fietseriéeeft aJ§ de natuur terué' TWINTIG STAPPEN TERUG -b LEUSDER KRANT Kappie en de reis met troeteltje KWEKERIJ ROOS Adverteren doet verkopen WETENSWAARD WIELREN- NIEUWS burgerlijke stand ik ik jfc jfc ik ik ik ik ik GEVESTIGD ton van bergen Zou hij het wel fijn vinden SKIL BOORMACHINE M. OSNABRUGGE CEES BLOM ALS EEN INDIAAN ZAT HIJ VOOR ZIJN „WIGWAM" S ff - A [T DONDERDAG 15 JUNI 1972 LEUSDER KRANT AMERSFOORT - Dertig deelnemers aan het vertrek voor de zaterdag middagcompetitie. Helaas werd deze rit gekenmerkt door een ernstige val partij, waarna in eerste instantie Rene van Brakel naar het asfalt smakte. Hij was ook de schuldige door tegen het achterwiel van veteraan Wim Dekker te rijden. Ook Wim Dekker evenals Joop van Beek gingen tegen de vlakte. Alleen Dekker zou de strijd kunnen voortzetten. In alle jeugdklassen verscheen slechts één renner aan de start, in de C-afdeling de kleine Ossendrijver, B- afdeling Frits Gerhardt, en A-afdeling Evert van 't Hazeveld Ook adspirant Wim Dekker kreeg met een valpartij te maken. Hij moest de strijd staken. Wout Lansing en Loet van Hamers- veld bleven in de adspirantenklasse bij elkaar en via een mooie spurt werd Wout Lansing hier eerste. Uit slag adspiranten 1.Wout Lansing, Scherpenzeel 2. Loet van Hamersveld 3. Jeroen Groenestein, Leusden. Dick van Willigenburg kreeg deze middag geen meter ruimte. Hij wist het tempo wel hoog te houden en daar door zijn medestrijders af te matten voor de eindspurt Via een keiharde eindspurt behaalde Dick toch de over winning en verwees Hans Badenbroek daarmede naar de tweede plaats Uit slag. 1. Dick van Willigenburg, Leusden. 2. Hans Badenbroek, Amersfoort. 3 de zeer goed rijdende Harry Kok. Hoogland 4. Kees van de Ploeg. Amersfoort 5. Leo Roelofs, Amersfoort 6. Theo Nagels, Amersfoort. 7. Harry Brouwer, Amersfoort. Na de bovenvermelde valpartij werd het veld amateurs uiteengerukt. Ma- rinus Sneevliet, Jan Sandbrink en Jan Vlastuin hadden het initiatief genomen en werden op korte afstand gevolgd door Gijs Brouwer, Adrie Spelt en Gerrit Heuveling Kees Boogaard en Thijs de Jong moes te meer terrein prijs geven. Marinus Sneevliet kon het hoge tem po niet volhouden en zakte terug. Met een nam Gijs Brouwer de plaats van Marinus over via een mooie sprong. Dit drietal bleef echter niet bijeen Jan Vlastuin demarreerdp en zou af gescheiden binnenkomen De spurt van de volgers was voor Jan Sandbrink Uitslag amateurs 1. Jan Vlastuin, Scherpenzeel 2. Jan Sandbrink, Amersfoort 3 Gijs Brouwer, Hoogland 4 Marinus Sneevliet, Barneveld. 5. Gerrit Heuveling, Bunschoten. 6. Adrie Spelt, Lunteren. 7. Kees Boogaard, Veenendaal 8.Gastrenner Thijs de Jong De Barneveldse nieuweling Kees Berkhof plaatste zich in Den Bosrh bij de Ronde van de Veemarkt als veertiende nieuweling. Het kanoor van de LEUS DER KRANT (Finnmark 3 - Leusden-C - Tel 03496- 1495) is op werkdagen ge opend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur voor het op geven van advertenties, berichten, het doen van be talingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor ad vertenties EN berichten: dinsdagmiddag 12 uur. Jk ïfc LEUSDEN - Geboren: 9 juni Edwin Hendrik Marinus, z v De Wild en J Speksnijder. Kon. Wilhelminalaan 16; 10 juni Tasja, d.v. D. H v Rhee en L. B van der Maden, Meidoornhof 10. 11 juni Martina Johanna, d.v. J A Tolboom en M. P J. M. de Boer, Zwarteweg 16. 