FEL PROTEST VAN OMWONENDEN TEGEN JITBREIDING VAN HET WINKELCENTRUM „DE BIEZENKAMP" ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSPEN „Uitbreiding betekent de complete vernietiging van woon- en leef- klimaat in deze wijk'" „Bezwaar tegen het nalaten van de geringste inspraak" bgrg KLEUREN-TEVEE Wed a 1998.- LET O PU vakanties redaktie en medewerksters1 Deze krant ook uw krant BON: Brief aan b. en n\ van protesterende jeugd DE BIEZEN KAMP EN DE INSPRAAK eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL IlUeilMKIg 12 (Uil 131 L 4e jaargang no. 12 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: B E R VOS LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN zijn al - zij het een gezonde - belasting oor deze buurt. Omdanhetwinkelcen- m nog eens te verdubbelen, dat be tekent een ernstige aantasting. Er wordt onrecht aangedaan aan het oorspronke lijke plan!" Een bewoner: ,,De gemeente kan nu wel straten gaan afsluiten, maar dat be tekent alleen maar, dat andere straten de verkeersvloed te verwerken krijgen. Bij mij in de straat komen nou al zo'n vijfhonderd auto's per dag langs. Kunt u nagaan wat dat straks gaat worden! Begrijp me goed, ik ben beslist niet Het stuk grasveld tussen het openbare kleuterschooltje en de PlatanenlaaD (winkelcentrum). Op deze plaats komt -volgens de plannen van de gemeente een supermarkt met parkeerplaatsen. (Foto's Leusder Krant) tegen uitbreiding van het huidige win kelbestand. maar dat moet ten gunste zijn van de inwoners en niet ten koste gaan van de bewoners De gemeente zal beslist een betere plaats moeten kiezen Deze opzet deugt niet." Kortom: algemeen protest tegen de voorgenomen uitbreiding van ,,De Bie- zenkamp" Tot slot publiceren wij het bezwaarschrift, zoals dat door 45 bewoners rond de Biezenkamp is inge diend bij de raad Bezwaarschriften, die niet alleen staan, want ook daarnaast heeft men tal van bezwaarschriften verzonden, zo vernemen wij Lees verder op pagina 5 feöëni GROOTBEELD I VRNDGN IxLtUKLIvl tVLL LEUSDEN - Onze medewerk ster voor Leusden/Centrum, me vrouw T. de Wijze-van Doorn, Meidoornhof 29, zal vanaf van daag met vakantie zijn tot 1 au gustus a.s. Berichten, aankondi gingen e.d. voor haar bestemd, dienen in deze periode recht streeks te worden gezonden aan de redaktie, Finnmark 3 te Leus den/Centrum. LEUSDEN/ZUID - Onze medewer- er voor Leusden/Z mevrouw A. de vnuijff-Mali is vanaf heden metvakan- e tot begin augustus. Men wordt erzocht berichten en aankondigingen oor Leusden/'Z. gedurende deze pe- ode rechtstreeks te zenden naar de edaktie, Finnmark 3, Leusden/Cen- um. Bij voorbaat dank vooruwmede- erking Redaktie en administratie van 15-23 juli gesloten J Natuurlijk, want de Leusder Krant brengt elke week zo ongeveer alle nieuws uit de gemeente Een abonnement betekent, dat u "bij" blijft en weet wat er in Leusden aan het gebeuren is. En dat is heel veel. Lees dat elke week in uw eigen plaatselijk nieuwsblad voor 3.25 per kwartaal of 12. per jaar 't Is geen geld voor zoveel nieuws Als u zich nu abonneert ontvangt u de Leusder Krant een maand gratis LEUSDEN - De redaktie en administratie van de Leusder Krant is van zaterdag 15 juli tot maandag 23 juli a.s. wegens vakantie gesloten. Men wordt verzocht zowel berichten, aan kondigingen als advertenties rechtstreeks door te zenden naar de centrale redaktie der BDU, Nieuwstraat 15 te Barneveld, tel. 03420-3141. Naam Adres Plaats Giro/banknr geeft zich hierbij op als abonnee op de Leusder Krant en krijgt de krant de eerste maand gratis. Ik betaal niet direkt, maar wacht op uw bericht. Ik betaal per kwartaal/jaar. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Handtekening. Deze antwoordbon kunt u ZONDER POSTZEGEL in open envelop pe zenden naar Administratie Leusder Krant Antwoordnummer 211. Leusden/Centrunv gezien vanaf De Straks drukke verkeers- voor parkeerplaatsen zoekende (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Naast het felle protest van de omwonen den van de Biezenkamp, protes teert ook de jeugd uit die omge ving. Ook zij hebben een brief ge schreven naar het college van burgemeester en wethouders. Zij schrijven: „Edelachtbare heer, Naar aanleiding van de artike len in de Leusder Krant over de plaats van de supermarkt, die in Leusden/Centrum zal verschij nen, schrijven wij deze brief. In de Leusder Krant hebben wij ge lezen, dat deze supermarkt op ,,ons" veldje voor de openbare kleuterschool (Platanenlaan) zal worden gebouwd. Wij schrijven deze brief, omdat wij het veldje willen behouden, niet alleen voor ons, maar ook voor de jongere generaties. Het veldje hebben wij gekregen van burgemeester Buining om er op te spelen. Toen er andere burgemeesters kwamen, werd het veldje steeds kleiner (het hek voor «leuter- school en dat „rare" hekje wat eerst in het midden van het veld stond en later is verplaatst naar de zijkant). Het zou zeer jammer zijn, als het veldje weg zou gaan, omdat het een ideaal speelter rein voor ons is. Want waar zou den wij en de na ons komende jeugd moeten spelen als er win kels zouden staan? En als er dan een ruit wordt ingetrapt, krijgen wij de narigheid met de politie en de winkeliers. Dus laat u het veldje alstublieft intakt, zodat vele kinderen er nog op kunnen spelen." Tot zover de protestbrief van de jeugd Het moest er wel een keer van komen, dat bewoners van Leusden de soms wat al te gemakkelijke wijze van het hanteren van de wet op de Ruimtelijke Ordening door het gemeentebestuur en raad niet langer nemen In veel ge vallen maakt de gemeente bij het bou wen van nieuwe wijken in het kader van het structuurplan gebruik van ar tikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening, waardoor het de gemeente mogelijk wordt gemaakt reeds zonder vastgesteld bestemmingsplan met het bouwen te kunnen beginnen. Dit artikel in de wet is echter bedoeld als uit zondering. Niet als regel Burgemees ter Van der Post en ook zijn voor ganger, hebben herhaalde malen ver klaard, dat het volgen van de normale procedure (dus door met vastgestelde bestemmingsplannen te werken) zoveel tijd kost, dat er jaren voorbijgaan voor dat er iets van de grond kan komen. De heer Mandemaker (P.v.d.A.) was kortgeleden in de raad van mening, ,,dat b en w door gebruik te maken van deze uitwijkmogelijkheid tevens de inspraakprocedure omzeilt". Het betrof toen het voorstel van b en w om, gelet op artikel 21 van de wet op de R. O. te verklaren, dat voor het gedeelte De Biezenkamp glo baal begrensd door de Zwarteweg, de Populierenlaan en de te verleggen As- schatterweg te Leusen/Centrum een bestemmingsplan wordt voorbereid Het ging in dit voorstel om een ge combineerde toepassing van artikel 19 en artiekel 21 van de Wet R. O. artikel 50 lid 8 woningwet. De heer Mandemaker was het enige raadslid dat (op demokratische gron- deu) tegenstemde. Hij achtte de be langen van de bewoners rond de Bie zenkamp niet voldoende gewaarborgd. Het ziet er nu naar uit, dat de heer Mandemaker een vooruitziende blik heeft gehad. Hij schreef toen een in gezonden brief aan onze krant, waar in hij stelde, dat naar zijn mening b en w bang is voor bezwaarschriften, die de uitvoering van het nieuwe be stemmingsplan voor langere tijd zou den kunnen blokkeren of zelfs onmoge lijk maken. „Daarom," aldus de heer Mandemaker in zijn brief „moet het plan zo geruisloos mogelijk worden gepresenteerd via een voorbereidings- besluit en niet, zoals voor „Rozen- boom" door middel van een bestem mingsplan." Mocht dit de bedoeling zijn geweest van het college, dan is zij daarin in ieder geval niet geslaagd, gezien de recente ontwikkelingen. Interessant is ook het slot van de brief van de heer Mandemaker, dat we voor onze lezers nogmaals plaatsen: Het raadslid citeert hierin een publikatie van drs A. A. M. Keijzers, gepubli ceerd in het plan „Bouwrecht" onder de kop; „Het