Mandemaker (PvdA) stemde op demo- kratische gronden tegen het voorstel geïntegreerde kleuter en basisschool in 1973 BURGEMEESTER VAN DER POST: „UW BEREDE NERING IS THEORETISCH" V00RBEREIDINGSBESLU1T DE BIEZEN KAMP: Klachten over (lachten over de straat erlichting groen onderhoud P arkeerverbod van Ammer- stollaan Geslaagd voor brand wacht 2e klas PTT-kantoor in de Bieshaar In het plan Groenhouten: A.H.J. Hulshof benoemd tot hoofd o.b.s. Achterveld ALFA ROMEO WIMEDO NV jUDERDAG 8 JUNI 1972 LEUSDER KRANT 7 Van de redaktie) LEUSDEN - In de raadsvergadering dinsdagavond werden enkele vra- gesteld over de straatverlichting i de gemeente. Het was de heer Man- kmaker (PvdA) opgevallen, dat in de üchtelijke uren buiten de bebouwde ommen de straatverlichting geheel it wordt gedaan, inplaats dat het op jive sterkte blijft branden. Hij vroeg jcb af of dit tijdelijk was dan wel ermanent Burgemeester Van der Post is van mening, dat dit van tijdelijke ird was. Het uitgaan van de straat- erlichting 's nachts buiten debebouw- kommen was volgens hem een gevolg een langdurige storing, die inmid- ?ls volgens zijn informatie zou zijn erholpen De heer van Woudenberg CHU) en de heer van Tiel (VVD) waren ?d andere mening toegedaan. Zijdach- •o, dat de nachtelijke duisternis bui- i de centra een permanent karakter id Burgemeester van der Post be efde dit te zullen onderzoeken Moch- i er klachten zijn over de straatver- icbting, dan is de gemeente bereid die oor te geven aan de PUEM. Toezichthouder oor boerderi j (inde redaktie) LEUSDEN - Om verdere schade aan iboerderij voorheen eigendom van de e*r Voskuilen- in het bestemmings- lin Alandsbeek. te voorkomen, besloot raad dinsdagavond om het woonhuis i] de boerderij weer bewoonbaar te uien voor een toezichthouder Het is lerigens niet de bedoeling, dat deze penchthouder tevens beheerder wordt i het sociaal-cultureel centrum, dat platere termijn in deze boerderij zal jrorden ondergebracht I Met 't herstel en 't bewoonbaar maken jan boerderij en woonhuis, met het ■lopen van overige opstallen. ïseenbe- ra? vanf 15 250,--gemoeid (excl btw). (Van de redaktie) LEUSDEN - Verschillende raadsleden uitten dinsdagavond klachten over het onderhoud van de groenvoorziening in de ge meente Leusden. Volgens de raadsleden werd hier te weinig aandacht aan besteed. Enkelen van hen konden bovendien niet veel waardering opbrengen voor de „groenvoorziening nieuwe stijl", zoals dit in het plan Ro- zendaal momenteel wordt uitge voerd. Deze „nieuwe stijl" houdt in, dat zo weinig mogelijk on kruid wordy gewied om het geheel een natuurlijker aanzien te geven. Dit is een experiment. Enkele raadsleden warenvanmening.dat men de gehele gemeente gemaks halve als experimenteel-terrein is gaan beschouwen, want ook el ders laat het onderhoud aan het groen te wensen over. Eén van de raadsleden drong aan op het gebruik van meer gazons, maar dat zou - aldus wethouder Bijle- veld - net zoveel, zo niet meer geld vergen aan onderhoud. Hij verklaarde overigens, dat het niet de bedoeling is om alles te laten overwoekeren. Het college zegde toe méér aandacht te zul len schenken aan groenvoorzie ningen buiten de experimentele gedeelten. De heer Kuijpers (PvdA) vond het nog niet eens zo gek, aat er flink wat „brandne tels" groeien. „Ik heb pas ge lezen," zo vertelde hij de ge amuseerde raad, „dat brand netels bijzonder goed als groente kan worden gegeten. Twintig cen timeter van de top en behandelen als spinazie," was zijn culinair advies tot hilariteit van de aanwe zigen. Burgemeester van der Post: „Uw beredenering is erg theoretisch". LEUSDEN - Teneinde zo spoedig mogelijk met de realisering van het nieuwe bestemmingsplan De Biezen- kamp te kunnen beginnen, stelden b. en w. van Leusden dinsdagavond de raad voor om voor dit plan een voorberei- dingsbesluit te nemen. Dit voorstel viel bij de heer Mandemaker (PvdA) niet in goede aarde. „Deze door het college gevolgde procedure druist in tegen de wet op de Ruimtelijke Orde ning", aldus het socialistische raads lid, dat overigens niet namens zijn fraktiegenoot de heer Kuijpers sprak. „Die wet op de Ruimtelijke Ordening is er niet voor niets. Door deze wet is er voor de burger de mogelijkheid geschapen tot een behoorlijke inspraak. Toen de heer Schneiders nog burge meester