11 juni Ins, d.v A. A Brouwer en L A Kiers, Ardennen 19 Ondertrouwd- 5 juni Hans Holthuis, oud 26 jaar, wonende te Breda, Chassé- singel 60 en Willy Rijkje Esser, oud 25 jaar, wonende te Leusden, Prins Bernhardlaan 16; 7 juni Theodorus Aloysius Gerardus Counotte, oud 21 jaar, wonende te De Bilt, Planitenlaan 97 en Adelia Tijmensen, oud 20 jaar, wonende te Leusden, Kanaalweg 9. Gehuwd: Geen Overleden: Hendrikus Pelagius van den Hengel, oud 49 jaar MAKELAAR IN ONROEREND GOED TEL 03496-1700 TAXATIES - HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN ZELFBEDIENING POTPLANTEN SNIJBLOEMEN BLOEMBAKJES BRUIDSBOEKETTEN BLOEMSTUKJES en GRAFWERKEN HEILIGENBERGER WEG 148 - AMERSFOORT TELEFOON (03490) 2 29 86 is het einde Wég lawaai, wég drukte' Zoek rust. stilte, gezonde lucht.geniet van 't voorjaar op de fiets' Bij ons kunt u kiezen uit heel veel fonkelnieuw fietsplezier (en u krijgt het natuurgenieten als toegift') Voor vader is er altijd een fiets Wij hebben ARNHEMSEWEG 93 LEUSDEN-ZUID Koop bij de man die ook repareren kan. TELEFOOn 03498 1461 __Vn|blijvendpri|Sopgaaf HESSENWEG ACHTERVELD TELEFOON 623 d/ KJ/ U/ vlx *Lr A1/ xl/ aU A!/ si/ .la ^A ^A PjA* /]N Rooksignalen stegen omhoog. H...E...B...B...E...N E...E...N Z...O...O...N" Jammer, dat niet iedereen deze Indiaanse boodschappendienst kan ontcijferen. Daarom is de snelste en een voudigste manier een leuk ge boortekaartje uit de schitterende kollektie van de Leusder Krant. Rooksignalen zijn wel aardig, maar een keurig verzorgd kaartje wordt beter begrepen. Kom nu alvast eens samen kijken. We zijn er zeker van, dat uw keus er bij is. Finnmark 3 - Leusden-Centrum. KWIKGEVAAR Het kwikgehalte in vis uit onze zoet waterrivieren. kanalen etc. zomede uit onze kustwateren neemt gestaag toe. Dit nu vormt thans een ernstig onderwerp van gesprek. Overigens wel voor de hand liggend, omdat kwik een sterk gif is We kunnen niet on gestraft, door geregeld vis te eten, de kleine beetjes kwik in het organisme opslaan. Eens komt de vergiftiging tot stand Hoe grijpt kwik het organisme aan? Uitgebreide proeven met ratten hebben o.a. duidelijk gemaakt dat kwik alle lichaamscellen aangrijpt, in het bijzonder zenuwcellen. Ruggemerg en kleine hersens worden het zwaarst er door getroffen Voorts is gebleken dat genoemd element de stofwisseling van de cellen blokkeert. Dit betekent dat de zo gedwarsboomde cellen uitgehon gerd worden en tenslotte worden ge dood Bij versterf van gevoelszenuwen zou b.v. een „dodf" gevoel in armen en benen kunnen Ontstaan. Wordt een hartzenuw aangetast dan kan het hart niet meer funktioneren en sterft de patiënt. Ziehier het laatste nieuws over dit verontreinigende element. ZENUWSTRENGEN Als Luigley gelijk heeft, is het trekken van één tand of kies „noodlottig" voor de andere gebitselementen. Een nauw keurige studie van de microscopische bouw van de tanden en kiezen heeft na melijk aan het licht gebracht dat de elastische vezels niet alleen van tand- beenrand naar die van het kaakbeen gaan, maar dat ook vezelbundels van de tand- en kieswortels en tandholte- wanden over de volle lengte van tand tot tand lopen. De tanden- en kiezenrij vormen zo als het ware één organisch geheel Dit wil meteen zeggen dat door het trekken van één kies de hele rij tanden en kiezen haar houvast ver liest! Mogelijkerwijs kan het los zit ten van tanden en kiezen door de ou derdom met een verkalking der elas tische vezels samenhangen. In deze bundel kunnen ook zenuwstrengen lo pen, zodat hiermee de voorheen on verklaarbare pijnen in tanden en kie zen met dode wortels, begrijpelijk wordt gemaakt «XAt w r De LEUSDER KRANT wordt in vrijwel elk gezin in de gemeente Leusden gelezen Onder hen zijn vast en zekere