VdA en D '66 stemmen tegen verkoop rond van winkelcentrum De Biezenkamp Omwonenden van De Biezenkamp gaan door met hun protesten •fivè 4 SI L Mandemaker: (PvdA) „COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING GEEFT TE WEINIG IMPULSEN EN FUNKTIONEERT NIET GOED" Meer dan honderd bezwaarschriften gaan naar G.S. EUSDER KRANT ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSPEN COMMENTAREN MENINGEN esc brokken Familiedrukwerk us eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG TGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL 4e jaargang no. 16 w ►H Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS i de redaktie) iEUSDEN/CENTRUM - Een voor van het college van b. en w. van sden om de ondergrond - bestemd de winkeluitbreidingen - van het [elcentrum De Biezenkamp te ver- aan de projektontwikkelings- itschappij Amro/Westland/Utrecht )en Haag, veroorzaakte donderdag- id in de raad een felle discussie, het gemeentebestuur van de e van D'66 en PvdA vergaande Drgvuldigheid ten aanzien van de jonenden" verweten werd en waar- l'66 bij monde van de heer Spaen- :k zelfs sprak van een „manipula- wat betreft de inspraak". De pu ke tribune was overvol - groten- s met belangstellende omwonen- van het winkelcentrum De Biezen- p. Overigens gingen KVP, VVD en I (de AR was afwezig) volledig mee het voorstel van b. en w., zodat hoofdelijke stemming het voorstel zeven voor en twee tegen werd ;enomen. De bijna 50 bezwaar- nften tegen het plan zijn naar G. S. rgezonden met het advies van b. en de bezwaarschriften ongegrond te daren. Bezwaarsch rif ten Zoals bekend hebben vorige maand ongeveer 50 omwonenden van De Bie zenkamp een bezwaarschrift ingediend tegen dit plan bi] de gemeente. Hun voornaamste bezwaar was de aantas ting van de wijk in haar geheel en een te zware belasting, mede door het toenemen van het autoverkeer, voor de gesprekken met bewoners rond winkelcentrum De Biezenkamp na op van de raadsvergadering, vorige donderdagavond, viel overdui- jk te beluisteren, dat men ernstig ihrokken is van de handelswijze van raad Niet alleen ten aanzien van plan De Biezenkamp, maar ook in algemeen had men ernstige kritiek de wijze, waarop de raadsleden lans het overgrote deel) van Leus- de belangen van de bevolking menen noeten behartigen. Het is overi- niet de eerste maal, dat burgers iver hun vertegenwoordigers pra len dat moet voor de raad toch wel lenken geven. Wij vragen ons af, loeverre de verschillende raads- tn kontakt hebben met hun achter- Voor zover wij het kunnen over- kan dit nooit zo n stevige band bewoners rond De Biezenkamp )ren tot verschillende partijen, die n vertegenwoordigd zijn in de raad deze partijen hebben we alleen de A en D'66 de belangen van die be ers horen verdedigen ,,Tot mijn 'ik heb ik gemerkt, dat ik op de teerde partij heb gestemd" ver- e ons een bewoner die de raads- jadering van donderdagavond mee- kte ,,Ik heb na de vertoning van lerdagavond vrijwel niet kunnen n" zei een ander ..Zijn dat vertegenwoordigers?" vroeg een le zich af el lijkt ons toe, dat de heren raads- en zich ernstig dienen te beraden hun taak in de gemeenteraad, als achterban zo over hen begint te en We zullen ons verder van ieder mentaar onthouden wat de raads- [aderirig betreft De opmerkingen de aanwezigen op de publieke tri- spreken voor zichzelf el willen wij nog eens terugkomen Ie inspraak Burgemeester Van der werd een beetje boos. toen de Mandemaker er weer eens *ees, dat b en w blijkbaar bang voor bezwaarschriften, vandaar hakeling van de artikel 19-proce- ..Daar is geen sprake van" was commentaar Wij betwijfelen dat: rtikel 19 van de wet op de ruiinte- ordening wordt met geen enkel I gesproken over het niet mogen n van een openbare hearing nzien van het desbetreffende plan rom organiseert het college zo n raak-avond dan niet tijdig? Want wijk, met name voor de straten, die vlak aan het winkelcentrum grenzen Nadat deze bezwaarschriften waren in gediend, belegde het gemeentebestuur in allerijl een hoorzitting met de be zwaarden Minder dan de helft (onge veer 20) belangstellenden kwamen op dagen. Het andere deel was in het al gemeen van mening, dat praten nu niet zoveel zin meer zou hebben, omdat toch wel vaststond, dat aan het plan op korte termijn niet veel