TWINTIG STAPPEN TERUG INGEZONDEN Nogmaals honden aan de lijn „OPENBAAR VERVOER, OOK UW BELANG" Bridgeclub Leusden van start gegaan Schoolreisje zesde klas Paletschool Focus OJ3 29 juni in Amersfoortse markthal PUZZELRIT VY ACHTERVELD Oud papier- aktie van Jeugdraad 2BZSZ3 Vanavond opvoering van twee musicals Open-Deur- dienst in Leusden/C. DE LEUSDER KRAM ai KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ZEEPLANT AC! W LEUSDER KRANT i Leusden-Centrum. 15-6-72 Ik schrijf u omtrent het ingezonden stuk van de heer Wendel in de Leus der krant van 15-6-72 Gaarne zag ik mijn reaktie geplaatst De verantwoordelijkheid ligt bij mij, wat vanzelfsprekend is 't Valt te betreuren dat veel mensen nog erg oppervlakkig denken Dat op pervlakkig denken uit zich dan vaak nog tot voordeel van die denker Zo ook met het ingezonden stuk van de heer Wendel Zijn schrijven werd op 15 juni geplaatst in de Leusder krant In zijn reaktie interviewt de heer Wendel de Leusder krant, de redaktie Hij stelt enkele vragen m b.t het hoofdartikel uit de Leusder krant van 8 juni Het artikel handelde over de vervuiling door honden en t overda dige lawaai De als derde gestelde vraag van de heer Wendel luidde ..Sinds wanneer is het gazon op de hoek Lindelaan/Lijs terbeslaan een speelveld voor kinde ren?"' Mag ik dan de heer Wendel een andere vraag stellen? Bezitten de Ne derlandse scholen tegenwoordig over voldoende ruimte (zowel zomers - vel den. als 's winters - zalen) om de kin deren naast 't geestelijke bezigzijn ook nog enige lichamelijke prestaties te laten verrichten? Helaas moet 't antwoord negatief luiden Is er dan be zwaar tegen dat een gazon gebruikt wordt om kinderen op te laten spelen en ze daar gymnastiekles te geven Mag 't gazon dan misschien gespaard blijven van vuil, zodat de kinderen, zonder besmeurd te raken - met al lerlei dierenvuil - vrij kunnen spelen en door te spelen ook te leren9 Een andere vraag handelt over ..hoe te handelen wanneer er geen trottoirs zijn Een vraag die niet past in een ge meente waar in elke straat een trot toir is aangelegd. Leusden is m i rijkelijk voorzien van trottoirs. De jlgende vraag luidt ..Wie staat er achter de aktie ..Honden aan de lijn" Voor vele mensen is het alleen al toe te juichen dat de aktie op touw is ge zet. Daarbij komt dat we zo'n aktie niet alleen gericht moeten zien tegen honden-eigenaars, maar ten bate van de gemeenschap, ten bate van Leusden. Voordelen Honden aan de Lijn 1 geen vuil voor een ander van een ander. 2. geen vernieling. 3 veiliger ï.v.m. steeds toenemende verkeer in Leusden Als laatste mijn reaktie op de stel ling "t schromelijk overdrijven m.b t overdadig lawaai De heer Wendel voelt zich geen zondaar wanneer gasten cla xoneren bij hun vertrek Zowel bij de vervuiling door honden, als bij 't overdadig lawaai is het zich zondaar voelen niet primair. Primair in deze hele kwestie is dat elke inwo ner van Leusden zich bewust moet wor den dat hij/zij in een gemeenschap woont, waarbinnen regels zijn. Regels die een ieder zijn vrijheid geven maar ook plichten oproept! Plichten t.o.v. de rest van de gemeenschap. Geraken de verantwoordelijkheid en de mentali teit van de mensen echter zoek, dan zal voor die groep die blijk geeft dat ze niet aan de eisen van een gemeenschap kunnen voldoen, nieuwe regels moeten worden gemaakt Die regels zijn alleen dan nodig, wanneer we b.v. geen reke ning met elkaar houden. G. J Voskuilen, Lijsterbeslaan 3, LEUSDEN. De redaktie merkt hierbij op, dat we uiteraard, niet moeten vergeten, dat onder de eigenaren van honden en katten ook tal van goedwillende zijn, die hun honden, wél aan de lijn houden en de poezen thuis houden. Lectori Salutem Voor Openbaar Vervoer heb ik altijd al een zwak gehad. Als kind stelde ik me dikwijls op bij bushaltes om lege bus boekjes" aan chauffers te vragen. Soms kreeg ik er een en dat gaf me dan het ge voel direct bij het hele busgebeuren be