vakmensen zoals u ze zoekt. Een advertentie in de Leusder krant NATUURLIJK. DAT IS HET!! HYPOFYSE De voornaamste klier van het dier lijke organisme is de hypofyse. Deze bevindt zich als aanhangsel onder aan de hersens. Vandaar dat ze als een soort hersenklier wordt beschouwd. De klier reguleert en beheerst nagenoeg alle an dere klieren met inwendige uitschei ding, als b.v. degeslachtsklieren. Wel nu, volgens Kennedy zou de hypofyse van een foetus of ongeboren vrucht de ge boorte mede beïnvloeden. Het is anders gezegd niet uitsluitend de moeder al leen, die zeggenschap heeft over de ge boorte resp. bevalling. Bepaalde soor ten van aangeboren misvormingen bij kalveren blijken daarheen teleiden.dat de dieren niet na de normale drachttijd worden geboren, maar zelfs tot 100 en meer dagen in de baarmoeder worden vastgehouden. Bij zulke abnormalitei ten blijft de aanvang van het geboorfej proces dan steeds uit en ontstaan sterk verlengde drachttijden als debr| pofyse van de ongeboren vrucht óf bê schadigd is öf geheel ontbreekt. BhjkJ baar speelt de hypofyse een nog o eerder onderkende rol bij het ïnzeftal van het geboorteproces. Door experif mentele beschadiging van de hypofya bij schape-embryo's heeft men inmidl dels deze uitspraak kunnen bevestiger HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN Feuilleton door Frank van Falekenoordt - 21 - Ze heeft het personeel, met uit zondering van de tuinman, ontslagen en betaald Dat is alles wat ik weet". Bert stond 0^ „Bedankt. Joop, voor wat je gisteren nog voor me hebt ge daan Je blijft zeker aan de n v. ver bonden als raadsman7" De man achter het bureau knikte. .Gelukkig maar. Zelf zal ik geen advokaat meer nodig hebben. Of mis schien voor de scheiding Als Betty van me af wil Misschien mag ik dan nog één keer op je hulp rekenen?" „Ik heb je in Arnhem al gezegd, Bert, dat ik je niet inde steek zal laten Ten slotte heb ik het een en ander aan je te danken, want toen ik een beginnend ad vokaat was, gaf jij me werk voor de n.v Je kunt dus te allen tijde op me re kenen". Bij de deur hield Van der Voorde de man, die nu een verslagen indruk maakte, staande. „Wat ga je nu doen, Bert?" De ander glimlachte even „Welke mogelijkheden zijn er voor mij? Als ik mijn naam noem. slaat iedereen op de vlucht Voorlopig ga ik maar rente nieren En als Betty wil scheiden, verkoop ik ook de bungalow. Die brengt tenminste nog wat geld op De auto ruil ik in voor een kleinere. Ik moet nu zuinig aan doen' „Kop op, Bert. Te zijner tijd slijt alles wel Heb maar geduld". Teruggekeerd naar de bungalow, rea liseerde hij zich, dat hij elke dag moest eten en drinken En naar een restau rant gaan werd te duur. Ik moet er gens anders inkopen gaan doen. Mis schien kan ik wel leren, zelf m'n potje te koken Vroeger kon ik het ook. Dat is het voordeligste. Als ik maar wist, waar Betty en de kinderen za ten. Ik verlang naar ze, maar de jon gens zullen waarschijnlijk niets meer van me willen weten, om van Thea maar te zwijgen. Die avond had bert in de salon al le gordijnen gesloten. Hij had de tele visie aangezet, maar die verveelde hem, waarna hij een boek zocht in zijn kast Vele had hij nog nooit gelezen Als er een nieuw boek uit was, kocht hij het, als hij dacht dat het boeiend kon zijn, las er enkele bladzijden in, maar kon zijn gedachten toch niet concentreren, omdat er zoveel andere dingen te doen .waren. Hij stond im mers altijd met de fabriek op en ging ermee naar bed. Dat was nu allemaal voorbij Voorgoed In zijn kantoor ze telde voortaan Henk Kruisenga. Uit