Eén gewest in prov. Utrecht Kontributieverhoging werd struikelblok voor leden Roda'46 GEWESTVORMING NU EEN ZEER MISTIGE ZAAK SUCCESVOLLE TECHNISCHE DAG VAN DE KPJ-KRING KPO-programma Achterveld RAAD STEMT VOOR VRIJE VERKOOP VAN VOORBEHOEDSMIDDELEN JA4R VERGADERING WERD GESCHORST: Plantsoenen dienst vraagt medewerking DOKDERDAG 7 SEPTEMBER 1972 LEllSDLR KRAM Hu er blijkens de discussie in de li teratuur nog geen eenstemmigheid be staat over de gewesten als zodanig, kan oozes inziens nauwelijks iets concreets torden gezegd met betrekking tot de ge westelijke indeling en de omvang van de «westen Ook Gedeputeerde Staten zijn hieraan niet helemaal voorbijgegaan Opblz 5 van hun nota worden hierom trent enkele opmerkingen gemaakt, waarbij ook duidelijk tot uitdrukking lomt, dat de resultaten van een moge lijke herverkaveling van taken van de diverse overheidsorganen van essen- deel belang zijn voor de thans aan de 'orde zijnde problematiek Gedeputeerde Staten erkennen, dat thans nauwelijks iets kan worden ge legd over de taakstelling van de ge westen, maar zijn blijkbaar van me- ung. dat het toch mogelijk is om nu reeds te komen tot ..het in beeld bren gen van gebieden, die als gewestelijke eenheden kunnen fungeren" Uit het voorgaande moge blijken, dat met betrekking tot het standpunt van Gedeputeerde Staten ook een andere be- adering mogelijk is. Er is nog een ander aspect dat de aandacht verdient Juist omdat het in licht in de taakstelling van de gewes ten ontbreekt, is ook de vrees naar voren gekomen, dat er sprake zou kunnen zijn van een vierde bestuurs laag Deze vrees achten wij bepaald gegrond Er is in dit verband wel eens opgemerkt, dat er ten aanzien van ge westen moet worden gesproken van sa mengesteld lokaal bestuur Ook het lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, mejuffrouw mr. E. H Haars, heeft tijdens één der voorlichtingsbij eenkomsten over de nota deze term gebruikt Zij voegde er echter meteen aan toe Anderzijds zal bij het overdragen van provinciale en gemeentelijke taken aan het gewest, feitelijk wel een nieuwe bestuurslaag ontstaan Hoewel zij een en ander nog wel weer relativeert menen wij, dat dit gevaar wel degelijk aanwezig is en het is een duidelijke zaak, dat hiermede niemand gediend is Waar men in de tegen woordige tijd juist probeert de afstand tussen het bestuur en de burger te ver kleinen loopt men het gevaar, dat bij introductie van een vierde bestuurs- liag het tegenovergestelde van een betere communicatie wordt bereikt en de democratische relatie wordt ver- ttakt Men dient zich daarbij te realiseren, dat de discussie over de gewestvor- ming op gang is gekomen, mede omdat er sprake was van ondoorzichtigheid tengevolge van de vele gemeenschappe lijke regelingen En men zal zich dan hebben af te vragen of deze ondoor- nchtigheid niet juist door het creeren uoeen vierde bestuurslaag wordt ver groot De participatie van de burger in het bestuur komt het beste tot zijn recht op het lokale niveau. Na het vorenstaande zal het duidelijk zijn, dat ons voornaamste bezwaar te gen de huidige gang van zaken is. dat een standpunt moet worden bepaald over een materie waarvan de inhoud onvol doende bekend is Hoezeer wij ook begrip kunnen opbren gen voor de wens om te komen tot een snelle voortgang op het terrein van de bestuurshervornnng. de thans gevolgde procedure achten wij toch niet de meest geëigende methode om op een verant woorde wijze tegemoet te komen aan de bezwaren, die tegen de huidige be stuursorganisatie zijn gerezen Hoewel wij dus van mening zijn, dat onder de huidige omstandigheden geen gefundeerd antwoord kan worden gege ven op de door Gedeputeerde Staten ge stelde vragen, menen wij. dat het wel mogelijk is nog enkele gedachten naai voren te brengen, die inde onderhavige kwestie van belang kunnen