f PUZZELRUBRIEK f LEUSDER KRANT VAN DE ZEEDRAAK DIERBAAR DOOLHOF VELDSLAG DER VROUWEN MET RAAD EN DAAD Aan die onzin doen we beslist nietzei Mina wetenswaardigheden I iNDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 LEUSDER KRANT 4 LEUSDER KRANT-STRIP, KAPPIE EN HET GEHEIM door Maarten Toonder De maat. Okki en de meester keken ?rg verbaasd, toen Kappie na enige tijd >p de Kraak terugkeerde in het hoge ;ezelschap van de schout-bij-dag Jonk - leer Patee de Mijzon. Ofschoon de krijgshaftige edelman len zeer minzaam begroette en zijn irijzende woorden sprak over het moe- lige reddingswerk dat zij hadden ver dicht, bleven Okki, de maat en de mees- er hem wantrouwig zwijgend aansta ken, tot hij met Kappie inde kajuit ver- Iween. ,,Wat doet die lefpet hier aan boord?" vroeg Okki zich af. ..En de ouwe keek zo somber Er is vast iets be langrijks!" ..Ellende en narigheid!" sprak de maat opstandig „Straks willen ze van de Kraak nog een marineschuit maken, verschrikkelijk!" „Het heeft vast iets te maken met die zeeslang", sprak de meester zwart gallig. „er is iets sinisters op til, let op mijn woorden" Nu, die woorden waren nog niet koud, of op de kade hield een grote kraanwa gen van de marine stil. die een klein, doch onheilspellend vaartuigje ver voerde Er klonken wat bevelen en toen werd het bootje met grote bedrijvigheid op getakeld. boven de Kraak gestuurd en op het dek nergelaten „Hé, w-wat is d-dat voor een ding en w-wat moet da hier?" riep de maat uit „Dag, brave zeerob... sprak de Schout-bij-Dag. de kajuit uitstappend, dat is de trots van de Marine, de „Klikspaan" genaamd. Een eenper soonsduikboot, die uiterst geschikt is voor het bespieden van zeemonsters' Uw kapitein heeft hem voor een tijdje in bruikleen gekregen Zodra Jonkheer Patee de Mijzon de Kraak had verlaten, werd Kappie door zijn mannen met vragen bestormd „Het is toch niet waar. Kappie9 We gaan toch zeker niet terug naar die on geluksplek om die zeeslang te vangen9" vroeg de maat verontrust Kappie echter knikte „Ik ben bang van wel, jong," antwoordde hij ernstig „Ze zeiden dat wij de enige waren, die het beest hadden gezien en er heel huids vanaf kwamen De andere sche pen, die aangevallen werden, hebben ze later ja stuurloos en zonder een leven de ziel aan boord teruggevonden" „Sinister vond de meester. „Maar waarom doet die lefpet van de marine, die hier straks was dan zelf niks?" wilde Okki weten. „Die hebben toevallig net een vloot- oefening", legde Kappie uit „En dan hebben ze wel wat anders aan hun hoofd dan zeebeesten, zeggen ze. Nee, jongs, er zit niet veel anders op. dan dat wij het ja zelf zien te klaren Iedereen vindt dat dat onze plicht is, heb ik gehoord" De meester was intussen wat aan de duikboot gaan morrelen „Hm, in ieder geval hebben we dit ding te leen," bromde hij. „Dat is ten minste iets! Het ziet er technisch wel verantwoord uit, al zou ik er niet graag in zitten!" „Toch zal dat wel moeten gebeuren", sprak Kappie. „En gauwer dan je denkt, want we vertrekken onmiddel lijk naar de Foetsjie-eilanden!" Kort daarop, terwijl de Lutjewierse bevolking het avondmaal gebruikte, maakte de Kraak zich van de kade los en koos zee Tot groot verdriet van de maat, die stuurde, had de Kraak een zeer voor spoedige reis. De zee was kalm, de machine liep gesmeerd en ook de wind hielp een handje mee om het schip zo vlug mogelijk op zijn be stemming te brengen Alleen van die bestemming wist niemand het wa re. „Dit wordt ons ongeluk, Kappie!" voorspelde de maat voor de zoveelste