trokken te zijn. Uitbundig zwaaide ik dan naar iedere bus die voorbij kwam en het feit dat geen hond terug zwaaide deerde me nauwelijks. Deze jeugdherinnering kwam bij me op toen ik een deze dagen achter een VAD-bus Achterveld binnenreed. Opde achterkant was een affiche geplakt met de mededeling: ..Openbaarvervoer, ook uw belang" ,,Ja, maar ik heb toch een auto", zei ik impulsief hardop Wat zeg je?" zei mijn vrouw, die met ge- dachtenlezen nog wel eens moeilijkhe den heeft. ,,Oh, niets", zei ik en een inwendi ge stem. vermoedelijk mijn betere-ik siste: ..Suffert, egoist, jij wel, maar ie der ander ook?" Ik moest bekennen dat waarschijn lijk met iedereen zich voor een auto in de schuld wil steken Mijn betere-ik voelde dat hij terrein won en beklom nog even snel voor we thuis waren de praatstoel ..Dus als je geen auto hebt ben je afhankelijk van openbaar ver voer. oftewel van de mensen die de dienstregeling uitmaken" Toen ik voor ons huis op de rein trapte, begon ik te begrijpen waar mijn meer-sociaal-voelende-ik heen wilde Sinds enige weken namelijk is Achter veld 's avonds om de twee uur (voor heen om het uur) verbonden met de rest van de beschaving Zolang mijn auto blijft rijden heb ik van die maat regel geen enkele hinder In een rustig ogenblik heb ik gister avond nog eens onderons" de kwestie doorgenomen, want met mijn innerlijke stem is het genoeglijk kouten Ik vind dat de VAD gelijk heeft", begon ik, ,als het bustraject Amersfoort - Leusden - Achterveld - Barneveld met een stevig verlies draait, moet die dienst inge krompen worden" M'n ego antwoordde niet direct, het geen strom voorspelde ..Luister- eens". zei hij toen, ...Achterveld is een dorp dat de laatste tijd sterk uitbreidt Wat heb je zelf gedaan toen je besloot naar deze plaats te verhuizen0 Eerst een betrouwbare auto gekocht Waar om? Omdat je niet afhankelijk wilde zijn van een bus die om het uur een af stand van zeven kilometer in een half uur overbrugt. -Dat zal wel beter wor den- dacht je toen en dat dachten ande re mensen ook Maar als ju nu met de trein om half zeven 's avonds in Amersfoort aankomt en je met de bus naar Achterveld moet. ben je om negen uur thuis. Als je gaat lopen eerder Weet jij hoeveel mensen nu of in de nabije toekomst zonder auto in Achterveld gaan wonen0 Kan de om budsman ze dat niet afraden? Heeft men jou iets gevraagd9 Is er een en- quete gehouden9 Heeft het gemeente bestuur hier zeggenschap in 'Kijk eens het toerisme zal heus niet toenemen door het instellen van een half-uur- dienst, maar vindt je het een ieklame voor je dorp dat je er 's avonds twee maal in en uit kan? Vind je dit niet iets dat iedereen aangaat die tussen Amers foort en Barneveld woont9" ,,och". zei ik, want het was even stil geworden.ik vind dat mensen die erg afhankelijk zijn van het openbaar vervoer maar niet in Achterveld moeten gaan wo nen!" We zijn het er die avond niet over eens geworden, mijn innerlijke stem schermde nog wat met termen als -sociaal gevoel- en leuzen -neem de bus-, -laat uw auto thuis staan-, -wij rijden voor u-, -openbaar vervoer, veilig vervoer-, en uiteindelijk moest ik toch toegeven dat mijn standpunt een beetje eng was. Om mijn geweten te sussen heb ik toen maar beloofd een stukje naar de krant te schrijven. J. Oubol. De eerste bridge-avond is dan weer voorbij Op deze avond waren 24 leden aanwezig en kon aan 6 tafels een wed strijd gespeeld worden volgens het systeem Scheveningen d.w z een Noord-Zuid en een Oost-West lijn in de N-Z lijn werden 1 en 2 resp dhr en mevr. De Roode en dhr en mevr v. Tooren. in de O-W lijn resp mevr De Roy-v Zuidewijn - dhr Molenaar en mevr. A. v Rooyen - mevr. v. Wegen Er heerste een gezellige sfeer en er werd met veel animo gespeeld Om ech ter het gestelde doel te kunnen berei ken zouden wij toch het leden-aantal nog gaarne wat zien uitgebreid met nieuwe leden die het bridge-spel reeds beoefenen Fr wordt gespeeld in café- restaurant ..De Mof". Leusden-Zuid. op elke donderdagavond om 7 45 uur- Voelt u er iets voor om lid te worden, zoek even contact met onze secr mevr M. J Trost - Vervat. Galicie22. Leus- den-Centrum, tel 03496-1856ofvoorz. C. G. M. v Rooyen. Ruiterhorst 14. Leusden-Centrum, tel. 03496-2305. U bent van harte welkom. LEUSDEN-ZUID - Donderdag 15 en vrijdag 16 juni gingen de kinderen van de zesde klas van de Paletschool aan de Willem de Zwijgerlaan te Leusden- zuid op schoolreis. Zij werden door de ouders in auto's gebracht naar Elspeet, waar zij twee dagen doorbrachten in het Doopsgezinde Broederschapshuis onder leiding van hoofdonderwijzer A M van Aken, die werd geassisteerd door mevrouw W. ter Maten en hospi- tant D Klaren Zestien meisjes en acht jongens brachten er twee onvergetelij ke dagen door als afsluiting van hun lagere schooltijd. Zij leerden er hun hoofdonderwijzer van een heel andere kant kennen: de prettige vaderlijke zij de van de voortreffelijke leider die met een kwinkslag alles bij de kinderen kon bereiken De kinderen logeerden in 4 persoonskamertjes in één der ba rakken, die ver van het huis zelf zijn gesitueerd, en gebruikten de maaltijd in de gemeenschappelijke eetzaal met de oudere gasten Reeds na de eerste maaltijd kregen zij een kompliment voor de gedisciplineerde wijze, waarop zij zich temidden van de ouderen ge droegen' De kinderen deden spelletjes, maak ten een boswandeling, vonden een fraaie hertshoornkever.hielden om 6 uur des ochtends de eerste kussengevechten en trokken in pyama om 7 uur met hos- pitant Klaren naar het sportveld. De klap op de vuurpijl was het grieze lige spookverhaal, op meeslepende wij ze verteld door de heer Van Aken. Het waren vrolijke en tevreden kin deren. die vrijdagavond door de ou ders weer naar Leusden werden te- ruggebiacht Als beëindiging van hun schooltijd in Leusden wacht hen nu nog de traditionele broodmaaltijd met onderwijzend personeel en ouders, en de schoolmusical die door de vijfde klasse zal worden opgevoerd in De Mof' LEUSDEN/AMERSFOORT - Voor de jeugd van Amersfoort en ruime omge ving bestaat de mogelijkheid om op donderdag 29 juni een optreden van de Nederlandse super-formatie FOCUS bij te wonen in de Markthal te Amersfoort. Aanvang 20.00 uur Dit optreden is .CONCERT OF THE YEAR" genoemd omdat dit optreden het beste optreden wordt dat dit jaar in Amersfoort wordt georganiseerd. FOCUS zal' dit jaar waarschijnlijk dan ook niet meer op treden in Amersfoort en omgeving om dat de agenda met live-optredens vol ledig is volgeboekt met buitenlandse optredens FOCUS. Door Radio Luxemburg uit geroepen tot de beste groep van het jaar. In februari kreeg de groep een EDISON Het in februari gemaakte promotietournee in Engeland was zo'n enorm succes dat de groep gedurende de eerste drie weken van deze maand juni weer een tournee door Engeland maakt en tijdens het grootste Engelse pop-concert mag optreden Focus bestaat uit: Thijs van Leer (orgel/zang/fluit) (solo l p. Introspec tion). Bert Ruiter (basgitaar). Pierre van der Linden (drums) en Jan Akker man (sologitaar) L P 's FOCUS r (leverde Edison op) en FOCUS 2 SINGLES. House of the King, Hockus Pokus De laatste single Sylvia staat momenteel hoog genoteerd op de Vero nica top-10 ACHTERVELD - De Sportvereniging Achterveld organiseert op zondag 25 juni a s. een puzzelrit Er wordt gere den in een A- en B-klasse Ook min der ervaren rijders kunnen dus met een goede kans op succes aan de rit deelnemen De rit staat onder auspi ciën van de AMBC Achterveld en er wordt gereden volgens K.N M.V -regle ment Inschrijving vanaf 14 00 uur in het clubhuis van het Kerstens Sport park. Klettersteeg. Achterveld De deelname staat voor iedereen open Er zijn een groot aantal fraaie prijzen beschikbaar, onder andere een edel- stalen pannenset. electnsch koffiezet apparaat, grill en een gazonmaaier De eerste deelnemer start om 14 30 uur vanaf het sportpark. LEUSDEN-ZUID - De Hervormde Jeugdraad afdeling Leusden-zuid deelt ons mede. dat haar leden op zaterdag 24 juni a s graag oude kranten, tijd schriften e d bij u zullen komen opha len. Het betreft hier Leusden-zuid. De oud papier aktie wordt gevoerd ten bate van het nieuw te bouwen wijkcen trum aan de Ned Herv Kerk aan de Arnhemseweg te Leusden-zuid. Mocht u zaterdag de 24ste juni niet thuis zijn. zoudt u dan uw stapeltje oude kranten op de stoep gereed willen zet- IHItnl ten? Indien het mogelijk is, wilt u misschien de kranten in bijeengebonden bundeltjes of in dozen klaar zetten, dit ter voorkoming van het zich door de wind verspreiden van papier inde stra ten, en ten gerieve van een handelbaar transport. De Hervormde Jeugdraad zegt u bij voorbaat dank voor uw medewerking Het kanoor van de LEUS DER KRANT (Finnmark 3 Leusden-C - Tel. 03496- 1495) is op werkdagen ge. opend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur voor het op. geven van advertenties, berichten, het doen van be talingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor ad vertenties EN berichten dinsdagmiddag 12 uur. ACHTERVELD - Hedenavond (don derdag) zal het Achterveldse kinder koor in ,,Ons Gebouw" de musicals ,,De Groene Mannetjes" en ,,Dorp zonder Muziek" opvoeren. De voorstel ling vangt aan om 19.30 uur. Er zijn nog kaarten a f 1,00 aan de zaal ver krijgbaar. LEUSDEN - CENTRUM - Op zon dag 25 juni aanstaande om 19.00 uur zal een Open-Deurdienst gehouden wor den in het Hervormd-centrum, Asschatterweg 23 te Leusden-centrum Spreker is Ds G Toornvliet uit Bloe- mendaal. Organist is de heer C J. van Nimwegen Een liturgie is aanwezig ledereen is van harte welkom! Datum 25 juni 1972. LEUSDEN-CENTRUM N.H.K.. lOu. ds. Maarsingh,Amwj foort; 19 u.: ds. Toornvliet, BW mendaal. Open Deurdienst R.K.K. za 7 u m.m.v darnesl^ zo.: 7,30 en 9 uur: Lat Hoogcj 10 uur. hernieuwing v. d doj belofte; 11 30 uur laatstede 16.30 uur. LEUSBROEK N.H Kerk- lOu ds. Julius. Midsla 18.30 u.: ds. Van Boven RKK Huize Don Bosco- za i?(; uur; zo 10 u. Hoogmis; 11 30-- ACHTERVELD N.H. Kerk. zo. 9 30 u. Kand land. Huizen. R.K. Kerk maandag t/m zaterta 8.00 uur(uitgez woensdag) wo^ dag 19.30 u.: avondmis; zaterö 19.00 u.. avondmis; zondag 8.1 uur. Om 10.30u hoogmis (kinder! koor). 18 u.: Lof. Weekend 24-25 juni 1972. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsj Boersema, Den Toom en Lantinls a.s. weekend waarnemen: dr U tink. Burg. de Beaufortweg' tel 03496-1210 (Dienst van vrijdgavond 18 00 uur: maandagmorgen 8.00 uur) De wijkverpleging wordt waargw men door: zr. Van Kalkert HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! voor als u ALLES uit uw gemeente wilt weten Feuilleton door Frank van Falckenoordt ..Ik zal even kijken mevrouw Me neer staat, geloof ik. op het punt, weg te gaan Enkele ogenblikken later meldde Van der Voorde zich. ..Met Bettv Joop lk ben net thuisgekomen en heb in de kranten het verschrikke lijke gelezen Bert hebben ze gearres teerd .Ik weet het Betty, want ik kreeg net een telefoontje van hem Hij zit op het politiebureau in Arnhem, ik ga zo meteen naar hem toe. Sorry. Betty, ik heb vanmorgen vroeg nog geprobeerd, jullie te bereiken, maar de wagen was al weg. zeiden ze ..Wat moet ik doen. Joop'' Nu iedereen het weet, durf ik de deur niet meer uit en de kinderen willen niet meer naar school Wat moet ik doen ..Rustig, Betty, jij kunt het tenslot te niet helpen jou treft geen enkele blaam. Enne ik zal jullie bijstaan Zo goed als in m'n vermogen ligtApro pos, deze zaak is verjaard Meer dan twintig jaar geleden is het gebeurd Ze kunnen Bert hoogstens twee maal vier en twintig uur vasthouden Daarna moe ten ze heni in vrijheid stellen" Ja, goed Maar dan!' Is het waar, dat de fabriek hem geschorst heeft9" ..Klopt Kruisenga heeft voorlopig de leiding op zich genomen En de Algemene Bank Nederland heeft beslag laten leggen op zijn aandelen Er ko men moeilijke tijden voor