was van de gemeente Leus den, heeft deze meerdere malen ver klaard, dat het volgen van de normale procedure van een bestemmingsplan door de inspraak ontzettend veel tijd gaat kosten. Ik krijg sterk de indruk, dat u burgemeester, als zijn opvolger, hetzelfde standpunt huldigt. Door een voorstel te doen tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voorkomt u, dat er teveel bezwaren tegen het plan zul len worden ingediend, omdat een voor bereidingsbesluit nu eenmaal minder goed wordt gelezen, dan een bestem mingsplan via een inspraakprocedure. Wat u wilt, is het omzeilen van de wet op de Ruimtelijke Ordening! De rechts- berscherming van de burger heeft bij mij prioriteit. Dit punt weegt voor mij bijzonder zwaar. Ik ben van oordeel dat de normale procedure gevolgd dient te worden, zoals in de wet is voorzien. Er is geen enkele reden waarom hier aan niet kan worden voldaan. Dit voor stel is niet in overeenstemming te brengen met de normale regels van de demokratie". Burgemeester Van der Post: „Ik heb stellig de indruk dat uw berede nering erg theoretisch is. Ik zal u de gehele gang van zaken rond het be stemmingsplan De Biezenkamp schet sen, wellicht dat het u wat duidelijker wordt Destijds lag de situatie anders dan het nu ligt We hebben nu te ma ken met een snelle uitgroei van Leus den-Centrum, waarbij het winkel bestand dreigde achter te raken We hebben getracht dit met een ander (nieuw) plan op te vangen. Door G.S. is dit verhinderd De financiële druk zou voor de gemeente te zwaar zijn In middels is er geruime tijd verstreken en het is nu meer dan ooit noodzakelijk, dat het huidige winkelbestand van Leus den-Centrum groter wordt We heb ben deze nieuwe ontwikkeling met alle belanghebbenden doorgepraat De leegstaande boerderij van de heer Voskuilen (nu eigendom van de ge meente), die veel te lijden heeft ge had van baldadige jeugd. De raad be sloot dinsdag een gedeelte weer bewoonbaar te laten maken, zodat het gehele perceel bewaakt kan worden. De foto's tonen aan, dat de boerderij al behoorlijk beschadigd is, ondanks prikkeldraad afzettingen en bordjes met verboden toegang (Foto's Leusder Krant). Wat uw opmerking ten aanzien van het bestemmingsplan zelf betreft: u beseft blijkbaar niet hoeveel tijd er mee gemoeid is voordat een juridisch perfekt bestemmingsplan op tafel ligt. Dat kost een aantal jaren. U bewijst de gemeenschap een slechte dienst door ons voorstel van vanavond tegen te wil len houden. De rechten van de inwoners en de belanghebbenden zijn echt niet beknot. Er is een goede beroepsproce dure aanwezig. In de konkrete situatie is zeer snelle ontwikkeling van het winkelcentrum-plan een eerste ver eiste. We kunnen beslist niet wachten op een juridisch perfekt bestemmings plan met alle daaraan verbonden vor men van inspraak. Daarvoor is de tijd te kostbaar". De heer Van Spaendonck (D'66) was het met burgemeester Van der Post eens. Hij deelde de mening van de heer Mandemaker niet, in zoverre, dat spoed inderdaad vereist is en dat hij ervan overtuigd is, dat de Leusdense mid denstand alle mogelijke inspraak is verleend via de commissie Midden- en Kleinbedrijf. „Bovendien", aldus de heer Van Spaendonck, „is het ook beslist niet zo, dat het bestemmings plan panklaar op tafel ligt De mid denstanders hebben nog tal van sug gesties gedaan, die nog naarstig bestu deerd worden. In het algemeen ben ik niet ontevreden over de gang van za ken. Ik kan dan ook volledig met het voorstel mee gaan" Hij wilde wel graag weten wat de konsekwenties zijn, als het voorstel van b. en w. niet wordt aangenomen Burgemeester Van der Post ..Dat betekent, dat de geplande uitbreiding niet kan doorgaan Dat eerst een vol ledig bestemmingsplan op tafel moet worden gelegd, wat nog ettelijke jaren in beslag kan nemen Wordt het voor stel wel goedgekeurd, dan kunnen weer nog dit jaar -in augustus/septemher- mee beginnen We maken dan gebruik van artikel 21 van de wet op de Ruim telijke Ordening" Hier zal het schoolgebouw voor het Seminarie voor Gezondheidszorg in ijltempo verrijzen. De raad besloot dinsdag tot het bouwrijpmaken van de ze grond. Nu staat er nog slechts een bakfiets, maar binnen afzienbare tijd zal het er heel wat drukker zijn door af en aanrijdende zandwagens, bulldozers e.d. In september moet de school voor