Gemeente kondigt voor '73 miljoenen- projekten aan xr 1 skehkse s UIT DE AANBIEDINGSBRIEF VAN B. EN W.: Gymnastieklokaal Leusden/Zuid medio volgend jaar gereed Personele belasting gaat met bijna 100% omhoog Hessenweg krijgt volgend jaar grotendeels asfalt Gemeenteblad gaat 4 x per jaar verschijnen Verschillende leges worden verhoogd Hondenbelasting wordt aangepast aan tarieven omliggende gemeenten l ;*v - -x'é z> A Ay 04 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 LEUSDER KRAM 5 HUURPRIJS DE WETERING Het college deelt mee, dat ondanks de Dog steeds stijgende bouwkosten en de invloed daarvan op de huur prijzen van woningwetwoningen, de ge meente kans heeft gezien honderd wo ningwetwoningen te realiseren, waar van het grootste deel in een huurklas- se van f199,-- per maand zal vallen" Bovendien mag verwacht worden, dat ook de 52 woningwetwoningen in het noordelijk deel van de Wetering en een aantal woningwetwoningen in het plan Groenhouten en nagenoeg hetzelf de huurniveau zullen zijn" aldus b. en WERKGELEGENHEID Ten aanzien van de werkgelegenheid merken b. en w. op, dat de ontwikkeling van het werkgelegenheidsgebied in de vierde sector niet onbevredigend ver loopt, hoewel de vestiging van enige in stellingen langer op zich laat wach ten, dan oorspronkelijk was voorzien. Het college verwacht in de loop van 1973 nog enige voorstellen tot verkoop van gronden in dit gebied te kunnen doen. REGIONALE SAMENWERKING B en w. menen, dat er gestreefd dient te worden naar een wijziging van de gemeenschappelijke (Eemland-) re geling, waarbij onder andere de rechts persoonlijkheid van het orgaan en het eigen secretariaat aan de orde moet komen. Binnenkort is een eerste rap port over het regionaal woningmarkt onderzoek te verwachten GEMEENTEBLAD Ten aanzien van het gemeenteblad delen b en w. mee: ,,Na ampele overwegingen zijn wij tot de kon- klusie gekomen, dat het in de konkrete situatie van onze gemeen te de voorkeur verdient gebruik te maken van de Vuga-uitgave van de ..Gemeentegids", omdat de tijd ontbreekt om van gemeente wege een volledig zelf geredigeer de uitgave te verzorgen. Bij deze konklusie heeft mede een rol ge speeld, dat het niet mogelijk is om stukken dóór terzake deskun digen geschreven - zoals in- de Vuga-uitgave - te kopen. „Op de begroting voor 1973 is een bedrag van f6000,-- uitgetrokken Het ligt in de bedoeling het gemeenteblad vier keer per jaar te laten ver schijnen, als de raad hiermee akkoord gaat VERBETERING WEGEN Uit de aanbiedingsbrief halen we de volgende posten voor het verbete ren van wegen In 1973 zal worden voortgegaan met de vervangen van klinkers van de Hes senweg door asfalt. Verwacht kauwor den, dat een aanzienlijk deel van deze weg in 1973 gerealiseerd zal zijn Ook binnen de bebouwde kom zal de Hessenweg worden verbeterd DeLock- horsterweg zal in 1973 eveneens wor den verbeterd. De verbetering van de bermen van de Einelaarseweg blijkt niet nodig te zijn. Het daarvoor uitge trokken bedrag zal nu worden be- i «ïi sleed voor de Jan van Arkelweg De Langesteeg en de Lapeerseweg be hoeven geen verbetering in 1973. Het rijwielpad langs de Hessenweg zal zo veel mogelijk gelijktijdig inet de as faltering van deze weg worden verbe terd. Besprekingen over het instellen van eenrichtingsverkeer van wegge deelten in Den Treek zullen spoedig afgerond zijn, waarna een hoorzitting zal plaatsvinden Binnenkort zullen waarschijnlijk de besprekingen over de wijze van verbeteren van de Leus- broekerweg vanaf Arnheinseweg tot aan Valleikanaal kunnen worden afge- JEUGDZAKEN Thans wordt een gedeelte van de voormalige R K. Jongensschool aan de Hamersveldseweg nog gebruikt door de R.K. Kleuterschool Zoals bekend zal begin 1973 de kleuterschool het gebouw gaan verlaten. Hierdoor wordt het mo gelijk om het in 1969 door de stichting Ruimte voor de Jeugd uitgebrachte ad vies met betrekking tot het realise ren van een open jeugdcentrum, uit te voeren Hieraan moet hoge prioriteit worden toegekend. Door de verbouwing zal naast de huidige ook andere jeugd- activiteiten