keer „Ik stuur ons allemaal recht streeks de narigheid in'„Hou toch eens een keer je luchtkoker dicht, aardappel'" viel Kappie korzelig uit. „Je maakt me ja al naar genoeg met je gemekker!" Kribbig spreidde hij de kaarten uit „Mmmmm ....nogvijf entwintig mijl mompelde hij. „Wij zijn bijna op de plek. waar dat dek selse monster de „Dolfijn" heeft aan gevallen." Dat Kappie's berekening er niet ver naast was, bleek helaas niet alleen uit de kaarten. Plotseling werd iedereen namelijk opgeschrikt door een huiveringwekkend geloei, dat hol over het water klonk en aan de hori zon verscheen iets, dat met grote snelheid naderbij kwam -14- Nu de nood aan de man kwam, bleek echter dat Kappie zijn plannetje klaar had. Geen zeemonster was in staat hem in de war te brengen. Met een kort bevel riep hij zijn mannen om zich heen „Het is ja zover, jongs!" sprak hij „Nu hebben we de kans om dat bliksemse slangebeest zijn streken af te leren Er is geen reden om paniekerig te doen." Bij die laat ste woorden keek hij streng naar de maat, die met een krijtwit gezicht zijn baard stond te vernielen „Luis ter ik heb een plan!" vervolgde hij „We moeten dat beest ja in de val zien te lokken Daarom is het nodig, dat de Kraak zich rustig laat aanval len We gooien het anker uit. Jullie sluiten ja allemaal in het vooronder op en ik lig in de duikboot op de loer erwijl dat bliksemse beest druk be zig is, vuur ik een torpedo af Be grepen9 We zullen ja eens zien of dat stuk ongeluk daarvan terug heeft!" „Hoera' Dit wordt een sappig stukje avontuur!' riep Okki met vuurrode oren van spanning. „Denk eraan, Kap pie, recht voor zijn boegspriet, hoor!" „Stil jongen, in de ure des gevaars", vermaande de meester „Help liever om die duikboot los te knopen!" Met vereende krachten werd de „Klik spaan in het water en Kappie in de „Klikspaan" geholpen. Terwijl Kap pie de duikboot bliksemsnel onder het wateroppervlak bracht, snelden de an deren naar het vooronder en vergren delden de deur Geen seconde te laat overigens, want het akelige ondier was nu angstig dichtbij -15- Kappie had het in zijn duikboot niet weinig benauwd. Het is altijd erg ver velend om je schip in uren van gevaar te moeten verlaten, vooral als zich aan boord nog allemaal brave borsten bevinden, die gevaar lopen om door een zeeslang te worden opgeslokt. Zo gen de borst. Maar in dit geval was er werkelijk geen andere manier om het monster onschadelijk te maken Dus stelde Kappie zijn periscoop scherp en bracht zijn duikboot in de positie voor een doeltreffend schot. Dat was erg moeilijk, want de zeeslang draai de eerst een tijdje snuffelend om de Kraak heen, als een hond om een kluif. Tenslotte scheen het ondier zich klaar te maken om toe te happen. Met een plotselinge ruk hief het zijn grie zelige kop uit het water, sperde zijn slijmerige mail wijd open en liet die met een akelige triomfkreet op het dek van de Kraak zinken. „Viezerik, dat is de laatste keer dat je een goed schip tussen je kiezen krijgt!" sprak Kappie met opeengeklemde kaken en vastbe raden strekte hij zijn hand naar het knopje, waarmee de torpedo afgescho ten zou worden. Maar op hetzelfde ogen blik sperde hij zijn ogen wagenwijd open „Alle kn-kniezebieters op een z-zandbank!" stamelde hij„Zoiets had ik nou nooit verwacht! Er zit meer in dit avontuur dan ik dacht..." En gezien het feit, dat er uit de muil van de zeeslang een aantal robuuste mannen klom, kan men dat een rake opmerking noemen (Wordt vervolgd) TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAb VANDAAG Het kanoor van de LEUS DER KRANT (Fmnmark 3 - Leusden-C. - Tel 03496- 1495) is op werkdagen ge opend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur voor het op geven van advertenties, berichten, het doen van be talingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor ad vertenties EN berichten: dinsdagmiddag 12 uur. |y »G ^L, sL* sT/ si/ aA/ si/ si/ aA/ a1/ sj/ aX» aX* 'T** 'T* «T* AG A a G A G AG A G A G A G A G AG A G AG A Jy A|/ AJ/ A^/ A G AJX 1/ A G A G ^G /f» /T» «T* <T* "T* »T** Robert Sheckley: De verschillende uitgeversmaat schappijen in Nederland zijn weer vol op bezig met het uitgeven van nieuwe science-fiction romans. Bij de uitge verij A. W. Bruna Zn. te Utrecht verscheen kortgeleden in haar reeks Bruna SF de roman van Robert Sheck ley: Dierbaar doolhof. In dit boek be schrijft Sheckley de wonderlijke avon turen van een aardbewoner, die bij toeval een Galactische prijs heeft ge wonnen. Op een wat cynisch-sarcas- tische manier schildert Sheckley met veel humor de avonturen van de man, Carmody, die de weg terug naar zijn wereld bijna niet terug kan vinden. In een doolhof van werelden, opvattingen en realiteiten zoekt Carmody zich ver bazend over die veelheid van werelden in het enorme heelal een weg terug. Hij komt in aanraking met allerlei figuren, onder meer met een god, een inge nieur, die werelden schept alsof het wo ningen zijn (met alle vormen van prijs- drukken daaraan verbonden), en niet te vergeten met zijn Prijs, die zich in al lerlei vormen kan vermommen en Car mody met raad en daad terzijde staat. Tussen alle bedrijven door neemt Sheckley op een luchtige wijze alle be staande meningen over godsdienst, maatschappij en de mens op de hak en dat maakt het boek alleen maar aantrek kelijker. De betrekkelijkheid van het verschijnsel mens wordt in deze soms ietwat surrealistische roman duidelij ker getekend dan meestal in een SF- roman wordt gedaan. „Dierbaar dool hof" is dan ook een kostelijk boek ge worden, waarin de mengeling van SF, humor en maatschappijkritiek het ge heel een sprankelende inhoud heeft ge geven. Het meest frappante is het slot, dat hoewel niet helemaal verwacht, toch eigenlijk wel het meest logische ant woord vormt op de vraag welke aarde in welke tijd de aarde van Carmody is: Voor Carmody is er geen juiste aarde meer. Uitgegeven in de SF-reeks van Bru na Zn. te Utrecht, nummer 10. L. V. Airam Davidson: De Amerikaanse SF-schrijver Avram Davidson schreef in 1964 zijn „Mutiny in space", in het Nederlands vertaald in „Veldslag der vrouwen" en uitge geven door de uitgeversmaatschappij Bron te Amsterdam in haar speci ale SF-reeks (nr 37). „Veldslag der vrouwen" is een ro man, zoals er reeds meerdere zijn ge maakt Het thema is een muiterij aan boord van een ruimteschip en de ge volgen van een landing van de reddings boot op een onbekende planeet, die be heerst wordt door vrouwen, inplaatsvan -zoals elders gebruikelijk- de mannen In deze matriarchale rechtsstaat zijn de vrouwen de baas, zijn ook wat hun lengte betreft overheersend, zij zijn behoorlijke vechtersvrouwen (vech tersbazinnen), latendeduidelijk kleine re mannen het houshoudelijk werk doen, kortom: het voorbeeld van een omge keerde wereld. In die wereld verzei len de officieren en enkele manschap pen van het ruimteschip, die niet aan de muiterij hebben meegedaan en met een reddingsboot van het schip zijn verdre ven. De mannen maken op hardhandige wijze kennis met de vrouwelijke heer sers, maar weten daarna in betrekke