(2) E BLOEDHONDEN AN IR. KLAREN Agenda Achterveld ALFA ROMEO WIMEDO NV NOGMAALS: NOORDER INSLAG KERKDIENSTEN COMMENTAREN MENINGEN Datum: 23 juli 1972. LEUSDEN/CENTRUM N.H K. 10 u.: ds. Willemse; 19 u.: ds. Sijlstra, Amersfoort. R.K.K.. za. 7 u.: m.m.v. dameskoor; zo 7.30 u.; 9 u.: Lat. Hoogmis, 11 udienst met samenzang; 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N.H K.: 10 u. dr. Steenbeek, Amers foort; 18 30 u. geen dienst. R.K.K. Huize Den Bosch: za. 19.15 u.; zo 10 u. Hoogmis; 11.30 uur. ACHTERVELD N.H.K 14.30 u eerw. heer Lieftmg, Voorthuizen. R K.K.: ma. t/m za. 8 u. (uitgezon derd wo,); wo. 19.30 u.: avondmis; do. 11 u.huwelijksmis; za. 19 u.: avondmis; zo. 8 en 10u.: Hoogmis, Nederlandse tekst; 18 u lof MEDISCHE DIENSTEN Weekend 22-23 juli 1972. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal a s weekend waarnemen: dr. Boer sema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-222. (Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door. zr. Van Kalkert, De Roo van Alderwereltlaan 11, Leusden- Zuid, tel. 03490-15818. 23 juli: ,,De Roskam" 19.00 uur; in schrijving Tour de Junior puzzel- rit. 24 t/m 29 juli: Tour de Juniorpro gramma. 30 juli: ,,Ons Gebouw" 20 00uur, dans avond van s.v. Achterveld met medewerking van Bridge". Dealer voor Amersfoort c.o. Evcrard Meystcrwcj; 54-Tcl. 03W-IS901 Gcldcncuraal 19-Tel. 03490-31170 )AG 20 JULI 1972 DEN - Dat het, wanneer je iden van groot ras hebt, hele- ien vuile boel behoeft te wor- g ik in Claudia's Cottage, de Ie Leusden, waar bloedhonden gefokt. Fokker Ir. D. N. Kla- io het grote loophok voor de ideD een vuilnisbak met uit- e zak plus stevige deksel op- 0 Twee schopjes liggen in de d, en direkt als één der honden het loophok hetzij op het ekte gazon een „dropping" ten left, schept de heer Klaren dit Bij hem dan ook in het ge- i onaangename lucht of de onwelriekende aankleefsels schoenzolen. Hij legt uit, dat lousklier van de hond is, die honden aparte en de voor ons onaangename geur aan de 5" geeft. En dan te weten, fan de anusklier in de kosme- iodustrie de heerlijkste par iaken! De hond bakent er in terrein mee af: een vreemde et, dat hij bij deze geur an- terrein betreedt en gevaar het nekvel te worden gegrepen, ik kwam niet voor deze nega- jde van de hondenhouderij Ik ii iets naders aan de weet te iver het ras der bloedhonden alleen al is intrigerend. Er 1 verklaringen voor deze be- le na maximaal tien dagen !e honden zelfs nog een bloed- trekken, 2e. bloedhond wil ei- eggen: volbloedhond, de stam ijn enkele exemplaren, die de en van het ras op zuivere wij- in doorgegeven. De bloedhon- in de hondenwereld een ras Zij zijn een oud ras, dat in leleeuwen reeds werd gefokt monniken te Saint Hubert in nen in opdracht van de ko- an Frankrijk, die ze voor de ibruikte. In 1066 werden ze LEUSDEN - Dat de honden van de heer Ir. D. N. Klaren goede speurders zijn, getuigt deze foto waarbij de honden met hun neuzen vlak over de grond het spoor volgen waarop ze zijn ingezet. meegenomen naar de slag bij Hastings, en werden toen vanaf het kontinent in Engeland geïntroduceerd. De heer Klaren is een prettig ver teller over zijn bloedhonden: ik hoef hem niet aan te moedigen Hij is van zijn honden bezeten - zoals alle eige naren wel moeten zijn - en je zou kunnen denken, dat hij het over mensen had, als je onverwacht het gesprek zou bijwonen. In 1968 verbleef hij een maand in Cambridge en zag daar inhet nabije Oakington de barsheen bloed honden van de kennel „Barilla" Uit het z g C-nest viel hem direkt de teef Claudia op, die toen drie maanden oud was Het kostte hem enige tijd van onder handeling en toen mocht hij haar komen halen Claudia heet officieel volgens haar afstammingspapieren „Barilla Claudia" Ze werd jeugdwinster 1969, winster 1970 en kampioene van Neder land. Ze huwde met ..Appeline Hector of Westsummerland" Ze wierp drie reuen en drie teven Op 28 mei 1970, de 63ste dag van haar dracht, begon ze gaten in de tuin te graven en in het gat waar de fokker zijn oude papieren tot as verbrandde, werd een pup gebo ren, die naar zijn geboorteplek „Dirty Dick" werd gedoopt. Uren na Dirty Dick werden geboren: Debora, Daphne, Diana Topsy, Dave en Douglas Apple- ton. De pups werden o.a. gevoed met maar liefst 340 liter volle koeienmelk. „Dat melk niet goed voor honden zou zijn is