de fiets HERSEN BREKER iww-komen »ur de Junior-ploegen sterk in Engeland voorkómen •x° It-ii ik wel populair RECLASSERING IDSSPAARBANK lUGDDEUNQUENTTE Slechte mede werking van Nederlandse en Engelse „reis vertegen woordigers" ALFA ROMEO WIMEDO NV is beter dan help de MAG 31 AUGUSTUS 1972 LEUSDER KRANT pORP ACHTERVELD - Zes- elreaners uit België, Duitsland friaDd met vier leiders trokken ögeland voor deelname aan de booal Six Day Raleigh—Coca- •cle Race. Sportief gezien wer- uitstekende successen geboekt, groep was bijzonder ontstemd j optreden van een tweetal irtegenwoordigers" die de Tour or op zo'n goed vijfhonderd gul- n kosten joegen! van Holland weigerde een Ne- 5e boekingsbediende alle mede voor een snelle overtocht en in |d werd men financieel ook al in genomen door de jeugdherberg vich waar zestien gulden per (ronder ontbijt) moest worden eld voor een koud bed in een bok...- dit geval zeven nationaliteiten jeugdwielerwereldje vond het eo schande dat volwassenen zo bandelen! Door autopech arriveerde een groep om 23.05 in Hoek van Holland en on danks de smeekbeden van leiders en jongens weigerde de boekingsbediende alle medewerking, de boot ging weg om 23.25 uur.. De Duitse auto kon wel mee en dat betekende extra kosten aangezien er nu betaald moest worden (niet als groep) maar als aparte reizi gers. De achterblijvende jongens kre gen wel goede medewerking van de Ne derlandse Spoorwegen want men mocht slapen in een treincoupé, maar van slapen kwam weinig De volgende dag vertrok de boot en zes uur later arriveerde de toch al vermoeide en teleurgestelde groep in Harwich, daar stonden twee Engelse busjes klaar voor een reis van nog eens zes uur zodat men 's nachts om 24.00 uur arriveerde in de grote stad Bir mingham waar de Engelse wielercoach Bob Mansell en medewerkers direct klaar stonden om de jongens naar de Tourgastgezinnen te brengen. De zes NEDERLAND rde Junior Nederland ploeg was tn in de oranje koerstruien en haar niet geringe kracht in En- Van links naar rechts: Corné uit Sint Willebrord de sterkste bij de 14 jarigen; Dik Willi- g uit Leusden-C - die zich zonder handhaafde in de kopgroep; 'ieters uit Zwanenburg die het rs veel te smal en bochtig vond; Immer pratende fietsende re- Wouter Lansing uit Scherpen- ie enthousiast reed. Herman ertink uit Wierden had weinig om tussen de wielen te rijden en irste internationale plak wist te En geheel rechts met de echt verzorgde haardos Ben van IJ- ro uit Zeist die van de 20 leef- ten de eervolle vijfde plaats bvreiken. verband tussen crimineel ge- ssc een jongen en zijn populari- isi [nakkelijk en veilig al uw betalingen kosten, wel rente voor Midden en Oost Nederland jonge Duitse renners hadden inmiddels de persoonlijke tijdrit en een wedstrijd erop zitten. De toch al goede tijden zou den stellig nog beter zijn geweest, in dien ook deze renners meer rust hadden gehad. Op een bijzonder smal bochtig parcours in het West Smethwick Park moesten de continentale renners het op nemen tegen de Engelsen die al goed hadden getraind op dit parcours. Niet temin bleek de Tour de Junior groep bijzonder sterk te rijden en bijna alle renners zaten telkens voorin. De aller snelste tijdrit werd gemaakt door Corné Kokke (Nederland) en ook in de overige klasseringen bleken de Belgen, Duit sers en Nederlanders goed voorin te zitten. Bij de ,,two man team time trial" waren het de in oranje gestoken Nederlanders Corné Kokke en Wouter Lansing die in hun leeftijdsgroep de al- lersterksten waren. De Duitsers Gerd Salemink en Jean Fransen werden twee de bij de 14 jarigen team trial en de Belgen Eddy 'D Herde en Jan Nicolai namen brons voor hun rekening Bij de 13 jarigen teams 1. Engeland, 2. Duits land met Heinz