„Hoe kan ik het beste wassen, zonder het milieu te vervuilen SRV-wagens geshowd voor de klanten FSCHEID MET KINDERMUSICAL praten W ereldwinkelactivisteij gaan met bevolking >R INGPL ANK-KLEUTERS NAMEN wereldwinkel"leusden bezint zich op= geslaagd 15 juu a.s. rote niiterdemonstraties Leusden/C eerste botsing op noorder inslag „Groene mannetjes van Mars" fijn en spontaan gebracht Bromfiets weer terug Bromfiets gestolen BEKKENBREUK NA BOTSING Rijtuigendag Drie licht- gewonden Uitslagen bridgeclub SDEN/CENTRUM - Op dinsdag i werd 's avonds op feestelijke afscheid genomen van ruim 50 s die de Christelijke kleuter de Springplank" gingen verla- jé avond werd gehouden in het rmd centrum, waar dehoofdleid- nejuffrouw D Zwiep de 125 aan- belangstellende ouders en fa- iden van harte welkom heette, het programma stond de kin- isical ,,De groene mannetjes" hera Coppens en Hans Peters Jat door de scheidende kleuters opgevoerd De grote zaal was [,jk versierd en het decor be ult een sparrenbos, waar, in ien plek, het fantastische ver- ch afspeelde De musical startte nderen, die blindemannetje aan >len zijn. Pietje heeft een doek ïjn ogen en probeert de anderen en. terwijl zij het liedje ,,Pak n" zingen. Tijdens het zingen Ie deftige burgemeester het bos idelen Pietje tikt hem, maar de ieester is veel te deftig om met elletje mee te doen, maar wil isteren naar een verhaaltje. Dan liet gesprek op marsmannetjes, de burgemeester beweert met heid dat die niet bestaan en op andere planeten geen men- men. wat Pietje toch sterk be- rna gaan de kinderen verstop- spelen en terwijl ze zich ver- i, klinkt er een heel vreemd ge en een raket landt in het bos. Er ca tien mannetjes uit. Ze zijn van teen helemaal groen, kinderen komen aanrennen en tomverbaasd! Wat zijn dat nou lannetjes en waar komen ze van- to Het liedje ,,Wij zijn de groene Itjes" geeft antwoord op die vraag van de planeet Mars. constateert voldaan dat hij lijk had. Maar waarom zijn ze 1 groen? De mannetjes vertel- op Mars alles groen is en de ■n leggen uit hoe dat met de op aarde is. De Marsman- vinden de kleuren op aarde dat ze het wel mee naar illen nemen. Daar weet Pietje iad op en biedt ze een verf- Inmiddels verschijnt de bur- iter weer en weet niet wat hij lij is vreselijk bang en staat te op zijn benen en wil direct naar maar met het liedje Blijf nog lurgemeester" weten de kinde de burgemeester er van te over- ed dat de Marsmannetjes niets ui in de zin hebben. Jr dan moeten de Marsmannetjes ier naar huis. Er wordt afscheid (en en de mannetjes stappen in hun ieurige raket. De kinderen be- hun ontmoeting met de Mars- tjes maar aan niemand te ver want niemand zou het immers i' Maar zij weten lekker dat op illes groen is en dat het op de veel en veel mooier is. Tot rd een van de beste liedjes van gezongen: ,,De hemel is blauw gras is groen" Waarna de n het warme applaus al buigend ingst namen. {stuk werd vlot zonder veel ha ten, door de speelsters en spe- opgevoerd en dat is een gewel- irestatie als men de leeftijd, fmiddeld 6 jaar, in overweging De hoofdrollen, vanburgemees- Pietje, bevatten een vrij lange |[en het was vermakelijk te zien er wat gesproken moest wor- hoofdrolspelers een „sprint" |8e microfoon namen en daar met ïntreerde uitdrukking op de ge- fs de tekst ten gehore brachten, van burgemeester, compleet met ambtsketen en hoge hoed, werd knap gespeeld door Robin Sanderse. Vooral de angst en het trillen van zijn benen bij het aanschouwen van de ge lande raket met de marsmannetjes was kostelijk Ook zijn verdraaide deftige burgemeesterstem deed de zaal meerdere malen in lachen uitbarsten De rol van Pietje werd uitstekend door Theo Vermeulen gespeeld die rolvast en zonder een spoor van ver legenheid geruime tijd het middelpunt was. Opmerkelijk was dat Theo in viel voor Marcel Fieseler die de rol van Pietje zou spelen en op het laatste moment ziek werd. Dat Theo slechts enkele