meer veran derd kon worden. Zij vonden het beter om de strijd juridisch uit te vechten. Tijdens de hoorzitting werd door de aanwezigen aangedrongen op afsluiting van de Acacialaan en een deel van de Lijsterbeslaan, zodat daar een sport- hofje zou ontstaan, niet bestemd voor doorgaand verkeer. Ook werd ver zocht de daar aanwezige groenstrook door te trekken Door deze maatregel wilden de bewoners voorkomen, dat men wil ons toch niet vertellen, dat de voorlichtingsavond eerste fase daar voor door moest gaan? Er is een heel verschil tussen voorlichting en in spraak. Dat bleek overduidelijk uit het antwoord op de vraag van de heer Wis man tijdens deze voorlichtingsavond, of er nog iets gewijzigd kon worden aan het plan De Biezenkamp Antwoord van wethouder Bijleveld: Nee, dat is niet mogelijk" Ook al ontkent de wet houder nu dat hij het zo heeft gezegd En dat, terwijl het hele plan op dat moment nog niet eens in de raad was geweest! Uit zo'n antwoord zou men kunnen afleiden, dat zelfs de raad niets meer te zeggen heeft gehad over het plan De Biezenkamp Alles stond immers vast? Overigens maakte de heer Bijleveld zich ook donderdagavond weer schuldig aan het verdraaien van de zaken Hij stelde het zo voor, alsof na de hoorzit ting met de bewoners alle problemen waren opgelost In ieder geval zouden tien van de twintig aanwezigen hebben gezegd hun bezwaarschrift te zullen intrekken als hun voorstellen zouden worden geaccepteerd. Dat hebben zij inderdaad gezegd Maar nu blijkt, dat de wethouder met geen woord in de raad heeft gesproken over het voor stel de Acacialaan en een gedeelte van de Lijsterbeslaan voor doorgaand verkeer af te sluiten, hebben deze bewoners in ieder geval geen enkele behoefte meer om hun bezwaren in te trekken Met andere woorden, zij hebben geen enkel vertrouwen meer in b en w. Elders in dit nummer publiceren wij de brief, die deze bewoners en ook andere indieners van het bezwaar schrift, zullen zenden naar Gedepu teerde staten van Utrecht De bewo ners hopen nu bij GS méér te berei ken, nu hen is gebleken, dat zij bij het merendeel der raad vergeefs heb ben aangeklopt Tenslotte nog één opmerking En kele raadsleden klaagden er over, dat zij geen afschrift hebben ontvangen van de bezwaarschriften Zij achten het een goede gewoonte, dat bezwaarden aan ieder raadslid een afschrift stu ren Het zou hen ook duidelijk moe ten zijn. dat dat de taak is van het college van b en w en niet van de in dieners van het bezwaarschrift Zij moeten hun bezwaren richten aan het gemeentebestuur, dat is duidelijk naar voren gebracht Het is de taak van het gemeentebestuur om te zorgen, dat de raadsleden op de hoogte worden gebracht van wat er in hun gemeente leeft We achten dat een ernstige te kortkoming van het gemeentebestuur en de raad had daar zeker het nodige over moeten zeggen, inplaats van ver wijten te maken aan de bewoners Resumerend moeten we vaststel len, dat de gang van zaken rond het uitbreidingsplan De Biezenkamp be paald verwarrend, teleurstellend en in de geest van de wet ..ondemokra- tisch' is geweest, hoewel we begrip hebben voor het gemeentebestuur, dat zo snel mogelijk wil voorzien in een dringende behoefte aan uitbreiding van het huidige winkelbestand Het is echter frustrerend te bemerken, dat er op deze wijze toch met de rechten van de burgers wordt gesold, ondanks de verzekering van het gemeentebestuur, dat alle zorgvuldigheid is betracht. L.V volgen procedure normaal gesproken niet via artikel 19 van de wet op de R O. mag gaan, heb ik ten aanzien van de eerste fase toen een soort ge neraal pardon uitgesproken Maar het is dan echter wel een duidelijke zaak, dat daarbij alle spelregels moeten worden toegepast, niet alleen naar de letter van de wet, maar ook naar de geest Ik heb vernomen uit de krant, dat er tientallen bezwaarschriften zijn ingediend. Ik heb daar verder mets van gezien De bezwaarschriften zouden zijn behandeld door de commissie Ruimtelijke Ordening. Wat we dus van het plan op de hearing gezien hebben, daar praten we niet over. als ik het goed heb begrepen Ik wilde graag weten wat nu de veranderingen zijn. wat er gebeurd is of gebeurt met de bezwaar schriften. wat uw advies hierover aan GS is geweest Manipulatie met de inspraak Dit is een belangrijk