Vamen van wilde planten voor wegen in De Wetering Interessante onderwijs- expositie voor leerlingen van de basisscholen ^VD houdt >penbare learing over üeuwe APV Jnduidelijk Met zakje en schepje - - -V - ALFA ROMEO WIMEDO NV NGEZONDEN Burgemeester opende Verloren en gevonden gratis rubriek Botsing 9NDERDAG 15 JUNI 1972 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM -Debe- Ibiodeling van de nieuwe Alge- Imeoe Politie Verordening in een de eerstvolgende gemeen teraadsvergaderingen is voor de ■VVD afdeling Leusden aanlei- dlog om over deze materie een lopenbare hearing te houden. Tij- IdeDS deze bijeenkomst zullen een haotal artikelen uit de nieuwe JaPV besproken en ter discussie (gesteld worden. Welke artikelen ldit zijn is op dit moment nog jpiet bekend. In de volgende editie no de Leusder Krant zal daar ten nadere aankondiging over ko lden. Vrijwel zeker is dat het fcrij verstrekken van voorbe hoedsmiddelen en het sluitings uur voor horecabedrijven hier- [bij zullen zijn. De VVD afdeling Leusden heeft |ioor deze avond mr. A.Geurtsen fcereid gevonden als gespreks leider te fungeren. Mr. A.Geurt sen is fractielid van de VVD in e Tweede Kamer. Hij is tevens oorzitter van de vaste commis- ftievoor Justitie en o.a. lidresp. |)iatsvervangend lid van de vas- e commissie voor Economische taken. Midden- en Kleinbedrijf (fide Verzoekschriften. Hijleid- eoa de openbare hearing van t Tweede Kamer over de drie 0 Breda. De avond zal worden gehouden 1 maandag 26 juni a.s in het jervormd Centrum aan de As- Kbatterweg te Leusden-Cen- Vm. aanvang 20.00 uur. (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - De wegen en pleinen in het plan De Wetering zul len vernoemd worden naar (on-)- kruidnamen of wilde planten, die voor komen in de Gelderse Vallei, wan neer de raad mettertijd akkoord gaat met het advies, dat de commissie Naamgeving Wegen van plan is uit te brengen Voor de acht straten en plei nen. die een naam moeten hebben in De Wetering, werden de volgende sug gesties op papier gezet: Ereprijshof. Gagelhof, Zonnedauwhof, Hondsdraf, Reigersbek, Morgenster, Walstro, Zonnedauw, Wederik en Elatine. Wel ke wegen welke namen krijgen is nog niet vastgesteld. Dat wordt aan de raad overgelaten. De belangstelling voor de openbare vergadering van de Commissie Naam geving Wegen was iets groter dan de vorige keer, ook al bleven er nog veel stoelen leeg Met name enkele toekom stige bewoners van de Wetering hadden moeite genomen om de vergadering bij te wonen Zij hebben volop de gelegen heid gehad om hun mening te zeggen en suggesties te doen, zij het niet al tijd. maar toch vaak met resultaat Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de wegen en pleinen in de Wetering namen van historische figuren uit de buurtschap Asschat te geven, maar het bleek, dat hiervoor niet voldoende na men beschikbaar waren, temeer, omdat het niet onwaarschijnlijk is, dat 't plan De Wetering in de toekomst nog in noordelijke richting wordt uitgebouwd. Besloten werd om de historische na men te bewaren voor het plan Alands- beek I (tussen Eurowoningen en het plan Alandsbeek II), dat weinig wegen zal krijgen Het streven van de Commissie Naam geving Wegen is er op gericht dat zo veel mogelijk originele namen te kie zen voor de wegen in de nieuwe be stemmingsplannen van Leusden. Dat dit geen gemakkelijke taak is, bleek dui delijk tijdens de vergadering van vori ge week, die veel tijd in beslag nam DE BIEZENKAMP De bewoners die binnen het nieuwe winkelcentrum De Biezenkamp komen te wonen, zullen in de toekomst een nieuw adres krijgen. In tegenstelling tot wat nu nog het geval is, zullen de bewoners (voornamelijk winkeliers) als adres ,,De Biezenkamp" krijgen, met daarachter het nummer. Dit is het ad vies van de commissie aan de raad. De commissie gaat bij dit advies ervan uit, dat de Asschatterweg straks geen deel meer zal uitmaken van het bestem mingsplan De Biezenkamp en de Pla- tanenlaan en Populierenlaan gedeelte lijk bij het winkelcentrum zullen wor den getrokken. Op de tekening: Het plan De Wetering met de wegen en pleinen, die de naam van een wilde plant uit de Gelderse Vallei zullen krijgen als