Peter Jager en Frank Stump en 3. Nederland met Ben v. IJzèndoorn en Herman Lammertink. De Duitsers Wolfram Kolks en Dirk Alk werden vierde van de 12 teams. Eddy Vereecken en RudyGoossens werden bij herhaling getroffen door materiaalpech of onschuldige valpartijen en konden hierdoor onmogelijk voorin eindigen. Jean Fransen (Duitsland) werd algeheel winnaar bij de 15 jarigen Corné Kokke -die de eerste dag had gemist- (en hierdoor pelotontijd kreeg toegewezen) wist ruim 20 seconden van zijn achter stand in te lopen en toonde overduide lijk aan dat hij de allersterkste was bij de 14 jarigen, maar de Hoek van Hol land kantoorbediende was er de oorzaak van dat een tweede continentale over winning wel achterwege moest blijven! De boomlange Engelsman Yarworth zegevierde bij de 13 jarigen. Dik Wil- ligenburg zat steeds voorin maar had geen steun van de Nederlander Sjaak Pieters die op dit parcours zich maar niet warm kon draaien. Voor Nederland waren het Corné Kokke die twee etappeoverwinningen boekte en Herman Lammertink kwam ook al op het erepodium op 3 te staan. Bijzonder spectaculair en leerzaam was de stijging en daling in de haar speldbochten van de Engelse bergen. Naast de uitstekende wedstrijden heb ben de jongens er een bijzonder heer- wel eens een groep opgescho- eos in de „Kalverstraat" van of dorp heeft zien slenteren lich levendig voorstellen: wie It niet mee te doen met wat de u de groep voorstelt, ligt er m «lat is zowat het ergste wat een tao overkomen als hij midden terteit zit. jyjps. heeft een onderzoek in Ame- getoond. De onderzoeker, E. W. irde 1693 jongens van middel- holen een vragenlijst die zij konden invullen. De jongens tn, sociaal beschouwd, tot de klasse. Op de vragenlijst ston- aantal delicten opgesomd en de s hoe het staat met de popula- D iemand die ze niet wenst te le ondervraagden antwoordde iemand „impopulair wordt D" wanneer hij niet deelneemt stukgooien van ruiten, het leeg Pen van autobanden e.d.; het }o:Pjden zonder rijbewijs leidde 52,3% tot impopulariteit; een thben aan vechten of andere vorm van geweld, maakte iemand vol gens 61,5% van de ondervraagden on bemind, ditzelfde gold volgens 63,8% voor degene die niet mee doet aan het drinken van alcohol op een feestje, vol gens 67,4% voor degene die niet wenst te gokken, volgens 81,3% voor de jon gen die niet doet wat de groep doet, wat het ook zij. Het niet deelnemen aan.van- dalisme bleek bij de jongeren tot meer impopulariteit te leiden dan bij de ouderen. Ook toonde het onderzoek aan dat het niet plegen van bijna alle delicten bij de 13-14 jarigen meer tot verlies van populariteit leidt dqn bij de 15-19 jarigen. Nu is „populair willen zijn" niet iets bijzonders van deze tijd. Anders gezegd: de angst om uit de toon te val len en niet populair te zijn is van alle tijden. Vloeit er crimineel gedrag uit voort dan is daarmee niet bewezen dat deze jongeren „slechter" zijn dan de genen die niet tot criminaliteit ver vallen uit angst niet populair te zijn. Het onderzoek toont wel aan dat er in de groep ondervraagden aan popu lariteit andere normen worden gesteld dan bijv. uitblinken in sportieve of in- BELGIE De door de Tour de Junior Achterveld in het rood gestoken Belgen namen deel aan de Six Day Cycle Racete Engeland. Van links naar rechts Eddy Vereecken die door een opgelopen kwetsuur in de speeltuin zich kon handhaven inde mid dengroep. Dan de altijd lachtende vol houder en pechvogel Rudy Goossens. Voor de zieke Belg Hugo van Malder was het de Fries Jan Nicolai die voor België uitkwam en hij was de man die door aanvallend rijden en soms afstop pend de Duitser Jean Fransen aan de overwinning hielp. Jan zelf werd eervol derde van de twintig renners. Geheel rechts Eddy