i Aktie voor studie beurzen Tanzaniaanse studenten in Nederland Steel een stukje zomer in de herfst ZIE ACHTERPAGINA MET BOEKINGSFORMULIER V redes week-activiteiten VANAVOND MODESHOW IN HERV. CENTRUM OPEN DEUR- DIENST IN LEUSDEN/C. i BROMFIETS- CROSS AFGELAST WENSKAAR- i TEN UNICEF 1972 PREDIKBEURTEN Er is ƒ6000.- noclig Busvervoer naar Schiphol voor onze Mallorca- reizigers WETENS WAARDIG HEDEN DE TREIN OP MALLORCA IS EEN GILLER 4 GRENZELOOS EN GRENSLOOS FEEST OP SON AMAR DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1972 LEUSDER KRANT 5 LEUSDEN-CENTRUM - Op donder dag 14 september, vanavond dus, houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen een modeshow in het Her vormd centrum te Leusden-centrum. Er zullen modellen geshowd worden uit de nieuwe Herfst- en Wintercol lectie* van de Firma Wieringa uit' Amersfoort. Tevens verlenen mede werking de firma Wisman, schoenhan- i del uit Leusden-centrum en maison Desirée, hoeden uit Amersfoort. De kleding wordt door leden van de* Plattelandsvrouwen Bond geshowd, t Aanvang 20.00 uur. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw Powell, Acacialaan 12, te Leusden-centrum, telefoon 03496-1582. Iedereen is van harte welkom! LEUSDEN-CENTRUM - Op zondag 17 september aanstaande zal er een^ Open-Deurdienst worden gehouden in= het Hervormd centrum, Asschaiter- weg 23 te Leusden-centrum. Aanvang 10 00 uur Spreker in deze dienst is ds. J. Overduin uit Veenendaal Het thema luidt ..Klopt het wel" Mede-? werking verlenen het Protestants kerk- koor ..Hamersveld" en organist C. J van Nimwegen uit Woudenberg. Litur-* gieën en kindercrèche zijn aanwezig, z Iedereen is van harte welkom! LEUSDEN/CENTRUM - Het bestuuD van de Oranjevereniging heeft, gezien de geringe belangstelling, het besluit genomen de geplande bromfietscross op zaterdag 23 september af te lassen. Werd in de vorige jaren door verschil lende mensen een beroep gedaan op' de vereniging eens een bromfietscross' te organiseren, nu de mogelijkheid open stond, melden zich maar 13 deel-j nemers Wat gezien werk en dan lo-1 gisch ook belangstelling op de dagL zelf een veel te gering aantal is Mo-J gelijk is het volgend jaar te realise- ren. maar dan zal het vroeger in het seizoen gehouden moeten worden en nog tijdiger bekend worden gemaakt Aan de! reeds ingeschrevenen zal het inschrijf T geld tfordeft-^e'reftfiifneerd. I I LEUSDEN - Evenals vorige jaren heeft Unicef een actie, de verkoop van wenskaarten, onj uit de opbrengst daarvan, de kinderen uit de hele we reld, die in nood zijn, te helpen. En niet alleen de kinderen die ïm nood zijn, maar de kinderen die geenl toekomst hebben, omdat ze niet naar! school kunnen gaan, die niet genoeg te* eten hebben, daardoor zwak en ziekVJ blijven, en daarbij geen doktoren heb- ben en medicijnen Nu helpt Unicef overal, kinderen" gaan wel naar school, maar nog langj niet allemaal, een heleboel kinderen, krijgen eten. maar er zijn er ook nogj duizenden die honger lijden, en er gaan} nog veel kinderen dood omdat er geeng dokter en geen medicijnen genoeg zijn.* En met deze kaartenverkoop hoopt j Unicef zijn activiteiten weer uit te» kunnen breiden, en de programma's- die begonnen zijn. door te kunnen la ten gaan, maar daarvoor is dus on-, voorstelbaar veel geld nodig. Het vorige jaar was de opbrengst in Leus-, den ruim 4000 gulden, laten we hopen] dat het dit keer zeker over de 5000 gulden mag worden In Leusden zuid heeft mevr Otter- v Boezelaer van Oosterhout Laan 219 een kaarten de pot, in Leusden C mevr. Poortman Berkenlaan 13 En verder zullen er verschillende dames geregeld uw pad kuisen die u kaarten zullen kunnen, aanbieden Datum. 