GERRIT ACHTERBERG TWINTIG STAPPEN TERUG Kappie en de reis met troeteltje bedrijfs migratie Tien jaar geleden stierf in Leusden: AGENDA GEMEENTE LËUSDEN MEDISCHE DIENSTEN TRAGER GROEI PROVINCIE UTRECHT DONDERDAG 6 JULI 1972 I.KIISDER KRANT LEUSDEN/ZUID - Het is tien jaar geleden, dat de dichter Gernt Achterberg op 56-jarige leeftijd te Leusden overleed In Leusden bracht hij de laatste negen en goede jaren van zijn leven door Hij was een mens, die werd geboeid door de natuur, door de sei zoenen, door de eeuwigheiddoor de opeenvolging der geslachten, door de betrekkelijkheid Nog tijdens zijn leven vond hij waardering voor zijn gedachtenwereld als dichter Vele gedichten uit de bundel ..Vergeetboek" ontstonden of vonden hun definitieve vorm in Leusden. Gerrit Achterberg publiceerde deze bundel m 1961, kort voor zijn dood Het gedicht Tuinarchitect" uit de bundel Vergeetboek speelt zich af in landelijke sfeer. Er worden bomen verzorgd en geplant, terwijl er hele gebieden op aarde zijn, waar ze alleen maar worden gerooid. Bomen leggen voor ons de verbinding met toekomstige ge slachten. Nu we ons allen zorgen maken over het leefmilieu, is het goed dit gedicht eens met aandacht te lezen Tuinarchitect Het is de boom al over honderd jaar als hij hem plant en op zijn hurken zit Dan wonen andere mensen waar hij dit afbakent met een indirect gebaar. Hij maakt nu vast hun wandelingen klaar, een in de tijd vooruitgeschoven lid van 't leven, strevend naar een ver doelwit, alleen voor deze ogen openbaar De ruimte in zijn hand voldoet bij God die, toevend aan de border van vandaag, zichzelf onledig houdt in de natuur de schepping door te zetten op den duur met nieuwe creaturen, laag op laag, loodrecht gebonden aan het eigen lot Uit de Achterhoek, waar de dichter woonde voordat hij naar Leus den kwam, geven wij u graag het gedicht .Amethist" uit de bundel ..Hoonte". Ook hier treffend weergegeven de sfeer in de natuur, de boer, die in de avond huiswaarts keert, de nevel die over het veld hangt. Amethist Er komen zieke plekken in de bomen. De avondzon verpluist in zachte mist Aardappelloof-rookwolken-amethist staat als een steen Zijn neergezonken zomen volgen een boer in het naar huis toe komen. Die schijnt van leem te zijn, zo langzaam is 't dat hij beweegt binnen de lome lijst, die hem al wandelend houdt opgenomen De prent veroudert en valt uit elkaar De stenen wenen en verdwijnen tussen golvende watten, hangend als een kussen donzen grisaille groeisel Hier en daar steekt nog een pijn van licht over de vacht uit de foedralen van de zware nacht. Feuilleton door Frank van Falekenoordt -23- Bert vertelde op zijn beurt voorzichtig en zonder in bijzonderheden te treden, dat hij .vgrhei rat et" was, maar dat zijn vrouw en hij niet meer met elkaar leefden ,,Er was plotseling een kon- flikt, dat niet te overbruggen was. Nee, geen vrouwen Het was zakelijk, zal ik maar zeggen, .geschaftlich' Ik heb drie kinderen, twee jongens en een meisje Ze wonen in Holland en ik hier Zo is het beter. Lopen we ook niet de kans elkaar onverwacht tegen te ko men" Das ist jaschrecklich",antwoordde de vrouw ontzet ..Houdt u nog van uw vrouw?" Bert dacht enige tijd na. ,,Ik weet het niet meer Soms verlang ik naar haar, maar het kan ook zijn, dat ik doodgewoon naar .een" vrouw verlang wie zal het zeggen? We waren toch enig- zins uit elkaar gegroeid 0n£ huwelijk was al min of meer een sleur Inder tijd heb ik de fabriek van haar vader die op springen stond, overgenomen Waarschijnlijk heeft ze me dat. diep in haar hart. nooit vergeven. Wie kan. als man in het diepste van een vrou wenhart kijken?" Daarop wist de vrouw geen antwoord Maar op een middag, toen ze haar geld