voorbereidingsbesluit". Opgemerkt wordt: „Het moet toch gerekend worden tot de algemene be ginselen van behoorlijk bestuur, dat de burger zich op de hoogte kan stel len van zijn rechten en plichten, zon der dat hij daartoe een deskundigheid op bestuursrechtelijk terrein behoeft eigen te maken Het bestuur dient zich daarom zoveel mogelijk te ont houden van „foefjes" Het slot van het artikel mag U niet onthouden worden: „Ongetwijfeld is door middel van de hier gewraakte werkwijzen in de afgelopen jaren veel goeds tot stand gekomen of liever gezegd veel goedgemaakt. Toch moet worden vermeden, dat de Wet R. O. wordt toegepast in de vorm van een beneficium. Beneficium accipere li- bertatum est vendere: een gunst aan vaarden is zijn vrijheid verkopen". In ons Leusdense geval lijkt het er echter veel meer op, dat wettelijk gegarandeerde „gunsten" worden ont houden. Toch gaat de vrijheid ver loren." Voor hen die het artikel van de heer Mandemaker nog eens willen lezen: het stond in onze krant van 15/6. We hebben er in onze krant en in onze commentaren nooit een geheim van gemaakt, dat we bezwaren hebben tegen het omzeilen van de gemeente van de inspraak door belanghebbenden. Als burgemeester Van der Post in een raadsvergadering verklaart „dat de economische aspekten van De Bie zenkamp volgens hem moesten preva leren boven de eisen van rechtsbe scherming en demokratie", dan jui chen wij het beslist toe, dat de bur gers, de bewoners van Leusden nu eindelijk wakker zijn geworden en mas saal protest aantekenen tegen deze volgens velen ondemokratische wijze van handelen L.V ITan de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het ziet er naar uit, dat het nieuwe winkelcentrum ie Biezenkamp" voorlopig nog niet afgerond zal kunnen worden afgeleverd, it ls zelfs de vraag, of men met de bouw ervan zal kunnen beginnen. Dat gebeurt ieder geval niet, als de gemeente ingaat op de talrijke bezwaren, die de bewo- trs rond het winkelcentrum tegen deze gewijzigde opzet hebben. Nadat de ge- ïte in een algemene advertentie op 19 juni j.l. het voorbereidingsbesluit Biezenkamp" en onttrekking van het openbaar verkeer van gedeelten van de ischatterweg, de Platanenlaan en de Populierenlaan kenbaar had gemaakt, rea- ;eerden bewoners van de Eikenlaan, Populierenlaan, Lijsterbeslaan enAcacia- L. zich, wat de gevolgen van dit besluit zullen zijn. Vooral nu de aanvankelijke "héimzinnigheid rond de nieuwe plannen van De Biezenkamp is opgeheven en het jd in haar totaliteit in de publiciteit is gekomen, zonder dat hiervóór de nodige jpraak van de bewoners heeft plaatsgevonden, is men van mening, dat het tijd irdt om heftig te gaan protesteren tegen deze vreemde gang van zaken. En dat alleen. Zij wensen geen uitbreiding van het bestaande winkelcentrum. Het issale protest van de bewoners werd geaccentueerd en bevestigd door maar [efst 45 bezwaarschriften, die op donderdag 6 juli officiéél aan gemeente- icretaris, de heer K. Brouwer, zijn overhandigd. Deze 45 bezwaarschriften zijn „omstig van 45 gezinshoofden die in bovengenoemde straten wonen. Bewoners ."rklaarden tegenover ons, dat gerust gesteld kan worden, dat ook zij, die nog niet (kenden, het in het algemeen met dit protest eens zijn. Velen zijn namelijk nog iet vakantie of waren anderszins onbereikbaar. I In tegenstelling met wat zo vaak het Beval is met protest-akties, is het mas- kle protest van deze bewoners beslist Biet emotioneel en geen opwelling ge feest Het is zeer weloverwogen ge feest en men is dan ook niet van plan het bij dit protest alleen te laten. >cht de raad de bezwaarschriften om fat voor reden dan ook afwijzen, dan zal gemeente Leusden worden gecon- ronteerd met een langdurige, juri- tache strijd, omdat de bewoners deze lak tot in de hoogste regionen wil uit- ïchten ,,We willen niet opgeofferd van Leusden, nu zo maar ineens gaat uitbreiden „omdat het winkelbestand op peil gehouden moet worden". Dat