17 september 1972. i i •i LEUSDEN/CENTRUM N.H.K 10 u ds. Overduin, Vee- nendaal. Open deurdienst 19 u. ds. Sirag. Leesdienst, onderwerp ,.De zondag" R.K.K za 7 u m m v dameskoor; J zo. 7 30 u. 9 u Lat. Hoogmis;^ 11 u dienst met samenzang; 16.30 3 uur tl LEUSDEN/ZUID N.H.K 10 u ds. Sirag; 19.10 u. ds Noordergraaf, Ede. R.K K. Huize Don Bosco: za 19.15 u., zo 10 u Hoogmis; 11 30 uur. ACHTERVELD N.H K zo 14.30 u ds Brasser, i Voorthuizen. R K K ma. t/m za 8 u (uitgez. wo.), wo. 19.30 u avondmis; do 19 30 u avondmis, spec voor de K P O za 19 u avondmis; zo 8 en 10.30 u H Mis (10.30 u Latijn); 18 u Lof. VREDESWEEK De vredesweek-aktiviteiten van de Centrale Werkgroep Derde Wereld zijn als volgt Zaterdag 23 september en zondag 24 september: Aan het einde van ie dere kerkdienst of mis wordt uit gedeeld: tekst ..Wilde Ganzen" en het programma Vredesweek en het puntzakje voor uurloon, dit kan de gehele week worden inge leverd op de afdelingsavonden Te vens is de collecte aan de uitgang bestemd voor de Actie B S. (Bui tenlandse Studenten). Maandag 25 september: Achterveld, in zaal ..Ons Gebouw", 20.00 uur: Film Cuba-va (V/2 uur kleur). Spreker Leenderd Smit, medewer ker Sjaloom uit Hoogland Na af loop discussie Dinsdag 26 september: Hoogland, Kerk- laan 1, Concordia 20.00 uur. Jan Kaspers zingt met gitaar Film Cuba-va. Spreker Leenderd Smit Na afloop discussie. Woensdag 27 september: Eemnes, 20.00 uur Dia's overde primitieve land bouw Sumba-ind Spreker de heer Potman Donderdag 28 september Hooglander veen. Dorpshuis ..DeDissel" 20.00 uur, spreker missionaris Henk Tolboom. 6 jaar werkzaam in de Fillippijnen. Toneelscène Vrijdag 29 september: Leusden-Her vormd centrum. 20 00 uur. Dia serie ,,The automated air-war", een door Amerikaanse Quakers ge maakte serie Spreker Folkert Boersma P P R LEUSDEN-CENTRUM - De centra le werkgroep Derde Wereld, waarin samenwerken K.P.J. Kring Amers foort. K.W J Hoogland. C.J V ..Da- vul Hoogland en de Wereldwinkel Leusden zetten zich gezamenlijk in voor 4 Tanzaniaanse studenten die een basisopleiding hebben genoten aan je Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw in Deventer van twee jaar Deze studenten kwamen in aanmer king, door hun goede prestaties om het derde, ineer gespecialiseerde jaar te volgen Maar er was een groot pro bleem Er waren namelijk voor het derde jaar geen beurzen ter beschik king - als die niet op korte termijn gevonden zouden worden, dan zat er niets ander op dan dat deze vier jon gens naar hun land zouden moeten te rugkeren De lei aren van de landbouwschool, na grondig overleg: ..Wij staan per soonlijk garant voor de kosten van studie en levensonderhoud voor één van de vier. Daarna is de Centrale Werkgroep Derde Wereld in aktie ge komen. De leden van de Centrale werkgroep kenden namelijk de betrokken Tanani- anen persoonlijk van het Tanzania-week end. gehouden op 5, 6 en 7 mei in Hoogland De centrale Werkgroep Derde Wereld heelt samen met de staf van de Rijks Hogere School voor Tropische landbouw het plan opgevat om medewerking te krijgen van de Wilde Ganzen' van het IKOR. Dit overleg is gelukt Voor twee stu denten heeft ,,De Wilde Ganzen" zich ingezet en op de luisteraars een beroep gedaan, maar met dien verstande, dat de werkgroep Derde Wereld zich voor de vierde student garant zou stellen. De werkgroep heeft dit op zich geno men en moet nu voor de vereiste 16 000.