t 6lie brand bosrdsrij bloed voor in de as Zie verslag xigina 3 hun leven BLfcED NODIG 17 11^ 1 1 - I ~t Bloedafname-avond op 4 september BRIDGE-CLUB „LEUSDEN" HEEFT DRINGEND NIEUWE LEDEN NODIG Lawaaibelasting nabij de vliegbasis Soesterberg in bespreking ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Burgerlijke Stand £r is broodnodig IcöêNl MIELE WAS AUTOMATEN l£9\_J 15% KORTING co<§R Selecte keus PLATEN eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG IITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 17 augustus 1972 4e jaargang no. 17 è.4 II" 1 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Geef eens één keer bloed aan uw Roode Kruis. Ze hebben het broodnodig. KEIFEESTEN Deze week beginnen in Amersfoort de traditionele keifeesten weer. Een kei van een feest, dat ditmaal in het teken van Oostenrijk staat. We zijn niet zo chauvinistisch, dat we U graag in Leusden willen houden. Daarom ons advies: kijk in onze agenda of er in Amersfoort iets van uw gading bij is. Voor zover wij het kunnen bekijken is het beslist de moeite waard. Doen! KATTEN We hebben in de afgelopen maanden heel wat kolomruimte besteed aan de vervuiling van ons openbare groen (en van particuliere terreinen) door hon den. Terzijde zijn daarbij ook de katten (de poezen) betrokken, maar van ver schillende kanten bereikt ons het ver zoek om nou ook eens de aandacht op de irriterende vervuiling van katten te richten. We willen graag aan dit ver zoek voldoen. Poezen (katten) horen (volgens de algemene politie verorde ning) thuis. Ze mogen beslist niet over straat of door tuinen zwerven. Boven dien zijn de uitwerpselen van katten nog irriterender dan dat van honden. Vooral kinderspeelplaatsen (zandbak ken) en hoekjes van tuinen hebben hier van te lijden. Daarom doen wij op deze plaats een dringend verzoek op alle poezen-eigenaars: hou uw kat alstje- blieft thuis! GESTE De heer G. van Rooyen (met bril) is de animator (voorzitter) van de Leusdense Bridge-club die iedere donderdagavond in De Mof haar speelavond heeft. Foto Janus Visser (Van de redaktie) LEUSDEN - De bridgeclub Leus- den", zoals bekend in juni gestart, heeft nog steeds dringend nieuwe le den nodig. Dat bleek uit een gesprek dat wij hadden met de voorzitter van de bridge-club, de heer van Rooyen. Het begin is er - de vereniging heeft nu voor een gedeelte eigen materiaal en een aantal leden om te beginnen- tnaar het is niet voldoende. Het ligt namelijk in de bedoeling om volgend jaar mee te doen aan de bridge-com- petitie van de bond en daarvoor heeft men meer leden nodig die ook daad werkelijk bereid zijn en oook kundig ge noeg zijn om aan die competitie deel te nemen. Onder de leden van de bridge-club Leusden" bevinden zich ook veel ouderen, die er weinig voor voelen om aan de competitie mee to gaan doen, zij speler meer voor hun plezier en voor de gezelligheid. Daarom richt de heer van Rooyen ook wn dringende oproep tot de jongeren om rich aan te melden als lid. Bridge is- wast het schaken - één van de moei lijkste spelen die er zijn. Het is een hersen-spel. Er dan ook ervaring voor "odtg om het goed te kunnen spelen eo aan een competitie mee te kunnen <Joen. Wanneer er voldoende belang stelling is, ligt het in de bedoeling om voor nieuwe leden een cursus te gaan geven in een bepaald systeem bridge, zodat voor het begin van de competitie volgend jaar een voldoen de hoog niveau kan worden bereikt om m®e te kunnen doen. Voor de competitie heeft de heer van Rooyen het liefst minimaal twee viertallen (vier paren) maar natuurlijk is het nog beter, wan neer met méér viertallen kan worden gestart. Nu de zomer-vakantie voor ieder een bijna voorbij is, kan men de speelavonden (donderdag) weer op een grotere opkomst rekenen, hetgeen af gelopen donderdag reeds goed te mer ken was. Hierdoor was de