zijn kast haalde hij een boek en bladerde er even in Maar toen hij de titel las, smeet hij het haastig van zich af, alsof het onder stroom stond. „Misdaad loont niet." In arren moede stak hij een sigater op en ging zitten Ergens klopte het. Misdaad loonde niet. Wat had hij nu bereikt7 Na die twintig jaren? Toen had hij in elk geval nog Sientje, die op gezette tijden een nacht bij hem bleef, voor hem, kookte en waarmee hij stoei de, als dat zo uitkwam Nu zat hij op de puinhoop van zijn geluk. Geen baan meer, van de ene dag op de andere gedegradeerd van fabneksdirekteurtot misdadiger Met een mensenleven op zijn geweten Je kon het draaien en keren, maar als ze Boskemper die avond niet hadden tneegenomen in de auto, zou hij niet aan een hartver lamming zijn gestorven. Ergens waren Sien en hij verantwoordelijk voor zijn dood Hij had er de laatste jaren he lemaal niet meer aan gedacht Er was immers zoveel, waaraan hij moest denken. Vooral de fabriek De grote verantwoordelijkheid, die hij droeg, voor zijn honderd mensen, die moesten elke dag eten hebben en iedere maand hun salaris Er moest verdiend wor den, steeds maar weer Telkens op nieuw orders, orders, orders, want dat was het levensvoedsel voor zijn bedrijf. Het bedrijf dat niet meer van hem was Een vrouw die hem niet meer wenste en gegaan was met hun kin deren Personeel, dat ontslagen was door zijn vrouw. Nu ja, anders zou den ze uit zichzelf wel zijn gegaan De tuinman was nog gebleven, maar had hij die gezien in deze dagen? De gazons moesten nodig gerold worden Als de man niet kwam, moest hij het morgen zelf maar doen De spullen stonden immers in de schuur? Waar zou Betty ergens uithangen? Waarschijnlijk in België, bij haar broer. Of misschien in Den Haag. Ergens zou ze toch wel relaties heb ben. En familie. Maar ze was vrouw van Bert Galestad, de misdadiger, die twintig jaar geleden er vandoor ging met een kwart miljoen Na de dood van een bankloper op zijn geweten te hebben geladen. Daar kwam je nooit meer van los. Hij had twintig stappen terug gezet, noodgedwongen. Iedereen in Nederland wist nu, wat hij had ge daan. En iedereen zou wel net zo pra ten als die taxichauffeur jammer, dat het verjaard is. zo iemand hoort in de gevangenis thuis Maar deze straf is veel erger, er ger dan een paar jaar gevangenis Daar kom je overheen. Dan heb je geboet. Maar dit? Op deze wijze? Ik ben gewoon gedegradeerd tot paria, uitgestotene Mqet je de mensen in Oosterbeek zien kijken als ik in mijn .wagen passeer en voor een stoplicht moet wachten. En ze herkennen me De haat druipt van hun gezicht Het wordt levensgevaarlijk om te vaak in het dorp te komen. Enfin, ik kan ook de andere kant uit, naar de Amster damse weg Ik moet maar ergens anders inkopen gaan doen voor m'n eten en drinken De leverenciers ko men hier ook niet aan de deur Hij had zijn post opengemaakt een royementkaart van de sociëteit in Arn hem Hij had niet anders verwacht Een briefje van de Industriële Kring, waarin hem werd meegedeeld, dat zijn lidmaatschap was afgelopen, omdat hij geen direkteur meer was van de n v Dat was nog heel beleefd gezegd Een bericht van de voetbalvereniging, waar in hem werd meegedeeld, dat men geen prijs meer stelde op zijn bescherm heerschap Leuk Als dank, voor alle financiële hulp, die ik in de loop der jaren heb verleend De armoedzaaiers, die nooit een kas van enige betekenis hadden Een mededeling van de Ka mer van Koophandel te Arnhem, dat hij was afgevoerd als aangeslotene Heel formeel. Enfin, het spaarde alle maal geld en daarmee moest hij