Receptie en afscheid opperwachtmeester J. H. Colegem Jozefschool driedaagse Afscheidsavond zesde-klassers St. NOG EEN IDEETJE VOOR DE GEMEENTE Dankbrief voor burgemeester VIER INBRAKEN IN ACHTERVELD on* een EN TEN SLOTTE f.900." ontvreemd JPERDAG 6 JULI 1972 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - Dinsdag 4 juli 1972 *as het veertig jaar geleden, dat opper wachtmeester J. H. Colegem, wonende aan de Hessenweg te Achterveld, in 's rijks dienst trad. Hem werd in de raadzaal van het gemeentehuis in Leus den-centrum een ontvangst aangeboden. Tijdens deze receptie was er tevens ge legenheid afscheid te nemen van de op perwachtmeester, daar deze op 31 au gustus a s. als hij de zestigjarige (pen sioengerechtigde) leeftijd zal hebben bereikt, de dienst gaat verlaten. „Moet daar nou iets over in de krant?", vraagt hij. ,,Je doet je werk, zoals iedereen zijn werk doet. Het is een geluk, dat je het veertig jaar hebt mogen doen, en het is een zegen, dat je de veertig jaar hebt mogen halen!" Een verdienste wenst hij daar beslist Diet in te zien. Overigens kun je over het werk van de politie niet praten", vindt hij. ,,Je werkt per slot van re kening met mensenmatriaal, en als je anekdotes uit je loopbaan zou gaan ver tellen, zou dat pijnlijk voor bepaalde mensen kunnen zijn, en zouden bepaal de mensen kunnen gaan denken: „Gunst dat slaat op mij". Opperwachtmeester Colegem heeft gedurende die veertig jaar zijn werk graag gedaan. Zowel de prettige als de minder aangename zij den ervan. „Minder aangenaam was het, als je een telefoontje kreeg: „Wilt u die en die familie gaan waarschuwen, want er is een ongeluk gebeurd, en het is al lemaal niet zo best". Als het allemaal Diet zo best zat, wist je dat de persoon io kwestie al dood was, en dat er een weduwe was bijgekomen". Hij voelt zich op en top „militair" Hij stamt uit de tijd, dat er nog niet aan de autoriteit van de politie was geknaagd Hij is gesteld op autoriteit Hij is gesteld op orde, en op de hand having van de orde Niet om de auto riteit en de orde zelf. maar omdat de ze nu eenmaal onontbeerlijk zijn voor een gemeenschap „Een ideale maat schappij zou het zijn, als je geen po litie nodig had. Maar omdat de ideale maatschappij niet bestaat -omdat er geen ideale mensen zijn- zijn er wet ten gemaakt, en die wetten moeten wor den nageleefd" Daarom vindt hij het ook niet erg om er nu mee op te hou den. Hij ziet het allemaal niet meer zo zitten De autoriteit van de politie is getaand. De politie wordt in tele visie-uitzendingen te vaak belachelijk gemaakt „Tegenwoordig schieten ze zo maar op een politie-agent. Het ge weld op de televisie vindt zijn weer slag in de vuurgevechten, die men met de politie levert Waar dat heen moet, ik weet het niet", zucht opper Cole gem. Nadat hij zes jaar als slagersknecht had gewerkt, ging hij op 4 juli 1932 voor zijn nummer in dienst Hij kwam in Amersfoort bij de cavalerie En het beviel hem er zo goed -sinds zijn zestiende jaar had hij zijn ouders niet meer, en was er niemand die zich meer iets aan hem gelegen liet liggen-, dat hij besloot beroepsmilitair te worden „Ik ontmoette inijn vrouw, en half Amersfoort was jaloers op haar. Een beroepsmilitair dat betekende een vast inkomen. Daar moest je in die krisis- tijd maar eens om komen'" Toen Nederland in 1940 werd bezet door de Duitsers, ging de heer Cole gem bij de rijksveldwacht Een eigen lijke opleiding kreeg hij niet. hij liep een maand met een oude veldwachter mee In Blaricum begon hij zijn poli tionele loopbaan Daar gaf hij zijn eer ste bekeuringen Wel wilde hij altijd dat de bekeurde zijn fout inzag en ook erkende Of deze bekeuring de staat geld opleverde interesseerde hem niet Uit die tijd dateert zijn relatie met de hui dige burgemeester van Woudenberg.de heer J A Hosang Veldwachter Cole gem kwam ter sekretane om het dienst- blad te dien ondertekenen, en wisselde met de ambtenaar Hosang