eintegreerde basis- en kleuterschool in Groenhouten Ruimtelijke Ordening en demokratie Onrust in Achterveldse schoolwereld rond stichting van openbare basisschool Schoolklas brengt bezoek aan Leusden OPEN BRIEF VAN R.K. EN PROT. CHR. SCHOOLBESTUREN „Bridgeclub Leusden" (B.C.L.) opgericht INGEZONDEN Geslaagd "Va DNDERDAG 15 JUNI 1972 LEUSDER KRANT Van de redaktie). EUSDEN-CENTRUM - Zoals we reeds „jrige week schreven, zal in het plan roeohouten (het bestemmingsplan dat jrallel aan het plan Rossenberg loopt) eo geïntegreerde kleuter/basisschool rtwjuwd worden. Hiertoe besloot de ud begin deze maand. Het zal de erste geïntegreerde school in de ge mote Leusden worden. Het ligt wel j de bedoeling - gezien de heden- Hgse opvattingen over het onderwijs - vorm van scholenbouw in de ge rente te kontinueren. De school zal itouwd worden door de NV Sleutel- ia* te Rotterdam. Architect is de heer M. G. v.d. Par. Op bijgaande teke- U^gen een schets van de school en een Uttegrond. I o school 1 entree 2 tochtportaal 3 gang Li algemene ruimte documentatie 5 handenarbeidlokaal 6 leslokaal 7 leslokaal 1° jaars 8'toilet jongens 9 toilet meisjes 10 garderobe 11 kleedhokjes 12|berging 13|kamer leerkrachten Uikamer hoofd 15| werkkast 16 toilet personeel 17ipantry 18 kast kleuterschool entree tochtportaal gang werklokaal 23 speellokaal kamer leidsters garderobe toilet kleuters pantry toilet leidsters werkkast gaskast meterkast c v ruimte buitenberging steppenstalling berging patio iy^OyjOOOOOOOOOOOOWOOOOOOOOOOOOOOOOOO .^^^jw^ipo^^yiaaaoaoafvvinjxinttMoaoaBeeOBeaooooatoMOQOOCOOOoso gemeente de verzorging van het di recte woon- en leefklimaat van de in woners Moet zulks over de hoofden van dezen heengaan? Naar aanleiding van het gesprek in de gemeenteraad is van een geïnteres seerde inwoner een uitvoerig artikel Ja tVïërlëggen Asschal- ontvangen van drs AAM Keijzers, irpniihlirflprtl in la zijn openbare vergadering van 6 i3i 1972 heeft de Raad der gemeente (Wsden, gelet op artikel 21 van de 'et op de Ruimtelijke Ordening, be- :len ie verklaren, dat voor het ge- i«d „De Biezenkamp", globaal be reasd door de Zwarteweg, de Popu ierenlaan r*eg te Leusden-centrum, aangege ito op de bij dit besluit behorende te- eoiog, een bestemmingsplan wordt wrbereid. Voor de goede orde zij hierbij aan- tekend, dat het hier gaat om de Kombmeerde toepassing van artikel en 19 Wet R O./artikel 50, lid 8, omngwet. De Leusder Krant heeft van de be- lodehng van het voorbereidingsbesluit itvoerig verslag gedaan en duidelijk rmeld, dat dezertijds op democra- ische gronden tegen het voorstel is estemd Hoewel de teneur van het be- log uitstekend uit de verf komt, is de tespitsing op het bestemmingsplan De Biezenkamp" achterwege geble- ■0. Ten aanzien van dit plan is erop ge- eren, dat het hier gaat om een betrek- elijk recent gebouwde wijk, walrop to goedgekeurd bestemmingsplan van iepassing is. Op grond hiervan hebben ebewoners mogen verwachten, dat zij »r een onbepaald aantal jaren op ood van de Wet op de Ruimtelijke Wening rechtsbescherming zouden rüieten. Detailwijzigingen kunnen via procedure ex art. 19 Wet R O. tot normale gang van zaken worden ge iend In dit geval gaat het echter om w fundamentele wijziging van het lingebied er komen winkels en een Sermarkt, de Platanenlaan en moge- ook een deel van de Populierenlaan 'iWen aan het verkeer onttrokken, de isschatterweg wordt omgelegd, er ko- «o in of bij de woonwijk parkeer- iitsen Kortom: het woonklimaat JWt drastisch gewijzigd. Dezerzijds is betoogd, dat in dit ge ilde normale in de WetR.O. voorzie- procedure via een bestemmingsplan «t te worden gevolgd. Uit een oog- ui