zijn In dit verband zouden wij allereerst willen attenderen op de opvallende wij ziging m de opvatting over de grootte van de gewesten Was het aanvankelijk de bedoeling te komen tot gewesten van rond 75 000 a 100 000 inwoners, op 3 mei 1972 heeft de Minister van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer ge steld, dat dit aantal als een minimum beschouwd moet worden en dat hij reeds denkt aan een 40-a 50-tal gewesten met een gemiddeld aantal inwoners van 200 000 a 300 000 Deze ontwikkeling in het denken wordt vooral gevoed door de gedachte, dat een gewest voldoende bestuurskracht en financiële armslag moet hebben Het is dan ook niet verwonderlijk, dat thans ook stemmen opgaan om tot nog grotere gewesten te komen dan door de Minister onlangs werd aangegeven VERVOLG VAN DE VOORPAGINA De heer Van Maanen (AR): Bijzonder mistige zaak. Daarnaast kan ten aanzien van de provincie Utrecht het volgende wor den geconstateerd Op verschillende terreinen is reeds een ontwikkeling gaande op een breder vlak dan het huidige regionale denken. Ten aanzien van belangrijke aspecten van het milieubeheer (oppervlaktewa ter grondwater, luchtvervuiling) ont wikkelt het provinciaal bestuur krach tige activiteiten Ook kunnen worden genoemd de initiatieven, die door het provinciaal bestuur genomen zijn met betrekking tot de vuilverbranding Daarnaast kan gewezen worden op de coördinatie van het brandweerwezen en andere vormen van hulpverlening De nauwe verwevenheid tussen de on derscheidene gemeentelijke territoria, onder andere als gevolg van de be trekkelijk geringe omvang van het pro vinciale grondgebied, zal hiervoor mede een belangrijke verklaring zijn Ook ten aanzien van het verkeer en het vervoer is het denken in een ruimer kader gewenst Men denke in dit ver band bijvoorbeeld aan de omstandig heid, dat de belangrijkste landelijke knooppunen, zowel van het weg- als railvervoer. gelegen zijn in het gebied van de huidige samenwerkingsverban den Kring Midden-Utrecht en Eem- land Men kan zich dan ook afvragen of aan een geïntegreerd verkeers- en vervoersonderzoek betrokken, zowel op de Kring Midden-Utrecht als op het Eemlandgebied, niet de voorkeur zou moeten worden gegeven Met betrekking tot de woningbouw één der belangrijkste aspecten van het overheidsbeleid, kan het volgende wor den opgemerkt Wanneer de onderhavige nota. ten aan zien van de woningnood in het provin ciaal gebied zelf, op blz. 30 een negen tal gemeenten noemt, om inde bestaan de behoefte te voor zien, rijst de vraag, of het wel zinvol is. om deze gemeen ten - die voor dezelfde opgave zijn ge steld en bovendien onderling op zo korte afstand van elkaar gelegen zijn, in verschillende gewesten in te delen Bovendien bedenke men. dat in de provincie Utrecht enkele gemeenten eveneens zijn aangewezen om een over- loopfunctie te vervullen voor de noor delijke vleugel van de Randstad Men kan zichafvragenof eendynamisch beleid met betrekking tot deze functie gediend wordt, wanneer deze gemeen ten in verschillende gewesten zouden zijn ingedeeld In dit licht bezien zou het wellicht beter zijn geweest, wanneer de thans ge scheiden woningmarktonderzoeken in de Kring Midden-Utrecht en Eemland als één geheel waren uitgevoerd Terwijl tegenwoordig de gedachte al lang verlaten is, dat de woningnood op lokaal niveau zou dienen te worden op gelost, dient men het gevaar te ver mijden. dat men op te eng regionaal niveau gaat denken; het is immers dui delijk, dat de woningnood een aanpak in een nog ruimer verband vereist Ook op gebieden, het sociale beleid betreffende, zal men zich moeten af vragen. in hoeverre een ruimer kader dan het huidige gewenst is Zo zou men zich ten aanzien van de woonwagencentra kunnen afvragen of planologische en sociaal-economische aspecten niet pleiten voor een beleid op een