aldaar de nieuwsberichten uit van Radio Oranje Samen bespraken zij het nieuws en de vooruitzichten in de oorlog In 1943 werd Colegem gestationeerd in Hoogland Hij sliep toen vaak met 't pistool onder het hoofdkussen. „Er sprongen onderduikers uit een trein, en die kwamen bij mij aankloppen. Hoe wist je, dat het echte onderduikers wa ren? Je bracht ze in een hooiberg onder, en dook dan zelf ook maar onder. Na een poosje, als de onderduikers op al lerlei adressen waren ondergebracht, en het bleek, dat alles in orde was, kwam je zelf maar weer boven water De marechausseekazerne in Leusden- zuid was in die tijd omringd door hoge bomen en een vrij aardig bosje. De ei genaar van het aangrenzende terrein had moeilijkheden gehad met de poli tie, en om de politie te pesten had hij voortdurend bomen aangeplant En die aanplant was tot een bos uitgegroeid. De marechausseekazerne was door die bo men van de Arnhemsewegafaanhetoog onttrokken, en in de Duitse bezetting kwam dat mooi van pas De kazerne kreeg weinig Duits bezoek, want de Duitsers reden de kazerne vanwege die bomen doodgewoon voorbij! In die tijd moest ik de post brengen van Hoogland naar Leusden In het Vermeerkwartier in Amersfoort was net een razzia aan de gang. De Duit sers hadden de overweg afgesloten en ook de andere zijde van het Vermeer- kwartier, Je zat als een rat inde val Ik werd vastgehouden, maar aangezien ik voorzien was van een heleboel stempels lieten ze me weer vrij Soms kreeg je opeens bevel, dat je naar Gaasterland in Friesland moest Daar hadden de boeren uit wijde om trek het hooi op mijten gezet, en zo'n enorm stuk grond met honderden mij ten moest worden bewaakt Daar stond je dan moederziel alleen in de pikdonke re nacht op wacht. Gelukkig is dat al tijd zonder incidenten verlopen" In 1945 ging opper Colegem van Hoogland naar Leusden. De bevrij- dingstijd was ook voor de politie een tijd van improvisatie. Het gehele po- titie apparaat moest opnieuw worden opgebouwd Het was een machtige tijd. In 1960 verhuisde hij van Leusden naar Achterveld, waar hij postkommandant werd. Bij de samenvoeging van de ge meenten Leusbroek, Hemersveld, Stou- tenburg en Achterveld werd opper wachtmeester Colegem rayonkomman- dant Het oude bordje van postkomman dant zit nog op zijn huis. Het nieuwe van rayonkommandant heeft hij ge kregen maar hij bevestigt het niet meer „Dat is voor mijn opvolger", zegt hij. En dan toch een tikkeltje weemoedig „Tja, de fijnste tijd heb ik doorge bracht in Achterveld Achterveld is een plezierige plaats. Je hebt er geen wapens en geen uniform nodig. De men taliteit van de bevolking is goed Ik was hier vaak een soort biechtvader, ik stond de bevolking met raad en daad terzijde Mijn oude instrukteur zei al tijd „Je moet de kerk midden in het dorp laten staan" Nou. dat kon ik hier, en ik ben niet eens Rooms-Katho- liek!" llK'r Wij lazen in een dagbladbericht „In Winschoten en in Oude Pekela zal half augustus een proef worden genomen met een kartonnen doos ter vervanging van de plastic huisvuilzak. De kartonfabriek Free en Co., in Oude Pekela gaat op korte termijn enige dui zenden dozen maken volgens een pro totype dat al enkele maanden op de fabriek getest en goedgevonden is. De doos wordt gemaakt van oud pa pier, is inwendig verlijmd en kan een inhoud van ongeveer 6 kg hebben." Schrijft een lezer ons: Zou het niet geweldig zijn, als de gemeente Leusden hier ook mee begon en zo snel mogelijk de onverteerbare plastic huisvuilzak laat verdwijnen? Inderdaad, dat zou geweldig zijn. De leerlingen van de vijfde klas van de openbare basisschool te Hendrik Ido Ambacht hebben burgemeester Van der Post een dankbrief gestuurd voor de prettige ontvangst, die zij mochten meemaken tijdens hun bezoek aan de gemeente. Zij schrijven: „Geachte burgemeester van Leusden. Namens de hele klas hartelijk dank voor de fijne ontvangst op het gemeen tehuis en voor de rondrit. De