kunnen plaatsvinden Mo menteel worden de benodigde voorbe reidende werkzaamheden verricht". Konkrete plannen zullen binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling dat het gebouw medio 1973 als open jeugdcentrum in gebruik kan worden genomen Er hebben inmiddels besprekingen plaats gevonden over de oprichting van een jeugdraad als adviescollege waaraan zowel vertegenwoordigers van de plaatselijke jeugdorganisaties als door de provinciale jeugdraad is deel genomen. Het college hoopt begin 1973 de raad konkrete resultaten van dit overleg te kunnen meedelen SPORTZAAL IN GROENHOUTEN Voor de bouw van een sporthal in het Plan Groenhouten wordt voor 1973 een bedrag van 1 mil joen uitgetrokken. B en w. ach ten een dergelijke voorziening noodzakelijk. De sportzaal biedt grote mogelijkheden voor het spe len van sporten in wedstrijdver band, mede door de aanwezigheid van publieke tribunes. INSTRUKTIEBAD Het huidige instruktiebad op het bur gemeester Buiningenpark is te klein geworden om de toeloop, veroorzaakt door de snelle groei van de gemeente, op te vangen. Bovendien is er nau- welijke gelegenheid meer tot recrea tief zwemmen. De zwembadstichting Het plan Groenhouten: een hofje in vogelvlucht. Momenteel is men be gonnen met de grondwerkzaamheden voor dit plan. Een sportzaal en een geïntegreerde school zullen een plaats krijgen in deze nieuwbouwwijk. Reali sering: 1973. t Geïntegreerde school in het plan Groen houten. rond In het kaler van het struktuur- plan le fase z.l een gedeelte van de Groene Zoom tfi van de Noorderinslag worden aangel^d. ONDER/IJS Het gyinnasiekonderwijs aan de ba sisscholen li de gemeente Leusden is de laatste aren in belangrijke mate belemmerd dor het ontbreken van vol doende accounodatie Voor Leusden/ Zuid is de srwachting, dat het daar geplande gyinastieklokaal in de loop van liet scholjaar 1973/74 in gebruik kan wordengenomen. Een urgentie- verklaring i reeds ontvangen. De bouw an de eerste geïntegreer de school in het bestemmingsplan Groenhoute zal - zoals het er nu naar uitziet - inanuari 1973 van start gaan. De bouw z: onderhands worden aanbe steed aanJe NV Sleutelbouw te Rot terdam. O 1 augustus zal de school zijn gereliseerd. Momenteel wordt nagegaan ip welke wijze een snelle totstandk<ning kan worden verkregen van een feede complex in Groenhou ten en ei scholencomplex in Alands- beek. D< bouw van beide complexen zal in ddoop van 1973 dienen te star ten. De jannen voor de uitbreiding van een zevode lokaal van de openbare basissc>ol 't Palet te Leusden/Zuid zijn inr.ddels goedgekeurd. Deze uit- breidimzal in 1973 naar mag worden verwac- zijn beslag krijgen. Het wreven van b en w. is er op gerichiom met ingang van 1973/74 in Achrveld voldoende accommodatie ter bichikking te hebben om op dat tijdstidaar te kunnen starten met een openb'e kleuterschool. Tei verkrijging van een optimale begelding van de leerlingen van kleu ter- i basisscholen verlenen b. en w graafnedewerking aan het onderzoek, dat oinenteel in het kader van het Sam'Werkingsorgaan wordt ingesteld naarle mogelijkheden van een regio- nalechooladviesdienst. LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN Vlotte aanbieding De gemeentelijke begrotingen voor 1973 zijn in Leusden dit jaar wel bijzonder vlug tot stand gekomen! Werd er vorig jaar nog door de verschil lende raadsleden geklaagd over het late tijdstip, (eind oktober aanbieding begroting en medio november aanbie dingsbrief b. en w.), dit jaar zullen de raadsleden wat dat betreft alle redenen tot tevredenheid hebben. Want de begroting is niet alleen vorige week reeds aangeboden, ook de aan biedingsbrief kunnen wij in dit nummer reeds publiceren. Eén en ander be tekent, dat de verschillende gemeen telijke afdelingen onder leiding van b. en w. bijzonder hard hebben ge werkt om aan de wensen van de raad tegemoet te komen. Zij verdienen daar voor beslist een kompliment. Vroeg tijdige aanbieding van begroting plus aanbiedingsbrief betekent, dat de raadsleden zorgvuldiger de gemeente lijke plannen onder de loupe