U kunt zich nu nog opgeven voor één van de twee herfst-vakantie-reizen naar het zomerse Majorca f 385.- ^■4 Dit is allemaal inbegrepen ACHT HEERLIJKE, GEHEEL VERZORGDE VAKANTIEDAGEN AAN DE ZWOELE STRANDEN VAN MAJORCA Vul vandaag nog het onderstaand boekingsformulier in. U zult er geen spijt van hebben. BOEKINGSFORMULIER KAPPIE EN DE ZEEDRAAK WETENSWAARD jrdag 28 september 1972 LEI SDER KR4\T 11 In een eerste klas hotel. Iedere kamer met bad. Verschillende extraatjes plus luchthavenbelastingen en toeristentax inbegrepen. Ontbijt en twee warme maaltijden per dag. leeft als een prins of prinses, acht dagen lang voor slechts Bij voldoende deelname vervoeren wij u tegen kostprijs per bus van en naar de luchthaven Schiphol. (duidelijk invullen met blokletters of typemachine) Ik wil graag deelnemen aan de acht-daagse reis naar Mallorca. Mijn naam is Adres Woonplaats Telefoonnr. Ik wil gebruik maken van diëet-maaltijden ic Ik ben minder-valide en wil graag gebruik maken van uw speciale faciliteiten Ik wens een reis- en bagageverzekering af te sluiten Ik wens een annulerings-verzekering af te sluiten Ik kies de reis van 7 oktober/4 november 1972 Ik neem deel met personen totaal (man/vrouw en (DOORSTREPEN WAT NIET VAN TOEPASSING IS) kinderen) Handtekening- Dit deelname-formulier zo spoedig mo gelijk inzenden naar Reisbureau Van der Woerd. Jan van Schaffelaarstraat 12, Barneveld Op de linkerbovenhoek van de enveloppe graag vermelden MALLORCA-REIS BDU. U ontvangt daarna zo spoedig mogelijk nader bericht met verdere gegevens over de reis en de wijze van betaling EVENTUELE WIJZIGINGEN VOORBE HOUDEN Boekingen in volgorde van aanmelding! Een unieke en goedkope mogelijkheid voor 'n geheel verzorgde B-daagse vakantie naar het prachtige en zonnige eiland in de Middellandse Zee Mallorca Om een indruk te geven van wat onder „geheel verzorgdwordt verstaan, volgt hier een opsomming van alles wat bij de reissom is inbegrepen ir Vliegreis per modern verkeersvliegtuig, een DC 9 van Martinair Holland, van Schiphol naar Palma de Mallorca en terug. Op de heen- en terugreis een maaltijd aan boord De vliegreis duurt ongeveer 2 uur en 20 minuten. Er wordt gevlogen op een „geriefe lijke" hoogte, zodat u rustig vliegt. Zeer gunstig vliegschema. Geen nachtvluchten De luchthavenbelasting te Schiphol en Palma De douanebelasting te Palma Het busvervoer van het vliegveld naar het hotel op Mallorca en terug ic Deelname aan de onvergetelijke, avondvullende ..barbacoa-fiesta" op de oude hacienda Son Amar met o a champagne, sangria, rum en een aan spit geroosterd speenvarken en kip Mogelijkheid tot deelname aan diverse excursies naar interessante punten van het eiland Begeleiding (uit en thuis vanaf Sohiphol) door twee deskundige gidsen die ook in hetzelfde hotel logeren en op ieder gewenst moment te raadplegen zijn. Dus geen zorg over taalmoeilijkheden geld wisselen enz. U verblijft zeven nachten in het nieuwe twee sterren hotel Hotel Geminis te El Arenal, 11 km van Palma. alle kamers met bad, terras en telefoon, ontbijt en 2 warme maaltijden per dag. 400 m van het strand, verwarmd zwembad met zonneterrassen. Bar. ruime lounge LEUSDER KRANT - stripverhaal M. f A ,r y JK7/ *3 ippie begon zich juist bezorgd af te igen hoelang de tocht nog zou duren. hij opeens bemerkte, dat de