voldoende groot territoir Ten aanzien van de sociale werkplaats schappen zou bekeken moeten worden of een bestuursniveau in een groter kader niet mede dienstig zou zijn voor een optimaal sociaal en economisch niveau. Het voorgaande maakt onzes inziens duidelijk, dat kan worden gesproken van vele relaties tussen de gemeenten onderling in deze betrekkelijk kleine provincie Er is sprake van een sterke verwevenheid en het is de vraag of men die moet doorbreken door de intro ductie van een aantal kleinere gewes ten. Het heeft dan ook bepaald wel zijn re den gehad, dat door de gemeente Leus den m het regionaal samenwerkings verband Eemland" zo is aangedron- gen op een verdergaand onderzoek, dan waartoe uiteindelijk is besloten Juist een diepgaande studie over de omvang van een gewestelijke eenheid, gezien in verband met een totale visie op de toekomst, had een antwoord kun nen geven op de door ons opgeworpen vragen Een dergelijk onderzoek zou wellicht tot de conclusie kunnen lei den, dat de relaties met de gemeen ten buiten de regio zo sterk zouden zijn, dat het beter ware om uit te gaan van één gewest in de provincie Utrecht dan van meerdere gewesten Gedeputeerde Staten hebben hun denkbeelden neergelegd in een zes-tal modellen ln model 1 is er in de pro vincie Utrecht plaats voor een twee tal gewesten, maar gezien het voor gaande vragen wij ons af. of Gedepu teerde Staten niet voldoende aanleiding hebben om mede een onderzoek in te stellen naar de vraag, of in de Provin cie Utrecht niet kan worden volstaan met eén gewest Zoals uit het voorgaande blijkt, kun nen wij de door ons opgeworpen vra gen ook niet beantwoorden, maar het is naar onze mening wel van het grootste belang, dat de mogelijkheid van één ge west m de provincie duidelijk in het onderzoek wordt betrokken Daar het niet wel mogelijk lijkt, om op dit ogenblik definitief antwoord te geven op de vraag of de provincie Utrecht dient te worden opgesplitst in meerdere gewesten, of dat tot vorming van één gewest dient tc worden overge gaan, lijkt het ons gewenst voorlopig tot vorming van één gewest voor deze provincie over te gaan De vierde bestuurslaag, welke thans dreigt te ontstaan, door het ontbreken van een zorgvuldig onderzoek naar de herverkaveling van de onderscheidene overheidstaken, is daarmede weggeno men. Bovendien zal bij een definitieve gewestelijke indeling, die pas mogelijk lijkt te zijn na de hiervoor vermelde onderzoeken, zonodig gemakkelijker kunnen worden overgegaan tot het split sen van één groot gewest in meerdere gewesten dao wanneer het omgekeerde zou moeten worden verwezenlijkt." Wij stellen ons voor Gedeputeerde Staten van het voorgaande in kennis te stellen Alle frakties konden zich met dit ad vies van b en w verenigen Burgemeester Van der Post verdui delijkte aan het begin van de diskussie de in het gemeentelijke rapport neer gelegde argumentatie .Bij alle diskussie over gewestvor ming is voorbijgegaan aan de vraag, hoe het algemeen bestuur er dient uit te zien Die vraag kan beslist niet beant woord worden, alvorens men over het gewest gaat praten. Een goed afgeronde studie over de herverkaveling van de overheidstaken is daarbij onmisbaar Zonder die studie is het niet zinnig om over de gewestvorming te diskus- siëren. Veel belangrijke zaken worden ten aanzien van deze studie over het hoofd gezien. We zouden ons moeten af vragen of gewestvorming geen politieke dwaling is. Ik betreur, dat de gehele problematiek van de gewestvorming zodanig door een politieke wind wordt voortgeblazen, dat tal van belangrijke kwesties over het hoofd worden gezien Er worden ons vragen voorgelegd, die we zonder voldoende studie-materiaal niet kunnen beantwoorden. Het zou van gezond verstand getuigen, wanneer wij G.S. te kennen zouden geven, dat op die vragen geen antwoord te geven is Daar om zullen we volstaan met de medede ling, dat als er een gewest dient te ko men, de gemeente Leusden de voorkeur geeft aan één gewest ln de provincie Utrecht. We hebben geen enkele behoef te aan een vierde bestuurslaag, die op deze wijze althans wat de provincie Utrecht betreft, kan worden voorkomen. 