Voorbereidingen plan Alandsbeekl begonnen Boeiende lezing van ir. De Vries over wegenbouw Tehuis voor demente bejaarden aan de Bavoortseweg ALFA ROMEO WIMEDO NV AGENDA GEMEENTE LËUSDEN De gemeente en de voorlichting BONDSSPAARBANK VERANDEREND DORPSBEELD: OVER KATTEN De Til dit weekend Kommunikatie- stoornis VERANDEREND DORPSBEELD: HET WOORD IS AAN U LEUSDEN-CENTRUM - Op maan- lag 11 september gaf de heer ir. D. j. de Vries, uit Leusden-centrum een uitleg over wegenbouw met als thema „Wikken en wegen", voor de Neder lands Christen Vrouwenbond. De presidente, mevrouw A. J Pot hoven-Brakman verwelkomde de aan wezige leden en in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer de Vries Na het zingen van psalm 138 vers 1 en gebed las de presidente voor uit Mattheus 7, waarna een inleiding volgde, die betrekking had op het on derwerp van deze avond De secreta resse, mevrouw H Pilkes-Klein Ben- mnk las de notulen voor van de bij eenkomst gehouden op 10 april van dit jaar, welken goedgekeurd werden Ir D. J de Vries begon ,,zijnpraat je zoals hij dit zelf noemde, met enige cijfers, die typerend waren voor de groei van het wagenpark in Nederland. In 1928 had Nederland 7,6 miljoen in woners, en per 150 inwoners was er 1 personenwagen ln 1958 bedroeg het inwonertal 11 miljoen en had 1 op de 27 personen een auto In 1965 had éénopdetien mensen een auto terwijl Nederland 12,2 mil joen inwoners had. Een enorme stij ging dus Deze enorme stijging behoeft op zich niet verontrustend te zijn. Het gaat er om hoe de auto gebruikt wordt Een tweede of zelfs derde wagen in een ge zin wordt waarschijnlijk lang niet zo frequent gebruikt als de eerste. Bij de aanleg van wegen is het spits uur bepalend voor de aard van de weg. Voor er een nieuwe weg kan worden aangelegd komt er heel wat kijken. Er worden tellingen gedaan van het huidi- verkeer en met het toekomstige net vergeleken Het blijkt in het ver keer, dat een autobestuurder niet de kortste weg kiest, maar de snelste Als er een globaal tracé is getekend wordt dit door allerlei instantie beke ken Zoals: Rijk Waterstaat. Provin ciale Waterstaat, Gemeenten, Spoor wegen, Staats Bosbeheer, actie-groe pen en zo voorts Ook het landschap is een factor wat mee spreekt Als een weg accep tabel is moet hij passend zijn in het landschap en een vloeiend verloop heb ben Ook moet er rekening gehouden Dealer ioor Amersfoort c.o. Evcrard Mcystrnvcj: 54-Tcl. 03490-16901 Gcldcrwstraat 19-Tel. 03490-31170 worden met de geluidhinder voor de omwonenden, en dit moet zoveel moge lijk tegen worden gegaan. De wegenaanleg is eenenorm gecom pliceerd geheel en de heer de Vries wist een tipje van deze sluier op te lichten zodat de aanwezigen iets te we ten kwamen van dit moeilijke onder werp ACHTERVELD Donderdag 14 september: ,,Ons Ge bouw" 20.00 uur Demonstratie avond voor de K P O Vrijdag 15 september: Café Bar ,,Bui- tenlust" 19.30 uur Start orien- teringsrit AMBC ..Achterveld" Vrijdag 15 september: Hotel ,,De Ros kam" 20 00 uur Schutjascon cours Zaterdag 16 september: Cooperatie- plein 19.30 uur. Vertrek voor K P.J dropping. LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 14 september: Hervormd Centrum. 