Internaat De Hohorst maakte er een feest van met receptie en opvoering historisch spel Burgemeester van der Post opende nieuwe manege en [ST weet u nieuws FZ 100 jaar zuidvleugel De Heiligenberg taveern e va a n p Ivlavppf HOORT waanan u denkt dat I NIET I de redaktie het niet DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 20 september 1972 bestond de zuid vleugel van het witte huis aan de Hei ligenberg honderd jaar. Dit op zich zelf niet zo opzienbarende feit was voor mej. W. H. de Leeuw, direktrice van het in dit huis gevestigde meisjes internaat ,,De Ho horst" een welkome laanleiding om er een jaarfeest aan op te hangen. Geheel in overeenstemming met de historische achtergrond van het huis kreeg dit jaarfeest een historisch tintje. Immers, de Heiligenberg, die in lang voorbije tijden de Ho'norst heet te. is eentieuvel van historisch Leus- dens belang. Rond het jaar 1000 reeds liet bisschop Ansfridus van Utrecht op die Leusdense heuvel een kerkje en een Benediktijner klooster bouwen. En na het verval, eeuwen later, van het buiten ..Heiligenbergzicht" begon men in 1805 aan de voet van de heuvel met de bouw van het middengedeelte van het thans bestaande huis. In 1843 kwam daar de noordvleugel bij, in 1873 voltooide men de zuid vleugel. Om pre cies te zijn op 20 september 1872 leg de het achtjarige jongetje Erneste Louis van Hardenbroek de eerste steen voor de zuidelijke vleugel van het huis, dat sinds 1807 in het bezit was van de familie Van Hardenbroek van Look horst. Van moeders zijde (de Van Hardenbroeks) kwam het huis in het bezit van mej. A A. de Beaufort, die het om representatieve doeleinden af stond aan mr J. K H de Beaufort, die vele jaren het ere-ambt van bur gervader van Leusden bekleedde Het was de stichting ,,De Boom", die de landgoederen van Mej. A A de Beaufort beheert, die het huis in 1965 verhuurde aan het Ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. CRM, ter huisvesting van een Rijksinternaat voor Bijzonder Jeugd werk, een opvangcentrum voor zwak begaafde meisjes En zo stond Mej. De Leeuw op die stralend zonnige herfstmiddag van de 20ste september, omringd door haar medewerksters, op het bordes van het witte huis en verwelkomde haar gas ten. De gasten, die het huis en de mensen, die er werken, nog niet ken den, werden op voortreffelijke wijze door de meisjes rondgeleid, de overige gasten begaven zich naar de grote ontvangstzaal en genoten er van een door de meisjes geoffreerd kopje thee met gebak. Toen alle gasten in de ontvangstzaal bijeen waren verwel komde Mej De Leeuw in een geestige speech alle illustere personen. Zij zei het op hoge prijs te stellen drie leden van de familie De Beaufort te kunnen begroeten, nazaten van de voormalige bewoners van het huis. Zij was ver- ring, de heer Hartman, groepskom- mandant van de Rijkspolitie te Leus den, de heer Van der Zee, hoofd Rijks-, gebouwendienst te Utrecht, jeugdpsy- chiater dr. Mussert, hoofdpredikant Ds. Dun. de plaatselijke predikanten Ds Sirag en Ds Willemse, vertegen woordigers van de ziekenhuizen ,,De Lichtenberg" en „Sint Elizabeth", ver tegenwoordigers van de speelzalen De Treeklopertjes" en ..Blijhof", en van de huishoudschool, werkgeefsters, werkgevers en leerkrachten van de meisjes, vertegenwoordigers van het Leusdense zwembad en de klubs, en van de collega-internaten. Hóézeer Mej. De Leeuw prijs stelt op volledige integratie van haar internaat in de Leusdense gemeenschap blijkt wel uit de volgende woorden: ,,A1 of niet opgewekt, soms flink pruttelend, komen de meisjes bij u aan, u de gezinnen, waar onze meis- aaar, u, de gezinnen, waar onze meis jes stage lopen in verband met hun beroepsvorming en de werkgevers en werkgeefsters en de leerkrachten van de Huishoudschool. Vooral onder het kopje koffie of tijdens het werk worden de probleempjes (problemen) bespro ken Het onrecht, dat onze meisjes 's morgens vroeg al werd aangedaan (b v het lopen in plaats van fietsen), konflikten in de groep, strubbelingen met de leiding enz Het is bijzonder fijn, dat U het geduld en vooral het begrip kunt opbrengen om te luiste ren naar hun moeilijkheden en de zaak tot normale proporties terug weet te draaien We zijn dankbaar voor uw telefoontjes als U het nodig vindt ons over het één of ander te informeren. U draagt bij tot een op de praktijk afgestemde vorming en opleiding. Ons huis draagt een zoopen mogelijk karak ter. y ~m Burgemeester Van der Post ver- M.M. -M- M. geflankeerd door trompetters van het Amersfoorts trompetterskorps en le- (Van de redaktie) den vaD het biertappersgilde St. Joris. LEUSDEN/ACHTERVELD - In het rustieke, recreatieve gebied van de Postweg tussen Achterveld en Leus den/Centrum werd dinsdagmiddag met veel folkloristisch feestgedruis de nieuwe manege annex taveerne van de Klaveet geopend door burgemeester mr. A. H. van der Post, die vergezeld was van zijn echtgenote en wethou der Van Zandbrink. Met het door knippen van een lint kreeg het ge zelschap toegang tot het in