'Zou onverhoopt de provincie Utrecht in méérdere gewesten worden verdeeld, dan ontkom je beslist niet aan die vier de bestuurslaag. Overigens heb ik ver schillende malen beluisterd, dat door het vormen van gewesten gemeenschap pelijke regelingen overbodig zouden worden. Niets is minder waar Deze re gelingen zullen blijven bestaan, zij het dan wellicht tussen de gewesten onder ling en de gemeentes uit verschillende gewesten" Wethouder Bijleveld (VVD) voegde hieraan toe, dat het college de voorkeur geeft aan één gewest, omdat dit de minste nadelige konsekwenties zal hebben. Eén groot gewest kan later altijd nog gesplitst worden als de be hoefte daartoe aanwezig is, aldus zijn mening en dat van het college Aangezien alle fraktie-voorzitters in de raad er precies zo over dachten, laten we hier in het kort meningen vol gen van de raad De heer Kuijpers (PvdA):De vierde bestuurslaag ligt onszwaaropde maag Ons standpunt is. dat een gewest van onderaf dient te groeien. Een vierde bestuurslaag maakt de afstand tussen burger en overheid alleen maargroter, inplaats van kleiner zoals we allemaal wensen Ik ben het volledig met het col lege eens. evenals mijn fraktie' De heer Van Spaendonck (D'66) ,,De vragen van G.S aan de gemeenteraden van de prov Utrecht gesteld, zijn niet te beantwoorden Als we niet weten waarover we praten, waar praten we dan over° Zonder een gedegen studie is oordeelvorming onmogelijk Dit kost ons veel energieverlies en tijd Als we op deze wijze doorgaan dan dreigen we te doen wat onze voorouders in Afrika ook deden een potlood en liniaal pakken en op de kaart lijnen trekken als gren zen Een vierde bestuurslaag is onaan vaardbaar De provincie kan dus opge heven worden, zodat we alleen maar hoeven te praten over een eventuele verschuiving der taken ten aanzien van rijksoverheid- gewest en gemeente Ik ben het volledig met het voorstel van b en w eens" De heer Van Tiel (VVD) ..Dit is een uiterst moeilijke materie Het enige waar we over zouden kunnen praten is over de herverkaveling van de be stuurstaken. maar aangezien een gede gen studie hierover ontbreekt, is praten hierover vooralsnog zinloos Ik ben het dan ook volledig met het college eens Ik ben overigens helemaal nietgechar- meers van die gewestvorming Want het is niet realistisch om te zeggen, dat die vierde bestuurslaag er niet zal ko men Die is niet te voorkomen, tenzij, zoals het college voorstelt de provin cie Utrecht één gewest wordt Dat is momenteel de enige juiste oplossing Ik ben in het algemeen tegen gewes- De heer Van Woudenberg (CHU): De financiële kant vergeet men helemaal ten, maar als voorwaardelijke mening wil ik mij achter het standpunt van het college stellen" De heer Van Dijk (KVP) ,.Tal van banden verbinden de gemeenten in de provincie Utrecht met elkaar, zowel maatschappelijk, ten aanzien van de ruimtelijke ordening, recreatie etc. Dat is niet los van elkaar te zien. Om nu al aan een afbakening te beginnen is niet juist. Wat de vierde bestuurslaag betreft: moeten we niet over een vijfde bestuurslaag spreken, nu we ook al de EEG hebben met hun ministers en par lement0 Overigens staan wij volledig achter uw advies De heer Van Woudenberg (CHU): ,,Ik vind het een bijzonder goed stand punt van het college Zolang we de in houd van de wet op de gewesten niet precies kennen is het moeilijk om een duidelijk antwoord te formuleren op de vele gestelde vragen. We weten niets van de toekomstige bestuurstaken Overheid moet dichter bij de burger komen te staan en daarbij