voorstel. Als we dit goedkeuren, geven we alle troe ven uit handen.De kwestie vdn de be zwaarschriften wordt naar mijn ge voel wat al te gemakkelijk behandeld, Al met al vind ik het een manipula tie met de inspraak. Wat dat betreft hebben we de grenzen wel bereikt". De heer Mandemaker (PvdA): Commis sie Ruimtelijke Ordening fungeert niet goed. Meer deskundigen-niet raadsleden uit de gemeente dienen er in betrokken te worden. voldoende zijn toegepast. Ook niet wat de publiciteit betreft. U verwijst naar de openbare commissievergadering. Die was geen groot succes en het zwaartepunt lag toen beslist niet op De Biezenkamp. Dan hebben we de voorlichtingsavond eerste fase gehad. Daar behoorde De Biezenkamp bij, maar het is niet erg elegant om te zeg gen, dat toen voldoende publikatie is geweest en dat de mensen toen hun be zwaren naar voren hebben kunnen bren gen. Het zwaartepunt lag ook ditmaal niet op De Biezenkamp Als dat wel het geval zou zijn geweest, zou men onge twijfeld eerder hebben gereageerd Volslagen verrassing Een ander punt is de bekendma king, dat de Platanenlaan en de Popu- lierenlaan (gedeelten althans) aan het openbaar verkeer zullen worden ont trokken Bij mijn weten is dit niet inde raad geweest en dan ook een volslagen verrassing voor mij Overigens ben ik van mening, dat de verschillende offi ciële publikaties over De Biezenkamp in sterke mate hebben bijgedragen tot een grote verwarring onder de bewo ners Ik ben dan ook van mening, dat de spelregels niet geheel door b. en w zijn gerespekteerd De heer Mandema ker vroeg zich ook af, waarom - zoals in het struktuurplan staat aangegeven - de uitbreiding niet aan de overzijde van het bestaande winkelcentrum is gepland Lees verder op pagina 3 De heer Mandemaker (PvdA) nam de handschoen van de heer Spaendonck over Ook hij was nadrukkelijk van me ning, dat de spelregels niet juist of niet fi.wmakk :i 03496-1495 lei PLANDE BIEZENKAMP IN DISKUSSIE - Bezwaarden schrijven brief aan ».,S. zie pagina 1 en 3 Brief aan b en iv. over gevaar Noorderinslag Nationaal ponyconcours L itslag van onze foto-puzzel door het Leusder landschap - zie pagina 3 Wethouder Bijleveld (VVD): ,,We heb ben alle spelregels gevolgd, zowel naar de letter als naar de geest van de wet". hun straten zouden worden gebruikt voor doorgaand verkeer De parkeer plaats op de Lijsterbeslaan achter de geprojekteerde supermarkt wilde men kleiner zien met bovendien nog een be hoorlijk stuk groen, waarachter de auto's dan zouden schuilgaan De par keerplaats geprojekteerd op de huidige Asschatterweg tegen het winkelcen trum aan, kon volgens de bewoners best worden vergroot, omdat daar toch geen bewoners op uitkeken Wethouder Bijleveld vond dat nog niet zo'n gek idee. Letterlijk zei hij op die vergade ring: ,,Als we de Acacialaan met hei deel van de Lijsterbeslaan op die wij ze afsluiten, dan ontstaat een hofjes- Idee en dat sluit weer prachtig aan bij de rest van de nieuwbouw, waar ook van hofjes sprake is" Ongeveer de helft van de aanwezige bewoners heb ben toen gesteld: ..Als ons voorstel dan zijn we bereid onze bezwaren in te trekken" Dit was het uitgangspunt en de stand van zaken op het moment, dat de raad zich donderdagavond boog over het voorstel tot verkoop van de grond aan de projektontwikkelings-maatschappij Amro/Westland/Utrecht Meest controversiële deelplan De heer Spaendonck (D'66) opende de discussie. Hij noemde het betreffen de voorstel de moeilijkste van de ge hele avond. ..Hier zal uitvoerig over moeten worden gepraat Het is het meest controversiële deelplan van de eerste fase. Dit plan is nu in een ver snelling van allerlei gebeurtenissen gekomen. Een diepgaande bestudering waard In de afgelopen periode zijn steeds meer problemen naar voren ge komen Er kwam een alternatief plan van de middenstanders zelf, waar iets mee is gedaan, ook al is me niet helemaal duidelijk wat Toen is het voorbereidingsbesluit genomen. Hoe wel ik steeds van mening ben, dat de te Alle spelregels nagekomen Wethouder Bijleveld (VVD): ,,U zegt dat alle spelregels moeten worden na gekomen. Dat is dan ook beslist gebeurd Het plan is uitgebreid (meerdere malen) in de publiciteit geweest Iedereen kon in een vroeg stadium weten, welke kant het op zou gaan met De Biezen kamp. Het is nu