van rechtsbescherming der be- ckken inwoners is het door yet col- Ht van B. W. voorgestelde Voor- ireidingsbesluit niet aanvaardbaar en strijd met de normale regels der laocratie. De Voorzitter heeft deze redene- ring „theoretisch" genoemd en het uaartepunt gelegd op de economi sche aspecten. Deze moeten volgens hem prevaleren boven de eisen van rechtsbescherming en democratie. Overigens zou er wel degelijk ,,met »lle belanghebbenden" zijn gespro- Dit laatste is onjuist, tenzij hedoeld is ,,met alle winkeliers". Met de overige bewoners de over grote meerderheid" is geen con- bct geweest. Do conclusie kan n.m.m. slechts deze Het College is bang voor be- rschriften, die de uitvoering van nieuwe bestemmingsplan voor lan- tijd zouden kunnen blokkeren of onmogelijk maken Daarom moet Plan zo geruisloos mogelijk worden osenteenTVTir"een Voorbereidings- oit en niet zoals voor „Rozen- door middel van een bestem- splan. met al is er sprake van een zeer essante probleemstelling. Het en de grootst mogelijk raads- hlerheid heeft gekozen voor de gang van zaken, terwijl dezer- even oprecht, en met overtuiging, lekozen voor de langzamere demo- Dsche methode. Hierbij is overwo- dat het de eerste taak is van de gepubliceerd in „Bouwrecht", jaar gang'1972, onder het opschrift „HET VOORBEREIDINGSBESLUIT" een deus ex machina?) Deze publicatie ondersteunt het de zertijds ingenomen standpunt en spreekt van een „oneigenlijk^ gebruik van het voorbereidingsbesluit", dat veelal strijd oplevert met de uitdruk kelijke bepalingen van de Wet R.O en de Woningwet. Opgemerkt wordt „Het moet toch gerekend worden tot de algemene be ginselen van behoorlijk bestuur, dat de burger zich op de hoogte kan stel len van zijn rechten en plichten, zon der dat hij daartoe een deskundigheid op bestuursrechtelijk terrein behoeft eigen te maken. Het bestuur dient zidh daarom zoveel mogelijk te ont houden van „foefjes". Het slot van het artikel mag U niet onthouden worden: „Ongetwijfeld is door middel van de hier gewraakte werkwijzen in de afgelopen jaren veel goeds tot stand gekomen of liever gezegd veel goedgemaakt. Toch moet worden vermeden, dat de Wet R.O. wordt toegepast in de vorm van een beneficium. Beneficium accipere li- bertatum est vendere: een gunst aan vaarden is zijn vrijheid verkopen". In ons Leusdense geval lijkt het er echter veel meer op, dat wettelijk gegarandeerde „gunsten" worden ont houden. Toch gaat de vrijheid ver loren. J J Mandemaker Raadslid voor de PvdA gemeente Leusden (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - Aan de Peda gogische Academie Johan van Nassau te Utrecht is voor de hoofdakte hoofd onderwijzer geslaagd de heer T. Tee- ler te Leusden/Centrum. 1% 710 fl*»0 12)1 plattegrond (Van de redaktie) LEUSDEN/C - De leerlingen van de vijfde klas van de le openbare basisschool te Hendrik Ido Ambacht hebben de eerste prijs gewoonen in een landelijke school-radlo-wedstrijd over de ideale wocnplaats, waarbij ook een maquette werd vervaardigd. De leerlingen hebben daarbij o m. ook aandacht geschonken aan de experimentele woningbouw in het plan Rozendaal. Cp. donder dag 22 juni a.s. komen de leer lingen persoonlijk naar Leusden om het plan Rozendaal te be zichtigen. De heer Van der Post reageerde op dit plan met een leu ke brief aan de schoolkinderen, waarin hij hen uitnodigt voor een rondleiding door het plan Rozen daal, waarbij de stedebouwkun- dige de heer D. Zuidbroek, uit leg zal geven. Bovendien zullen de kinderen officieel op het ge meentehuis door het college wor den ontvangen. In de brief schrijft burgemeester Van der Post, dat de kinderen de burgemeester van Hendrik Ido Ambacht, de heer J. C. de Ridder, mogen uitnodigen om mee te komen Bij de brief werd tevens enige informatie over de Eurowoningen ingesloten. (Van de redaktie) ACHTERVELD - Het stichten van een school gaat niet over rozen. Hoewel de stichting van een openbare basis- en kleuterschool in Achterveld tot nu toe een bijzonder rooskleurig verloop had, schijnt het toch, dat enkelen zich aan de doornen hebben geprikt. Deze week ontving de redaktie een uitgebrreid schrijven van de gezamenlijke protestantse en r.k.