- zorgen. MET MAN EN MACHT De werkgroep staat nu voor de taak om met man en macht alles in het werk te stellen om deze f6 000,- bij elkaar te krijgen De secretaresse van de Werkgroep. Truus Lasseur. uit Hoogland zei hier over ,,We moeten eenvoudig. Er is nu een beroep op ons gedaan om daad werkelijk iets tedoen Het is een gericht doel en we weten dat het geld terecht komt waar het voor bestemd is. Het specialisatie-jaar is namelijk vangroot belang De studenten leren daarin bij voorbeeld hoffbjtf.cüpporatief kunt land- bociwen. wat- erg belangrijk is in ont wikkelingslanden Hoe "grönd Ondef zoe ken te verrichten, hoe het land dient te worden ingepolderd of juist te ïrri- geren enz. Verbetering van de landbouw in de ontwikkelingslanden is een zaak, waar aan deze landen zelf een grote beteke nis hechten Dit geldt met name sterk voor Tanzania waar president Nyerère voorop loopt als het om verbetering van de landbouw gaat. Dit biedt im mers uitzicht op een betere toekomst voor allemaal En daarom zegt predi- dent Nyerère dat landbouw de grond slag is voor de ontwikkeling van Tan zania Tijdens de vredesweek van 24 sep tember tot 30 september wil de cen trale werkgroep Derde Wereld probe ren met allerlei acties het vereiste bedrag bij elkaar te krijgen Maar ook kunt u deze actie doen slagen, door uw bijdrage te storten op gironummer 222 3411 ten name van Raiffeisenbank te Achterveld ten gun ste van rekening nummer 10459 Cen trale Werkgroep Derde Wereld, onder vermelding van Actie Buitenlandse Studenten". Inlichtingen over deze aktie zijn te verkrijgen bij de voorzitter van de Centrale Werkgroep Derde Wereld, de heer P Snel. Verjaegde Ruyterweg 56, Achterveld, tel 03525-422 en bij de secretaresse, mej T Lasseur. Oudeweg 3, Hoogland, tel.:03493-1248. Bij voldoende deelname De eerste aanmeldingen voor onze BDU- Mallorca-reis zijn binnen. Ver schillende deelnemers vroegen ons, hoe het ging met de reis van en naar Schiphol. De direk- tie van de BDU heeft besloten om bij voldoende deelname voor bus vervoer te zorgen op de dag van vertrek naar Schiphol en na af loop van de vakantie-reis vanaf Schiphol naar huis. De deel nemers van deze reis kunnen van dit vervoer gebruik maken tegen kostprijs. Graag wel tegelijk met uw boeking opgeven of u gebruik wenst te maken van deze extra service. Zaterdag 30 september: Discobal, waarschijnlijk in de Lagere Land bouwschool Hoogland, met o.a. Afrikaanse en Amerikaanse mu ziek Zondag 1 oktober Oecumenische kerk dienst in Hooglanderveen. Dorps huis ..De Dissel" 10 30uurm m v ds D J. J. Wolthuis en pastoor Dekkers en het plaatselijk jonge renkoor Na afloop is er gelegen heid wat te drinken en na te pra ten met beide sprekers De col lecte is bestemd voor de ..Ac-tie BS Bij de foto: De Tanzaniaanse studenten in Hoog land tijdens het Tanzania-weekend in mei 1972 hacienda beschikt. In minder dan geen tijd storten alle nationaliteiten van alle leeftijden zich op de dansvloer De bar wordt druk bezocht en is getuige van kostelijke misverstanden tenge volge van Babylonische spraakverwar ring tussen vrolijk verenigde naties. Om half een toeteren de autobussen achter de