Raadsleden Mandemaker n Van Spaendonck heb ben geen vertrouwen meer in de b.v. Eurowoningen OPENBARE SCHOOL VAN ACHTERVELD IN OPBOUW Rekonstruktie 2e deel van Asschatterweg aanbesteed REKONSTRUKTIE VAN HET KRUISPUNT DEHERTEKOP Extra beveiliging en knipperlichten voor het kruispunt Noorder inslag/ Bavoortseweg Deel WANDELPUZZELTOCHTEN EN ANDERE ACTIVITEITEN VAN JEUGDBEWEGING Bavoortseweg wordt afgesloten KPJ naar balsportdag in Kaalte Een raadslid op vakantie kan veel verhalen.... Verontruste Leusdenaar schrijft brief aan b. en w. over Noorderinslag x< ■ooi 5NDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 LEIISDEH KRANT lYande redaktie) EUSDEN/CENTRUM - De raadsle- io Mandemaker (PvdA) en van Spaen- joock (D'66), hebben vorige week don- Ierdagavond nogmaals hun wantrouwen in opzichte van deontwikkelingsmaat- ichappij Eurowoningen onderstreept. Ie ervaringen van de raad met Euro- joningen, aldus de beide raadsleden, lijn van dusdanige aard, dat vertrouwen jlet langer gerechtvaardigd is. Zij itemden dan ook tegen het voorstel van i en w tot verkoop van 180 kavels auwgrond in het plan Alandsbeek I nn Eurowoningen. De heer Mandemaker opende de dis cussie door te stellen, dat het woord ■urowoningen bij hem bepaalde gevoe- eos opriep, die hoewel niet direkt on gunstig, toch niet onverdeeld gunstig raren. Hij gaf toe, dat Eurowoningen [overigens dankzij hun nonchalante ma- tier van werken) de gemeente Leus- jen heeft verrijkh met zo'n vierhon derd experimentele woningen („elf- fcoderd zou echt wel iets teveel van Ut goede' zijn geweest), maar ander- njds gaven de opgedane zakelijke er varingen met Eurowoningen geen en kele reden meer tot volledig vertrou- aldus de socialist. ,,De basis nor deze transaktie- het vertrouwen - istaat bij mij niet meer. Eurowoningen teeft zich- slecht gehouden aan haar verplichtingen, zij heeft inmiddels veemaal een nieuwe direkteur gekre un en de NV is omgezet in een be sloten vennootschap Al met al vol doende factoren, waardoor ik van me ting ben, dat we met deze ontwikke lingsmaatschappij geen zaken meer moeten doen van deze orde van grote. Gezien ook deze ervaringen vind ik Ut bijzonder pijnlijk in het koopkon- trakt de boete-clausule te moeten mis sen Burgemeester van der Post (boos)- „Ik verbaas me over het gemak en 'ti nonchalante wijze waarop de heer Mindemaker een bonafide onderne- sing meent te moeten afkraken en in een kwaad daglicht stelt zonder dat bij bewijzen heeft en zonder dat de uogevallen onderneming zich kan ver dedigen. Ik moet hier ernstig protest tegen aantekenen. Als .Jte. deze kant cpgaan. dan moetenwe^eï^fernsiig aan twijfelen of we nog wel in een recht staat leven." (gelach op de tribune van bewoners rond De Biezenkamp.. „De gemeente heeft duidelijk meer ïerlrouwen in deze onderneming. Ons is nooit gebleken, dat Eurowoningen nooit op tijd aan haar verplichtingen beeft voldaan. Onze informaties geven voldoende vertrouwen en voldoende ga ranties We hoeven ons daar echt geen wrgen over te maken." De heer Mandemaker. ..Ik moet u «r op wijzen, dat ik in september vorig par op precies dezelfde wijze mijn Uzwaren tegen Eurowoningen NV heb geuit Uw reaktie was toen wel iets anders dan vanavond het geval is Ik verbaas me daar bijzonder over. Het is overigens een onmogelijke zaak om Eurowoningen vanavond in de raad aan wezig te laten zijn om zich te verdedi- gen We praten hier over een zakelijke transaktie en het is volkomen logisch dig wij ons daarbij beraden over de ervaringen met deze partner bij vo rige