d'Herder -een pittig rij dend Vlaams manneke- die bijzonder sterk rijdt op de Belgische kasseien. lijke week gehad en de leiders Hel- mutg Wieling (Duitsland), WoutMeinten en Johan Ossendrijver (Nederland) en Tour de Junior organisator J M Schouten waren dan ook best te spreken over de continentale jeugdwielerploeg. Er namen zeven nationaliteiten deel aan dit vrij goed door Bob Mansell c.s. georganiseerde evenement en het Engelse jeugdzesdaagse debuut ver diend zeker wel verlenging. De Tour de Junior renners hebben duidelijk aan getoond te behoren tot de allersterk- sten van Europa en zeker zullen er jongens doordringen tot de hoogste amateur-of-prof top! Dealer ivor Amersfoort e.o. Evcrard McysUwcR 54-Tcl. 03490-18901 Gcldcrcestraat 19-Tel. 03490-31170 tellectuele prestaties. De magie van de groepswil, waarop die ook is ge richt, wint het van individuele stand vastigheid. Deze ontwikkeling wordt in hoge ma te in de hand gewerkt door het massale karakter dat bijna alles krijgt wat het individu onderneemt. De vrije tijd: kijk in het week-einde op de wegen; het onderwijs: zie de onafzienbare fietsenkelders inde nieuw gebouwde scholengemeenschappen; het wonen: denk aan de flatbouw in desate- lietsteden, het consumeren: de win kelbedrijven worden steeds groter, er is steeds meer te koop en steeds meer mensen verdringen er elkaar. In mas sa's zijn zij bij elkaar en toch is er geen gevoel van saamhorigheid. Is het een wonder dat veel jongeren beschutting zoeken in een groep waarin ze als individuen worden erkend? Voor het feit dat in hun samenleving juist het brave, het ordelijke, het menslie vende de minste waardering vindt, zijn niet alleen zij verantwoordelijk. De samenleving van de volwassenen vertoont maar al te veel egoisme, be drog, wanordelijkheid, vijandschap, geweld en wreedheid. Dat de jongeren zich hieraan spiegelen is droevig, dat de ouderen hen dit verwijten is mis plaatst want is het niet voor een groot deel een koekje van eigen deeg dat wordt opgediend? Wil de jeugd worden zoals de vol wassenen haar graag zouden zien, dan zullen de volwassenen zo moeten wor den dat de jeugd hen als voorbeeld wil volgen. Misschien kan dat helpen jeugddelinquentie te voorkomen. I. M. A. R. CITATEN Ik meen te mogen veronderstellen dat de tegenstelling der generaties be vorderd wordt, omdat wij - de ou deren - de jeugdigen, vooral de ado lescenten, als lucht behandelen. F.J Buytendijk De welvaart bevordert de woede Senesca Wij ouderen zijn verantwoordelijk voor het verval van de humane idealen en van een in het hart geschreven moraal F.J. Buytendijk Het strafproces brengt geen enkel menselijk contact teweeg, de ver zoening tussen maatschappij en en keling ontstaat niet. Abel J. Herzberg („Om een lepel soep") Het strafrecht is een goede graadmeter voor het geestelijk niveau van een natie H. Bianchi Ons recht geeft nimmer recht tot vreugde omdat het broddelwerk is zoals de geschiedenis van het straf recht ons leert. H. Bianchi De zekerste manier om de criminali teit te voorkomen, maar tevens de moeilijkste, bestaat in het verbete ren van de opvoeding. Cesare Beccana „Over misdaden en straffen") Diefstallen die zonder geweld wor den gepleegd, zouden met geldstraf fen moeten worden bestraft. Cesare Beccaria („Over misdaden en straffen") De persvrijheid heeft slechts ten doel een waarborg voor de mens te zijn. Ze is niet bestemd om hem juist veel kwetsbaarder te maken en hem op genade ol ongenade over te leveren aan de invallen van sjaggeraars en sadisten Casamayor (Frans magistraat) Finsternis wurde mich in kurzester Frist urn alle Gluck und urn allen Verstand bringen. Gebt allen Menschen voi allem Licht, und vorzuglich den Unglucklichsten unter uns, unsern