na- ük-zeeslang vaart minderde, om voor zijn neus een diepe duik tema- Bliksemsnel dook hij het ding na hij voor een steile rotswand stil- Even leek het, alsof het mon- de rots besnuffelde en toen glip- bet een donkere spelonk in.,,Blik skater. wat nu?" vroeg Kappie zich af. ,,Daar kan ik ja met mijn ..Klik spaan" maar net doorheen Dat is natuurlijk een soort geheime garage en je hebt kans. dat daar een hele boel kerels rondhangen! En ik voel er niks voor om ontdekt te worden" Dubbend bleef hij een ogenblik voor de opening hangen. Toen haalde hij reso luut een handle over en begon lang zaam naar de oppervlakte te stijgen ..Het is veel veiliger om de normale T weg te kiezen." mompelde hij ..Alsdit werkelijk een der Foetsjie-eilandenis, is er vast wel een verborgen baai te vinden, waar ik de ..Klikspaan" on opvallend kan meren. Dat is ja veel verstandiger, dan om mij in dat dek- delse slangenhol te wagen." Toen zijn periscoop weer boven water stak. be gon hij behoedzaam langs de kust van het eiland te koersen, op zoek naar een geschikte inham Terwijl de maat, de meester en Okki zich gespannen afvroegen, wat hen achter de deur met het drakensym- bool stond te wachten., bracht Kappie zijn Klikspaan" aan de andere kant van het eiland boven water. In zijn periscoop had hij een dichtbegroeide in ham opgemerkt, die hem heel geschikt leek om er de duikboot te verbergen Niet lang daarna werkte hij zich be hoedzaam door het struikgewas heen. dat de begroeiing vormde van een heuvelrug, die langs de gehele kust liep Op de heuvel staande, kon hij een groot deel van het eiland over zien En wat hij zag. deed hem van verbazing bijna naar beneden rollen ..Heb je ooit zo zout gegeten' hijgde Kappie ..Dat lijkt daarginds ja wel een complete fabriek' Alle kniezebie- "ters nog ereis an toe wie had dat op zo n onbetekend koraalrif ver wacht!" Vlug bracht hij zijn kijker voor zijn ogen en zocht daarmee ver der de omgeving af Zodoende ontwaar de hij in de omgeving van de fabriek - achtige bouwwerken een soort bassin dat gevuld scheen met vreemde spar telende wezens ,.Een kwekerij van namaak-zeeslangen'" mompelde Kap pie verbijsterd ontvoerde bemanningsleden van de hadden intussen bemerkt dat hun lige vaartuig niet langer voer Na hevige schok nam het vertrekje, irin zij zaten, tenminste weer enigs- as normale afmetingen aan en toen frd het rustig ..Waar zouden we itten?" vroeg Okki opgewekt. ..Wat fak jij, ome Tjeerd?" De maat keek -tii verwezen aan. ..Wat z-zeg je?" melde hij. ..Riep je m-mij?" ..Hij vroeg, waar we zouden zitten," ver duidelijkte de meester Nou als je het mij vraagt, op de bodem van de zee' Sinister hoor". ..Oooooh, op de bodem van de zee in een zeeslangenbuik!" jammerde de maat Daar komen we nooit meer uit'" Maar die sombere zienswijze werd ogenblikkelijk tegen gesproken, toen een norse en woest bebaarde figuur de deur opende en hen gemelijk beval om buiten te komen. Buiten zagen zij tot hun verbazing. dat zij zich helemaal niet in zee, maar op een eiland bevonden De zeeslang" lag netjes met een halsband om in een vijver gemeerd, aan de oever waarvan een vreemdsoortig gebouwencomplex oprees. De onvriendelijke gids beduid de hen om hem te volgen, een aantal trappen op. een lange gang door. en toen hield hij halt voor een zware deur, waarop een