in ontvangst genomen had en ze op het punt stond naar haar huisje te gaan, zei ze, zonder hem aan te kijken ,.Als u zin hebt. mag u wel eens een avondje komen, meneer Ik ben ook eenzaam, net als u Misschien kunnen we elkaar wat opvrolijken" Plotseling kreeg hij een hevig ver langen naar deze vrouw Ondanks haar leeftijd zag ze er leuk uit en had een goed figuurtje, misschienietstezwaar. maar dat was een euvel, waaraan de meeste duitse vrouwen leden. Doch ergens hield iets hem tegen, het aan bod te accepteren ..Je reputatie Olga Wat zullen de mensen er van zeggen, als je mij binnenlaat?" De vrouw begon te lachen Weet je. waar ik woon? Nee, dat weet je niet, anders stelde je deze vraag niet De Evangelische Kerk weet je, nietwaar? Juist, links van de kerk is een smal straatje, een ..Sackgasse", met voor aan enkele huizen Dan krijg je een stukje weiland, waarop ze zaterdags en zondags sport beoefenen en heel achteraan staat nog één huisje Daar woon ik Er rijden zomers wel eens toeristen de straat in, zonder te weten, dat hij doodloopt Bij mijn huisje be merken ze het, en moeten ze eerst een flink stuk achteruit rijden, voor de kunnen keren Ik heb geen buren Niemand kan je dus zien als je me bezoekt. Nou9" Hij knikte. ,,Je ziet me wel opeen avond verschijnen." Religieuze gevoelens werden o a. neergeschreven m de bundel ,,En Jezus schreef in t zand" Deze bundel bevat het subtiele gedicht ..Bekering", waarin de dichter zijn geloof in de goedheid van God be lijdt Het religieus besef was bij Gerrit Achterberg diep verankerd. Ook de mens, die in een aanvankelijke periode van zijn leven een min- der gunstig facet toont, is een kind Gods en wordt als zodanig aange nomen. Bekering Gij hebt het hoog geheim doorbroken. Here Jezus tussen ons en den vader, naar uw woord mogen wij zonder zonde zijn en nieuwe wezens, wat er ook in ons leven is gebeurd. Ik deed. van alles wat gedaan kan worden, het meest misdadige - en uös verdoemd. Maar gij hebt God een witte naam genoemd, met die van mij. Nu is het stil geworden, zoals een zomer om de dorpen bloeit. En moeten ook de bloemen weer verdorren, mijn lenden zijn omgord, mijn voeten staan geschoeid. Uit uwe hand ten tweeden maal geboren, schrijd ik u uit het donker tegemoet Om deze gedachtenis aan Gerrit Achterberg te beëindigen besluiten wij met een in Leusden geschreven gedicht eveneens uit de bundel ..Vergeetboek", waarin een boswandeling de dichter aanleiding geeft tot het op humoristische wijze filosoferen over de betekenis van het leven èn wegvallen van een menselijk wezen Wandeling met tante Als ik met tante op de weg loop is het net of er een stuk in scène wordt gezet Wij gaan de kamer uit, maar bij de buitendeur aarzelt ze uit instinct en krijgt een kleur Ze heeft een hart van goud, boordevol kleine spelden, die zich doorlopend op mijn lichaam melden. Ze zegt Napoleon, dat was nog eens een held en slaat mij een kwartiertje uit het veld Tot ik haar troef met Kenau Simons Hasselaar. Dan krimpt het vrouwtje verder m elkaar Ze reikt, met hoed en al, nauwelijks tot mijn schouders en spreekt daarom zo dierbaar van mijn ouders Zij zou, diep in het bos, gemakkelijk verdwalen tussen de balken van de zonnestralen. Waar het moest wezen of zij nimmer had bestaan Zo weinig ruimte kan een mens beslaan Geruisloos m het rijk der elfen opgenomen, kon zij geen achterdeur meer binnenkomen, tenzij het achterdeurtje van de kwade dromen Tot weer die uundeling werd ondernomen. Als de verpleegster op een bus Droste cacao verdween haar klein figuurtje in het grauw Alleen op weg naar huis kraaide misschien een haan. omdat hij daar Napoleon zag gaan 1 Met de deurknop in de hand keek ze hem nog een keer aan ..Doe het maar Je zult er geen spijt van hebben" Maai toen ze vertrokken was. dacht hij terug aan zijn eerste avontuurtje met Willy, waar hij een nare nasmaak van over had gehouden En hij vreesde een herhaling Dus ging hij niet Twee dagen later kreeg hij op een morgen een brief van zijn advokaat Van der Voorde deelde hem mede. dat Betty wilde scheiden Het leek haar doelloos, langer zo te blijven voort leven Of Bert ermee instemde en zo ja, of hij dat dan zo spoedig mogelijk wilde laten weten Een half uur latei had hij in het postkantoor al telefo nisch verbinding met Van der Voorde. Wat betekent dat ineens? Dat voor nemen van Betty om te scheiden? Heeft ze soms een ander ontmoet?" ..Nee, niet dat ik weet Bert. Maar omdat jij je maar blijft begraven in Duitsland, weet ze niet meer, wat ze aan je heeft" Een ogenblik was Bert perplex. ..Dat is helemaal mooi,' stoof hij op. ,,Wie is er eigenlijk vandoor gegaan, zij of ik? Nou? Ik kwam in een leeg huis. Zelfs het personeel was ontslagen Nog geen briefje heeft ze achtergelaten. Ik wist immers niet eens. waar ze heen was gegaan?' ,.Dat weet ik allemaal wel. Bert, maar ze had op z'n minst toch ver wacht, dat je wel enige toenaderings pogingen in het werk gesteld zou heb ben Maar jij laat mets. maar dan ook niets, van je horen Wat moet ze dan ..Hoor eens. Joop. laten we de feiten alsjeblieft nuchter bekijken, hè? Punt één zij ging weg, het huis uit Hoe heet dat volgens de wet? Moedwillige ver lating, of zoiets Jij bent beter thuis in de wetten dan ik Goed. het was mijn schuld. Ze zal wel een schok hebben ge kregen, toen zp op de hoogte kwam van mijn verleden. Ze was dus weg. Wat bleef mij toen over7 Alleen blijven wo nen in dat grote huis aan de Schelmse- weg? Zonder personeel? Zonder inko men, behoudens dan die vijfhonderd piek7 Dus ging ik naar de Tegernsee Van de winter, toen het huis vei kocht werd, liet ze weten, dat ze geen geld van me wilde hebben, behalve dan de helft van de opbrengst van het huis en dat ze me ook niet wenste te ont moeten Dat is punt twee Verder heeft zij nooit iets van zich laten horen, terwijl ze wist, waar ik zat en ik nu nog niet eens weet, waar zij precies woont Dat is punt drie. En dan nu te komen met verwijten in de geest van toenade ringspogingen, die ik verzuimd zou hebben Kom nou. dat slik ik niet Be slist niet Ze weet waar ik zit. Als ze zich met me wil verzoenen, zal ik de eerste zijn, om ja te zeggen Zeg haar dat maai En anders moet ze maar doen wat ze in haar hoofd heeft Dan stem ik in met een scheiding We zijn al zo lang van elkaar at Veel heil zie ik er toch niet meer in. Jij wel soms De advokaat gal op deze laatste vraag geen antwoord ..lk zal Betty jouw standpunt meedelen. Bel me ovei enkele dagen nog maar eens op. Dan weet ik wel meer Een week later wist Bert. dat Betty zijn standpunt deelde ten opzichte van een verzoening Ook haat leek het twijfelachtig Een scheiding leek onder deze omstandigheden de enige oplos sing Waarna Bert met een diepe zucht zijn handtekening zette onder de stui ken, die Van der Voorde hem had toe gezonden In de warme zomer van 1970 werd het huwelijk van Albertus Galestad. wonende te Sankt Quirin aan de Tegernsee in Duitsland; en Bettina Levendaal. wonende te 's-Gravenhage. ontbonden Van het vonnis ontving Bert een afschrift De kinderen waren toe gewezen aan de moeder met als toe ziend voogd Jan Levendaal. Betty's broer. Dinsdags liet hij het dokument aan zijn werkster zien Ze kon geen Ne derlands lezen en begreepdaarom niet, wat er in stond Vragend keek ze hem aan. ..Weet je. wat dit betekent. Olga? Een gerechtelijk vonnis Betreffende mijn huwelijk. Mijn vrouw en ik we zijn gescheiden. Dit jaar waren we