-schoolbesturen van Ach terveld, waarin ze ernstig bezwaar aantekenen tegen de initiatiefcomité voor de stichting van een openbare school in Achterveld. Volgens de briefschrijvers maakt dit comité - althans één of meerdere leden hiervan - zich schuldig aan "onoirbare praktijken" om de school van de grond te krijgen. In een open brief stellen de r.k.- en prot. chr. schoolbesturen van Achterveld deze „prak tijken" aan de kaak, maar laten het daar niet bij. Aan het slot van hun brief zijn ze bereid om alle tegenstellingen te vergeten om samen met het open baar onderwijs in Achterveld (ieder vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid) voor goed onderwijs voor de Achterveldse kinderen te zorgen. Wij publiceren de open brief van de eerdergenoemde schoolbesturen volledig, waarbij wij aan tekenen, dat de inhoud van de brief volledig voor verantwoording is van de briefschrijvers. Aan de inwoners van Achterveld Het zal weinig inwoners van Achter veld ontgaan zijn, dat een volijverig mitiatiefcomité zich tot het uiterste inspant om het openbaar onderwijs ter plaatse van de grond te krijgen Niet alleen verschenen al enkele pu- blikaties in de Leusder krant, men heeft ook de moeite genomen vele dorpsbewo ners persoonlijk te bezoeken. Niemand neemt het propagandisten erg kwalijk, wanneer zij de zaken te rooskleurig voorstellen En ook wij willen het graag op rekening schuiven van ondeskundig enthousiasme, dat men in zijn propaganda zover gaat belof ten te doen, die men niet kan waarma ken (b.v. een Jenaplan opzet metspeel- leerklas bij een tweemansbezetting) Maar nu gaat men nog verder en breekt - terwille van de eigen zaak - de ande re scholen af En dat kunnen wij niet accepteren Wij laten enkele beweringen volgen waartegen wij bezwaar hebben: 1. „De bestaande scholen zouden,.vol" zijn, zodat men wel gedwongen zou we zen zijn kinderen op de openbare school te plaatsen". - Nog afgezien van de vraag of dit een sterk argument is voor de kwa liteit van het openbaar onderwijs, verzette wij ons tegen deze bewe ring o mokt zij onjuist is 2. „Het onderwijs op de bestaande scho len zou „achterlijk" zijn en de leer plannen uit de tijd; er zou geen aan sluiting zijn bij het vervolgonderwijs". - Veel nieuwe inwoners zullen, toen zij zich vestigden, enige bezorgdheid gekend hebben, over het onderwijs in hun nieuwe woonplaats Zo van: zou dat wel wat zijn met die dorps schooltjes". Wij vinden het betreu renswaardig dat het mitiatiefcomi té kennelijk speculeert op die angst Wij kunnen de bezorgde ouders ge ruststellen Sommigen van ons zijn door hun werk in staat de kwaliteit van het Achterveldse onderwijs te vergelijken met dat van scholen in Amersfoort, Utrecht en elders. Zij menen dat onze scholen voor die stadsscholen niet onderdoen Ouders, die zich in een vroeger stadium heb ben laten overhalen te tekenen voor de openbare school, zijn dit kennelijk met ons eens. Dit blijkt uit brieven aan de gemeente, waarin zij duidelijk ma ken waarom zij voor hun kinderen toch maar afzien van openbaar on derwijs. Het doet dan ook wat ko misch aan, dat de voornaamste woordvoerster van het initiatiefco mité iemand