kunnen ne men en daardoor niet worden genood zaakt tot het gehaast klaar maken van hun algemene beschouwing. Dat kan een bijzonder voordeel zijn. De raads leden krijgen nu nog ruimschoots de tijd om vóór de behandeling in decem ber eventueel nog verduidelijkende in lichtingen te vragen over een bepaald onderwerp. Hierdoor kunnen verwar rende en tijdrovende misverstanden tijdens de begrotingsvergadering in ieder geval worden vermeden. Tijdrovend Nu we het toch over tijdrovende behandelingen hebben wordt het nu echt geen tijd om eens over te stap pen op een modernere aanpak van die begrotingsbehandeling0 Als raad' en kollege de tot nu gevoerde methode handhaven, betekent dat weer een lij densweg voor zowel raad, pers als - i J v y k ~P] voorgevel De Zwarteweg zal van een asfaltlaag worden gezien. Realisering 1973. Het rijwielpad naast deze weg zal echter niet gelijktijdig worden aangelegd. heeft een werkgroep in het leven ge roepen ter bestudering van dit pro bleem. Men is tot de konklusie geko men, dat op ekonomische gronden uit breiding van de bestaande accommo datie de voorkeur verdient boven de bouw van een nieuw instruktiebad te Leusden/Centrum. De konkrete plan nen zullen binnenkort aan de raad wor den voorgelegd. De uitbreiding van het instruktiebad zal een bedrag van ruim twee miljoen gulden vergen (ff 2.100.000,--). BEËINDIGING SUBSIDIES B. en w. stellen voor verschillende subsidies niet meer te verlenen Dat zijn: subsidies aan het Kon Wilhelmi- nafonds (Kankerbestrijding), Nier stichting Nederland; Nederlandse Hart stichting; Chr. ver v d. verpleging van lijders aan vallende ziekte. Fe deratie van verpleeginrichtingen voor langdurige ziekten; Instituut voor na tuurbeschermingseducatie; Bond tegen het vloeken, Chr. Stichting voor schooi en beroepskeuze; St. Kath. bur. voor school- en beroepskeuze en de Stich ting Geestelijke Volksgezondheid ï.v.in. j beroepskeuze; enkele andere subsidies' zullen worden gewijzigd Wat betreft de plaatselijke subsidies zullen b. en w. de raad voorstellen een subsidie van f720,-- te verïenenaande Unie van Vrouwelijke vrijwilligers te j Leusden/Zuid in de kosten van huisves- j ting van de bejaardensocieteit. Ir WONINGSTICHTING Ten aanzien van de Woningstichting Leusden merken b. en w tenslotte op, dat deze tot toegelaten instelling is verklaard en dat nu nog de ko ninklijke goedkeuring moet worden af gewacht. „Inmiddels zullen wij be sprekingen voeren over de mogelijk heden van overdracht van het gemeen telijke woningbezit en de daarmee ver band houdende overige kwesties", schrijven b. en w in hun aanbiedings brief bij de begroting voor 1973. publiek. Voor zover wij htT nu kunnen overzien, zullen de fraktieleiders hun algemene beschouwingen van tevoren bij b en w inleveren Dat is al enkele jaren zo en het lijkt ons wel een unieke zaak, maar niet juist De frisheid, de verrassingen en de levendigheid, drie belangrijke factoren in een be grotingsdebat. gaan hierdoor groten deels verloren Is het voorlezen van aanpak, daar kunnen wij nog begrip voor opbrengen, omdat niet iedereen zo welbespraakt is, dat hij voor de vuist weg zijn zegje kan doen Als dan echter slechts plichtmatig wordt voorgelezen omdat dat nu eenmaal voorgeschreven is, terwijl iedereen ei genlijk wel weet wat er komen gaal, dan wordt het geheel een levenloze gedeurtenis. B en w luisteren nog wel met een welwillend oor, maar liet antwoord is al klaar Een dergelijke handelswijze betekent de doodsteek voor de echte politieke handeling Het wordt een koinplete papierwinkel, een uitleveren van toespraken Vorig jaar misten wij reeds de soms felle dis cussies over belangrijke onderwerpen Teveel werd er ingegaan op detail zaken, die op een commissievergade ring thuishoren Teveel verzonk inen in financiële diskussies, die totaal niet interessant zijn voor publiek en die ook in de persmedia als te saaie stof wordt vermeden De juiste wissel werking tussen woord en weerwoord, spel en tegenspel ontbrak vrijwel ge heel Is het een wonder, dat de aanwe zigen na urenlange voorgedragen rede