transakties. Er bestaat bij mij Burgerlijke Stand Leusden geboren 24 juli Arjen Ge- irdus Joseph, zoon van T.J. van de "fit en H C. van der Linden, Das- 'ret 24; 29 juli: Adrianus Albertus 'ermanus, zoon van A.W Smit en H. van Bekkum, de Verjaegde Ruyter- ,f? 23; 30 juli- Marco Johannes Her- fcnus, zoon van S A. Schimmel, en H-M van Zanten, van Hardenbroek ittAmmerstollaan 53. Ondertrouwd: 21 juli: Versteeg, Ni- °taas, oud 19 jaar, wonende te Wil- Herenweg 114 en de Jong, Catha- toa Maria, oud 20 jaar, wonende te josden, Pater Stormstraat 16. juli: Wagenaar, Thijs, oud 25 jaar, tmende te Leusden, Prunuslaan 24 en ng, Marianne Christina Johanna, 26 jaar, wonende te Leusden, tienlaan 30; 24 juli: Kopuit, Bernard, f 21 jaar, wonende te Amersfoort, ^emendalsestr. 19 en van Laar, Cla- Johanna Frederica, oud 21 jaar, joende te Leusden, Doornseweg 12a, 5 juli de Leeuw, Reinier, oud 25 tir, wonende te Leusden, Schutter- Wlaan 27 en van Meesche, Chris- oud 25 jaar, wonende te Harder- Lijsterbeslaan 5; 26 juli: Jansen. *rten Gerardus Louis Hubert, oud jaar, wonende te Barneveld. Pri- 'Jlastraat 28 en van Appel, Johanna Jnana Catrina, oud 22 jaar, wonende 'Leusden, Doornseweg 21; 27 juli: j0 den Berg, Johannes Adrianus, oud Jjaar, wonende te Leusden, Hamers- JJseweg 54 en Steenbeek, Aleida ^nua, oud 21 jaar, wonende te Leus- J. Emelaarseweg 8a 31 juli: Lam- *rs. Wilhelmus Antonius, oud 24 ^.wonende te Leusden, Appelweg 1, 'Jjofland, Theodora, oud 21 jaar.wo- Jde te Leusden, Pater Stormstraat Now* H. Wolf en E. A. P. J. Ver- Jen- F. H. de Smalen en M. Jansen; wemeijer en H. A. Houtveen. gleden; van den Tweel, Pelegri- Johannes) 0Ud gs jaar. Rozendaal, "je, oud 77 jaar. overigens geen enkele twijfel aan de integriteit van de mensen van Euro woningen, maar wel tegen de onderne ming als zodanig. En dat is iets heel anders. Nogmaals, ik verbaas me over uw reaktie." Burgemeester Van der Post; ,,U hebt geen enkel bewijs voor uw wan trouwen. Eurowoningen is een seri euze partner. Het is beslist geen goe de zaak om een serieuze partner zo te belasten De heer Van Spaendonck (D'66): ,,Nu we het er toch over hebben: ik ben ook niet zo erg gelukkig met Eurowo ningen. Het wel of niet bonafide zijn van deze onderneming doet hier niet ter zake. Wat wel telt zijn onze erva ringen met deze onderneming en die zijn niet onverdeeld gunstig. Als een ontwikkelingsmaatschappij door onvol doende marktonderzoek (een heel be langrijk onderdeel) een plan van 1100 woningen halverwege moet afbreken, dan noem ik dat een falen van dat bedrijf. Een ontwikkelingsmaatschap pij moet zich van tevoren wel ter dege realiseren hoe de stand van zaken is alvorens zij beginnen aan zo'n groot en riskant plan. De slechte verkoop heeft Eurowoningen toen parten ge speeld. Naar aanleiding van die af faire heb ik toen tegen de 78 kavels voor Eurowoningen gestemd, temeer omdat ik de financiële kant van de zaak niet kan overzien. Ten tweede voel ik er helemaal niets voor om een verkoop te plegen voor een plan, dat niet in een informele raad is bespro ken. Ik acht dit geen juiste procedure. Uitvoerige bespreking ook in de raad, acht ik noodzakelijk. Evenals de heer Mandemaker maak ik bezwaar tegen het feit, dat geen duidelijke afspraken met Eurowoningen zijn gemaakt over het eventueel niet nakomen van de verplichtingen. Ik ben benieuwd van u te vernemen wat u geïnspireerd heeft dat wel in de eerste twee kontrakten met Eurowoningen op tenemen en niet in dit kontrakt." Burgemeester Van der Post ,,U moet niet