Internationale School voor Wijsbegeerte Centrum van vakfilosofen, ook een aanvulling op het vormingswerk Kortemaar felle heidebrand werd snel bedwongen Projekten voor het bibliotheekwezen, politici en omroep- funktionarissen in voorbereiding wetenswaardigheden Uitslagen schietvereniging Ons Genoegen Tour de Junior-rit INGEZONDEN ONDERDAG 20 JULI 1972 LEUSDEN/ZUID - Leusden heeft bin- loeo zijn gemeentegrenzen een wereld- loraspannend instituut: de Internationale JSchool voor Wijsbegeerte, gevestigd aan ■de Dodeweg nr. 8. „Wees mens" lezen j%ij boven de ingang: een moeilijk te [defioieren opdracht. Wie immers is Een goed mens? Een vroom ineos9 Een vriendelijk mens? Een lief hebbend mens? Of een mens, die alle ■facetten in zich heeft, óók de minder hoede De mens, van wie Goethe ■schreef: „Nichts Menschliches ist ihm Ifrerad". Van de nieuwe benoemde - Isinds maart 1972 - direkteur, dr. J. van der Bend, vernemen wijdewor- [diogsgeschiedenis van de school. De Internationale School voor Wijs- legeerte werd opgericht in 1916, mid- in de Eerste Wereldoorlog. De Lmersfoortse theosoof J D. Reiman Raakte zich in die tijd zorgen over de jestand in de wereld en de verwilde ring der zeden Hij was van mening, dat mens zich noodzakelijk en urgent hoest gaan bezinnen op de waarde van lijn leven en de verantwoordelijkheid, lie hij mét dat leven in de wereld Kreeg te dragen Hij legde deze nood- pak tot bezinning voor aan de filosofen I A van den Bergh van Eysinga, G J. J. Bolland en J J Bierens de Haan. [leze mensen zetten er hun schouders Inder, en weldra werd in het huis van feiman te Amersfoort de eerste zo- lerbezinningskursus gehouden. Ze [trachten geld bijeen, vonden architekt P C de Bazel, zélf theosoof, be leid een ontwerp voor een bezinnings centrum te kreeren, waarvoor een ferrein werd aangekocht aan de Dode- Keg te Leusden-zuid. De stichters had- jen een tweedelig doel voor ogen. de school moest ëen centrum van i bezinning worden voor de mensen in Nederland, die zich wilden gaan j verdiepen in de vraag „Wat is het mens zijn, en wat is de menselijke taak in deze wereld9" j. de school moest een internationaal j ontmoetingscentrum worden van fi losofen uit alle delen van de wereld. Wijsbegeerte staal centraal De Internationale School voor Wijs- geerte zag binnen zijn muren mensen Buber, Karl Jaspers, deexistentie- losoof uit Bazel, de Indische wijs- er en dichter Rabindranath Tagore, ïshna Murti. Een ondergrond van lystiek, theosofie, anthroposofie, In- ische kultus is altijd in de school ijven doorwerken, hoewel de wijs- Egeerie van het begin af centraal heeft •staan In feite is het afhankelijk in de direkteur welke richting in een •paalde periode de doorslag geeft mvankelijk werkte men met part- me direkteuren, die om de kontakten, ze konden leggen, bereid waren en geringe vergoeding het vele or- nisatorische werkte verrichten Veel rk voor de school werd verzet door Karl Mennicke, de hoogleraar filo- lie, die in 1933 voor het Hitler-regi- uit Frankfurt naar Nederland nchtte Wel werd Mennicke door de uitsers in een koncentratiekamp ge- plèn, maar na de oorlog kwam hij eer naar Nederland terug, en tot zijn *1 in 1959 gaf hij zijn kunnen en in - .ht aan de Internationale School voor jsbegeerte. Vijf jaar geleden waagde n het de stap te nemen een full-time ekteur aan te stellen. Het was drs C. Fretz, een jong enthousiast me ierker van de Universiteit van Am- rdam. Het filosofenprojekt, dat in 1 op de televisie werd gebracht, en arbij mensen als Julius Ayer en de orse hoogleraar Arne Naess hun filo- iscbe inzichten weergaven, was or- isatorisch in zijn handen. Drie financiële pijleis te draait de school financieel zult agen Wel, de school steunt op drie Jteiele pijlers. De eerste pijler is terhuring van het gebouw. Het ge- wordt verhuurd aan instellingen, teveel mogelijk werkzaam zijn op iebied van onderwijs, kunsten, we- teappen, maatschappijleer. Óm u Ie voorbeelden te noeman aan fa llen van