nu weer zuinig zijn Hij had, behalve die vijf honderdjes per maand, geen enkel inkomen meer Waar zou Betty nu van leven? Had hij niet de plicht, haar te onderhouden9 Maar als hij nu niet wist, waar ze uithing9 Zou ze geld van zichzelf heb ben? Nog een geluk, dat ze niet in ge meenschap van goederen getrouwd wa ren Kon ze vrijelijk beschikken over de aandelen, die hij haar indertijd had geschonken. Waarschijnlijk had hij in dit opzicht een vooruitziende blik ge had Zoiets van- je kunt nooit weten, als het eens een keer misgaat, heeft zij geld van zichzelf Hij scheurde de ontvangen post in stukjes en gooide het indeprullemand. die in de salon stond Daar lig je. me neer Galestad, in stukken gescheurd. Overal uitgegooid. Je telt niet meer mee in het leven van alledag. Twintig jaar geleden heb je een misdaad be gaan, nu wordt de rekening gepresen teerd Misdaad loont niet Het benauwde hem in de ruime sa lon. Overeind komende, begon hij door het vertrek te lopen Opeens begon hij te lachen, een half-waanzinnige lach Wat kan er in één week toch veel veranderen. Vorige week nog de gevierde en bekende direkteur Ga lestad, een week later een vergruisde misdadiger, overal uitgestoten en door iedereen in de steek gelaten Verleden week zaten ze nog aan het wonder schone meer bij München. In de bun galow, die hij enkele jaren geleden had gekocht De Tegernsee! Natuur lijk, hij ging er een poos vandoor. On der de gegeven omstandigheden was dat misschien wel het beste. Ver weg van Nederland, waar niemand wist, wat hij twintig jaar geleden had gedaan En waar iedereen waarschijnlijk nog inde waan verkeerde, dat Herr Galestad - Kalestad, zeiden ze daar - de aardige General-direktor was met zijn mooie vrouw. Het idee nam geheel bezit van hem. Zenuwachtig haalde hij zijn porte feuille voor de dag en telde zijn geld. Niet veel, enkele honderdjes en een paar honderd D Mark Wacht, in de slaapkamer, in het kistje, moest hij ook nog geld hebben Hij liep naar de kast. in de slaap kamer en zocht de sleutel Het kistje openende, zag hij. dat er ongeveer dui zend gulden inzat Als hij nu nog wat geld opnam van zijn privérekening, kon hij het wel een paar maanden uitzingen Zoveel zou hij alleen niet nodig hebben. Alleen eten en drinken ën een rokertje Misschien ving hij wel wat vis. die kon hij zelf wel bakken. El de auto zoveel mogelijk laten staan Natuurlijk, hij deed het! Hoe laat is het nu9 Nog geen half.twaalf Tot drie uur kon hij op de bjnk terecht De bank' Hij had de algenene Bank Zou den ze zijn privérekeiing ook geblok keerd hebben9 Dat zot helemaal ver schrikkelijk zijn. Maar kon dat? Hij liep gedecideerd naar het tele foontoestel. En belde iet bankkantoor in Arnhem Vroeg de drekteur, die hij persoonlijk kende van de sociëteit te spreken Deze meldde zich enDBert zei „Met Galestad Sorry, dat ik tel. meneer Vie- rendaal, maar mag ik \ön u vernemen, of mijn privérekening Tij is of dat u die eveneens hebt geblokkeerd9" De man aan de andtre kant van de lijn zuchtte. „Waarom sou die geblok keerd zijn, meneer Gallstad?" „Kom nu. meneer' U leest toch kranten? Dan kunt u witen. dat de Al gemene Bank Nederlandal mijn aande len heeft geblokkeerd er beslag op heeft gelegd. Dat betekint, dat ik geen enkel inkomen meer hel Vandaar mijn vraag. Ik zal op gezette ïjden geld no dig hebben Is mijn banjrekening vrij? „Maar natuurlijk, mieer Galestad In dergelijke gevallen 1 unen wij nooit aan de privérekeningen „Dat is een pak vai mijn hart. Ik kom straks duizend ulden halen". „Het is uw geld, mheer, dus ge heel ter