hacienda; de muzikanten die non-stop hebben gespeeld, zijn ver moeid en pakken hun instrumenten in De gasten maken zich maar moeilijk los van dit prachtige landgoed en van de nieuwe vrienden die ze hebben ont moet Als alle feestgenoten verdwenen zijn zeggen de gebroeders Segui, eige naars van de hacienda, tegen elkaar: ,,We zullen moeten uitbreiden." En dat moet ook, want steeds groter'Wordt de stroom van toeristen en steeds gro ter wordt de faam van Son Amar. Wie er nog nooit is geweest, moet het feest beslist meemaken en wie er wel is ge weest, komt zeker terug. Reizen met de trein op Mallorca is een avontuur van de eerste orde Wie tot de gelukkigen behoort die Mallorca voor hun vakantieverblijf heb ben gekozen, kan in Palma de trein pakken voor een goedkoop ritje naar het centrum van het eiland of hele maal naar de andere kant. maar hij moet dan wel goed opletten of hij die zelfde dag nog terug kan Want zo goed is de dienstregeling nou ook weer niet. En hoewel Mallorca maar een middel lijn van tachtig kilometer heeft, zijn er 2 spoorwegondernemingen op het eiland. Samen hebben ze bijna 250 kilometer spoorbaan en 38 stations. Twee daarvan staan in Palma aan de Plaza Espana. Het is zaak eerst even goed te kijken welke maatschappij rijdt naar de plaats waarheen men wil Wie aan het verkeerde loket staat wordt hooghartig verwezen naar het sta tionnetje ernaast en zelfs een beetje verwijtend aangekeken Maar wie aan het goede loket komt wordt voorkomend behandeld Je hoeft geen woord Spaans te spreken om pre cies te komen waar je wilt zijn Je wijst de plaatsnaam maar op een plattegrondje aan, je houdt de man ach ter het loket een handvol geld voor en hij helpt je uitstekend Hij neemt geen cent te weinig en geen peseta te veel en je reist voordelig, want voor een rijksdaalder toeren ze met je het hele eiland over Het spoortje naar Alcudia is een motortreintje Wie weinig tijd heeft gaat maar tot Inca. dat kost heen en weer nog geen anderhalve gulden en het is een mooi reisje. Geloof niet de ser vice te zullen vinden van onze eigen NS Het zijn houten banken allemaal, er is geen raam gesloten. Nu is dat niet erg, want de temperatuur is er heer lijk en er is zoveel te zien onderweg dat de banken niet worden gevoeld De trein is het aangewezen middel voor volksvervoer op Mallorca Dat wil dus zeggen, dat in het treintje het echte Mallorca wordt gevonden Doodarme plattelandsbewoners die met een kipje of andere koopwaar naar huis gaan of moeders, rijk gesorteerd in donkerogige kindertjes, die ergens U mag per persoon 15 kg. ba- I gage vrij meenemen De hand- bagage die u mee mag nemen mag de volgende afmetingen niet overschrijden: 50 x 40 x I 20 cm In Nederland mag u vrij van invoerrechten invoeren: 200 sigaretten of 50 sigaren of 100 cigarillos of 250 gram ta- bak of een evenredige hoeveel- heid van deze artikelen tesamen 2 liter niet mousserende wijn plus 2 liter mousserende wijn J of 1 liter gedistilleerd. 