universiteiten, aan be sverenigingen voor kaderkursus- aan zwakzinnigenzorg voor een '•ie voor geestelijk gehandikap- aande Maatschappij voor Genees- Voorts aan b v. de verzekerings- ischappij „Ons Belang" voor ïn- teurskursussen; aan eindexami- die hier onder leiding van hun ren komen werken voor hun eind- ten De tweede financiële pijler gevormd door schenkingen en en Tenslotte bestaat er de Vtl !r|iging tot Instandhouding), de van vrienden tot instandhouding te school, die hun jaarlijkse kon- Aanvulling op het vorniingswerli voor dit belangrijke werk op- ten Dit is de derde financiële pij- laatste jaren konden er geleide- tot verbeteringen komen. Er kon- 'r d.e dagelijkse werkzaamheden dienst worden aangesteld een 'stratrice, een sekretaresse, een van de huishouding, een con- een aantal huishoudelijke hui- Het Ministerie van CRM erkende, dat de Internationale School voor Wijs begeerte een goede aanvulling geeft op het vormingswerk, dat o.a. wordt verricht door volkshogescholen, vor mingscentra. Er wordt door de school een andere groep mensen bereikt dan door de volkshogescholen, n.l. de groep mensen, voor wie de éducation perma nente, het bijblijven in hun vak en het globaal op de hoogte blijven van de re cente ontwikkelingen in andere vakken van zéér groot belang is. Het Ministe rie van CRM en de provincie Utrecht zijn begonnen met het geven van kleine subsidie-bijdragen, en langzamerhand Van der Bend te betrekken: burgemees ters, politici, beleidsfunktionarissen, Rijksambtenaren, Kamerleden. Aan hen dient de vraag gesteld te worden: „Wat denkt u van democratie?" Een ander initiatief is een konferen- tie van één dag voor mensen van de omroep- en televisieverenigingen „Wat is de taak van de omroep-en tele visie-organen in de samenleving9' Wat is televisie voor een medium? Wat ge beurt er door dit medium met ons den ken en met onze hersens? Ook is er een tweede stafmedewerker aangesteld om op algemeen maatschap pelijk en kultureel gebied voorlichting te geven aan de hoogste klassen van de middelbare scholen en de kweek scholen. wordt de Internationale School voor Wijsbegeerte gesubsidieerd als de volkshogescholen: onder de subsidie regeling vallen ook de salarissen, die vanzelfsprekend een belangrijke post van het budget van de school uitmaken. Met uitzondering van de vakantie maand juli verzorgt de school het ge hele jaar door konferenties en kursus- sen weekendkursussen, vakantiekur- sussen In het najaar van 1971 heeft men een proef genomen met dagkur- sussen, die de gehele zaterdag in be slag namen Het bleek, dat de mensen een weekendkursus prefereerden Het gaat de mensen vooral om diskussie en kontakt, kontakt op eigen niveau, en een dagkursus staat daarvoor een te geringe tijdsruimte toe Kurs ussen Om u een idee te geven van de kur sussen voor de komende maanden cite ren wij uit de agenda. 7 t/'m 12 augustus: Vakantiekursus. 14 t/m 19 augustus: Vakantiekursus. 9 en 10 september Prof. dr. H. G. Hub- beling en prof. dr E. van der Velde. „Het denken van Ludwig Wittgenstein' 24 en 25 september Ledenkursus. 7 en 8 oktober: Dr T. Vetter en dr. Ranajit Sarkar „Sri Autobindo". 21 en 22 oktober: Prof. dr. J Kruithof: „Wat is het morele?' Wie kan nu deelnemenaan de kursus sen9 Een ieder die zich bezig houdt met de fundamentele levensvragen, en die bereid is tot een open gesprek. Eenie der. die zich wil bewegen op een weten schappelijk en filosofisch verantwoord niveau, en die zich persoonlijk daartoe wil inzetten Een ieder, die verhel dering en verdieping door de ontmoe ting der gezichtspunten voorstaat. Men moet in het algemeen een middelbare schoolopleiding hebben, en voor ge- sprecialiseerde onderwerpen moet men over enige kennis beschikken van b.v medisch ethiek, van rechtspraak, van filosofie Welke zijn de plannen van de heer Van der Bend, en welke bevolkings groepen wil hij gaan gereiken? Bibliotheekwezen In de eerste plaats gaat hij een maan dag tot en met vrijdag durende kursus