vereniging in staat aan 6 tafels te spelen. Voor deze avond werd voor de eerste maal een viertallen-wedstrijd georganiseerd Gespeeld werden 24 spellen per viertal in 2 ronden van 12 spellen. Als winnaars hiervan kwamen de volgende viertallen uit de strijd: dhr en mevr. De Roode met de heren Slag molen en v Straten, dhr. en mevr v. Toorn met de dames v d. Post en Stasse, dhr en mevr. Versluis met dhr. en mevr. De Rhode Sedert de oprichting in juni j.l heeft de bridgeclub Leusden de vol gende soort wedstrijd-systemen ge speeld; le. viertallen zoals hierboden reeds aangegeven. 2e Scheveningen systeem voor 6 en 8 paren Bij dit systeem spelen de oneven genummerde paren de gehele avond met één lijn n 1. Noord-Zuid en de even genummerde paren in de lijn Oost-West. Met 5 paren werden er in totaal 20 spellen in 5 ronden van 4 spellen gespeeld en met 8 paren 21 spellen in 7 ronden van 3. Een geste bereikte ons van een lezer, die een nieuwe vorm van protest had „uitgevonden". In november hebben we verkiezingen voor de Tweede Kamer, zo redeneerde deze lezer. In het alge meen heeft dat niets te maken met de gemeenteraad. Maar als we nu eens bij wijze van protest ons ongenoegen over verschillende partijen in de ge meenteraad te kennen geven door alleen op die partijen te stemmen, die werke lijk voor ons belang op zijn gekomen? Het is een idee. We geven het alleen maar door. Take it or leave it. BRIDGE CLUB De bridge-club Leusden, in juni ge start, komt langzaam maar zeker op gang, maar het aantal leden is nog niet voldoende om volgend jaar aan een com petitie mee te kunnen doen. Liefhebbers worden verzocht zich te melden. Zie daarvoor ons artikel over de Bridge club Leusden. AUTOCROSS Het Crossteam Leusden, de toneel vereniging De Eendracht en de Bil jartvereniging Leusden organiseert op zaterdag 16 september a.s. een natio nale autocross in Leusden. In een vol gend nummer meer hierover. Overi gens is de organisatie wel een merk waardige mengeling geworden. We vra gen ons af, hoe de cross wordt gere den. Op een groen biljartlaken door komedianten in crossauto's? Al ie en thousiaste toeschouwers zullen om vei ligheidsredenen met een keu op afstand worden gehouden. Alle gekheid op een stokje: spannend wordt het beslist wel! 3e. Howell systeem voor 6-8 en 10 paren. Bij dit systeem wisselt men na een of twee ronden volgens een vast staand schema van lijn. Met 6 paren werden er 20 spellen in 5 ronden van 4 spellen gespeeld en met 8 en 10 pa ren resp. 21. en 24 spellen in 7 ron den van 3 en 9 ronden van 3 spellen. De enige overeenkomsten in al de 3 systemen zijn, dat men de gehele avond met de zelfde partner speelt en dat men na iedere ronde andere tegenstanders heeft. In verband met het voorgaande is het aardig te kunnen vermelden, dat men kan constateren, dat sinds de op richting van de vereniging, doordat er regelmatig tegen andere tegenstan ders gespeeld wordt, bij verschillende spelers ook een vooruitgang in bied-en speelkwaliteit naar voren is gekomen Tevens is door de sfeer en de animo waarmede gespeeld wordt gebleken, dat door de oprichting van een Bridge club in zonde gemeente in een ont spanningsbehoefte is voorzien. Voor liefhebbers van Bridgen staat de gelegenheid nog open om ook lid van de Bridge-club te worden De vaste speelavond is de donderdag- av.ond om 7.45 uur in restaurant ,,De Mof" Arnhemseweg te Leusden/zuid Mocht u hiervoor eventueel interes se hebben of misschien eerst eens kennis wil maken met het Bridge spe len in clubverband stelt u zich dan eens in verbinding met de voorzitter de heer v. Rooijen, Ruiterhorst 14, Leusden/Centrum tel. 03496-2305, die gaarne bereid is u alle gewenste in lichtingen te verstrekken. UTRECHT - Het rapport „Lawaai belasting nabij de vliegbasis Soester berg" en de daarbij behorende nota van Gedeputeerde Staten