achttien jaar getrouwd Zelfs m n kin deren zijn me afgenomen, alledrie toe gewezen aan de moeder Niets heb ben ze me nog overgelaten. Gelijk begon hij te huilen De vrouw knielde bij hem neer en sloeg haar armen om zijn hals Huil maar. m'n jongen. zei ze zacht ..Dat is niet erg Hier kom je ook overheen En als je je eenzaam voelt, denk er aan dat je bij mij kunt komen. Je zult altijd welkom zijn Arme jongen Veertien dagen later was Bert Gale stad eroverheen Een grote onveischil- ligheul kreeg de overhand bij hem ..Het kan me geen bliksem schelen. In haai hart had ze altijd een hekelaan me In haar ogen was ik de parvenu met geld. Dat heeft ze me nooit verge ven Ze gaat haar gang maar Toen Olga hem dinsdags, nadat hij haar het loon had gegeven, voor de derde maal uitnodigde eens een avond te komen, keek hij haar enige ogen blikken aan en constateerde, dat ze een vrouw was. die een man kon behagen Hij knikte Heute Abend, antwoord de hij. Die nacht bleet hij bij haar en in haar armen vergat hij alles om zich heen. Hoofdstuk 24 De zomer ging geleidelijk voorbij aan de Tegernsee Bei t zag opnieuw de gas ten vertrekken, de boten naar de win terbui ging brengen en de souveniers- winkels sluiten De eerste dagen van september brachten nog uitzonderlijk mooi weer, zodat er nog wat meer men sen kwamen, maar voornamelijk dag jesgasten. die zich vermaakten met zwemmen en tochtjes maakten in een oude raderboot over het meer Maar omstreeks de vijftiende sloeg het weer om en was het gebeurd. De meeste restaurants sloten hun deuren, de wa- lerpolitie vertrok en de lange winter periode nam een aanvang. Alles was weer rustig aan het meer De neringdoenden waren dik tevre den Het seizoen was uitermate goed geweest, dankzij het doorgaans mooie, zonnige weer. Hier moet je warm weer hebben, meneer," zei eens een hotel houder tot Bert, waarmee hij wel eens een praatje maakte, als hij er een glaasje kwam drinken ..Hoe warmer het is. hoe beter. Dan komende mensen naar liet meer om verkoeling te zoe ken. Dan trekken ze niet de bergen in en evenmin naar de bossen, maar dan komen ze naar het water Sommige zakenlieden gingen nu zelf met vakantie Op enkele deuren prijkte" het bordje: ..Betriebsferienvon 17Sept. bis 1 Okt." Bert had er zien wegrijden in hun Opeis en Mercedessen, volge stouwd soms met een caravan erach ter. Naar onbekende oorden. Zelf had hij er geen behoefte aan om weg te gaan Hier aan het meer vermaakte hij zich best. Zijn leventje was al helemaal ingesteld op dit verblijf aan het water Hij voelde zich kerngezond en was bruinverbrand, omdat hij iedere dag uren in de buitenlucht verbleef. Betty zou me nauwelijks herkennen, dacht hij met wrange humor, als ze me kon zien. Ik zag immers altijd bleek, omdat ik mijn leven feitelijk altijd binnen de vier muren van mijn privékantoor door bracht'1 Sinds die eerste avond kwam hij ge n-geld l>ij Olga Severin, die geheel op leefde. nu ze weer een rnan had om te vertroetelen en te verwennen. Bert had een huwelijk voorgesteld, maar daar wilde ze beslist niets van weten Ik ben twee keer getrouwd geweest. Bert. en vooral de tweede keer was een grote mislukking Ik ben bang Laten we het zo houden, als het nu is. Kom je bij nnj wat te kort?" ..Natuurlijk niet, integendeel. Maar ik denk vooral aan jou Op den duur lokt het in een klein dorp als dit uit. dat wij min of meer samen leven En wat zullen de mensen dan zeggen?' Kan me niet schelen, Bert Ik houd van jou en jij mag mij. dat weet ik De rest doet er niet toe Het gaat tenslotte toch enkel om ons beiden9" Toch bleef hij aanhouden ..Ergens is het immoreel, Liebchen, betoogde hij ..Bovendien ben ik hier vreemde ling. die iedere drie maanden zijn ver