uwer beschikk^g" Bij hem lig ik er oomiit, wist Bert, toen hij de telefoon neclegde Anders is het altijd: „Ha, dh Galestad, hoe is het kerel?" Maar $1 opeens „me neer" Galestad. Enfini mijn geld heb ik dus nog, Jk kan vo>ruit. Te zijner tijd zien we wel weer. Voor hij vertrok, bjde hij Van der Voorde en vertelde vi zijn plan. De ze vond het onder de ggeven omstan digheden niet eens zo\ slechte oplos sing „Geef me je jlefoonnummer, Bert, daar in Duitsldd. Als ik wat hoor van Betty, zal ik iet je laten we ten". Tegen de avond ree«'Bert Galestad, met twee koffers metkleren en boe ken, naar de grens )ezelfde mare chaussee, die hem enële dagen tevo ren had gecontroleer, stond er nu ook weer Maar de n n vertrok geen spier van zijn gezich toen hij de pas controleerde en gaf heizwijgend terug. Maar hij hoorde niet wat de politie man tussen zijn taien siste, toen hij snel optrok en uit et gezicht ver dween: De schooier! n die kan weer vrij en ongehinderd et land in- en uitrijden. Op zijn 1 nst hadden ze zijn pas moeten afnen n Galestad reed de ?le nacht door op topsnelheid, af enoe stoppend om te tanken of wat te efli In de ochtend had hij de negenhctlerd kilometer afgelegd, zette zijn gen in de gara- ge, ontsloot zijn bun low en kleedde zich meteen uit. Hij iel als een blok in bed en sliep bijmtneteen Op een paar meter afstand bbelde het rus tige water van de Tefrnsee Betty Galestad, gebren Levendaal. was die donderdagmiddag slecht ge humeurd, toen ze de korte rit van de douane nabij Beek naar haar woning aan de Schelmseweg te Oostenbeek had volbracht En dat humuer werd er niet beter op, toen geen van de kin deren naar buiten rende om haar te verwelkomen, zoals andere jaren stee vast gebeurde. Ze zette de wagen voor het bordes en sloot gas af. Het was beangstigend stil rond het huis. En waar bleven de beide meisjes, om te helpen de koffers uit te laden9 Gedecideerd sprong ze uit de auto. Maar bij de voordeur realiseerde ze zich, dat Bert de sleutel had. Driftig drukte ze op de bel en omdat de deur niet vlug genoeg naar haar zin geopend werd, nog eens en nog eens Ver draaid, men had de wagen toch zeker wel gehoord? Wim, de oudste zoon, deed open, zijn moeder onderzoekend aankijkend. „Wat is dat voor onzin?" vroeg ze scherp. „Waarom komt niemand naar buiten9 Waar is iedereen?" De jongen deed een paar stappen naar buiten, op het bordes, keek in de wagen en kwam weer terug, waarna hij de deur achter zich sloot. Zonder zijn moeders vragen te beantwoorden, constateerde hij. „Had ik wel gedacht Ze hebben *m opgepikt, hè9" Betty vertrouwde haar oren maar half. „Wat bedoel je9 Wieïsdie „m"9" „Vader natuurlijk Ik had niet an ders verwacht". „Hoe weet je dat9 Heeft-ie soms gebeld? Wat is er eigenlijk aan de hand?" Ditmaal keek de jongen verbaasd naar zijn moeder „Weet je dan nog niets? Het stond gisteren al in alle kran ten" Een bang voorgevoel bekroop de vrouw „Waar heb je het over?" Werk tuigelijk hing ze haar mantel aan de kap stok. „O. je weet dus niets? Ga maar mee. Kun je smullen. Mooiste sensa tieverhaal van het jaar Met in de hoofdrol onze geachte vader". Betty volgde hem naar de salon Wim wees naar een stapel kranten „Alles in geuren en kleuren 't Zou een scenario voor de film kunnen zijn. Als je nog nergens van weet, zal dit alles je wel een koude douche be zorgen" Ze pakte een krant op en las de kop: „Bankloper-mysterie na twintig jaar opgelost. Bekentenis van mede plichtige op haar sterfbed. Vooraan staande industrieel hoofddader Automatisch zakte ze in een stoel en begon te lezen