jullie, mijn kind. maar ik zal jullie er wel door heen helpen Op mij kun je rekenen, versta je?" .Dank je. Joop Je was altijd al een vriend van ons". ..Ik heb veel aan je man te danken. Betty en dat vergeet ik niet. Sorry, ik moet nu gaan Ik bel vanavond nog. Houd je kalm. alles komt wel weer in orde. Sterkte en doe geen domme dingen De hoorn op de haak leggende, kreeg ze wat meer zelfvertrouwen. Eerst de kinderen, dacht ze en liep naar de ka mer, waar ze Thea en Frans wist Daar vloog het meisje haar om de hals .Mama. wat fijn dat je er eindelijk bent. Het is allemaal zo ellendig en we durven niet meer naar school en Elsje doet zo lelijk enne Betty suste haar jongste. ..Kalrn aan, kindje, maak je niet overstuur. Mama is er weer en gaat niet meer weg Kom. we gaan naar beneden en dan zal ik eerst eens wat eten Klaar maxen Hebben jullie al warm eten gehad?' Het meisje schudde haar hoofd ..Ze doen zo lelijk tegen ons en zitten maar in de keuken sigaretten te roken. Wim heeft vanmiddag brood voor ons klaar gemaakt" Ze liefkoosde Frans even en knikte hem vriendelijk toe. .Kom mee, jon gens, ik zal wat te drinken klaar ma ken en daarna zorg ik voor het eten. Vanavond overleggen we wel, wat we gaan doen' In de keuken kwamen de meisjes met een ruk overeind, toen Betty het ver trek betrad. ..Zo. hadden de dames geen zin vandaag om voor het eten te zorgen?" Elsje, de brutaalste van de twee, schudde haar hoofd. ..Ik laat me door Thea niet de les lezen, mevrouw Enne ik ga vanavond naar huis Na alles, wat er in de kranten heeft ge staan wil ik hier niet blijven Trou wens. m'n vader heeft gebeld, die wil het ook met' Betty was geheel zichzelf ..Groot gelijk, kind Wat mij betreft, kun je meteen wel gaan lk zal een cheque schrijven Haal je spullen maar van boven En hoe is het met jou? Ze keek het andere meisje aan. dat be dremmeld bij de deur stond Elsje antwoordde voor haar in de plaats ..Zij gaat ook" De vrouw knikte ..In orde". Ze wees naar het dienstbodenvertrek. .Binnen een half uur zijn jullie vertrok ken. is dat duidelijk? Intussen schrijf ik cheques voor- jullie loon". Een half uur later zagen de vier in de salon de beide meisjes wegrij den in de taxi. die Betty voor hen had gebeld ..Zo. opgeruimd staat netjes We kunnen het voorlopig wel zonder hen af" Om half zeven zaten ze gevieren in de eetkamer aan de maaltijd, die Bet ty zo goed en zo kwaad als het ging, had geïmproviseerd. Na het eten rook te ze een sigaret met de jongens. Ze had al een plan om uit deze impasse te komen, maar wilde het eerst be spreken met haar oudste Daartoe wachtte ze. tot Thea en Frans naar hun kamers waren gegaaan Wim dacht er over na Wil je hier weg9 En wacht niet. tot vader thuis is? Hij komt toch weer thuis nietJe zei zelf. dat het verjaard is Meer dan twintig jaar Dus morgen of overmorgen zullen ze hem wel weer laten gaan. is t niet?" Voorlopig gaan we weg uit Ooster beek. Je zegt zelf. dat je hier niet meer naar school wilt En de anderen ook niet. Bovendien hoe kom ik aan nieuw personeel Als ze horen, wie hier woont, krijg ik natuurlijk niemand En alleen kan ik dit grote huis niet baas Bovendien wil jij boodschappen doen in Oosterbeek? Nee immers? Ik even min Ik bel oom Jan op Misschien kan hij ons een poosje hebben. Zitten we in België en daar kent niemand ons" Die avond kreeg Betty na lang bellen verbinding met haar broer. Ze be gon te vertellen, wat er gebeurd was, maar halverwege onderbrak hij haar en zei: Ik heb het in de kranten ge lezen, zus, en ik begreep al vrij gauw. dat het Bert was mijn geliefde zwa ger. die me indertijd zonder één cent op straat zette Wil je scheiden?" Zover is het nog niet Jan. Maar ik wil hier een poosje weg Ik eh ik heb geld van mezelf, dus ik kan je betalen. Kun jij ons een poosje herber gen"" ..Luister eens, zus, dat is niet moge lijk Ik heb zelf maar een paar kamers tot mijn beschikking Maar ik heb een huisje in Kijkduin. O, het is niet