eenmaal onmogelijk om iedere belangstellende aan te schrijven, zoals de bezwaarden hebben gesteld Een uitbreiding van een win kelcentrum is een zaak, die alle bewo ners van Leusden aangaat Dat zou dan betekenen, dat we iedereen hadden moe ten aanschrijven Daarom is een offi ciële publikatie de enige manier om iedereen te bereiken Nogmaals; op het naleven van de spelregels kan niets worden opgemerkt Er zijn een aantal bezwaarschriften ingediend, ongeveer 48. Hoewel ik me afvraag, of de ge bruikte argumentering juist was, heb ben we een hoorzitting gehouden De aanwezigen stelden toen een aantal wijzigingen voor, waaraan we hebben kunnen voldoen. In het kort kan ik ten aanzien van de wijzigingen sinds de presentatie van het plan't volgende me dedelen. ,.De Populierenlaan zal haar openbaar karakter verliezen en voet gangersdomein worden Het aantal par keerplaatsen aan de oostzijde van het plan zal worden vergroot. In dit stadium is op een nuttige wijze gepraat met de betrokkenen (middenstanders-red Hierna ging het plan in procedure en werden officiële publikaties inde kran ten geplaatst Hierop kwamen ongeveer 48 bezwaarschriften. Tijdens een door ons georganiseerde hoorzitting kwamen twintig bezwaarden. Er is toen een uit voerig gesprek geweest Besloten werd nog een aantal wijzigingen door te voe ren Zo zal de verbinding tussen de parkeerplaats achter de supermarkt met de wijk daarachter (Lijsterbes- laan - red.) worden afgesloten. De be woners verwachten een extra ver keersdrukte en een extra verzwaring van hun wijk. Hoewel ons dat niet aan de orde leek, zal deze maatregel toch wel enige verlichting geven Boven dien zullen daar minder parkeerplaat sen worden geprojekteerd Het plan is nu naar GS gezonden met alle bezwaar schriften, verslagen van gesprekken, hoorzittingen en commissies, tekenin gen etc. Ten aanzien van de bezwaar schriften kan ik nog meedelen, dat de helft van de aanwezigen het eens was met de voorgestelde wijzigingen en zij hebben verklaard indien deze .wijzigin gen zullen worden doorgevoerd, zij hun bezwaren zullen intrekken" (Luid gekuch van de publieke tribune). Acacialaan (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De omwo nenden van de Biezenkamp zijn he vig teleurgesteld in hun vertegenwoor digers in de gemeenteraad van Leus den. Deze konklusie kunnen we trek ken na het beluisteren van de verschil lende reakties van de bewoners na de raadsvergadering van vorige week donderdag. Op het moment dat wij dit schrijven is niemand meer be reid om het ingediende bezwaarschrift in te trekken. Integendeel. Er gaat nu een fikse brief naar de Gedepu teerde Staten van Utrecht om het eer der ingediend bezwaar nogmaals te onderstrepen en verder toe te lich ten Bovendien nodigen zij G.S. in deze brief uit om gehoord te mogen worden Kwamen de bezwaarschrif ten aanvankelijk alleen uit de Lijs terbeslaan, Acacialaan, Populierenlaan en Eikenlaan, nu hebben ook bewoners van de Zwarteweg en enkele midden standers uit het winkelcentrum zelf het bezwaarschrift aan G.S. onderte kend ,,lk ben tot mijn schrik tot de ontdekking gekomen, dat ik op de ver keerde partij heb gestemd", vertelde ons een bewoner van de Lijsterbes- laan, ,,ik weet niet hoe men het zich voorstelt in Leusden dat een gemeen teraad dient te funktioneren, maar beslist niet zoals het momenteel ge beurt!" En een ander: ,,Het colle ge is niet eerlijk. Zij heeft donder dagavond notabene het zwaartepunt van de nieuwe voorstellen, afsluiting van de Acacialaan voor doorgaand ver keer, geheel verzwegen, terwijl wet houder Bijleveld op de hoorzitting had verklaard het een goed idee te vinden, dat wel gerealiseerd zou kun nen worden. We kunnen niet aanne men, dat de wethouder het ,,per on geluk" vergeten heeft, zodat het op zet moet zijn geweest. Het weinige vertrouwen in gemeentebestuur en raad is daardoor nu wel geheel verdwe nen Een mevrouw uit de Acacia laan: ,,Na die vergadering heb ik er niet van kunnen slapen. Zijn dat nu werkelijk onze vertegenwoordigers?" Lees verder pag 3 tonnementsprijs: 3,25 per kwartaal, 13, jaar. Losse nummers: 3 cent. dvertentietarieven: onder kontrakt 15 cent or mm. „Leusderheitjes" er regel 0.66 (bij oruitbetaling)Kontrakt-

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1