Gefangenen Christian Morgen stern De geheimzinnigheid waarmee ge vangenissen worden omgeven en de onverschilligheid tegenover deze in stellingen dragen er op soortgelijke wijze toe bij dat aan opzienbarende gebeurtenissen in de gevangenis zo'n geweldige publiciteit wordt gegeven. De verborgen wereld wordt onthuld: het is ongeveer als de ex-non die haar memoires schrijft. Galtung De misdadiger is de afvalput waarin wij allen de eigen gevoelens van wrok kunnen storten Howard Jones (Engels socioloog) NIEUWE BOEKJES MET FIETSROUTES. Door de A N.W B is in samenwer king met de desbetreffende provinci ale V V.V.'s een tweetal boekjes met fietsroutes uitgegeven die voor f2,50 per stuk bij de A N W B.-kantoren verkrijgbaar zijn Zestien fietsroutes in op en om de Veluwe zijn opgenomen met dertig variaties naar eigen keuze. Het andere boekje geeft viertien routes in het gedeelte van Overijssel dat be grensd wordt door de Regge, het Zwar te Water, de IJssel, de Schipbeek en de Duitse grens. BRANDWACHT BOUWDE AN TIEKE FIETS. De Amsterdamse brandwacht Roland Four (52) vond een originele vorm van vrijetijdsbesteding. Hij vervaardigde op vrije zaterdagen en zondagen een an tieke fiets van het zogenaamde hoge bi-model (groot voorwiel, klein ach terwiel en trappers op de vooras). Het recept was eenvoudig: „Ik heb het afgekeken van oude foto's en gra vures. Mijn eigen fantasie deed de rest". Four nam twee oude velgen en laste ze tot één. Ook de spaken laste hij aan elkaar. Na honderd uur wer ken was de fiets klaar en deze is be rijdbaar ook. JAN SOLDAAT OP DE FIETS. De fiets in het leger, ook in Ne derland, langetijd een niet onbelang rijke rol gespeeld. Wie daarover meer wil weten kan door overmaking van f2,-- op postrekening 234567 bij de „stichting fiets" te Amsterdam het zo juist verschenen voorlichtingsstuk „Jan Soldaat op de fiets" aanvragen. Hierin wordt in grote lijnende geschie denis van de fiets in het leger verteld, doorspekt met veel boeiende bijzonder heden en sprekende citaten. VERWARMDE SHIRT VOOR FIETSERS. De mode- en confectie-industrie blijkt bereid ter dege rekening te hou den met de speciale behoeften van fiet sers. Zo is door de Amerikaanse Ti mely Products Corp, onlangs een ver warmd shirt voor fietsers ontworpen en in de handel gebracht. Door middel van batterijen die aan de broekriem worden bevestigd kan de ze modieuze shirt op ieder gewenst mo ment doeltreffend worden verwarmd. De fietser blijft luchtig en vrij in zijn bewegingen gekleed FIETSENHANDELAAR ZETTE FIETSEN VOOR AMERIKANEN KLAAR. In februari van dit jaar kreeg de Amsterdamse fietsenhandelaar K J. C Lohman een brief van de Ameri kaanse arts Daniel Bossier waarin hem werd gevraagd acht sportfietsen klaar te zetten, omdat hij met zijn ge zin een fietstocht door Europa wilde maken Toen de Amerikanen onlangs in Am sterdam kwamen stonden de fietsen voor hen gereed, alle voorzien van tien versnellingen (naar de nieuwste Amerikaanse mode) en aangepast aan de individuele eisen die van te voren kenbaar waren gemaakt. Op het laat ste moment moesten nog verstevigde bagagedragers worden aangebracht want de familie bleek heel wat te wil len meezeulen. Voor een fietstocht door Europa blijkt fietsland Nederland een goed uitgangs punt te zijn Dat kon best eens een ra ge worden en een taak scheppen voor het Nationaal Bureau voor Toerisme. WORDT BAKFIETS RIJDEN NIEUWE RAGE IN AMERIKA? De 62-jarige Amerikaan Oscar Boy- ers is weg van het rijden met een bak fiets. Een aantal jaren geleden gaf hij in een opwelling zijn auto aan een wil lekeurige voorbijganger op straat ca deau en kocht een driewielige bak fiets, waarmee hij inmiddels 60.000 mijl heeft afgelegd en de hoofdsteden van 48 Amerikaanse