dagen had kunnen repeteren was niet te merken en dat is een knappe prestatie. De regie was in handen van mejuf frouw D Zwiep en I. Doornekamp Dat er een paar maanden van voor bereiding aan vooraf waren gegaan was duidelijk merkbaar want het stuk liep goed en de liedjes werden duidelijk ge zongen. De muziek werd voortref felijk verzorgd door de heer H. van de Meij. Na de pauze bood de heer H van Mil, namens alle ouders van de kleu ters, die deze avond afscheid namen, de leidsters een gezamenlijk cadeau aan Hij noemde de wijze waarop de kinderen waren begeleid hartverwar mend en dankte de leidsters voor de zorg waarmee de kinderen de af gelopen jaren waren omringd Mej. Zwiep kreeg een tuinstoel en 'mej Doornekamp ontving een tinnen fruitschaal en omringd door enthou siaste kinderen werden de cadeau's uitgepakt De avond werd beslotendoor de heer J Schneider voorzitter van het schoolbestuur die allen die mee hadden gewerkt tot het welslagen van het afscheidsfeest bedankte. De vier leidsters waaronder mevrouw Bogaard en mej E Rupp werden met een bos bloemen verrast. Aan de uitgang ontvingen alle kinderen het plakboek, waar ze een jaar lang aan hadden gewerkt, voorzien van voor woord en als verrassing een groeps foto van heel de klas. De jongens en meisjes die afscheid namen van „hun" kleuterschool konden met hun ouders terug zien op een geslaagd afscheids feest. LEUSDEN - Woensdag 28 juni werd in ,.Den Treek" een bromfiets aange troffen, die vorige week te Leusden was ont. reemd Van de daders geen spoor De bromfiets bleek ged3elte- Jijk te zijn gesloopt LEUSDEN - Donderdagmiddag 29 juni werd bij de politie te Leusden aan gifte gedaan van een bij het zwembad gestolen bromfiets (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week slaagde te Amsterdam mej M. B. Meijer voor haar arts-examen. VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN - Bij de rijkspolitie te Leusden/Zuid is als verloren opgege ven een gouden armband, 1 centimeter breed. VERLOREN Een goudkleurig dameshorloge; een briefje van f 100,- -een zwembroek met badlaken, een herenbril. GEVONDEN Een grijze tas met trui en zwem broek. Inlichtingen: Politie, Leusden. LEUSDEN - Donderdagochtend 29 juni vond om 10.15 uur op de parallel weg van de Doornseweg tussen Water loo" en „Bos en Heide" een aanrijding plaats tussen een fiets en een personen auto. Een aantal meisjes fietste in de richting Maarn. Zij namen deel aan een puzzelrit van hun school. Van twee meisjes, die naast elkaar fietsten, raakten de sturen in elkaar. Het links rijdende meisje. I. de G. uit Hoeve laken, ging aan het slingeren, en bot ste daardoor tegeneen juist passerende personenauto op, die werd bestuurd door B. K. uit Soest. Ze kwam daarbij te vallen, en moest naar het zieken huis „De Lichtenberg" worden overge bracht, alwaar een bekkenbreuk moest worden gekonstateerd. •DEN/C. - Ook dit jaar orga- de L. R. Nimmerdor weer een raonstratie te Leusden Cen - éntnim, en wel op zaterdag 15 5 het terrein aan de Aschatter- Ithter de Euro-woningen, aanvang lüur. fdit jaarlijks terugkerende evene- Msteeds grotere belangstelling Plijkt wel uit het aantal inschrij ft Vooral het shownummer, vele bijzondere wagens deel- zoals een jachtwagen, een dos 6 een landolette, een kerkbrik frse concourswagens. °pen klasse éénspan en twee- Ijn reeds 12 inschrijvingen bin- laronder de zeer bekende Ere- en Gonda van de heer Meer- olison van de heer van Vulpen, 1 van de heer van Maat, Rolaf i lJ- M. Schep, Subliem van H. J ^WOltige groep van Nimmerdor Nederland reeds zeer bekend wonstraties op de Levade te P Het Gouden Ei te Bar net Schaapscheerdersfeest te terwijl zij ook een uitnodiging ontvangen voor de dag van het V Duindigt. LEUSDEN/C. - Wie eens op vader dag in Amsterdam vertoefd heeft zal ongetwijfeld wel eens getuige geweest zijn van de jaarlijkse rijtuigendag waar dan een zestigtal rijtuigen en koetsjes in hun