20.00 uur Modeshow Ned. Bond Plattelandsvrouwen Vrijdag 15 september: ..De Til 19 30 uur. Dropping K.P.J. Vrijdag 15 september: De Til" 18.30 uur Hobbyclub Na 19.00 uur ge opend voor iedere belangstellende Zaterdag 16 september ..De Til" 20 00 uur. Discodansavond,15 jaar en ouder. Zondag 17 september: ..De Til". Ge opend van 10.00-13 00 uur. Zondag 17 september: Hervormd cen trum 10.00 uur Open-Deurdienst LEUSDEN/ZUID Donderdag 14 september: Bibliotheek ,,De Boekenmolen' Uitlening van 14.00-16.30 uur Arnhemseweg 83 Vrijdag 15 september: Bibliotheek De Boekenmolen Uitlening van 19.00-20.00 uur. Arnhemseweg 83 Maandag 18 september: ,,De Mof". 20 00 uur. Societeitsavond V V D. Belangstellenden zijn van harte welkom Dinsdag 19 september: Seniorensocie- teit U V V. 14 00-16 30 uur Ge zellige middag voor de oudere in woners van Leusden-zuid in het nieuwe klubgebouw van Roda'46 18 t/m 23 september: Kollé"kte Na tionale Reklasseringsaktie Oppasdienst Leusden: Mevr. C Deenik, Kon Julianalaan 35, Leusden-zuid. tel. 03490-18134 AMERSFOORT/LEUSDEN Zaterdag 16 september: Amershof - Amersfoort 10.30 uur. Verkie zingsbespreking D '66 Geachte Redaktie, Naar aanleiding van de kritiek van de gemeentesekretaris, de heer K. Brouwer, deel ik u mede, dat uw krant m.i. een goede stimulerende en bege leidende rol speelt. Vóór de verschij ning van uw blad waren wij allen aan gewezen op Amersfoortse bladen, die begrijpelijk meer op Amersfoort zijn ingesteld. Men voelt zich ten rechte of ten onrechte overgeleverd aan de plaatselijke overheid. Uw initiatief tot b v ook publica tie van het volledige artikel 19 W.R.O. is zeer op prijs te stellen. Kunt u als uitvloeisel hiervoor uw lezers infor meren over de bekendmaking inge volge het bepaalde in artikel 22W.R O." van 10 augustus j 1. (hier bijgesloten) Welke konsekwenties heeft dit voor belanghebbenden'' U zult begrijpen, dat van de bewo ners onmogelijk verlangd kan wor den. maar steeds naar de gemeente secretarie te hollen om van alles er nog wat kennis te nemen in uren, dat men zelf gebonden is. Afgezien nog van het mogelijke gemis aan daartoe benodigde kennis Kan de gemeente b.v geen avond uren instellen voor e.e.a waarbij dan een deskundig ambtenaar de vragen kan beantwoorden? Men voorkomt dan situaties, dat men zich gegrepen voelt en dan behoeft de verschijning van ambtenaren van het kadaster de dag volgend op de pu blicatie geen vraagtekens op te roe pen en vraagt men zich niet af of alles al in bepaalde kannen en kruiken zit en dat eventuele hoorzittingen e d slechts formaliteiten zijn Met dank voor plaatsing Hoogachtend, J. Schwencke. De brief van de heer Schwencke zonden wij door ter beantwoording door het gemeentebestuur, hetgeen is gebeurd bij monde van de chef voor lichting en kabinet, de heer S. Polak. De heer Polak schrijft het volgende: COMMENTAAR GEMEENTE Geachte redaktie, Van uw brief d.d. 6 september j 1 ter secretarie eerst ontvangen op vrij dag 8 september j 1 om een aan uw redaktie gezonden brief van de heer Schwencke te Leusden-zuid, d.d 2 dezer van commentaar te voorzien, heb ik met belangstelling kennis ge nomen Hierdoor wordt namelijk be reikt. dat onze inwoners geinformeerd worden over bepaalde facetten van het gemeentelijk gebeuren. De late kennisname van uw verzoek, noopt mij -in verband met de verschij ning van uw volgende editie- tot beper king van het commentaar Ik neem dan ook aan. dat u mij als nog in de gelegenheid wilt stellen m één der volgende edities nader op deze zaak terug te komen Nu -in beknopte vorm- het volgende Artikel 22, le lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bepaalt, dat voor- bereidingsbesluiten (een