is de taak stelling van de gewesten een belangrijk onderdeel Een groot gewest is nood zakelijk en daarom zijn we het eens met b. en w. Bovendien gaat men in de meeste gevallen zo maar voorbij aan de financiële aspekten van de gewestvor ming Een nieuw gewest zal een eigen administratief lichaam moeten hebben en dat kost handen vol geld. Met uw voorstel wordt dat bezwaar opgeheven, omdat het provinciale bestuur reeds de beschikking heeft over een dergelijk administratief orgaan Uw voorstel vinden wij dan ook een goed voorstel" nDe heer Van Maanen (AR) „De nota- .Utrecht, provincie m gewesten" is een mistig stuk De meningen zijn zeer verdeeld en daardoor is alles nog veel mistiger geworden met bijzonder slecht zicht op de .toekomst van de gewesten Ik lees nu in de verschillende kranten berichten, dat gemeenten zich zonder studie bezig hebben gehouden met de vraag, wie wel en wie niet bij een be paald gewest mogen behoren Derge lijke uitspraken zijn fataal Daarom heb ik bijzonder veel respekt voorde wij ze. waarop b en w van Leusden de problematiek heeft benaderd Deze struktuurschets van b en w is een stuk. waar je ,.U" tegen kunt zeggen, dat buitengewoon goed in elkaar zit Hier staat alles in wat we in het sa menwerkingsorgaan Eemland reeds hebben voorgesteld, hetgeen toen zon der meer werd verworpen Er is van avond gezegd, dat als we toch moeten kiezen, dan kiezen we voor één gewest in de prov Utrecht Indien de gewest vorming onvermijdelijk blijkt, dan zul len we even onvermijdelijk te maken krijgen met een vierde bestuurslaag Daarom heb ik een groot bezwaar tegen die gehele gewestvorming Overigens kan ik mij volledig achter het advies van b en w. scharen" Burgemeester Van der Post tenslot te: ,,Het is inderdaad een mistige zaak. Met uhooplk.datG.S de wijsheid zullen hebben het juiste te kiezen. Wij hopen, dat voor het voorstel van de gemeente Leusden zal worden gekozen. Eén van de voordelen biervan is dan, dat ten aan zien van de provincie Utrecht geen sprake zal zijn van een vierde be stuurslaag Ik ben blij met de unanieme overeenstemming van de raad ten aan zien van deze beslist niet eenvoudige problematiek". Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van b en w aanvaard der rustig jaar, wat tenminste de mu taties betrof. Zowel door het bestuur als door de vele kommissies was in het afgelopen jaar veel werk verzet en soms in een zeer kort tijdsbestek. LEUSDEN - Vrijdagavond 1 septem ber hield de Leusder Voetbalvereni ging RODA'46 in haar kluphuis haar Kt jaarvergadering. Verliepen deze laatste jaren bijna geruisloos, dit maal was het echter anders gesteld. Id de annalen van de vereniging zal men hoogstwaarschijnlijk geen jaar vergadering tegenkomen die evenals deze 26e tot driemaal toe geschorst noest worden om tenslotte bij punt 5 van de agenda afgebroken te wor den. Zoals reeds gezegd kwam mentij- deos deze woelige vergadering niet ver der dao het zesde punt van de in to tal zijnde twintig punten. Het grote struikelblok was de door het bestuur «oorgestelde kontriebutie-verhoging. Deze zou zijn als volgt: jeugdleden tot 12 jaar f 1,25 (f 1,-) p.m. 13 tot IS jaar f2,- p.m. (f 1.-) 15 tot 18 jar f2,50 pin. (f 1,50) en senioren «ider dao 18 jaar f4,50 (f3,-) terwijl de donateurs f 10.