zo groot, maar voldoende voor jullie vie ren Dat heb ik enkele jaren geleden gekocht en als ik het zat ben ga ik er enkele dagen heen om te relaxen. Het is gemeubileerd en dicht bij zee Dat kun je net zo lang krijgen, als je wilt En ik wil er geen geld voor hebben Dat bezit ik zelf voldoende Ik heb me zelf gelukkig kunnen redden, zonder de hulp van die mooie kerel van je. En fin. daar praten we niet meer over De sleutels liggen bij de buren rechts, die houden een oogje in het zeil. Ik zal ze morgen bellen, dat het m orde is" ..Geweldig. Jan. dat is dé oplossing Dat doen we. Dank je wel, voor je royale aanbod" ..Onzin, je bent mijn zus en al heb je w el eens lelijk tegen me gedaan, toen ik op zwart zaad zat ergens had je toch altijd een zwak plekje bij me Ik zoek je wel eens op, als ik tijd heb Hoe is het met je kinderen?" ,,Nu ja, ze zijn vanzelfsprekend over stuur Daar in Kijkduin, komen ze wel weer tot zichzelf' ,,Nou, trek je nergens wat van aan en als je geld nodig hebt. laat je het maar horen, Ik laat je niet indesteek, zus" De volgende morgen pakte Betty geholpen door haar beide zoons, vrij wel alle beschikbare koffers vol. stouw de ze in de kleine auto en reed nog vóór de middag Oosterbeek uit naar de snelweg. Naar Kijkduin Aan de Tegernsee kwam Bert Gale- stad wat tot zichzelf. Geleidelijk aan kalmeerde hij. Als het weer het toe liet, ging hij 's morgens een poosje zwemmen, of roeide met zijn boot het meer op, waar hij zijn hengels uitgooi de. Doorgaans ving hij enkele vissen, die hij 's middags schoonmaakte en bakte. Vrij dicht in de buurt waren enkele winkels, waar hij de noodzake lijkste voedingsmiddelen haalde Af en toe maakte hij een wandeling in het kleine dorp, waar verscheidene inge zetenen de Herr Direktor General' kenden en vriendelijk groetten. Maar een enkeling dacht verder na en trok zijn conclusies Elk jaar was dedirek- teur een paar keer een week of langer met zijn vrouw hier. Ook dit jaar Maar nu komt hij na een paar dagen terug Zonder vrouw. En blijft. Want de heer direkteur is al vier weken hier en maakt nog altijd geen aanstalten, om te vertrekken Zal er wel wat zijn Met zijn bedrijf of met zijn vrouw, of met beide wie zal het zeggen? Doch veel dieper ging men er niet op in Ieder moet zijn eigen leven maar leiden, was de mening en men ging over tot de orde van de dag De zomer ging voorbij en de herfst deed zijn intreden met regen en wind. Het werd minder behaaglijk in de kleine bungalow aan het meer. De kachel moest aan. Een enkele keer waren ze hier ge weest om van de wintersport te ge nieten Toen hadden ze het interessant gevonden, de zware houtblokken te zien branden in de open haard. Maar nu was het noodzaak en Bert ging er op uit om aan hout te komen. De dagen werden korter, dus ook het licht moest eerder aan De winter stond voor de deur en dat betekende, dat zijn leven hier meer geld ging kosten Hoewel hij uiterst zuinig leefde en het sigarettenroken had stopgezet, kon hij niet buiten een rokertje, dus nam hij zijn pijp weer en rookte tabak. Maar tabak was in Duitsland veel duurder dan in Nederland Trouw ens, alles was hier tamelijk duur. zelfs na het seizoen Een enkele keer reed hij in zijn wa gen naar München, deed daar inkopen in het groot, in diverse supermarkten en warenhuizen, tot hij met een wagen vol weer terug kwam in zijn bungalow- Als hij dan ging rekenen, had hij mis schien enkele Marken verdiend, want de wagen verstookte tenslotte ook die selolie en die was hier minstens even duur als in Holland In het begin kocht hij nog wel eens een nederlandse krant, maar over de affaire Galestad vond hij nooit meer iets De mensen zouden het waarschijn lijk geleidelijk aan wel vergeten Na een poosje hield hij er mee op. want buitenlandse kranten waren hier duur. Het wereldnieuws hoorde hij over de radio en de rest interesseerde hem weinig. Vervelen deed hij zich niet. Gelukkig had hij indertijd een aantal boeken