vergeten, dat de omvang van het plan Alandsbeek I lang niet zo groot is, als het geval was bij het oorspronkelijke plan Rozendaal De risiko's aan dit plan verbonden zijn dan ook niet zo groot als toen De veranderende situatie op de woning bouwmarkt heeft Eurowoningen toen- dertijd duidelijk parten gespeeld Het was een misgreep. Een jaar later lag de situatie al duidelijk anders en ge zien de grote verkoopsnelheid van dit moment is er geen enkele reden om aan te nemen, dat Eurowoningen niet op tijd klaar zal zijn Eurowoningen verdient nog altijd een pluim voor de moed. dit experiment aan te hebben LEUSDEN - De jaarlijkse Wandel- puzzeltochten, georganiseerd door de Jeugdbeweging zullen nu worden gehou den op vrijdag 18 augustus: voor de jongeren vanaf 15 jaar en voor gehuw den. Start tussen 18 00 en 19 00 uur vanaf ,,De Til" Prijzen zowel voor jongeren als voor gehuwden Inleggeld f 1,50. Zaterdag 19 augustus voor de jongeren (jeugd) vanaf ongv. 9 t/m 14 jaar Start tussen 13 30 en 14 30 uur eveneens vanaf ,,De Til Inleggeld f 0,75 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week schreven wij uitvoerig over de gevaren rond het kruispunt Noorderinslag/Ba- voortseweg. Wij drongen hierbij aan op betere beveiliging en duidelijker waar schuwingen. In de raadsvergadering van donderdagavond deelde burgemees ter Van der Post mee, dat gezien de recente ongelukken, het gemeentebe stuur in overleg met GS is overgegaan tot het instellen van de volgende maat regelen: 1. borden over wijziging van de voorrang. 2. Op korte termijn zal (eveneens in overleg met GS) worden overgegaan tot het aanbrengen van tij delijke knipperlichten om de wegge bruikers extra attent te maken op de gewijzigde situatie. Ten derde heeft de gemeente Leusden het provinciaal bestuur verzocht het deel Bavoortse weg vanaf Noorderinslag richting Leus den/C. aan het doorgaand verkeer te onttrekken, zodat op desbetreffend kruispunt een T-kruising zal ontstaan. De aangekondigde plaatsing van extra waarschuwingsborden is inmiddels ge schied, zij het voorlopig nog zonder re sultaat, want zondagmiddag werd op de Noorderinslag een kleuter aangereden, die de weg overstak. Het jongetje R. S. werd geraakt door het spatbord van de wagen, bestuurd door B. uit Leusden. Het kind moest met hoofd wonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dit keer zal getracht worden de routeaanduidingen, eventueel de vra gen, gedeeltelijk te doen bestaan uit foto's. DANSLESSEN 1972/1973. Evenals vorige jaren stelt de Jeugd beweging de mogelijkheid open voor het volgen van Danslessen in het ko mende winterseizoen, zowel voor jon geren vanaf 15 jaar als voor Gehuw den Gestart zal worden rond half september. De lesavonden zullen nog worden vastgesteld in overleg met de deelne mers en dansleraar Aanmelding bij het bestuur Jeugdbeweging AFSLUITING VAKANTIE HOBBY CLUB. Ter afsluiting van de zeer^geslaagde vakantieweken van de Hobby-club in Odiliapeel zal op dinsdag 22 augustus in ,,'t Ros Beyaart" een slotavond worden gehouden met verslagen, 170 dia's enz. LEUSDEN-CENTRUM - In het Over ijsselse Raalte wordt zondag 13 augus tus a s. de grote Gewestelijke Bal- sportdag van deK P.J. gehouden. Door dat afdeling Leusden met zowel het dames- als heren-team kampioen is geworden met volleybal van de Kring Amersfoort is men gerechtigd deze bei de ploegen ook naar Raalte af te vaardi gen De Sportkommissie stelt alles in het werk om met zo sterk mogelijke ploegen zondag naar Overijssel te ver trekken en het lijkt erop dat dit