- per jaar exclusief 'o f 15,- inclusief RODA-sport zouden moeten betalen. Nadat men gedurende tvee uur vergaderen nog niet uit deze problemen was gekomen, waarbij het bestuur zelf zover ging om bij niet aaoeming van dit punt haar zetels beschikbaar te stellen, werd op verzoek no de vergadering deze redelijk be- wchte jaarvergadering geschorst en verdaagd naar 15 september a.s. Alvorens voorzitter Wendel de ver- pdering opende werd een minuut stil te in acht genomen ter nagedachtenis uo bet overleden bestuurslid van de In zijn openingsrede liet de Ro- ti-pneses vervolgens de jubileum- •wk, de kluphuisbouw en de presta ties van de afdelingen de revue pas- »rco Bij dit alles liet hij duidelijk berken dat het kader van de vere- wCiog. gezien de enorme groei, aan tastische uitbreiding toe is. In zijn dankwoord werden uiteraard de vele mannelijke en vrouwelijke vrijwillige medewerkers niet vergeten, waarbij vooral de familie Kaspers, als klup- huisbeheerders, in het zonnetje gezet Nadat voorzitter Wendel tenslotte de vergadering had medegedeeld dat bij de agenda voorkomende bestuursver kiezing door het bestuur geen kandi daat als voorzitter voorgedragen zou worden, zodat de oplossing tijdelijk gezocht moest worden in een waar nemend voorzitter. Kon men van start gaan met afwerking van de lange agen da. In het jaarverslag van sekretaris J.P.H. van den Berg kon ook dit jaar weer, naast de degradatie van de zon dag en de promotie van de zaterdag- afdeling, gewag gemaakt worden van een enorme organisatorische groei. On voorstelbare winstpercentages, die de in vorige jaren gevestigde rekords ln toename ledental, het aan de kompe titie deelnemende elftallen en het aan tal gespeelde kompetitiewedstrijden etc. alweer op het tweede plan hebben gebracht. Aan dit jaarverslag van se cretaris van de Berg ontlenen we ver der: Per 30 juni 1972 telde de ver eniging 391 leden, te weten 200 seni oren en 191 jeugdleden. Ook de dames afdeling met haar 28 leden was een noviteit. De afdeling zondag speelt met 7 elftallen in de kompetitie, terwijl dat er bij de afdeling zaterdag 4 zijn, bij de afdeling dames 1 en bij de jeugdafdeling 14. In bestuurlijk op zicht beleefde de vereniging een bijzon- Uiteraard was hier of daar ook wei eens een steekje gevallen, vervolgt de sekretaris, maar bij dit alles o- verheersten begrip voor de situatie, de wil tot samenwerken en een gezon de vriendschap. Zoals bekent degra deert het eerste team van de afdeling zondag en promoveert het zaterdags- standaardteam. De sfeer en stemming bij de vereniging zijn uitstekend te noemen en met een grote jeugdaanhang als toekomst is er genoeg perspectief voor RODA'46. Trainer van de afde ling zaterdag blijft de heer Leander, ex-Wageningspeler, terwijl de afdeling zondag onder hoede komt van het duo Witte en Mosterd. Daarnaast zal de heer Witte belast worden met de training van de gese- lekteerde jeugd. Uit het accurate jaarverslag van pen ningmeester Klasens kwam duidelijk naar voren dat ook bij RODA'46 de bedragen en vooral de uitgaven steeds hoger worden, zodat men immer via een goed gevoerd financieel beleid de vereniging zal moeten leiden. Mede in verband hiermede had het bestuur het punt van de kontributieverhoging op de agenda geplaatst, met het eerder beschreven gevolg. Zodoende zal op vrijdag 15 september de geschorste vergadering hervat worden met een on gewijzigde agenda, zodat men op die avond opnieuw voor hete vuren zal komen te staan. ACHTERVELD - De Technische dag van de K P.J. kring Amersfoort, wel ke zaterdag jl. in Achterveld werd gehouden, is wederom succesvol verlo pen. De organisatoren van de afdeling Achterveld hadden wel graag meerde re leden van de omliggende plaatsen aan de meet zien verschijnen. Maar zij toonden toch begrip voor hun afwezig heid. Het valt op de drukke zaterdag middag ook beslist niet mee om met een tractor van b.v. Eemnes naar Achterveld te komen. Er waren een 30-tal deelnemers en dat is toch een behoorlijk bezet veld De verrichtingen welke met de tractoren moesten worden gedaan wa ren beslist niet eenvoudig En altijd waren er de keurende blikken van de juryleden, de heren A Brinkhof en W van Dijk uit Achterveld en de heer J van Schaik uit Barneveld Vooral het achteruit in de garage rijden van een 4-wielige wagen ach ter de tractor leverde nogal wat moei lijkheden op Dat deed ook het nummer