huizen waren leuk (maar wel wat duur), de inrichting was leuk modern De limo nade op het gemeentehuis was lekker Het boek dat we kregen zal een fijn plaatsje in onze schoolbibliotheek krij gen Hierbij sturen we u een foto als herinnering aan ons bezoek." De brief en de groepsfoto werd door burgemeester Van der Post in dank aanvaard Wijkborden of horst te vergemakkelijken. Dat is nu gebeurd. Keurige groene bordjes en witte letters geven duidelijk de verschillende pleinen en horsten aan, zoals de foto's ook laten zien Een compliment waard. Ooievaar Vorige week plaatsten wij een foto van een „ooievaar", die regelmatig werd gesignaleerd nabij Achterveld aan de Achterveldseweg. Hoewel wij ook onze twijfels hadden, maar onze vogel-expert met vakantie was, en omwonenden hadden verklaard, dat een vogelkenner daar had gezegd, dat het beslist een ooievaar was, hebben we dit ook geschreven. Toch blijkt het een vergissing te zijn. Deze ooievaar heeft namelijk een zwarte kop en een kortere snavel dan een ooievaar zou moeten hebben Konklusie van één van onze attente lezers: het is geen ooievaar, maar een kraanvogel Op zich is dat een nog zeldzamer verschijnsel, want een kraanvogel wordt zelden in deze tijd nog gesignaleerd en dan meestal veel oostelijker. Een andere mogelijk heid is, dat de vogel ontsnapt is uit een dierentuin. Omwoners vertelden tenminste dat het dier erg mak was. Maar hoe het ook zij: het is een kraanvogel, geen ooievaar en dat wil den wij u eventjes vertellen. Racebaan De Noorderinslag (het verlengde van de Heiligenbergerweg) is vorige week kant en klaar opgeleverd en op 1 juli officieel in gebruik genomen. Een aan zienlijke vooruitgang vinden velen, die vanaf Amersfoort nu regelrecht naar de nieuwe woonwijken kunnen rijden, zon der het centrum aan te doen. Overigens gaat dat niet zonder meer, want men moet echt wel vaart verminderen. Ros senberg-bewoners, die een goed zicht op de weg hebben, vertellen ons, dat de Noorderinslag momenteel als race baan wordt gebruikt. En dat is uiter aard niet de bedoeling. Hoewel de kom van het dorp (vanaf Amersfoort ge zien) pas voorbij de kruising Bavoort- seweg begint, wil dat natuurlijk niet zeggen, dat men het gedeelte daarvoor maar moet racen. Dat levert gevaar op, zoals al is gebleken. Deze week ontstond een ongeval op de kruising Bavoortseweg/Noorderinslag We wil len er op deze plaats iedereen nog eens op wijzen, dat de Noorderinslag een voorrangsweg is. Dat betekent, dat men, rijdende op de Bavoortseweg moet stoppen en voorrang moet verle nen. Voorzichtigheid op deze kruising is beslist geboden. Fietsers op de Ba voortseweg dienen te stoppen, fietsers op de Noorderinslag mogen doorrijden. Fietsers op de Noorderinslag hebben voorrang boven auto's op de Bavoort seweg. Het klinkt misschien overbodig, deze verkeersles, maar er blijkt toch nog veel misverstand over te bestaan. Vandaar. En tenslotte... Als u nog met vakantie gaat. pret tige reis en denk er om: voorzichtig op de weg We willen onze lezers graag behouden terug zien. Anderen overigens ook KOPSPIJKER. Nog niet zo lang geleden beloofde het gemeentebestuur tijdens een open bare bijeenkomst over speelgelegen- heden in het plan Rossenberg, dat er naamborden zou worden geplaatst van pleinen en horsten aan het begin van een hoofdstraat, waar de desbetreffen de pleinen en horsten aan liggen Dit om het zoeken naar het juiste plein ^▲AAAAAA voor de bediening hadden zorggedragen, want er was nog veel op te ruimen. Hartelijk dank oudercommissie, wat u vooral de laatste week hebt gedaan voor de 6e klas Zo was dan ook aan deze ge slaagde avond een einde gekomen ACHTERVELD - Maandag 26 juni was het dan zover Rond half twee stonden 39 kinderen voor de school te trappe- Afscheid leerlingen zesde klas van de St Josef-school te Achterveld Twee leerlingen met hun voordracht Park hapje. Foto Janus Visser verder naar Kasteel Doorwerth, waar het Airbornemuseum werd bezocht Hierna ging het naar het golfslagbad „De Branding" Men kwam tegen half zes weer bij de jeugdherberg aan. 