1/4 liter reukwater of één 1/4 liter toiletwater plus 50 gram parfum. Souvenirs tot een aan- koopwaarde van f90,-. In Spanje mag u invoeren 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 gram tabak, 1/4 gedistil- leerd of 1 liter wijn. Vóór het vertrek vanaf Schiphol kunt u belastingvrije inkopen doen I in de Airport Shopping Centre tegen het tonen van uw vlieg- ticket. De munteenheid in Spanje is de peseta. Eén peseta is ongeveer 5 cent waard i i in een dorpje op familiebezoek gaan Toeristen reizen meestal niet per trein Een reden dus om het wel te doen Van Palma uit gaat het ding gillend het eiland op Overwegen zijn er niet, vandaar dat het kabaal van de fluit de reizigers van straat tot straat en van dorp tot dorp vergezelt Ieder ogen blik staat het treintje stil aan een sta tionnetje van een dorpje dat er altijd nog echt en onbedorven uitziet Als wie er uit moet, er uit ïs.enwieer in moet is ingestapt, trekt de conducteur aan de stationsbei, fluit de trein zonder reden nog eens en holt. nadat de conducteur met een sprong is binnengekomen, ver der Het treintje rijdt ons langs van brokken steen en leein opgetrokken woninkjes van zandboertjes. langs haciènda's met wuivende palmen, langs indrukwekkende bergketens en af en toe ook langs een moderne kippen- of varkensfokkerij Want de toerist aan de kust moet aan het eten worden ge houden. Wie Mallorca per trein doet ziet een ander Mallorca dan de reiziger per touringcar Wat minder ontwikkeld, wat meer zoals het werkelijk is en altijd is geweest Maar de oud-Mal- lorcaanse klederdracht is ook op het platteland grotendeels verdwenen Enin de steden gaat men ..gewoon" gekleed Maar wie in Inca. Soller. La Puebla, Montuiri. Manacor of Arta uit de trein stapt en rondwandelt, zal ontdekken dat die moderne geklede man een voortreffelijk handwerker is ge bleven Wat Mallorca aan handwerkkunst produceert, is veelal uniek Houtsnij werk, glaswerk, vlechtwerk, liet is - ver van de kust vol toeristen - vooreen paar cent te koop. Vandaar dat wie per trein reist wel een tasje mag mee nemen. want het is ondenkbaar dat iemand uit het binnenland van Mallorca terug komt zonder een van die mooie kunstvoorwerpjes die er (nog) met zo veel liefde worden gemaakt. Zonnige Italiaanse baaien, warme stranden van de Rivièra, bergen van Zwitserland, grotten van de Ardennen en een fjord van Noorwegen, dat alles te samen en nog meer, dat is Mallorca De grootste lengte van dit eiland in de Middelandse Zee is honderd ki lometer, de grootste breedte tachtig kilometer. Op dit ..overzichtelijke" terrein, dat zo groot is als driekwart van de provincie Noord-Brabant, ligt de gehele staalkaart van de mooiste Europese natuur uitgestald. DE MOOISTE PLEK ,,Dit eiland is de mooiste plek waar ik ooit heb gewoond", schreef ruim een eeuw geleden de franse roman schrijfster George Sand, die met haar vriend Frederique Chopin enige tijd in het beroemde klooster van Vallde- mosa verbleef Zo was Mallorca in de vorige eeuw maar zo is Mallorca nog altijd Ondanks de grootste hotelconcentratie ter we reld. die aan de zuidkust is verrezen, is het eiland zichzelf gebleven Het grote leger van zonzoekers. die uit alle delen van Europa en zelfs van daarbuiten hier naar toe stromen, heeft slechts bezit genomen van een paar plaatsen en heeft de rest van het ei land gelaten zoals het was- ongerept, imposant, interessant en vooral mooi Er zijn maar weinig vakantieoorden die zoveel te bieden hebben als Mallor ca De overgrote meerderheid van de miljoenen toeristen die jaarlijks een paar weken op het zonnige eiland door brengen, profiteren nauwelijks van de vele recreatiemogelijkheden die het ei land van nature heeft STILTE EN DRUKTE Wie het binnenland gaat verkennen vindt er schilderachtige stadjes en dorpjes waar als het ware de tijd heeft stilgestaan Hij komt langs wegen