besluit waar- Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en coulant verstrekt door de voor Midden en Oost Nederland i Meent u door een ambtenaar te wei nig te zijn geïnformeerd, dien dan uw klacht in bij het Gemeentebestuur of Burgemeester en wethouders Dat is m.i. de juiste manier van regeren en van geregeerd worden Veel boze ge zichten zullen dan vriendelijker wor den Want vooral zijn het handhaven van de spelregels een voorwaarde voor een goed spel! A. Pothoven Arnhemseweg 31. Leus den Discussie gesloten - redaktie. Het lijkt mij verstandig de zaak be treffende de katten uit de emotionele sfeer te halen Er zijn hier twee partijen De men sen die graag een kat als huisdier wil len hebben en degenen die in Leusden zijn komen wonen vanwege de lande lijke omgeving met een tuin met daar in vogels. Nu weet iedereen dat katten de aarts vijanden van vogels zijn. Hier ligt na tuurlijk de kiem van alle narigheid Zolang de kattenliefhebbers hun die ren thuis of op eigen erf zouden hou den is er niets aan de hand Maar op enkele uitzonderingen na vinden deze mensen dat ze hun dieren vrij moe ten laten en hun medeburgers met hun katten mogen opschepen. Het is zelfs zo erg dat wijzelf de tuindeur niet open kunnen laten staan als we niet inde ka mer zijn, want dan loopt de kat van de buurman bij ons naar binnen Een aantal mensen zijn bijzonder en thousiast over het streven van de hr. Leroy om het evenwicht in de natuur enigszins te herstellen maar dezelfde mensen vergeten dat in de natuur nooit een dergelijke wanverhouding van roof dieren (icc. katten) ten opzichte van vogels voorkomt als nu door hen hier geschapen wordt Dit is een van de zwaarste vormen van milieuverontrei niging Enkele mensen zijn beter ingesteld en doen hun kat een halsband met een belletje om of laten hem alleen aaneen lang touw buiten Een ongunstige bijkomstigheid is dat de overheid in deze zijn taak volledig verzuimt. Terwijl honden, die veel ge makkelijker te dresseren zijn, wel be last worden en aangelijnd moeten zijn, gebeurt er ten opzichte van katten niets. Gevolg van de negatieve houding van de overheid en van de meeste mensen is dat de vogelliefhebbers het recht in eigen hand gaan nemen en hun toe vlucht moeten gaan zoeken in wrede middelen zoals gebakken sponzen, windbuksen e d Gevolg daarvan zijn weer grote burenruzies En dat alles omdat de ^verheid het grondwettelijk recht van bescherming van burgers tegenover overlast niet wenst te hanteren B van Praag. Kon. Julianalaan 86, Leusden-Z Diskussie gesloten - red. VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN - Verloren 1 herenbnl 1 corduroy kinderjack. 1 kinderfiets Gevonden op de Doornseweg een Duit se staander (hond). Inlichtingen Rijkspolitie Leusden/Z tel.03490-17673. Demonstratie quaclrafonie (4 kanalig stereo) door Coen v. d. Bere LEUSDEN/CENTRUM - Volgende week donderdag, 21 september orga niseert de firma Coen van de Berg een quadrafonische (vier kanalige ste reo-) demonstratie in het Hervormd Centrum Deze demonstratie kan plaats vinden dankzij het feit, dat AVRO en NCRV op die avond een vier kana lige stereo-uitzending via de radio zullen verzorgen. Iedereen is van har te welkom op deze avond. U krijgt een kop koffie geserveerd, terwijl u kunt luisteren naar (nog beter) ste reo Het programma van NCRV en AVRO bevat hoofdzakelijk klassieke muziek, die bij uitstek geschikt is voor weergave via vier luidsprekers. U