voeringen langzaam maar zeker gees telijk in slaap sukkelen"? Het is tijd verspilling, terwijl het zoveel anders kan! Wij weten het, er zijn tal van vari anten mogelijk en daarom willen wij naast kritiek ook een suggestie doen Vorig jaar deden wij hetzelfde en wij hebben ook nu niet de geringste hoop, dat op deze suggestie zal worden in gegaan, maar toch brengen wij het opnieuw naar voren Om detailkwes ties te vermijden, maar toch belang rijke detailkwesties alle publiciteit te gunnen, lijkt het ons een te proberen methode, om vragen over details in de desbetreffende begrotingscommissies te laten stellen. Voorzien van het ant woord van b en w. kan één en ander samengebundeld worden tot interessant boekwerk en ter publikatie worden aan geboden. De algemene beschouwingen kunnen dan geheel worden gewijd aan het gemeentelijke beleid ten aanzien van milieu-defensie, onderwijs, wo ningbouw, verkeersveiligheid, sociale en culturele voorzieningen, jeugdwerk en sport. De voorzitters der frakties kunnen dan op hun wijze het door hun voorgestane beleid ten aanzien van de ze factoren brengen zonder dat zij zich in begrotingsdetails behoeven te ver diepen. Zelfs diskussies over de financiële problematiek zijn uit de boze oindat tachtig procent van het grote publiek daar niets van snapt en er ook geen interesse voor heeft Tenzij die dis- kussie op een dusdanig populair niveau wordt gevoerd, dat ook leken het kunnen volgen En dat lijkt ons wat teveel ge vraagd. Daar zou dan echt wel een aparte avond aan besteed moeten wor den en tijd is tegenwoordig kostbaar Investeringen Elders m dit nummer hebben wij een investeringsstaat van de gemeente Leusden opgenomen, geldend van 1973 tot en met 1977. Hoewel verschillende posten ook vorig jaar reeds naar voren waren gebracht, troffen we toch enkele opmerkelijke nieuwe zaken aan. Zoals de uitbreiding van het instruktiebad op het burgemeester Buiningpark. Vorig jaar voor f 1.200.000,- op de investeringslijst. Het was de bedoeling dat dit bad in Leusden/Centrum zou worden gesitueerd. Van dat idee is nu afgestapt. Men gaat het bestaande bad dus vergroten. Kosten f2 100.000,-. Tenzij de kosten in dat ene jaar aan merkelijk gestegen zijn, moeten we aannemen, dat a het uitbreiden duur der is dan nieuwbouw, of b dat de uitbreiding zo groots wordt aangepakt, dat het de meerkosten ten volle waard is. Want uitbreiden kost in dit geval bijna twee keer zoveel als nieuwbouw. Wij zijn dan ook bijzonder benieuwd naar de definitieve plannen! Ten tweede de bouw van een sport zaal in Leusden/Centrum en wel in het plan Groenhouten Vorig jaar stond de bouw van een sportzaal reeds op het plannenlijstje Nu zal dat in 1973 gebeuren. De gekozen plaats is merk waardig, in zoverre, dat er een sport zaal was gepland in het plan De Bie zenkamp Dat kon voorlopig geendooi - gang vinden omdat de financiën niet voorhanden waren Nu er blijkbaar wél geld is, wordt een andere plaats gekozen Onze vraag: gaat de bouw van de sportzaal in De Biezenkamp niet door en is de zaal in het Plan Groenhouten het alternatief, of krijgen we straks een tweede sportzaal in De Biezenkamp? Ten derde het jeugdcentrum zal dan eindelijk kunnen worden gerealiseerd Het stond eigenlijk al dit jaar op het programma, maar het is beter laat dan nooit. Onze vraag hebben we het goed begrepen, dat het jongerencentrum De Til, enkele jaren geleden met veel enthousiasme opgeknapt door de R.K. Jeugdbeweging en de hobbyclub, nu een algemeen, open jeugdgebouw wordt0 Mocht dat goed begrepen zijn, dan vragen we ons wel af. waarom niet direkt bij het in gebruik nemen van De Til het gebouw is opengegooid voor iedere jeugdvereniging in Leus den. geexploiteerd door de gemeente De kans zit er nu in, dat de Jeugd beweging en de Hobbyclub het niet zo leuk gaan vinden als ,,hun club gebouw" straks voor iedereen bestemd zal zijn. Tenslotte hebben zij alleen er al hun vrije tijd in gestoken oin - zij het met medewerking van de gemeente- de boel op te knappen Wij vinden, dat het de andere jeugdverenigingen wel een beetje