is allemaal best en we zijn het er mee eens, dat er meer winkels moeten ko men, uiteraard, maar niet op de nu ge plande plaats. Dat is een rechtstreekse aantasting van de wijk en dat tolereren de bewoners beslist niet. De tijd is voorbij, dat de burgers „ja en amen" knikten op alles wat gemeentebestuur of commerciële „grote jongens" voor ons bekokstoofden. Als er geen reke ning wordt gehouden met onze belan- aan de handelingen van enkele mensen, die zeggen des- te zijn, maar totaal geen enkele houden met de belangen van de zelf." verklaarde éénderin- van het bezwaarschrift „Aan andere kant moet wel duidelijk ge worden, dat we beslist niet door protest andere wijken willen op- inet een winkelcentrum. Uit- van de Leusdense winkelstand weloverwogen te geschieden. Niet het nu gebeurt Een winkelcen- of klein, behoort op een wijze ingepast te worden een totaal plan, zonder dat de be- hiervan meer of minder over- ondervinden. Als de uitbreiding het winkelcentrum De Biezenkamp dan betekent dit, dat de be- wijk rondom het centrum zwaar aangetast in privacy, ruimte en Bovendien zal de waarde van de „0„.. - (zo'n tien jaar geleden ge- jcht met veel bloed, zweet en tra- - aanmerkelijk verminderen, gemeente kan er nu al vast reke- rtng mee houden, dat als het plan on- prhoopt doorgaat, zij voor schade- fergoeding kan opdraaien. En dat zal gslist geen kleinigheid zijn!" aldus p van de bewoners ..Het is onverantwoordelijk, dat de poeente een winkelcentrum, zo'n tien jlar geleden gebouwd toen er nog geen IPrake was van een versnelde groei Deel van het winkelcentrum De Bie zenkamp, zoals het nu is. gen, als er op geen enkele wijze in spraak mogelijk is van de burgers, Het is de enige manier om de gemeente ervan te doordringen, dat niet iedereen bij voorbaat „ja" zegt tegen elk prach tig nieuw plan." aldus een andere be woner, die bovendien van mening is, dat de deskundigen, die dit plan hebben ontwikkeld aan tal van essentiële pun ten voorbij zij gegaan. „Neem nu alleen maar het verkeers probleem. Men heeft gedacht dat op te kunnen lossen met het projekteren van enkele parkeerplaatsen aan de rand van het centrum. Denkt u nu werkelijk, dat dit voldoende zal zijn? En afgezien daarvan, denkt u nou werkelijk, dat iedereen braaf naar een parkeerplaats zal gaan zoeken, als de dichtsbijzijnde plaats bezet is? Nee, men parkeert bij voorbaat al zo dicht mogelijk bij het centrum, dus in de bestaande straten rondom dat centrum. En mocht men dat gaan verbieden, dan krijgen we als be woners de grote ellende van doorgaand De Lijsterbeslaan, met op de voor grond het rolschaatsenbaantje. Twee kleine meisjes zitten genoeglijk te spelen. Straks ook nog? verkeer naar de parkeerplaatsen aan de andere zijde van het winkelcentrum. Deskundigen kunnen een heleboel zeg gen, maar het is gewoon niet van tevoren te plannen, hoe het verkeer zich in de toekomst gaat ontwikkelen. Dat is on mogelijk. Er is echter wel een grote kans op, dat de Noorderinslag over belast gaat worden, zodat mensen, die bekend zijn in Leusden/Centrum, een snellere weg zullen zoeken via de wegen rond het winkelcentrum, richting Zwar teweg en Hamersveldseweg. Nog meer doorgaand verkeer dus." En een ander: „De gemeente schermt nu met een prachtige algemene politie verordening waar heel veel zinnige dingen in staan over het milieu-beleid. Nou meneer, dat is een lachertje! Want ze doen toch zelf niets anders dan het verpesten van ons leefmilieu? Nou dan! De speelruimte voor de kinderen acht men zeer belangrijk. Dat is het beslist. En wat doet de gemeente? Ze schrappen een stuk belangrijk speel- groen en maken er een parkeerplaats van. En wat krijgen we ervoor terug? Niets! De jeugd zelf heeft zelf al een brief hierover aan B. en W. verzonden. Op hun manier hebben ze tegen deze schandalige gang van zaken protest aangetekend. De scholen in deze wijk

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1