is, die niet echt weet waar ze over spreekt, omdat ze geen kinderen op onze scholen heeft. Wij nodigen iedereen uit niet op praat jes af te gaan, maar zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de kwa liteit van het onderwijs, dat op onze scholen gegeven wordt. Het feit dat de Inspectie de leerplannen perio diek moet goedkeuren, staat er borg voor dat die leerplannen in orde zijn. 3. „Vanuit onze besturen zou het ini tiatiefcomité zijn tegengewerkt". - Het tegendeel is waar. Dit kunnen alle leden van de onderwijscommis- sie-Leusden getuigen In deze com missie zitten vertegenwoordigers van alle richtingen. De vergaderingen van deze commissie zijn besloten, an ders zouden wij de notulen aanhalen om te bewijzen dat er van tegenwer king van onze kant nooit sprake is ge weest. Ook op ande e punten gaat het comité vreemd tewerL Toen de handtekeningen in eerste rondverzameld werden, heb ben ook veel n?nsen getekend, die voor hun eigen kirieren r.k of prot. chr. onderwijs wenten Zij deden dit omdat zij iedereen onderwijsmogelijkheden gunden naar egen voorkeur. Vóór zij tekenden, heblen zij dat in veel ge vallen duidelij gemaakt Het initia tiefcomité kon dat doen begrijpen en was alleen ma? dankbaar -voor de mo rele steun van e handtekening. Maar nu wodt het ernst. De open bare school zl binnenkort van start gaan, maar meidreigt kennelijk terug te vallen op mindr dan 26 leerlingen en daarmee op ee éénmansschool En nu zegt men plotsling dat iedereen ver plicht is zijn tad op te geven voor de school, „waaroor hij tenslotte gete kend heeft" Als deze prosie niet helpt, schrikt men niet terug Dor nog hardere metho den Minstens »én lid van het initia tiefcomité hee getracht ouders te overbluffen me beweringen van deze strekking: - „Ik ben dooide gemeente Leusden aangesteld oi rapport uit te bren gen over de ang van zaken rond de verzamelde kndtekeningen Het is duidelijk dat cze handtekeningen niet kunnen worde teruggenomen, want ze staan al oeen officieel gemeen testuk Ook en contract als dit is bindend en u tent dus wel verplicht uw kind op e openbare school te plaatsen" Het is waarihijnlijk overbodig dit verhaal te bestijden, maar voor alle zekerheid delen ij u mede - dat de betrefende mevrouw geheel op eigen initiaef handelt; zij is niet aangesteld doe de gemeente en han delt ook niet ïiopdracht van wethou der Zandbrinkdie zij ook wel noemt als opdrachtgeer); - dat iedereen nj is om zijn kinde ren te plaatse op de school van zijn keuze, ook wateer die keuze vroeger anders was; iemand is dus ver plicht om zijreinderen op de open bare school te plaatsen, zelfs niet als hij indertijd uit overtuiging han delde en zeker niet als hij onderdruk tekende. Het zal u niet verbazen, dat wij dit optreden van het initiatiefcomité niet erg kunnen bewonderen. Misschien be grijpt u ons standpunt nog beter wan neer u het volgende weet. In december '71 heeft een bijeenkomst plaatsgevon den tussen de gemeente, de woord voerders van het initiatiefcomité en van de schoolbesturen in Achterveld. Er is toen afgesproken, dat niemand zou pro beren „zieltjes te winnen". Wij heb ben ons daaraan gehouden, willen ons daar nog aan houden en schrijven deze brief dan ook alleen omdat niemanch gebaat is bij eenzijdige (en dan nog on juiste) voorlichting. Om vooral niet misverstaan te wor den willen wij bovenstaande nog wat verduidelijken en samenvatten - wij zijn niet tegen het openbaar onderwijs in het algemeen, of de stichting van een school voor open baar onderwijs iij Achterveld; - wij zijn niet tegen het Jena-plan, al kent ook dit onderwijs zijn eigen problemen, het is een zeer bruikbaar model voor