gebruik gereed zijn. (Foto Leusder Krant). LEUSDEN-CENTRUM - Tijdens een op donderdag 1 juni in het gebouw van het Astmafonds afgenomen examen voor heren geslaagd: A. M. Tolboom, A. N Smal, H J van Nimwegen, J A. Lammer. L. A Kessen en A P. Hilhorst, allen uit de gemeente Leusden. De examens werden afge nomen in aanwezigheid van burge meester van der Post en de brand weercommandant, de heer J. Upper- (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Van Tiel (VVD) attendeerde het college dinsdagavond op de gevaarlijke verkeerssituatie op de Van Ammerstollaan op het punt waar deze weg overgaat in de van H van Lockhorstlaan Door het feit. dat hier bij deze onoverzichtelijke bocht vaak auto's staan geparkeerd, één van de tuinen te hoge struiken heeft, die het uitzicht belemmeren en het steeds toenemende verkeer, is dit een gevaar lijk punt. Hij vroeg b en w. te willen bekijken of het instellen van een par keerverbod niet tot de mogelijkheden behoort. Burgemeester Van der Post zei een onderzoek te zullen laten instel len. (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de rondvraag bracht de heer Meinema (CHU) de mo gelijkheid naar voren om een nieuw postkantoor voor Leusden/Zuid onder te brengen in het winkelcentrum De Bieshaar, dat momenteel twee lege winkelgedeelten heeft Burgemeester Van der Post „Toen mij ter kennis werd gebracht, dat een winkelpand in De Bieshaar ontruimd zou worden, heb ik onmiddellijk de direkteur van het postdistrikt Utrecht hiervan op de hoogte gebracht en hem dezelfde sug gestie gedaan Deze zou de zaak direkt aanhangig maken. Het is nu een kwes tie van afwachten. De PTT is in ieder geval het eerste aan de beurt, moch ten er meer gegadigden voor het pand zijn." Wethouder Bijleveld (VVD): ,,Ik wil hier in de raad nog wel eens duidelijk stellen, dat het beslist niet zo is, dat er geen inspraak heeft plaatsgevonden. Naast de commissie Midden- en Klein bedrijf fungeert zelfs een speciale subcommissie, een werkgroep, waarin drie personen uit het Midden- en Klein bedrijf zitting hebben Ik kan u wel zeggen, dat hun inbreng en die van hun collega's bijzonder groot is". De heer Van Tiel (VVD) zei geen enkel bezwaar tegen het voorstel te hebben Wel wilde hij weten, of de suggesties van verschillende midden standers van De Biezenkamp ten aan zien van de Populierenlaan in de be sprekingen zijn betrokken. Dat was - zoals de heer Bijleveld verklaarde- inderdaag het geval De heer Kuijpers (PvdA): „We kun nen het er allemaal mee eens zijn, dat het beter is om met bestemmings plannen te werken. Overigens deel ik de mening van mijn fraktiegenoot de heer Mandemaker in dit speciale ge val niet. Ik miak geen bezwaar tegen het voorstel". De heer Maidemaker liet tenslot te aantekenen „op demokratische gron den geacht te lebben tegengestemd". Het voorstel werd zonder verder com mentaar door de raad aanvaard, zodat in augustus met de realisering van De Biezenkamp tot nieuw (uitgebreid) win kelcentrum kan worden begonnen (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden ging dinsdagavond akkoord met het voorstel van b. en w. tot onderhandse aanbesteding van de bouw van een scho lencomplex in het plan Groenhouten. In het voorstel schrijven b. en w. on der andere het volgende: Gebleken is, dat in de tweede helft van 1973 het aantal schoolgebouwen, boven de momenteel in uitvoering zijn de of binnenkort van start gaande bouwprojecten, zal moeten worden uit gebreid met één zesklassige basis school en één kleuterschool, bestaan de uit twee werklokalen en één speel lokaal. Een urgentieverklaring voor een kleuterschool met 2 werklokalen en 1 speellokaal is inmiddels ontvangen Een dergelijke verklaring voor een uit zes lokalen bestaande basisschool is bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen aangevraagd Samen met de commissie onderwijs hebben wij ons beraden over de vraag, welke mogelijkheden er zijn om te be reiken dat de vorengenoemde accom modatie inderdaad aanwezig zal zijn op het tijdstip dat de behoefte hieraan ontstaat. Door in het verleden opge dane ervaringen is komen vast te staan dat twee factoren een vertragende in vloed hebben op de scholenbouw In de eerste plaats kan hier worden gewe zen op de financieringsproblematiek, terwijl in de tweede plaats de lang durige