's Avonds heeft men eerst gesport, waarna bingo werd gespeeld en om 8 uur het pijlenspel werd gedaan, waarbij het de bedoeling was om de draak te vinden Om negen uur werd in de grote zaal de prach tige kleurenfilm „De zeven poorten van Bagdad" gedraaid De volgende dag, woensdag werd om 9 uur een bezoek gebracht aan de Vre- desteyn Fabrieken te Heveadorp. Daar kreeg men een rondleiding, die zeer goed was, van de heer Martens Na de rondleiding werd men ontvangen in de kantine, waar een ieder iets te drin ken aangeboden kreeg en men ook een sticker in ontvangst mocht nemen. Daarna ging het naar de Rijn, waar een Rijntocht werd gemaakt naar Arn hem en daarna weer terug naar de Westerbouwing Hier verbleef men tot half vier, waarna het beroemde eendje ons allemaal weer terugbracht naar de Zilverberg. Rond vier uur kwam rnen daar aan. De auto's stonden weer klaar, er werd ingepakt en ingestapt en tegen half vijf kwam men weer in Achterveld aan Een ieder ging zijns weegs om de belevenissen thuis te vertellen Zo was aan een prachtige en zonnige driedaag se een eind gekomen. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor het oudercomité, dat het vervoer zo uitstekend had verzorgd Busroute Tegelijk met het in gebruik nemen van de Noorderinslag (1 juli), is de route van de busdienst gewijzigd. Ook een aanmerkelijke verbetering, vooral voor de bewoners van Rossenberg, die het openbaar vervoer nu bijna voor hun deur hebben. Per ingang van 1 septem ber, als de gewijzigde Asschatterweg gereed is, zullen ook de bewoners van de bejaardenwoningen van deze nieuwe service gebruik kunnen maken, terwijl voor de bewoners van Rozendaal de halte wat dichterbij is gekomen. Het is allemaal nog even wennen, ze ker voor de bewoners van de burg. de Beaufor's/eg, die hun haltes nu kwijt zijn, maar in het algemeen kunnen we geloven we, best tevreden zijn. ACHTERVELD - Afgelopen weekend hebben bewoners van Achterveld in de nacht van zondag op maandag bezoek gekregen van inbrekers. Erg moeilijk werd het de inbrekers niet gemaakt, want het bleek, dat de achterdeuren van de gedupeerden open waren gelaten Aan de Koningin Julianaweg werd bij een arts f300,- ontvreemd, bij onze geschiedkundige medewerker aan de Hessenweg ontbrak een bedrag van f240,- (een prachtige kijker lieten ze liggen), bij een ijzerwarenzaak aan de Jan van Arkelweg werden eveneens zo'n f250,- gestolen. De bakker aan de Kerkdijk miste een bedrag van f 100,- De politie, die de zaak in onderzoek heeft, is van mening, dat de inbraken wellicht door dezelfde persoon of per sonen zijn gepleegd len van ongeduld. De auto's stonden klaar en men kon instappen De plaats waar de driedaagse doorgebracht zou worden heette Doorwerth Tegen half drie kwam men bij de" jeugdherberg „De Zilverberg" aan. Alles werd uit gepakt en de bedden werden opgemaakt. Daarna werd de omgeving verkend en keerde men tegen vijf uur op de Zil verberg terug Tegen half zes werd er warm gegeten Na het eten kleedden de jongens en meisjes zich om De jongens gingen in een grote kuil voetballen, terwijl de meisjes gingen volleyballen. Acht uur was iedereen weer terug, waarna in de grote zaal bingo werd gespeeld, waaraan leuke prijsjes waren verbonden. Toen het zo'n beetje donker begon te worden, ging men naar buiten, waar in de bos sen het dierenspel werd gespeeld Dit spel was zeer in de smaak gevallen. Daarna werden de bedden opgezocht, waar nog „even" werd nagepraat over de eerste dag De volgende morgen ging het naar de stuwen en de sluis in de Rijn Daar kreeb men een rondleiding van de heer Peper, welke goed was verzorgd. Men kwam boven in de stuw. via een 18 meter hoge wenteltrap en men ging onder in de stuw via een lift, die 16 meter daalde Daarna heeft men het sluizen nog gezien Te fiets ging men