een school die gedoemd zal zijn lange tijd een tweemans- school te blijven, we hoeven geluk kig geen antwoord te geven op de vraag wat er gebeuren moet wanneer er minder dan 26 leerlingen zouden overblijven - wij zijn wel: - tegen onjuiste informatie over andere scholen ten eigen bate. deze inlich tingen kunnen wij - indien nog nodig - zelf geven, - tegen valse beschuldigingen aan het adres van de Achterveldse schoolbe sturen; - tegen het niet nakomen van gemaakte afspraken, - tegen het op listige wijze werven van leerlingen voor het openbaar onder wijs; wij menen dat daarmee overi gens ook dit onderwijs een slechte dienst bewezen wordt. En bovenal zijn wij ertegen dat op de ze manier het leefklimaat bedreigd wordt. Het zou uiterst betreurenswaardig zijn, wanneer tengevolge van deze zaak onze kinderen zouden opgroeien in een sfeer van achterdocht en vijandigheid, wanneer samenwerking tussen leer krachten en oudercommissies in de toekomst bij voorbaat onmogelijk zou worden gemaakt Daarom doen wij een dringend en openlijk verzoek aan het initiatiefco mité: laten wij de tegenstellingen ver geten en elkaar vinden in een gemeen schappelijke inspanning (ieder vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid) voor goed onderwijs aan de kinderen van Achterveld, onze kinderen. De schoolbesturen van de r.k. en prot. chr. scholen voor kleuter- en basisonderwijs. Door de medewerking van ons plaat selijk blad de „Leusder Krant" met het plaatsen van een paar artikelen over de oprichting van een Bridge Club (waar voor onze hartelijke dank), delen wij u mede, dat het een succes geworden is. Binnen twee weken kwamen er een 30-tal aanmeldingen binnen van perso nen die interesse toonden om bridge te gaan spelen in clubverband Naar aanleiding hiervan werd op donderdag 8 juni in restaurant „de Mof' een oprichtingsvergadering be legd, die door 24 personen werd be zocht Na een uiteenzetting over de moge lijkheden van het spelen van bridge in clubverband, het voorlezen van een voorlopige begroting en naar aanlei ding hiervan een vaststelling van en tree-geld en contributie werd men in de gelegenheid gesteld tot het toetreden als lid. Dit betekende een groot succes, want 22 personen gaven zich al direct op als lid, waardoor een start mogelijk werd Het gevolg hiervan was, dat men kon overgaan tot de benoeming van een voorlopig bestuur, vaststelling vaneen clubnaam - speelavond - gelegenheid tot spelen, alsmede le speelavond Als voorlopig bestuur werden 0e- noemd: dhr G Q M v Rooyen, voorzitter en wedstrijdleider mevr H J Trost-Vervat, secreta resse. dhr J D. D Hofman, penningmeester Als naam werd gekozen Bridge-Club- Leusden (B.C.L.), terwijl gespeeld zal worden in een zaal van café-restaurant „De Mof". Door het benoemde bestuur werd voorgesteld om over 2 weken met de clubavond te starten, doch het enthou siasme was zo groot dat men zo lang niet wenste te wachten, zodat beslo ten werd de eerste club-avond vast te stellen op donderdagavond 15 juni a s kwart voor acht. Eén van de nieuwe leden was zelfs zo enthousiast, dat hij stiekum even naar huis was gegaan om een 10 stel kaarten op te halen, zodat na de ver gadering nog een uurtje in een gezel lige sfeer gebridged kon worden. Tot slot willen wij onder de aan dacht brengen, dat de mogelijkheid tot lid worden van de bridge-club nog steeds open staat Voelt u iets voor een gezellig avondje bridge in clubverband eenmaal in de week, u kunt zich hier voor nog melden of nadere inlichtingen vragen bij: Dhr G. Q. M v Rooyen, Ruiterhorst 14, Leusden-Centrum. Tel. 03496-2305 U bent van harte welkom!

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3