van Utrecht waren op woensdag 9 augustus onder werp van een persgesprek, waarin met ontwapende eerlijkheid door de gedeputeerden Jhr. Mr. F. F. Hooft Graafland en Mr. W. R. v.d. Sluis op deze stukken toelichting werd gege ven. Na een inleiding door de heer Hooft Graafland werd aan gedeputeerden het vuur soms aan de schenen gelegd. Met de kritisch-objectieve nuchterheid die van provinciale bestuurders verlangd mag worden, beantwoorden beide heren de soms wel scherp en zwart/wit-ge- stelde vragen van de vertegenwoor digers der onderscheiden media. De in het betreffende rapport met zorgvuldigheid in kaart gebrachte lij nen der verschillende „Kosten-eenhe- die voor het creerendezer hinder-een- heden verantwoordelijk is) schetsen een overlast van 30-35 Oosten-eenhe den in het ZW-deel van Leusden Gedeputeerde Mr v.d.Sluis deelde des gevraagd nadrukkelijk mede, dat het zeker niet de instemming van G.S zou hebben, indien een toename van de geluidshinder in deze ..NewTown"zou ontstaan. Alhoewel het niet de subjectieve be doeling van de gehouden persconferen tie is geweest, is het secundaire be lang ervan om de potentiele kopers/ bouwers in de gewraakte gebieden, aangegeven met de lijn 40 Kosten- LEUSDEN/CENTRUM - In Leusden wordt ook nu weer, zoals reeds jaren gebruikelijk is, een bloedafname-avond georganiseerd door 't Ned. Roode Kruis in samenwerking met de EHBO-vere- niging en wel op maandag 4 september a.s. van 19.00 - 22.00 uur in „Het Ro Beijaart", Hamersveldseweg 55 te Leusden/Centrum. Alle inwoners van Leusden/Centrum, Leusden/Zuid en Stoutenburg tussen de 18 en 65 jaar en die zich gezond voelen, worden hierbij, in 't.belang van de medemens, hartelijk uitgenodigd zich hiervoor op te geven. In Achterveld vindt de bloed afname plaats op dinsdag 29 augustus van 19 - 21 uur in Ons Gebouw. Eén dezer dagen zullen de leden van de EHBO vereniging öf U persoonlijk bezoeken öf U krijgt een kaart in de bus waarop U zich kunt aanmelden. Indien U een bepaalde tijd opgeroepen wilt worden of eventuele vervoer wenst, kunt U dat vermelden. Wilt U de kaart s.v.p. voor 25 augustus a.s. zonder postzegel in de brievenbus doen en zen den aan het aangegeven adres? Daarna ontvangt een oproep. U doet toch mee? Want er is broodnodig bloed nodig. Binnenkort zal in Leusden (weer) een bloedafname-avond worden georga niseerd door het Roode Kruis, als er tenminste voldoende enthousiasme on der de bevolking bestaat, om zich als donor op te geven Het gaat nu eens niet om geld. maar alleen om nog geen halve liter bloed Iedereen tussen 18 en 65 jaar, die gezond is. kan dit gemak kelijk missen, daar binnen korte tijd de hoeveelheid afgestaan bloed in Uw lichaam weer wordt bijgemaakt Zoals U weet is de normale hoeveelheid bloed van een volwassene ongeveer 5 liter. Jaarlijks zijn vele tienduizenden li ters bloed nodig om daaruit voor de be handeling van patiënten onontbeerlijke geneesmiddelen te bereiden Het is het werk van de Roode Kruis-afdelingen hun menslievende taak te vervullen, door het organiseren vanbloedafname- avonden. Indien U zich hiervoor opgeeft, bent U beslist niet de enige, velen deden het voor U en het is misschien aardig te weten dat in 1969 240 000 mensen bloed hebben afgestaan als Roode Kruis donors. Dit is een respectabel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigen lijk toch niet genoeg is. In de loop der tijden is men steeds meer tot de ont dekking gekomen hoe belangrijk de funktie van het bloed is en hoe levens reddend het kan zijn, indien men bloed of het daaruit gemaakte plasma, of an dere preparaten toedient aan een pa tiënt met groot bloedverlies, of met een bloedziekte. Reeds in de grijze oudheid kende men aan het bloed grote kracht toe en probeerde men zelfs op de één of andere manier bloed aan patiënten te geven. Soms liet men een zieke