lijke vrede kontakt te maken met de be volking Totdat het muitende ruimte schip zelf landt op deze planeet. De muitende mannen, jarenlang verstoken van vrouwen, gooien hun remmen los en trekken plunderend en verkrachtend door het land In een boeiend verhaal weet David- som de gehele geschiedenis bijzonder aannemelijk te vertellen, een reden waarbij hij zonder in onleesbare ge deelten te vervallen en passant de ge schiedenis van het volk vertelt. Een boeiend boek, waarin de eigenlijke science fiction wat op de achtergrond wordt verschoven om plaats te maken van een plausibel en interessant avon- turen-verhaal. Uitgegeven door Born te Amsterdam in haar speciale SF-reeks, nr 37. L. V. EEN KRYPTOGRAM C 223. HORIZONTAAL: 1. Eén stukje van de meloen is ge noeg, 3 Of het nu links is of rechts, het is thuis goed; 5. Met de hoenders loop je door het gaas; 6. De wolf hoort zonder zijn snuit achter de spijlen van de Fabeltjeskrant; 8. In dit huis wordt geestelijk gewerkt met de grote K; 11. Gedeeltelijk dwong Mina haar huid ka pot; 14 Ze is uit de tijd en van hoge af komst; 16. Een deel van de horde was erg netjes; 18. Het blinkende metaal is buitenlands; 19. Heb ik oker om mijn spullen in te doen; 20. De heilige staat achter de vogel; 21 De godheid hangt boven in het schip; 22. Als het ogen blik is gekomen; 25. 't Is om er voor te zetten, maar het gaat rond; 26 Het weten komt na een gedeelte van een boom; 31. De heilige rende voor de ho rens van de Europeaan aan; 34. Niet deze, maar die heeft zijn r verloren in het hooggebergte; 35. In vriendelijk heid wordt beleefdheid gebogen; 38 Met ijzeren pennen worden de aardklonten gebroken, 39. De schep en het winter- voertuig lappen elkaar; 42. Eva is hier Adam kwijt; 43. Lees dit rommelig in de sneeuw glijdend, 46 Aan de wand hangt het werk ervan; 47. In die vreem de taal staat er een mannetje achter; 48 Het is mogelijk met in het midden een meisje; 49. Je neemt het maar tot je! Ja graag!; 50 De lol heeft het laatste dwars-bovenstreepje in het ge was verloren, 52. Daar komt achter de heilige het licht; 54. Wees gegroet, eerste vrouw van achteren'; 58. Snapje, een ouder zit voor in de kuip; 59. Door de nattigheid ziet men de tegels niet; 60 De klap krijgt een omgekeerde uit werking. VERTIKAAL. 1. Vader en dochter in de pot; 2. Dit meisje woont aan de overzijde; 3. De redenaar sprak met lof over u, 4 Hij hoort vóór een zelfstandige te zijn; 5. De stroom stroomt ver van hier; 7. De betaling moet na deze aanbieding ko men. 8 De vogel en de wagen komen te kort in de zuivel; 9. Deze textiel is topless; 10. Het laatste van het ge troffen doel komt er ook voor; 11. On derwerpt u' Het moet'; 12. Het gewone mist een vis; 13 Zo meteen is het een vrouwjes-studie-hoofd; 15. Een cijfer wil ik van achteren af niet; 17 De eerwaarde heeft zijn korte jas aan; 19 De heilige zit onder de visbak hardge bakken; 23. Zonder geluid hoor Klaas; 25. Nog één lager dan op één na; 27. De tijd rekent omgekeerd in een vierkant, 28 Wat een snavel heeft die poes zon der staart; 29. De boom staat er tussen zonder top; 30 Drente wil zijn hoofd vast niet kwijt in die plaats, hoewel zij er foutief vaak een H voor zetten, 32 Het is niet de vijfde van Beethoven dubbel, maar wel tweemaal de vijfde en dan nat; 33. 