bent van harte welkom. LEUSDEN/CENTRUM - In het ko mende weekend zal het jongerencen trum ,,De Til" op vrijdagavond ge opend zijn vanaf 18.30 uur voor d* Hobbyclub en vanaf 19 00 uur vooi iedere belangstellende Op zaterdagavond 16 september wordi er een Disco-Dansavond gehouden vooi de jongeren vanaf 15 jaar De aanvang is om 20.00 uur Zondagmorgen 17 september is het ge opend van 10 00 tot 13.00 uur DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 LEUSDER KRANT bij de raad stelt, dat een bestemmings plan voor de gemeente of delen daarvan wordt voorbereid), onder meer van de dag der inwerking treding af ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt Een dergelijk besluit heeft rechts kracht gedurende een periode van één jaar Binnen dat jaar dient een bestem mingsplan ter inzage te worden gelegd. Is dat -om welke reden dan ook- niet mogelijk, dan dient zonodig een nieuw voorbereidingsbesluit door de raad te worden vastgesteld. De voornaamste consequentie van het nemen van zo n besluit voor de burger (met belangen in het betreffende gebied) is dat, wanneer een verzoek om bouw vergunning wordt ingediend hetwelk voldoet aan het vigerende (geldige) be stemmingsplan door burgemeester en wethouders kan worden aangehouden, indien is te verwachten, dat het te ont werpen bestemmingsplan door inwilli ging wordt belemjnerd Met betrekking tot de opmerking van de heer Schwencke, dat men van de in woners onmogelijk mag verlangen, dat zij steeds naar de secretarie hollen", zou ik op dit moment willen volstaan met er op te wijzen, dat men zich ten allen tijde -ook door middel van een simpel telefoontje- om informatie tot mij kan wenden Geachte redaktie, om de hierboven omschreven reden wilde ik het voorlo pig hierbij laten Voor uw verzoek ben ïku zeer erken telijk. S. Polak, hoofd Kabinet en Voorlichting der gemeente Leusden. Naschrift redaküe Aangezien de brief door ons inderdaad iets te laat is verzonden, geven we de heer Polak graag de gelegenheid in een volgend nummer dieper op de ma terie van de ruimtelijke ordening en de bestuurlijke moeilijk- en mogelijk heden in te gaan. Red. LEUSDEN - Het is mij bij het le zen van diverse artikelen in de Leus der Krant, meermalen opgevallen, dat de ingezetenen van onze gemeente, door het gemeente bestuur menen te zijn misleid of bedrogen. Een slechte zaak. Want zowel de bedrogene als de bedrieger, c.q. misleide of misleider, heeft iets nagelaten of is niet goed geinformeert, voelt zich te kort ge daan, of heeft zich door onvolledige in formatie te verstrekken een ander te kort gedaan. Dit kunnen zowel de re geerders zijn, doch ook de gewone bur ger. Tussen deze partijen in, staat de uitvoerende macht, bij u beter be kend als ambtenaren. Ook deze men sen kunnen zich door onvolledig hun arbeid te verrichten, zowel het aan zien van de overheid, als de belangen van de burgers in ernstige mate scha den. b.v. Wanneer een ambtenaar geen volledige of aanvullende informatie ver strekt, waar de geregeerde burger recht op heeft. De artikelen van de burgers, het ge meentebestuur en dhr Brouwer, be treffende de wegen en veranderingen rond het gemeentehuis en de Asschat- terweg, zijn m.i. terug te brengen tot communicatie storingen tussen het Dag- bestjur. Ambtenaren en Burgers Tus sen naakjes - weet u nog dat het kruis punt bij de Asschatterweg enige jaren gelden .volgens plannen" f70.000.