bloed drinken en ook werd geprobeerd scha- penbloed aan een patient toe te dienen, zij het op gebrekkige en primitieve wijze De meeste patiënten hebben deze „bloedtransfusie" niet overleefd Thans worden jaarluks duizenden bloedtransfusies aan patiënten in de ziekenhuizen gegeven en wel met goed succes. En niet alleen bloedtransfusies Ook worden uit bloed plasma en plasma- fracties bereid. Er is plasma in 2 vormen: gedroogd plasma voor langdu rige opslag voor gebruik bij rampen etc. en gepasteuriseerde oplossingen voor direct gebruik in de ziekenhuizen Bepaalde patiënten bijv met ernstige verbrandingen, grote verwondingen, be paalde nierziekten etc dienen juist met dit plasma te worden behandeld. Het feit dat in dit geval geen rode bloedlichaampjes worden toegediend, maakt bloedgroepbepaling overbodig, zodat directe toediening mogelijk is, hetgeen levensreddend kan zijn. Ook wordt het z g immuno - of gamma globuline bereid dat bij de voorkoming en behandeling van bepaalde infectie ziektes wordt toegepast (o.a. bij rode hond en geelzucht). Met een ander uit bloed vervaardigd preparaat kunnen pa - tienten met een bloederziekte (haemo- philie) worden behandeld. Hierdoor is het mogelijk deze patiënten, indien no dig, te opereren onder toediening van dit preparaat. Dit was enkele jaren geleden niet mogelijk Zo is het menselijk bloed steeds meer geworden tot ^en onmisbaar genees middel zonder hetwelk de moderne ge neeskunde nooit de enorme vlucht had kunnen nemen. Immers, wij allen kun nen vroeger of later één van deze ge neesmiddelen nodig hebben Men be hoeft in dit verband alleen te denken aan hart- en longoperaties, aan trans plantaties van nieren en andere orga nen. Alles staat en valt echter met de bereidheid van de mens iets van zich zelf n.l. een kleine hoeveelheid van zijn bloed vrijwillig af te staan voor zijn medemens Velen zullen U dankbaar zijn. I1OTIO eenheden te waarschuwen tegen een koop of bouw in deze streek, zon der de consequenties daarvan ernstig te overwegen. Dat G.S. geen directe invloed heb ben op het opheffen van militaire vliegvelden en het al of niet parti ciperen in de NATO, met alle con sequenties van dien. werd uit nuchtere antwoorden op wat ludiek-suggestieve vragen nog eens extra onderstreept. Men zal overigens niet schromen om van provincie-zijde ter bevoegder plaatse te blijven aandringen op ver plaatsing van het vliegveld Soesterberg naar ijler-of met-bewoonde streken binnen west-Europa. Een rechtelijke procedure tegen de Staat der Nederlanden die de onderhan delingspositie in gevaar zou brengen wordt voorals nog niet overwogen, al dus het zakelijk antwoord van Mr.v.d Quis op een desbetreffende vraag Het veranderen der aanvliegroutes heeft alleen dan zin als hierdoor in derdaad minder geluidsstonng voor grotere groepeninwoners zou worden bewerkstelligd VF1N Hamersveldseweg 69 LEUSDEN Tel 03496-1235/1510 LEUSDEN - Burgerlijke stand t/m 9 augustus 1972. Geboren. 8 aug Jeroen, z.v. G. J van der Velde en A. A. Krijt, H v. Viandenstraat 9. Gehuwd: J N. Versteeg en C. M de Jong Overleden: Geen. Ondertrowd 7 aug Everhardus Jan Theodorus van Barreveld. oud 25 jaar, wonende te Amersfoort, Gouwestraat 5 en Wilhelmina Antonia Stapelbroek, oud 29 jaar, wonende te Leusden, Jan v. Arkelweg 49, 9 aug.: Van Putten, oud 23 jaar, wonende te Leusden. Ans- friduslaan 30 en Evertje van Drie, oud 20 jaar, wonende te Leusden, Hamers- veldweg 93. Het kanoor van de LEUS DER KRANT (Finnmark 3 - Leusden-C - Tel. 03496- 1495) is op werkdagen ge opend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur voor het op geven van advertenties, berichten, het doen van be talingen en het bestellen van alle sooften drukwerk. Sluitingstermijn voor ad vertenties EN berichten dinsdagmiddag 12 uur.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1