voorbereidingsprocedure als vertragingsfactor kan worden aange merkt. Op initiatief van de commissie on derwijs is een bouwteam geformeerd, dat tot taak kreeg te onderzoeken in hoeverre de hiervoor geschetste pro blemen kunnen worden ondervangen indien een bouwopdracht wordt ver strekt aan een in scholenbouw gespe cialiseerd bedrijf. (Van de redaktie) LEUSDEN - Met algemene stemmen ging de raad dinsdagavond akkoord met de benoeming van de heer A H. J Hulshof (28) tot hoofd van de openbare basisschool te Achterveld De heer Hulshof is sinds 1968 als onderwijzer verbonden aan de openbare basisschool De Wegwijzer te Leusden/Centrum De benoeming gaat in op 1 augustus a s De gemeente hoopt - en verwacht - tegen die tijd de stichting van de openbare school voor Achterveld te hebben ge realiseerd De raad ging dinsdagavond akkoord met het voorstel van b en w. de (mobiele) noodschool te plaatsen aan de Kerkdijk. Burgemeester Van der Post zegde de raad toe dat ge zorgd zal worden voor een veilige oversteekplaats. Bovendien is momen teel het eventueel verbeteren van de Kerkdijk bij de gemeentelijke diensten in studie Daar in nieuwbouwwijken te stich ten scholen in de toekomst in eerste instantie gezamenlijk zullen worden gebruikt door de verschillende onder wijs richtingen, zijn in bedoeld team alle belanghebbende partijen verte genwoordigd geweest, te weten een be stuurslid van respectievelijk het R.K Schoolbestuur Leusden en de Vereni ging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te L'eusden, alsmede uit de chefs van de afdelingen bouwprojecten en onderwijs. Het bouwteam heeft geadviseerd om het in 1973 in „Groenhouten" te bou wen scholencomplex onderhands aan te besteden aan de N V Sleutelbouw, Weena 700 te Rotterdam Dit advies is uitvoerig gemotiveerd in het door het team opgestelde rapport, waarvan een exemplaar hierbij gaat Wij menen te kunnen volstaan met hiernaar te ver wijzen. De belanghebbende schoolbe sturen hebben verklaard met het uit gebrachte advies te kunnen instemmen Het complex zal bestaan uit 6 loka len voor het basisonderwijs en 2 werk lokalen en 1 speellokaal voor het kleu teronderwijs. Wat betreft de keuze van het ont werp wijzen wij erop, dat hierbij doel bewust is uitgegaan van een geïnte greerde school, dat wil zeggen basis school en kleuterschool in één gebouw Zowel de schoolbesturen als ons colle ge zijn van mening dat rekening gehou den moet worden met de op dit punt thans geldende opvattingen, waarbij wordt gestreefd naar een zo geleidelijk mogelijke overgang van de ene school soort naar de andere In het gekozen ontwerp is met een en ander duidelijk rekening gehouden De twee werk lokalen voor het kleuteronderwijs en de leslokalen voor de eerste twee leerja ren van het basisonderwijs zijn in el- kaars nabijheid geprojecteerd. Zij zijn door een aparte ingang te bereiken en beschikken over een eigen speelplaats, die niet kan worden bereikt door de leerlingen van de hogere leerjaren van de basisschool. Wij zijn van mening dat een geïntegreerde school een zeer belangrijke positieve bijdrage kan le veren tot het op een hoger peil bren gen van het onderwijs ter plaatse. Om het in 1973 te bouwen scholen complex in het plan „Groenhouten" te laten verrijzen hebben de volgende motieven meegespeeld: in eerste in stantie was gedacht aan het plan Ro- zendaal (2e tranche). Tengevolge van het geen doorgang vinden van de bouw van de twee serie van de zogenaamde scho lenbouw, is laatstgenoemd bestem mingsplan aangepast moeten worden Na deze aanpassing zijn de scholen geprojecteerd in een gebied, waarin nog vele gronden in eigendom moeten wor den verkregen. Met deze algemene eigendomsverkrijging zal wel enige tijd gemoeid zijn Teneinde vertraging te voorkomen is daarom gekozen voor het plan „Groenhouten". Hiervoor pleit ook de omstandigheid dat - zulks in afwijking van de oorspronkelijke plannen - de woningbouw in „Groenhouten" onge veer een half jaar eerder gereed zal komen dan in „Rozendaal" (2e tran che)". De raadsleden reageerden bijzonder positief op dit plan en gingen zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van b. en w. Dealer iwr Amersfoort c.o. Evcrard Mcysierwcj» 54-Tcl. 03490-18901 Gcldcnotraat 19-Tcl. 03490-31170

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7