de nacht van maandag op dinsdag nog gelegde voetpad naar de nieuwe manege. De feestelijke opening werd extra geac centueerd door de aanwezigheid van het Amersfoortse trompetterskorps en de Biertappersgilde St. Joris uit Amersfoort, die in koetsjes arriveer den. Samen met de heer en mevrouw Van Wegen bekeek de burgemeester en zijn gezelschap de nieuwe recrea tieve aanwinst van Leusden. Burgemeester Van der Post zei in zijn openingswoord bijzonder blij te zijn met de prestatie van de van ijver blakende familie Van Wegen Hij vond het een enorme prestatie en het re sultaat van doorzettingsvermogen. Het is een pronkstuk voor de gemeente Leusden en de hele gemeente kan daar mét de familie Van Wegen bijzonder trots op zijn. De belangstelling voor de opening was erg groot. Ruim een jaar geleden werd met de bouw van de manege begonnen Het resultaat is er dan ook wel naar. Er is bijzondere aandacht besteed aan de brandveiligheid (het gebruikte mate riaal is hoofdzakelijk steen). Een deel van de manege is ingericht als taveer ne en ziet er erg aantrekkelijk uit voor hen, die een rustig uurtje gezel lig willen kombineren met een uitzicht op de paarden in de manege De runnte van de taveerne kan on geveer 70 tot 80 personen bevatten. De oorspronkelijke taveerne in het woonhuis naast de manege, zal nu hoofdzakelijk worden gebruikt voor vergaderingen en recepties. De totale oppervlakte van de ma nege is 40 bij 36 meter. Er zullen nog stallen bij worden gebouwd. Mo menteel bezit de Klaveet veertien paar den en pony's Die zijn niet bestemd voor de verhuur, maar voor rijles onder deskundige begeleiding. Deeer Van Wegen streeft naar aansluiting bij de Federatie van Landelijke Rij- verenigingen. Zeven jaar geleden kwam de heer G. A. van Wegen naar Postweg. Voor dien was hij etaleur, cabaretier en ei genaar van een herenmodezaak Met zijn familie, zoons en dochters be gon hij met bijzonder veel enthousi asme aan de paardensport, daarbij aangestoken door zijn kinderen, die reeds deze sport als hobby beoefenden. Het gehele gezin zette zich volledig in en het resultaat is dan nu een ei gen manege met een bijzonder gezel lige taveerne Dat dit paardensport-centrum ineen grote behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit. dat momenteel een wacht lijst inoest worden aangelegd waarop Beelden uit het historische spel, in het Ketshuis opgevoerd door de meisjes vn het internaat. (Foto's Leusder Krant) de talrijke kandidaat- leerlingen staan bijgeschreven. De landelijke rij vereniging De Sin gels uit Leusden hebben De Klaveet gekozen als hun centrum. Zij zijn daar goed onderdak! Wij wensen de familie Van Wegen vanaf deze plaats veel succes toe. Het bijzonder gezellige interieur, van de gloednieuwe taveerne in de ma- nege. (Foto's Leusderkrant) j heugd van de zijde van de gemeente Leusden te kunnen begroeten mevrouw v d. Post, die haar elders in het land vergaderende echtgenoot vertegen woordigde, alsmede de heer Polak, chef Kabinet en Voorlichting. De uitnodi gingskaart voor het feest was door gemeentelijke bemoeienis sierlijk van de pers gekomen, en het moest Mej. De Leeuw van het hart, dat zij mede hierdoor de gemeentelijke achterstand in belangstelling voor haar internaat, ingehaald achtte Van de overige aan wezigen noemen wij de heer Groen, leider van de hoofdafdeling Bijzonder Jeugdwerk, de heer Nijsse, hoofd Be heer en Exploitatie, de heer Vermeu len, hoofd Methodiek en Programme- Er wordt grote aandacht besteed aan de integratie van het internaat in zijn sociale omgeving We zijn daarom zo blij, dat vertegenwoordigers van diverse klubs aanwezig zijn en bereid waren onze meisjes in klubverband op te nemen. Wij zijn er zeker van dat mede door U allen en door de bijdrage van de Leusderkrant ons internaat een betere plaats heeft gekregen in de Leusdense gemeenschap". In het koetshuis voerden de meisjes een historisch spel op, beelden uit de geschiedenis van het witte huis, dat door „bouwvakkers" aan elkaar werd getimmerd, telkens als het huis er een vleugel bij kreeg of werd ver bouwd De aankleding was kostelijk en de meisjes deden hun uiterste best een zo statig mogelijke uitbeelding van de vele baronnen en baronessen van hoog tot laag en van weleer te geven, die het witte huis bevolkten en er op bezoek kwamen Ook de his torische les op de school van weleer werd zéér goed over het voetlicht ge bracht. De eigentijdse sfeer van het internaat werd tot besluit met groot enthousiasme door de meisjes ver tolkt, eindigend in een door de aan wezigen ritmisch meegeklapte werve lende beat. Na het gebruik van een kopje koffie namen de vele belangstellenden tegen 17.00 uur afscheid van Mej. De Leeuw, die op een zéér geslaagd jaarfeest kan terugzien. Alice. I weet maar wel qr88q bel dan gerust t>3Ar96-7V55" Mej. De Leeuw tijdens de recep tie in gesprek met leidsters van dc peuterspeelzalen „De Treeklopertjes" en „Blijhof". Een deel van de receptie. f

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3