't Is oud en in het kort rijk en zuidelijk; 36. Bij de ene mag je er zo over, bij de andere is het moei lijk, die lijn; 37. Over de rails dende ren ze met korting, 38 Dit varkentje moet je niet wassen, afblijven, want hij is soms woest; 40. Met de pé in roe men en dan sappig; 41. Die oude vor stelijke dame nam voedsel eerst vóór een zetsel thee; 42 Een lengtemaat is samen met een langspeelplaat kost baar, 43. In de sport is het een smalle lat; 44 Ja, laat minus at hem op in die kleine ruimte; 45. Hij is een stukje Rus, maar heeft zijn eigen naam; 51. Het edele komt door samenvoeging; 53. In het lang is het koud, maar van de kip komt er nog een nasleepje bij; 55. Deze knol mist zijn kop. maar heeft vier handen; 56. Je vindt het er boven-; 57. Over de golven, rokend en stomend, ja tweemaal de laatste eerste. VEEVERLOSKUNDIGE - Graag zou ik door u geïnformeerd willen wor den omtrent de mogelikkheid(heden) van de opleiding tot veeverloskundige Antwoord: Een opleiding tot veever loskundige kunt u in Nederland uit sluitend per schriftelijke cursus vol gen, dus niet bij een der faculteiten. Het nadeel van zo'n schriftelijke cur sus is echter wel, dat men geen prak tijkervaring heeft Het is dus aan te bevelen om na deze cursus enige tijd met een veearts „mee te lopen". Er zijn twee instanties die deze cursus geven, t.w. het L.O.l Leidsedreef 2, Leiderdorp, telefoon 01710-44451 en het I.Me.V O.. Baljuwenlaan 22, Am stelveen, telefoon 020-431840 Een dolle Mina? Een vrouw blijft een vrouw. En de verlei ding om aan iedereen te vertellen dat ze getrouwd is met een pracht van een vent kan ze toch niet weerstaan. Waar om dan al die moeite? Met een trouwkaart van de Leusder Krant gaat het toch veel sneller! En onze ontwerpen zijn modern en eigentijds. Pas send in deze dynamische tijd. Maar ook de klassieke kaarten blijven "in". FINNMARK 3 - LEUSDEN CENTRUM TELEFOON 03496 -1495 LASERSTRALEN Heel kleine vaste lichaampjes kunnen in b.v laserstralen zwevend tussen hemel en aarde worden gehouden in de Bell Laboratories is het gelukt zulke kleine doorschijnende glazen bolletjes op te heffen en urenlang zwe vend te houden In het experiment richtte men de laserstralen op 'n gla zen bolletje van 20 micron (20 dui zendste milimeter), dat zo werd opge heven. De stralingsdruk reageert niet alleen op de zwaartekracht en heft het voorwgrp op, maar vangt het bolle tje ook op in de laserbundel en voor komt zo een ontsnapping van de „om knelling" der laserdeeltjes Elke an dere soort laserbundel zal dit levi tatie- (opheffings)effect geven, maar het voorwerp dient doorschijnend te zijn. Zo niet, dan absorbeert het licht (laser is een uitermate sterke licht bundel van eenzelfde golflengte) met als gevolg dat het door de absorptie- warmte tot smelten wordt gebracht. Praktische toepassingen ziet men in de fusie-industrie, een toekomstige methode voor energiewinning. ZEEWATER ALS GNEESMIDDEL Het wordt langer hoe duidelijker dat de zee een bron vormt van al lerlei (geneesmiddelen). Uit het speek sel van de octopus, een inkvissoort, bijvoorbeeld komt het cephalotoxine, een giftige stof, die bloedklontering belemmert, zomede elodoisine, dat krachtiger werkt dan quinidine sulfaat een middel dat nu wordt gebruikt bijde behandeling van een onregelmatige hart slag. Dan levert de uitermate giftige (doch lekker smakende) koffervis tetrodotox- ine, lange tijd gebezigd als medica ment tegen asthma. Nu wordt het be proefd als middel tegen de ondrage lijke pijnen van kankerpatiënten van het laatste stadium. De uitscheidings- produkten van de zeester schijnen sti mulerend op spieren te werken en een hoogst werkzaam voorbehoedsmiddel te zijn. Zeekomkommers bezitten een gof, bonollinie genaamd, dat levende kankercellen in hun