meegenomen vanuit Nederland, omdat Betty van lezen hield en als hij zat te vissen, zat Betty doorgaans bij hem met een boek Hoewel hij zelf wei nig belangstelling had voor lezen, was hij er nu aan begonnen. Voorlopig kon hij wel vooruit En verder had hij al tijd wel wat te doen in huis Of hij re pareerde zijn vistuig, dat eigenlijk ver nieuwd moest worden, of hij knutselde wat aan de bungalow. Terwijl ook de auto onderhouden moest worden, hoe wel hij de wagen maar weinig gebruik te. In ieder geval wilde hij zo zuinig mogelijk met zijn geld omgaan. Van Van der Voorde, die hij één keer had opgebeld, wist hij. dat er maan delijks vijfhonderd gulden op zijn pri- vè-rekcning werd gestort Van hem kwam hij ook te weten dat Betty met hun kinderen haar intrek had genomen in een huisje nabij Den Haag. dat het eigendom was van Betty's broer Maar of ze al of niet wilde scheiden, kon de advokaat hem niet vertellen. Hoe wel de vraag op zijn lippen brandde, vermeed Bert. te vragen, hoe het met de fabriek ging en Van der Voorde be gon er ook niet uit zichzelf over. Na vier maanden beruste Bert in zijn lot Hij verzocht de Bank in Arnhem maandelijks de vijfhonderd guldén over te maken op een Bank in Rosenheimde stad. die het dichtst lag bij de Tegernsee zodat hij niet ver behoefde te rijden Als hij meer geld nodig had. kon hij altijd een keer naar Nederland rijden. In de winter vroeg hij een voorlo pige verblijfsvergunning aan op het raadhuis van het dorp. waaronder het gebied rond de Tegernsee ressorteer de. omdat.hij nu langer dan driemaan den achtereen in de Bondsrepubliek verbleef Deze kreeg hij nadat hij had uitgelegd, dat hij overspannen was en voorlopig nog een poos rust moest heb ben Verder liet iedereen hem met rust De dorpelingen waren al gewend geraakt aan het feit dat de heer Di- rektor-General niet meer terug ging naar Holland Hij zou er wel een re den voor hebben, en wat dat was. in teresseerde hen niet Ieder moest zijn eigen leven leiden Tenslotte had nie mand last van hem Begin januari reed hij naar Neder land en had een lang onderhoud met Van der Voorde Mede in overleg met Betty, die hierover door de advokaat gepolst was. werd besloten de grote bungalow aan de Schelmseweg te koop te zetten Er werd een minimumprijs vastgesteld; een makelaar, waarmee Van der Voorde incidenteel samen werkte. zou bemiddelen Hoewel Bert hoopte op een ontmoeting met vrouw en kinderen, had deze te kennen gege ven. er geen prijs op te stellen Ge lijk deelde ze via Van der Voorde mee. dat ze geen geld zou accepteren van Bert, omdat ze zichzelf wel kon red den Terugrijdende naar de Tegernsee wist Bert ik heb afgedaan Zowel bij haar als bij de kinderen Ze zien inij enkel als een misdadiger, met wie ze alle banden hebben doorgesneden. Vol komen uitgesloten Misschien besta ik al niet eens meer voor hen Dan maar weer naar het meer waarde men sen vriendelijk zijn en niets weten Waar men mij accepteert z.oals ik ben en me met rust laten. Binnen een maand was de bungalow verkocht. Bert gaf Van der Voorde op dracht, de helft van de opbrengst, die ruim honderdzestigduizend gulden was, over te maken naar Betty. De rest moest maar overgeschreven worden op zijn bankrekening in Rosenheim Dan zou hij voorlopig geen financiële zorgen meer hebben. De Mercedes, die bijna vijf jaar oud was en gebreken begon te vertonen, ruilde hij in München in voor een goedkopere Opel. zodat hij een zuini ger wagen had en bovendien weer een nieuwe Voor het overige vermaakte hi j zich gedurende deze laatste winter maanden zo goed en zo kwaad als het ging met zijn boeken en zijn knutselkai- weitjes in huis Toen het voorjaar kwam. ging hij het huis schilderen, een bezigheid, die enkele weken in be slag nam Met verlangen keek hij uit naar het zachtere weer van het ver dere voorjaar, zodat hij weer op het meer kon vissen En 's avonds, als hij eenzaam als altijd-in de kamer zat te lezen of naar de radio