met de 2-wielige wagen en dat be zorgde de deelnemer, als hij een fout maakte, bovendien nog een nat pak op Uiteindelijk werd Gerard Esveld win naar van de wedstrijd Hij kreeg 49 strafpunten, het laagste aantal over alle deelnemers Theo van Dijk Hzn won de rijvaardigheidsprijs Daar hij deze voor de derde keer behaalde is de wisselbeker thans zijn definitief eigendom De organisatoren hebben van veel bedrijven, ook uit Achterveld en om geving, veel steun ondervonden Ook werden veel prijzen in natura - hoofd zakelijk gereedschap - beschikbaar ge steld Het bestuur van Achterveld is de gulle gevers uiteraard zeer dank baar Dat is zij ook jegens de heren W en J Zwambach die hun terrein be langeloos ter beschikking hebben ge steld Als besluit van de Technische dag werd des avonds in ..Buitenlust" een dansavond gehouden, waarop tevens door Wim van Middelaar, de voor zitter van de afdeling Achterveld de prijzen werden uitgereikt En even als overdag was ook hier de belang stelling goed De uitslagen waren als volgt Trekkerbehendigheidswedstrijd- Strf pnt 1 Gerard Esveld 49 2 Clemens Esveld 58 Rijvaardigheidstest: 1 Theo van Dijk 2 Bart Huurdeman 3. Ab van de Wetering 4 Jan Kooloos Het bestuur van Roda '46 dat dreigde met aftreden ACHTERVELD - De K.P.O afde ling Achterveld heeft haar omvangrij ke winterprogramma gereed. Daarin is ook nu weer voor ,,elk wat wils" te vinden. Het programma ziet er als volgt uit: 14 september Deze avond wordt be gonnen met een demonstratie, die ge houden wordt door mej E van der Gaag uit Utrecht Deze demonstratie gaat over planten, heesters en bloe men voor huis en tuin. Steeds meer mensen willen een mooie tuin of bloem bak Het bestuur hoopt, dat er veel be langstelling zal zijn Deze avond zal in ,,Ons Gebouw worden gehouden, aanvang 8 uur 25 september: Deze avond is er een modeshow van een bekende wolfabriek Gebreide dames-, heren- en kinderkle ding zullen getoond worden De kol- lektie die getoond zal worden bevat de nieuwste wolsoorten en kleuren. Het zal voor de handwerkende dames ongetwijfeld een aantrekkelijke avond zijn, die gegeven zal worden in,,Café Buitenlust" aanvang 8.00 uur Het bestuur hoopt op veel belangstelling, de dames kunnen vriendin, buurvrouw of dochter meenemen 17 oktober Deze bijeenkomst wordt verzorgd door mevr J van de Panne uit Barneveld De avond wordt gehou den in ..Ons Gebouw", aanvang 8 00 uur ln de winter zijn verse bloemen erg duur en minder houdbaar om toch hei huis op te vrolijken met kleur en fleur Mevrouw van de Panne zal met droogbloemen wat stukjes en vaasjes opmaken Het zal ongetwijfeld een kleurrijke avond worden 14 november De bedrijfsfilm ,,Sym- phonie in M" zal worden getoond, waar in voorlichting over de samenstelling, houdbaarheid en gebruiksmogelijkheid van koffiemelk Na de pauze wordt ook voorlichting gegeven over andere produkten Ook zal er een quiz zijn en een ontspanningsfilm Dit alles wordt verzorgd door een Coöperatieve Con- densfabnek en wel in Café ..Buitenlust aanvang 8 uur 12 december Mevrouw P Bosma uit Achterveld zal uitgebreid laten zien hoe men de heerlijkste nage rechten kan bereiden, aanvang 8 uur in „Ons Gebouw" Mevrouw P Bos ma zal de leden ook zelf aan het kok kerellen zetten, de dames die met de Kerst iets extra's willen eten moeten dit programma dus niet vergeten Met de Kerst wil het bestuur een kerstavond met broodtafel geven, maar dit zal ook kosten met zich meebrengen, dit zal ook op de eerste vergadering worden besproken, indien er voldoende animo is 4 januari Jaarvergadering 1973 Na de vergadering zal de avond verder worden verzorgd door Kapelaan Vos kuilen Hij zal dia's gaan tonen van zijn verblijf in Brazilië Deze avond zal worden gehouden in Café „Buiten lust". aanvang 8 00 uur Februari: Dit seizoen zal een be zoek worden gebracht aan