woekerende groei sterk belemmert. Zo zijn er meer be loften uit de zee op te noemen. KRATERS De bekende foto's van Mars en maan laten heel duidelijk merkwaardige kra ters zien. die ontstaan zouden zijn door meteoriet- (kosmische zwerfstenen) ingeslagen Nu neemt men aan dat ook op aarde zulke kraters bestaan, geken merkt door z.g. cryptoexplosiestruk- turen. Ze vormen zo een aparte klas se. Inmiddels zijn op onze planeet al 60 van zulke kraters bekend. Ze ko men in elke geologische omgeving voor Hun oorsprong evenwel is nog niet geheel duidelijk. Nu vernemen wij dat op grond van aardkundige, seismische (men werkt dan met kunstmatige aard- bevingsgolven), zwaartekracht en mag netische onderzoekingen van een cryp- toexplosiekrater te Gosses Bluff m Australië, de kraterstrukturen moes ten zijn veroorzaakt door één enkele botsing met een hemellichaam, onge veer 133 miljoen jaar geleden. Uit de 5 km wijde doorsnede van de krater konkludeert men dat het daar op te pletter geslagen hemellichaam of een komeet van geringe dichtheid doch van grote snelheid geweest moet zijn of een ïjzermeteroriet van grote dichtheid doch van geringe snelheid. Zowel in het ene als in het andere ge val moet het projektiel een doorsne de hebben gehad van 600 m. VERVUILDE ZEE De zee raakt hoe langer hoe meer verpest Onlangs heeft Dr. Greve van het instituut voor volksgezondheid de inhoud van 80 vaten vol scheikundig afval, die de vissers in de Noordzee met de vis meegevangen hebben, nauw keurig geanalyseerd. Zulke afvalpro- dukten vormen tussen haakjes, na ra dioactieve afval, de ergste vervuiling van zeëen en andere wateren Als eerste resultaat van de analyse bleek het grootste deel der afvaltonnen gechlo reerde, genitreerde of geacetyleerde koolwaterstoffen te bevatten terwijl andere zuiver mineraaloliën inhielden In één geval bestond de inhoud van een vat tot ongeveer 5%uitendosulfaan, een bijzonder giftige substantie Reeds bij een gehalte van één deel endosulfaan, op 100 miljoen delen water is de zee dodelijk voor vissen Men mag wel van groot geluk spreken dat de inhoud vóór de vangst door verwering van de ton nog niet is vrij gekomen. Naar wij verder vernemen worden zulke chemi sche afvalstoffen niet allen in de open zee verzonken maar eveneens in on diepe „binnenzeeen" als de Noord en Oostzee. Men schat dat vele tien duizenden vaten, vol met afval, op de bo dem der oceaan verankerd liggen Tot heden heeft men nog geen radioactieve afvalprodukten in de tonnen aangetrof fen. MUZIKALE-PLANTEN VOLGENS EEN STUDIE van Dorothy Retallach zou muziek invloed uitoefe nen op planten. Het bleek dat onder zochte planten een „afschuw" hadden van rock muziek doch positief rea geerden op Bach, Oost Indiase mu ziek, kalmerende achtergrond muziek en jazz. In het eerste geval wendden ze zich af van de geluidsbron, in het tweede bogen ze in de richting vanwaar de muziek kwam. Het merkwaardige is, dat ook de wortels bij „positieve" muziek (Bach e.a.) ook harder groei den, langer en weelderiger werden, dan die van dezelfde plantensoorten, die in de stilte moesten gedijen Ver kommerde wortels lieten de planten zien, die blootgesteld werden aan het geweld van rock-muziek Interessant is het, dat geen van de planten rea geerde op country western muziek Tenslotte zij vermeld dat niet de hard heid van het geluid (slagwerk b v )de beïnvloedende faktor is, maar de me lodie, de muziek als geheel. Wie heeft ooit gedacht dat planten zo muzikaal zijn.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4