bij de heren wel zal lukken, maar de samen stelling van de dames-ploeg levert nogal wat moeilijkheden op Voor ver dere informaties omtrent deze Gewes telijke Balsportdag kan men zich wen den tot Herman van Roomen, Lijster- beslaan 20, Leusden-Centrum, telefoon 03496-2299 (Van de redaktie) ACHTERVELD - De openbare school van Achterveld start 15 augustus a s Momenteel is men druk bezig met de opbouw van een tweelokalige noodschool aan de Kerkdijk. De school staat onder •leiding van de heer A. H J. Hulshof, geassisteerd door mej M. ter Horst Zoals bekend zal het onderwijssysteem op deze school voornamelijk individueel gericht zijn. Op de foto- de school in aanbouw aan de Kerkdijk (Foto Leusder Krant). gepakt. Het plan is meerdere malen in de commissie ruimtelijke ordening besproken, terwijl deze commissie het desbetreffende type woningen ook el ders heeft gezien. Wethouder Bijleveld merkte nog op, dat Eurowoningen ten aanzien van deze woningen wel degelijk een diepgaand marktonderzoek heeft gepleegd. Ten aanzien van de extra garanties, die nu in het verkoopkontrakt ontbreken, had de wethouder als argument, dat het toendertijd experimentele bouw be trof en nu sprake is van conventionele bouw Beide plannen zijn onvergelijk baar Noch de heer Van Spaendonck, noch de heer Mandemaker lieten zich door de woorden van wethouder Bijleveld en burgemeester van der Post over tuigen. Zij stemden tegen dit voorstel. Alle andere partijen gingen akkoord (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Terwijl men momenteel de laatste hand legt aan de rekonstruktie van het gedeelte Asschat terweg vanaf de Torenakkerweg tot aan de Hamersveldseweg, werd donderdag avond in de raad de rekonstruktie vanaf de Torenakkerweg tot aan het Vallei kanaal onderhands aanbesteed aan de firma G. J. van Schoonhoven te Veenen- INGEZONDEN: De vakantie is dit jaar doorgebracht in Zwitserland. Op de leestafel van ons vakantieverblijf verschenen dagelijks naast de landelijke bladen ook verschil lende regionale bladen, aangezien vele inheemse gasten hun .eigen" lijfblad ook in de vakantie niet konden missen. Ook voor ons voorziet de pers ineen elementaire levensbehoefte endus heb ben we heel wat nieuws en commentaar verwerkt Graag willen we er iéts van zeggen en wel in verband met de eigen plaatselijke omstandigheden. Het blijkt, dat ook de Zwitsers bet systeem van bouwvergunningen kennen. De plaatselijke/regionale krant bevat derhalve een rubriek „Bouwaanvraag" Daarin komen verschillende gemeente lijke publicaties voor die allemaal ge lijk van opzet zijn: ..Project:,,-"Op- drachtgever: -.Architect:- .Inzage tot Bezwaarschriften kunnen in deze periode worden ingediend bij de gemeenteraad" Meer niet Helemaal geen dure ambtelijke taal En volstrekt objectief. Zelfs zo objectief, dat kenne lijk de krant de stukken ter inzage krijgt, want van projecten van enige betekenis wordt uitgebreid verslag ge daan De gang naar het gemeentehuis kan dus aan belangstellen worden be spaard Grote projecten kunnen algemeen worden toegejuicht. Maar ook bestre den. Welnu, daarvoor hebben de ge meentenaren een oplossing. Zij kunnen aandringen op een ..Abstimmung" - een plaatselijk referendum. Wordt deze „Abstimmung" gehouden, dan gaat het resultaat hiervan als een advies van de „Bürgergemeinde" (d.i. gemeente der burgers) naar de gemeenteraad. Deze is niet aan het advies gebonden. Want ook in dit bergland is de raad het hoofd der gemeente. In ,,ons" dorp wordt bovenlangseen belangrijke verkeersweg aangelegd Deze