gemakkelijk wordt gemaakt. Het zou best aardig zijn, als de andere jeugdverenigingen nu zouden worden ingeschakeld bij de interne „versie ringen" van het gebouw, zodat op die wijze de zaak weer wat wordt recht getrokken Voor wat hoort wat, vinden wij. V erkeersveili^heitl Evenals vorig jaar missen wij in de aanbiedingsbrief een hoofdstuk gewijd aan de verkeersveiligheid. Wij achten dat een belangrijke zaak Toen jaren geleden het struktuurplan Hamersveld werd gepresenteerd, waren tal van inwoners ietwat huiverig voor al die grote wegen, die de nieuwbouw zouden gaan doorsnijden „Maakt u zich maar niet ongerust," werd er toen gezegd, „dat komt best voor elkaar Er zal ruimschoots gebruik worden gemaakt van ongelijkvloerse kruisingen." Hoewel sommigen met twijfel in hun hart de toekomst tegemoet zagen, was het meerendeel gerustgesteld. Nu nog° De eerste fase is bijna voltooid De Noorderinslag en de Middenweg zijn gedeeltelijk voor verkeer opengesteld Straks komt daar het eerste deel van de Groene Zoom bij Autowegen door drukke woonwijken. Zoals het struk tuurplan ons voorschrijft Nu zwijgt men echter in alle talen over de toen zo enthousiast aangekondigde ongelijk- imiiiHi—in vloerse kruisingen door middel van tunnels en voetgangersbruggen. De twijfelaars hebben tot nu toe gelijk gehad en dat spijt ons. De deskundigen, die zeggen, dat de verkeersveiligheid net zo goed gediend kan worden door middel van zebrapa den en voetgangers-verkeerslichten, hebben gemakkelijk praten. Het zijn niet hun kinderen, die wellicht het slachtoffer kunnen worden van het steeds sneller voortrazende verkeer, alle maximum snelheden ten spijt Wij achten een veiliger beleid op dit punt noodzakelijk Nu reeds zijn er slachtoffers gevallen, terwijl het ver keer nog maar moeizaam op gang is gekomen vergeleken bij de toevloed die de wegen straks na de forse uit breiding van fase twee te verwerken krijgen, oin van de derde fase nog maar niet te spreken. Hoewel b. en w snel hebben gereageerd op die onge-. vallen door tiet plaatsen van waar schuwingsborden en knipperlichten, lieti blijven lapmiddelen En zoiets past niet een gemeente, die pretendeert te bouwen aan een new town Gemeenteblad De gemeente Leusden zal in 1973 eindelijk de beschikking krij gen over een eigen gemeenteblad. Dat is een goede zaak Wij juichen de komst van een dergelijk blad toe. Wij hopen, dat het aan een behoefte zal voldoen Maar waarom moest het eigenlijk een jaar duren Waar het ons om gaat is dit. Als b en w. wat sneller liadden besloten oin dit gemeenteblad te i kiezen, dan was er de mogelijkheid geweest om reeds dit jaar het eer- i ste nummer te laten verschijnen en wel met een populaire beschouwing over de begroting van 1973. In verschillende gemeenten gebeurt dit elk jaar, en inet succes. De raadsleden zouden, met dit proef nummer voor ogen, wat gemakke lijker kunnen beslissen over een uitgave van f6.000,- voor vier t nummers per jaar. Onze „algemene beschouwing Dat was voorlopig onze „algemene beschouwing" op de gemeentebegroting 1973 en de daarbij behorende aanbie dingsbrief van b en w. Resumerend kunnen wij vaststellen, dat b. en w. het komende jaar en de daarop vol gende jaren heel wat meer van plan zijn, dan in de afgelopen jaren het geval is geweest ten aanzien van scholen bouw, sport en recreatie. Elk jaar een nieuw gymnastieklokaalHet zou bijzonder aardig zijn, als dat gerealiseerd kan worden. Een sport zaal? Het is de liefste wens van tal van gemeentelijke sportverenigingen. Een vergroot instruktiebad van een paar miljoen? Prachtig! Zoals gezegd: het begint er werkelijk op te lijken, dat de financiële zorgen van de gemeente Leusden voor een deel verleden tijd zijn. En daar kunnen we alleen maar blij om zijn, want tenslotte zijn het allemaal zaken, die ons stuk voor stuk ter harte gaan. En wat de verhoging van de belastingen betreft: willen wij een leefbaar woon- milieu krijgen, zullen we er voor moe ten betalen. Een toepassing van het profijtbeginsel, lijkt ons Bert Vos.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5