Bovenkar- spel en wel naar Westfries floria" In dien de weersomstandigheden het toelaten, zal er op een mooie dag gerekend kunnen worden 27 Maart Deze avond zal er een de monstratie worden gegeven van ver schillende huishoudelijke artikelen, die gehouden wordt in Café „Buitenlust". aanvang 8 00 uur April Een fabriek in Scherpenzeel. waar band. elastiek en allerlei koord vervaardigd wordt, zal ook bezocht worden Het is beslist de moeite waard om er eens een kijkje te gaan nemen. Dit reisje zal per fiets worden ge maakt, de omgeving is er erg mooi en het is tevens een goede training voor de komende winter (Van de redaktie) LEUSDEN-In de gemeente Leusden zullen voorbehoedmiddelen voortaan in het openbaar via automaten kunnen worden verkregen. Deze automaten mo gen zowel binnen als buiten openbare ruimten hangen Uiteraard zullen der gelijke voorbehoedmiddelen, zoals reeds enige tijd gebruikelijk, ook ln de winkels verkrijgbaar blijven. Dit besliste de raad van Leusden vorige week met zeven voor en zes stemmen tegen het bewuste artikel in de Alge mene Politie Verordening, dat ver koop aan banden legde Enige maan den geleden staakten de stemmen o- ver dit onderwerp (6 tegen 6) on moest behandeling worden verdaagd totdat de raad weer compleet zou zijn. Dat was vorige week het geval, toen ook de heer Van Spaendonck D'66 terug was van vakantie Zijn stem gaf de doorslag Vóór de vrije verkoop stemden de VVD (de heren van Tiel en wethouder Bijleveld), de PvdA (de heren Mandemaker en Kuijpers), een deel van de KVP(de heren Ossendrijver en Van Dijk) en D'66 (de heer van Spaendonck) Tegen stemden de AR (de heer van Maa nen), de CHU (de heren Van Wouden berg en Meinema) en de rest van de KVP (de heren Huurdeman, Berg en wethouder Van Zandbrink) De heer van Speandonck moti veerde zijn stem met te zeggen, dat hij geen enkele behoefte had de voor- of tegenstemmers te strelen „Voor het eerst hangt- voor zover ik me kan herinne ren - een soort zwaard van Damocles boven een bepaald raadsvoorstel Ik had liever ge zien. dat dit het geval zou zijn met belangrijker punten, maar dat neemt niet weg. dat ik zal moeten kiezen." De heer van Spaendonck was van mening, dat ieders me ning getolereerd dient te worden en het getuigde volgens hem ook van tolerantie wanneer de ene partij de andere partij niet be lemmerde in het kopen van voor behoedmiddelen via buiten-auto maten Daarom stemde hij vóór vrije verkoop Hij kon zich vol ledig verenigen met het stand punt van de kleinst mogelijke minderheid in b en w (de heer Bijleveld-red De privacy mag niet worden geschaad, aldus de D'66-er De APV werd in haar totaliteit zón der artikel 111 met algemene stemmen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - De ge meentelijke plantsoenendienst heeft in Achterveld en in het plan" Rossenberg (Leusden/Centrum) verschillende ge deelten van kinderspeelplaatsen en plantsoenen ingezaaid met gras Om dit gras alle mogelijke kansen te geven, zijn de desbetreffende gedeelten afge rasterd De plantsoenendienst vraagt alle medewerking van de belanghebben den om er op toe te zien, dat de inge zaaide grasvelden niet voortijdig wor den vernield door het betreden ervan Bij voorbaat dank 3 Kees Huurdeman 61 4 Theo van Dijk 66 1 5 Bart Huurdeman 77 6 Ab van de Wetering 79 7 Wim Esveld 81 8 Wim van Middelaar 81 i 9. Theo van de Wetering 82 10 Jan Kooloos 83 11 Jan van de Wetering 91 12 Bert de Vette 92 13 Liekle Poldervaart 95 14 Hans Meerveld 96 15. Gerard Kok 103 16. Jan Middelaar 103 17 Henk van de Wetering 109 1» Johnny van Loenen 117 19 Toon Huurdeman 118 20 Evert Houtveen 120 21 Pieter Kooloos 125 l 22. Ben van Middelaar 125 23. Piet van de Hoven 131 24. Theo Kok 132 25. Gerard Hak 141 De heer Van Spaendonck (D'66) Vóór vrije verkoop. i

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5