maakt de verwijdering nodig van de opstallen van een bescheiden vee- teeltbedrij fOver de schadeloosstelling en het maken van een verbinding tussen de twee opgesplitste delen van het be drijf is nog geen overeenstemming be reikt. Dus houden de werkzaamheden op aan de terreinen van de veehouder. De betrokken agrariër behartigt welis waar zelf zijn belangen, maar kan hier bij rekenen op begeleiding van de zijde der gemeente De tijdelijke dorpsgeno ten vonden het vanzelfsprekend, dat de gemeente opkomt voor de belangen van particulieren indien dezen het lijdend voorwerp dreigen te worden van maat regelen in het algemeen belang. De filo sofie is kennelijk, dat men samen de ge meente vormt en dus samen verant woordelijkheid draagt, niet alleen voor de algemene belangen, maar ook voor die van de „gemeenteleden" Maar ja, ,,ons" dorp telt dan ook niet meer dan 2.300 inwoners Als Leusdenaren hebben wij ons aan dit alles gespiegeld Ginds zijn open heid en openbaarheid doodgewoon. De consequentie is grote betrokkenheid van de burgers met het gemeentelijk belang De uitgebreide rubriek „Inge zonden stukken" in de krant toont het al aan En hier in Leusden? Is hier open heid tegenover de inwoners, die de ka pitaalverstrekkers van de gemeente zijn? Voelt U zich betrokken bij de ge meentelijke problematiek? Het is aan U om de vraagstelling eventueel uit te breiden en er een ant woord op te vinden Wat ons betreft kan worden terugge zien op een prettige en leerzame vakan tie. J J. Mandemaker, Populierenlaan 6 daal, de maatschappij, die ook het eer ste deel van de rekonstruktie uitvoert. Evenals het eerste deel, zal ook het tweede deel direkt in asfalt worden uit gevoerd. In de raadsvergadering van donder dagavond vond de heer Van Tiel(VVD), dat men met deze rekonstruktie in de goede richting was. „Het is één van de slechtste wegen in de gemeente", aldus de liberaal. „Ik ben echter toch wel bang, dat de geasfalteerde Asschatter weg straks hetzelfde karakter gaat krij - gen als de Noorderinslag nu Het is wel zaak om de noodzakelijke verkeers maatregelen te nemen na de rekon struktie Burgemeester Van der Post vond het niet helemaal vergelijkbaar, omdat het belangrijkste verkeer via de Noorder inslag en Middenweg zou gaan, maar het probleem is wel aanhangig gemaakt bij de verkeerscommissie „Ik mag aanne men, dat we tijdig advies krijgen", al dus de voorzitter. Bezwaren van de heer Van Woudenberg (CHU) ten aanzien van het bouwverkeer langs de Asschatter weg, deelde de heer Van der Post niet. „Het belangrijkste werk aan het plan De Wetering is reeds gebeurd, terwijl het andere bouwverkeer voor Alands beek via de Noorderinslag en Midden weg plaats kan vinden." De heer Mandemaker (PvdA) vroeg nog aandacht voor het Hervormd Cen trum, dat door de rekonstruktie vol ledig gei'soleerd lag „Het is kortgele den gebeurd, dat de bruid naar de auto gedragen moest worden en ik dacht, dat dat het privilege was van de brui degom in intiemere omgeving aldus de socialist, die pleitte voor een goede doorgang naar het Hervormd Centrum zolang de werkzaamheden duren. Bur gemeester Van der Post: „Een tijdelijk isolement is niet te voorkomen. We doen ons best om de periode van af sluiting zo kort mogelijk te houden. Op de foto: Werkzaamheden ten be hoeve van de rekonstruktie van de Asschatterweg (Foto Leusder Krant). (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De heer H. G. Dix, Dashorst 4 te Leusden/Cen trum schreef deze week een brief naar het college van burgemeester en wethouders van