Geleidelijk aan werd haar gezicht rood en nadat ze enige tijd gelezen had en de initialen van Berts naam telkens weer tegenkwam, prevelde ze ontzet: „Nee dat kan hij niet gedaan hebben „O nee? Ik heb vandaag alle kran ten, die ik maar te pakken kon krijgen, gekocht Mij kennen ze toch niet in de stad. Ze hebben 'm zeker meteen gearresteerd, hè?'Toen jullie over de grens waren. Dat lag voor de hand. Meneer van der Voorde heeft van morgen vroeg nog geprobeerd jullie daar te bellen, maar jullie waren al weg. Geloof je het nou? Anders moet je deze krant maar eens lezen Daar staat nog het duidelijkst in, dat het vader is. Ze hebben 'm al geschorst op de fabriek Hij mager niet meer komen. Wij zijn vandaag niet naar school geweest Ik schaam me toch zeker dood om vader? Enne, de meis jes willen ook weg" „Waar zijn Thea en Frans9" Ze zat verslagen neer. de krante in haar schoot De jongen wees omhoog „Boven Thea heeft al ruzie gehad met Elsje. Over het eten Zegt die griettq Thea „Op mijn vader is tenmiKj niets aan te merken" Alsof wijd' schuld aan hebben. Wist jij niets? V| dat. twintig jaar geleden9 Het b toen toch ook in de kranten gestaan7 Dat die bankloper plotseling venJ*I nen was? Met al dat geld en later c:l werd gevonden onderaan de spoordijf Dat moet je toen toch ook gelezen M| ben?" De vrouw legde de kranten 1 haar schouders ophalend ,,'t Is mop lijk. Ik kan het me niet herinneren! las weinig kranten in die tijd. Bove| dien kende ik je vader toen imi» nog niet?" Ze slikte een paar nul moeilijk ..Waar zijn de meisjesj „In de keuken. Die laten zich de Ir le dag niet zien Elsje heeft geai dat ze vanavond weggaat en niet n-| terugkomt" „Ze moet maar doen. wat ze Bi laten kan" „Hoe moet dat nu met ons Naar school gaan we niet meer I durven we niet Iedereen weet heil tuurlijk, dat het vader is, die hein daan heeft. Enne.. wat doen z*| met vader? Gaat-ie nou de gevaq nis in?" „Ik weet het niet, Wim Ik wist! niets van. Je vader heeft er nooit dj één woord over gesproken" „Waarom bel je meneer Voorde niet op? Die kan je misscfej raad geven Betty dacht na. Daar zat wat in zaam kwam- ze overeind en liep u het telefoontoestel Ze draaide eoi cijfers en had verbinding „Mets vrouw eh Galestad. Is meneer| der Voorde er?" De maat vergat de meester, hij ver gat Kappie en de „Kraak" hij vergat alles Hij liep met een ver heerlijkt gezicht door de straat, vroeg aan een voorbijganger waar het circus stond en liep toen weer verder Hij had maar één gedachte: Troeteltje „Ik kom er al aan, m'n zoete beestje'" mompelde hij zacht voor zich heen „Ik kom je halen! Ik ben zó bij je!" De meester had op een gegeven mo ment ontdekt, dat de maat niet meer naast hem liep Hij keerde meteen om en zocht tussen de mensenmassa, maar geen maat! „Dat is me nou ook wat!" zei de meester „Hoe kan dat9 Daarnet liep hij nog naast me! Misschien is hij een winkel binnen ge gaan om prentebriefkaarten te kopen' De meester gluurde in alle winkels, maar ook daar zag hij de maat niet „Misschien is hij terug naar het schip gegaan!" dacht de meester Het is me toch een rare1" De meester liep naar de „Kraak" te rug en ging daar meteen naar Kappie's hut. „Is de maat al terug?' vroeg hij aan Kappie Wat maat?" riep Kappie ..Ik klont nog niet gezien! Maar hij bij je? Jullie zijn toch samen i opgegaan9" H „Ja, we liepen de hele tijd s maar ineens was hij weg overal gekeken .Alweer wat!'" riep Kappie „Had ik jullie maar niet laten Jullie zijn nog erger dan kinder* vier jaar!" It D

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4