een fabeltje," zegt de fokker. Vóórdat de heer Klaren dit D-nest (in opvolging op het C-nest van de Ba- rilla-kennel noemde hij Claudia's eer ste worp spontaan het D-nest) was hij In de korte tijd, dat de Noorderinslag voor het verkeer is opengesteld, zijn er al verschillende ongelukken gebeurd en het ziet er niet naar uit, dat hier een eind aan zal komen. Hoewel de weg op zich een hele aanwinst is voor auto rijdend Leusden (misschien tot erger nis van de anti-auto-aanhangers), toch zitten er enkele haken en ogen aan; schoonheidsfoutjes, die echter funest kunnen zijn. In de eerste plaats de haakse bocht op het punt, waar de Hei- ligenbergerweg overgaat in de Noor derinslag. Het feit, dat de bocht wel erg vlak is gelegd, is wellicht te wijten aan het feit, dat binnen afzienbare tijd een doortrekking plaats zal vinden en het zal daarom begrijpelijkerwijs te kostbaar zijn om dit tijdelijk te ver helpen. Maar het kan wel anders met de snelheidsaanduiding op dat punt. Op korte afstand van de bocht, staat een bordje dat bovendien nog te dicht op de bocht is geplaatst, zodat de waarschu wing voor op dat punt snel rijdende automobilisten (er is daar geen snel heidsbeperking) te laat komt. Met sterk afremmen is er nog wel iets te verhel pen aan de op dat moment optredende gevaarlijke situatie, maar wel met het risico dat een achter de auto rijdende weggebruiker dat afremmen te laat op merkt. Eerste vereiste: de waarschu wing moet veel eerder worden ge plaatst. Een aftellende snelheids-be perking kan op dat punt overigens ook geen kwaad, hoewel de gemeente daarin in het algemeen niet erg veel heil ziet. Kortom: er moet iets gebeuren op dit punt, anders vallen er steeds weer brokken. Vooral mensen, die niet met de situatie bekend zijn, verkijken zich al vlug op de situatie. Een tweede punt: de kruising Noor- derinslag-Hamersveldseweg. Een iet wat verwarrend kruispunt, omdat een gedeelte van de weg voor doorgaand verkeer niet uit asfalt bestaat, maar uit klinkers. Komt men vanaf de kom van het dorp over de Hamersveldseweg en wil men bijvoorbeeld links af naar Rozendaal, dan is beslist niet duidelijk welk deel van de weg men moet nemen. Het resultaat kan dan ook 'n botsing met het tegemoetkomend verkeer zijn, ook al is de Noorderinslag een voorrangs- weg en moet de weg verkeersvrij zijn om de weg op te mogen rijden. We vra gen ons overigens wel af, waarom men hier niet direkt een ongelijkvloerse kruising heeft gemaakt. Het zou de ver keersveiligheid wel ten goede zijn ge komen en met de groei van Leusden en de daarmee samenhangende groei van het verkeer, zal het er toch eens van moe ten komen. Het nu doen is goedkoper dan over enkele jaren. Het is beslist niet zo, dat boven staande de mening van de redaktie al leen is. Wij zijn door verschillende weggebruikers opgebeld en benaderd over deze situatie. En terecht, dachten wij zo. L. V. De kleuren van het haar zijn zwart, rood en roestbruin Enig wit op de borst en de voeten is toegestaan (af komstig van de foxhounds). De ogen zijn hazelnootkleurig Op 1 augustus 1971 kwamen 41 men sen en 29 tot de brakkenrassen beho rende honden bijeen in huis en tuin van de heer Klaren. Het was een dartel- dag van jewelste, dat begrijpt u. Allen waren lid van de Brakkenklub, dat is de kynologenklub. die Duitse brakken, steenbrakken, bassets artésiens, Nor- mands, basset hounds, beagles, Schwei- zer Laufhunde en bloedhonden herbergt Unaniem werd daar besloten in de Brakkenklub een werkgroep voor bloed honden op te richten Hiermede wordt het belang voor het ras het best gediend Dave, Nederlands grootste bloed hond. Hoofdlengte 33 cm., schouder hoogte 73 cm., gewicht 56 kg. Zéér zacht karakter. De ware bloedhondenliefhebber weet, dat hij in de meestegevallen niet direkt een bloedhond kan kopen, wanneer hij dat wil Hij dient geduld te hebben Hij zal kontakt met een serieuze fokker op nemen en wachten tot het moment, dat deze tot het kreëren van een nest pups zal kunnen overgaan. De bloedhonden- fokkers hebben hierover steeds onder ling kontakt en wisselende adressen van toekomstige eigenaren uit. Hierdoor wordt voorkomen, dat een geweigerde aspirant-koper bij een ander terecht kan Hieruit volgt ook, dat een bloed hond niet uit een advertentie of bij een hondenwinkel gekocht kan worden. Het in eerste loopsheid (acht tot elf