blijfsvergunning opzegt? Dan kan ik mijn biezen wel pakken wil ik niet ..eingesperrt" worden. Doch de vrouw wilde er niet van ho ren. ..Als je denkt, dat je. door bij mij te komen, moeilijkheden krijgt, kom ik wel bij jou Het is 's avonds vroeg donker en jij hebt evenmin buren als ik En anders vinden we er wel wat op Waarom gaan we het weekeind niet weg en huren ergens een kamer? We zijn beiden enigszins op leeftijd en ze zul len vast niet naar ons trouwboekje vragen." Doch ook dit verwierp Bert. maar omdat hij geen betere oplossing vond, bleef hij bij haar komen, maar nam wel alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen om te trachten te voorkomen, FILMAGENDA AMERSFOORT LEUSDEN/ZUID Donderdag 6 juli: Seniorensociëteit ge sloten. Donderdag 6 juli: Bibliotheek De Boe kenmolen". Uitlening van boeken van 14 00-16.30 uur Arnhemseweg 83 Vrijdag 7 juli: Bibliotheek ,,De Boe kenmolen" gesloten. AMERSFOORT Zaterdag 8 juli: Reünieoud-infanteris- ten in de Juliana van Stolberg- kazerne van 10.00 tot 16.00 uur ACHTERVELD Zondag 9 juli: ,,Ons Gebouw", 10.30- 12.30 uur Wereldwinkel Leusden Zondag 16 juli: ,,Ons Gebouw", 20 00 uur Popgroep Teach Inn" VERLOREN EN GEVONDEN GEVONDEN Klauwhamer, bos sleutels, paar rub ber laarzen, nylon jack. VERLOREN Dameshorloge, dubbele streng pa rels Inl politie Leusden/Centrum. Tel. 03496-1535. KERKDIENSTEN DATUM 8 en 9 juli 1972. LEUSDEN/CENTRUM N H.K 10.00 u ds Dönzelman, Huizen, 19 00 u ds. Van Dop, Amersfoort R K K za 7 00 uur m m.v. dames koor; zo 7.30 uur, 9.00 uur. Lat Hoogmis. 11.00 uur dienst met samenzang; 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N H.K 10 00 u dr Terlaak Poot. Amersfoort; 18 30 u. geen dienst R.K.K (Huize Don Bosco): za 19.15 uur; zo 10 00 u Hoogmis; 11 30 uur. ACHTERVELD N H.K 14.30u ds Entbraat, Scher- penzeel. R.K K. ma. t/m za. 8.00 uur (uitgez. wo wo 19.30 u avondmis, do. 13 30 uur (spec v bejaarden); vr 19 30 uur: avondmis, za. 19 00 uur avondmis; zo 8 00 uur. Om 10.30 uur hoogmis (Ned. tekst); 18 00 uur- Lof. Filmprogramma voorde week van 6 t/m 12 juli AMERSFOORT GRAND THEATRE Van donderdag t/m woensdag:Pop pen aan een touwtje" 14 jaar. CINEMA AMICITIA Donderdag t/m woensdag. Voor de 6e en laatste week, iedere avond The French Connection, 14 jaar. Iedere middag 2 uur, alleen zondag middag 1 30 uur Laurel Hardy als zeebonken a l. Vrijdagavond 1 30 uur Nachtvoor stelling ,,Let it be". CITY THEATER Alleen donderdag a s Duivels van het geweld. 14 jaar. Vrijdag t/m woensdag Robin Hood van Sherwood Forest a 1. Zaterdagavond 11.30 uur Nachtvoor stelling Villa Rides" REMBRANDT THEATER Donderdag t/m woensdag: Fandango de sex-ranche 18 jaar AANVANGSTIJDEN Grand Theatre: Zaterdag: 2.00-6 45-9 uur Zondag. 2.00 - 4 15 - 6.45 - 9.00 uur. Overige'dagen: 2.00 en 8.00 uur. Cinema Amicitia. Zaterdag: 6.45-9 00 uur. Zondag 4 15 - 6.45-9.00 uur. Overige dagen: alleen 8.00 uur. City Theater: Zondag 2.00 -415-6.45 9 00 uur. Overigedagen 2.00 - 6.45- 9.00 uur. Rembrandt Theater: Zaterdag en zon dag 2.00 - 6.45 - 9.00 uur. Overi ge dagen, alleen 8.00 uur. WEEKEND: 8-9 juli 1972 (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal a s. weekend waarnemen: dr. Lan tink, Burg de Beaufortweg 61, tel 03496-1210 (Dienst van vrijdagavond 18 00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door zr Rosa, Hamersveldse- weg 57, Leusden/C .tel 03496-1271. UTRECHT - Door een vermindei van het geboorteoverschot maar ven door een aanzienlijke daling van migratiesaldo is de bevolking V3D provincie Utrecht in 1970 met nia; 11.008 personen gegroeid tegeno 16 867 in 1969 Een belangrijk 4 van de groei was bovendien nog danken aan grenswijzigingen die 1970 tot stand kwam Een