ACHTERVELD - Donderdagavond rde de 6e klas met hun ouders en dere genodigden haar afscheids- ®d. Er werd begonnen met een H. j5 id de kerk. Deze mis was ver- rgddoor pastor van de Ven met acht deren uit de zesde klas. Na de H. is ging men naar de feestelijk ver- rde 6e klas op de St. Jozefschool, m 90 genodigden waren aanwezig, ereerst kreeg men een kop koffie, I de leden van de oudercommissie ds klaar hadden staan, terwijl de deren een glas limonade kregen, irna werd het welkomswoord ge- eken door de heer Weimer, hoofd school Na het welkomswoord zong klas in canon het lied „Hulde", de welke gebracht werd aan de ou- s Na dit lied waren het Maarten Ha- aar en René Kleinveld, die op hun te de aanwezigen welkom heette, barna werd het lied „Aardrijks- lig Congres" gezongen en ook de wezigen zongen uit volle borst mee. punt vijf stond op het programma stomme knecht" Dit stukje werd d gespeeld door Bennie van Beekho en Gijs van Valkengoed. Daarna iH«l leestijd gezongen. waarbij de isen werden uitgenodigd eens te iken met het koor Het toneelstukje rlijk delen" viel bij de aanwezigen goed in de smaak. Het werd dan enthousiast gespeeld door Adrie de Heuvel, Wim Kok en Arie Wou- a het lied „Die arme man" waren de leerkrachten die bezongen wer- Als punt negen kwam „De klas van rouw Pennewip werd goed gespeeld r Gemma Schouten, terwijl Theo Uhm als inspecteur op den duur 1 meer wist, wat hij met die juf- moesl beginnen Voordat de pauze brak werd nog gezongen „Was 't irwaar. Dat is waar" Nu waren de kinderen, die in dit lied moesten iven. In de pauze werd een ieder iets aangeboden. b de pauze werd de avond voort el met „Koning Patat" Leuk ge linieerd waren het Hans van Ros- I, Elly Greefhorst. Marja de Jong, is Horst en Ria Ossendrijver, die stukje goed brachten Daarna werd oogen „Als hier en daar" en het inklied Toen kwam punt 15 van het gramma „Gezond buitenleven". Si- i Schimmel met zijn dialect en Mar ei van de Hengel als stadsjuffer chten het stukje zeer komisch Hier- *erd het afscheid gezongen en slo- Gemma Hak en Dorothé Groene- iü met het stukje „Het parkhapje" toneel- en zanggedeelte af Gemma ouien kwam toen naar voren om na ns de leerlingen iets te zeggen, wat zeer goed had voorbereid Daarna 'len alle leerlingen nog wat te zeg- Afscheid leerlingen zesde klas van de St. Josef-school te Achterveld Enkele leerlingen met een voordracht genaamd Koning Patat. Foto Janus Visser ven daarna hun ouders een klein pre sentje en gingen weer op hun plaats zitten; ook de meester deelde hierin. Het was daarna het hoofd der school, die het woord nam Hij memoreerde, dat het goed was, dat de ouders graag naar school kwamen, daardoor een goe de onderlinge verstandhouding, het kind geholpen werd in zijn groei naar de volwassenheid. Ook werd een persoonlijk woord ge richt tot de kinderen en zei de heer Weimer, dat hij trots was op deze zesde klas, waarvan er 7 naar de H A V.O., 17 naar de M A.V.O 11 naar de L T S 1 naar de L.E A O. en 3 naar de Huishoudschool gingen. Hij wenste hen allen veel succes toe en overhandigde aan iedere leerling een getuigenschnft en een balpen met de naam van de school erop. Hierna sprak Mevrouw Kleinveld namens het school bestuur, en de heer Kooloos als voor zitter van het oudercomité. Na een ieder een prettige en zon nige vakantie te hebben toegewenst sloot de heer Weimer deze avond Een ieder bleef nog enige tijd bijeen om onder ge not van een drankje nog wat na te pra ten Tegen elf uur ging een ieder naar huis, behalve de leden van de ouder commissie, die deze avond zo keurig Afscheid leerlingen zesde klas van de St Josef-school te Achterveld. Elke leerling met een letter die samen het afscheidswoord vormden. Foto Janus Visser. Iirmentredend als afgestudeerde stu- l^n, deden ze hun bul open en kon men *n,,Dit was onze basisopleiding, en op naar liet V.O De kinderen ga-

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7