maanden) dekken van een teef is van zelfsprekend funest. Pas op de leeftijd van twee jaar mag dit gebeuren Naast Claudia en Diana Topsy bezit de heer Klaren Leonora, die bij één van zijn vele bezoeken aan Engeland hem op de schoot werd gezet. Leonora was -één en al rimpel en „so shy", dat hij niet de minste'moeite had om voor haar te bezwijken en haar mee te nemen naar Holland Tot besluit van mijn bezoek aan Claudia s Cottage lijnt de fokker de drie honden aan een speurtuig en demon streert in levende lijve hoe verrukke lijk het is met zo'n koppel pracht honden de wijde ruimte in te zwerven! A de Knijff-Mali al zeker van tenminste vier geselek- teerde toekomstige eigenaars Het plaatsen van bloedhonden is een zwaar wegend punt a. de eigenaar moet fysiek sterk zijn: de bloedhond is een krachtige hond met een enorm uithou dingsvermogen De bloedhond is een z.g. lopende hond, d.w.z.: hij loopt het wild dood Op de wandeling wordt elk reukspoor behandeld en de eige naar moet krachtig kunnen optreden om zijn hond van een eenmaal gevolgd spoor te doen afzien. Uiteraard ziet u de bloedhonden in Leusden altijd aangelijnd vanwege het gevaar van verkeersongevallen en het plotseling volgen van een wildspoor, waardoor het wild zou kunnen worden opgejaagd en eveneens verkeersonge vallen zou kunnen veroorzaken b de eigenaar moet buiten wonen: de hond moet meermalen per dag flinke wan delingen kunnen maken: hij moet wat je noemt afgedraafd kunnen worden, c. de eigenaar moet echt enthousiast zijn hij moet de hond een grote loopren met kennel kunnen verschaffen. Uit het D-nest hield de heer Klaren Diana Topsy aan, die hij een karakter apart noemt Reeds kort nadat haar zintuigelijke waarnemingen resulteer-' den in akties zocht zij de mens en werd er door afgeleid, zelfs van haar eigen voeding. Met Diana Topsy hoopt de fokker de speurpassie verder te kunnen ontwikkelen. Bloedhonden heb ben, zoals gezegd, enorme speurneu zen: hun reukvermogen is honderden malen scherper dan dat van de mens. Hoe langer en smaller de neus hoe beter het reukvermogen Het slijm vlies is enorm geplooid, en zou aan- eengelegd de breedte van een voetbal veld kunnen beslaan! In Amerika en Zweden worden de bloedhonden echt als speurhonden gebruikt, ook door de po litie. Maar let wel: het zijn geen poli tiehonden, want ze laten zich niet drillen en africhten. In Nederland heeft men ruim honderd bloedhonden, in Engeland ongeveer vijfhonderd. De heer Majoie in Oisterwijk bezit de enige Nederlandse bloehonden-jacht-meute, een schitterend opgeleide „pack" van acht honden met zwart dek. de z.g „black and tan' De heer Majoie draagt de titel van „Master of bloodhounds". De meute komt oorspronkelijk uit Leus den door overname van de naar Frank rijk geemigreerde Honorary Hunts man van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging, Mr. Jos Gilissen. Twee teven uit Leusdens origine lopen nog in de meute mee: het zijn Simpleton en Signal. Wat zijn nu de raskenmerken vaneen bloedhond? Hij is, zoals gezegd, sterk en heefteen zeer scherp reukvermogen. Hij zit ruim in de huid. De huid voelt dun aan, is buitengewoon los en hangt bij het hoofd en de hals in diepe plooien naar beneden Hij kwijlt veelvuldig alles aan hem zit los' De heer Klaren heeft dan ook altijd een papieren servetje bij zich om in huis direkt het kwijl te verwijderen De oren zijn dun, slap en buitengewoon lang. Ze ontspringen zéér laag en han gen in sierlijke plooien neer. De bloed hond heeft graag een leider en vecht dit in de vroege jeugd al uit. In tegen stelling tot zijn lugubere naam (een naam. die beter bij hem zou passen, is Sint Hubertushond) is hij vriendelijk en bijzonder aanhankelijk van karakter. Hij is enigszins verlegen en gevoelig van aard. Hij is niet twistziek met kennelgenoten noch met andere hon den Hij moet driemaal per dag met kleine porties worden gevoed, omdat hij als alle grote rassen snel last heeft van maagdraai. Een kwartier voor het eten en een kwartier na het eten moeten alle emoties worden vermeden. Een te volle maag kan sneller aanleiding tot draaiing geven. Door een te zware belasting van de maag draait deze, waardoor de toe- en uitgang worden afgekneld. Zo iets als koliek bij een paard. Binnen enkele uren kan de hond aan maagdraai ster ven.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5