-- hee!t gekost0 De kosten werden omge slagen over t 70 woningen, die dus elk f 1000,- meer gingen kosten Dhr van Dongen wenste niet voor dit plan te stemmen en wilde een eenvoudige uit voering Thans hoop ik nog eens exact het cijfer te mogen vernemen wat het wegbreken van deze rommel zal kos ten! hi! Ook wij als doodgewone burgers, ve*geten wel eens onze plaats in deze democratische maatschappij Als wij ons te kort gedaan voelen door de Overheid of het Gem Bestuur, gaan we momenteel zeer modern proteste ren eisen inspraak! Maar beste mensen, dat is je rein st? kolder Bij de Gemeenteraad ver kiezingen hebben we zeer democra tisch onze vertegenwoordigers ,,ge- ktzen" Deze mensen zitten inde Gem Riad of en in het College van Bur gemeester en Wethouders, om on ze belangen te behartigen Als we diarom bezwaar tegen een bepaalde ging zan zaken hebben, zullen we ons ii eerste instantie tot deze vertegen- voordigers moeten wenden, met onze ileeen of bezwaren. Daarom is een rel schoppen, iets trachten af te dwingen met een klei- re belangen-groep zeer ondemocra tisch! Schieten onze gekozen mensen te kort, dan kiezen we in het vervolg »en andere kandidaat. (Van de redaktie) LEUSDEN - De bouw van het tehuis voor demente bejaarden tussen Ba voortseweg en de Burgemeester de Beaufortweg schiet al behoorlijk op. Het exterieur van het tehuis is vrij wel gereed, (foto boven). Hoewel het geheel- mede door de bouw - nog een beetje rommelig aanzien heeft, is ook de vijverpartij tussen de bungalows en het tehuis vrijwel gereed gekomen met de nodige aanplant van jonge bo men. Eenden hebben er reeds een plekje gevonden. Wanneer alles zal :ijn afgewerkt en de aanplant voldoen de dichtheid zal hebben gekregen, heeft Leusden/C. er opnieuw een aardig stuk je plantsoen bijgekregen. foto's Leusder krant) (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Terwijl men hard aan het werk is om de laatste Eurowoningen tijdig gereed te krij gen, is men aan de overzijde van de Middenweg inmiddels begonnen met de aanleg van rioleringen voor het plan Alandsbeek 1, dat zoals bekend eveneens zal worden gebouwd in op dracht van de ontwikkelingsmaat - schappij Eurowoningen b.v. Hoewel de Middenweg voorlopig nog niet zal wor den doorgetrokken, zijn wel reeds voorbereidingen getroffen. Het ,,gat" in de woningenrij langs de Asschat terweg is daar een bewijs van. De nog niet afgebroken woning op de foto is overigens wel door de bewoners verlaten. Wanneer de Middenweg pre cies zal worden doorgetrokken, is nog niet bekend. Naast het afbouwen van de laatste Eurowoningen legt men tevens de laatste hand aan de afwerking van het groenplan van Rozendaal en de aanleg van fiets en wandelpaden. Zo is men momenteel bezig met de bouw van een tweetal sierbruggen over de vij verpartijen (o.m. langs de Middenweg). Op de foto's: Midden:Er wordt hard gewerkt aan de afbouw van de laatste Eurowoningen van het plan Rozendaal Boven: De voorbereidingen voor de doortrekking van de Middenweg aan de overzijde van de Asschatterweg door het plan De Wetering zijn getuige het ,,gat" in de woningrij reeds ge troffen. Onder De firma Van Schoonho ven te Veenendaal (in Leusden de uit voerder van vrijwel alle voorberei- dingswerken van ontwerp - bestem mingsplannen) is bezig met de aanleg van rioleringen in het plan Alands beek I, dat eveneens door Eurowonin gen b.v. zal worden ontwikkeld. (Foto's Leusder Krant)

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3