en ander valt te lezen in het jai verslag over 1971 van het Economy Technologisch Instituut voor Utièr Het E.T I schrijft de vrij scherpei ling van het aantal immigranten i andere provincies voornamelijk aan de vermindering van het a^ gereedkomende woningen In de sj Utrecht heeft de gemiddelde jaarlij se bevolkingsgroei sinds 1966 del procent nauwelijks overtroffen UTRECHT - Een eventueel belet gericht op het overbrengen van weri gelegenheid van niveau naar mini goed bedeelde gebieden binnen depn vincie Utrecht dan de agglomer-al» Utrecht en Amersfoort, wordt niets steund door de spontane ontwikkelii Dat concludeert het Economise! Technologisch Instituut voor Utr« uit een onderzoek dat het onder 1 in het recente verleden in de provin; verplaatste bedrijven heeft gelioud» De belangrijkste reden om te r* trekken bleek bij de bedrijven gefcr aan uitbreidingsruimte te zijn (56 pn cent). Voor 17 procent van deondert mingen gaven overwegingen van orgj nisatorische aard de doorslag Opn lend is, dat het tekort aan ongescha of geschoold personeel hoegenau geen rol speelde bij de beslissi van vestigingsplaats te verander: Over het algemeen verplaatsteüf dienstverlenende bedrijven zich 0 slechts kleine afstanden: 79 proti van de onderzochte bedrijven verplyl sten zich over een afstand van mirïj dan tien kilometer, terwijl dit j tage voor de industrie maar 49 bedrug Van de 70 procent afkomstig 1 gebied met een straal van tien kiloa ter rond de stad. HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJNI dat het dorp achter hun verhouding zou komen Op een middag in het midden van no vember stopte er een grote Mercedes in het dorp De bestuurder hield een voorbijganger aan en vroeg naarde wo ning van ..Herr Galestad" ..De man moet hier in de buurt wonen," voegde hij er aan toe. Iedereen wist. dat de heer Direktor- General in een kleine bungalow aan het meer woonde, dus wist de man ach ter het stuur van de Mercedes binnen een halve minuut, hoe hij moest rijden om bij de bungalow te komen. Het was die dag voor de tijd van het jaar bijzonder zacht weer Bert profi teerde ervan en was er met de boot op uitgetrokken om te proberen een paar vissen te verschalken Het lukte hem wonderwel en toen hij tegen don ker terugroeide naar de wal, zag hij de grote, melkwitte auto staan. Waar schijnlijk had de man achter het stuur de boot zien naderen, want Bert zag hem uitstappen en naar de waterkant lopen Nog voor Bert kans had gezien, de boot te meren, riep de man: ..Herr Galestad? ..Bin ich". antwoordde Bert, weinig belangstelling tonende Wat moest die man van hem9 Toch geen moeilijkhe den met de autoriteiten? Tenslotte was en bleef hij een vreemdeling Bert meerde de boot, pakte de em mer met vis en stapte aandewal. ,,Kan ik u spreken, meneer Galestad?" Bert knikte .Gaat u maar mee. Daar woon ik." Hij wees op zijn huisje ..Dat weet ik." antwoordde de man. beminnelijk lachend. In de woning wees Bert de man een stoel Setzen Sie sich.' en naar de keuken lopend, vervolgde hij ,,Een ogenblik, kan ik m'n handen wassen en met wat verkleden Doe het kalmpjes aan. meneer Ga lestad. Ik heb vanavond de tijd wel" Enkele minuten later zat Bert tegen over zijn gast De bezoeker stelde zich voor: .Baumschlager, aus Bo- chum Zegt mijn naam u iets?" Bert dacht na. zijn pijp stoppend Ergens, diep in mijn achterhoofd, wekte de naam een herinnering op Maar hij kon er niet op komen, in welk verband .Schade, es tut mir Leit Meneer Galestad, u was indertijd direkteur-generaal van het construc tiebedrijf .Oosterbeek Holland, niet waar?" Bert knikte ..Inderdaad' De ander begon even te lachen Wij hebben indertijd de degen met elkaar gekruist, meneer Galestad Herinnert