onheilspellend symbool prijkte Met gemengde gevoelens bezag Kap pie de vreemd uitgedoste gestalte van Okki Hij was natuurlijk erg blij. dat hij zijn scheepsjongen gezond en wel terug zag, maar dat die kleine blaag de Kraak een drijvende stoomtram noemde, kon hij moeilijk goedkeuren Waar kom jij vandaan, groene ha ring!" begon hij daarom streng ..En zet die rare muts van je hoofd, als je tegen je kapitein spreekt' ..Rare muts herhaalde Okki verontwaar digd ..Het is een echte vikinghelm van plastiek' Iedereen hier draagt er een Ome Tjeerd en ome Siep ook' ..Dus de maat en de meester zitten hier ook' riep Kappie verheugd. ..Ga ze als de weerlicht halen, jong! We moeten een manier verzinnen om die zeeslangen daar in de grond te boren ..Nee' Niet doen, Kappie' riep Okki uit ..Dat mag niet, hoor' Die zeedraken moe ten de zeeen veroveren en de zee vaart weer eh, eh. romantisch ma ken"' ..Hoor ine zo n jeugdige brasem nu toch eens aan' sprak Kappie ver baasd Hoe kom jij aan die onzin, jong Zet die klontenpraat maar gauw uit je bol en ga de maat en de meester halen'" Maar Okki schudde het hoofd Dat kan niet", was zijn antwoord. ..Ome Tjeerd en Ome Siep hebben het erg druk Ze zitten in de fabriek zeedraken te maken!" over het lot van zijn ontvoer- foannen en nieuwsgierig naar het 1 van die rare zeeslangenfabricage Kappie zich in de richting van ?ebeimzinnige fabriek. Toen hij vlak bet waterbekken was aangeland Wn het blij gespartel van de zee vers hoorbaar was. waagde hij voorzichtig uit de struiken. En daar zag hij opnieuw iets. dat hem een kreet van verbazing ontlokte Want temidden van de onverkwikkelijke schepselen dreef een sierlijk, gaaf drakenschip1" ..Deksels het wórdt hier hoe langer hoe gekker'" dacht Kappie. ..Welke rare knutselaar zou hier ja achter zitten? Zeedraken die schepen aanvallen en zeelieden ont voeren'n echt vikingschip Zijn gepeins werd op dat moment afgebro ken, toen een bekende stem vroeg ..Knoert, he. die schuit? Da s wat anders dan die drijvende stroomtram van ons. Kappie' Kappie keerde zich met een ruk om en staarde verbluft in het lachende gezicht van Okki, dat bijna verscholen ging onder een an tiek soort helm. ..Wat zeg je?' riep Kappie uit, ..zit ten de maat en de meester daarginds zeemonsters te bouwen-' Dat is het toppunt' Die dingen zijn ja een gevaar voor de scheepvaart' Ik krijg opdracht om ze in de grond te boren en mijn eigen bemanning gaat van die akelige dingen zitten knutselen' Dat wil ik ja niet hebben' Waar blijft het gezag op die manier? Breng me onmiddellijk bij hen!" Okki had Kappie nog nooit zo boos gezien Hij vond het beter om maar te doen wat hem gezegd wern en ging Kappie voor naar een deur. die toegang gaf tot een grote hal ..Drom mels. wat is dat ja voor een rare fa briek'' sprak Kappie. de ruimte rond kijkend Verbaasd bleef zijn oog rus ten op een merkwaardige wandversie ring van allerlei antiek oorlogstuig Grote vikingschilden stonden langs de wanden, die verder bezaaid waren met zwaarden, pijlen en bogen en krijgs haftige spreuken ..Het lijkt hier ja wel een museum Terwijl hij nog sprak, zag hij hoe een groot scherm voor hem begon op te lichten en daar op verscheen het borstelig gelaat van een onbekende, die hem doordringend aanstaarde Bij THORRR'" donder de het hoofd. ..Zit daar een sleepboot kapitein in mijn fabriek? Alle draken, wacht even sliksleper, dan zal ik je in elkaar komen mokeren!' ..Kijk." ver duidelijkte Okki, ..dat is nou Norse Norge. de Viking'" En met die woor den liep hij Kappie haastig alleen. FOSSIEL-WATER DE SAHARA, 's werelds grootste woestijn, wordt hoe langer hoe groter !l> .laatste. 