten vallen. Dat was dus niet gebeurd. ,.Waar is Betty, Joop?" „Ik weet het niet, Bert. Ze heeft me gebeld en gezegd, dat ze vertrok, om niet meer terug te keren Of ze al scheiden wil, is me evenmin be kend Vrijdagmorgen is ze weggere den. -30- s'Avonds konden er geen kolen geladen worden, want er waren geen werklui- meer op de kade. De maat en de mees ter vonden dit een goede gelegenheid om Kappie te vragen of ze een uur tje de wal op mochten om een biertje te drinken. ,,Wel ja'" zei Kappie sma lend ,,De heren nemen het er maar van! Maak maar dat je weg komt! Ik zal blij zijn jullie koppen een poosje niet te hoeven te zien. Maar zorg dat je op tijd terug bent tien uur pre cies en dan je kooi in, want mor gen is het vroeg-opstaan geblazen als je dat maar weet!" Even later liepen de maat en de mees ter door de hel verlichte straten van de havenstad en ze vergaten een beetje hun zorgen. Toevallig viel de blik van de maat op een aanplakzuil en wat zag hij daar9 Een grote tekening van Ttop- teltje zijn lieve beestje! De ogen van de maat puilden uit en zijn benen weigerden om verder te lopen De meester had hier geen erg in en li*? rustig op zijn eentje door, geboeid kij kend naar de kleurige lichtreclame Intussen las de maat dat zijn Troetel tje als belangrijkste, boeiendste, adero- benemendste, nog nooit vertoonde ni>m mer in het circus Pideliwoepski op trad. De ogen van de maat werden voch tig van aandoening

Leusder Krant | 1972 | | pagina 6