meest orginele staat in een op tocht door Amsterdam trekken. Dit jaar werd deze optocht gehouden op 18 juni j.l. en onder de deelnemers be vond zich ook de Leusdenaar de heer H. Guariento die met drie rijtuigen in de stoet mee reed. Gesteund door de heren Daatselaar, v/d Veer en enige jongens uit de buurt had de heer Gua riento zijn rijtuigen en paarden in een perfekte staat gebracht om voor één van de prijzen in aanmerking te komen 1)uen a la fléche beheerst Nim- zeer goed, hetgeen blijkt uit de Pnjs die kortgeleden op het Concours te Blaricum behaald N demonstraties met ponies en D zorgen voor een gevarieerd torna, dat - zoals wij van Nim- gewend zijn - vlot afgewerkt tten en zeker een groot aantal towers zal trekken. ACHTERVELD - De watervervuiling door fosfaathoudende wasmiddelen is de oorzaak van verschillende acties die de laatste tijd door verontruste huisvrouwen worden gevoerd In kran ten, voor radio en televisie werd veel aandacht aan het probleem gegeven, actiegroepen en wasmiddelenfabrikan ten traden in het strijdperk, maar op de vraag van de huisvrouw: Hoe kao ik nu het beste wassen zonder het milieu te vervuilen? kan geen eenvou dig antwoord worden gegeven. De Wereldwinkel Leusden, die deze zaak ook zeer ter harte gaat, wil nu in samenwerking met de Stichting Cen trum Mileuzorg deze problemen nog eens onder de aandacht van de Leus- dense huisvrouwen brengen Fosfaat. Fosfaat is een stof die in heel kleine hoeveelheden normaal in het water van sloten, meren en rivie ren aanwezig is. Door het toedoen van de mens komt echter een grote hoe veelheid fosfaat extra in het water terecht. Meer dan de helft van het fosfaat in het Nederlandse water is afkomstig van huishoudelijk afvalwater, en hiervan is weer ruim de helft afkomstig van de moderne wasmiddelen. Fosfaten be vorderen de zgn. „algenbloei", dat is een uitbundige groei van kleine plant jes in het water. Deze algenbloei ver oorzaakt op zijn beurt een tekort aan zuurstof in het water, zodat vissen en andere waterorganismen sterven, er treedt rotting op, het water gaat „dood". Waarom bevatten wasmiddelen fos faat? Het leidingwater in Nederland bevat kalk, echter niet overal evenveel. Hoe meer kalk in het water aanwezig is, des te „harder" is het water. Hard water geeft kalkaanslag („ketelsteen") verwarmen Het verwarmingselement van een wasmachine kan niet goed werken als er een laag kalkaanslag aan vast zit De fosfaten inde wasmiddelen zorgen er met name voor dat geen kalkaanslag kan worden gevormd. Er kan echter ook zonder fosfaten gewassen worden Het NITHO. het Nederlands Instituut Voor Toegepast Huishoudelijk Onder zoek, heeft een onderzoek gedaan om te weten te komen of de z.g. „zeep en soda" methode werkelijk kan worden gevolgd. Bij het wassen in een trom melwasautomaat. Hieronder volgt een samenvatting van dit onderzoek. Drie kilo wasgoed, bestaande uit vuile theedoeken werden vijfentwintig maal gewassen in een trommelauto maat. bij kookwasprogramma 95 gra den C. Het water had een hardheid, die overeenkomt met de waterhardheid in een groot deel van Randstad Holland (16 graden DH). In de voorwas werd Van de 58 combinaties die vanuit het Vondelpark vai start gingen voor hun optocht door hel oude Amsterdam en de Floriade wist een zeventig jarige Dos a Dos van de heer Guariento, met op de bok de 16 jarige koetsier Jan v/d. Water en achter hem twee scho ne meisjes in passende kledij, de der de prijs te behalen. SHOW Op 15 juli a.s. organiseert de ruiter- vereniging Nimmerdor een concours hippique op het terrein aan de As- schatterweg. Op deze zaterdagavond zal er naast de spring- en dres suur nummers ook een show gege ven worden van verschillende oude rijtuigen en twee-spannen. Aan deze show zullen vijf combinaties van de heer H. ±Guariento deelnemen zodat zodat een iedere Leusdenaar de sfeer van de rijtuigen optocht zelf kan proe ven. Een combinatie van de heer H. Guarien