u-het zich niet meer9 Er waren moei lijkheden omtrent licentie-rechten, die u had en ik niet. Ik heb het verloren, maar dat neemt niet weg, dat ik u sindsdien altijd bewonderd heb Ik heb toen naar u laten informeren, dat mag u nu wel weten En kwam te weten, dat u een bijzonder bekwame zaken man bent, die uw bedrijf in enkele jaren grootmaakte en uitbreidde Klopt dat?" Bert kon niet anders dan nogmaals knikken. Wat kon hij hierop antwoor den? Meneer Galestad. ik heb altijd grote bewondering gehad voor mensen als u. Daarom ben ik hier, heb ïkde lange reis van Bochum naar de Tegernsee gemaakt. De zaak is namelijk ik heb u nodig. Ik moet een betrouwbare, vak kundige direkteur hebben voor mijn be drijf Een bedrijf, dat ongeveer dezelf de constructies maakt als het uwe" ,,Het is mijn bedrijf niet meer, me neer", antwoordde Bert, die een op komend gevoel van opwinding niet kon onderdrukken, toen hij het laatste van de retirade van Baumschlager hoorde ,,Dat is me bekend, collega. En ik weet ook. wat de oorzaak is. Daarpraat ik niet over, want we doen allemaal wel eens iets in ons leven, waaraiil liever niet herinnerd worden. Da!| ik dus helemaal over Luister, maf Galestad, dan zal ik het u uitlegga[ heb een groot bedrijf in Bochum-lj gedrehr. Dat is in het Roerei maar dat weet u natuurlijk Ikhebnl zeshonderd mensen in dienst en vaf den jaar nog uitgebreid. Mijn I is financieel kerngezond en vont:,ij hebben we onze aandeelhouders tien procent winst kunnen uitkeral aftrek van een flink bedrag, d>t| aan de reserves hebben toegevcf Maar en nu komt het nu enige maanden geleden eenh aanval gehad en mijn dokter zegil ik niet meer mag werken Onderjf enkele voorwaarde. Een tweede aa zal, menselijkerwijs gesproken.l delijk zijn. Maar mijn bedrijf draaien, meneer Galestad Ik be'l altijd verantwoordelijk voor hetif zijn van ruim zeshonderd mensaj op de bok van een wagen moet e kwame koetsier zitten, achterhetd van een auto een chauffeur, diel rijden. In de direktiekamer van briek moeteveneens een vak-bek*! man zitten, meneer. Tot voor if was ik die vak-bekwame direful maar ik heb geen geschikte plaats vanger kunnen vinden, ik hebdrie6| ters. alle drie getrouwd. Helaas m geen zoon en mijn schoonzoons* weinig voor mijn bedrijf, afgezie*! van het feit. dat ze geen vandrieet* de capaciteit beschikken om verantwoordelijke taak op zich ':L men. Toen ik over dit probleesP dacht, schoot mij uw naam Ik lees ook kranten, dus kwam ik,;® ten. dat u op een gegeven r direkteur-af was in Oosterhedl De mant vond een touw, dai 0111 Tro-. - telij - hals z.it. en hij trt t! t ïo*-- zekiig .1.111 Langzaam wer^ Troeteltje wakkei en kroop overeind Kom nu maai' riep «Ie maat zacht. ..Kom er maar ui»' Troetel'je .stapte gedwee uit de kooi en liet z: h door de maat meevoeren. ..Nu mag je met mij mee en hoef je nooit weer 111 die lelijke kooi'" belooide di maat hem! ..We zullen die kant uit lopen, want we gaan niet weer naar tie stad terug!" Een bewaker van het circus deed zijn nachtelijke ronde, om te zien of alles veilig was Hij lie)) langs de kooien van de leeuwen en de tijgers en zo kwam hij ook bij de kooi. waar Troeteltje ingezeten had Tot zijn grote schrik be merkte hijdat die kooi leeg was. Hij viel bijna over zijn benen toen hij naar de uitkijktoren holde om daar verslag uit te brengen Meteen deed die de lichten bediende, alle zo" aan Felle lange stralen gl<^ het landschap 0111 het circi heen en 111 één van die zoft zag men de maat met TroettK je pen Een paar minuten later 1 t(jUr dereen m het circus in grote l*r' Sirenes loeiden, mannen schrei" en het zoeklicht volgde de m- Troeteltje op de voet

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4