organiseren voor leiding gevendefunk- tionarissen van openbare leeszalen en bibliotheken. „Hoe waardeert u lite ratuur?" Moet men b.v. de werken van Jan Wolkers niet aanschaffen, wel aan schaffen en in een stil hoekje van de leeszaal neerzetten, of aanschaffen en naar voren brengen? Moet men litera tuur vanuit esthetisch of ethisch ge zichtspunt benaderen. „Hoe funktio- neert literatuur in de samenleving?" Zoals het neo-marxisme of de Frank furter Schule zeggen: als lektuur? De heer Van der Bend heeft hiertoe kon takt opgenomen met het Centrale Or gaan voor het Bibliotheekwezen, en heeft reeds enkele sprekers uitgeno digd Demokiatie Een tweede projekt, dat nog in een minder ver gevorderd stadium is, is een kursus van een week over staats- theorien. Bij deze kursus hoopt de heer SPINOZA In september 1973 organiseert de In ternationale School voor Wijsbegeerte een internationale konferentie, gewijd aan Spinoza. In Nederland zijn er tien mensen, die zich intensief mét Spinoza bezighouden. In Noorwegen zijn er ook enkele. De heer Van der Bend heeft een twintigtal Spinozakenners naar Leusden genodigd om de kennisleer van Spinoza van verschillende zijden te doen belichten. Centrum voor vakfilosofen Een belangrijk streven van de nieuwe direkteur, die overigens al zo'n jaar of zeven bewindvoerder - algemeen be stuurslid - van de school was. is om de Internationale School voor Wijsbe geerte te Leusden te maken tot een centrum voor vakfilisofen Hij wil be langrijke filosofen uit de gehele wereld, naar Leusden halen en trachten ze te verspreiden over de universiteiten in ons land om hen als gastdocenten wetenschappelijke filosofische bijdra gen te doen leveren. Ook zal de heer Van der Bend stimuleren, dat zoveel mogelijk verenigingen op filosofisch gebied in de Internationale School voor Wijsbegeerte zullen komen vergade ren. Als wij ten afscheid door de tuin lo pen, roert de heer Van der Bend een ak- tueel probleem aan. De oude direk- teurswoning, die op het ogenblik voor de administratie in gebruik is, wordt slachtoffer van de moderne wegenaan leg. De bungalow zal geheel verdwij nen, en er gaat een punt van het ter rein verloren ten behoeve van de snel weg Amersfoort-Utrecht. Zeker hierop is een filosofische benadering van toe passing. ZWERFGOLVEN Hersenfysiologen van de universiteit van Wenen zijn nu bezig met Het ont werpen van een z.g. „weerkaart" van de elektrische hersenaktiviteiten Deze kunnen tussen haakjes aanschouwe lijk worden gemaakt door het elek- troëncefalogram (EE G.) Gekonsta- teerd is dat aanvallen van vallende ziekte (epilepsie) niet, zoals vroeger in het algemeen aangenomen, in de diepere regionen van de hersens ont staan maar vooral in de bijzonder ge voelige grauwe cellen van de hersen schors. Vanaf de prikkelplaatsen, t.w. de verlittekende hersenbeschadi ging, „vuren" de cellen abnormaal sterke elektrische impulsen af. die la wineachtig de hersens doortrekken Met ven" is men nu in Wenen bezig Daar wordt nu gedokterd aan een nieuw pro cédé dat het mogelijk moet maken schommelingen in de elektrische span ningen in de hersens zichtbaar te maken en de vorm van de uitbreiding van de zerfgolven in een „weerkaart" van de hersenaktiviteiten op te tekenen, van de zwerfgolven in een „weer kaart" van de hersenaktiviteit op te tekenen LEUSDEN/C - Zondagmiddag moest de Leusdense brandweer om plm. half vijf uitrukken om een heide-brand op de Leusderhei te bestrijden. Ter hoogte van de schietbanen zag men vanuit het restaurant „Waterloo" aan de Doorn- seweg een rook-ontwikkeling waarna men direkt de brandweer alarmeerde. Door de stevinge wind greep het vuur snel om zich heen waardoor plm. an derhalve hectare heide verloren ging. Door het kordate optreden van de brand weer bleef de schade beperkt. Het ge luk hierbij was, dat er in de richting waarnaar het vuur zich uitbreidde een brede zandweg liep, zodat een groot heide-gebied behouden bleef. HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! ACHTERVELD - Al is in deze vakantieweken de belangstelling voor de schietsport wat kleiner, er zijn toch altijd wel een aantal schutters van „Ons Genoegen" die hun weke lijkse onderlinge wedstrijd niet willen missen. De uitslag van de laatst ge houden wedstrijd was als volgt. 