to die de derde prijs behaalde op de jaarlijkse Amsterdanse rijtuigen dag. De zeventig jarige Dos a Dos met op de bok de 16 jarige koetsier Jan van de Water. Foto Janus Visser. ACHTERVELD - Aanstaande zondag 9 juli van half 11 tot en met half 1 bent U van harte welkom in „Ons Gebouw" te Achterveld, waar de mensen van de Wereldwinkel Leusden met U willen praten over problemen van zowel de Derde Wereld als daarbuiten, hopen de dat door een gesprek de mensen dichter bij elkaar komen te staan en meer begrip voor eikaars problemen krijgen. Meer dan de helft van de wereldbe volking bestaat uit boeren; de meeste van deze boeren hebben begrip voor de noodzaak om de natuurlijke hulpbron nen te behouden Maar de vraag naar meer en beter voedsel voor een wereld bevolking die steeds meer toeneemt dwingt de boer tot intensiever gebruik (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op de krui sing Noorderinslag-Bavoortseweg te Leusden/Centrum vond maandag een botsing plaats tussen twee personen wagens De bestuurster van een perso nenwagen, A. V S. de F. te Leusden/ centrum, die op de Bavoortseweg rich ting Leusden/Centrum reed, gaf geen stuurd door mevr. M L. V.uitRuurlo, stuurd ddor mevr. M L. V. uitRuurlo, die op de Noorderinslag reed richting Amersfoort Beide wagens waren total loss Twee kinderen, die bij mevr. De F. in de wagen zaten werden licht gewond. evenals de bestuurster V. uit Ruurlo Dr Lantink verleende eerste hulp. eea half pak kristalsoda gebruikt (ca 375 gram) en in de hoofdwas een half pak Driehoek zachte zeep (ca. 225 gram), waarvan het gehalte aan zeep 32% bedroeg De zachte zeep werd eerst opgelost in een liter warm water. Bij gebruik van minder dan 200gram zachte zeep schuimde het sop niet, bij meer dan 250 gram schuimde het sop over, dus werd een middenweg geko zen 225 gram zachte zeep Als schóne theedoeken werden gewas sen schuimende wasmachine echter al over bij gebruik van 80 gram zachte zeep de mate van schuimvorming blijkt dus sterk afhankelijk te zijn van de vuilheid van het wasgoed Dit betekent dat de juiste dosering zachte zeep weer moet worden uitgeprobeerd, want de huisvrouw heeft met steeds precies evenveel wasgoed, dat steeds even vuil is, zoals bij dit onderzoek wel het geval was Kalkzeep en ketelsteen. Tijdens de hoofdwas en ook tijdens de spoelgan- gen zag men in het waswater vlokken kalkzeep drijven. Het grootste gedeelte van dit neerslag werd bij het wegpom pen van het water verwijderd. Van de rest van de kalzeep bleef een gedeelte op het wasgoed achter De gevolgen hiervan zijn, dat de „greep" van het wasgoed zachter wordt en het vocht- opnemende vermogen iets verminderd (een soortgelijke werking als de was- verzachter). Ook op de wanden van de trommel werd kalkzeep afgezet, de trommel voelde wat vettig aan en glansde veel minder. De afzetting van kali of ketelsteen op het verwarmings element van de wasmachine was gering. Het blijkt, dat na 25 keer wassen met zeep en soda de aanslag op machine en machineonderdelen geweldig meevalt. Een eventuele aantasting van aluminium onderdelen door soda (sommige was machines hebben een aluminium pomp) werd niet gekontroleerd Witheid en vlekverwijdering. De wit heid van de theedoeken was na 25 keer wassen niet achteruit gegaan, vergrau wing was niet waargenomen De vlek verwijdering werd beoordeeld aan test lapjes die werden meegewassen. Deze waren kunstmatig bevuild met o a bloed-roet, cacao, standaardvuil, rode wijn en immedial zwart. Het resultaat was beter dan met een syntetisch was middel zonder bleekmiddel (perboraat), doch minder goed dan met een synte tisch wasmiddel met bleekmiddel Praktische wenken: Dosering soda: De bij het onderzoek gebruikte hoeveelheid (een half pak) kristalsoda is aan de hoge kant, de helft of een kwart van dezetioeveelheid is waarschijnlijk voldoende Wees voorzichtig met soda. zorg dat kinde ren er niet bij kunnen komen. (In