7pp0 tywjs, ,d? Sahara tén gevolge van veranderingen in het klimaat droger geworden en tast z< de randvegetatie aan Dit effekt wordt ook door de mens mede bepaald De intensivering van dedadelkultuur en het verbouwen van groenten (bij gelijkblij vende neerslag sedert ongeveer 1900) hebben geleid tot een geleidelijke da ling van de onderaardse waterspiegel en wel met enige centimeters per jaar. Dit fossiele" water stamt voor het grootste deel uit de ijstijd (20-25000 jaar geleden), het wordt nu niet meer aangevuld, zodat de waterhuishouding aldaar een negatieve balans vertoont Daarenboven neemt de veestapel toe wat zegt de oorspronkelijke vegetatie net als het water afneemt En dit weer geeft op zijn beurt verwering van de grond, bedemerosie. Het wordt tijd, dat de natuurlijke vegetatie wordt her steld en het waterverbruik zorgvuldig gepland SUPERNOVA EEN SUPERNOVA is een ster, die zonder voorafgaande waarschuwing heel spontaan uit elkaar is gebarsten, daarbij helderheden tentoonspreidend, die wel vele honderden miljoenen ma len zo groot is als de oorspronkelijke. Na verloop van tijd ..bekoelt" de ex plosie en keert de ster bevrijd van overtollige materie terug tot de oor spronkelijke of geringe grootte van helderheid Nu kennen wij voor ons sterrenstelsel (de Melkweg met 100- 200 miljard sterren) slechts vier gere gistreerde supernova 's gevallen Buiten de onze zijn in de loop der jaren in de diverse andere (extragalactische) sterrennevels veel meer supernova's waargenomen Kowal en Sargent heb ben onlangs een lijst samengesteld van alle extragalactische supernova's, die tussen 1885 (de eerste met zekerheid waargenomen extragalactische super nova's) en medio 1971. zijn ontdekt. Hieruit zien wij. dat buiten onze Melk weg precies 300 supernova's zijn ge noteerd De allerhelderste, in de An dromeda nevel ontdekte supernova, vertoonde een helderheid van iets min der dan 5,8 Dit betekent, dat wij deze explosie bij haar ontdekking nog maar nauwelijks met het blote oog konden zien. Alle andere gevalllen konden slechts met telescopen worden waar genomen. SCHUIM WE HOEVEN tegenwoordig niet bang te zijn, dat nachtvorsten schade toe brengen aan jonge spruitjes resp. kiem- lingen We hoeven ook niet overal en nergens op het land kachels brandend te houden Naar wij vernemen, hebben geleerden van het U.S Department of Agriculture kort geleden een schuim ontwikkeld dat als een koude-werende deken over de jonge aanplant gespreid kan worden Zo hoeven wij niet beducht te zijn voor vriestemperaturen gedu rende het voorjaarseizoen Het schuim, waarvan de samenstelling niet bekend is gemaakt wordt machinaal in de vorm van een isolerende laag op de jonge plantjes aangebracht Het is voorts onschadelijk voor de plantjes en het is helemaal niet duur De schuimdeken bezit een duur van 8-16 uur, voldoende om de gewassen tegen een nachtvorst doeltreffend te beschermen Dan ver dampt" de massa inde vroege morgen uren

Leusder Krant | 1972 | | pagina 11