de raad accoord gaat met het advies van de commissie Naamge ving wegen. Dealer toor Amersfoort c.o. Evcrard Mcystrrwcg 54-Tel. 03490-16901 Gelder-setraat 19-Tcl. 03490-31170 [hoofdartikel van donderdag 6 juni voor mij verschillende vragen op. jen waarop ik van Uvraag een duide- fintwoord wil zien, daar voor veel sen dit artikel even onduidelijk is Ivoor ondergetekende fie schreef dit artikel en wie staat hter° U laat namelijk veel mensen Kstanties spreken, zonder datU na- |ooemt misschien de moraal van dehon- genaars, niet iets te maken met de lering vandegemeentec.q. debe- ktare ruimte om de hond uit te la fs Uw konklusie niet vooreerst voor- ientweedens onjuist? Hebt Uver- ingsmateriaaP wanneer is het gazon op de hoek ie Lijsterbeslaan/Lindenlaan een iveld voor kinderen? (uiteraard ook joor honden en katten), ris de ruimte beschikbaar voorde «eigenaars in Leusden-Centrum of look voor hen de door U genoemde ft in Zuid. handelen op die plaatsen waar [trottoir is? Zijn daar een stel gro- len de aangewezen plaats? Kunt (tb voorstellen, dat voor o.a. be en. 'n hond 'n levensgezel is, waar- l houden ervan op deze manier on- Sijk wordt? [H zeggen, wie er achter de aktie 1 Leusden fijn, honden aan de lijn" Overdrijft U niet schromelijk inzien van uw konstatering met [Üing tot het overdadig lawaaierig Men van mensen die bij familie kennissen op visite zijn geweest? de hand in het vervaardigen resp stellen vandegemeentebesluiten'' iir anders uw opmerking m.b.t. oud van de nieuwe algemene po- «ordening?). In welk model stad "P hebt U gewoond of washetmis- i een omgeving zoals Leusden voor ■jaren nog was, met veel ruimte 'ooers die elkaar niet bij voort- I op de vingers keken en het stand - sldigden van geven en nemen"? erduidelijking mijnerzijds: ïkben 'eigenaar en heb 's avonds laat familie resp. kennissen uit- 1 en gedag gewuifd, waaropmen rde met claxoneren. zonder dat zondaar voel en zonder dat ik at mijn moraal teruggelopen zou laatste jaren 12 juni 1972 ..M hij» imen tijd s P. A M. Wendel, Lijsterbeslaan 13, Leusden-centrum 1111 en fa ar red. later, kinder# ?ichte briefschrijver stelt een •ks vragen, waarop eigenlijk heel *intwoord kan worden. De heer graag weten wie het artikel oo wie er achter staat (of r men het desbetreffende stuk hebben gelezen, dan zou men kt het rechtstreeks van de poli tie is gekomen. Dan zou men ook weten, dat het burgemeester Mr. A. H. vander Post is geweest, die daartoe opdracht aan de politie heeft gegeven. Het artikel verscheen in de Leusder Krant onder verantwoordelijkheid van de redaktie, met verwijzing naar mededelingen van de politie. Wij gaven in haar totaliteit de mening van desbetreffende autoriteiten weer. Als U wilt weten, wie er achter de aktie in onze krant ,,Hou het fijn, honden aan de lijn" staat, dan willen we u dat best verklappen Deze geste is uitgegaan van de redaktie na tal van klachten, die ook de redaktie bereikten. En wat is er tegen om in de bebouwde kom de honden aan de lijn te houden? Het gazon op de hoek Lijsterbeslaan/ Lindenlaan wordt gedeeltelijk gebruikt als speelveld van de schoolkinderen der aanliggende scholen. Er is in de raad ook meerdere malen op gewezen, dat juist dit gazon zo is vervuild, dat de kinderen in hun spel worden belemmerd Inderdaad is in het artikel geen plaats aangewezen, waar honden-eigenaars in Leusden/Centrum hun huisdier kunnen uitlaten. De plaats in Leusden-Zuid is dan ook als voorbeeld genoemd. Wat de aangewe zen plaatsen betreft: dat lijkt ons een zaak van de gemeentelijke autoriteiten c.q. gemeenteraad om hier'n oplossing voor te vinden. Uw opmerking omtrent de bejaarden met honden is juist, in zo verre, dat het houden van een hond voor deze categorie mensen beslist niet on mogelijk wordt gemaakt. Nogmaals: wat is er tegen om in eerste instantie de hond aan de lijn te houden? Ten aanzien van de opmerkingen over burengerucht moeten wij u opnieuw naar de politie verwijzen, waar volgens mededelingen tal van klachten hierover zijn binnengekomen. Wij hebben beslist niet de hand in't sa menstellen van gemeentelijke verorde ningen. De nieuwe algemene politie verordening voor de gemeente