47 punten 47 punten 46 punten 45 punten 45 punten 44 punten 43 punten 43 punten 43 punten 1. C. van Dort 2. W. .J. Lagerwey 3. J. van Rossum 4. H. van Nimwegen J. E. van Hamersveld W van de Kletersteeg J. Pepping K Jonkman W Rijnders ACHTERVELD - Op zondag 23 juli a s. organiseert de Auto-, Motor- en Bromfietsclub „Achterveld" de z.g Tour de Juniornt. Voor deze rit geldt een aangepast reglement. Dit bete kent dat iedereen aan deze rit kan deelnemen en met een goede kans op een van de vele fraaie prijzen Men kan voor deelname inschrijven vanaf 19.00 uur in hotel „De Roskam" De eerste deelnemer start om 19.30 uur. Na afloop van de rit is er in „De Roskam" muziek aanwezig, zodat er ook nog een dansje gemaakt kan wor den DERDE WERELDWINKEL ACHTERVELD - Januari 1972, En geland, Ierland, Denemarken en Noor wegen hebben het toetredingsverdrag tot de E.E.G. getekend. Aan, de E.E.G. waren reeds 18 ontwikkelingslanden (voormalige koloniën van Italië en Frankrijk) economisch verbonden, met het voordeel dat er geen invoerrechten op hun halffabrikaten en eindprodukten geheven werd. Dit tot een bepaalde in voerwaarde per jaar. (Dit heet het A.P.S., Algemeen Prefentie Systeem). De Gemenebestlanden, Engeland met de daaraan economisch verbonden ou de koloniën, hebben een dergelijk sy steem, met dit verschil dat Engeland meer halffabrikaten en eindprodukten opzijn markt toelaat. Dit heet het G P Z Gemenebest Prefentiele Zone Wanneer Engeland lid is geworden van de E.E.G. betekent dit het einde van de G.P.Z Wel kunnen, zoals in een ver klaring van de E E G landen staat, die landen die eenzelfde economische structuur en produktie hebben als de E.E.G. landen staat, die landen die een zelfde economische structuur en pro ductie hebben als de E.E.G. landenpius E.E.G. landen plus de daaraan verbonden 18 ontwikkelingslanden een verzoek indienen om toe treding tot deze club Maar enkele Gemenebestlanden o.a. de Caraibische Eilanden, de Pacific eilanden en Mau ritius, die rietsuiker verbouwen, kunnen niet worden toegelaten vóór de nog lopende suikerkwestie opge lost is Het geval is namelijk dat er in de E.E.G een groot overschot aan bietsuiker bestaat. Na toetreding van Engeland hoopt men deze voorraden aan dat land kwijt te kunnen. Frankrijk maakt het zelfs zo bont dat zij de boeren heeft.aangemoe- digd nog meer bouwgrond voor de bietenteelt gereed te mak£h, de afzet markt voor de boeren is toch verze kerd. Daardoor zullen de ontwikke lingslanden zich moeten richten tot de wereldmarkt, met grote nadelen van soms veel lagere en in elk geval sterk schommelende handelsprijzen Zoals uit de eerder genoemde ver klaring van de E E G -landen valt af te leiden dat de ontwikkelingslanden van het Gemenebest in Azie niet voor een economische verbinding in aan merking komen Hierdoor wordt het evenwicht van de ontwikkelingslanden verstoord, het ene ontwikkelingsland heeft voordelen op het andere ont wikkelingsland (wat al gebleken is op de UNCTAD-conferentie in Chili.) Het aandeel dat ontwikkelingslanden in de Engelse import hebben is onge veer 3 x zoveel als in andere rijke landen, speciaal wordt er veel ..geïm porteerd uit Azie en de Caraibische eilanden. Maar deze landen zullen hun beschermende markt in Engeland ver liezen Dit is een korte samenvatting uit het tijdschrift Transaktie, uitgegeven door het Polemologisch Instituut te Gro ningen. Dit tijdschriftnummer is te koop in de Wereldwinkel Leusden die vanaf 20 augustus a.s. weer geopend is. Daar een groot aantal bewoners van de gemeente Leusden met vakantie is, sluiten wij tot en met 19 augustus a.s Wereldwinkel Leusden

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3