waar op nog ezelskarretjes rijden en waar langs boeren en boerinnen werken op de roodbruine akkers En steeds wordt het landschap beheerst door de hoge bergrug, in het noorden, gedeeltelijk begroeid met olijfbomen, maar ook met kale, hoge pieken en diepe ravij nen, indrukwekkend en groots Wie .Palma de hoofdstad van het eiland bezoekt, vindt er oude, nauwe straatjes met fotogenieke doorkijkjes, kronke lende en hellende winkelstraatjes waar veel leuke en mooie dingen te koop zijn tegen naar onze begrippen zeer lage prijzen, de beroemde Borne met oergezellige terrasjes, monumen tale paleizen en kerken en boven alles uit de enorme Gothische kathedraal, waaraan men in de dertiende eeuw al begon te bouwen, maar die pas in het jaar 1601 werd voltooid MALLORCA IS EEN FEEST Palma maakt altijd een zonnige in druk De straten zijn vol toeristen restaurants, eet- en drinkhuisjes heb ben nooit over belangstelling te klagen, maar ondanks deze drukte van buitenaf is Palma zichzelf gebleven Wat voor de hoofdstad geldt, geldt ook voor het gehele eiland. Mallorca behield haar - letterlijk en figuurlijk - zonnige karakter en dit maakt Mallorca tot een feest Culinair en muzikaal onthaal Het is half acht in de avond en op de vierhonderd jaar oude hacienda Son Amar, zo'n twaalf kilometer van Palma het binnenland van Marllorca in, wordt alles in gereedheid gebracht om gas ten te ontvangen. Vanavond zijn het er ,,maar" zeventienhonderd! Binnen worden de borden klaargezet, de glazen, flessen rode en witte wijn en worden de kaarsen ontstoken Buiten staan op lange tafels eindeloze rijen glaasjes die door een paar meisjes worden volgeschonken met sangria Bij een waterput staat een doedelzak speler. Even verderop, boven een groot houtskoolvuur, wordenspeenvarkentjes en kippetjes aan het spit geroosterd. De heerlijke geur van het gebraad, het fonkelend rood van de wijn in de glazen, de wuivende palmen in de prachtige tuin zijn nu al een feest, terwijl het grote festijn nog moet beginnen. VERENIGDE NATIES Tegen acht uur arriveren de auto bussen met Zweden. Duitsers, Neder landers. Oostenrijkers Fransen. De nen en Amerikanen en Engelsen. Ze worden door de oude Mallorcaan bij de wa erput met doedelzakmuziek ver welkomd Ze nemen hun glaasje wijn van d? tafel en gaan vast eens neuzen bij 0e grote braadspitten Het zijn net saté-Jtokjes maar dan met zo'n stuk of tien tele varkens er aan Via ce binnenplaats waar een gitaar- ensenble de gasten muzikaal begroet, betreedt men de oude hacienda zelf Ovenl staan lange tafels en alle gas ten, alle nationaliteiten door elkaar, schuven broederlijk hun stoelen aan deze fde dis. Vcor men goed en wel weet wat voor landslieden men tot buren heeft gekre gen. gloeit de wijn al in het glas en liggtn er al een paar schijven ver rukkelijk geroosterd speenvarken op het bord. Glimlachende Mallorcanen dragen grote, langgetuite wijnkaraf- fen /an stoel tot stoel. Even het hoofd achterover, de mond open en van een halve meter afstand gaat de wijnstraal van de ene keel in de andere Muzi kanten wandelen spelend en zingend tussen de tafels door Nog meer wijn, champagne, kip, ijs, het« rum, het is een maaltijd om noot te vergeten en in een omgeving en in een gezelschap waaraan ook de beste herinneringen worden bewaard. fa de maaltijd is er dansmuziek in de grootste eetzaal waarover de

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5