luisterde realiseerde hij zich steeds meer. dat hij hier waarschijnlijk tot zijndood zou blijven wonen. Er waren immers geen andere mogelijkheden meer voor hem Uit hetgeen Van der Voorde zeer sum mier had losgelaten, liep de fabriek vrij goed Er waren voldoende orders, terwijl Kruisenga voor zijn veelomvat tende en verantwoordelijke taak bere kend scheen Iets wat hem enerzijds voldoening gaf. doch anderzijds was hij jaloers op zijn opvolger, omdat deze inderdaad kans had gezien een dreigend debacle op te vangen of af te weren. In ieder geval waren er vol doende orders om het bedrijf goed draaiende te houden Voorjaar 1970 was Bert Galestad voldoende geacclimatiseerd om niet meer terug te verlangen naar Ooster beek. of naar de fabriek Het huis is verkocht, dat was de laatste band nog die ik had met Oosterbeek Niets is er meer overgebleven, wat mij trekt De fabriek is in andere handen. Betty zit ergens in de buurt van Den Haag met de kinderen en laat taal noch teken van zich horen, hoewel ze weet, dat ik hier woon sinds de debacle verleden In dit voorjaar nam Bert een werk ster. die zijn huisje schoonhield Tot die tijd had hij het zelf altijd zo goed en zo kwaad als mogelijk was, gedaan Maar nu hij wat ruimer in zijn financien zat, keek hij uit naar een geschikte vrouw, die bereid was een dag in de week te komen om het noodzakelijke huiswerk te doen Na wat informaties in het dorp kreeg hij een adres. Hei een weduwe van een en veertig jaari een getrouwde dochter Tijdensdedi dagen, waarop ze kwam enpassann hem kookte, hoorde hij bij stukje beetjes haar levensgeschiedenis getrouwd rnet een timmerman had; negentienjarige leeft lid al eendorë Enkele maanden na de geboorte vï: meisje overleed haar man aaneen?: waarloosde verkoudheid, die uitlj longontsteking, zodat ze op nog twintigjarige leeftijd achterbleef weduwe met haar enkele maande zijnde dochtertje Na enkele jars goed mogelijk in haar onderhoud van haar dochtertje te hebben voo hertrouwde ze met een beroepsc-rf officier van de pas wederopgejf Bundeswehr Binnen twee jaar uiS dat haar man haar ontrouw was eat ze daarvoor voldoende bewijzen vroeg en verkreeg ze echtsehei* Daarna had ze genoeg van mania dank zij de alimentatie, die ze rechter van haar tweede man had 1 gekregen, kon ze met een schnabbe hier en een dagje werken daar ere van leven. Maar het vorigjaarM dochter een goed huwelijk ged-n stuurde haar schoonzoon haar maand een cheque ,.Een schatvaai jongen, meneer: Ilse had het nietb kunnen treffen Hij heeft eeneigeai en verdient goed; Ilse leert nu a rijden en als ze haar rijbewijs te krijgt ze van hem een wagentje. Du ze misschien wel eens vaker Ze wonen helemaal in Furt. mea Weet u dat9 Een voorstadje van Ss berg Ja. mijn schoonzoon fabric* speelgoed. Dat maken ze daar u buurt allemaal Dikke tweehonden lometer vanhier Maar ze heeft tie:=i en hij aanbidt haar, meneer Wa' een vrouw dan meer°' Er groeide geleidelijk aan een:! vertrouwelijkheid tussen hen ta -32- slotte zag hij een heel grote kooi staan Het circus lag een eind buiten de stad ,Ach. daar ligt m'n lieve Troeteltje: en het was een hele tippel voor de maat kreet de maat ,.In een kooi ge- om daar te komen Het was al bijna vangen dat arnie beestje' Hoe nacht, toen hij eindelijk de eerste ten- durven die boze mannen hem in een ten zag Er liep. geen mens meer op de kooi op te sluiten!" straat en dat vond de maat juist pret- De maat keek door de tralies heen tig, want nu kon hij rustig naar Troe- naar de slapende Troeteltje teltje zoeken. Hij vond de kooien, waar ..Ik ben hier" riep hij met een tere leeuwen en tijgers in sliepen, en ten- stem .Word ens wakker! De maat is er om je te halen. Ik maken' Troeteltje stoorde zich niets gekweel van de maat ph sliep door. ,Wat ben je groot geworden' 1 maat Kijk eens hier htf1 J slot al' Heel eenvoudig allen maar even deze schuil drukken, en mijn lieve beestje

Leusder Krant | 1972 | | pagina 6