plaats van kristalsoda kunt U ook het minder aggressieve Henco gebruiken in de voorwas). Dosering zachte zeep: Voeg zoveel zachte zeep toe aan het sop, totdat U ziet dat het gaat schuimen. Bij het onderzoek werd zuivere zachte zeep waar uiteraard geen bleekmiddel in zit, gebruikt Er bestaan echter zeep poeders met bleekmiddel, die waar schijnlijk een betere vlekverwijdering geven. Element wasmachine: Controleer het verwarmingselement van uw wasma chine, als U het kunt zien, regelmatig op kalkaanslag. Mocht er een laag kalkaanslag op het element aanwezig zijn, dan kunt U deze verwijderen door het voorzichtig met een hamertje af te tikken, en de laatste resten te verwijderen door heet water met een scheutje azijn een paar uur op de kalk te laten inwerken. van o.a kunstmest, verdelgingsmid delen tegen insecten en onkruiden op het bouwland. Deze methoden zullen tot een totale verontreiniging van ons voed sel leiden Nóg zijn dit kleine percentages, maar deze percentages zullen op den duur oplopen, tot we in dezelfdesituatie te recht komen als Japan Veel mensen zijn daar aan vergiftiging gestorven door het eten van vis waarin een hoog percentage kwik voorkwam. Zelfs de ontwikkelingslanden zijn er door onze welvaart de dupe van geworden Bij voorbeeld de Kalurivier bij Bombay in India is al zo verontreinigd dat het water nu zeer schadelijk is voor het leven in de rivier Tengevolge daarvan kan de hisha- ïtisch, een vis die een belangrijk voe dingsmiddel vormt, de rivier niet meer opzwemmen om kuit te schieten en dit betekent voor de plaatselijke bevolking een werkelijk verlies van een bron van inkomsten Waarom gooien wij toch zo veel materiaal weg, wat zowel ons mi lieu als het milieu van onze medemen sen in ontwikkelingslanden die toch al zo arm zijn, bederft. Wereldwinkel Leusden LEUSDEN - De uitslagen van de onderlinge bridge-wedstrijden van de bridge-club Leusden. donderdag ge speeld, zijn als volgt 1 ee De heren v d. Pollen - Mo lenaar, de heer en mevrouw van Toorn 3. de heer De Roller/mevr Spieren burg Er is - aldus een mededeling van het bestuur - nog steeds plaats voor nieuwe leden, hoewel dit aantal nog steeds stijgt. De clubavond (ie dere donderdag) wordt gehouden in café-restaurant „De Mof" om acht uur. LEUSDEN-ZUID - Woensdagochtend 28 juni reden de drie splinternieuwe, negen meter lange winkelwagens van de S.R.V., geeskorteerd door vele per sonenwagens, met muziek on mikrofo- nische uitleg terkennismaking en show door de straten van Leusden-zuid Aan elke klant werd een chrysant aangebo den SRV, samen rationeel verkopen, dat wilde de firma Hienekamp, die op die dag zijn 40-jarige jubileum vierde, en die bedrijfsekonomisch het belang inzag van aansluiting bij één van Ne derlands grootste zuivelkombinaties Te 16.00 uur opende de burgemeester mr. A H van der Post de druk be zochte receptie met een gelukwens en een woord van waardering aan het adres van ouders en zoons Hienekamp, die de zaak hebben opgebouwd van een klein melkwinkeltje tot een modt-rne zuivel- service. Door het verwijderen van een gor dijn en het meerijden in één der wa gens stelde de burgemeester de winkel wagen officieel in bedrijf. Dekommer- cieel direkteur van de S R V. Drs van der Sande, endedirekteur vandeS R V. Midden-Nederland, J. C. Hunnik, on derstreepten nog eens. dat nu ook de Leusdenaren gebruik zullen kunnen ma ken van de S R V gemaksformule „da gelijks voor de deur aan huis met een uitgebreid assortiment", dat behalve door de zoons Hienekamp bij u aan huis zal worden gebracht door de per soneelsleden Botermans en Hanen Erik Scheggetman. Op voortreffelijke wijze regelde de politie op de drukke Arnhemseweg het verkeer Burgemeester Van der Post komt voldaan uit de door hem gereden nieuwe SRV-wagen van de firma Hienekamp. Veel belangstelling tijdens de 'opening. EBDAG 6 JULI 1972 LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1972 | | pagina 9