Leusden is al enige tijd in voorbereiding en zal binnenkort in de raad worden behandeld. Nogmaals: volgens mededelingen van de politie zullen in deze politieveror dening verschillende vergaande ma atregelen worden getroffen ten aanzien van de in ons artikel genoemde pun ten. Uiteraard heeft de raad hier over het laatste woord. Uw vraag over de modelstad of modeldorp waar de re daktie voordien zou hebben gewoond, kunnen we kort beantwoorden: dat doet niet ter zake. De nu aangekondigde aktie van de politie is de prijs, die nu eenmaal betaald moet worden bij 'n zo'n forse uitbreiding zoals Leusden heeft onder gaan en nog zal ondergaan Tenminste, als de klachten over de vervuiling, het burengerucht en alle andere genoemde zaken, bij de politie blijven binnenko men. U spreekt over 't standpunt „geven en nemen". Maar is het niet zo, dat in het geval van de vervuiling door honden en katten alleen maar sprake is van geven? En dan nog op een sterk eenzijdige wijze want niemand heeft om die vervuiling gevraagd. Als men uit bovenstaande zou konkluderen, dat de redaktie van deze krant een honden- of kattenhater is, dan is een verkeerde indruk gewekt. Maar we zijn wel van mening, dat eigenaren van honden en katten verantwoordelijk zijn voor hun huisdieren. Zij zullen de lusten zowel als de lasten ervan moeten dra gen, en niet de gehele gemeenschap. REDAKTIE Geachte Redaktie, Naar aanleiding van Uw artikel over hondenvervuiling in de krant van 8 juni j 1 zou ik gaarne het volgende willen opmerken: Burgemeester Van der Post weet geen andere mogelijkheid meer als verbali seren van overtreders van het loslopen en vervuilen van honden, een misschien 1Z2 jaar geleden heb ik een berichtje in de A 'foortse Courant gelezen en wel Een burgemeester uit een plaatsje er gens in Amerika was over gegaan tot het verplicht stellen van de eigenaar van honden bij het uitlaten van hun hond, aan de lijn, een plastic zakje en een schepje (een tuinschepje ofzo heeft iedereeb haast wel) mee te nemen en wanneer de betreffende hond zijn of haar behoefte had gedaan dit op te scheppen in het zakje te doen en thuis in hun vuilnisemmer te deponeren Nu zullen er vele zijn die dit maar,,vies" vinden, maar ten eerste ga ik van het standpunt uit, als je een beest hebt dan heb je hem voor je plezier en daar moet je dan ook wat voor over heb ben, ten tweede wonen wij al bijna negen jaar op de Schutterhoeflaan, en loop ik praktisch iedere morgen met mijn tuinschepje en krant om een an der zijn hondenvuil of van het gras of van de stoep voor de deur weg te ha len en let wel dit van een ander z'n hond want wij hebben al geen dieren ge nomen, omdat een ander er zo gauw last van heeft, alleen hebben we een marmot, waar wij gelukkig niemand overlast mee doen Ook van katten heb ben wij jaren last gehad, de mensen hier hebben schijnbaar geen kattebak en laten hun katten zwerven met het gevolg, dat ze bij de buren in de pas ingezaaide groententuin hun behoefte doen. Ten leste wilde ik nog even opmer ken, zoals U al gelezen heeft wonen wij op de Schutterhoeflaan Daar komt practisch nooit politie U denkt mis schien dat daar dan alles op rolletjes loopt, nu dan heeft U uit deze brief dan wel op kunnen maken dat daar op dat vredige zogenaamd ..nette" laantje nog wel wat aan ontbreekt, daarbij nog even dit ik troost mij met de gedachte dat ik niet de enige ben die de hondenpoep van de straat wegschep. Hopelijk wilt U dit schrijven door sturen aan de gemeenteraad, zodat de heren dit in de eerst volgende verga dering eens goed kunnen overwegen om dit voorstel van die burgemeester om het hondenvuil van de straat te krijgen tegen te gaan, hier ook in te stellen. Wilt U dit schrijven soms publiceren, ook hiervoor heeft U mijn volledige toe stemming zodat er misschien nog wel andere reacties op volgen Hoogachtend, Mevr H v. Lemel-Fokstra, Schutterhoeflaan 23, Leusden-Z. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week woensdagmiddag werd in Leusden/Cen trum in De Til een onderwijstentoon stelling door burgemeester mr. A. H. van der Post, in tegenwoordigheid van schoolhoofden uit de gemeente Leus den, officieel geopend. Deze onderwijs- expositie is speciaal bestemd voor de voorlichting over een bepaald onder werp aan leerlingen van basisscholen. De expositie is dit jaar gewijd aan .granen en hun verwerking". Burge meester Van der Post over deze ten toonstelling tijdens de opening: ,,Het is met groot genoegen, dat ik - in tegenwoordigheid Tan de wethouder van onderwijs - gevolg geef aan de uit nodiging van de Stichting Onderwijs tentoonstellingen uit Den Haag, om hier vanmiddag de door die Stichting te hou den tentoonstelling Granen" te ope- Ik doe dit te meer met groot genoe gen. omdat ik juist voor schoolkinderen deze duidelijke en sprekende exposi ties van belang Hier wordt na melijk spelendervijs geleerd. Het is, dames en heren leerkrachten, aan u. om uw kennis en lie welke aangegeven is in het u te volstrekken uittreksel, aan de kinderen ever te brengen Ik mag aannenen, dat u - gelet op uw voorlichtend, taak ten opzichte van onze kindera - één en ander met veel belangstellitg en interesse zult doen Dames en henn, wanneer vroeger in deze gemeenteover granen" werd gesproken, was <it voor onze school bevolking niets neuws. De leerlingen kwamen namelijk voor 80% uit gezin nen, die op de ïén of andere wijze bij de landbouw wiren betrokken Na onze exploseve uitbreidingen ko men onze leerlirjen echter slechts in geringe mate ui de agrarisch inge stelde gezinnen .uist om die reden ben ik van oordeel, dat de onderhavige expositie veel aadacht zal verdienen. De granen nl. vrmen een belangrijk element in onz - en de gehele - wereld-voedselvorziening Graanmaten met handen (slavenarbeid) Ik moge hierbij in herinnering bren gen, dat toen in Rusland de gehele graanoogst mislukte - en nu laat ik in het midden om welke oorzaak - gebruik werd gemaakt van Amerikaan se graanoverschotten Een en ander verminderde toen de benarde Oost- West verhoudingen. Verder wijs ik op de diverse acties om granen beschikbaar te stellen voor de bevolking van door hongersnood bedreigde- en ten behoeve van de bevolking van onderontwikkel de gebieden Dames en heren, ik vertrouw er op, dat u er in zult slagen onze kinderen op deze expositie wegwijs te maken Ik wens u daarbij veel sterkte toe en Graanstampen (ongebuild meel) bij de Egyptenaren Dorsslede btj de Babyloniërs Enkele beelden van de expositie Uitstampen vn graan (dorsen) met dienjke kracht De heer J. Amierlaan tijdens zijn uitleg aan de scholhoofden Rechts uitzeven van het ongebuilde meel tot bloem. Egypte 3000 voor Chr. Dorsen met dorsvlegel M t I verklaar thans deze expositie voor geopend." Hierna was het de beurt aan de heer J Ammerlaan uit Den Haag, die namens de Stichting Onderwijstentoon stellingen de aanwezige schoolhoof den in kort bestek de expositie-panelen verduidelijkte De expositie is tot 19 juni in Leusden en zal door schoolkin deren uit de gehele gemeente in school verband worden bezocht Op de tentoonstelling - die in één van de zaaltjes van De Til aan de Hamersveldseweg is ingericht - kunnen de leerlingen in chronologische volg orde de geschiedenis en de verwerking van het graan volgen LEUSDEN - We maken onze lezers erop attent dat zij als abonnee gratis bij ons kunnen opgeven, dat zij iets hebben gevonden of verloren, compleet met adres en telefoonnummer. Opgaven voor deze rubriek moeten plaats vin den vóór 12 uur dinsdag op ons kan toor te Leusden/Centrum,adres Finn- mark 3, tel. 03496-1495 tijdens de kantooruren van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur VERLOREN EN GEVONDEN VERLOREN Plastic Spar-tas met Multo-boeken H v. d Gijp, v. Oldenbarneveltstraat 14, Achterveld VERLOREN Donkerblauwe voetbaltas met trai ningspak en voetbalkleding Tel 03495- 1424. LEUSDEN-CENTRUM - Vrijdag 9 juni vond er te ongeveer 12.45 uur een ver keersongeval plaats op de Driftakker- weg. De bestuurder van een vrachtwagen, J. H A uit Barger-Compascum, reed ge heel aan de linkerzijde van de weg door de bocht heen en kwam hierdoor in fron tale botsing met een tegenligger, een volkswagenbus bestuurd door P v.d B uit Huizum De volkswagenbus werd zeer zwaar beschadigd. De vrachtwagen kwam er zonder beschadiging af.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5