staten bezocht. Boyers belangstelling voor de bak fiets dateert uit de tijd dat hij eens zo'n fiets in Japan in gebruik zag. Hij legt nu per dag zo'n 50 tot 60 mijl fiet send af en verzorgd transport vooreen ieder die maar van zijn diensten ge bruik wil maken. Tussendoor maakt hij propaganda voor het gebruik van de bak fiets en blijkt daarmee veel sukses te hebben EEN FIETSRADIO. Een nieuw Amerikaans snufje is de fietsradio, een transistormodel dat gemakkelijk op de fiets kan worden ge monteerd Door middel van een kopte lefoon kan men al fietsend en zonder dat men anderen met het geluid hindert van muziek genieten en de nieuwsberich ten bijhouden ALS FIETSER ZIET U MEER. Nederland heeft nog recreatiegebie den waar het in de drukke tijd nog rus tig is, omdat ze niet zo in trek maar daarom niet minder mooi zijn. Ook is er in een aantal provincies een net van prachtige rijwielpaden die door de mooiste, vaak niet zo druk bezochte streken in natuurgebieden leiden. Als fietser ziet U meervandeomge- zing en geniet U daarom dubbel van Uw vrije dagen. Huur daarom eens een fiets en laat de auto staan en het is nog gezond ook' Orienteert U zich eens over al deze mogelijkhe den bij de toeristische instellingen, V.V.V.'s e.d. Het is beslist de moeite waard!" Aldus een advies van de Stich ting Recreatie, kontaktcentrum voor openluchtrecreatie, vakantiebesteding en natuurbehoud OUDERS MOETEN KINDEREN LEREN FIETSEN. Dat kinderen in ons land fietsen is vanzelfsprekend. Zij zijn op dit ver voermiddel aangewezen, maarzij moe ten wel leren goea met de fietsen om te gaan. Hoofdagent A. van Leeuwen, voor lichtingsambtenaar verkeer bij de Rot terdamse politie heeft daar zijn me ning over „Kleine kinderen worden op een fietsje gezet en rijden dan meestal zeer behendig zonder hulp weg. Maar het gebruiken van een fiets in het verkeer, met toepassing van de verkeersregels, dat is iets heel an ders. Ouders zullen er iets voor moeten doen, op de fiets erop uit trekken met die kinderen Nu zitten we met die gewoontevorming van kindertjes die op de stoep fietsen, omdat de rijweg te gevaarlijk is. Ze zijn de brom- fietsende tieners van morgen, die het heel gewoon vinden om op stoepen te rijden waardoor bejaarden er zich niet meer durven wagen". FIETSEN WORDT MEER EN MEER GEZINSHOBBY. Niet alleen in Nederland, ook in an dere Euroj>ese landen en in Amerika blijkt fietsen meer en meer een ge zinshobby te worden Men trekt er ge zamenlijk op uit om de vrije tijd in de natuur tekunnen doorbrengen.Dat samen fietsen blijkt een band te scheppen die de gezinsheid ten goede komt. Men vindt weer tijd om samen te pra ten en samen ongehinderd te genie ten van en te beleven wat er nog alle maal te zien is. HERSENBREKER H 70260 HORIZONTAAL: 1 2600; 4. 36960, 8. 3510, 12 450 13 3420; 14 30; 16. 18; 17. 49000 20. 478800; 22. 198, 23 108; 25 133 26. 42120, 28. 831600; 31. 1350; 32 22; 34. 60; 35. 3240; 37 300; 38 10003500000, 42 342, 43 60; 44. 285 45. 361; 47 220704000, 53. 2; 54. 320 56 90. 57. 4. 58. 182; 59. 403200 62. 1276800; 65. 20; 66 18; 68 2160 70. 630000, 73. 900900; 75. 450, 76 840, 78. 182; 79. 450, 80 10920; 81 491400, 82. 15960 VERTIKAAL: 1 432; 2. 175, 3. 536250, 4. 825; 5 144; 6 28, 7. 5700; 9 444600; 10 1350; 11. 1620; 13. 136800; 15. 88200 18. 252, 19 12; 21. 18; 23. 12; 24 99; 26. 3900; 27. 330; 29 900, 30 2394, 31. 513000; 33. 195; 36. 5040 38. 5415; 39. 2475; 40. 30. 41. 3600 46. 304; 48. 2240000; 49 450, 50 260 51 176, 52. 84000; 53. 28; 55 403200 58. 600600; 60. 18; 61. 14; 62. 342 63. 3240, 64. 7020; 67. 6; 69. 9240 71 1050, 72. 450; 73. 182; 74. 450 77. 180; 78. 65 mS „Papa, waarom zijn deze bomen niet omgehakt?"

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7