Leusden over de nog steeds gevaarlijke situatie van de Noorderinslag in haar totaliteit als weg. Wij kunnen ons geheel bij deze brief en het daarin gestelde aanslui ten en hopen, dat ook het gemeente bestuur de redelijkheid van het ge vraagde inziet en er naar zal hande len. Voor onze lezers publiceren wij hierbij de brief: Aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leusden Geacht college, Naar aanleiding van het ongeluk op de Noorderinslag, op 6 augustus 1972 waarbij mijn buurjongen Robert Schim mel, zeer ernstig gewond werd, zou ik uw aandacht willen vragen voor het vol gende. Sinds de openstelling van de Noor derinslag wordt op deze weg, zoals U ongetwijfeld bekend zal zijn, herhaal delijk door automobilisten en ook door bromfietsers, de maximum snelheid overschreden. Dit is m i. niet geheel verwonder lijk, het circuit op Zandfoort zou blij zijn met zo'n recht eind Het blijft voor mij onbegrijpelijk dat verkeersdeskundigen U hebben kun nen adviseren om de situering van de ze weg goed te keuren. Het lijkt niet zinvol lang stil te blijven staan bij de gegeven situatie. De weg is aangelegd en geen honderd brie ven zullen hem van plaats doen veran deren. Onderzocht dient m.i. nu te worden of het mogelijk is om de veiligheid rond de weg te verbeteren Hieraan is door U niet of nauwe lijks zorg besteed. Toch zijn m.i. met niet al te ingrijpende maatrege len belangrijke verbeteringen aan te brengen 1. Het aanleggen van ondoordringbare struiken tussen rijwielpad en weg Hierdoor wordt voorkomen dat men de weg op kan lopen of rennen. 2 Het aanleggen van oversteekplaat sen beschermd door druk-stoplichten 3. Het aanleggen van hekken op die plaatsen waar het dubbele rijwielpad vlak langs het voetpad loopt. Gaarne zou ik Uw reactie op bo venstaand vernemen Bij voorbaat wil ik opmerken dat het argument „geen geld" door mij niet geaccepteerd zal worden. Henry G. Dix, Dashorst 4, Leusden-centrum. Ook cerheers lichten aan I^eusdense zijde (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gevaarlijke kruis punt De Hertekop (kruising Lockhor- sterweg/ Dodeweg/ Arnhemseweg en Rijksweg 28) zal worden gerekonstru- eerd. Het ligt in de bedoeling, dat de afrit van Rijksweg 28 uit de richting Stichtse Rontonde niet meer recht streeks op de Arnhemseweg zal uitko men, maar met een lus op de Dodeweg. Omdat de Dodeweg niet berekend is op een grotere toevoer van auto's, zal deze weg worden uitgebreid met fiets paden. De oprit vanaf de Lockhorster- weg naar Rijksweg 28 zal zo'n vijftien meter worden verschoven, terwijl de Lockhorsterweg vanaf de spoorlijn ook fietspaden zal krijgen. Het kruispunt zal worden beveiligd met verkeers lichten. De lichten zullen worden ge plaatst aan de Leusdense zijde van het viadukt over de Arnhemseweg. De kos ten van de rekonstruktie-werkzaamhe- den zullen ruim vier ton bedragen. In de raadsvergadering van donder dagavond verkocht de gemeente Leus den voor de symbolische som van f 1- - stukjes grond aan rijkswaterstaat ten behoeve van deze rekonstruktie. Overi gens vroegen verschillende raadsleden zich wel af, of de werkzaamheden niet beter beveiligd konden worden, omdat de uitvoerders nu zelf het verkeer rege len en „maar een beetje in het wilde weg bezig zijn". Een woordvoerder van rijkswater staat deelde mee, dat het verkeer wel degelijk goed door de wegwerkers zelf wordt geregeld. Dat de doorstroming nu wat moeilijker gaat dan voorheen, acht te de woordvoerder een logische zaak.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5